•  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers: wydaje mi się, że się obudzili z ręką w nocniku i cały ten ambaras o kawałeczek googlowego tortu dla siebie

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers: jeszcze tylko:
   - Twitter, Facebook, YouTube za banowanie bez powodu, brak możliwości odwołania się itp
   - Apple za utrudnianie napraw sprzętu, łącznie z próbami zablokowania importu części zamiennych do USA (innych krajów być może również)

   i może się sytuacja zacznie trochę cywilizować. ciekawe czy google już nie jest zbyt duże i zbyt potężne by się dać podzielić...

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers: TAK DZIALA WOLNY RYNEK. LEPSZE WYPIERA GORSZE! SOCJALIZM WAM SIE MARZY CO?

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers: No i z czego się cieszysz? Jak dojdzie do podziału google albo zaczną go zmuszać do sprzedawania części swoich usług to będzie to zamach na normalnie działającą firmę. Państwo nie powinno się wtrącać w takie rzeczy dopóki google nie łamie prawa. Bo co? Bo jest za duże? Co za kretynizm.
   Poza tym pogorszą się usługi googla przez takie działania.

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers: alphabet ma to w dupie. Na ile google nie podziela to i tak wszystko zostanie w rodzinie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   dopóki google nie łamie prawa

   @jabolsy: łamie, chociażby monopolem, który jak pewnie nie wiesz jest wbrew prawu

  •  

   pokaż komentarz

   @yadam007: jak jest wbrew prawu? nie mają konkurencji bo są najlepsi to trzeba ich udupić?

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: rynek, gdzie Pan karze swojego Sługę za to że ten nie robi tak jak Pan każe... fajny ten wolny rynek, taki nie za wolny...

  •  

   pokaż komentarz

   @yadam007: Owszem praktyki monopolistyczne są nielegalne. Jeżeli ktoś jest w stanie udowodnić googlowi coś takiego na jakiejś płaszczyźnie to powinien z tym iść do sądu. Już nie jeden taki proces się toczył. Google musiało przez pewien czas reklamować inne wyszukiwarki w google Play przez przegranie takiego procesu bo faworyzowało google Chroma. I walka w taki sposób jest zrozumiała. Google też nie raz przegrało i płaciło UE Gigantyczne rekordowe kary za praktyki monopolistyczne. Ale jeżeli oni chcą rozmontować całkiem firmę na mniejsze struktury bo jest za duża, to jest to przegięcie. Google ma prawo być duże bo sobie na to zapracowało. Jak chcą karać googla to za konkretne przewinienia a nie za to, że ktoś się boi rozmiarów googla

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: Google (YouTube) i Twitter (nie jestem pewien jak to sie ma do Facebooka) okreslaja sie jako wolne platformy i jako takie sa specjalnie traktowane (na przyklad nie mozna ich pozwac za zadne tresci zamieszczane na ich platformach). W momencie gdy zaczynaja kontrolowac tresci ktore sa tam udostepniane (poza tymi ktore lamia prawo rzecz jasna), nie wazne czy na lewo czy prawo, przstaja byc wolna platforma, czy tez wolnym forum.
   Na chwile obecna jest to odpowiednik "miec ciastko i zjesc ciastko".

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: monopole nie są normalnie działającymi firmami. One się rozprzestrzeniają na wszystkie pokrewne branże jak rak, i tak ciasno splątują ze sobą swoje produkty że nie da się ich rozdzielić - albo używasz wszystko od Googla, albo nawet nie myśl o jakiejkolwiek sensownej integracji. Taka forma szantażu, dzięki której gwarantują sobie wieczną dominującą pozycję (a przynajmniej przez najbliższe parę dekad), bo żadna konkurencja nigdy nie będzie ich w stanie dogonić funkcjonalnością w zakresie "jak dobrze współpracuje z wiodącymi systemami na rynku". Mimo że technicznie rzecz biorąc nie popełniają żadnego przestępstwa, to i tak mają bardzo negatywny wpływ na społeczeństwo.

   @komio: nawet jakby wszystko zostało w rodzinie, to i tak podział będzie miał jedną bardzo poważną konsekwencję - poszczególne działy nie będą mogły ze sobą tak ściśle współpracować jak do tej pory. Np. jak z Androida zrobią osobną firmę, to będą mieli prawny nakaz umożliwić każdemu producentowi telefonu zastąpienie wszystkich usług Google'a alternatywnymi dostawcami bez żadnej straty w funkcjonalności - uwierz mi, jak do tego dojdzie, czeka nas prawdziwa rewolucja w smartfonach.

  •  

   pokaż komentarz

   @OneLife: Już kiedyś tak zniszczyli Standard Oil. Ale on chyba mocniej wykorzystywał monopol

  •  

   pokaż komentarz

   @OneLife: Też mi się nie podoba cenzura na Youtube która jest ukierunkowana mocno na lewo, a za inne poglądy niż te które Google pochwala kara się użytkowników demonetyzacją i cenzurą. I za takie coś powinni karać googla faktycznie. Za inne przewinienia też google powinno być punktowane, ale podoba mi się pomysł rozmontowania Googla.

   @GoGoPowerRangers: Zdaje sobie sprawę z tego, że struktura google jest tak mocno zaciśnięta, że chcąc przykładowo pisać komentarze na Youtube zakładamy konto w całym google i zyskujemy dostęp do innych usług.
   Chcąc korzystać z telefonu z androidem w pełni też musimy mieć konto w google, ale nikt nas nie zmusza do korzystania z innych usług. Zyskujemy do nich dostęp. Akceptujemy jeden regulamin do wszystkich usług, ale w ustawieniach konta google możemy wyłączyć wszystkie opcje które nas nie interesują. My sami decydujemy które dane chcemy przekazywać googlowi i pod tym względem google jest bardzo mocno sprawdzane i karane.

   Jeśli chodzi o tłamszenie małych firm przez Google to akurat dzięki niemu wiele firm się rozwinęło.
   Przykładowo taki Uber powstał dzięki gigantycznym dofinansowaniom Googla.
   Google dofinansowuje różne projekty małe i duże. Współpracuje z firmami pomaga startupom.

   Oczywiście pozycja Googla stawia go na pozycji dyktatorskiej i jak na razie robią wiele dobrego i są mili, ale może przyjść czas, że uzależnią od siebie ludzi i nagle zażądają opłat za korzystanie z konta google, ale zawsze są jakieś inne usługi mniejsze lub większe. Rynek sam weryfikuje wszystko. Mamy przykładowo Duck Duck Go jako inną wyszukiwarkę. Jak Google wprowadziło dla firm opłaty za korzystanie z map google to wiele firm przeszło na darmowe otwarte mapy. Rozumie, że rząd może nakładać na google kary żeby przykładowo dofinansowywał swoją konkurencje.
   Ale jak rozbije Googla to wszyscy dostaniemy mocno po dupie. Będziemy się technologicznie cofać.
   Bez takich splotów usługowych nie osiągnie się takich rezultatów jakie osiągnęło google. Internetowe usługi wymagają swego rodzaju monopolu.

  •  

   pokaż komentarz

   @yadam007: To nie jest żaden monopol, to że jakaś firma jest najlepsza na rynku to jeszcze nie czyni jej monopolistą. Monopolista może zrobić wszystko, a wystarczyłoby że google wprowadzi 0,3$ za korzystanie ze swoich usług i tyle by z tego "monopolu" było.

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers spoko. U nas rzad zwolnil ich z podatku

  •  

   pokaż komentarz

   @yadam007: ale moment, to wina Google że tylko Chińczycy może ze swoim Baidu są w stanie konkurować?
   To co ma Google zrobić, podpalić ze dwie swoje serwerownie, żeby było gorzej i ludzie przeszli nie wiem, do Yahoo albo do Binga?

   Można by ukarać w przypadkach np. utraty hajsu z YouTube'a, kiedy jutubowy algorytm błędnie zadziałał i nastąpiła niesłuszna demonetyzacja, albo wręcz (ostatnio było na Wykopie) - ban na konto Google).

   Ale że się rozrosło - no to niech myślą co tu stworzyć ciekawego i konkurować jakością...
   A nie jakieś komunistyczne zakazy, może parytety w ogóle wprowadzić, że np. 20% telefonów ma mieć iOS, 20% Androida, 20% Sailfisha, 20% Windows Phone i 20% Symbiana? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @GoGoPowerRangers:

   W końcu
   No tak, a w Polsce jak ktoś się sprzeciwi cenzurze Google jak Ordio Iuris to wykopstwo staje po ich stronie. Tutaj panuje niezłe rozdwojenie jaźni

  •  

   pokaż komentarz

   @jabolsy: sądzisz że zbudowali swoją potęgę nie ingerując(hajs) , lawirując w prawie? Głupcze

  •  

   pokaż komentarz

   Chcąc korzystać z telefonu z androidem w pełni też musimy mieć konto w google, ale nikt nas nie zmusza do korzystania z innych usług.

   @jabolsy: tu mi bardziej chodziło o punkt widzenia producentów. Bo oni absolutnie są zmuszani do instalowania wszystkich usług Google'a na wszystkich telefonach, bo inaczej nie dostaną dostępu do Google Play. Pamiętasz aferę jak Huawei miał dostać bana od Google w związku z sankcjami? Pamiętaj że Google ma prawo zrobić tak każdej firmie w każdym momencie nawet gdy nie ma żadnych sankcji.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, a w Polsce jak ktoś się sprzeciwi cenzurze Google jak Ordio Iuris to wykopstwo staje po ich stronie. Tutaj panuje niezłe rozdwojenie jaźni

   @SharpEdges: "Wykopstwo" nie jest jednolitym organizmem. Jak wszędzie, część ludzi uważa tak, a część inaczej - a to że gównopostują na tym samym portalu nie czyni z nich jednej zwartej grupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dpdp: Oraz AT&T, które zostało podzielone na kilka regionalnych firm

  •  
   K.......................i

   -4

   pokaż komentarz

   W końcu.

   @GoGoPowerRangers:

   źródło: comment_zQsVXGolR9Z0FSNE7kgytwkurUraBWcH.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Już kiedyś tak zniszczyli Standard Oil

   @Dpdp: nic nie zniszczyli, Standard Oil ma się świetnie tylko nazwa się zmieniła

   He [Rockefeller] remained the major shareholder, and in 1911, with the dissolution of the Standard Oil trust into 34 smaller companies, Rockefeller became the richest man in America, as the initial income of these individual enterprises proved to be much bigger than that of a single larger company. Its successors such as ExxonMobil or Chevron are still among the companies with the largest revenues in the world.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Standard Oil Rockeffelera było podzielone na kilka spółek by przedziwdziałać monopolowi. Tylko co z tego, skoro jedna z tych spółek również stała się monopolistą.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: Zniszczyli to może złe słowo, ale chciałem pokazać że USA jest gotowe robić takie rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @SebicoV: tej historii dobrze nie znam, ale znam za to historię podziału Bella
   i wydaje mi się że to akurat zadziałało całkiem nieźle

 •  

  pokaż komentarz

  Czas najwyzszy, nastepny w kolejce Facebook.

 •  

  pokaż komentarz

  Google jest nietykalne bo współpracuje z wywiadem, płaci duże podatki i tworzy ogromne ilości miejsc pracy.

 •  

  pokaż komentarz

  Była już taka sytuacja w historii - Rockefeller i i jego firma Standard Oil. Wtedy również została ona podzielona, ponieważ rzekomo "urosła zbyt duża". Prawda była taka, że konkurencji nie podobały się niskie ceny Standard Oil oraz ich zadowoleni klienci. Obecnie mamy taką samą sytuację z Google. Odpowiedzcie sobie na pytanie - czy ktoś was zmusza do korzystania z ich usług? Czy widzicie tutaj jakieś zagrożenie? Ja nie widzę żadnego. Dzięki Google zarabiam - mogę się reklamować w ich przeglądarce. Tak samo cała rzesza firm. Od Google macie darmowe mapy. Kiedyś mapy kosztowały kilkaset zł rocznie. Od Google macie opinie google na temat firm - w miarę rzetelne. Kiedyś tego nie było. Widzicie już o co chodzi?
  Na szczęście mamy XXI i jak będzie trzeba, to Google przeniesie siedzibę gdzieś do raju podatkowego. Podejrzewam, że Rosja już zaciera ręce i tylko czeka, aż Google otworzy siedzibę na wschodzie. Google to nie monopolista - Google to pionier. A niszczenie pionierów odbije się tylko na obywatelach. Tak jak było ponad 100 lat temu z Rockefellerem - dzięki podzieleniu firmy konsumenci zaczęli płacić więcej za paliwo. A na wyższych cenach zyskują mało wydajni konkurenci i przede wszystkim rząd - im wyższa cena, tym więcej wpływów z VATu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok: jest jednym słowem "fajnie" bo akurat Ty masz gdzieś problemy i akurat Ty jesteś zadowolony z tego co ci "daje" Google. aha.

   no jasne, google nie jest monopolistą. wcale. proszę nie kompromituj się nawet...

  •  

   pokaż komentarz

   czy ktoś was zmusza do korzystania z ich usług?

   @dpovok: nie, dlatego korzystam z bardzo niewielu.

   Czy widzicie tutaj jakieś zagrożenie?

   Ogromne, chociażby dla wolności słowa.

   Ja nie widzę żadnego. Dzięki Google zarabiam

   No i możliwość łatwego zarobku przesłania ci szersze spojrzenie. Patrz allegro na naszym podwórku - zaczęło windować ceny, bo mogło, a klienci płaczą i płacą.

   Od Google macie darmowe mapy

   Tak, to jest przedostatnia usługa, z której u nich korzystam. Przestanę jak tylko pojawi się wystarczająco dobra alternatywa.

   Od Google macie opinie google na temat firm - w miarę rzetelne.

   No proszę cię...

   Widzicie już o co chodzi?

   Tak - jesteś uzależniony od jednej firmy i skazany na jej łaskę, poglądy i "widzimisie".

   Google to nie monopolista - Google to pionier.

   Google to żywa definicja monopolu.
   Pionierem był 20 lat temu. Teraz może też jest, ale w dość niszowych branżach, na pewno nie w tych podstawowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok:

   Google to nie monopolista - Google to pionier

   xD

   Spróbuj zrobić coś co nie jest im na rękę, od razu zmienisz zdanie. Nie ma nic za darmo, za mapy stajesz się lokalizatorem sieci wi-fi, korzystając z captchy napędzasz ich AI, wyszukując jedynie u nich dokładasz do ich monopolu. Google już teraz dyktuje włascicielom stron zasady w sposób "nie podoba ci się — znikasz z naszych wyników", owija sobie organizacje zajmujące się sieciowymi standardami wokół palca, i banuje całe konta użytkowników ze wszystkich swoich usług za komentarz na YouTube. Czy to jest zachowanie godne pioniera?

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda była taka, że konkurencji nie podobały się niskie ceny Standard Oil oraz ich zadowoleni klienci.

   @dpovok: ta, a umowy na wyłączność z koleją nie miały z tymi niskimi cenami nic wspólnego :)

   Standard Oil rozbił rynek w mafijny sposób przejmując wszystkich konkurentów propozycją nie do odrzucenia na zasadzie 'albo jesteś z nami albo twoje koszty będą o 50% wyższe niż nasze i pójdziesz z torbami' ale wuj, dobra firma, taka tania

  •  

   pokaż komentarz

   Od Google macie darmowe mapy

   @dpovok: ... z których można korzystać tylko jeżeli zgodzisz się na gwałt na prywatności. A konkurenta nie ma bo jak konkurować z kimś kto sybsydiuje swój biznes innymi operacjami i sprzedaje usługi po kosztach?