•  

  pokaż komentarz

  ¯\_(ツ)_/¯

  źródło: wielkieslowa.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Moze to i jest skok na kase ale polaczki nic z tym nie zrobia bo nie maja pojecia kto i co im zabiera i nie mowie tutaj nawet o jakichs protestach ale o wyrazeniu sprzeciwu przy wypelnianiu karty do glosowania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Zreszta nie pierwszy skok i nie ostatni bo polacy sobie zawsze najwieksze scierwa do "wladzy" wybiora. Jak rudy zaj$!?l hajs to ktos gdzies protestowal? Teraz bedzie to samo i co im zrobicie jak im sie ten hajs nalezy? xD
  Wykopujcie dalej bo to tak wiele zmieni! xD

  •  

   pokaż komentarz

   @twar:
   Ile masz lat?
   Nie pamiętasz protestów w sprawie ofe?

  •  

   pokaż komentarz

   @twar:

   Jak rudy zaj@#%l hajs to ktos gdzies protestowal?

   Nie, bo nic takiego nie miało miejsca

  •  

   pokaż komentarz

   @GordonL:
   Ja sie niedlugo bede zblizal do 40 i niestety nie pamietam zadnych protestow a nawet gdyby byly to i tak gowno by one zmienily, jedyne protesty jakie cokolwiek w ostatnim czasie cokolwiek zmienily (w sensie osiagnely zamierzony efekt) to czarne protesty gdzie pis chcial laskom za wszelka cene narzucic wychowywanie dziecka bez wzgledu na wszystko tzn na stan zdrowia tego dziecka, stan zdrowia matki itp. Ale to taka dygresja. Powtarzam po raz kolejny madrym trzeba bylo byc jak byly wybory a nie teraz plakac ze pis zabierze 15% od reki a reszte sukcesywnie. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Serrrek:
   Tak, z pewnoscia, towarzyszu wiesz po co sa te wszystkie operacje przenoszenia? Mniej wiecej po to aby ten ciemny narod w efekcie byl jeszcze ciemniejszy i nie wiedzial co sie dzieje z "jego"* hajsem.

   * jego tzn tym ktory byl jego zanim mu go najpierw po pozniej pis zaj@@@lo a wlasciwie pozwolil sobie zaj@@@c wybierajac zjebow z po i pisu.

   Czuwaj towarzyszu i nie sil sie na odpowiadanie bo chyba kazda kolajna wladza "przewalutowuje" ten hajs w jakims konkretnym celu a cel ten jest wspomniany przeze mnie powyzej. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @twar:

   Ale PO niczego z OFE nie zaj%@$ło, nie kłam

  •  

   pokaż komentarz

   @Serrrek: fakt faktem, że to co odstawia obecny rząd to jawne wyciągnięcie łapy po pieniądze, ale jeśli uważasz, że PO "nic nie za#ebało" to proponuję Ci wybrać się jutro do ZUSu i poprosić o wypłatę (czy nawet przelanie do IKE) części obligacyjnej OFE, która przez PO tam właśnie została przetransferowana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @twar: Przeczytaj jak to faktycznie było z OFE za czasów PO i przemyśl to co napisałeś

 •  

  pokaż komentarz

  I tak o to kończy się trylogia największego oj!?$nia własnego narodu w dziejach "wolnej Polski":

  1. Powołanie OFE aby kupować obligacje oraz dofinansować spółki komuchów na giełdzie.
  Główne motto j!?$ć zysk.
  Czasy SLD.
  2. Rozbicie skarbonki i wyciągniecie połowy bo się niebezpiecznie zbliżyli do progu konstytucyjnego.
  Tak kręcili lody że prawie przekręcili licznik.
  Czasy PO.
  3. I wreszcie oczekiwane zamknięcie powieści, PIS tak się rozkręcił z dawaniem na prawo niczym #polka
  Że również jak poprzednicy nie policzyli jak trzeba i trzeba skarbonę opróżnić do końca.

  Krew mnie zalewa, jak bardzo nas niemcy i komuchy przetrzebili że ilość miernoty nieogarniającej podstaw ekonomi jest tak zatrważająca że takie hieny jak te cztery partie się taplają w kasie, k#$#ach i procentach.
  A ta miernota w demokracji zadowolona jest że dają im kasę zabraną ludziom pracującym.
  Że ta miernota rządzi i przegłosuje nas zawsze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Po raz kolejny zamieszczam tekst @rzep żeby rozjaśnić choć trochę niektórym sprawę tzw. skoku na kasę PO ( ͡º ͜ʖ͡º)

  O co chodziło z reformą OFE "za PO". Państwo pobierało od każdego ubezpieczonego składki na ZUS w wysokości 19,52% pensji. Do czasów reformy ZUS za PO na te 19,52% twojej pensji 12,22% szło do ZUS, a 7,3% do OFE (przechodząc przez ZUS).

  Szybkie wytłumaczenie dla tych co nie wiedzą, co to jest obligacja - najprościej mówiąc, obligacja skarbowa to obietnica państwa, że w zamian za to, że damy im teraz określoną sumę pieniędzy, ono wypłaci nam je powiększone o oprocentowanie za parę lat.

  OFE nie mogło robić co chce z tymi pieniędzmi, które dostawały - prawnie nie mogły zainwestować więcej niż 40% w akcje, więc 60% inwestowane były w obligacje państwowe (skarbowe lub np. samorządowe) . Czyli mamy sytuację, w której państwo przelewa środki do OFE tylko po to, by OFE kupiło od państwa obligacje. OFE oczywiście nie robi tego za darmo - pobierają sobie za tą prostą operację bardzo miłe prowizje.

  Nasza emerytura więc jest nadal zależna od państwa, a nie leży bezpiecznie "w prywatnym OFE" - jeśli państwo zbankrutuje, to obligacji po prostu nie wykupi i OFE nie będzie miało z czego wypłacić emerytur.

  Zamiast więc utrzymywać sytuację, w której państwo nadal gwarantuje emeryturę, ale pobiera od obywateli środki by je przekazać prywatnemu OFE, by prywatne OFE przekazało je państwu, by państwo znowu przekazało je OFE (poprzez odkupienie obligacji) by dopiero OFE przekazało je obywatelowi (brzmi bez sensu, prawda?) postanowiono to wszystko uprościć (w odniesieniu do tych obowiązkowych, obligacyjnych 60%). Było to po prostu bez sensu, bo ta część pieniędzy krążyła w kółko bez celu, generując jedynie koszty i prowizję dla OFE.

  Od reformy OFE przeprowadzonej przez PO środki, które OFE i tak miał przekazać z powrotem państwu poprzez zakup obligacji (60%) zostają w budżecie. OFE natomiast dostaje te środki, które wcześniej mógł inwestować w akcje (40%) i teraz już nie musi kupować od państwa obligacji za lwią część przekazanych pieniędzy.

  Nie jest jednak tak, że środki skrupulatnie ewidencjonowane przez OFE po przeniesieniu do ZUS gdzieś znikają. Każdy posiada teraz specjalne subkonto, gdzie zarówno środki przeniesione z OFE jak i ta część emerytury, która kiedyś wpływała do OFE, a teraz do ZUS jest zapisywana. Tak, te pieniądze są jedynie obietnicą, ale taką samą obietnicą są przecież obligacje.

  Co jednak z dziedziczeniem - przecież środki w OFE można było dziedziczyć! To samo jest z subkontem w ZUS. Dziedziczone jest na dokładnie takich samych zasadach jak środki z OFE.

  Podsumowując:
  - pieniądze nikomu nie zostały ukradzione - w OFE były tak samo wirtualne jak w ZUS
  - OFE nie było w żaden sposób bezpieczniejsze od państwa w razie bankructwa - niewykupienie obligacji = OFE nie ma z czego wypłacać obligacji
  - pieniądze z subkonta ZUS można tak samo dziedziczyć jak z OFE
  - OFE nadal może inwestować w Polską gospodarkę i generować wyższe stopy zwrotu.

  A teraz porównajcie to sobie z obecnym planem i zapłaczcie...

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: niby postanowili uprościć ale z tego co kojarzę może się mylę tam pobrali 100 ileś miliardów i im po drodze zginęło kilkanaście. Chyba nawet w TVN w jakiś faktach po faktach ktoś się z tego tłumaczył. Popraw mnie jak się mylę.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, te pieniądze są jedynie obietnicą, ale taką samą obietnicą są przecież obligacje.

   @mietek79: To jest akurat kłamstwo. Obligacje to jest zupełnie inny level obietnicy. Obligacje może kupić ktokolwiek i wykupienie ich ma kolosalny wpływ na to czy jakiś kraj kiedykolwiek pożyczy nam pieniądze. Nie da się ot tak nie wykupić obligacji, bo nam ktoś zrobi bratnią interwencje. Obietnica w ZUS to jest zupełnie inna bajka. To jest wewnętrzna sprawa kraju, regulowana odpowiednimi ustawami. Sejm może dziś przegłosować że obcina emerytury o połowę jeśli będzie chciał, ale gdyby spróbował przegłosować że nie wykupi połowy obligacji, to sytuacja byłaby drastycznie inna.

  •  

   pokaż komentarz

   @michal_0107: zginęło i nikt nie wiedział gdzie są te pieniądze. Było dwa dni w mediach i nagle wszyscy o tym zapomnieli. Ktoś obłowił się na grube miliardy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: To teraz wytłumacz mi proszę dlaczego rząd PO, który podobno chciał zrobić dobrze obywatelom i uchronić ich od płacenia haraczu na OFE (a nie jak złośliwi głoszą przestraszył się dobiciem poziomu zadłużenia do progu oszczędnościowego, a co za tym idzie brakiem możliwości dalszego zadłużania Polski) nie zmienił prawa tak, że OFE zobowiązane byłoby inwestować 100% pieniędzy w akcje (np. na Warszawskiej Giełdzie PW) i miało zakaz wykupywania obligacji państwowych? Wówczas pieniądz krążyłby na giełdzie pobudzając gospodarkę, przyszły emeryt byłby szczęśliwy wiedząc, że ma poza emeryturą państwową również część emerytury z OFE, pieniądze byłyby w OFE a nie jako wirtualne zapisy na subkoncie w ZUS, byłyby dziedziczone w rzeczywistości, a nie jak to przy państwowych świadczeniach może będą, a może w razie słabej koniunktury zmieni się zapis w ustawie i nie będą dziedziczone. Wszyscy byliby szczęśliwi. A nie czekaj- rząd nie mógłby nas podatników radośnie dalej zadłużać.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: To wytłumacz mi bo może nie rozumiem.

   W aktualnym planie 85% środków z OFE (a więc środków de facto publicznych) zostanie przeniesione do IKE, a więc środków prywatnych. Także miejsce gdzie te środki się znajdę z mojego punktu widzenia jest zdecydowanie lepsze niż obecne.

   15% tzw. opłaty przekształceniowej wydaje się być ekwiwalentem PITu, który zostałby i tak pobrany z tych środków gdyby zostały one w ZUS/OFE.

   Dlatego z mojego punktu widzenia ten ruch środków jest pozytywny, bo zdecydowanie wolę mieć je w prywatnym systemie, niż w formie obietnicy państwowej. Chyba, że jest coś o czym nie wiem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @michal_0107: zginęło i nikt nie wiedział gdzie są te pieniądze. Było dwa dni w mediach i nagle wszyscy o tym zapomnieli. Ktoś obłowił się na grube miliardy.

   @Kot_w_butach7: a to nie było tak, że ludzie nie zrozumieli, że 40% wracało do OFE i to były te niby ukradzione miliardy?
   pytam bo nie pamiętam, jednak jestem pewien, że była gadka o kilkunastu miliardach co zniknęły.

  •  

   pokaż komentarz

   @WydajnaJednostkaIndywidualna: Ludzie myśleli, że pieniądze w OFE są bezpieczne w przeciwieństwie do środków wypłacanych z ZUS. Ustawy dotyczące wypłacania emerytur, waloryzacji, przeliczników nowelizowane były tak często, że spora część emerytów, jeżeli nie większość czuła się oszukana (pracowałem/łam całe życie a otrzymuję mniej niż minimalna). Ludzie nie rozumieli i dalej nie rozumieją zależności ekonomicznych, prostej matematyki (wpłacali po kilkanaście dolarów miesięcznie składki emerytalnej, a w IV RP oczekują emerytury rzędu set iluś dolarów miesięcznie). Rozumieli jednak i czuli, że środki zgromadzone w OFE, które mogło inwestować w AKCJE ( i miało się na tym znać) powiększy ich majątek, dzięki czemu w przyszłości emerytury wzrosną. Nieszczęsny zapis, który kazał inwestować 60% w obligacje, a 40% w akcje sprawił, że rząd PO znalazł drogę do redukcji długu na papierze. Zrobił przy tym jedną straszną rzecz- podważył zaufanie obywateli do długofalowego oszczędzania na emerytury w programach państwowych. Mógł zamiast umorzenia obligacji i stworzenia zapisów wirtualnych pójść w drugą stronę i zmienić ustawę tak, aby OFE musiały inwestować 100% środków w akcje. Obligacje natomiast z datami zapadalności wykupywać od OFE. Z tymże zaburzyłoby to finansami państwa (redukcja stołków administracyjnych, szukanie oszczędności, dodatkowe zadłużanie się na wolnym rynku, prawdopodobnie spadek popularności u wyborców).

   Parallela: wyobraź sobie, że zamiast wpłacać pieniądze na lokatę, nabywasz co miesiąc bezpieczne obligacje skarbu państwa ze stałym oprocentowaniem w terminie zapadalności. Jeżeli poczujesz w sobie żyłkę inwestora, sprzedajesz w określonym terminie obligacje, idziesz do kasyna grasz, ładujesz $$ w bitcoiny, akcje, kupujesz mieszkania na wynajem. Whatever. I nagle przychodzi urzędnik państwowy i mówi "umarzamy obligacje i w zamian tworzymy subkonto w ZUS na identyczną kwotę". Poczułeś, że te pieniądze przestały być Twoje?

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: odkładaj kasę, masz tu swoje konto w OFE, my jako państwo obiecujemy przypilnować tych pieniążków i pomnożyć żebyś z nich skorzystał -> 2009 hmm jednak nie obiecujemy, przelejemy do Zus-u ale nie martw się to OFE to i tak była ściema, a obligację państwowe to nic nie znaczący świstek. Teraz nie jesteśmy zobligowani do wypłacenia twoich pieniążków, nie jesteśmy Ci nic dłużni i mamy mniejszy dług. Nasz rząd taki skuteczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: "OFE nie było w żaden sposób bezpieczniejsze od państwa w razie bankructwa - niewykupienie obligacji = OFE nie ma z czego wypłacać obligacji" - Rząd ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe państwa, rozwój - nie balansować na granicy bankructwa. Dotację z Unii, wyprzedaż majątku Polskiego, mniejsze środki na socjal w jaki sposób PO potrafiło tak kiepsko rządzić? Czy to efekt wcześniejszych złodziejskich czasów czerwonej prywatyzacji czy nieudolności Rządu Tuska.
   Ekonomista z czasów PO teraz przed wyborami otwarcie przyznał w radiu, że nie spodziewał się że aż tyle można uzyskać miliardów przychodów do budżetu uszczelniając VAT to na czym się on właściwie znał?
   Oraz przyznał że wzrost pensji minimalnej powinien iść jedynie ze wzrostem średniej. Ekonomia jest złożona fakt, ale wydaje mi się że jak się podniesie milionom ludzi minimalna to średnia rośnie z automatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @wajsPL daj znać proszę jak Ci ktoś odpisze albo gdzieś odczytasz, bo też mnie to ciekawi

  •  

   pokaż komentarz

   A teraz porównajcie to sobie z obecnym planem i zapłaczcie...

   @mietek79: W sensie, że PPK gorsze? A możesz napisać ile OFE brały prowizji od wpłaty i za zarządzanie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   niby postanowili uprościć ale z tego co kojarzę może się mylę tam pobrali 100 ileś miliardów i im po drodze zginęło kilkanaście. Chyba nawet w TVN w jakiś faktach po faktach ktoś się z tego tłumaczył. Popraw mnie jak się mylę.

   @michal_0107: "Tajemnica" została błyskawicznie wyjaśniona:

   https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-gdzie-zginelo-19-mld-zl-z-ofe-ujawniamy-tajemnice,nId,1100606

   Części obligacji nie można było odjąć od długu, stąd ta "różnica".

  •  

   pokaż komentarz

   To jest akurat kłamstwo. Obligacje to jest zupełnie inny level obietnicy. Obligacje może kupić ktokolwiek i wykupienie ich ma kolosalny wpływ na to czy jakiś kraj kiedykolwiek pożyczy nam pieniądze.

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: W jaki sposób inny? Myślisz, że zawalenie się systemu emerytalnego nie pociągnęłoby ze sobą konsekwencji w oprocentowaniu obligacji i chętnych na nie?

   Nie da się ot tak nie wykupić obligacji, bo nam ktoś zrobi bratnią interwencje.

   Oczywiście, że się da. Dlatego różne kraje mają różne oprocentowanie obligacji, odzwierciedlające potencjalne ryzyko dla kupującego te obligacje.

   Wenezuela, Argentyna, Grecja i kupa innych krajów jakoś nie zostały najechane.

   Obietnica w ZUS to jest zupełnie inna bajka. To jest wewnętrzna sprawa kraju, regulowana odpowiednimi ustawami.
   Sejm może dziś przegłosować że obcina emerytury o połowę jeśli będzie chciał, ale gdyby spróbował przegłosować że nie wykupi połowy obligacji, to sytuacja byłaby drastycznie inna.


   Tak by było. Obniżono by emerytury o połowę i nikt by nie zauważył ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Rządzący prędzej by nie wykupili obligacji niż obniżyli emerytury w ten sposób, bo w ten sposób przynajmniej mieliby szansę na utrzymanie władzy.

   Plus bardzo śmieszne jest to, że zakładasz, że obligacje w OFE w razie kryzysu dawałyby jakieś bezpieczeństwo przed zakusami rządu, skoro można było je umorzyć jedną ustawą. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   To teraz wytłumacz mi proszę dlaczego rząd PO, który podobno chciał zrobić dobrze obywatelom i uchronić ich od płacenia haraczu na OFE (a nie jak złośliwi głoszą przestraszył się dobiciem poziomu zadłużenia do progu oszczędnościowego, a co za tym idzie brakiem możliwości dalszego zadłużania Polski) nie zmienił prawa tak, że OFE zobowiązane byłoby inwestować 100% pieniędzy w akcje (np. na Warszawskiej Giełdzie PW) i miało zakaz wykupywania obligacji państwowych?

   @Kot_w_butach7: Z tego samego powodu dla którego nie obniżyli podatków o połowę - bo by się budżet nie spiął.

  •  

   pokaż komentarz

   W aktualnym planie 85% środków z OFE (a więc środków de facto publicznych) zostanie przeniesione do IKE, a więc środków prywatnych. Także miejsce gdzie te środki się znajdę z mojego punktu widzenia jest zdecydowanie lepsze niż obecne.

   15% tzw. opłaty przekształceniowej wydaje się być ekwiwalentem PITu, który zostałby i tak pobrany z tych środków gdyby zostały one w ZUS/OFE.

   Dlatego z mojego punktu widzenia ten ruch środków jest pozytywny, bo zdecydowanie wolę mieć je w prywatnym systemie, niż w formie obietnicy państwowej. Chyba, że jest coś o czym nie wiem ;)

   @wajsPL: Szkoda, że rząd nie zdecydował się na IKZE - wtedy nie byłoby żadnego podatku na początek, poza 10% ryczałtem przy wypłacie. A większa ilość środków mogłaby pracować na procent składany.

   No ale wiadomo, że tu chodziło po prostu o szybkie zabranie kasy na obietnice wyborcze, a nie zostawianie tej kasy dla innego rządu.

   Dodatkowo dziwi, że to przejście do IKE (i oddanie rządowi 15%) jest tym standardowym rozwiązaniem, a nie przejście do ZUS - bo to ZUS się paradoksalnie może bardziej opłacać.

   Po pierwsze - wysoka waloryzacja (w tym roku to było 9%), po drugie dożywotność emerytury (w IKE dostajemy kasę tylko przez określony czas, a jak się skończy to nara).

  •  

   pokaż komentarz

   @rzep: IKZE pewnie nie dało radę, z tego względu, że składki na OFE były pobierane z nieopodatkowanej pensji brutto. Więc nie byłoby za co zwolnić je z PITu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: Jedyne co sie w Twoim pseudotlumaczeniu zgadzalo, to to, ze w pierwszej kolejnosci mialy byc kupowane obligacje emitowane przez skarb panstwa (obnizalo tokoszt takich obligacji, bo jak sa kupujacy, mozna sprzedawac taniej i kupowaly taniej nie tylko OFE, ale tez wszyscy inni, no ale kto dbal by o taki szczegol).

   OFE to fundusz, ktorym ktos zarzadzal. Fundusz mial byc funduszem bezpiecznym, teraz sprawdz sobie z czego skladaja sie portfele takich funduszy i jakie rodzaje funduszy inwestycyjnych. To sa podstawy. Jesli fundusze nie kupowalyby polskich obligacji, kupowalyby obligacje inne.

   Rozumiem, ze powtarzasz mantre serwowana przez kregi zblizone do PO, ale daruj sobie.

   Kolejna rzecz, to po co zmieniono obligacje w zapisy w ZUS-ie - otoz dlug ZUS-u nie wlicza sie do zadluzenia. Czyby w takim razie nikt nie zamierzal tych pieniedzy zwrocic?

   Wiesz czym sie rozni weksel od obietnicy sasiada, ze kase ci kiedys zwroci? To masz wlasnie porownanie - obligacje w OFE to byl ten weksel, ktory ci ukradziono, za obietnice solenna, ze za kilkadziesiat lat ci sasiad zwroci. Tylko spojrz na tego sasiada, za zdrowo to on nie wyglada, moze nie dozyc czasu spelnienia obietnicy, myslisz, ze ktos z jego rodziny bedzie pamietal, ze sasiadCi obiecal, ze odda? Tym bardziej, ze ich przy tych obiecankach nie bylo?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kot_w_butach7: Niestety do czasu, kiedy mozna przeglosowac specustawy, nie ma wystarczajaco dlugich vacatio legis, a nawet duza grupa obywateli nie moze zaskarzyc ustaw przed wejsciem w zycie kradziez wszystkieo jest mozliwa w mysl ustawy, ktora przeglosuje sie w ciagu jednej nocy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Taki mamy klimat w Polsce, Niemczech, na Cyprze, czy ogólnie w Europie. Do Islandii trochę nam brakuje ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  No i? Czemu nikt nie wychodzi na ulicę? W jakichś gówno sprawach jak aborcje, dziki itd. to pierwsi na ulice. Albo roraty w obronie konstytucji o której gówno ludzie wiedzą tak naprawdę. Ale jak ktoś pieniądze zabiera to wszyscy cisza. Nawet mi nas nie żal.

Dodany przez:

avatar k1fl0w dołączył
3777 wykopali 80 zakopali 50.7 tys. wyświetleń