•  

  pokaż komentarz

  mam kilku kolegów którzy w wieku 40 lat byli już kilka lat na emeryturze, teraz się ze mnie śmieją że zostało mi jeszcze ćwierć wieku do emerytury.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobre emerytury... No po prostu luksusy.

 •  

  pokaż komentarz

  Młodzi Polacy nie chcą pracować? Większość haruje jak woły. I gówno z tego mają. Ci mądrzejsi obudzą się za 2,5 lub 10 lat. I wyjadą. Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pieronek powoli w innych miejscach robi się podobnie. Dopóki rządy będą bawiły się w socjal i dawały kasę pracujących za nic tym co nie pracują - będzie coraz gorzej. Proste.
   Socjal zje świat zachodni. Ludzie przyzwyczajeni do tego że mają dobrze zapominają, że na to dobrze ktoś musi ciężko pracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: Socjal na zachodzie nie działa jak w Polsce. Oczywiście, że są patologie, ale gdzie najgorzej mają młodzi? Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, gdzie kryzys był. We Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii poza pojedynczymi patologiami jest w miarę rozsądnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino Chodzi mi ogólnie o rozdawanie i uczenie ludzi że im się należy za to że są. Tak jak w Polsce za samo posiadanie dziecka. Jest to głupie. Opiekuńczość państwa to prosta droga do społeczeństwa które na przestrzeni lat osłabnie i stanie się uzależnione od tego. Druga sprawa drażni mnie samo to, że ludzie wbili sobie do głowy, że państwo ma im pomagać. Jesteś nieudolny - to twój problem nie państwa. Tyle, że na szczęście dla wielu moje chcenie nie ma mocy sprawczej oraz jest wysoce niepopularne i anty-wyborcze. Tym samym ktoś kto chciałby ograniczyć przywileje socjalne społeczeństwa nie ma szans na bycie wybranym w jakichkolwiek wyborach powszechnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi.

   @Pieronek: @lazyt: Szczególnie dzięki 0 pitowi, dodatkom na dzieci, dopłatom do mieszkać itd itp

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ja p@$!?$@e uwielbiam te twoje bronienie pisu xD guwno z tego jest

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: To tak nie działa w krajach zachodnich. Gdyby tak było, to Szwecja czy Niemcy miałyby mniejsze zatrudnienie w różnych grupach wiekowych, czy płciach niż Polska, a jest kompletnie na odwrót. Mają i więcej procentowo zatrudnionych młodych ludzi i starszych, nie wspominając o kobietach.
   Niemieckie dodatki w Niemczech dużej wartości nie mają.

   Druga sprawa drażni mnie samo to, że ludzie wbili sobie do głowy, że państwo ma im pomagać.

   Jeżeli łożą na utrzymanie tego państwa podatki, to czemu ma mieć ich w dupie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 szczególnie dzięki zamordyzmowi aparatu państwowego, pit 0 skierowany głównie do prostaczków po zawodówce, przyszłego i pewnie obecnego elektoratu pisu, oni sobie z tego oszczędzą, ludzie po studiach gówno zarabiają na początku a później (po roku/dwóch) koniec ulgi. dodatki i dopłaty? A weź sp@?%!!%aj bo psami poszczuję. Myślisz, że skąd na to kasa idzie? Reformy edukacji widzę dały skutek, kolejne pokolenie ekonomicznych sp!?!@#?in gotowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pieronek: tak jak zawsze utrzymuję, perspektywa wyjazdu jest taka super, póki człowiek nie zaczyna się do tego zbierać. i tak, na zachodzie zarabia się więcej, ale nie jest wcale tak super kolorowo. Pracuję jako inżynier w Polsce i nie będę rezygnować z 5.5k PLN dla 2k euro jako inżynier w Holandii, bo po przeliczeniu chaty, żarcia to wychodzi gorzej

   wiadomo, jak trafi się jakiś dobry strzał to można emigrować, ale te p!!!@?@enie o tym jak to Belgia, Niemcy czy Dania nie są super ekstra to można sobie w dupę włożyć

   a poziom życie mamy wyższy niż w takiej Portugalii czy Grecji, o tym nawet nie ma co dyskutowaćxD

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius ??? Lożysz na działanie państwa. Na strażaka, lekarza, policjanta, żołnierza, na to aby mieć drogi, wodę i cała infrastrukture jako daje Ci państwo. Ale nie na to aby Cię utrzymywało tylko z tego powodu że istniejesz.
   Poza tym jeśli uważasz, że urodzenie dziecka to aż taki wkład to cos tu jest nie tak.
   Dodatki dla obywateli nie powinny przekraczać ich wkładu, co normalne. Więc najprostszy sposób to wszelkie ulgi podatkowe, nawet te 500zl miesięcznie na każde dziecko można by odliczać od podatku, ale najpierw trzeba by było wypracować dochód generujący te 500zl podatku. O wiele sprawiedliwej, prawda ?

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: Chwila, chwila. Nie wiem jak Ty, ale również łożę na to że gdy się połamię, to państwo ma się mną zaopiekować gdy nie będę zdolny do pracy, bo sam się nie poskładam. Jeżeli na to daję, to mi się to należy jak psu buda. A dodatki dla dzieci mnie nie obchodzą i jeżeli już, to powinny być udzielane tylko pracującym.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: Niemcy mają procentowo niższy socjal niż Polska, Francja to jest tragedia, kraj który w czasie boomu gospodarczego ma 10% bezrobocia i rozwija się w tempie 1-1,5%, w którym przez 4 lata obowiązuje stan wyjątkowy i uzbrojeni żołnierze chodzą ulicami Paryża jak w jakimś Afganistanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: nie ma zadnych doplat do mieszkan

  •  

   pokaż komentarz

   @kfffasny: No pewnie że są. Mój brat przytulił 40k dzięki temu programowani, ale on dostał jakoś 2-3 temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: no własnie słowo klucz - 2-3 lata temu. teraz dopłat nie ma

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius nadal - to powinno działać do wysokości wkładu. Państwo powinno się opiekować do czasu aż wysokość składek zostanie wyczerpana. W przeciwnym wypadku system jest zły.
   Dodatkowo mowa jest o osobach które pracowały kilka lat a resztę czasu żyją na tzw. 'krzywy ryj', korzystając z systemu socjalnego i nadużywając go. Jeśli tylko w głowach ludzi pojawia się myśl, że nie warto pracować bo można całkiem dobrze żyć z socjalu to znaczy że system jest chory. Bo to, że jakiś cwaniak i len żyje dlatego że ja dokładam się do systemu jest chore.
   Wychodzi na to, że gdybym nie musiał utrzymywać nierobów i cwaniaków mógłbym żyć jeszcze lepiej niż teraz. I tak powinno być.
   To jest sprawiedliwe i to jest motywujące. Motywowało by nierobów do tego żeby coś robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ok myślałem ze mówimy o zakupie mieszkań w chwili obecnej

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: czyli innymi słowy chcesz zostawić ludzi biednych samym sobie...
   To w takim razie Europe zachodnią czekał by jeden z większych kryzysów jeśli chodzi o drobną przestępczość włamania rozboje itp
   Bo bieda to nie stan ekonomiczny ale całe spektrum zjawisk socjologicznych patrz Szwecja która jako kraj imigrantów ekonomicznych (którzy często wykonując gowno prace nadal wymagają wsparcia w polityce socjalnej) oraz imigrantów socjalnych jest pełna ludzi żyjących na granicy nie powiązanych z tym krajem i często nie mających drogi powrotnej

   Odejście od pomocy socjalnej to nie tylko odejście od benefitów w stylu 500+ ale darmowej edukacji czy taniego leczenia oraz darmowej służby zdrowia
   Problem to brak dobrej polityki socjalnej

   Problem braku dobrej polityki socjalnej dobrze widać na przykładzie USA gdzie będąc np czarnoskórym faktycznie możesz liczyć na pakiet benefitów (które są wręcz rasistowskie) jak kartki żywieniowe czy dodatkowe punkty na egzaminach tylko że to wszystko zwyczajnie nie działa
   Bo wszystkie te benefity niszczą małą gospodarkę w tych dzielnicach a co bardziej ambitni czarnoskórzy nie dość że mają problemy z edukacją bo szkoły w ich dzielnicach/strefach edukacji są dotowane gorzej na tyle że dochodzi do oszustw by przepisać czarne dziecko do innej strefy edukacyjnej a dodatkowe punkty z egzaminów odstraszają pracodawców i to mimo wymuszonej różnorodność.... więc zostaje im gangstera albo wegetacja bo mama i tata wegetował i dziadkowie i sąsiad itp...

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: cały rozwinięty świat(włącznie z Chinami etc) padnie, bo ludzie po prostu żyją za długo. Jednocześnie są mocno niesprawni przez 15-20 ostatnich lat. Nawet w tych Chinach współczynnik urodzeń 1.6 i spada. Do tego epidemia nowotworów, która jest niezwykle kosztowna dla społeczeństw i inne choroby cywilizacyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrocznaKapibara nie. Nie mówię o tym że socjal należy wyeliminować. Pomoc socjalna jest potrzebna, ale socjal sam w sobie nie może być sposobem na życie. W momencie kiedy, jak już pisałem, część osób rozważa nie pracowanie bo im się zwyczajnie nie opłaca, bo sam socjal zapewnia im wymagany poziom życia to znaczy że system jest zły.
   Tak więc proszę nie próbuj czytać między wierszami, a tym bardziej nie przypisuj mi rzeczy których nie napisałem ani nie pomyślałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: w 100% racja. W dodatku tych pracujacych coraz bardziej sie obciaza, i uczy iz maja sie "dzielic". W koncu obciazenia pracy sa ogromne, praca = frajerstwo i kraj sie sypie. Skoro niepracujacy maja pieniadze, to ceny wszystkiego zaczynaja szybowac.

   Swoja droga kilka dni temu w DE sad najwyzszy orzekl, ze ktos, kto pobiera zasilek dla bezrobotnych, i zostanie mu zaproponowana KILKUKROTNIE praca, moze ciagle odmawiac i dostawac zasilek, o ile poda powod. Tak. Takie mamy czasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: tylko że to że bardziej opłaca się żyć z zasiłku wynika głównie z niskich płac te wynikają z kosztów pracownika za te zaś głównie odpowiedzialny jest nieudolny aparat państwowy kolejnym problemem są braki miejsc pracy dla osób nisko wykwalifikowanych bo automatyzacja bo rynek tanich surowców i pół produktów z Azji... do tego zawierająca klasa średnia która z racji tego że jest na krawędzi jest najbardziej skora do inwestowania
   A gdy już inwestuje to często w firmy 1 osobowe lub rodzinne...

   Pytanie czemu socjal nie może być sposobem na życie... nie można im go od tak zabrać bo koszta społeczne nawet jego obniżenia są dla zachodu tragiczne z racji sytuacji np w Turcji można się w 2020 spodziewać kolejnych fal uchodźców i Oki można np ich wrócić ale trudno to zrobić gdy np 10% ludności kraju to ich ziomkowie... no chyba że lubisz płonące samochody....
   Do tego dojdą jeszcze imigranci klimatyczni...

   Zwyczajnie zachód nie może zmienić swojej polityki socjalnej może zmienić politykę zagraniczną i imigracyjna np wpływając na poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej innych krajów obniżenie kosztów pracownika i średnich przedsiębiorstw tylko że to utopijne marzenia bo np politycznie Niemcom opłaca się ekonomicznie słaba Francja a Francji konflikty na bliskimi wschodzie itp....

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: Wiesz ile to 115€?( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko się nie zesraj...

  •  

   pokaż komentarz

   Ci mądrzejsi obudzą się za 2,5 lub 10 lat. I wyjadą. Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi.

   @Pieronek: A po jaki chooj wyjeżdżać w 2019 roku? Polska to piękny kraj dla robienia biznesu... raczej kiepski dla nap$!$!!%ających młotkiem lub absolwentów WSPCwCW...

  •  

   pokaż komentarz

   Polska to piękny kraj dla robienia biznesu

   @kosma1: a skad polak ma wziac na to kapitał?

  •  

   pokaż komentarz

   @finchharold: Wystarczy odkładać... ale nie można zarabiać 2000zł. Takie jest życie...

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Odkładać, albo wziąć kredyt i zaryzykować. Niestety sporo osób jest obciążonych kredytem hipotecznym, albo zarabiają 2000zł. Pieniądz rodzi pieniądz

  •  

   pokaż komentarz

   @finchharold: Pieniądz niczego nie rodzi on robi i pracuje na zysk. Na kredycie raczej ciężko się dorobić... jak mawiają poznaniacy tylko ciężka praca organiczna prowadzi do bogactwa i szanowania zarobionych pieniędzy. Kredyt potrafi wziąć każdy idiota...i kupić PS235.

  • więcej komentarzy(19)

 •  

  pokaż komentarz

  Boomers i tyle. Polska też swoich ma i też młodym zgotowali super los na przyszłość. Dług publiczny, zatkany rynek, niewydolny system emerytalny, zniszczone środowisko, miliony imigrantów i przejedzona kasa z rezerw na socjal.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino
   Boomersi to pierwsze pokolenia żyjące na kredyt.
   Teraz aby utrzymać swój stan życia zadłużają kolejne pokolenia.

   Jak mnie k??@ica bierze gdy słucham pokolenia moich rodziców, narzekających na młode pokolenia.
   Domy spłacone po jednej dekadzie kredytu, praca polegająca na chowaniu się za słupem i piciu alkoholu.

   A teraz narzekają na niegospodarność młodych z kredytami do sześćdziesiątki i pracy od świtu do zmierzchu.

   Tylko się licytują przy rodzinnych imprezach kto dał mniej za swoje mieszkanie.
   -Ja spłaciłem kredyt jedną kurą
   - A ja trzema ziarnami magicznej fasoli,
   -A ja wymieniłem za agrafkę
   -Te młode to życia nie znajo, ja w jego wieku to miałem dom i rodzinę.
   -Powiedz Grażyna ile jeszcze ci zostało do emerytury?
   -rzunt powinien coś zrobić z tymi młodymi pracującymi na czarno, to skandal potem nie ma na nasze emerytury.
   -ale ciociu, ile ciocia wpłaciła składek na ZUS w swoim życiu?
   - nie interesuj się gówniarzu!

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: Najbardziej mnie fascynuje właśnie jak o emerytury najgłośniej krzyczą ci, którzy przez 20-30 lat swojego życia w PRL płacili co miesiąc pewnie równowartość 1 dolara podatków, a teraz każdy by chciał mieć z tego nagle równowartość 500 dolarów w emeryturze.

   Nic nie włożyli do systemu, to dlaczego mają coś dostać.

  •  

   pokaż komentarz

   Boomers i tyle. Polska też swoich ma i też młodym zgotowali super los na przyszłość. Dług publiczny, zatkany rynek, niewydolny system emerytalny, zniszczone środowisko, miliony imigrantów i przejedzona kasa z rezerw na socjal.

   @El_Duderino: bzdury, dług publiczny mamy na bardzo zdrowym poziomie, rynek pracy z roku na rok się poprawia, system emerytalny jest średni ale OFE pomogły go odciążyć, środowisko naturalne jest w dobrym stanie w porównaniu do wschodnich sąsiadów, emigracja wywołana jest popytem na tanią siłę roboczą a rezerw nigdy nie mieliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal:

   No właśnie, wszystko dobrze, nie wiem czemu ci ludzie mówią o braku perspektyw i wyjeżdżają stąd ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   dług publiczny mamy na bardzo zdrowym poziomie, rynek pracy z roku na rok się poprawia, system emerytalny jest średni ale OFE pomogły go odciążyć,

   @SzitpostForReal: 18 krajów w eu miało w tamtym roku nadwyżki budżetowe a my nie.
   Nasza aktywność zawosowa jest mniejsza niż w Niemczech.
   W sustemie emerytalnym za dużo jest przywilejów. Przeniesienie obligacji za Tuska i likwidacja OFE za Morawieckiego, doprowadzi do tego że przyszłe rządy będą mieć większe zobowiązania do ogarnięcia.

   Co reszty masz rację.

  •  

   pokaż komentarz

   , to dlaczego mają coś dostać.

   @mistellaire: Dlatego, że człowiek w pewnym momencie nie ma już siły pracować, jest schorowany i osłabiony, przez co zwykle nie może się już samodzielnie utrzymać. Dlatego właśnie wymyślono emerytury w XIX wieku. Likwidacja emerytur spowoduje dużo biedy i cierpienia. Mam nadzieje, że pomogłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal:

   środowisko naturalne jest w dobrym stanie w porównaniu do wschodnich sąsiadów

   A, no to jak tak, to spoko.

   pokaż spoiler Porównywać się do Wschodu, brawo (╥﹏╥)

  •  

   pokaż komentarz

   18 krajów w eu miało w tamtym roku nadwyżki budżetowe a my nie.

   @Grewest: ja mówię o długu publicznym a Ty o nadwyżce budżetowej. Gdyby PiS chciał, to mielibyśmy również nadwyżkę, bo manipulowanie wydatkami przy samodzielnych rządach to żaden problem.

   A, no to jak tak, to spoko.

   Porównywać się do Wschodu, brawo (╥﹏╥)

   @Shavarus: No tak, lepiej porównywać się do znacznie bogatszych zachodnich krajów, które nie musiały wychodzić z komunizmu. Ja PRDL ...

   No właśnie, wszystko dobrze, nie wiem czemu ci ludzie mówią o braku perspektyw i wyjeżdżają stąd ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @blend: jak nie ma się argumentów to zostają tylko tanie "mądrości"

  •  

   pokaż komentarz

   Przeniesienie obligacji za Tuska i likwidacja OFE za Morawieckiego, doprowadzi do tego że przyszłe rządy będą mieć większe zobowiązania do ogarnięcia.

   @Grewest: Dzięki temu spadną zobowiązania, ofe generowało 20-30 miliardów zadłużenia państwa rocznie. Fundusze miały dodatkowe stope zysku poniżej kosztów, więc realne państwo sponsorowało prywatne firmy że składek emerytów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Trwał kryzys finansowy, a OFE miało limity inwestycyjne ustalone bez jakiegoś ładu. 60 latek miał takie same limity jak 20 latek. Ofe nie mogły inwestować w nieruchomości i zagranicą(pewnie w to drugie było motywowane dotowaniem własnego rynku)
   Należało to zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: I jeszcze wszyscy ci ludzie w naszym wieku którzy dziwią się że mieszkamy z rodzicami a sami mają mieszkanie po babci/kupione przez mamę/ciocię/wujka/kawałek ziemi który sprzedali...

  •  

   pokaż komentarz

   (...)
   -ale ciociu, ile ciocia wpłaciła składek na ZUS w swoim życiu?
   - nie interesuj się gówniarzu!


   @Przemysluaw: Ile razy słyszę takie brednie to k?$%icy dostaję. Dlatego czasami z premedytacją ograniczam kontakty bo prędzej czy później wylewa się takie szambo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: fajna masz rodzine u mnie tato nie chowal soe za slupem z alkoholem

  •  

   pokaż komentarz

   @Supernadoperator
   Przy kopaniu rowów trudno o słup ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   -ale ciociu, ile ciocia wpłaciła składek na ZUS w swoim życiu?

   @Przemysluaw: 50% zarobków co miesiąc... ot i cała tajemnica. nie zapomnij, że te pieniądze zaj@##li KOMUNIŚCI na swoje "świetlane" lewackie wizje. Zgadnij dlaczego nigdy w Polsce nie było mięsa za komuny a dzisiaj jest go w chooj? Zgadnij dlaczego wp$$%$??ałeś masło solone i 5 razy mrożone a świeże za półdarmo jechało do sowietów? Wiesz co to jajka chłodnicze?

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1

   50% zarobków co miesiąc

   Ile dolarów?
   Bo 50% waluty z monopoly jest warte tyle co papier.
   Praca była fikcją, produkowało się mało a pieniądze drukowało.

   Dziś młodzi muszą spłacać kredyt do 60 lub dłużej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal: Przestań,( ͡~ ͜ʖ ͡°) szkoda czasu dla przygłupów wychowanych na żebraniu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: Wiesz jakie były regulowane odgórnie przez PZPR płace w PRL-u? Wiesz jakie były ukryte podatki? Delikatnie mówiąc pier..olisz( ͡° ʖ̯ ͡°) W mojej pierwszej pracy przez 3 dni giełdy materiałowej wydałem 3 miesięczne pensje... nocleg i żarcie były opłacone w najlepszym hotelu. Dupą lekko trzęsłem ale miesiąc później dostałem extra premię "eksportową", i 3 pensje byłem do "przodu" nie licząc nawiązanych w "piekiełku" kontaktów... Wystarczyło mieć mózg ale czasy były PRZEj%?@NE, dziś bym miał bonus 12X, ale byłem młody i głupi...umiarkowanie "głupi"( ͡º ͜ʖ͡º)

  • więcej komentarzy(9)

 •  

  pokaż komentarz

  Ale to jest chore. Ile to już razy słyszałem sam czy u innych tę wymianę "mądrości" starszego pokolenia. Człowiek zapieprza cały dzień, musi zmieniać pracę żeby znaleźć ledwo godziwe często warunki, na kredyt go "nie stać" więc i własne mieszkanie, a co za tym idzie także podjęcie decyzji o dzieciach. I za kogo taki uchodzi? Za lenia, nieroba albo nieudacznika bo ciągle zmienia pracę, a w jego wieku dawniej to już dwójkę dzieci najmniej się miało.

  I to wszystko z ust pokolenia dla którego dane miejsce pracy to była świętość na całe życie, z której tak naprawdę trzeba się było postarać żeby zostać zwolnionym, a nie żeby w ogóle dostać. Mieszkania też dostawali praktycznie za nic, ewentualnie wystarczyło się może co najwyżej odpowiednio uśmiechnąć do odpowiednich osób. Tacy ludzie mają czelność oceniać dzisiejsze pokolenie muszące żyć w zupełnie innych czasach. I to wszystko wciąż jeszcze bez tematu emerytury. Przykre.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: Tak jest szczególnie w miastach. Na wsiach problem, bo za komuny władza uprzywilejowywała tylko motłoch z PGRu, rolnkom indywidualnym było trudniej. A PGRy i tak upadły za Balcerowicza.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkania też dostawali praktycznie za nic, ewentualnie wystarczyło się może co najwyżej odpowiednio uśmiechnąć do odpowiednich osób.

   @harcepan-mawekrwi: Ciekawa bajka... nie każdy był synem kacyka szmaciarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: Z tego, co mówisz, wynikałoby, że PRL był znacznie wydajniejszym systemem niż ustrój obecny.

  •  

   pokaż komentarz

   @bolo1: Tak samo wydajny jak obecne 500+. Za cudze pieniądze i pożyczki, każdy przez jakiś czas może udawać prosperity.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkania też dostawali praktycznie za nic, ewentualnie wystarczyło się może co najwyżej odpowiednio uśmiechnąć do odpowiednich osób.

   @harcepan-mawekrwi: Pieprzysz jak potłuczony, tyle Ci powiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak samo wydajny jak obecne 500+. Za cudze pieniądze i pożyczki, każdy przez jakiś czas może udawać prosperity.

   @Szmalu: to może sprawdź ile długu mieliśmy wtedy a ile mamy dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   Za cudze pieniądze i pożyczki

   @Szmalu: No ale te pożyczki były i tak dużo mniejsze niż teraz. Poza tym na kredytach to cały świat jedzie, może z wyjątkiem Rosji i Libii

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Nie był wydajny, działał w innych okolicznościach. Ilu przecież było emerytów w latach 50 czy 60 w społeczeństwie w porównaniu do dziś. Raz, że długość życia była krótsza niż teraz, to dwa w najcięższych czasach okupacji niemieckiej zapewne % mniej ludzi starszych przeżyło niż młodszych.
   Rozwarstwienie społeczeństwa było wielokrotnie mniejsze, co prawda każdy miał niewiele więcej niż gówno(oprócz garstki ludzi), dziś ŚREDNIO JEST lepiej, ale dzięki temu, że jedna część społeczeństwa żyje naprawdę dostatnie, druga w miarę, a trzecia gorzej niż kiedyś.
   Do tego system nie był nastawiony na zysk, co ostatecznie musiało go pogrążyć, ale kto na tym skorzystał, to skorzystał.
   Żeby nie było ja nie cierpię komuny, gardzę tym systemem, ale oczywistym jest, że dla wielu(zwłaszcza dla ludzi najmniej ambitnych) życie wtedy było łatwiejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @bolo1: juz po 7 latach PRL nie byl w stanie ich splacac bo przez to ze byly w zagranicznej walucie przy swojej niewymienialnej mogl to robic tylko eksportem. W Rumuni Ceausescu uparl sie ze to zrobi doprowadzajac do ogromnej biedy w latach 80.

  •  

   pokaż komentarz

   Z tego, co mówisz, wynikałoby, że PRL był znacznie wydajniejszym systemem niż ustrój obecny.

   @bolo1: Tu nie chodzi o wydajność systemu. PRL to były porąbane czasy, trudno o rzeczy doraźne, ale o takie minimum niezbędne do życia jak mieszkanie czy pracę było łatwiej, nawet jeśli oznaczało to znajomości i załatwianie na lewo. Dzisiaj nie ma za to żadnego problemu z doraźnymi zakupami, ale większe trudności ze stałą pracą i zdobyciem mieszkania bez życia z długiem. W ogóle w tamtych czasach ilu ludzi miało świadomość co to życie na kredyt i z długiem innym niż u miejscowego sklepikarza albo lichwiarza.

   I stąd bierze się to kompletnie niezrozumienie ludzi z tamtego okresu względem młodszych. Dla nich młodym w dupie się poprzewracało bo mogą sobie kupować telefony czy telewizory, wszystko co w tamtych czasach było luksusem, a do tego są nieudacznikami albo leniami, bo nie są w stanie często zapracować sobie na tyle, żeby kupić mieszkanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkania też dostawali praktycznie za nic, ewentualnie wystarczyło się może co najwyżej odpowiednio uśmiechnąć do odpowiednich osób.

   @harcepan-mawekrwi: XD większość za prlu żyłą w gówno warunkach bez bieżącej wody, mieszkania to dostawali ludzie na większą skale w latach 70-80 i to też nie wszyscy i głównie w większych miastach. I na takie mieszkania w blokach też czekało się latami bo to był luksus.

  •  

   pokaż komentarz

   @Asd15: Bez urazy, ale ludzie nie ogarnięci tak wtedy jak i dziś są nikim... Wcale nie trzeba było być członkiem poj@?@nej partii by kupować w Pewex-ie. Wystarczyło myśleć... Nawet za komuny nie było nic za darmo...( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: ale i tak ci pierniki powiedzą że za ich czasów było gorzej bo nie było kolorowej telewizji (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   większość za prlu żyłą w gówno warunkach bez bieżącej wody,

   @Zuben: gdzieś w końcu lat 70-tych moi rodzice gościli w domu pewnego holendra. Rozmowy różne i ten powiedział: "nie zdajecie sobie sprawy jak jesteście bogaci- tu u was na wsiach wszyscy mają własne domy". Miał rację- u mojej babci wtedy nosiliśmy jeszcze wodę ze studni, w budynku w którym ja teraz mieszkam (wiem od poprzedniej właścicielki) prąd podłączono w 1976 roku ale ogólnie LUDZIE BYLI NA WŁASNYM. Zachód już wtedy był na kredytach. Brat mojego dziadka (wracali razem z wojskami Andersa) został do śmierci w Londynie, ktoś z rodziny kiedyś odwiedził wuja i potem opowiadał o ich realiach- jakiś tam pokoik, liczenie każdego pena, drugi pokój w tym mieszkaniu wynajmował itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @bolo1: na kredyt to każdy głupi potrafi budować

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: do tego to obecne utyskiwanie na los emerytów... Emerytów, którzy są o wiele bogatsi niż osoby, które pracują w gówno-pracach. Przez mieszkanie. Taki emeryt też mógł za PRL pracować w gówno-pracy, ale doczekał się mieszkania. Jak on ma zrozumieć kogoś, kogo nie stać na kredyt, albo zarzyna się, żeby go spłacać? No nie rozumie.
   Nawet jak ktoś kredyt weżmie, to netto, taki emeryt nadal bogatszy...

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Ale wiesz, że te domy były w posiadaniu tych rodzin jeszcze od II RP, albo i wcześniej? Na zachodzie do dzisiaj tylko najbogatsi są właścicielami nieruchomości, ale rynek wynajmu jest o wiele bardziej ucywilizowany.

  •  

   pokaż komentarz

   ale rynek wynajmu jest o wiele bardziej ucywilizowany.

   @patryk-hukalowicz: czy ja wiem? Nie chciałbym tej niepewności. Niedawno dowiedziałem się skąd się biorą takie skrytki kontenerowe z jakimś cudzym majątkiem. Jest nawet taki program w TV gdzie ludzie licytują otwarcie takiego kontenera- taka niby społeczna loteria. Ja już od dawna wiem o tym programie ale zawsze dotąd myślałem, że to z powodu dobrobytu w USA, że ludzie są już tak "nażarci", że zapominają o tych swoich schowkach. Prawda jest taka, że są to małe majątki bankrutów. A dzieje się tak (już jestem przy tych "cywilizowanych" prawach najmu): jeśli przez miesiąc nie uregulujesz czynszu (dajmy na to straciłeś pracę lub jakiś wypadek losowy) to właściciel nieruchomości ma prawo ciebie wywalić. I tak się często dzieje, własne rzeczy (TV, jakieś meble itp. ) możesz sobie właśnie przewieźć na taki plac gdzie stoją kontenery a tam wynajmujesz sobie potrzebną ilość metrów sześciennych i za nią płacisz. Jeśli nie regulujesz umówionej należności to właściciel zakłada na kontener drugą kłódkę - swoją. No i często kończy się tak, że człowiek już nie wraca po dorobek bo wylądował pod mostem. Potem się robi show w TV a amerykanie są jak sępy- rzucają się na to. Tam jest w ogóle taka mentalność - wszystko jest na sprzedaż jak w piosence grupy DE MONO:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Tylko, że normalny dorosły człowiek, zawsze posiada jakieś oszczędności na czarną godzinę nie uważasz? Życie na zachodzie uczy też odpowiedzialności.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, że normalny dorosły człowiek, zawsze posiada jakieś oszczędności na czarną godzinę nie uważasz? Życie na zachodzie uczy też odpowiedzialności.

   @patryk-hukalowicz: oj, mieszkasz tam czy tylko teoretyzujesz? Tam bardzo trudno zaoszczędzić. Znam kilku ludzi, którzy tam byli.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: No ja też znam i przeciętną pensje robotnika w PRL zarabiali w latach 70 w USA w maksymalnie 2 dni i co?

  •  

   pokaż komentarz

   @patryk-hukalowicz: odpowiesz na pytanie czy mieszkasz na zachodzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Jak na razie nie mieszkam. Ale nie znam absolutnie nikogo kto by narzekał na emigrację. Mimo trudnych warunków nie raz, pieniądze rekompensują wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   przeciętną pensje robotnika w PRL zarabiali w latach 70 w USA w maksymalnie 2 dni i co

   @patryk-hukalowicz: w ostatnich 25 latach wszystko się w USA zmieniło. Jest dużo gorzej- mam aktualne relacje. A będzie jeszcze gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak na razie nie mieszkam. Ale nie znam absolutnie nikogo kto by narzekał na emigrację. Mimo trudnych warunków nie raz, pieniądze rekompensują wszystko.

   @patryk-hukalowicz: aha. 1. O opinie pytaj ludzi żyjących na zachodzi minimum 10 lat, wcześniej mało kto dostrzega realia, bywa, że i po 20 latach i mimo trudów niewielu przyzna się, że przepieprzyło życie. To taka cecha ludzkiej psychiki - przeważająca część ludzi pozuje, tak ogólnie udają kogoś kim nie są. Starają się przedstawić siebie w lepszym świetle. Na pewno słyszałeś o takich co samochód na kredyt wzięli i przyjeżdżali do Polski poszpanować i wzbudzić zazdrość. tacy ludzie tym bardziej nie przyznają się potem do porażki a prawda jest taka, że żyją tam skromnie. Akurat odnośnie USA mam wielogodzinne relacje pewnego Słowianina siedzącego tam 20 lat- Ukrainiec z Krymu, wyjechał w czasach pieriestrojki a teraz wrócił. Czasem jeszcze wylatuje na krótkie kontrakty (kierowca ciężarówki) ale sporo przeżył i szczerze opowiada co i jak, nadto właśnie obnaża cały ten teatr, przedstawia twarde wyliczenia kosztów życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: No dobrze, ale są kraje w których nie jest gorzej jak np. Holandia, Niemcy czy Norwegia. W razie co są one tez bliżej od USA.

  •  

   pokaż komentarz

   są kraje w których nie jest gorzej jak np. Holandia, Niemcy czy Norwegia.

   @patryk-hukalowicz: tak, być może tam aż takiej zawieruchy jak w USA nie będzie. Jednak wracając do sedna naszej rozmowy: tam wcale nie jest tak różowo. Znam opowieść życia pewnych znajomych co się w latach 90-tych (właściwie to w końcu 80-tych) przenieśli do Hamburga. Ona miała babcię Niemkę i w ten sposób dali radę się tam osiedlić. On sobie zdrowie zniszczył pracując 7 dni w tygodniu od rana do nocy. Kilka stron bym napisał jak brał ciężarówkę w leasing i nie dawał rady spłacić. Córka się tam urodziła, zaczęła chorować (otyłość), chcieli wracać do kraju ale dziecko... i tak minęło życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: No tak się składa, że trochę znam branżę transportową i skad inąd wiem, że jest ona tam opanowana przez gigantów takich jak np. Willi Betz. Tylko u nas mamy "dziadjanuszotransy", a jeżeli on próbował być takim na zachodzie no to niestety, ale bez olbrzymiego kapitału nie mógł za wiele zdziałać.

  •  

   pokaż komentarz

   I za kogo taki uchodzi?

   @harcepan-mawekrwi: Za ofiarę losu czekającą na zbawienie, które przyjedzie na białym koniu... Nic nigdy nie było proste...sam waletowałem z moją kobietą w pokoju 5mkw z 4 innymi pannami w mieszkaniu w hotelu robotniczym przez prawie rok.

  •  

   pokaż komentarz

   życie wtedy było łatwiejsze.

   @Asd15: Gówno prawda, jak nie miałeś mózgu to zap#$?%%!ałeś bez sensu tak jak dziś... Nigdy nikt w mojej rodzinie nie był chujem z PZPR, ot taka ciekawostka. Gdy mi kacyk w pracy mówił, że muszę się zapisać to zapytałem czy jest pewien tego co mówi? Już więcej nigdy nie zapytał...

  • więcej komentarzy(20)

Dodany przez:

avatar 8848npm dołączył
910 wykopali 16 zakopali 37.4 tys. wyświetleń