•  

  pokaż komentarz

  Jakże smutna jest już ta cywilizacja skoro instytucja, która miała chronić wszystkich ludzi, nawołuje do tego aby sami siebie nawzajem zabijali... Co się k...wa dzieje z tym światem? (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoyek5: No smutna. Dlaczego nie zmuszamy nikogo do oddawania krwi, organów i pieniędzy na leczenie chorych?
   Przecież moglibyśmy uratować tyle istnień!
   A nie, sorry... jako cywilizacja doszliśmy do tego że to narusza prywatność i wolną wole.

  •  

   pokaż komentarz

   @Izziy porównywanie transfuzji krwi do unicestwienia życia xD wy już takie logiczne fikolki wykonujecie że honk honk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Izziy: są państwa gdzie domyślnie po śmierci oddaje się organy dla innych. I wcale nie jest to zła idea.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoyek5: Nikt nie chce zabijać innych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @alojzy_ulamek: ile dzieci adoptowałeś, panie obrońco życia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Baccon jeszcze żadnego bo nie jestem w stanie ich utrzymać. Z tego samego powodu nie zrobiłem sobie własnych. Na tym polega myślenie o konsekwencjach swoich czynow. Idąc lewa ks logika powinienem zaadaptować jak tylko poczuje potrzebę bycia rodzicem, by tylko zaspokoić to uczucie.

  •  

   pokaż komentarz

   są państwa gdzie domyślnie po śmierci oddaje się organy dla innych. I wcale nie jest to zła idea.

   @Usmiech_Niebios: Np Polska.
   "W polskim prawie dotyczącym transplantacji obowiązuje zasada domniemanej zgody. Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 r., można dokonać pobrania komórek, tkanek i narządów od osoby zmarłej, jeżeli osoba ta nie wyraziła za życia sprzeciwu czyli: jej nazwisko nie figuruje w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, nie podpisała ona oświadczenia o sprzeciwie wobec przekazania narządów do przeszczepienia lub nie wyraziła ustnie takiej woli przynajmniej dwóm osobom, które mogą to pisemnie poświadczyć."
   http://www.medonet.pl/magazyny/transplantologia,transplantacja-od-strony-prawnej,artykul,1721038.html

  •  

   pokaż komentarz

   @alojzy_ulamek: a czy rozumiesz, że kobiecie się może sytuacja zmienić i nie będzie mogła utrzymać dziecka? Przy czym nie słyszałem, żeby nataliści pomagali samotnym matkom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Baccon: czyli jak się zmieni sytuacja to lepiej jak je zabiją?

  •  

   pokaż komentarz

   a czy rozumiesz, że kobiecie się może sytuacja zmienić i nie będzie mogła utrzymać dziecka? Przy czym nie słyszałem, żeby nataliści pomagali samotnym matkom.

   @Baccon: uhm, fajny argument, ale mamusi może się zmienić sytuacja np. 3 miesiące lub 3 lata po urodzeniu dziecka

   to co? do pieca? czy zakopać w ogródku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Baccon:

   ile dzieci adoptowałeś, panie obrońco życia?
   Jakie jest powiązanie pomiędzy byciem przeciwnikiem aborcji a faktem adopcji dziecka?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pouty: TAK. Ja bym wolał, żeby obrońcy życia zamiast p?$@%#?ić swoje smuty zaczęli realnie pomagać. Ale ja wiem jak bardzo to ich boli, bo są tak samo sp?$@%#?eni umysłowo jak skrajna liberalna-lewica: gadać, gadać i jeszcze raz gadać, na tym się kończy, dupy ruszyć się nie chce (no chyba, że od wielkiego dzwonu na pikietę iść i zdjęcia sobie podrobić) a w kieszeni wąż. Tfu!

  •  

   pokaż komentarz

   @Baccon: lepiej byłoby po prostu sterylizować matki które nie chcą mieć dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: pewnie mu chodzi o to, że coś z niechcianymi dziećmi trzeba zrobić

  •  

   pokaż komentarz

   @10129: hm... No trzeba, ale to jest zupełnie odrębna kwestia, dlatego zastanawia mnie to bezpośrednie połączenie.
   To jak bycie zwolennikiem legalnej imigracji i bycie pytanym przez przeciwników ilu na przykład Ukraińców przyjął pod własny dach

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: niezbyt, Ukraińcy sami się utrzymują / dbają o siebie. Bardziej pasuje pytanie ilu uchodźców z kongo się przyjęło. On widocznie nie ma żadnej ochoty płacić z podatków na utrzymanie tych dzieci, argument raczej = nie chcesz aborcji, sam płać na ich utrzymanie. Zresztą w kwestii moralnej, nie wiem czy dziecko będzie szczęśliwe żyjąc do 18 w domu dziecka. Ja osobiście wolałbym się już nie urodzić wcale, ale ja i tak wolałbym się nie urodzić więc stronniczy jestem ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   lepiej byłoby po prostu sterylizować matki które nie chcą mieć dzieci.

   @Pouty:
   A potencjalnych ojców pozbawiać zawczasu narzędzia do prokreacji...

  •  

   pokaż komentarz

   @etui64: To nie faceci dopuszczają się aborcji. Wazektomia u facetów od dawna jest dostępna i legalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pouty:

   To nie faceci dopuszczają się aborcji.

   Jasne że nie, bo na swoje szczęście nie zachodzą w ciążę...
   Ciekawe co by było gdyby jednak.
   Niewątpliwie wówczas mieliby prawo zabierać głos na temat który ich dotyczy.
   A co do wazektomii to ile dzieci nie zostało poczętych wskutek jej wykonania? Czy nie pora pochylić się i użalić nad ich losem?

  •  

   pokaż komentarz

   @etui64: A co do wazektomii to ile dzieci nie zostało poczętych wskutek jej wykonania? Czy nie pora pochylić się i użalić nad ich losem?

   Żarty sobie robisz? Porównujesz plemniki do dziecka, które może być poddane aborcji nawet w 6 miesiącu życia? A w niektórych miejscach nawet do 9?

   Uważam, że kobiety są nieodpowiedzialne skoro uprawiają seks, nie są gotowe na dziecko, a później dopuszczają się aborcji. Oczywiście sprawa wygląda inaczej jeśli są niepełnosprawne, ciąża zagraża ich życiu, zostały zgwałcone, albo płód posiada wady rozwojowe. Trzeba jeszcze wspomnieć, że wiele pokrak skrobie własne dzieci dla zabawy. Brzydziłbym się własnej matki gdyby kiedykolwiek wykonała aborcję na życzenie bez wyżej wymienionych powodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @10129: no to może i Kongijczyków, jeśli zdobędą legalnie wizy. Zresztą to tylko alternatywny przykład.

   To, co piszesz dalej, to:
   A) rozważasz czy człowiek chciałby się urodzić i żyć 18 lat w domu dziecka (co nie jest w ogóle w Twojej gestii/nie masz praw czy umocowania do wypowiadania się w czyimś imieniu - tu mam nadzieję się rozumiemy i zgadzamy)
   B) odpowiedzialność za opiekę nad chorym dzieciakiem zrzucasz z rodziców (jedynych odpowiedzialnych za poczęcie płodu) na randomowych ludzi o poglądach zbieżnych z wiedzą nauk biologicznych czy zachodnimi pogladami filozoficznymi (nie mieszać z religią, od niej stronię). Skoro to ich dzieciak, to powinien być to ich osobisty problem, cnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: wypowiadałem się tylko co ja bym wolał, tak ktoś może woleć żyć w domu dziecka niż się nie urodzić.
   co do b, a co innego proponujesz? oni nie chcą tego dziecka, ktoś musi za jego utrzymanie płacić, albo wszyscy w podatkach albo do utylizacji albo niech zwolennicy jego życia sami za to płacą, rodzice mogą nie mieć pieniędzy na to.
   tak to ich problem i oni wybrali usunięcie go, w momencie zabronienia im tego raczej oczekuję, że dostarczysz alternatywnego rozwiązania.

  •  

   pokaż komentarz

   @10129: jeżeli uznasz, że człowiek nie może nie odpowiadać za rezultaty swoich decyzji, to już mamy jakąś wspólną platformę.
   Teraz rozważmy:

   - z biologicznego/naukowego punktu widzenia nie ma różnicy pomiędzy płodem a dzieckiem urodzonym (poza stadium rozwoju - jest to nadal ten sam organizm). Jeżeli zabicie jednodniowego dziecka z ciężkim niedorozwojem uznajemy za zbrodnię wymagającą kary, to ta sama zasada tyczy się zabicia tego organizmu we wcześniejszym etapie rozwoju
   - jeżeli zgodzisz się z poprzednim, to jaki obowiązek spoczywa na społeczeństwie, żeby zapewniać takim jednostkom alternatywę dla popełnienia przestępstwa? Czy musiałbyś zapewnić alternatywę dla zabicia jednodniowego dzieciaka z pierwszego przykładu przez rodziców? Inaczej będą oni usprawiedliwieni? Przy okazji przypominam, że istnieje instytucja okna życia, finansowanemu przez podatników, któremu - jak mniemam - się nie sprzeciwiasz?
   - jako bonus, jako (zakładam) zwolennik okna życia, czy powinieneś sam, wraz z Tobie podobnymi, za dzieci tam pozostawione płacić?
   - skarb państwa płaci za wiele rzeczy, które mogłyby zrzucać na samych zainteresowanych lub ich rodziny (np. turyści, którzy utknęli za granicą przy bankructwie operatora, zagubieni podczas sztormu przez straż przybrzeżną/wopr etc.)

  •  

   pokaż komentarz

   z biologicznego/naukowego punktu widzenia nie ma różnicy pomiędzy płodem a dzieckiem urodzonym
   @Bartpabicz: tu się raczej nie zgodzimy

   jako bonus, jako (zakładam) zwolennik okna życia, czy powinieneś sam, wraz z Tobie podobnymi, za dzieci tam >pozostawione płacić?
   już to robię w podatkach. Jeżeli wybór bym miał płacić albo nie, to bym nie płacił z czystego egoizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @10129: nie zgadzasz się z tym, jakie stanowisko ma na ten temat biologia? To jakie i czym poparte w takim razie jest Twoje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz:

   nie zgadzasz się z tym, jakie stanowisko ma na ten temat biologia?
   a ma takie stanowisko?
   Biologically, a child (plural: children) is a human being between the stages of birth and puberty,[1][2] or between the developmental period of infancy and puberty.[

   płód to nie dziecko
   zarodek to nie płód

 •  

  pokaż komentarz

  Polska powinna pokazać, że zależy jej na życiu dzieci niepoczętych i zostać liderem walki o ich prawa - za masowe zabijanie dzieci niepoczętych należy surowo karać i powinniśmy mieć najsurowszą ustawę na świecie a nie jak obecnie akceptować ten proceder

 •  

  pokaż komentarz

  Ciąża zagrażająca życia matce, płód który jest ciężko uszkodzony i którego wady zostały wykryte dosyć wcześnie, czy poczęcie poprzez gwałt - spoko, niech się rodzą.

  Potem te same wykopki, które tak ochoczo stoją w obronie życia będą wykopywać artykuły o dzieciach na śmietnikach, w beczkach czy dyskutować o tym czy należy się pomoc socjalna dla ciężko niepełnosprawnych (✌ ゚ ∀ ゚)☞

 •  

  pokaż komentarz

  10 czy 12-tygodniowy płód to NIE dziecko.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: są tylko 2 stany człowieka - dorosły lub dziecko. Czyli twoim zdaniem płód jest dorosły? Śmiała teza.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Aborcji nie można traktować jako formy antykoncepcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: to 10-tygodniowy czy 12-tygodniowy? A może uśrednimy? Np. 11-tygodniowy. Jak wy coś napiszecie to tylko złapać się za głowę. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: neuropki to nie ludzie a wypok to nie życie. eutanazja jest lepszym rozwiązaniem niż aborcja. z dzieci jeszcze mogą być ludzie a #neuropa to rak

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape rozumiem, że nigdy nie miałeś w sobie dziecka... Wiesz kiedyś byłam przekonana, że prawo do aborcji powinno być prawem każdej kobiety. To było przed ciążą i poznaniem czym jest noszenie w sobie życia. Mam dwoje dzieci i gdy w pierwszej ciąży w 12 tygodniu na usg genetycznym zobaczyłam CZŁOWIEKA oddychającego, ssacego kciuk, takiego samego jak ja czy Ty tylko mniejszego.. Pani policzyła palce mojej córki, nerki, kręgi, sprawdziła serce...to nie potrafię zrozumieć jak ktoś mógłby podjąć decyzję o aborcji czyli zabiciu tego człowieka. Rozumiem że kobiety są czasem w trudnej sytuacji życiowej, że ta decyzja to czasem z rozpaczy.... Ale nadal nie potrafię zrozumieć jak czując w sobie ruchy dziecka i patrząc na jego twarz, dłonie, stopy można je zabić. Myśląc o tym czuję się jak wtedy gdy oglądałam Wołyń... Jakaś taka chora.:(

  •  

   pokaż komentarz

   @epiphany gdzieś czytałem że sieć klinik w usa(planned parenthood), która jest de facto siecią klinik aborcyjnych, unika robienia usg, bo były jakieś kosmiczne statystyki (w granicach 90%+) rezygnowania z aborcji, po tym jak kobieta zobaczyła swoje dziecko na ekranie.Jak usłyszała jego serduszko.

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: a przy okazji mniej niż 5% kobiet w usa dokonuje aborcji z powodów gwałtu, wady płodu lub zagrożenia życia/zdrowia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   10 czy 12-tygodniowy płód to NIE dziecko.

   @gierape: To czym jest? Grzybem ?

  •  

   pokaż komentarz

   są tylko 2 stany człowieka

   @marekrz: Ciekawe, ciekawe...

   dorosły lub dziecko.

   A zawsze myślałem, że martwy i żywy.

   Czyli twoim zdaniem płód jest dorosły?

   Skąd takie pytanie? Odpowiedź brzmi nie. Według ciebie nie ma czegoś takiego jak płód, ale skoro posługujesz się tym określeniem stadium rozwojowego, to coś jest bardzo nie tak z twoim pojmowaniem.

   Śmiała teza.

   Mocne słowa jak na kogoś podważającego podstawową wiedzę biologiczną i medyczną, zgodnie z którą termin dziecko odnosi się do okresu życia począwszy od narodzin do rozpoczęcia pokwitania.

  •  

   pokaż komentarz

   10 czy 12-tygodniowy płód to NIE dziecko.

   @gierape: płód to nie dziecko, dziecko to nie dorosły, a wszystko razem to jest człowiek w różnych stanach rozwoju.
   Aborcja to zabijanie człowieka w bardzo wczesnej fazie rozwoju.
   Tu nie ma co tworzyć nowomowy i wymyślać jakiejś pokrętnej logiki że płód to nie jest istota żywa jak ja, czy Ty.

   Temat trzeba ugryźć od strony takiej kiedy można życie takiego płodu zakończyć.
   Skoro można zakończyć życie człowieka w określonych przypadkach medycznych, to może i można zakończyć życie "zlepka komórek" które nie mają jeszcze wykształconego systemy nerwowego, czyli tak do 6-7 tygodnia ciąży. Cholera wie jakie jest optymalne rozwiązanie, ale mówienie że płód to nie dziecko jest przekłamaniem i manipulacją.

  •  

   pokaż komentarz

   są tylko 2 stany człowieka - dorosły lub dziecko.

   @marekrz: Biologia w szkoly była? jaj#??@ XD Dwa stany człowieka XD

  •  

   pokaż komentarz

   @marekrz: Płód (a wcześniej plemnik oraz komórka jajowa) to jeszcze niewydzielona, niesamodzielna część organizmu nosiciela, a nie człowiek. Człowiek to całość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: ja nie mam jakoś określonych poglądów na temat aborcji, ale czy to rozumowanie nie oznacza, że jajko jest kurą? A robienie omleta to to samo co zabicie kilku kur?

  •  

   pokaż komentarz

   rozumiem, że nigdy nie miałeś w sobie dziecka...

   @epiphany: Moja dziewczyna miała w sobie płód i razem podjęliśmy słuszną decyzję o aborcji.

  •  

   pokaż komentarz

   10 czy 12-tygodniowy płód to NIE dziecko.

   @gierape: żydzi, w pewnym okresie, też nie byli ludźmi... wielkie brawa faszysto

  •  
   BosaKoza via Android

   +3

   pokaż komentarz

   @gierape 12 tydzień i 1 sekunda i jest dziecko

  •  

   pokaż komentarz

   ja nie mam jakoś określonych poglądów na temat aborcji, ale czy to rozumowanie nie oznacza, że jajko jest kurą? A robienie omleta to to samo co zabicie kilku kur?

   @Aemeth: Ale jaja które jemy nie są zapłodnione. Nie może z nich powstać kurczak, więc przykład akurat trochę głupi :D

   Rozumiem o co Ci chodzi. Po prostu moim zdaniem jeśli mamy się godzić na zabijanie nienarodzonych dzieci, to trzeba to robić etycznie, humanitarnie, itd. Podstawową sprawą dotyczącą cierpienia, to czy zabijany organizm czuje ból, strach, ma świadomość, myśli, itd.
   Jeśli nie ma układu nerwowego to nie ma szansy na żadne z powyższych. Jak dla mnie to jest najczystsza granica jaką można chieć w przypadku zabijania płodów.

   Ale to wyłącznie moje zdanie. Mogę się mylić. Nie jestem lekarzem, tylko jakimś randomem w internecie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: no to mieszkam na wsi mam koguta i zjadam świeżo wyklute zapłodnione jaja czy wtedy zjadam kurę? Już abstrahując od tego czy aborcja powinna być dozwolona czy nie, po prostu jakoś nie kupuję tego, że płód od samego początku jest człowiekiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SeriouslyDude nie mi oceniać. Dlaczego uważasz tę decyzję za słuszną to również Twoją sprawa czy też może Twój bagaż emocjonalny. Ale tak jak pisałam - nigdy tego nie zrozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   no to mieszkam na wsi mam koguta i zjadam świeżo wyklute zapłodnione jaja czy wtedy zjadam kurę?

   @Aemeth: rozbij jajko i zobacz co Ci wyleci ze skorupy. Albo to będzie żółtko z białkiem, albo kura, albo coś pomiędzy, czyli k!!?a we wczesnym stanie rozwoju.

   Strasznie ciężko rozróżnić na którym etapie rozwoju masz do czynienia z kurczakiem, a kiedy możesz zrobić omlet, nie? ;)

   źródło: backyardchickens.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: no o tym mówię jak zjem jajko na etapie pierwszych dwóch obrazków to zjadam kurę? Poza tym od 60-80% zapłodnionych ludzkich komórek jajowych obumiera naturalnie i nikt nie mówi, że zginął człowiek.

  •  

   pokaż komentarz

   no o tym mówię jak zjem jajko na etapie pierwszych dwóch obrazków to zjadam kurę?

   @Aemeth: zjadasz płód kurzy. Tak technicznie rzecz biorąc, a nie jajko w potocznym rozumieniu tego słowa. Smacznego :D

   Nie wiem co próbujesz osiągnąć takimi tendecyjnie binarnymi pytaniami.

   Rozwój zarodka to nie proces skokowy że jednego tygodnia masz do czynienia z jajkiem, a drugiego tygodnia magicznie się robi "puff" i masz kurę. Zmiana jest płynna i dlatego określenie jakiejkolwiek granicy jest problematyczne. Żeby określać granice różnice muszą być widoczne i jasno określone.

   W przypadku ludzkiego płodu wykształcenie centralnego układu nerwowego zachodzi w 6-7 tygodniu. W niektórych przypadkach może to przebiegać inaczej. Co wtedy?
   Oczekujesz jakiejś jednej prostej odpowiedzi na bardzo skomplikowany problem etyczny, medyczny i biologiczny, czego się zrobić nie da. Jeśli tego się zrobić nie da obiektywnie, to trzeba arbitralnie coś uznać i się na to zgodzić. A kiedy trzeba się na coś zgodzić, to zawsze będzie ktoś o odmiennej opinii która stoi w sprzeczności z tym co reszta chce uznać. Nic nowego.

   Dyskusja na tej płaszczyźnie jest jałowa i niczego nie wnosi.
   Nazywaj sobie kurę jak chcesz, bo niczego to nie zmienia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: niczego nie staram się udowodnić, wyrażam tylko opinię, że mówienie o tym, że już na etapie poczęcia jest się człowiekiem uważam za absurdalne

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Aborcja powinna być obowiązkowa w Afryce w ramach walki z globalnym ociepleniem

  •  

   pokaż komentarz

   @epiphany: Zwykła reakcja emocjonalna na posiadane potmostwo, nic poza tym

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: Jest nawet lepiej. Planned parenthood zachęca lub wręcz naciska na usuwanie ciąży w ostatnich miesiącach, bo takie zabiegi są droższe. Handlują tkankami płodów, a założycielka uskuteczniali eugenikę. Jest masa artykułów na ten temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Porównujesz kurczaka do człowieka. To jak kurczaki zjadamy to niech k?$@a ludzie się zjadają skoro to to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Night_Nine nazywaj to jak chcesz, ja to definiuję jako człowieczeństwo. Zbiór cech, uczuć i zachowań który odróżnia nas między innymi od zwierząt.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape jak czy tam takie komentarze to jestem za aborcją nawet po urodzeniu. Można by Cię z czystym sumieniem wyskrobać. ¯\(ツ)
   A tak na poważnie to jeśli człowiek ma prawo do decydowania czy dana żywa istota, poczęta z człowieka, jest człowiekiem czy nie, to w mojej opinii wielu z urodzonych nie zasługuje na miano człowieka. Dwie ręce, dwie nogi i głowa nie czynią z Ciebie jeszcze człowieka. Nie w sensie biologicznym i medycznym ale w sensie tego czym różnimy się od pozostałych gatunków, czymś co sprawia, że jesteśmy ludźmi a nie przykładowo pawianami. Wiesz co to takiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Etyczne zabijanie nienarodzonych dzieci... ja p$@$@!@e

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepia: Tyle że w zależności jak na to patrzeć to mówimy o dziecku, albo o płodzie :]

   dziecko,
   med., psychol. człowiek w pierwszym okresie postnatalnego rozwoju osobniczego (ontogeneza), od chwili urodzenia do zakończenia procesu wzrastania;
   według teologii chrześcijańskiej i innych religii — już od poczęcia, do zakończenia procesu dorastania.

   (https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dziecko;4008095.html)

   Więc mówienie o zabijanu nienarodzonych dzieci jest wrzucaniem religii do dyskusji, co z założenia ignoruje głosy osób niereligijnych, albo o odmiennym wyznaniu których definicja nie zgadza się z tą przyjętą przez chrześcijaństwo.

   ¯\_(ツ)_/¯
   Faktów nie obchodzi jakie są Twoje odczucia w tym temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:
   Bardzo podoba mi się twoje ujęcie
   Z jednej strony tak - to człowiek na różnych etapach rozwoju
   Z drugiej prosto z mostu - tak zabijamy ale jak najdelikatniej tylko do punktu gdzie nie ma bólu
   Mam jednak wrażenie, że obie strony chcą się oszukiwać: lewica że nie dziecko, nie zabijamy - prawica że to pełnoprawny człowiek i jego prawa są równe jak kobiety. Papierkiem lakmusowym dla prawicy jest pytanie: czy o np. śmierci kobiety w ciąży w wypadku mówimy jak o śmierci dwóch osób?
   Z kolei lewica ustami Ostaszewskiej mówiła o pozwoleniu na strzelanie do dzików że będą ginąć ciężarne lochy z małymi dzikami w brzuchu

  •  

   pokaż komentarz

   @hotfozz: czytałem o tym. chyba project veritas nagrał z ukrycia przedstawicieli pp którzy na taśmach mówili o handlu tkankami. Masakra. Człowiek myślał że takie rzeczy tylko w chinach :/

  •  

   pokaż komentarz

   @jusstt: wiesz, nie poruszyłem nawet cięższego tematu którym jest życie samo w sobie.
   Dla jednych życie jest święte, dla drugich jest nic nie warte. A gdzie do tego wszystkiego jakość życia? Jak się ma do tego pula genetyczna żebyśmy rodzili dzieci z całą masą wad i chorób. Czy chore i zdeformowane dzieci czeka jakkolwiek dobre życie? Czy będą kochane przez rodziców, wyszydzane w szkole? Do tego jeszcze doliczmy przeludnienie naszej planety.

   Już teraz medycyna pozwala na dobieranie embrionów pod kątem genetycznym tak by przyszły człowiek miał jak najlepsze predyspozycje w dalszym życiu.

   Medycyna ewoluuje, mamy więcej informacji na temat biologii niż kiedykolwiek w historii, a ludzie dyskutują o swoich uczuciach, wierzeniach i zabobonach. ¯\_(ツ)_/¯

   Nie jestem ekspertem w temacie medycyny i biologii, więc dyskutuję co najwyżej o faktach które łatwo zweryfikować i pojęciach które są ściśle zdefiniowane. A moje personalne odczucia? Mam, ale one nie są argumentem względem personalnych odczuć milionów ludzi w tym kraju. Z kolei cała masa ludzi nie potrafi dyskutować na poziomie merytorycznym i ich uczucia są najważniejsze, a często ważniejsze od logiki.

   Mówienie że płód to nie człowiek jest kłamstwem. Mówienie że 2 miesięczny płód to dziecko i jego życie jest święte też jest kłamstwem. Mi kompletnie nie przeszkadza różnica zdań i opinii, ale wkurza mnie jak ludzie nie potrafią dyskutować na sensowne argumenty i tylko unoszą się własnymi przekonaniami. Już nawet nie wspominam jaką k?#%ę z logiki robią antyszczepionkowcy czy płaskoziemcy i cała reszta oszołomów. Oni wszyscy też mają swoje zdanie na temat aborcji przecie.

   Zamiast iść na przód jako cywilizacja to mamy paradę emocji i krzyku "bo mi się to nie podoba i reszta mnie gówno obchodzi".

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:
   No nie jestem tak do końca zwolennikiem pójścia naprzód w każdej dziedzinie

   Jakość życia
   Ratujemy na coraz wcześniejszym stadium, walczymy o każde dziecko. Mam mieszane uczucia - to jest kompletny brak zaufania do natury, która po prostu uśmierca to co ma być uśmiercane. Kiedyś zwalało się to na 'Bóg tak chciał' Dziś gdyby ktoś nie chciał walczyć o wcześniaka to chyba by go zlinczowali i zapuszkowali
   Chociaż nie ci linczujący mieliby rozwalone życie
   Z drugiej strony znam dziewczynę, sprawna tylko jedna ręka, skończyła studia, bierze jakieś prace na komputer i pomaga ojcu, który jest też niepełnosprawny. Albo ten gość bez rąk i nóg który jeździ po świecie jako mentor czy jak to się nazywa, ma dzieci

   Pamiętaj jak zbadano ludzi z Pompei. Wysoka śmiertelność noworodków ale potem dość długie życie w dobrym zdrowiu

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: gowno prawda przed kazda aborcja robia usg i pytaja sie 10 razy czy twoja decyzja jest podjęta przez ciebie a nie wymuszona

 •  

  pokaż komentarz

  Akurat Africa powinna jak najbardziej welcome abortion + sterilization.