Znalezisko usunięte

 •  

  pokaż komentarz

  Zanim opozycja dojdzie do wniosku ze mozna powiedziec ze zydzi mordowali polakow to mina jeszcze dekady a i tak jak juz to przez zeby i z 5 razy potem beda zaprzeczac a na koncu przeprosza. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  sutryk to wyjątkowa kreatura, aż się wierzyć nie chce, że wybory nie zostały sfałszowane... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: Bo nie zostały. Po pierwsze Wrocław nigdy nie wybierze pisowca, tacy po prostu jesteśmy.
   Po drugie Sutryk miał poparcie szerokiej koalicji opozycyjnej, która zawiązała się przed wyborami.
   Po trzecie Jaca był namaszczony jako następca Dutkiewicza, który nadal się cieszył niezłym poparciem społecznym. A Wrocławianie nie lubią żonglowania prezydentami.

   Z jednym mogę się zgodzić, Sutryk to wyjątkowo podła kreatura.

 •  

  pokaż komentarz

  Rodzina Sutryka ewidentnie w Kristallnacht w Breslau uczestniczyła, skoro Jaca kłania się w pas i przeprasza za swoją historię.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy w Berlinie organizuje się marsz w rocznicę rozwiązania Związku Polaków i delegalizacji ochrony i praw mniejszości Polskiej w Niemczech co miało miejsce w 1938r.? ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Są takie daty w naszej historii, o których wolelibyśmy zapomnieć. Ale na przekór temu musimy o nich pamiętać. Są takie noce, w rocznice których chcielibyśmy milczeć. Ale na przekór temu musimy zabrać głos. 81 lat temu mieszkańcy Breslau wystąpili przeciwko mieszkańcom Breslau
  (-‸ლ)

  źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @volion: czy jest tutaj coś, co nie jest prawdą? Nie? No to super, to teraz możecie już zamknąć mordy i wspomnieć ofiary hitleryzmu.
   inb4 "to nie nasza historia". No wasza może nie, ale Sutryk mówił jako włodarz Wrocławia, a to miasto nie odcina się od swojej przedwojennej historii. Nie mówił tego z perspektywy Polski, tylko z perspektywy mieszkańca Wrocławia, nawet jeśli ludność przed wojną była niemiecka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gwyn66: Co za bzdury, historia przedwojennego Breslau nie ma praktycznie nic wspólnego z powojenną - nie ma żadnej ciągłości, a jeśli włodarze polskich miast czują duchową wspólnotę między nazistowskimi władzami a sobą to jest to po prostu kuriozalne. Władze Gdańska powinny wspominać SS Heimwehr Danzig i mówić, że to "nasza" historia?

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Przecież to "trochę" co innego, bo to się działo podczas okupacji, kiedy Gdańskiem rządzili naziści, ale toteż jest część historii Gdańska, chociaż w dużo mniejszym stopniu jego obywateli, to raczej historia III Rzeszy Niemieckiej.
   A Wrocław po prostu wspomina ofiary jeszcze przedwojennych wydarzeń. Nie wolno zapominać o takich wydarzeniach jak Kristall Nacht, a chodzi w tym wszystkim o to, że mieszkańcy zgotowali to innym mieszkańcom tego samego miasta.
   Zarówno Wrocław jak i Gdańsk mają skomplikowaną historię, nie można odcinać od nich ich niemieckiej spuścizny, tylko ignoranci tak robią. To wyraz szacunku dla tych mieszkańców, którzy współtworzyli te miasta, przecież okres "niemiecki" w ich historii to nie tylko czarne karty, ale o nich nie wolno też zapominać i ignorować.
   Sutryk wspominając Noc Kryształową honoruje pamięć o żydowskiej tkance Breslau, która stała się ofiarą nazizmu, tak jak potem i Polacy, to się nazywa empatia.
   To część historii miasta, a miasto to mieszkańcy. Skoro tak, to jest to również część historii współczesnych mieszkańców miasta, ich tożsamości lokalnej. A więc tak, to część "naszej" (tj. wrocławian) historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gwyn66: SS Heimwehr Danzig nie powstała podczas "okupacji", btw, Gdańsk okupowany nie był, "dobrowolnie" przyłączył się do Rzeszy, i w żadnym wypadku nie jest to w mniejszym stopniu historia jego obywateli ponieważ właśnie obywatele WMG służyli ochotniczo w tej formacji. To jak, przyłączanie się do Tysiącletniej jest częścią "naszej" historii? Ja nie chcę żeby ktoś kiedyś traktował te wydarzenia jako spuściznę dla obecnych Gdańszczan, bo to jest po prostu zakłamywanie historii, czy mówiąc bardziej politycznie poprawnie jej "rozwadnianie" w które chcąc nie chcąc zaangażował się prezydent Wrocławia.

   Tak, Gdańsk i Wrocław mają część historii niemieckiej i w pewnym sensie z niej wyrastają (przede wszystkim urbanistycznie) - ale to jest właśnie historia Niemców, nie Polaków, nie można uznawać jej za wspólną bo to prowadzi właśnie na manowce historii. To jest zupełne pomieszanie pojęć które prezentujesz, sam mówisz że były to ofiary nazizmu - w jaki sposób to jest część wspólna nazwijmy to świadomości z obecnymi mieszkańcami i władzami tego miasta? Zresztą chyba nie czytałeś tego tweeta - kto w Polsce nie chce mówić o Krystalnacht czy o niej pamiętać? Na przekór komu miałby on mówić o tych wydarzeniach? Przecież nikt w Polsce nie ma z tym problemów bo nikt tych zbrodni nie uważa za "swoich" na żadnym - ani lokalnym ani narodowym poziomie. To co prezentuje Sutryk to żadna empatia która należy się ofiarom, to zwykły bełkot.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard ja pochodzę z miasta, w którym 60% ludności stanowili Niemcy, z których prawie wszyscy paradnie witali hitlerowców (Bielsko-Biała). Uważam to za część historii miasta. Historię niemieckich mieszkańców miasta, z którego i ja wyrastam.
   Takie same odczucia mam na temat Wrocławia czy Gdańska, dlatego w 100% rozumiem to, o czym mówi Sutryk, jeśli Ciebie to nie przekonuje, to już twoja sprawa, nie umiem tego inaczej wytłumaczyć. Dla mnie to nie jest bełkot.
   Gdańsk równie ochoczo przyłączył się do Rzeszy, bo w nim również większość stanowili Niemcy, to JEST część tożsamości tego miasta, czy tego chcemy czy też nie. Analogicznie Festung Breslau to też jest część historii Wrocławia. Nie mówię, że trzeba się od razu utożsamiać z historią Niemców, tylko mieć świadomość, że to jest nadal żywa część historii tych miast. A skoro tak, to też część tożsamości kulturowej jego współczesnych mieszkańców.
   Nie mogę ci tego lepiej wyjaśnić, jeśli tego nie czujesz, sorry ¯\(ツ)