•  

  pokaż komentarz

  Nasza instytucja chce karać francuską spółkę zarejestrowaną w Szwajcarii za działanie poza granicami Polski.

  źródło: i.kym-cdn.com

  •  

   pokaż komentarz

   @kleiner_trottel: Ale Ukraina ma wobec nich żądania dotyczące wzajemnych rozliczeń. My się bawimy w żandarma światowego porządku gospodarczego jakbyśmy mieli pozycję taką jak USA .

  •  

   pokaż komentarz

   @kleiner_trottel: UOKiK Belgii: Trzeba zamknąć wszystkie kopalnie węgla kamiennego w Polsce bo szkodzą europejskiemu środowisku.
   Polska grupa weglowa: nie jesteśmy w waszej jurysdykcji prawnej.
   Belgia: nakładamy na was karę 1 mld USD za brak szacunku do państwa belgijskiego.
   Polacy: wat?????

   I taka sama będzie reakcja firm działający przy NS2. NS2 nie jest budowany na terytorium Polski, ani w naszej strefie ekonomicznej a Polska nie ma żadnego kontraktu dotyczącego NS2 z Gazpromem czy innymi spółkami.

   Nie jest wcale tak, że polski urząd może każdą spółkę na świecie prosić o dokumenty. Muszą być ku temu podstawy. Szwajcarska Engie Energy uznała, że takich podstaw nie ma i będzie tego zdania bronić w sądzie. Bo tak robi zdecydowana większość ukaranych firm - mówi money.pl anonimowo inny prawnik
   https://www.money.pl/gospodarka/nord-stream-2-uokik-naklada-rekordowa-kare-6443862091864193a.html

   Sam szef UOKiK przyznał: "Kara jest precedensowa, sposób egzekucji też będzie precedensowy"
   Co oznacza tylko przyznanie się jak słabą mają pozycję prawną.
   https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-rekordowa-kara-nalozona-przez-uokik-chodzi-o-sprawe-nord-str,nId,3324206

   Najlepszym kawałem jest:
   Prezes UOKiK uznał brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących NordStream2 za brak szacunku dla naszego państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: UOKiK Belgii jak i każdego innego kraju nie zajmuje sie ochrona środowiska tylko prawami konkurencji i konsumentów, argument polskiego Uokiku dotyczy pozycji monopolowej Gazpromu, która zwiększa się w przypadku wybudowania NS2, mieszasz niezwiązane ze sobą tematy.

   Poza tym to ja tylko się odnosiłem się do ewentualnej możliwości egzekucji takiej kary, nie da do zasadności roszczenia. @Mario7400 sugeruje ze nie da się ukarać zagranicznej spółki bez aktywów w Polsce, a to nieprawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @kleiner_trottel: jak chcesz egzekwować coś od firm które nie są w jurysdykcji Polski? To tak jakby inny kraj oskarżył Orlen jak to wolisz o ograniczenie konkurencji i zażądał dokumentów pod groźbą kary. Sądzić możesz się przed trybunalem arbitrażowym jak masz powód w postaci kontraktu itp. a nie wydumanych przyczyn.
   Tak naprawdę cały dowcip polega na tym że wraz z deregulacja rynku gazu w Europie PGNiG straci monopol i każdy wtym Gazprom będzie mógł sprzedawać gaz w Polsce. Najśmieszniejsze że najtańszy ma zgadnij kto, więc kto zgarnie z czasem większość tortu?

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: W linku przytoczonym wyżej podałem przykład jak Ukraina egzekwuje wyrok od Spółki nie znajdującej się w nie swojej jurysdykcji - poprzez lokalny sąd zajmuje aktywa Gazpromu w Holandii na podstawie wyroku arbitrażu w , o ile dobrze pamiętam, Szwecji.

   Powtórzę drugi raz, @Mario7400 sugerował że nie można wyegzekwować wyroku czy też pozwać Spółki zagranicznej, to jest nieprawda i przykład Ukrainy to dobrze obrazuje.

   To czy decyzja Uokiku jest zasadna i utrzyma się w sądzie jest osobnym tematem, a już zupełnie nieprawdą jest że potrzebny jest kontrakt aby UOKiK mógł nakładać jakieś kary. Urzędy ochrony konkurencji nie są stronami umów z firmami działającymi na terenie UE i jeśli urząd ochrony konkurencji jakiegoś innego kraju chciałby wyjaśnienia od Orlenu w sprawie ograniczania konkurencji a Orlen by tych wyjaśnień nie złożył to byłaby to jak najbardziej podstawadp nałożenia na Orlen kary. Tak przynajmniej wygląda sytuacja przedstawiona przez polski Uokik.

  •  

   pokaż komentarz

   , @Mario7400 sugerował że nie można wyegzekwować wyroku czy też pozwać Spółki zagranicznej, to jest nieprawda i przykład Ukrainy to dobrze obrazuje.

   @kleiner_trottel: Nie sugerowałem że nie można pozwać spółki zagranicznej tylko przewiduję że takie działania będą tak skuteczne jak próby zamykania w więzieniach na podstawie art 55a ustawy o IPN zagranicznych pisarzy "szkalujących" Polskę. Po prostu rączki za krótkie. Poza tym nawet gówniana firma krajowa ma lepszych prawników niż nasz rząd. Tym bardziej duża firma zagraniczna z branży paliwowej. Jeśli nie zareagowała na nasze żądania to znaczy, iż ich prawnicy uznali że można to olać.
   W kraju nasi władcy mogą sobie wylosować odpowiedniego sędziego jak w sprawie Pawłowicz czy Ziobry, ale za granicą się nie da. Nie mają takiej władzy, a sprawa oprze się pewnie o arbitraż międzynarodowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kleiner_trottel: a przeczytałeś za co dostali odszkodowanie które umożliwiło zamrożenie środków Gazpromu? I na jakiej podstawie chcesz to zrobić w przypadku braku jakiegokolwiek stosunku prawnego z państwem polskim w sprawie NS2? Polska może się sądzić w sprawie cen gazu dostarczanego i z tego co pamiętam to robi, ale nie z powodu wydumanych pomysłów.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: Ale p!%?$?@isz głupoty( ͡° ͜ʖ ͡°) Przepisy antymonopolowe działają w całej UE, Firmy budujące NS 2 działają również w Polsce, same złożyły wniosek do UOKiK przyklepanie konsorcjum a jak dostali po łapach to go wycofali i rżną głupa. Twój przykład z Belgią jest tak głupi że aż szkoda słów aby to komentować.

   Problem w tym, że UOKiK idzie na wojnę nie z jednym goliatem a z co najmniej jedenastoma, mogą nie mieć zasobów aby potyczkę wygrać.

 •  

  pokaż komentarz

  UOKiK nikogo nie ukarze tylko próbuje robić propagandę że niby walczymy z ruskimi i gemańcami o rurę. Realna walka jest raczej skazana na niepowodzenie i pomimo poważnego dealu z wikingami NS2 niestety powstanie. W międzyczasie żeby przykryć ten następny sukces III RP (który to już z kolei?) trzeba czymś gawiedź zająć. I teraz będą się napinać jak to nie pogonią... Francuzów (na wk#$#ianie kacapów już jaj nie starczyło) a realnie to im mogą skoczyć, ew procesować się do usranej śmierci.

 •  

  pokaż komentarz

  P0lacy pogódźcie się z tym, że nikt was nie słucha za granicą. Ja wyjeżdzam do Niemiec i będę miał tańszy gaz i wszystko inne i będę się wam p0laczkom śmiał się w twarz. Wy będziecie j#?%ć w januszexie za 2000 netto i płacić za wszystko więcej

Dodany przez:

avatar Biznesalert dołączył
63 wykopali 2 zakopali <1 tys. wyświetleń