•  

  pokaż komentarz

  Najpierw

  Teraz z całej Polski zaczynają zgłaszać się ludzie, oszukani przez firmę-widmo.
  A później:

  Prokuratura napisała, że jest duże prawdopodobieństwo, że wskazana przeze mnie osoba czyni przygotowania do przestępstwa, to Kodeks Karny nie przewiduje karania za samo przygotowanie

  To w końcu są ludzie oszukani, czy nie ma ludzi oszukanych?
  Jak zwykle clickbaitowe gówno interwencji.

 •  

  pokaż komentarz

  "Na początku zgłosiłem się na komisariat policji w Rzepinie, przedstawiłem sytuację i myślałem, że będzie wszczęte postępowanie. Dowiedziałem się jednak, że dopóki nie ma poszkodowanego, oni nic nie mogą w tej sprawie zrobić" - czy to nie jest podejrzenie usiłowania złamania prawa? Na tej samej zasadzie wlepia się mandaty osobom, które dopiero otworzyły piwo w miejscu niedozwolonym ale jeszcze się nie napiły i są trzeźwe! Na serio, są takie przypadki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @matkaPewnegoMirka

   Mandatu za otworzenie piwa nie musisz przyjmować, wtedy sąd oceni czy miałeś zamiar wypić, czy nie.

   Podejrzenie usiłowania cały czas jest podejrzeniem i niby jak mają za to karać. Muszą być dowody złamania prawa. Tutaj mogli od razu nakazać wyrejestrowanie firmy ze względu na fikcyjny adres, ale widocznie nikomu się nie chciało. ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @bolorollo: masz rację, to tylko podejrzenie, w tym kontekście wszelakie służby, które uczestniczyły w sprawie (dosłownie - ich funkcjonariusze) powinny odpowiadać wg kpa i kpk przed sądem.

  •  

   pokaż komentarz

   @matkaPewnegoMirka: usiłowanie jest karane tylko w przypadku gdy ustawa tak stanowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @matkaPewnegoMirka: spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ma skutek w momencie otwarcia piwa, bo chodzi o sam fakt spożywania, a nie upojenie. To wynika że zwalczania alkoholizmu. Natomiast samo zarejestrowanie firmy pod cudzym adresem nie stanowi przestępstwa oszustwa ani przygotowania do niego, bo nie idzie o adres, ale wzięcie pieniędzy pod pozorem jakiejś usługi/sprzedaży. Już słyszę ten trzask pękających dup jakby policja zaczęła ścigać przedsiębiorców, bo maj podejrzaną strukturę.

  •  

   pokaż komentarz

   spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ma skutek w momencie otwarcia piwa, bo chodzi o sam fakt spożywania, a nie upojenie

   @onlymybuttgivesacrapp: zastanowiłaś się chociaż chwilę zanim to napisałaś? Za Słownikiem Języka Polskiego, PWN: "spożyć — spożywać «wprowadzić pokarm, napój przez jamę ustną do żołądka»".
   Otwarcie butelki z piwem jest co najwyżej przygotowaniem się do spożycia i policjant, który to widzi może mieć co najwyżej uzasadnione podejrzenie, że za chwilę popełnisz wykroczenie. Samo wykroczenie popełniasz dopiero z pierwszym łykiem alkoholu w miejscu niedozwolonym.
   Inna rzecz, że w razie odmowy przyjęcia mandatu masz swoje słowo przeciw słowu policjanta a w takiej sytuacji udowodnić, że nie popełniło się wykroczenia jest raczej trudno.

  •  

   pokaż komentarz

   atomiast samo zarejestrowanie firmy pod cudzym adresem nie stanowi przestępstwa oszustwa ani przygotowania do niego

   @onlymybuttgivesacrapp: no właśnie tutaj nie masz racji

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawia mnie w jaki sposób ten oszust potwierdził profil zaufany? Do tego potrzeba albo konta bankowego (z takimi samymi danymi) albo wizyty w US albo podpisu kwalifikowanego.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy tylko adres się nie zgadzał jako siedziba firmy, nazwisko jest na oszusta, zapewne jakiegoś słupa. Otworzyli rachunek na żula albo kupili dane z darknetu i założyli firmę na adres celnika.

   Ciała dała policja, prokurator, że nie wszczeli postępowania i nie nakazali wypisu z CEIDG. Nawet sam Urząd Miasta się wypowiedział, że nie mieli sposobności sprawdzenia adresu.

   Kamil Michniewicz z Urzędu Miasta w Rzepinie tłumaczy, że firmę założono przez profil zaufany. - Nie przechodziło więc przez naszych pracowników i nie mieliśmy możliwości zweryfikowania połączenia adresu z daną osobą. Nadanie numeru NIP odbyło się przez organy, które to nadzorują - dodaje.

   Tyle, że po zawiadomieniu poszkodowanego, powinni od razu wypisać firmę a nie czekać na zgłoszenia okradzionych. Absurd.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy: ale co ma do rzeczy profil zaufany? Polsat pisze o tym profilu jakby to miało jakieś znaczenie. To tylko sposób logowania się i pozwalający potem składać różne wnioski. We wniosku możesz wpisać cokolwiek. Jak urzędnik klepnie, to przechodzi. Przecież wnioski można składać też w czyimś imieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: Profil zaufany ma to do tego, że w ten sposób oszust się podpisał pod wnioskiem o założenie działalności - gdyby poszedł z tym do urzędu musiałby w jakiś sposób udowodnić miejsce prowadzenia działalności. Poza tym oczywiście, że to tylko sposób logowania się ale zakładając profil zaufany musisz go najpierw potwierdzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy: po pierwsze nie ma czegoś takiego, że w urzędzie trzeba udowodnić. Tym bardziej nie ma, że w urzędzie trzeba a przez Internet nie. Ponadto "przez Internet" to nie to samo co "za pomocą profilu zaufanego". Nie wiem też co ma konieczność potwierdzania profilu do tematu. Dowód osobisty w urzędzie też trzeba mieć prawidłowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: Jeśli chodzi o pierwsze to połowicznie masz rację - od 2016 roku przepisy się zmieniły i trzeba mieć tytuł prawny do lokalu, w którym się zakłada firmę ale nie jest on wymagany podczas zakładania firmy - może być sprawdzany w trakcie prowadzenia działalności. Nie wiem co masz na myśli pisząc "przez internet to nie to samo co za pomocą profilu zaufanego"? To raczej oczywiste, że zakłada się firmę przez internet potwierdzając dane profilem zaufanym. A konieczność potwierdzenia profilu do tematu ma to, że oszust założył firmę posługując się profilem zaufanym, który musiał wcześniej jakoś potwierdzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy: jest kilka metod logowania, profil zaufany jest tylko jedną z nich. Można użyć też certyfikatu albo skorzystać z pośrednictwa banku. A to, że profil musi być potwierdzony to oczywistość. Niepotwierdzonym nic nie zrobi. Nie wiem co jest dziwnego w tym, że facet miał potwierdzony profil. Chodzi o to, że założył firmę na siebie zamiast na słupa?

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: No ale przecież chyba nie podpisał się swoim prawdziwym profilem? Zakładam, że był na kogoś innego? Ciekawi mnie po prostu czy można wyrobić sobie profil zaufany na słupa bo o czymś takim nie słyszałem ...

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy: z tekstu wynika, że ten cały Marcin F. założył firmę na siebie. Że jest taka osoba i to ona jest sprawcą. Nie było próby podszywania się pod kogoś innego. A jeśli zdecydował się założyć firmę na siebie, to dlaczego nie miał użyć własnego profilu?

  •  

   pokaż komentarz

   @MrAndy: Może gość powinien napisać donos na firmę do US. Jak przyjdzie kontrola to wszystko wytłumaczy. Ciekawe czy by to coś dało.

 •  

  pokaż komentarz

  Kodeks karny art 233
  We wniosku ceidg jest wyraźny zapis „oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. *”

  Jak można twierdzić, ze nie zaszło tutaj już na etapie wpisu do fałszywego oświadczenia to ja nie pojmuje...

Dodany przez:

avatar Szewczenko dołączył
729 wykopali 8 zakopali 14 tys. wyświetleń