Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+265
pokaż komentarz
Oczywiście jest to okręt do samoobrony :)
+286
pokaż komentarz
@artiko: czyli okręt klasy Lepper.
+47
pokaż komentarz
@ImbirZgwozdzmi: nawet krawat, ekhm malowanie ma podobne
+41
pokaż komentarz
@artiko: Bardzo obronna, Japonia jest w stanie w ciągu trzech miesięcy wyprodukować i wprowadzić do działania broń jądrową. Niby jej nie mają, a jak by ją mieli. Mając za sąsiada Chiny czy Rosję trzeba się rozumnie zbroić, zupełnie, he, he, tak jak my. Już mamy 3 baterie Himarsów bez systemu kierowania ogniem.
-8
pokaż komentarz
@artiko: Znów masz mylne wyobrażenie.
0
pokaż komentarz
@Vigorus: Usuń konto
+245
pokaż komentarz
a budowa tego trwała zaledwie dwa lata.
Pokazuje to, ze z naszym planowaniem, mysleniem strategicznym, budową... jestesmy w dupie i to bardzo gleboko
-58
pokaż komentarz
@robert5502: Pokazuje to, że coś pewnie się w Polsce musiało wydarzyć, skoro są z tym u nas takie problemy. Hmmm... Pewnie upadek polskich stoczni, połączony z upadkiem wielu państwowych podwykonawców w całym kraju po 1989, nie ma nic wspólnego z tym stanem rzeczy?
+129
pokaż komentarz
@robert5502: @multikonto69: to raczej pokazuje, ze wszystko co panstowe jest gowno warte. Na polecenie kolejnych kacykow, obsadza sie swojakami najwazniejsze pozycje w strategicznych firmach. Swojakami ktorzy nie maja o niczym pojecia, a bedac z politycznego nadania, musza uprawiac polityke, a dbanie o wyniki przedsiebiorstwa jest gdzies tam daleko w kolejce priorytetow.
Mozesz miec najlepszych fachowcow, inzynierow, budowniczych, ale jesli zarzadza nimi jelop bez doswiadczenia, ktorego jedynym sukcesem bylo zapisanie sie do odpowiedniej parti w odpowiednim czasie, to wyjdzie z tego wielki ch%# ¯\_(ツ)_/¯
+23
pokaż komentarz
@multikonto69: A przed 1989 ile śr. czasu budowaliśmy taki okręt podwodny?
+40
pokaż komentarz
@alphabeta: Nigdy nie budowaliśmy okrętów podwodnych. Ani w II RP, ani w PRL, ani w III RP. Korwet, fregat, czy niszczycieli chyba też nie. Specjalizowaliśmy się raczej w okrętach desantowych i taki ORP Lublin to położenie stępki 8 grudnia 1987, wodowanie 12 lipca 1988, wejście do służby 12 października 1989. Tyle, że ciężko to porównać z okrętem podwodnym, czy nawet korwetą, ze wszystkimi systemami dowodzenia, uzbrojenia itp. Z okrętem patrolowym już prędzej ( ͡º ͜ʖ͡º)
+12
pokaż komentarz
@PurpleHaze:
Przemysł zbrojeniowy we Francji czy Rosji, Niemczech, Chinach jest państwowy.
-1
pokaż komentarz
@rotszyld: tylko we Francji, w Niemczech i Chinach nie ma takiej patologii w publicznych spolkach jak u nas. Rosja to inna para kaloszy, co jakis czas obwieszczane sa kolejne "suckesy", jak np admiral kuzniecow.
+16
pokaż komentarz
@PurpleHaze:
Rosja robi bardzo nowoczesne okręty nawodne, podwodne. Koszt zbudowania nowego lotniskowca to bardzo duży koszt, nawet dla takich krajów jak Rosja.
-1
pokaż komentarz
@rotszyld: ale ja to rozumiem i nie neguje tego, pisze tylko ze niestety w Polsce, stanowiska w zarzadzie bardzo czesto przyznawane sa nie na podstawie kompetencji, a na podstawie znajomosci i bycia "zasluzonym". Co w zaden sposob nie rokuje dobrze.
Ryba psuje sie od glowy.
+2
pokaż komentarz
@PurpleHaze:
Mamy spółki państwowe jak Orlen, KGHM, Lotos, banki ,i jakoś dobrze działają. Mi się wydaje, że problem tkwi w zaniedbaniach z ubiegłych lat.
+2
pokaż komentarz
@robert5502 i zaczynamy się tam urządzać
+1
pokaż komentarz
@alphabeta: Nie budowaliśmy takich. Za komuny takie okręty kupowaliśmy od ZSRR. I to też była idiotyczna decyzja, bo za bardzo nie mieliśmy z kim takimi okrętami walczyć.
Nawet dzisiaj te okręty podwodne są bardziej kiełbasą wyborczą, aniżeli czymkolwiek konkretnym - z kim mamy niby walczyć tymi okrętami? I gdzie? W przypadku ewentualnej wojny takie okręty zostałyby ewakuowane gdzieś do Anglii i tak by się skończyło.
@PurpleHaze: Korwin wjechał ostro.
Wszystko co państwowe jest gówno warte. Dlatego 30% rynku telefonów komórkowych należy do koreańskiego państwowego konglomeratu budowlano-stoczniowo-maszynowego.
Już dostałeś odpowiedź, że przemysł zbrojeniowy w wielu krajach jest państwowy. Na przykład w takich Czechach, albo we Francji, czy w Belgii. No i te belgijskie manufaktury skutecznie konkurują z wielkimi amerykańskimi korporacjami, tak a propos tego, co jest gówno warte, a co nie.
@rotszyld: tylko we Francji, w Niemczech i Chinach nie ma takiej patologii w publicznych spolkach jak u nas. Rosja to inna para kaloszy, co jakis czas obwieszczane sa kolejne "suckesy", jak np admiral kuzniecow.
Rheinmetall, MAN i cała reszta to spółki publiczne. I tak się składa, że spora część ich udziałów jest w rękach państwowych. W zasadzie państwo ma tyle udziałów, że je kontroluje.
Na polecenie kolejnych kacykow, obsadza sie swojakami najwazniejsze pozycje w strategicznych firmach. Swojakami ktorzy nie maja o niczym pojecia, a bedac z politycznego nadania, musza uprawiac polityke, a dbanie o wyniki przedsiebiorstwa jest gdzies tam daleko w kolejce priorytetow.
Brzmi trochę jak co druga współczesna korporacja.
Stary, za dużo Korwina. Zdarzały się w Polsce takie patologiczne sytuacje, natomiast nie jest to żadna codzienność. Tu się pojawia inny polski problem, a mianowicie wojna ideologiczna, która idzie w parze z zakłamaniem mediów.
Co dziennikarz i wywiad, to inna opinia o państwowych zakładach. PESA to już jest legenda. Na Wikipedii to się przekrzykują, czy PESA w ciągu ostatnich czterech lat cokolwiek wyprodukowała, czy też nie XD
A prawda jest taka, że praca firmy zależy od efektywności zarządzania, a nie od tego, do kogo ona należy. Większość dużych firm to spółki publiczne z papierami rozj$?$nymi po całym świecie, więc funkcjonują one z grubsza jak spółki państwowe.
+1
pokaż komentarz
@multikonto69: kolego troche za stary jestem na korwina.
Po pierwsze pisze osytuacji w Polsce nie za granica, gdzie po wyborach standardem jest roszada na stolkach firm panstwowych. Roszada ktora zaczyna sie od gory, potem jest obsadzanie kolejnych w drzewku i jakos leci. Przykladem media panstwowe, przykladem firmy jak poczta, orlen, pgnig, kghm.
Tylko te ostatnie firmy bronia sie, bo ciezko zeby przedsiebiorstwa oparte na surowacach, przynosily straty.
Jak nie wpisze w google panstwiwe stocznie, z wiekszosci informacji bije jeden przekaz, panstwowe ledwo zipia dotowane z budzetu na modle gornictwa, prywatne maja kleske urodzaju.
Ja nie neguje potrzeby posiadania strategicznych galezi przemyslu przez panstwo. Wspierania z budzetu, uprawiania nimi polityki miedzy narodowej.
Krytykuje uprawianie polityki wewnetrznej, obsadzanie najwazniejszych stanowisk swoimi, nepotyzm itd.
Ktore panstwowe spolki nie bedace w sektorze wydobywczo przetworczym, przynosza stale zyski i rozwijaja sie, bez interwencjonizmu panstwa?
Jestem przeciwny kolejnym montownia zachodnich koncernow, oglaszanym jako sukces i progres gospodarki. Ale tak samo jestem przeciwny pakowaniu kasy z budzetu firmom ktore sobie nie radza, a sa przechowalnia pociatkow i politycznych poplecznikow.
-1
pokaż komentarz
Ktore panstwowe spolki nie bedace w sektorze wydobywczo przetworczym, przynosza stale zyski i rozwijaja sie, bez interwencjonizmu panstwa?
@PurpleHaze: Przemysł wydobywczo-przetwórczy to w zasadzie 100% jakiejkolwiek produkcji, 99% przemysłu w ogóle i lwia część wszystkich spółek państwowych (nie mówię tutaj o spółkach komunalnych pokroju wodociągów) XD
Reszta państwowego przemysłu (ten domniemany 1%) to przeważnie zakłady remontowe, które przynoszą całkiem spore zyski - bo wykonują one zlecenia dla różnych odbiorców. Takie WZL-4 w Warszawie przykładowo hamuje turbiny dla Siemensa. WZL-2 przykładowo bawi się w remonty samolotów dla różnych przewoźników. Praktycznie każdy polski uniwersytet na siebie zarabia (uniwersytet, a nie Wyższa Szkoła Zawodowa Srania w Wałbrzychu), instytuty naukowe również - ale one dostają państwowe (i nie tylko) dotacje, więc to się nie liczy.
+1
pokaż komentarz
@robert5502: I kosztowała 1.5 mld złotych za jeden. W sumie 15 mld zł za 10 już wybudowanych. Bo to jest właśnie dziesiąty od około 20 lat.
No ale biorąc pod uwagę, że Japonia to wyspy to chyba i tak nie za wiele.
-1
pokaż komentarz
Specjalizowaliśmy się raczej w okrętach desantowych i taki ORP Lublin to położenie stępki 8 grudnia 1987, wodowanie 12 lipca 1988, wejście do służby 12 października 1989
@Jan_K: Raczej fartem sie udalo z okretami desantowymi.
+1
pokaż komentarz
@robert5502: W Lublinie dłużej się p##?$?!ą z remontem chuj-mostu kolejowego ( ͡° ʖ̯ ͡°)
0
pokaż komentarz
@robert5502 jesteśmy sto lat za Japonią. A pamiętam, że jeden taki z wąsem obiecywał drugą Japonię.
0
pokaż komentarz
@rotszyld Opcja przebijania się przez lód tych nowoczesnych okrętów podwodnych jest, jak rozumiem dodatkowo płatna. Taka wersja platinum
+118
pokaż komentarz
No cóż...niejeden nasz marynarz teraz westchnie...
+82
pokaż komentarz
@Ten_od_Hanki: Niejeden admirał na emeryturze poklepie się po brzuchu...
+3
pokaż komentarz
@Ten_od_Hanki: Na szczęście antyniemiecki PiS, nie tylko limuzynami, poratuje znów Ciocia Anżela.
Dzięki niej i U-Bootowi w leasingu jeszcze popływacie Polacy.
Ahoi, da unten!
źródło: media-cdn.sueddeutsche.de
-3
pokaż komentarz
Aaaa, zapomniałabym. Za czołgi podstawowe Leopard także podziękujcie nielubianej Cioci Anżeli.
No, głośno powiedzcie do ekranu w najpopularniejszym języku Unii:
pokaż spoiler
- Danke, Tante Angela.
źródło: jdnmirror.com
0
pokaż komentarz
@yolantarutowicz: Przecież pierwsza partia czołgów nie była za darmo tylko za 1 ojro + części też nie za darmo. A łodzie podwodne będą prędzej z Brazylii lub Singapuru, niźli z RFN.
+108
pokaż komentarz
źródło: slavorum.org
-1
pokaż komentarz
@dedik: A Niemcy mają obecnie choć jeden okręt podwodny sprawny operacyjnie?
+23
pokaż komentarz
@ZostaneMistrzem: tak, setki uśpionych u-botów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a serio: mają
-1
pokaż komentarz
@dedik: W powiązanych wrzuciłem "gdziewojsko" i ten twierdzi że zapieprzają na symulatorze
+3
pokaż komentarz
@ZostaneMistrzem: wpadnij czasem do portu w Gdyni, to będziesz mieć okazję pooglądać niemieckie okręty.
-5
pokaż komentarz
@jestem_na_dworzu: To że pływają nie znaczy ze są gotowe operacyjnie...
+24
pokaż komentarz
@dedik: A ORP „Bielik” ? Szczerze pisząc to kiedyś przyłożyłem rękę do tego aby wypłynął na czas. Termin był napięty jak baranie jaja a firma która się tego podjęła niestety nie podołała. Nie zapomnę ich wesołych twarzy jak po sprawdzeniu pierwszych trzech sztuk wręcz z dziecięcym uśmiechem szczęśliwi przyjechali aby zamówić komplet styków których regeneracja była mojego pomysłu. Jestem do tej pory z tego dumny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://mekeke1969.wordpress.com/2010/10/30/orp-bielik-operacja-%e2%80%9eactive-endeavour%e2%80%9d/
źródło: mekeke1969.files.wordpress.com
+1
pokaż komentarz
@ZostaneMistrzem: o niemiaszków się nie bój... tylko w tym roku po pierwszym półroczu niemcy miały 200 miliardów złotych (50 miliardów euro) nadwyżki budżetowej, a każda niemiecka fabryka samochodów (jest ich trochę) w tydzień może przestawić taśmy produkcyjne na produkcje czołgów...
+12
pokaż komentarz
@darbarian: gratulacje mireczku, jest się czym chwalić !
+14
pokaż komentarz
w tydzień może przestawić taśmy produkcyjne na produkcje czołgów...
@lovefool: xDDDDDDDdddd
+2
pokaż komentarz
@darbarian: podobno właśnie przez te styki ORP "Bielik" trzy razy tonął i ledwo go odratowali. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
pokaż spoiler
Nie no, gratulacje Mirku, jest powód do dumy. Gdybyś tylko jeszcze mógł napisać, do czego takie styki się używa, bo to ciekawe.
+2
pokaż komentarz
@pawel-niczyporek: Wiem że tonął ale zawsze kapitan Planeta był na miejscu razem z Chuckiem Norrisem i jakoś się udawało. Co do samego użytkowania styków to nie mam pojęcia. Takich rzeczy mi nie wytłumaczyli, chodziło im o wytrzymałość i odporność użytkową.
0
pokaż komentarz
@darbarian: Byłeś może kiedyś w WSOWInż. we Wrocławiu?
0
pokaż komentarz
@ats42: Raczej nie ale być może jeśli jest to związane z grawerką cnc.
+20
pokaż komentarz
Czyli nie tylko Francja i Niemcy budują konwencjonalne okręty podwodne i moglibyśmy teoretycznie kupić z Japonii :) Fajnie by tłumaczenie dokumantacji musiało przebiegać :D
+56
pokaż komentarz
@nikifor: według mnie średnio moglibyśmy no bo Japończycy budują okręty na oceany a nie na bajorko zwane dla niepoznaki morzem bałtyckim
-5
pokaż komentarz
według mnie średnio moglibyśmy no bo Japończycy budują okręty na oceany a nie na bajorko zwane dla niepoznaki morzem bałtyckim
@Jade: Nie wiem jakimi parametrarmi by się miały różnić ale to i tak żartem pisałem, bo Japończycy wszystko by tam mieli opisane w swoich "znaczkach" i nauka pływania tym to byłby koszmar. Saab byłby dużo łatwiejszy do ogarnięcia :)
+5
pokaż komentarz
@nikifor: a co za problem znaczki przetłumaczyć? a same runy japońskie nie są takie złe jak je malują ;)
+7
pokaż komentarz
@nikifor: Są w Polsce japońskie fabryki i ich maszyny. Jakoś sobie radzimy :P
+3
pokaż komentarz
@nikifor: Oni nie mogą od II w.ś. sprzedawać żadnego uzbrojenia nikomu, chyba że w ostatnich latach coś się zmieniło.
+3
pokaż komentarz
@nikifor: są droższe i większe, bo mają się zagłębiać bardziej i wyruszać w dłuższe marsze.
0
pokaż komentarz
@Rogovic: fakt, ale moje doświadczenia z wsparciem technicznym od Japończyków są kiepskie. :)
-1
pokaż komentarz
@Jade: Ale jeżeli jest w stanie pływać w oceanie to dlaczego ma sobie nie poradzić na morzu? Masz jakieś argumenty? Bo tak na logike to każdy statek bojowy powinien być projektowany pod możliwość wypłynięcia na pełny ocean.
0
pokaż komentarz
@K-S-: jest po prostu za duży jak na morze bałtyckie