•  

  pokaż komentarz

  Gdzie był Greenpeace kiedy Niemcy wycinali ten piękny, zdrowy las?

 •  

  pokaż komentarz

  Zwykly posadzony przez czlowieka las jest w zasadzie tylo uprawą, gdzie uprawia się drzewa aby kiedyś je wyciąć i pozyskac drewno. A potem ponownie posadzic las, mozna tu, mozna gdxies indziej i przeznaczeniem tego lasu ponownie jest produkcja drewna. Tak to dxiala w Niemczech czy u nas i wszedzie gdzie przewazaja lasy sadzone przez czlowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: ale jak w Poznaniu chcieli wyciąć topole ( czyli drzewo typowo przemysłowe, szybko rosnące, po wielu latach już słabe) to miejskie lewactwo robiło wielką aferę, jakby to jakiś dąb był. Rejon teatralki

  •  

   pokaż komentarz

   @dbanel: Topole to w zasadzie duże chwasty, nie wiem czemu to jeszcze w ogóle rośnie w miastach. Rośnie szybko i wielkie a zarazem słabe i z płytkimi korzeniami, tylko po to aby się złamać czy przewrócić w czasie burzy. No ale "ekologów" nie przekonasz. To tzw. "bambinizm". Podobnie jak z drzewami przy drogach. Ech, szkoda szczempić ryja ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: W Polsce nie można. Zmiana użytkowania gruntu z leśnego na inny jest praktycznie niemożliwa. Tylko specustawa ułatwia tę procedurę.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: No ale przecież drzewa produkują tlen! Jak można je tak po prostu wycinać pod betonowe konstrukcje!

  •  

   pokaż komentarz

   @Cayar: NIe wiem czy trolujesz czy na serio.
   Tlen "produkuje" głownie młody, rosnący las. W starym lesie gdzie przyrost biomasy jest niewielki w zasadzie występuje równowaga między pochłanianiem CO2 (i produkcją tlenu) a pochłanianiem tlenu i produkcją CO2.
   Przy czym ta biomasa wyprodukwana przez młody las która pochłonęła CO2 w czasie wzrostu prędzej czy później to CO2 odda z powrotem do atmosfery. No chyba żeby tą biomasę wrzucić do jakiegoś głebokiego bagna, gdzie po paru milionach lat mogła by zmienić się w pokłady węgla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Pełna racja! "Jak podkreślił naukowiec młode drzewa nie są wcale gorsze od drzew wiekowych, gdyż to właśnie te młodsze rośliny pochłaniają więcej dwutlenku węgla. Wyjaśnił też, że stare okazy mogą produkować niewiele tlenu ze względu na wolny przyrost. Żeby mieć więcej tlenu należy sadzić młode drzewa, bo tylko one gwarantują, że będzie nam się lepiej oddychać."

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Nie rozumiem jak las może produkować CO2, jeśli nie produkuje, tylko i wyłącznie pochłania. Po drugie argument, że i tak drewno zostanie spalone nie jest trafny, bo drewno ma wiele zastosowań - nie tylko spalanie, a podczas życia do ścięcia(30-40 lat) produkuje wiele razy więcej tlenu niż CO2 podczas jego spalania.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak to dxiala w Niemczech czy u nas i wszedzie gdzie przewazaja lasy sadzone przez czlowieka.

   @PDCCH: no chyba że drzewo posadzi Polak u siebie w ogrodzie, wtedy musi się prosić o pozwolenie na wycięcie drzewa

  •  

   pokaż komentarz

   @Cayar:

   Nie rozumiem jak las może produkować CO2

   Jesienią i zimną praktycznie wszystkie lasy produkują CO2. Wtedy nie ma wegetacji (w naszym klimacie) więc tlen nie jest wytwarzany, za to biomasa (liście, uschnięte gałęzie/drzewa, etc...) gnije i rozkłada się. Proces gnicia to nic innego jak spalanie drewna przez drobnoustroje/grzyby. W tym procesie drewno rozkłada się do CO2.

   Po drugie argument, że i tak drewno zostanie spalone nie jest trafny, bo drewno ma wiele zastosowań

   Masz rację, drewno ma wiele zastosowań, a każde z nich kończy się spaleniem lub zgniciem tego drewna. Każdy z tych procesów przetwarza węgiel z ligniny (główny składnik drewna) w CO2. Wymień choć jedno zastosowanie, w którym drewno nie zostanie ostatecznie spalone ani nie zgnije.

   nie tylko spalanie, a podczas życia do ścięcia(30-40 lat) produkuje wiele razy więcej tlenu niż CO2 podczas jego spalania.

   No tu już chłopie pojechałeś... Rośliny pobierają CO2 z powietrza, rozbijają CO2 na C i O2, O2 idzie do atmosfery a C powstaje drewno. Podczas spalania, C z drewna łączy się z O2 i powstaje CO2. Nie ma absolutnie żadnej szansy żeby powstało więcej O2 niż C...

   To są wyłącznie reakcje chemiczne - pierwiastki w nich nie transmutują tylko łączą się z innymi. Gdybyś chciał wykonać konwersję C na O2 to musiał byś stosować reakcje jądrowe (synteza i rozszczepienie atomów).

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozumiem jak las może produkować CO2, jeśli nie produkuje, tylko i wyłącznie pochłania. Po drugie argument, że i tak drewno zostanie spalone nie jest trafny, bo drewno ma wiele zastosowań - nie tylko spalanie, a podczas życia do ścięcia(30-40 lat) produkuje wiele razy więcej tlenu niż CO2

   @Cayar: Same bzdury. Niestety nie produkuje wiecej tlenu niz pochlania CO2. W ogolnym rozrachunku predzej czy pozniej bilans wychodzi na zero. Drzewa magicznie nie znikaja wegla. Tyle co za zycia wegla pochlonie tyle potem odda, czy to jak zostanie spalone czy jak zgnije. Nawet jak na meble przerobisz, to i tak predzej czypozniej to drewno w ten czy inny sposob sie rozlozy. Obieg wegla w przyrodzie to sie nazywa.

  •  

   pokaż komentarz

   bzdury. Niestety nie produkuje wiecej tlenu niz pochlania CO2. W ogolnym rozrachunku predzej czy pozniej bilans wychodzi na zero.

   @PDCCH: Wszystkie zwierzeta pochłaniają tlen, a produkują C02 od milionów lat, jest też wiele naturalnych procesów powstawania CO2. I co się dzieje z tym CO2 ? I dlaczego nam nie brakuje tlenu ?

   Drzewa magicznie nie znikaja wegla. Tyle co za zycia wegla pochlonie tyle potem odda, czy to jak zostanie spalone czy jak zgnije

   @PDCCH: Tu chodzi o związek węgla z tlenem nazywany CO2 ... Czy ilość w przyrodzie narasta, czy jest jakiś odwrotny proces, który rozbija CO2 na tlen i związki zawierające węgiel ? Jeśli rośliny tego nie robią to kto ?

  •  

   pokaż komentarz

   @adammich: wpisz sobie w googla obieg tlenu w przyrodzie i obieg wegla w przyrodzie. Z grubsza chodzi o to ze rosliny pobieraja CO2 i oddaja tlen produkujac biomase a zwierzeta zjadaja ta biomase uwal iajac CO2. To napisalem wyzej. Jest to cykl zamkniety ale rosliny nie "znikaja" w cudowny sposob wegla. A ludzie do tego o iegu wegla dokladaja i to calkiem sporo.

 •  

  pokaż komentarz

  Będzie na obowiązkowy ekologiczny biowsad do nowej elektrowni węglowej ;)

 •  

  pokaż komentarz

  A przeklęte niemieckie media pluły na prof. Szyszko kiedy PiS stworzył najlepszą z ustaw która pozwalała na to żeby każdy dowolnie mógł kształtować zieleń na własnej działce.

Dodany przez:

avatar SwiatOze dołączył
570 wykopali 44 zakopali 5.1 tys. wyświetleń