•  

  pokaż komentarz

  Co za dzban to pisał? Zastąpiono choinkę zwrotem "sztuczna roślina"? W który miejscu? Wpisujesz choinka do szukajki - znajduje choinki. "Sztuczna roślina" to kategoria/typ przedmiotu. Tak samo jak FEJKA ma "sztuczna roślina doniczkowa", tak samo choinka jest "sztuczną rośliną", bo jest sztuczna do uja! Robienie gównoburzy, jak zwykle. Mało tego, jak się wejdzie w konkretny przedmiot, to jest doprecyzowane że choinka to choinka - wow! Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  W przyszlym roku co? Moze takie by zaczeli sprzedawac?

  źródło: EEB5CE76-572B-4EDC-80D8-9FB8096F39B6.jpeg

 •  

  pokaż komentarz

  Największa heca to to, że obecnie poprawni politycznie lewacy odp?@%%?$ają dokładnie to samo, co chrześcijanie robili kilkaset lat temu. Czyli nie potrafią po prostu zrezygnować z jakiejś tradycji, tylko wplatają ją w swoją ideologię i nazywają po swojemu. Chrześcijanie wymyślili sobie, żeby święto na cześć przesilenia zimowego zmienić na Boże Narodzenie, Noc Kupały na Noc Świętojańską, Dziady na Wszystkich Świętych, równonoc wiosenną jako Wielkanoc, do tego zaadaptowano choinkę, jajka, znicze itd. itd. Teraz mamy powtórkę z rozrywki, zmianę nazw, zmianę powodów, zmianę gadżetów.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziady na Wszystkich Świętych

   @sciana: Tak na szybko. Twierdzisz, że święto mające początek w pierwszych wiekach chrześcijaństwa powstało na bazie świąt Słowian siedzących wtedy na dzikiej północy?

   równonoc wiosenną jako Wielkanoc

   @sciana: Przecież data Wielkanocy ma umocowanie w Nowym Testamencie? Za wiki:
   Istnieje konsensus, że śmierć Jezusa nastąpiła w piątek. Nieustalona jest natomiast dokładna data śmierci Jezusa – szacunki wahają się pomiędzy 27 a 33 rokiem[1]. Problematyczne jest również ustalenie, czy śmierć Jezusa nastąpiła w święto Paschy, czy też w jego przeddzień, a więc 15 czy 14 nisan

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: nie kpij. Zadna firma nie zrezygnuje z tak zajebiscie zyskownego okresu jak swieta zimowe. Wlasnie po to to robia, by przekonywac niewierzacych ze to sa tez ich swieta i by w nich uczestniczyli i kupowali. To okres zniw konsumpcyjnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: Nie, to nie to samo. Po pierwsze zanim kościół przejmował i narzucał w Europie barbarzyńskiej, najpierw kilka wieków wcześniej uczył się od wyżej stojących pogan. To stamtąd pochodzi znaczna części ikonografii i symboliki kościoła. Bóg w postaci brodatego starca to Zeus, młody Jezus pasterz z barankiem to młody Apollo, rogaty diabeł to Pan - leśny bożek, stroje sióstr zakonnych i sama idea zakonu żeńskiego pochodzą westalek - rzymskich kapłanek, zaś tradycyjna forma architektoniczna budynków kościołów od rzymskich budowli publicznych. Pierwsi chrześcijanie robili tak, bo tak na prawdę ta religia u swojego zarania była dość uboga w całą tą typowa dla każdej religii otoczkę, zwyczajów, czyli "system". Z kolei to o czym piszesz i co nastąpiło w Europie barbarzyńskiej kilka wieków później było już wrogim przejęciem, a od procesu dzisiejszego zeświecczenia różniło się tym, że to co dzieje się dziś bazuje na świadomości tego, że społeczeństwo od czasu do czasu potrzebuje po prostu jakiegoś rodzaju powtarzalnego ceremoniału podkreślanego w przez różne tam obyczaje i całą stronę wizualną, a że świat zachodni innych tradycji o nieprzerwanej ciągłości nie ma tylko właśnie chrześcijańskie, to też na nich bazuje. Tutaj nie ma zastąpienia jednego bożka drugim. To jest już proces z dziedziny rozwoju kulturowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @popcorn84: a skąd w Wielkanoc wzięły się jajka, zajączek czy Śmigus Dyngus, otóż 21 marca zaczynały się Jare Gody, co mniej więcej pokrywało się z czasem święta Paschy/Wielkanocy. Pasuje? Pasuje. Teraz wystarczy sobie tylko przejąć gadżety i przekonać miejscowych że to prawie to samo święto.

   Odnośnie Wszystkich Świętych:
   Na dzień 1 listopada przeniósł to święto papież Grzegorz III (731-741) i od imienia wszystkich świętych nazwał pewną kaplicę w Rzymie. Nie jest pewne, dlaczego to zrobił, ale chyba nie bez znaczenia był fakt, że podobne święto na początku listopada obchodzono na Wyspach Brytyjskich. Jak informuje The Encyclopedia of Religion, „w okresie chrystianizacji Wysp Brytyjskich wśród Celtów święto Samhain w dalszym ciągu cieszyło się popularnością. Tutejszy Kościół usiłował odwrócić uwagę ludu od pogańskich praktyk, wprowadzając odprawiane w tym samym czasie obrzędy chrześcijańskie. Właśnie z tych brytyjskich średniowiecznych obchodów dnia Wszystkich Świętych może się wywodzić rytuał przyjęty w całym chrześcijaństwie”.

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj nie ma zastąpienia jednego bożka drugim. To jest już proces z dziedziny rozwoju kulturowego.

   @kult_cwaniaka: ale to prawie to samo, jedna kultura jest uboga w tradycje i symbole (tak jak napisałeś, społeczeństwo ich potrzebuje) więc jedynie co jej zostaje to przejęcie ich od innej.

   Przykładem jak łatwo się adaptuje niektóre symbole niech będzie Dziadek Mróz, który idealnie wpakował się w rolę ateistycznego "rozdawacza" prezentów. Oczywiście oni go nie wymyślili. Dokładnie tak samo teraz został przekonwertowany Święty Mikołaj w krasnalopodobnego Mikołaja.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: Nie, z tym Świętym Mikołajem w postaci krasnala to jest rzecz znaczne starsza i wywodzi się też z Niemiec (być może też pozostałość jakichś tam starych, germańskich tradycji Weihnachtsman, Knecht Ruprecht), których analogami byli u nas różni tam kolędnicy.
   A co do tego czy współczesna kultura jest uboga w tradycje i symbole tak jak ubogie było chrześcijaństwo w jego początku? No nie powiedziałbym, a poza tym to jest zupełnie inna sytuacja, bo gdzie niszowa religia w wielkim Rzymie i jego cywilizacji, a gdzie relacja współczesnej kultury masowej, która jest potężna, a kościoła, który jest tak naprawdę kurczący się i skostniały? Zupełna odwrotność. Współczesne społeczeństwo postrzchrześcijańskie już niczego udowadniać nie musi. Po prostu dostosowuje stary obyczaj do stanu wiedzy na temat ludzi jaką dysponuje.

  •  

   pokaż komentarz

   A co do tego czy współczesna kultura jest uboga w tradycje i symbole tak jak ubogie było chrześcijaństwo w jego początku? No nie powiedziałbym

   @kult_cwaniaka: Jakie masz obecnie w Świecie Zachodnim coroczne święta, które nie pochodziłyby od chrześcijaństwa, czy pośrednio od innych kultur? Nawet tak ateistyczne obecne Walentynki mają źródła w chrześcijaństwie a wcześniej w Starożytnym Rzymie.
   Mi przychodzą do głowy tylko : 1 maja i Black Friday ;)

   Po prostu dostosowuje stary obyczaj do stanu wiedzy na temat ludzi jaką dysponuje.
   Ludzie potrzebują świętować a tu nie ma za bardzo co nowych rzeczy, więc jadą na starym wózku.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: Igrzyska olimpijskie i pierdylion różnych innych mniejszych czy większych świąt lokalnych, narodowych, branżowych itp. itd. Zaś to co wywodzi się z chrześcijaństwo po prostu dostosowuje się do współczesnej wrażliwości. Inna sprawa, że także w jakimś zdroworozsądkowym podejściu świata te polegać powinny raczej na tym, że celebruje się jakieś głębsze ogólnoludzkie wartości (pomoc potrzebującemu itp. itd.), a rynek to gwałci na każdym kroku zamieniając jeden gigantyczny konsumpcjonizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @kult_cwaniaka: Igrzyska Olimpijskie? Przecież to Starożytna Grecja. :) Może bardziej Mundial, tyle że to nie jest święto, nie są z nim związane żadne tradycje i zwyczaje, chyba że zwyczajem nazwiemy siedzenie na kanapie i picie piwa.

   pierdylion różnych innych mniejszych czy większych świąt lokalnych, narodowych, branżowych
   Napisałem "Świat Zachodni", czyli chodziło mi o coś uniwersalnego w Europie. Podobnie, jak uniwersalnymi były święta wprowadzone przez chrześcijan, chociaż zastępowały różne religie to jednak święta zostały ujednolicone w całej Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: No tylko, że w tym kontekście, świat zachodni to nie jest jakaś nowa formacja, która sobie zdobywa popularność niczym nowa religia. To jest ewolucja czegoś co powstało też w dużej mierze na gruncie chrześcijaństwa, dalszy jego ciąg, świat postchrześcijański. Trudno jest na to patrzeć oddzielnie jak na rodzaj sekty monoteistycznej, która sobie przybyła z jakiejś tam części imperium rzymskiego do jego rdzenia i zaczęła zyskiwać popularność.

  •  

   pokaż komentarz

   @kult_cwaniaka: W takim razie dlaczego odrzucamy stare nazwy, nie potrafiąc stworzyć nic innego. Myślę że to jest pewnego rodzaju kryzys tożsamości. O ile tworzenie nowych nazw dla starych zwyczajów miało sens w przypadku nawracania głupiego chłopa, mieszkającego w kurnej chacie kilkaset lat temu, to obecnie, gdy znamy więcej niż tylko swoją "zagrodę", wygląda to karykaturalnie. Ktoś robi z nas idiotów i do tego się jeszcze uśmiecha udając, że nie wie o co chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: Raczej odwrotnie. To jest zaprzestanie udawania, że chodzi o coś innego niż właśnie spotkanie się z innymi ludźmi, pogłębianie relacji itd. itp. co przedtem kryło się pod całą tą otoczką.

  •  

   pokaż komentarz

   a skąd w Wielkanoc wzięły się jajka, zajączek czy Śmigus Dyngus

   @sciana: A co to ma do rzeczy? Napisałeś :

   Chrześcijanie wymyślili sobie, żeby święto na cześć przesilenia zimowego zmienić na Boże Narodzenie, Noc Kupały na Noc Świętojańską, Dziady na Wszystkich Świętych, równonoc wiosenną jako Wielkanoc
   @sciana: Do tego się odniosłem. Odpisz proszę merytorycznie.

   Nie jest pewne, dlaczego to zrobił, ale chyba nie bez znaczenia był fakt, że podobne święto na początku listopada obchodzono na Wyspach Brytyjskich

   @sciana: No właśnie nie jest pewne. Po za tym mówimy o VIII wieku. Wyspy Brytyjskie to było zadupie świata. Myślisz, że "rzymianie" zwracali uwagę na odczucia jakiś półbarbarzyńców?

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej odwrotnie. To jest zaprzestanie udawania, że chodzi o coś innego niż właśnie spotkanie się z innymi ludźmi, pogłębianie relacji itd. itp. co przedtem kryło się pod całą tą otoczką.

   @kult_cwaniaka: A dlaczego nie np. 28 stycznia? I dlaczego ta sztuczna roślinka coś mi przypomina? To nie jest udawanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: No jak to dlaczego? Bo bazuje to na tym święcie chrześcijańskim? W czym problem? Tzn. ja teraz nie pisę o tym konkretnym przypadku, bo to akurat p%@%$?!olo. Piszę o jakichś ogólnych pretensjach o to że wszystkie te święta religijne wchodzą do repertuaru świeckiego świętowania

 •  

  pokaż komentarz

  ale czegos nie rozumiem. polsat w podpisie tego foto buldupi, ze w opisie jest 'drzewko sztuczne do wewnatrz' i nie napisali, ze to choinka, podczas gdy jak byk jest napisane, ze choinka xD no i k#?@a sa przeciez na nim pozawieszane ozdoby swiateczne xD k#?@a, ja p$$%!@%e, ale wszyscy sie porobili teraz jak platki sniegu. wszystko wszystkich oburza i obraza (-‸ლ) jebnijcie sie w te puste gary.

  źródło: n-3-23.dcs.redcdn.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież choinka i inne duperele to tradycja pogańska XD a same święta są o tej porze z uwagi na przesilenie. Ale fakty nikogo nie obchodzą. Łatwiej wyzwać od lewaków, wrzucić do szufladki w głowie, przecież świat jest czarno-biały xD

  •  

   pokaż komentarz

   Ale fakty nikogo nie obchodzą.

   @MetjuMakkoneki: Fakty są takie, że gdyby nie chrześcijaństwo w połączeniu z komercją to w grudniu żadnych świąt by nie było. A to, że od jednych wzięli choinkę, od innych Mikołaja z coca coli to juz sprawa wtórna. Religie w większości dostosowują się do lokalnych zwyczajów. Śmieszne jest zaś wyskakiwanie z jakimś pogaństwem co go w Europie od 500 lat nikt nie widział ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @popcorn84: No nie ma pogaństwa teoretycznie od 500 lat, a zwyczaje pogańskie nadal są xD czyli tak jak pisałem

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież choinka i inne duperele to tradycja pogańska XD a same święta są o tej porze z uwagi na przesilenie.

   @MetjuMakkoneki: No i co w związku z tym? Religie pogańskie zanikły jakiś tysiąc lat temu w czasach, kiedy dopiero formowały się dzisiejsze narody i ich kultura. Teraz jest to zwyczaj chrześcijański i jako takiego należy go postrzegać.

  •  

   pokaż komentarz

   @milewiczwaldek: No właśnie nie, nadal pogański xD Pozdrawiam, bez odbioru ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @MetjuMakkoneki: Niestety to tak nie działa. Połowa rzeczy w europejskiej kulturze ma swój rodowód w innych kulturach. Skoro zostały one przez nas zaadoptowane to znaczy, że są nasze. Tak samo jak ubieranie choinki, wigilia czy noc świętojańska - w kulturze europejskiej są one efektem 1000 lat chrześcijańskiego dziedzictwa; nie jakiś pogan o których nikt już nie pamięta. Może przestań pić kawę i wp?$%%!!ać ziemniaki skoro nie pochodzą one z Europy?

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz jest to zwyczaj chrześcijański i jako takiego należy go postrzegać.

   @milewiczwaldek: No właśnie powoli przestaje być chrześcijański a staje się uniwersalny. Tak samo jak chrześcijaństwo wzięło i sobie zaadaptowało święta pogańskie, tak teraz niektóre ze świąt stają się niezwiązane z religią :)

Dodany przez:

avatar alberto81 dołączył
1601 wykopali 108 zakopali 32.7 tys. wyświetleń