•  

  pokaż komentarz

  jeśli pracują wydajniej to w czym problem?
  @konserwix: W tym, że roszczeniowemu polaczkowi NALEŻY SIĘ, nawet jeżeli potem się w takiej robocie op?#$!?#a na każdym kroku (w przeciwieństwie do zapieprzającego od Ukraińca). Czego tu nie rozumiesz?

  W życiu nie widziałem wydajnego ukraińca, nie chce im się robić i jeszcze narzekają że mają dużo obowiązków, a w rzeczywistości nawet nie mają połowy obowiązków Polaka. Jeśli powiesz koledze ze wschodu że coś jest do zrobienia, odpowie że nie rozumie. Ale tak to jest jak teoretyk bierze się za komentowanie czegos o czym nie ma pojęcia, myślenie "sztuka, to sztuka". Pracuje w potężnym zakładzie i wiem że nawet dziesięciu ukraińcom jest ciężko zastąpić jednego polaka

 •  

  pokaż komentarz

  Bo Polacy są zbyt wygodni. Powinni mieszkać po 6 chłopa w M4 jak Ukry, a baby wysłać na Ukrainę. Wtedy koszta będą mieli niższe i kaski wystarczy. Właściwie to może od razu powinno się budować baraki zamiast mieszkań i domów. Taki sobie tu obóz pracy zrobimy.
  K.... co za kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radokop: W sumie tak jest, ale np. w Anglii. Polacy siedzą i mieszkają na kupie.

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie tak jest, ale np. w Anglii. Polacy siedzą i mieszkają na kupie.

   @Reiter: Oczywiście. Tak samo Ukraińcy w PL. Stąd min. wynika to, że te same pieniądze są dla nich bardziej atrakcyjne niż dla Polaka. Dodatkowo dostają do ręki drugi atut w negocjacjach z pracodawcą: nie zależy im na miejscu. Dziś tu, jutro tam; w każdej chwili mogą się spakować i wyjechać jeśli dostaną lepszą ofertę więc trzeba o nich dbać. Nie to, co o Polaka, przywiązanego do okolicy, bo ma tam dom, bo żona ma tam pracę, bo dzieci chodzą do szkoły i generalnie: chciałby żyć jak człowiek i u siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radokop: Prawda. Jest duża różnica. Polacy często siedzą w jednym miejscu i nie zmieniają pracy mimo, że jest w niej źle. Ten mityczny januszex i co? Mało kto odchodzi. Ukraińcowi jest obojętne i odejdzie, zmieni pracę i tak go wezmą. Ukrainiec ma też trochę lepiej w Polsce, niż polak w Anglii. Przelicznik zł - hrywna jest lepszy niż funt - zł. Dodatkowo w Anglii łatwo o pracę, ale jednak zazwyczaj trzeba znać podstawy języka, a w Polsce? Ukrainiec nie musi umieć nic i tak go wezmą. Dodatkowym plusem jest odległość, bo z Polski bliżej na Ukrainę, niż z Anglii do Polski.

 •  

  pokaż komentarz

  Firma która dobrze płaci nie ma problemów z pracownikami, tyle w temacie. Zazwyczaj problem mają jakieś januszerki co proponują 3k brutto....

 •  

  pokaż komentarz

  Już zarabiają więcej. U mnie w pracy zatrudnia się Ukraińców, dostają takie same stawki jak pracownicy polscy, ale mają darmowy dojazd do pracy, darmowy posiłek i dopłatę do noclegu.

 •  

  pokaż komentarz

  Największy problem leży w mentalności przedsiębiorców, którzy traktują pracownika jako niewolnika, stratę zamiast inwestycję w firmę, problem z brakiem pracowników mają wyłącznie firmy, które stosują 6 dniowy system pracy po 10 a czasem nawet 13 godzin pracy płacąc dodatkowo c$%%?wą stawkę, problem mają nawet te firmy, które potrafią płacić nawet nieco więcej bo nawet 15-18 zł netto tylko że są to przeważnie prace fizyczne, ciężkie i jest duża rotacja pracowników bo 6 dniowy system pracy po 10-13 godzin nie jest opłacalny dla człowieka nawet za 30 zł netto bo taki człowiek praktycznie żyje wyłącznie w pracy, żadnego życia prywatnego nie ma, już lepiej pracować za 2000 netto po 8h.
  Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu skrócenie czasu pracy w tych firmach, zatrudnienie drugiej zmiany zachowując stawkę taką jaką jest i problem zniknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaczelnyWoody: jak jest dobry hajs to robienie 200h zamiast 160 robi zdecydowana roznice w zarobkach

  •  

   pokaż komentarz

   @Capo_di_Sicilia: Tak, tylko że człowiek nie jest robotem i ma też swoje życie, rodzinę i musi mieć czas na to aby móc wydawać te zarobione pieniądze xd
   Jeżeli nie ma czasu to po co mu to? To równie dobrze może pracować za darmo. Już lepiej pracować mniej, mieć niższą pensję ale mieć czas na życie.
   Z tego wychodzi właśnie że brak pracowników wynika właśnie między innymi z 6 dniowego systemu pracy w januszexach gdzie często pracuje się po 10-13h

  •  

   pokaż komentarz

   @NaczelnyWoody: to fakt. Zycie jest w takim trybie glownie weekendami, ale wszystko zalezy od sytuacji. Malo ktory Polak przed 30stka ma wlasne mieszkanie, większych oszczesnosci itp. Jestesmy w obecnej sytuacji na dorobku i wielu osobom to pasuje bo trzeba na to pracowac. Jestem ciekaw w ktora strone potoczy sie to za np. 20 lat i jak bedzie wygladal wtedy rynek pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Capo_di_Sicilia: Jak będzie to wszystko wyglądało? Myślę, że będziemy tak samo może nie za 20 lat ale za 50 będziemy tak samo zdziwieni jak zdziwieni byli dziadkowie orający pole ręcznie, albo za pomocą konia, koszący żniwa kosą niedowierzający, że można tak łatwo i na masową skalę orać pole ciągnikiem i kosząc żniwa kombajnem sterując maszynę zaprojektowaną do tego celu, myślę że będziemy tacy sami i będziemy się dziwić że można inaczej, że nie trzeba będzie poświęcać na coś 3/4 swojego życia.
   Mam tu na myśli automatyzację i robotyzacje, ludzie stają się coraz bardziej zależni od technologii ułatwiając życie aż dojdzie do momentu aż będziemy od niej całkowicie zależni i nie będziemy musieli robić nic w kwestii fizycznej a tylko myśleć i żyć, roboty zastąpią człowieka a człowiek prędzej czy później będzie uzależniony od państwa i pracy maszyn i "dochodu gwarantowanego" przyznawanego przez państwo

  •  

   pokaż komentarz

   Mam tu na myśli automatyzację i robotyzacje, ludzie stają się coraz bardziej zależni od technologii ułatwiając życie aż dojdzie do momentu aż będziemy od niej całkowicie zależni i nie będziemy musieli robić nic w kwestii fizycznej a tylko myśleć i żyć, roboty zastąpią człowieka a człowiek prędzej czy później będzie uzależniony od państwa i pracy maszyn

   @NaczelnyWoody: Ekhm ... swego czasu trąbiono że maszyny parowe też nas wyręczą z pracy a jak jest widzimy. Dlatego takim optymistą to bym nie był. Odnoszę jakieś niesprecyzowane, nieskonkretyzowane wrażenie iż mentalność separowania na lepszych i gorszych, na zarabiających i niewolników ekonomicznych jest tak wielka że liczy się o dziwo w większym stopniu niż niby logiczny zysk z dążenia do automatyzacji i minimalizacji kosztów. Jakoś cudowna utopia opowiadań sci-fi czy później filmów sci-fi nigdy nie nastąpiła.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: Maszyny parowe nie mogły w pełni zastąpić człowieka, nie ta technologia mimo tego ułatwiły życie ludziom i zwiększyły wydajność produkcji i logistyki