•  

  pokaż komentarz

  Pierwsze Primo. Na filmie bardzo wyraźnie widać że dziewczyna weszła na pasy zaraz za autobusem i nie specjalnie się rozglądała. Gdyby spojrzała w prawo z pewnością uniknęła by potrącenia przez pierwsze auto. Wtedy potrącił by ją tylko ten drugi.
  Drugie Primo. Co do zachowania kierowców, to wyglądało jakby oboje w telefonach siedzieli

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: Kierowca nie zachował ostrożności przy braku widoczności. Nie ma innego tłumaczenia. Oznaczone, oswietlone przejście dla pieszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: to, że coś zasłania nie zwalnia z ustąpienia pierwszeństwa. Ja zawsze zwalniam w takiej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @dad1111 nie no ja też. Nikogo nie usprawiedliwiam. Winni kierowcy ale dziewczyna mogła sama uniknąc kolizji...

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: teraz dzieciaki są bez żadnego instynktu samozachowawczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @fabek: No niestety. Takich sytuacji jest sporo. Wchodząc na pasy zaraz za innym pojazdem, tymbardziej autobusem, który jest dość duży należy zwrócić większą uwagę i mieć w świadomości to, że jeśli jakieś auto jedzie z naprzeciwka, a my wchodzimy na pasy zaraz za autobusem to kierowca zauważy nas dopiero gdy minie autobus, a my będziemy przed jego maską. Wina kierowcy nie ma co ukrywać, ale no zwracajmy uwagę. Pasy nie zwalniają z myślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Wtedy potrącił by ją tylko ten drugi.

   @skrzypas84: Chcę wierzyć, że ten drugi by ją przepuścił, ale założył że jest już po drugiej stronie ulicy i nie zwalniał (często tak się zdarza).
   Swoją drogą, to drugi teoretycznie nie potrącił jej na pasach, tylko przed - ciekawe jak do tego podejdzie policja i sąd...

  •  

   pokaż komentarz

   Pierwsze Primo. Na filmie bardzo wyraźnie widać że dziewczyna weszła na pasy zaraz za autobusem

   @skrzypas84: pierwsze primo - po pieszych spodziewaj się niespodziewanego, w okolicach przejścia dla pieszych zakładaj wszystko (od dzieci, przez mamusie wystawiające wózek żebyś je puścił, na żulach i kosmitach lądujących na środku kończąc)

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: gość z pierwszego auta powinien stracić uprawnienia do końca życia, w GTA mógłby co najwyżej jeździć. Słaba widoczność, mokra nawierzchnia, przejście dla pieszych, a on nawet nie zahamował, zero reakcji. Coś innego rozproszyło jego uwagę, też zakładam, że komórka.

  •  

   pokaż komentarz

   Pierwsze Primo. Na filmie bardzo wyraźnie widać że dziewczyna weszła na pasy zaraz za autobusem i nie specjalnie się rozglądała. Gdyby spojrzała w prawo z pewnością uniknęła by potrącenia przez pierwsze auto.

   @skrzypas84: Pierwsze Primo. To nawet nie jest okoliczność łagodząca dla winnego, którym jest oczywiście kierowca. Dziewczyna przeszła już przez pierwszy pas, była na drugim i tam została potrącona prze kierowcę który nie zachował ostrożności i nie miał pierwszeństwa.
   Drugie Primo. Wyjaśnij nam może, dlaczego zaczynasz wypowiedź od wskazania błędu pieszej, skoro ona żadnego przepisu nie złamała, a była tylko ofiarą pirata drogowego? Zapewniam cię, że gdyby ten sam kierowca wjeżdżał na skrzyżowanie gdzie nie miał by pierwszeństwa, to na pewno zachował by wymaganą ostrożność. Bo przy braku widoczności bał by się np. że go tir może rozjechać. A taki pieszy to niech ucieka, przecież on kierowcy krzywdy nie zrobi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Jest taki przepis jak art. 14. PoRD

   Zabrania się:
   1)wchodzenia na jezdnię:
   a)bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
   b)spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: chujek w żółtej kurtce najpierw szacuje straty swojego grata. Ten to powinien już na amen stracić prawko i dostać zawiasy

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: nie wiem, czy można to tutaj zastosować. Była już na jezdni, gdy autobus odjeżdżał. Ja to rozumiem jako sytuację, że stoi autobus i ja zza niego wychodzę na jezdnie, a nie że się już na nie znajduję.

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein: moim zdaniem ten zapis może jednak mieć zastosowanie. Pojazd (lub przeszkoda), nie ważne czy się przemieszcza, ogranicza widoczność w takiej sytuacji (autobus tym bardziej). Piesza weszła na jezdnię tuż po przejechaniu autobusu. Jak była na środku prawego pasa ruchu nadal była niewidoczna dla osobówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy to była pierwsza interakcja więc opisałem jak pkt 1. To wszytko. Winni kierowcy ale dziewczyna powinna zachować ostrożność. Tyle na temat

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: tak, ale nie wiem, czy to może się odnosić, do potrącenia na drugim pasie. Dla mnie ten przepis oznacza, że wchodzisz przed pojazd lub spoza przeszkody i jesteś potrącony na tym własnie pasie, a nie na drugim końcu przejścia. Jak dla mnie jest to niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przejścia.
   Nie widzisz, co się dzieje z lewej strony przejścia, to zwalniasz i zachowujesz szczególną ostrożność.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi zgadza sie masz racje ale typiara tez jak sie wchodzi na pasy to sie luka czy cos nie jedzie a wlazla jak na swoj plac w radlinie

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: Kierowca nie mający widoczność na przejście powinien zwolnić. I tyle. Ten przepis nie ma zastosowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: co ty p!$@#%%isz w czym drugie auto zawiniło? Mam nadzieję, że zapłacą mu na naprawę auta

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: I co próbujesz wybielić kierowcę?

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Zarówno kierowcy jak i piesza nie zachowali należytej ostrożności. Druga sprawa co by nie było i jakie by nie były przepisy, to trzeba mieć mózg i go używać, czego pieszej jednak zbrakło.
   Zderzenie samochód vs. człowiek. Ciekawe co ma większe szanse.

  •  

   pokaż komentarz

   Swoją drogą, to drugi teoretycznie nie potrącił jej na pasach, tylko przed - ciekawe jak do tego podejdzie policja i sąd...

   @i_wtedy_sloik_pekl: ten drugi jej nie potracil tylko uczestniczyl w kolizji spowodowanej przez pierwszy pojazd.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: Noe potracil by ja drugi jakby popatrzyla w prawo bo spokojnie by zdazyla a po trzecie primo warunki byly takie zajebiste ze calej trojce powinna sie zapalic czerwona lampka :) stara dobra rymowanka z przedszkola mowi POPATRZ W LEWO POPATRZ W PRAWO NIC NIE JEDZIE RUSZAJ ŻWAWO :)

  •  

   pokaż komentarz

   moim zdaniem ten zapis może jednak mieć zastosowanie. Pojazd (lub przeszkoda), nie ważne czy się przemieszcza, ogranicza widoczność w takiej sytuacji (autobus tym bardziej). Piesza weszła na jezdnię tuż po przejechaniu autobusu. Jak była na środku prawego pasa ruchu nadal była niewidoczna dla osobówki.

   @kromnomo: nie ma zastosowania poniewaz byla widoczna gdy wchodzila na jezdnie. Inne pojazdy ja widzialy GDY WCHODZILA. Jesli chodzi o tego kierowce ktory ja uderzyl to niestety ale jesli ma ograniczona widocznosc to ma zwolnic i tyle. Koledzy tlumaczyli juz ze gdyby bylo to skrzyzowanie to by zwolnil tak zeby przepuscic wszystkich z pierwszenstwem niezaleznie od tego czy ich widzi z daleko czy nie.

   a wlazla jak na swoj plac w radlinie

   @irolslozok: chcialby ci tylko powiedziec ze pasy to wlasnie taki "swoj plac" dla pieszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: Myślę że się mylisz. Pierwszy został oślepiony przez światła autobusu. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Jak mijasz się z autem to nawet po minięciu jeszcze około sekundę nic nie widzisz. Drugi bardzo możliwe, że też został oślepiony i jadąc nie widział tej dziewczyny na pasach, albo uznał, że uda jej się przejść. Kamera nie do końca obrazuje jak bardzo było tam jasno.

   Mówię poważnie każdemu pieszemu uważajcie na podobne sytuacje, bo was przy słabym świetle i po oślepieniu po prostu nie widać. Co innego z długimi światłami, ale tych nie wolno używać. Krótkie dają bardzo małe pole widzenia i dochodzi do takich sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: zobacz klatkę na 0:17. Doskonale mógł ją zobaczyć była wtedy w połowie pierwszego pasa. Nawet nie zwolnił.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: nie uderzyłby jej ten drugi jakby zatrzymała się i rozejrzała, dobrze wiedziała że wychodzi zza autobusu, ten drugi ją uderzył bo wpadła mu pod koła po potrąceniu przez pierwszego

  •  
   klocu26

   0

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: Z dupy wywód, nawet nie widać żeby hamował aż do momentu zdarzenia. Może nie uniknąłby potrącenia ale zrobiłby to z o wiele mniejszą prędkością. Jeśli ktoś tu nie zachował należytej uwagi to kierowca auta, który ją potrącił pierwszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: aż ci zaj%#@! minusa bo nic mnie nie wk@%?ia tak jak rzucanie odpowiedzialności w takich sytuacjach na pieszych

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: @skrzypas84: @dad1111: k#?@a panowie, to jest ewidentna wina glupiej baby

  •  

   pokaż komentarz

   @SzymonCzarownik: To ode mnie minus odwetowy, bo pieszy też jest uczestnikiem ruchu drogowego i ma z tym związana prawa i obowiązki, czego spora część społeczeństwa nie rozumie.

   I tak: Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

   Ponadto:
   Zabrania się:
   1) wchodzenia na jezdnię:
   a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
   b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

   Nie mówię że kierowca nie jest winny, ale pieszy też musi przestrzegać zasad ruchu drogowego - zwłaszcza w tak trudnych warunkach pogodowych - chociażby dla własnego bezpieczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: ja myślę że było ciemno, mokra szyba, samochód z przeciwka który go oślepił

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Nie wiem jaki ma sens porównywanie przejścia dla pieszych do skrzyżowania na którym należy ustąpić pierwszeństwo. Pojazd na drodze z pierwszeństwem nie ma „zakazu” wjazdu w sytuacji, gdy nie jest widoczny na podporządkowanej. Pieszy natomiast nie może w każdej sytuacji wejść na przejście dla pieszych – tj bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd i zza przeszkody, o czym w art. 14 PoRD.

   W momencie wchodzenia na jezdnię nie była widoczna dla przeciwnego kierunku i konkretnie tego pojazdu.

   Przynajmniej gdyby piesza stała przy przejściu z widocznym zamiarem przejścia, przed przejazdem autobusu (zza którego wyszła), to wtedy sytuacja mogłaby być bardziej jasna dla kierującego który ją ostatecznie uderzył.

   Często można spotkać pieszych którzy idą chodnikiem, równolegle do jezdni, i przy przejściu dla pieszych robią nagły zwrot (w kierunku przejścia). Przepisy przepisami, ja polecam jednak (pieszym i kierowcom) nawiązać kontakt wzrokowy (z kierowcą lub pieszym).

  •  

   pokaż komentarz

   1)wchodzenia na jezdnię:

   @kromnomo: ona była już na jezdni - w połowie drogi jak wyszła zza przeszkody w postaci autobusu, więc w tym momencie ten przepis nie ma zastosowania

  •  

   pokaż komentarz

   @karer taaak ? a to ciekawe czy ty włazisz na pasy majac wszystko dookola w dupie bo jestes na pasach ??

  •  

   pokaż komentarz

   nie uderzyłby jej ten drugi jakby zatrzymała się i rozejrzała, dobrze wiedziała że wychodzi zza autobusu, ten drugi ją uderzył bo wpadła mu pod koła po potrąceniu przez pierwszego

   @franz1986: Kolejny bezmyślny - dziewczyna była w połowie drogi, więc przepis o wchodzeniu na jezdnię zza przeszkody NIE ma tutaj zastosowania. Miałby, jakby w połowie przejścia była wysepka, bo wówczas byłyby to dwa przejścia i wówczas traktowane byłoby to faktycznie jako wejście bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód.

   Wina jest ewidentnie kierowcy, który ją pierwszy potrącił.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Dobrze, była na jezdni, ale nie o tym ta dyskusja. Pytanie czy powinna wejść na jezdnię od razu po przejechaniu autobusu? I czy właśnie takiego wchodzenia na jezdnię nie zabrania art. 14 PoRD?

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: Nie zabrania. Zabrania Ci wchodzenia na pas w ten sposób, że na pasie na który wchodzisz jedzie coś i Ty wchodzisz zza przeszkody, więc Ciebie nie widać.

   czyli nie możesz wejść przed samochód zza przeszkody na pas A ze strony L oraz na pas B ze strony P

   L | A | B | P

   Jest to warunkowane tym, że kierowca nie ma wystarczającego czasu na reakcję. Jeżeli jednak samochód porusza się po pasie A a pieszy wchodzi ze strony P to musiałby biec, aby było wtargnięcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dad1111: Dokładnie, nie widzę czy ktoś jest na przejściu lub na nie wchodzi, to zwalniam, czasami nawet prawie do zera.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: ale wytłumacz mi skoro dziewczyna odbija sie od boku auta to jaka to jest wina pierwszego kierowcy, rozumiem jak wskoczy na maske to wiadomo a tutaj to ewidetnia laska szla przed siebie nie patrząc że auto jeszcze nie zjechalo z przejścia. W taki sposób to można by codziennie w bok auta komuś wskakiwac i zadać odszkodowania...

  •  

   pokaż komentarz

   gość z pierwszego auta powinien stracić uprawnienia do końca życia, w GTA mógłby co najwyżej jeździć. Słaba widoczność, mokra nawierzchnia, przejście dla pieszych, a on nawet nie zahamował, zero reakcji. Coś innego rozproszyło jego uwagę, też zakładam, że komórka.

   @satba: w dodatku po potrąceniu tej pieszej to co go interesowało to nie stan potrąconej przez niego tylko jest "biedny" zepsuty samochodzik - nie dotarło do niego, że jego wina

  •  

   pokaż komentarz

   Jest taki przepis jak art. 14. PoRD

   Zabrania się:
   1)wchodzenia na jezdnię:
   a)bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
   b)spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi


   @kromnomo: Dobrze wiesz, że ten przepis niema tu zastosowania więc po co go cytujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   to kierowca zauważy nas dopiero gdy minie autobus

   @dariopl:
   To kierowca powinien w takiej sytuacji zwolnić lub zatrzymać się i rozejrzeć się. Ja tak robię, ale rozumiem że innym się po prostu zawsze spieszy nawet jak mają kogoś życia pozbawić przez ten pośpiech.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: kierowca w takiej sytuacji powinien zachować szczególną ostrożność no i zwolnić do optymalnej prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Zachowal, bo zwolnil. Widac ze zatrzymal sie zaraz za miejscem. Oczekujesz ze za kazdym razem jak jedzie autobus przez przejscie kierowcy beda zwalniali do 5km/h? To lecz sie na nogi, bo na glowe za pozno. Kierowca jechal powoli, zachowal ostroznosc, a pieszy wtargnal zza przeszkody na jezdnie. Kobieta powinna ozstac ukarana mandatem i pokryc koszty naprawy obu pojazdow.

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: Ona nie weszła na jezdnię zza pojazdu, ani bezpośrednio przed jadący pojazd. Ona już była na jezdni i wchodziła na drugi pas ruchu.

   Natomiast, kierujących zbliżających się do oznakowanego przejścia dla pieszych obowiązuje szczególna ostrożność oraz nakaz zmniejszenia prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   a pieszy wtargnal zza przeszkody na jezdnie.

   @verul: Sam się lecz. Piesza była już na jezdni, jedynie weszła na drugi pas ruchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mp0011: ale na pierwszy pas weszła tuż zza pojazdu (z perspektywy drugiego kierunku ruchu).
   @Erie: ja nie mówię nic o wtargnięciu, mówię o wyjściu zza przeszkody. Wchodząc na jezdnię, z jej prawej strony jeszcze był autobus, który jednak utrudniał widoczność dla osobówki. Dochodzi jeszcze kwestia lewego przedniego słupka w osobówce.
   @Gandalf_bialy: dlaczego? nie mówię o wejściu na drugi pas, tylko na pierwszy

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: ja nie mówię nic o wtargnięciu, mówię o wyjściu zza przeszkody. Wchodząc na jezdnię, z jej prawej strony jeszcze był autobus, który jednak utrudniał widoczność dla osobówki. Dochodzi jeszcze kwestia lewego przedniego słupka w osobówce.

   @kromnomo: Jeszcze raz - wejście zza przeszkody jest wówczas jak pieszy wchodzi na pierwszy pas zza tej przeszkody. Tak to interpretują sądy i policja. W przypadku potrącenia na drugim/ trzecim pasie niemal zawsze uznaje się winę kierowcy, który nie ustąpił pierwszeństwa. Na filmie widać, że kierowca miał czas na reakcję, ale nie dostosował prędkości do warunków na drodze i swoich możliwości. Miał małe doświadczenie (ale czego można się spodziewać po tam młodym kierowcy) i zamiast zbliżając się do przejścia, na które ktoś może wejść zwolnić to nie przyhamował, nie zachował należytej ostrożności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: A jak weszła na to przejście? Weszła za autobusem (przeszkoda która ja zasłaniała ) a kiedy wyszła zza przeszkody to nieistotne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: nie wiem jak to sądy interpretują. Ale tak +- to od możliwości zobaczenia pieszej przez kierowcę do zdarzenia minęły 2 sekundy. Odliczyć trzeba sekundę na reakcję. Może słupek przesłonił, warunki pogodowe - kolejne opóźnienia reakcji.

   Co do doświadczenia kierowcy - pełna zgoda. Takie sytuacje jednak są do przewidzenia…

  •  

   pokaż komentarz

   A jak weszła na to przejście? Weszła za autobusem (przeszkoda która ja zasłaniała ) a kiedy wyszła zza przeszkody to nieistotne.

   @geronimo80: Nie narysuję Ci (słaby jestem w rysowaniu), ale spróbuję opisać sytuacje:
   1.
   - piesza (jak w sytuacji z filmu) jest po prawej stronie ulicy i dochodzi do przejścia
   - przeszkoda jest przed tym przejściem i zasłania kierowcy dojeżdżającemu do przejścia widoczność (dlatego zresztą należy zachować odstęp 10 metrów od przejścia przy parkowaniu)
   - piesza wchodzi na to przejście i... wjeżdża w nią kierowca na prawym pasie

   wyrok sądu: wtargnięcie - wina pieszej

   2.
   - piesza (jak w sytuacji z filmu) jest po prawej stronie ulicy i dochodzi do przejścia
   - przeszkoda znajduje się za przejściem (jak nasz autobus)
   - piesza wchodzi na przejście, przechodzi przez prawy pas i... wjeżdża w nią kierowca na lewym pasie

   wyrok sądu: wina kierowcy na lewym pasie, gdyż kierowca z przeciwnego pasa miał możliwość reakcji, miał przy tym obowiązek zachować szczególną ostrożność dojeżdżając do przejścia

   od tych sytuacji są oczywiście wyjątki - np. piesza w 2. nie weszła tylko wbiegła na przejście i kierowca mimo zachowania szczególnej ostrożności nie miał czasu na reakcję, ale tutaj tego nie było

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiem jak to sądy interpretują.

   @kromnomo: Ja wiem, bo uczestniczyłem w podobnej sytuacji, tylko bez potrącenia, bo ja się zatrzymałem, za to pani za mną nie i wbiła mi się w zad. Oczywiście morda, że po co się zatrzymywałem - nagroda dla pani mandacik i wówczas sobie poczytałem trochę orzecznictwa, aby teraz móc przedstawić powyżej te opisy jak sądy to interpretują.

  •  

   pokaż komentarz

   @kromnomo: Ona już jakiś czas była na tym przejściu.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84:

   Pierwsze Primo. Na filmie bardzo wyraźnie widać że dziewczyna weszła na pasy zaraz za autobusem i nie specjalnie się rozglądała. Gdyby spojrzała w prawo z pewnością uniknęła by potrącenia przez pierwsze auto. Wtedy potrącił by ją tylko ten drugi.
   Drugie Primo. Co do zachowania kierowców, to wyglądało jakby oboje w telefonach siedzieli


   Jak dla mnie równie dobrze można uzanć to za próbę samobujczą lub próbę uzyskania odszkodowania !!!

   Ten kto robi 10tyś miesięcznie ... to zrozimie.

   Ten kto robi max 2tyś km miesięcznie będzie miał problem bo spotka się z taką sytuacją raz na rok i może jej nie dostrzeże.
   Ja jak stoję na przejściu i widzę jadące auto to czekam. Ale są idioci którzy wchodzą bo mają pierwszeństwo, dla mnie nie idiotą jest auto które nagle hamuje tylko idiota narażający swoje życie. Kierowca musi się skupiać na wielu rzeczach i znacznie łątwiej dostrzec auto niż człowieka.

   Nagle dojdzie do tego że przed każdym przejściem trzeba będzie się zatrzymać gdy z naprzeciwka jedzie tir itp.... trzeba być idiotą aby zza dużego auta które nas zasłania wyjść pod nie zwalniające auto i nie patrzeć czy zwalnia

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejny bezmyślny

   @Erie: chyba ty jesteś bezmyślny. Tu nie mówiłem o żadnym przepisie, tylko podejściu zdrowo rozsądkowym. Jakby dziewczyna się do niego zastosowała to nie byłoby wypadku.

  •  

   pokaż komentarz

   Sam się lecz. Piesza była już na jezdni, jedynie weszła na drugi pas ruchu.

   @mp0011: To nie ma znaczenia gdzie byla, bo na jezdnie weszla za przeszkoda. Byl nia autobus. W chwili wchodzenia na jezdnie byla zaslonieta przez przeszkode wiec nie mogla zostac zauwazona przez kierowce. Baaa ona sama tez kierowcy nie mogla zobaczyc czyli wchodzila bez upewnienia sie czy nie wtargnie pod nadjezdzajacy pojazd (co tez jest zabronione). Jak juz wlazla to powinna sie zatrzymac na srodku i spojrzec w prawo. Ale wolala patrzec pod nogi no bo w koncu "hurr durr jestem na pasach, jestem swieta krowa, mam pierwszenstwo". No nie. Nie miala pierwszenstwa w tym przypadku.

  •  

   pokaż komentarz

   @skrzypas84: tylu idiotów komentuje twój post że naprawdę nie chce mi się czytać wszystkich,
   niemniej mam nadzię że kierowcy dostaną odszodowanie a baba mandat

  •  

   pokaż komentarz

   @mogewszystko100 drugi kierowca też jest winny, był przed samymi pasami jak laske potrącił pierwszy samochód. Była na pasach a on nie zwolnił. Musiał widzieć samo zdarzenie. Nie zwolnił, tylko jechał dalej. Tak jak pisałem wczensiej. To wyglądało jakby oboje kierowcy w telefony patrzyli.

  •  

   pokaż komentarz

   @verul: Rozumiem, że według Ciebie, powinna zaczekać, aż autobus zniknie za horyzontem...? Przecież jakby miała czekać aż każdy pojazd oddali się od przejścia na te parędziesiąt metrów, to w tym czasie wjechałyby kolejne pojazdy.

   Przepis zabrania wchodzenia na jezdnię ZZA pojazdu, nie ZA pojazdem. Jak pieszy wejdzie już na jezdnię, ten przepis go nie dotyczy. Za to kierowca, zbliżając się do przejścia i widząc autobus który zasłania mu widok na ewentualnych pieszych, powinien odpowiednio zareagować i przewidywać...

  •  

   pokaż komentarz

   @mp0011: Przeciez to to samo. Weszla zza autobusu. Poza tym wchodzac nie miala widocznosci bo zaslanial autobus. Powinna poczekac az autobus sie oddali. Pewnie przejechalyby inne pojazdy, ale samochody osobowe nie ograniczaja widocznosci pieszemu ani go tak nie zaslaniaja.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy wreszcie w tym kraju wprowadzi się bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Nie można inaczej gdyż jest ogolnokrajowy brak kultury/głupota na drogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Tam było tak ciemno, że kierowca jej nie widział na bank, tym bardziej że wyszła zza autobusu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: mam nadzieje, ze nigdy to nie wejdzie. Zreszta, kobieta sie nawet nie upewnila, ze po prawej nic nie jedzie. Rozumiem, ze jakby samochod uderzyl jak w pol sekundy jak wyszka zza autobusu to tez bys narzekal na kierowce?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Kierowca powinien dostosować styl jazdy do warunków. Jest ciemno jest oznaczone przejście, trzeba niestety zwolnić.

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: "_mam nadzieje, ze nigdy to nie wejdzie." W krajach afrykańskich jezdza pod prąd autostradą i tez mówią że tak najlepiej. Trzeba dorosnąć do pewnych decyzji. Niestety w Pl jest chamstwo i bezmyslnosc na drogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: a w afryce bija murzynow! A nie, czekaj. Juz dales ten glupi argument xD

   Anyway, czemu CALKOWICIE ignorujesz glupote pieszej i brak ogarniecia, ze moze nie jest widoczna gdy wychodzi zza autobusu

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: głupota pieszej - masz rację. Jednak takie przejścia powinny pozwalać bezpiecznie przejść bezmyslnej pieszej, dziecku lub osobie zle widzacej. Piesza nie wtargnela, ona po prostu przechodziła. Mozliwe ze przyjechała w odwiedziny z Europy zachodniej i zapomniała gdzie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Znaku wskazującego przejście dla pieszych też nie widział?

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi:
   Widzisz po - nigdy nie wejdzie, tak samo długo pozostanie mentalność, że się nie ustępuje pieszym na przejściu.
   Polacy mają straszne kompleksy i frustracje które leczą na drogach.
   Żyję w UK 22 lata tu się kieriwca zatrzyma mając zielone i przepuści, potrzebował bym 1h żeby taką sytuację nagrać.

   Polacy nie dorośli jeszcze do korzystania z dróg, dla większości samochód jest dopiero w ich pokoleniu nowobogacy z 2500 PLN netto.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Przecież ona miała pierwszeństwo. I co? Pomogło jej to? (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: a w afryce bija murzynow! A nie, czekaj. Juz dales ten glupi argument xD

   Anyway, czemu CALKOWICIE ignorujesz glupote pieszej i brak ogarniecia, ze moze nie jest widoczna gdy wychodzi zza autobusu

   @stormkiss: Piękne samozaoranie i to na wielu płaszczyznach( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: No i co da to bezwzględne pierwszeństwo? Jak by miała bezwględne pierwszeństwo to by jej nie potrącili? Myślisz, że przepis w kodeksie coś tu zmieni? Kradzież też jest zakazana a jakoś codziennie ktoś coś kradnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: to może zamiast bezwzględnego ustępowania pieszym może przyjmiemy że w terenie zabudowanym jedziemy 30 lub mniej? Tak jak to się dzieje w innych krajach. Pieszy w Polsce nie jest święty ale kierowcy w Polsce wsiadając do pojazdu zachowują się tak jak na załączonym materiale (bez rozwagi, z nadmierną prędkością). Mało tego kierowcom postawią zarzut nieudzielenia pomocy. Dopóki lekceważenie ludzkiego życia w polsce będzie miało miejsce doputy ludzie będą wciąż ginąć na drogach

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy wreszcie w tym kraju wprowadzi się bezwzględne pierwszeństwo na pasach

   @kryzi: wezmą dobry przykład z Zachodu i wprowadzą za kilka lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: @magnuss: ja mysle, ze dopoki nie zabiora sie tak na powaznie za wariatow drogowych, gdzie szansa na wylapanie mandatu za wjazdy na czerwonych,ignorowanie przejsc,przejazdow (o limitach predkosci to juz nie mowie) jest praktycznie zerowa to nie ma co liczyc na poprawe bezpieczenstwa i, niestety, przejscia powinny byc traktowane jako pole bitwy i jako pieszy zawsze powinienem miec z tylu glowy, ze ktos mnie moze walnac.
   Polacy za kierownica to patole (w wiekszym i mniejszym stopniu), problem w tym, ze oni patolami sa tylko u nas. Wyjezdza jeden z drugim poza Polske i nagle sie okazuje, ze mozna przestrzegac przepisow, a skoro te nie sa wyraznie dziwniejsze/trudniejsze niz u nas, przyczyna moze byc tylko jedna - za rzadko mozna wylapac mandat za glupote na drodze.
   Zwiekszyc odsetek mandatow, poprawny bezpieczenstwo pieszego i przejsc i mozna myslec o wprowadzaniu bezwzglednego pierwszenstwa dla ludzi na przejsciach. Pozniej jak sie Polacy ogarna, wymrze pokolenie dzikiego zachodu na drogach, bedzie mozna myslec o zmniejszeniu bata na kierowcow

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem, ze jakby samochod uderzyl jak w pol sekundy jak wyszka zza autobusu to tez bys narzekal na kierowce?

   @stormkiss: zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem, masz słabą widoczność, ale i tak wyjeżdżasz na nią. Uderza w Ciebie auto, a Ty obwiniasz kierowcę, gdyż przecież mógł się domyślić, że go nie zauważysz ( ͡° ͜ʖ ͡°). Albo wyprzedzasz przed wzniesieniem, uderza w Ciebie auto, a Ty pretensje do kierowcy, bo przecież go nie widziałeś. Oj ludzie, ludzie, nauczcie się, że gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych, to należy uważać. A gdy się czegoś nie widzi, to się zwalnia.

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy wreszcie w tym kraju wprowadzi się bezwzględne pierwszeństwo na pasach.

   @kryzi: Pieszy w tym kraju ma bezwzględne pierwszeństwo na pasach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Głupota kierowców to jedno, a głupota pieszych to drugie. Większości potrąceń dałoby sie uniknąć gdyby pieszy przechodził przez przejście uważnie, upewniając się cały czas czy nie nadjeżdża pojazd.

  •  

   pokaż komentarz

   Mozliwe ze przyjechała w odwiedziny z Europy zachodniej i zapomniała gdzie jest.

   @kryzi: w londynie i berlinie ludzie przechodzą środkiem najbardziej ruchliwych ulic non stop.. mysle, ze pasuje mi tak jak jest

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: Nie wiem, czy wiesz, ale już obecnie jest całkowita wina kierowcy. Kobieta przeszła cały pas jezdni i była w połowie drugiego w momencie uderzenia. Czyli nastąpiło nieustąpienie pierwszeństwa pieszego na pasach.

   (Przepis o wejściu zza pojazdu dotyczy wejścia na jezdnie i nie ma tutaj zastosowania)

  •  

   pokaż komentarz

   @Massad: jezus, ilez razy mozna tlumaczyc. Nigdzie nie napisalem, ze kierowca nie jest winny, bo wiadome jest, ze kobieta miala pierwszenstwo. Ale, guess k#?%a what, za swoja glupote przeleciala sobie pare metrow nad ziemia i odbila sie od dwoch aut xD.

   Brawo dla niej! A przeciez unikniecie tego bylo mozliwe przez krotki ruch glowa w prawo i nie wchodzenie jak swieta krowa.

   Dobrze, ze przezyla to nie beda jej musieli na nagrobku pisac 'przeciez miala pierwszenstwo' xDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @spunky:
   "Przecież ona miała pierwszeństwo. I co? Pomogło jej to? (-‸ლ)"

   ooo, to to to to... właśnie to... w samo sedno!!!

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy wreszcie w tym kraju wprowadzi się bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Nie można inaczej gdyż jest ogolnokrajowy brak kultury/głupota na drogach.

   @kryzi: Sam głupio myślisz. Albo zwalasz winę na pieszych albo kierowców i wszyscy toczą pianę komu trzeba w głowie pookładać by zwolnił albo się rozejrzał.

   Robienie przejścia dla pieszych na drogach dwupasmowych jest niedopuszczalne. W Polsce trzeba pracować nad ruchem bezkolizyjnym dla pieszych, rowerzystów i samochodów. I nikt na nikogo nie będzie wjeżdżał. Dla przykładu w Norwegi jest masa przejść pod jezdnią razem z drogą dla rowerów i każdy ma spokojną głowę.

   źródło: Rondo.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: tyle ze tam nie bylo pol sekundy, nie wiem jak ten kierowca mogl jej nie widziec, przychodzi mi na mysl tylko brak skupienia na drodze albo zagapienie w telefon. Ewidentnie jest to jego wina, gdyby wyszla faktycznie zaraz zza autobusu to wine ponosili by oboje, kierowca tez ma obowiazek zachowac ostroznosc szczegolnie gdy widok zaslania mu np autobus.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale, guess k%$?a what, za swoja glupote przeleciala sobie pare metrow nad ziemia i odbila sie od dwoch aut xD.

   @stormkiss: chyba za glupote kierowcy ktora ja jebnal. Czy ty na prawde nie rozumiesz ze argument "gdyby nie wychodzila z mieszkania to by nie jebnal jej samochod" jest po prostu idiotyczny?

  •  

   pokaż komentarz

   to może zamiast bezwzględnego ustępowania pieszym może przyjmiemy że w terenie zabudowanym jedziemy 30 lub mniej?

   @magnuss O, już do 30 zeszliśmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba niestety zwolnić

   @kryzi: W USA jeżdżą wolniej i co? I piesi w ogóle unikają włażenia na jezdnię, bo to było by samobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @magnuss zakazać samochodów, bo debile nie potrafią korzystać z przejść. Ech.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: chyba lepszym rozwiązaniem by było gdyby to kierowcy mieli pierwszeństwo. Podobna sytuacja miała miejsce z dzieciakami co w halloween weszli na przejście nie zatrzymując się przed przejściem. Gdyby piesi byli nauczeni, że nie mają pierwszeństwa na pasach to może wypadków było by mniej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Jak widzisz znak przejście na pieszych to wypada też sprawdzić czy ktoś jest po lewej na chodniku.

  •  

   pokaż komentarz

   zbliżasz się do drogi z pierwszeństwem, masz słabą widoczność, ale i tak wyjeżdżasz na nią. Uderza w Ciebie auto, a Ty obwiniasz kierowcę, gdyż przecież mógł się domyślić, że go nie zauważysz

   @satba: Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych, zatokach autobusowych. Nie wiesz tego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Kierowca powinien dostosować styl jazdy do warunków. Jest ciemno jest oznaczone przejście, trzeba niestety zwolnić.

   @kryzi: nie wiem za co minusy zbierasz gdy masz rację. Przyznaję że trzeba na siebie uważać i myśleć za innych i tu nikt za pieszego tego nie zrobi ale to ja jako kierowca mam dokument na to że byłem z tego szkolony i mam obowiązek uważać za innych. Miałem identyczną sytuację na przejściu dla pieszych (piesi wychodzący za samochodu jadącego w przeciwnym kierunku a do tego szarówka i padający deszcz) ale pieszym się nic nie stało bo uważałem chociaż zobaczyłem ich dopiero jak wyszli mi przed maskę. Po prostu jak są c?$%!we warunki i nic nie widzę to zwalniam przed przejściem. W tym opisanym przypadku miałem jakieś 30 na liczniku chociaż dozwolone było 50 a i tak przód auta znalazł się nad początkiem malowania pasów. Po prostu nie należy zakładać że kogoś tam nie ma jak nic nie widzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy wreszcie w tym kraju wprowadzi się bezwzględne pierwszeństwo na pasach

   @kryzi: tylko osoba, która nigdy nie prowadziła nic większego niż rower, mogła coś takiego napisać.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: cholera piszesz tak oczywiste rzeczy i dostajesz minusy, niestety PL to pod względem mentalności kierowców nadal Привислинский край

  •  

   pokaż komentarz

   @leon-san: jakoś w Holandii i Niemczech pełno kierowców

  •  

   pokaż komentarz

   @spunky: Pomogłoby jej, gdyby miała bezwzględne pierwszeństwo przed wejściem na pasy tak jak w bardziej cywilizowanych państwach i kierowca autobusu jej ustąpił.

  •  

   pokaż komentarz

   @magnuss: ale ja tylko przedstawiłem sytuację zamieniając pieszego na inne auto :).

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe Nie ma bezwzględnego pierwszeństwa. Pieszy ma się najpierw upewnić, że nie stworzy zagrożenia. Jak wejdzie wprost przed jadący samochód to żaden Sąd nie klepnie winy kierowcy tylko właśnie pieszego.

   W tym przypadku będzie wina kierowcy bo trochę czasu od przejazdu autobusu minęło i miał go wystarczająco dużo, żeby zareagować. Ale gdyby piesza wyszła zza stojącego autobusu, to już zawinienia kierowcy by nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi Nigdy nie wejdzie. W USA nie wiedzą co zrobić, aby nie było masowych strzelanin, a w Polsce nikt nie wie co zrobić, żeby ludzie nie ginęli na przejściach. Dziwnym trafem kierowcy bardziej spodziewają się zobaczyć UFO niż pieszego na przejściu. Oczywiście ograniczenie 50km/h to też jakaś pomyłka. Przecież 80km w mieście to w sam raz.

  •  

   pokaż komentarz

   winny jest autobus, bo nie był przezroczysty - Nawet z tym nie dyskutujcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi kierowca jest idiotą. Przepisy nic tu nie dadzą. W tej sytuacji niby też nie mógł jej jebnąć..

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem, ze jakby samochod uderzyl jak w pol sekundy jak wyszka zza autobusu to tez bys narzekal na kierowce?

   @stormkiss: Kierowca ma jechać tak wolno, aby zawsze zdążył się zatrzymać. Jeśli nie chce, to nie powinien mieć prawa kierowania pojazdami.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Nie rozumiem kompletnie za co debile minusuja Ciebie? Przeciez masz świętą rację!

  •  

   pokaż komentarz

   Większości potrąceń dałoby sie uniknąć gdyby pieszy przechodził przez przejście uważnie, upewniając się cały czas czy nie nadjeżdża pojazd.

   @kibiklops: A jakby piesi zostali w domu to udałoby się uniknąć 100% potrąceń i bezmyślni kierowcy mogli by sobie jeździć jak chcą bez potrącania. Zobacz jaki racjonalizatorski pomysł ;).

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: zatrzymal sie 10 metrow za pasami na mokrej nawierzchni no chyba nie zap%$!?%$ ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot:
   Każdy kierowca widząc autobus przy przejściu dla pieszych powinien zwolnić. Kto tak nie robi jest idiotą. Druga sprawa jest taka że gdyby bardziej uważała to by nie było sprawy, co nie zmienia faktu że kierowca 100% wina.

  •  

   pokaż komentarz

   mam nadzieje, ze nigdy to nie wejdzie

   @stormkiss: A ja bym chciał, żeby weszło na 24 godziny tylko po to, żebym raz mógł powiedzieć "ci za mną przepuszczą, ja się spieszę i mi te 4 sekundy życie uratują" a potem patrzeć jak głąby stoją 5 minut jak ostatni idioci bo każda następna osoba ma ich totalnie w dupie. Chociaż raz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Kiepski to pomysł bo piesi poruszać się muszą, a zachowanie przez nich uwagi podczas przechodzenia przez przejście to nie jest żadna skomplikowana i trudna czynność. Kierowcy dużo trudniej zachować ostrożność bo na drodze podczas prowadzenia auta dzieje się dużo więcej, często jest ograniczona widoczność i trafiają się też bezmyślne jednostki... a w każdym przypadku ucierpi tylko pieszy!

  •  

   pokaż komentarz

   @kibiklops: Proszę nie używać wielkich kwantyfikatorów - nie w każdym przypadku ucierpi tylko pieszy. Zdarza się, że kierowca odbije i nie uszkodzi pieszego, za to zrobi sobie krzywdę wbijając się np. w inny samochód, latarnię itp.

   A kierowca, który nie potrafi zachować ostrożności w momencie trudniejszych warunków na drodze (noc, kiepska widoczność, deszcz itd.) powinien się przesiąść na miejsce pasażera w autobusie, metrze, taksówce czy uberze. To nie jest skomplikowana czynność - wymaga tylko odrobiny uwagi i szczypty odpowiedzialności.

  •  

   pokaż komentarz

   winny jest autobus, bo nie był przezroczysty - Nawet z tym nie dyskutujcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @baronio: winny był Mieszko I - mógł nie zakładać Polski - nie byłoby polskich "ułanów" za kierownicą ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Ale się nie przesiądze bo każdy kierowca uważa że go nic złego na drodze raczej nie spotka... i cały czas tylko kierowca, kierowca, a piesi uważać nie muszą tylko niech łażą jak lemingi... bo pasy to mam pierwszeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale się nie przesiądze bo każdy kierowca uważa że go nic złego na drodze raczej nie spotka... i cały czas tylko kierowca, kierowca, a piesi uważać nie muszą tylko niech łażą jak lemingi... bo pasy to mam pierwszeństwo.

   @kibiklops: Nie każdy - jeszcze raz - nie używaj wielkich kwantyfikatorów. Ja się przesiądę - starszy już jestem, refleks już nie ten, wzrok coraz gorszy, więc po co mam się wygłupiać. I tak samo postępuje coraz więcej moich znajomych w pewnym wieku. W dodatku ma to spore uzasadnienie ekonomiczne - koszt taksówek w ciągu miesiąca to np. 500 zł, koszt utrzymania samochodu to dużo więcej. Jasne, traci się niezależność, pewną wygodę, ale coś za coś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: było ciemno? - to zwalniasz i jedziesz 5km/h na wszelki wypadek - proste skuteczne i takie nie polskie...

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: mnie zawsze uczone spójrz w lewo, prawo i w lewo, gdzie teraz tak piesi robią ? Wpier.. się na przejście bo to modne. Auto wyhamuje na 10m, nawet przy 40KM/h. Ważą święte krowy a później dziwota. Oczywiście współczuje Pani z filmu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak takie przejścia powinny pozwalać bezpiecznie przejść bezmyslnej pieszej

   @kryzi: No właśnie w tym sęk, że takie przejścia tego nie robią (to są najzwyklejsze prostopadłe przejścia, oznaczone i na tym koniec), w przypadku gdyby chciało się to zmienić to należałoby lekko przebudować przejście.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi w tak trudnych warunkach do jazdy tym bardziej powinny uważać obydwie strony. Kierowca nigdy nie powinien zakładać, że pieszy będzie ogarnięty a pieszy, że kierowca jest w stanie zobaczyć wszystko na czas. Zawsze wolę zwolnić w połowie pasów i sprawdzić czy mogę przechodzić dalej niż ufać, że wszystko będzie ok. Taki double check nic nie kosztuje

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: Czyli jak na pasach pieszy wyskoczy pod samochod bo chce sie zabic to wina kierowcy? Wez sie rozpedz, walnij baranka w sciane i dla pewnosci jeszcze skocz z mostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabusek:

   Cytowany tekst...
   We Francji również zazwyczaj na ruchliwych ulicach w centrum samochody jadą tak wolno ze spokojnie można przejść nie wadząc nikomu ot taka symbioza i uprzejmość

  •  

   pokaż komentarz

   @jeloo czyli jak jest korek i jadę np. 30-40 po przeciwnym pasie (bez korka) i pieszy na pasach wyjdzie, a ja nie zdążę zareagować to będzie wina? Moja czy pieszego? Pytam bo w sumie prawo jazdy mam od niedawna i jestem ciekawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi:

   Wystarczy nie być amebą i choć odrobinę myśleć. Nie masz pojęcia o jeździe takim ludziom łatwo wydawać wyroki. Jak dla mnie równie dobrze można uzanć to za próbę samobujczą lub próbę uzyskania odszkodowania !!!

  •  

   pokaż komentarz

   @izkYT To zależy. Ty jako kierujący musisz zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia. Pieszy z z kolei musi upewnić się, czy może bezpiecznie przejść.

   Więc to tak naprawdę wszystko zależy od tego czy miałeś szansę dostrzec pieszego czy nie. Jeśli pieszy wyjdzie zza niskiego osobowego auta, to nie wybronisz się twierdzeniem, że go nie zauważyłeś, ale jeśli pieszy wyjdzie Ci zza stojącej ciężarówki, to możesz skutecznie podnosić, że pieszy wtargnął Ci pod koła - o ile oczywiście masz jakiś dowód na to. Na twoją korzyść na pewno zadziała to, że zredukowałeś prędkość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot nie no, wina tego pierwszego ewidentna, ten drugi mam nadzieję że nie dostał nawet mandatu

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D_Z_Chicago: akurat w UK jak wychodzisz na skrzyżowaniu to nigdy się nir zatrzymują, ostatnio prawie we mnie wjechał kierowca. Wiek jak wyglada życie w UK i jak biedni są ludzie tam przez bardzie sypkie kosztu życia. Syfiaste zagrzybione malutkie domki, malutkie ogródki jak dla lalek a w nich syf jak za PRL-u. Wszystko przeciekające, zagrzybione, drewniane.

  •  

   pokaż komentarz

   Polacy mają straszne kompleksy i frustracje które leczą na drogach.
   Żyję w UK 22 lata tu się kieriwca zatrzyma mając zielone i przepuści, potrzebował bym 1h żeby taką sytuację nagrać.


   Polacy nie dorośli jeszcze do korzystania z dróg, dla większości samochód jest dopiero w ich pokoleniu nowobogacy z 2500 PLN netto.

   @R2D_Z_Chicago: Ciekawe kto tu leczy kompleksy...
   Bo bardziej prawdopodobne że imigrancik zarobkowy który nie mógł poradzić sobie w Polsce to czmychnął do Anglii i siedzi w gównorobocie za 2k funtów z jednej strony śmiejąc się z polaczków za 2k pln ale sam mający poziom życia niewiele wyższy. No na iphona czy Xboxa może sobie pozwolić bez sprzedaży nerki, ale jeżeli chodzi o resztę... bo na auto (i utrzymanie, parkingi wjazdy do centrum) to już niekoniecznie wystarczy.
   Ale wchodząc na portal ze śmiesznymi obrazkami może pocisnąć innym i pokazać jak w "wielkim pięknym świecie jest" i się dowartościować zanim wróci przerzucać paczuszki w magazynie gdzie godzinę dojeżdża w jedną stronę kolejką czy innym metrem. Ale za to może poczuć się ważny gdy ktoś bogatszy musi mu ustąpić na przejściu dla pieszych. UK UBER ALLES. Wspaniały kraj dla proletariuszy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kryzi: mam nadzieję, że nigdy, a to dlatego, że: jezdnia jest drogą dla samochodów, nie pieszych i to oni powinni czekać na wolne przejście, a nie samochód. Prosta logika. Pociąg też ma się zatrzymywać żeby przepuszczać na przejeździe? Można co najwyżej zastosować różne rozwiązania drogowe do tego żeby zminimalizować ryzyko wypadków i poprawić bezpieczeństwo ale na pewno nie kombinować z pierwszeństwem.

 •  

  pokaż komentarz

  Pajac z pierwszego auta jak wysiadł to najpierw spojrzał jak wygląda auto zamiast podejść do dziewczyny. Ale rura z niego.

 •  

  pokaż komentarz

  W takiej sytuacji zawsze nie przechodzę od razu na pewniaka tylko sie lekko wychylam, upewniając, że nic mnie nie przejedzie, oczywiście mam pierwszeństwo, ale moje zdrowie ważniejsze i nie mam ochoty tego udowadniać.

 •  

  pokaż komentarz

  Brak doświadczenia u kierującego jadącego od prawej strony. Jest autobus i przejście dla pieszych to może ktoś wyjść. Jeżeli tego się nie wie to wskazuje to na małe doświadczenie. Drugi kierujący chyba widział dziewczynę, choć mógł być oślepiony światłami tego z prawej i dlatego nie próbował jej ominąć, gdy została mu wrzucona pod koła. Zareagował hamowaniem dopiero, gdy na niego wpadła.

  •  

   pokaż komentarz

   @1999: Przez oglądanie takich akcji i no nie wiem rozum, zawsze jak jestem przy przejściu dla pieszych gdzie po jednej czy drugiej stronie mam ograniczoną widoczność to zwalniam do 20 km/h i wyj$%%ne w Januszy co trąbią czy świecą długimi.
   Jak kogoś zabiją to może zaczną myśleć

  •  

   pokaż komentarz

   @Deno Prawda jest taka, że bez oglądania tego typu nagrań po 30-godzinnym kursie mało kto przewiduje takie sytuacje. Wszystko na drodze wydaje się logiczne i oczywiste gdy już się te oczywiste rzeczy zdążyło poznać.

   I nie wiem gdzie Ty tych trąbiących spotykasz. Zdarza mi się zwalniać nawet do kilku kmph i nikt tak nie reaguje - a mieszkam we Wrocławiu, gdzie stawki OC są najwyższe w całej Polsce, bo kierowcy najdurniejsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tarec: mieszkam niedaleko Warszawy i niestety przy moim domu jak sie nie jedzie 70-80 w zabudowanym to nie trąbią ale migać długimi to potrafią
   Jest kawałek drogi prostej i ludzie myślą że to jest zezwolenie by zap%%%@%@ać

1 2 3 4 5 6 7 ... 17 18 następna