•  

  pokaż komentarz

  źródło: comment_3lxJRz9XqlkN2y27deOFVLxiVSqhjo5l.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Ach ten Swetoniusz i jego bajania...

 •  

  pokaż komentarz

  Na ile to wszystko prawda, a na ile to jest wymysłem nieprzychylnych mu historyków? Pamiętajmy że opisujący go Swetoniusz wywodzi się z bogatej rodziny, a także urodził się prawię 30 lat po jego śmierci i nie był mu współczesny, podobnie jak Neronowi, który również nie był zbyt popularny wśród wyższych klas.

  Często przypisuje mu się dwie sytuacje, które można chyba racjonalnie wyjaśnić.

  1. Uczynienie swojego konia konsulem. Nie ma żadnych dowodów (albo ich nie znam, wtedy proszę o sprostowanie), że coś takiego zrobił. Być może był to jakiś żart Kaliguli, ale prawdopodobniejszym byłoby po prostu pokazanie senatowi jak mało dla niego znaczą, że nawet jego koń może zostać konsulem, a senat "dupa cicho". Zwyczajnie im w ten sposób ubliżył i wskazał ich pozycję podczas jego panowania

  2. Wypowiedzenie wojny Posejdonowi i zbieranie muszelek. Wyobraźmy sobie że jesteśmy rzymskim władcą. Chcemy się wybrać na podbój Brytanii, ale żołnierze nie chcą za bardzo, bo parę wieków wcześniej obskoczyli niezły wp?!@$@@. Jak ich ukarać za tchórzostwo? Hmm... może kazać im walczyć z "morzem", a następnie zbierać muszelki, żeby potem pokazać swoje "zdobycze" na paradzie triumfalnej w Rzymie? Ja bym widział tutaj raczej środek dyscyplinujący, niż szaleństwo.

  Morderstwa to raczej po prostu element walki politycznej w tamtym okresie i chyba nawet nie warto ich przytaczać. Podobnie traktowanie więźniów jako żarcia dla dzikich zwierząt na arenie. Tak się wtedy po prostu bawiono.

  Czy Kaligula był szalony? Możliwe, lecz tego potwierdzić się po prostu nie da, bo jedyny obraz jaki nam pozostał to ten tworzony przez jego politycznych wrogów z którymi nie zamierzał dzielić się władzą.

 •  

  pokaż komentarz

  Mysle, ze razilby go tez zapach kupy nie swojego purchlaka.

 •  

  pokaż komentarz

  Kaligula był rozrzutny - mimo to skarb rzymski w chwili obwołania cesarzem Klaudiusza pozwalał na rozpoczęcie wielkich inwestycji. Co do terroru - antyczne podejście do polityki, Gaius Iulius Caesar Germanicus był jednym z wielu.

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
38 wykopali 3 zakopali 1.3 tys. wyświetleń