•  

  pokaż komentarz

  „Nasze państwo nie może pozwolić na stosowanie technologii, w której standardy promieniowania nie są respektowane i która może zagrażać zdrowiu naszych obywateli. Mieszkańcy Belgii to nie są króliki laboratoryjne (w oryginale guinea pigs), których zdrowie można przehandlować za zyski. Zdrowie naszych obywateli to jest poważna sprawa i zanim zezwolimy na sieć 5G w naszym kraju musimy być pewni, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia Belgów".

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: Spoko, przetestują na Polakach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: Cóż, niestety rząd uległ antynaukowej narracji foliarzy. 5G to takie same fale elektromagnetyczne jak stosowane od wielu lat w telekomunikacji i nie tylko. Ich wpływ (a raczej brak wpływu) na organizmy żywe przy tych natężeniach pola o których tu mowa został przetestowany przez ostatnie ~70 lat bardzo dogłębnie. Nie stwierdzono jakiegokolwiek wpływu.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Rząd Belgii to foliarze? xD

   W wyniku wybuchu reaktora w czarnobylu zginelo 31 osob. Stwierdzili rosyjscy naukowcy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: Tak, to populistyczne foliarstwo. Albo nie rozumieja tematu albo działają tak jak chcą ludzie, bez zastanawiania się nad senem.
   Coś tam o Czernobylu gadasz, a co ma jedno do drugiego? Czy ty umiesz tylko powtarzać zasłyszane historyjki czy może coś byś poczytał i pomyślał? Yu poczyta i pomyśli:
   https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html
   ...a może oni wszyscy się myla, tylko światły rząd Belgii jest nagle madrzejszy i widzi zagrożenia ignorowane przez naukę? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: U nas sa światowej klasy naukowcy, na samym wykopie jest garstka którzy przy tym nawet pracują.
   Jest coś na rzeczy, Jest lista z normami gdzie Belgia i Szwajcaria maja najmniejsze limity w europie.No ale to foliarze i naprawde bogate kraje. Ale czy nie śa to kraje w których na służbę zdrowia nie marnotrawi sie masy pieniędzy i maja mało zachorowalność na raki i białaczki?

   No zaraz ktoś powie o czystości ogólnej ich środowiska. Ale na ta czystość środowiska składa sie też ta norma.
   Zastanawia mnie to że skoro fale śa nieszkodliwe to dlaczego sie wszyscy podniecają filmikami z których widzimy jak czytuje sie obraz z fal mózgowych. nie chce brnąc znowu w foliarskie tematy ale niech każdy weźmie pod uwagę to że podczas buntu moą na przykład włączyć nam dezorientacje, tak jak USArmy to robi. Ruskie maja na to lekarstwo w postaci odpowiedniego munduru. W sumie Ruskie to też foliarze, Chińczycy z resztą też....

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Jeśli rząd Belgii zezwoli na wprowadzenie masowej technologii 5g o 7 lat później niż w pierwszym kraju gdzie będzie się to stosować i okaże się to zupełnie nieszkodliwe, to czy kraj zbankrutuje? Nie, no może będzie trochę mniej inwestycji. Ale jeśli okaże się to w jakiś sposób szkodliwe, to zaoszczędzą miliardy na służbie zdrowia, być może wprowadzą technologię już z uwzględnieniem tych negatywnych skutków.
   Być może szybkie wprowadzenie miałoby przeważający bilans potencjalnego zysku nad ryzykiem w bardzo biednym kraju, np takiej Ukrainie; Belgia nie musi się spieszyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Cóż, Europa już zostaje w tyle w wyścigu technicznym, daleko za Chinami czy Koreą i takie idiotyzmy tylko będą ta przepaść powiększać. Ten cały spór wokół 5G można zobrazować tak: Nagle, w świecie białych szarych i zielonych samochodów pojawia się producent samochodów czerwonych. Pojawia się nagle stronnictwo które żąda szczegółowych badań i osobnych testów zderzeniowych dla samochodów czerwonych, bo ich zdaniem ten kolor moze powodować zupełnie inne zachowanie czerwonych samochodów w czasie zderzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest coś na rzeczy, Jest lista z normami gdzie Belgia i Szwajcaria maja najmniejsze limity w europie.N

   @1234AQ: A teraz pomyśl kto kiedy i w jakim celu ustalił te normy. Podpowiem: większośc tych norm powstała w latach 60 czy 70. Co więcej, często główna motywacją były względy techniczne, czyli np zakłócenia wzajemne różnych systemów a nie kwestie zdrowotne.

  •  
   Nedkely

   -12

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Słabe porównanie.
   Wprowadzanie 5G to tak jakby firma X znalazła sposób na wyprodukowanie samochodu, który byłby szybszy, wygodniejszy i dużo tańszy, ale przy tym normy musiałyby być obniżone, bo zużyto do jego produkcji dużo mniej materiału i istnieje ryzyko że się przy wysokich prędkościach rozleci sam z siebie i pozabija ludzi.
   Firmy chcą obniżyć normy by móc sprzedawać ten samochód, a rządy nie chcą się na to zgodzić bo życie ludzkie jest ważniejsze od (wy)zysku firm.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Wybacz jesteś tak postepowy że brakuje mi intelektu by z toba dyskutować.

  •  

   pokaż komentarz

   A teraz pomyśl kto kiedy i w jakim celu ustalił te normy.

   @PDCCH: i tak nikt tego nie sprawdza.
   https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/kontroli-nie-ma-promienie-harcuja.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Nedkely: Słabe porównanie.
   5G używa w FR1 takich samych fal elektromagnetycznych co 4G czy WiFi. Dla FR2 to są takie fale jak w tzw. radioliniach, we wszelkiego rodzaju radarach krótkeigo zasiegu jak np w tempomatach aktywnych w samochodach czy w sterowaniu sygnalizacja w miastach czy automatycznych drzwiach w markecie. Nic nowego.

  •  

   pokaż komentarz

   brakuje mi intelektu by z toba dyskutować.

   @1234AQ: Zdecydowanie się zgadzam

  •  
   Nedkely

   +12

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Takie same ale natężenie jest wpisdu wyższe niż te używane w 4G. Nie częstotliwością a natężeniem różni się mikrofalka od telefonu.

  •  

   pokaż komentarz

   częstotliwością

   @Nedkely: no jaaaaasne. Natężenie owszem, przy antenie przy MIMO i BF będzie znacznie wyższe. Ale natężenie maleje z kwadratem odległości i w normalnej odległosci od anteny jest już całkiem spoko, i nadal znacznie mniej niż obecne natężenie generowane przez telefon trzymany w ręce.

  •  

   pokaż komentarz

   w oryginale guinea pigs

   @Xtreme2007: Czyli po naszemu świnki morskie. Tutaj mamy przykład tego że za dużo u nas uczą gramatyki - za mało kultury i samego języka obcego... Albo biologi.

  •  
   Nedkely

   +5

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Ta, ale nie tylko natężenie ale też właśnie z powodu malejącego natężenia wraz z wykładniczo rosnącą objętością powietrza wraz z odelgłością od nadajnika ta technologia wymaga by nadajników postaci około 10 razy tyle niż mamy obecnie.
   Ta technologia wymaga odpowiedniej mocy i gęstości nadajników bo ma bardzo mały zasięg inaczej nie będzie działała, natężenie w miastach wzrośnie kilkunastokrotnie z tego powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   5G używa w FR1 takich

   @PDCCH: Tak, ale kwik jest właśnie nie o FR1. Zdaje mi się, że już to kiedyś wyjaśnialiśmy sobie? Problem dotyczy pasm 20-60GHz, dla których stacje będą musiały być rozmieszczone gęsto, w odległościach nieraz kilkudziesięciu metrów od mieszkań.

   źródło: image.prntscr.com

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH ale żeby być fair nie tylko Belgowie mają obiekcje co do 5G. Sam się na tym kompletnie nie znam ale widząc jakie stanowiska zajmują ludzie na bardzo poważnych pozycjach - sam się zaczynam zastanawiać skąd się biorą ich wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli po naszemu świnki morskie. Tutaj mamy przykład tego że za dużo u nas uczą gramatyki - za mało kultury i samego języka obcego... Albo biologi.

   @hawat: Masz stare info z tej biologii - świnki morskie jakiś czas temu skasowali, teraz zwierzątko nazywa się kawia ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: Na murzyna każą mówić afrocośtam. Dla mnie to nadal murzyn. Nielegalny imigrant został "migrantem"... Drona została dronem... I inne takie.
   I? I mam to w...

  •  

   pokaż komentarz

   Na murzyna każą mówić afrocośtam. Dla mnie to nadal murzyn.

   @hawat: mają argument - żeby nie mieszać pod nazwą "świnia" zupełnie różnych rzeczy... inaczej musieliby sklasyfikować niektóre "istoty ludzkie" też pod tą nazwą ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   20-60GHz
   @torquemadek: Minimum od dwóch lat większość ISP ma na swoich masztach sektory 60GHz, to pasmo jest już od dawna eksploatowane nie tylko w ptp i antenami z wąską wiązką.

  •  

   pokaż komentarz

   Minimum od dwóch lat większość ISP ma na swoich masztach sektory 60GHz, to pasmo jest już od dawna eksploatowane nie tylko w ptp i antenami z wąską wiązką.

   @dktr: radiolinie z kierunkowymi antenami gdzieś na dachu to nie to samo, co stacja strzelająca wiązkami po oknach na każdym rogu ulicy. Owszem, jest bardzo prawdopodobne, że nie ma żadnych skutków ubocznych takiego strzelania - ale danych medycznych brak.

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: No właśnie o tym piszę, używa się w tym paśmie już anten sektorowych które mają wiązkę szeroką na 60 czy tam 90 stopni, i nie są to radiolinie punkt-punkt.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ brakuje Ci wiedzy. Nie intelektu. @PDCCH ma rację, ale jakby tego nie tłumaczył niektórzy nie rozumieją. To tak jak z płaską Ziemią. Jest banda idiotów ( inaczej nie można nazwać ) którzy wierzą w taką teorię, niemniej nawet jeśli będzie ich więcej i więcej i będą głośno krzyczeli to nadal będą idioci a Ziemia będzie miała swój bardziej kulisty ( czy jak ktoś chce lepiej: będzie geoidą ) niż płaski kształt.
   Promieniowanie EM jest jakie jest i przy częstotliwościach dla Wi-Fi, GSM i mocach jakie tam są nie jest szkodliwe chyba że ktoś wsadzi sobie antenę nadajnika prosto w dupę. Wtedy może się pokaleczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007
   Politycy nie zawsze są kompetentni. U nas Szyszko zaprzeczaľ globalne u ociepleniu i stał w opozycji z biologami I innymi naukowcami.

   W Belgii też politycy ulegają foliarskiemu lobby.

   Mało zjawisk zostało przebadanych pod kątem wpływu na zdrowie jak fale elektromagnetyczne. Żadna korporacja nie odważył by się ryzykować.

   5G od 4G różni się protokołem. Inna kombinacja zer i jedynek nie pogorszy twojego zdrowia.

   A kwestie szkodliwości nadajników.... No cóż. Trzeba poznać też skalę zagrożenia. Rozdzielenie transformatorówe też są smoercionosne a mamy ich pełno w miastach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: maly glupi kraj, ;) i do tego pewnie homofob.
   Ale nie ma ropy i zyc bedzie wiecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH No i tu widac jak Polacy znaja sie na wszystkim, na samolotach, na falach elektromagnetyczych, sami by wsiedli do rakiety i polecieli na drugi dzien na ksiezyc. Trzeba jednoznacznie stwierdzic czy 5G jest szkodliwe czy nie skoro pojazwily sie watpliwosci. Ityle, nie testowac na produkcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: @Nedkely: ale wyższe limity promieniowania zostały już przetestowane w wielu krajach, to nie jest światowa nowość. Są po prostu zacofane miejsca jak np: Polska które na tyle długo opierają się zwiększeniu tym limitom że zaczęło to stwarzać problemy nie do przeskoczenia.

   Ktoś już to dobrze tutaj skomentował, że w Polsce boimy się skrajnie mało prawdopodobnych, potencjalnych zagrożeń jak promieniowanie elektromagnetyczne a realne zagrożenia od których ludzie naprawdę chorują i umierają jak smog ignorujemy prawie całkowicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: nie powtarzaj zasłyszanych teorii spisowych kolego, 5G ma działać na 3,75 ghz natywnie, weszliśmy na gigaherce dopiero od czasu wynalezienia kuchenki mikrofalowej, która jest bardzo mocno ekranowana żeby nie usmażyć Ci mózgu. Życzę Ci anteny 5G na przeciw Twojej sypialni,wtedy pogadamy jakie to przetestowane i jak nie wpływa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   Nedkely

   +5

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Niby gdzie przetestowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Skąd możesz to wiedzieć jak nawet naukowcy są podzieleni i nikt nie ma pewności.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ do "czytywania" obrazu z fal mózgowych to nam jeszcze baaardzo daleko. Należy rozróżniać naukę od reklamowego gówna (niestety coraz częściej pojawiają ego się na uniwersytetach żeby przyciągnąć fundusze i firmy neuromarketingowe). Nie wszystko co na filmikach czy nawet w artykułach jest prawdziwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Rząd Belgii broni interesów kompletnie niekompetentnych sieci komórkowych, których poziom obsługi klienta jak i sama jakość usługi stoi na poziomie Polski z roku 2004. Ten kraj jest pełen paradoksów. Nie ma tu absolutnie mowy o obronie zdrowia ludzi, Belgia to jeden z najbardziej skorumpowanych "zachodnich" państw, które nawet nie za bardzo kryje się z tym, że pracuje na interesy monopolistów i ogólnie c@@??wych firm ;)

   Źródło: Mieszkałem w Belgii przez 9 lat, otrzymałem również obywatelstwo ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ:
   Ciekawe, że na ten temat wypowiadają się tak chętnie osoby, które mają zerową wiedzę na temat elektromagnetyzmu, techniki radiowej, czy telekomunikacji...

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Nie zebym sie czepial ale kiedys uwazano azbest za super bezpieczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007:
   4G download 4300 KB/s czy trzeb szybcie.
   Co jeszcze oferuje technologia 5G?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: @1234AQ: @PC86: Macie jakieś dowody na szkodliwość 5G?

  •  

   pokaż komentarz

   „Nasze państwo nie może pozwolić na stosowanie technologii, w której standardy promieniowania nie są respektowane i która może zagrażać zdrowiu naszych obywateli. Mieszkańcy Belgii to nie są króliki laboratoryjne (w oryginale guinea pigs), których zdrowie można przehandlować za zyski. Zdrowie naszych obywateli to jest poważna sprawa i zanim zezwolimy na sieć 5G w naszym kraju musimy być pewni, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia Belgów".

   @Xtreme2007: Obstawiam, że wziąłeś to tłumaczenie z tego artykuły:

   Zakaz sieci 5G w Belgii.
   https://www.salon24.pl/u/statystyk/952578,zakaz-sieci-5g-w-belgii

   To jest jeden z nierzetelnych artykułów, bo nie uwzględnił do końca tego co powiedziała, czyli wyciął fragment jej wypowiedzi, aby brzmiało to wszystko o wiele bardziej dramatycznie, ten wycięty fragment to: "5G or not" - sprawdź w powiązanych faktycznie rzetelny artykuł jaki tam podlinkowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007:

   źródło: EC42CE8F-43F8-4801-9D7C-E263F056D061.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Lekcja fizyki na poziomie szkoły podstawowej!

   Jakie fale mogą nam dawać raka? Ano, ultrafioletowe na przykład. Albo promienie X. Albo Gamma.

   A co one takiego mają ze sobą wspólnego?

   Częstotliwość, wyższą niż ~750THz. Powyżej tej częstotliwości, mamy tak zwane promieniowanie jonizujące które jest w stanie spowodować realny uszczerbek na zdrowiu.

   No dobrze, to w takim razie co z falami o mniejszej częstotliwości, co one mogą spowodować?

   Otóż, one co najwyżej mogą nam coś zagrzać. I to też przy odpowiednich warunkach.

   Fajnym przykładem jest kuchenka mikrofalowa - działa na częstotliwości 2.45GHz. Dlaczego akurat takiej? Ano dlatego, że przy takiej częstotliwości cząsteczki wody drgają na tyle szybko, by zapewnić dobre pochłanianie, a tym samym i szybkie ogrzewanie potrawy. Innymi słowy, mamy całkiem sensowne warunki zamiany promieniowania elektromagnetycznego na ciepło - i nic więcej.
   Należy jednak zwrócić uwagę na to, że do ogrzania takiej wody musimy mieć źródło mikrofal o mocy w granicach tysiąca watów. To, jakby nie patrzeć, całkiem sporo. Na dodatek, żeby cokolwiek zagrzać, to mikrofalówka musi być elektromagnetycznie szczelna - jej wnętrze musi ładnie odbijać promieniowanie, żeby nie wydostawało się na zewnątrz, ponieważ były by to zwykłe straty i niebezpieczeństwo dla człowieka spowodowane tym, że coś przypadkiem mogło by się rozgrzać do sporej temperatury i kogoś poparzyć. Sumaryczne - dzięki dużej mocy i szczelności mikrofalówki, możemy w niej coś zagrzać

   Skoro 1kW to sporo, to jak on się ma do mocy emitowanych przez nadajniki telekomunikacyjne?

   Otóż, nadajniki telekomunikacyjne emitują moce rzędu kilku watów. Kilkaset do tysiąca razy mniej.

   Mało tego, sama emitowana moc to nie wszystko. Każda fala elektromagnetyczna jest tłumiona przez powietrze. Na dodatek, tłumienie rośnie kwadratowo wraz z odległością, więc moc w ten sam sposób spada.

   Maksymalny limit emisji (a raczej mocy pola) elektromagnetycznej w Polsce to 0.1W/m^2. Jak to się ma do praktyki?

   W praktyce, w miastach - gdzie gęsto jest od nadajników wszelkiego rodzaju - można spodziewać się że nasz telefon odbierze sygnał o mocy, załóżmy, -20, może -30 dBm. dBm to jednostka logarytmiczna, wiec zamieńmy ją sobie na jednostkę liniową. -20dBm to ekwiwalent 0.00001W, czyli 10 mikrowatów. -30dBm to 0.000001W, czyli już 1 mikrowat. I tak dalej, co 10 decybeli mamy wzrost/spadek o jeden rząd wielkości. Można sobie bez problemu sprawdzić moc odbieranego sygnału w ustawieniach telefonu.

   Jak widzimy, nie dość że częstotliwości radiowe nie mogą nam realnie zaszkodzić, to na dodatek ich moce są na prawdę znikome. Kilka rzędów większy wpływ na nasze zdrowie ma promieniowanie słoneczne, które realnie może spowodować jakiś uszczerbek na nim.

   To tak gwoli wyjaśnienia, bo szurostwo zaczyna coraz śmielej podnosić lament na temat 5G.

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: A masz jakieś dowody na nieszkodliwość? (badany aspekt to jedynie tzw efekt termiczny, takie rzeczy jak efekt zman napięcia powierzchniowego błon komórkowych wywołanych promieniowaniem elektromagnetycznym zwyczajnie nie są dobrze przebadane, albo inaczej- nie są publikowane)

  •  

   pokaż komentarz

   @xxdakee: Dobry tekst. Ich decyzja to pewnie polit-poprawna proba negocjacjii dostawcy - albo pracuja nad swoja wersja , albo moze z Niemcami cos kombinuja. Ostatnio w co uwierze to to ze rzad ma na mysli dobro obywateli, inne niz te ktore maja na kontach bankowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Kilka razy już o tym czytałem i o ile wszystkie informacje + moja wiedza + doczytywanie o poszczególnych technologiach i zjawiskach sprowadzały mnie do stanowiska, że to nie szkodliwe, to problemem jest przede wszystkim brak precyzji CO TO JEST 5G i faktycznie nie ma badań w tym kontekście robionych, ani prac naukowych na podstawie istniejących badań. Skoro to takie oczywiste to byle sieć powinna się wziąć, zapłacić jakiemuś mądremu od fal radiowych, żeby opisał bezpieczeństwo standardu 5G. Ale tego standardu nie ma.
   Gdyby to było takie bezproblemowe, to by sieci wprowadziły sobie 5G, bo byłoby to legalne i bezproblemowe. Problemem jest chyba głównie wydzielenie pasm radiowych na 5G które są kontrolowane przez rządy i nie można sobie zacząć z nich korzystać ot tak. Ale wtedy nikt by nie pierdzielił o 5G w takich rozmowach z rządem, tylko by wystosowali prośbę o zgodę na te dwa pasma, uzasadnili rozwojem i violla.
   Być może ktoś chce napisać "zezwalamy na korzystanie z technologii 5G" w jakiejś ustawie, a nie jest wcale zdefiniowane co to jest 5G i stąd problem i szuryzm.
   Uważam, że właściwie to dobrze, że są takie obiekcje rządów. Niech się ci co chcą wprowadzać 5G trochę zastanowią, że może lepiej byłoby wprowadzić standardy, oficjalne normy konieczne do spełnienia aby to działało i dopiero zaczną szukać akceptacji.
   Spróbujcie sobie znaleźć co to jest 5G. A potem sprawdźcie to to jest USB 3.0. Albo WiFi 5Ghz. Znajdziecie wszystkie napięcia, natężenia fal, wymiary, itd. W 5G znajdziecie szczątki informacji, brak konkretów.
   Tak jak pisałem, po rozpoznaniu tematu uważam, że to nie szkodzi, bo nie ma jak. Ale dziwnym trafem nikt nie potrafi tego udowodnić na papierze, co jak dla mnie oznacza, że to nie jest aż tak banalne.
   j?!@ć foliarstwo, ale j?!@ć też brak konkretów.

  •  

   pokaż komentarz

   Niby gdzie przetestowane?

   @Nedkely: w większości krajów na świecie? Oczywiście mówię o większych limitach promieniowania np: dla 4g a nie 5g samym w sobie.

   Ciekawostka na temat Brukseli:

   Its capital, Brussels, mandates only 6 volts per meter (Electric Field Limit) for public RF exposure, which is 50 times stricter than international standards.

   Z tego powodu 4g zaczęło tam wchodzić dopiero w 2014 roku gdy ten powyższy limit wprowadzili ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Rząd Belgii broni interesów kompletnie niekompetentnych sieci komórkowych, których poziom obsługi klienta jak i sama jakość usługi stoi na poziomie Polski z roku 2004.

   @goqsane: dokładnie. Mieszkam tam teraz i sieci komórkowe to jest żenada. 4g dopiero kończy się budować a ceny są z kosmosu. Najdroższy transfer komórkowy w UE za GB a do tego beznadziejne limity. W tym roku weszły oferty na dane bez limitu w Orange a naprawdę to jest oszustwo bo masz tylko 20 GB a potem słynne 32 kb/s za 50 euro ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   PS. jeśli zaraz się ktoś odezwie, że 5G to tylko protokół to niech się zastanowi czy jakakolwiek firma by pytała czy może wprowadzic inny protokół. Może. Kwestia tylko z czym to się wiąże, bo zdaje się, że z całą infrastrukturą i innym zakresem fal itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Pominiemy może opinie ludzi którzy nie są prawdziwymi ekspertami od wpływu EM na organizmy żywe. Jesteś ekspertem czy może czujesz się ekspertem? Przeczytałeś chociaż to co podlinkowałeś? Chyba nie bo jeśli byś przeczytał to byś nie wyzywał w takim stylu.

  •  
   Nedkely

   -4

   pokaż komentarz

   Oczywiście mówię o większych limitach promieniowania np: dla 4g a nie 5g samym w sobie.

   @GokuMK: A wiesz że to jak porównywanie gotowania na parze z topieniem stali?
   5G operuje na dużo dużo wyższych natężeniach, że 4G nawet się do tego nie umywa, natężenie będzie dużo wyższe niż natężenie wszystkich sieci razem wziętych.

  •  

   pokaż komentarz

   i stąd problem i szuryzm.

   @pozytrum: szuryzm wynika z rozpowszechniania wielu nieprawdziwych informacji na temat 5G. Niestety jak się je odpowiednio poda (straszna muzyczka / zniekształcony głos itp) to część osób je łyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikdzikdzik: A zdajesz sobie sprawę, że takich testów było wiele? I jak do tej pory nie słyszałem o ani jednym przypadku wykazania szkodliwości. A jakby się takie pojawiły, to na 100 % już wojsko by je wdrażało jako broń.

  •  

   pokaż komentarz

   A wiesz że to jak porównywanie gotowania na parze z topieniem stali?
   5G operuje na dużo dużo wyższych natężeniach,


   @Nedkely: To jest nieprawda. "dużo wyższych" - rzucisz liczbą? Ile to według ciebie będzie, 10% więcej czy 10x więcej? XD

  •  

   pokaż komentarz

   Ich wpływ (a raczej brak wpływu) na organizmy żywe przy tych natężeniach pola o których tu mowa został przetestowany przez ostatnie ~70 lat bardzo dogłębnie. Nie stwierdzono jakiegokolwiek wpływu.

   @PDCCH: Telefonia komórkowa i wifi są powszechne dopiero od kilkunastu lat i nie ma żadnych długoletnich badań tej konkretnej aplikacji technologii radiowej na ludziach. Eksperyment idzie na żywca.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: co za bzdury piszesz... Podaj źródło tylko inne niż fakt czy jakieś pseudonaukowe strony www...

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: To czemu jak jest taki sam chcą go wprowadzić jako lepszy ? Serio nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   5G operuje na dużo dużo wyższych natężeniach, że 4G nawet się do tego nie umywa, natężenie będzie dużo wyższe niż natężenie wszystkich sieci razem wziętych.

   @Nedkely: podstawowe 5g wymaga takich limitów jak obowiązują w większości krajów przy 4g i tyle wystarczy by 5g testować oraz wprowadzić. Problemy mają tylko takie kraje jak Polska gdzie nawet 4g w niektórych miejscach działa tylko dlatego że kontrola mocy jest nieskuteczna a limity są jedynie teoretyczne.

   To o czym piszesz to przyszłość rozwoju technologii 5g i o ile faktycznie pożądane wartości ocierają się już o granice międzynarodowych limitów, to pisanie o "topieniu stali" to gruba przesada. 5g nie bez powodu sięga tych limitów bo technologię zaprojektowano pod najwyższe dostępne i sprawdzone ograniczenia. Wiadomo jednak że by korzystać z pełni możliwości, wiele krajów będzie musiało dostosować swoje ograniczenia.

   Nie mniej jakaś ostrożność w tym temacie może być wskazana bo niektórym marzy się 6g i jeszcze luźniejsze limity.
   Tylko co zrobisz? Nawet jak w najgorszym przypadku po kilkudziesięciu latach okaże się że jakiś minimalny wpływ na zdrowie jest to i tak nikt nie będzie chciał z tego zrezygnować. Tak jak z samochodami: w Polsce każdego dnia zabijają kilkanaście osób, smog psuje zdrowie i skraca życie to nikt nie myśli ich zakazać. Kraj który by zrezygnował z tej formy transportu na świecie się nie liczyłby. To samo będzie z 5g i kolejnymi technologiami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Telefonia komórkowa i wifi są powszechne dopiero od kilkunastu lat i nie ma żadnych długoletnich badań tej konkretnej aplikacji technologii radiowej na ludziach. Eksperyment idzie na żywca.

   @klapsio: a telewizja to co? Istnieje od dawna. Niby zakres do 1 ghz ale w skali promieniowania to są podobne fale co np: 1,8 - 2,5 ghz.

  •  

   pokaż komentarz

   w których na służbę zdrowia nie marnotrawi sie masy pieniędzy i maja mało zachorowalność na raki i białaczki?

   @1234AQ: tam przede wszystkim nie jeździ się kopcącymi dieslami. To jest największy problem Polski - spaliny z pierdzących pełnoletnich passatów w tedeiku z powycinanymi katalizatorami, a nie 5G. Wiecie, że spaliny z diesla są tak samo rakotwórcze jak azbest? Codziennie wdychacie je na ulicy, a azbest się obrabia w maskach gazowych...

   https://moto.wp.pl/diesel-rakotworczy-jak-azbest-rozmowa-z-dr-n-med-piotrem-dabrowieckim-6298791873529473a

  •  

   pokaż komentarz

   To czemu jak jest taki sam chcą go wprowadzić jako lepszy ? Serio nie wiem.

   @darbarian: Nie jest taki sam. inna modulacja, szybciej, wiecej lepiej. Ale z punktu widzenia fal EM to samo co juz znane

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH jak śmiesz wątpić w wykopowych ekspertów tyyyy ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   weszliśmy na gigaherce dopiero od czasu wynalezienia kuchenki mikrofalowej, która jest bardzo mocno ekranowana żeby nie usmażyć Ci mózgu

   @tksl: A wiesz ze wifi i mikrofala dziala dokladnie na tej samej czestotliwosci czyli 2.4 GHz ? Sprawdz sobie jak nie wierzysz
   . A, no i 3G i 4G tez wchodzi w to pasmo. I uwazaj na automatyczne drzwi w Biedrone bo tam jest radar na 28 GHz. Do tego kazde nowe auto z tempomatem aktywnym ma taki radar.

  •  

   pokaż komentarz

   5G to takie same fale elektromagnetyczne jak stosowane od wielu lat w telekomunikacji i nie tylko. Ich wpływ (a raczej brak wpływu) na organizmy żywe przy tych natężeniach pola o których tu mowa został przetestowany przez ostatnie ~70 lat bardzo dogłębnie. Nie stwierdzono jakiegokolwiek wpływu.

   @PDCCH: czyli rozumiem, że niepotrzebnie rząd chce podnieść dopuszczalne normy, w celu rozwoju 5G?

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Niestety obecni operatorzy traktują Polskę jako kraj 3 świata. I nie podejrzewam aby w przypadku 5G zachowali jakiekolwiek standardy - przypomnę sytuację z nielegalnym rozbudowaniem punktów.

  •  

   pokaż komentarz

   5G to takie same fale elektromagnetyczne jak stosowane od wielu lat w telekomunikacji i nie tylko.

   @PDCCH: To jest ordynarne kłamstwo. Fale radiowe mają na organizm różne działanie, w zależności od częstotliwości. Od ultrafioletu powodującego raka, do podczerwieni gotującej mózg i rozstrajającej jego pracę. Sprytne rozumki pokazują że maleńki nadajniczek nie ma na nic wpływu, zapominając że takich, i innych nadajniczków są setki i na raz na nas oddziałują. Przemilcza się wpływ SUMARYCZNEGO pola E-M na nasze ciała. Nie ma żadnych badań całościowych, wszystko sprowadza się do empirii , czyli wykorzystywaniu ludzi jak królików doświadczalnych. Polska ma być jednym z nich. Zakładam korupcję władz.

  •  

   pokaż komentarz

   a telewizja to co? Istnieje od dawna.

   @GokuMK: ale nie mam nadajnika w domu, a do najbliższego mam kilkanaście kilometrów. z tego co wiem, dziwnym trafem nikt nie mieszka w jego bezpośrednim sąsiedztwie

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: no mamy przykład bo u nas się mówi "króliki doświadczalne" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Xtreme2007: @PDCCH: @slx2000: @GokuMK: @GokuMK: @xxdakee:

   Europosłowie i siedziba NATO wie co robi..

  •  

   pokaż komentarz

   niech każdy weźmie pod uwagę to że podczas buntu moą na przykład włączyć nam dezorientacje, tak jak USArmy to robi. Ruskie maja na to lekarstwo w postaci odpowiedniego munduru

   ( ಠ_ಠ)
   @1234AQ:

  •  

   pokaż komentarz

   @klapsio: "z tego co wiem, dziwnym trafem nikt nie mieszka w jego bezpośrednim sąsiedztwie"

   chyba mało wiesz, jeśli chodzi o telewizje naziemną to nadajniki często znajdują się w centrach miast (tutaj mapka: https://emimaps.emitel.pl/) pewnie z troski o dobry jej odbiór przez mieszkańców

  •  

   pokaż komentarz

   @xxdakee największy lament podnoszą osoby niewykształcone lub osoby które swój tytuł ( matura czy magisterka ) mają z jajka niespodzianki. Niestety.
   Reszta nawet jeśli nie ma wykształcenia kierunkowego wie, że jeśli się nie znają należy posłuchać osób które się znają i nie szukają spiskowej teorii na każdym kroku.

  •  

   pokaż komentarz

   króliki laboratoryjne (w oryginale guinea pigs),

   @Xtreme2007: swinki morkskie robia w laboratorium robote krolikow laboratoryjnych

  •  

   pokaż komentarz

   Fajnym przykładem jest kuchenka mikrofalowa - działa na częstotliwości 2.45GHz.

   @xxdakee:

   Fajnym przykładem jest mój kot, który przy odpalonej mikrofalówce dostaje ataku padaczki. Muszę zawsze sprawdzać, czy dziada nie ma w kuchni, bo sam włazi, ale nie czai, że jak mikrofala działa, to jest niebezpiecznie. To tylko zwierze; nie ma co oczekiwać, że skuma związek przyczynowo-skutkowy.

   Ale nie wyobrażam sobie, że ktoś z członków rodziny jest "padaczkowy" i włącza mikrofalę, która powoduje atak.
   Czyli choć większość zdrowych i odpornych osobników jest w stanie przetrwać "nawał watów", to jednak jest coś na rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pragmatyq: "mój" nadajnik jest akurat na za kompletnym zadupiu. w miastach są czasem nadajniki doświetlające małej mocy, montowane na jakichś kominach itp. nie chciałbym mieszkac w pobliżu nawet takiego słabego nadajnika

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie mam nadajnika w domu, a do najbliższego mam kilkanaście kilometrów. z tego co wiem, dziwnym trafem nikt nie mieszka w jego bezpośrednim sąsiedztwie

   @klapsio: ale liczy się moc u odbiorcy a nie nadajnika. Te od TV to mają nawet setki kW mocy, dlatego pod nimi się nie mieszka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @lazyt: idealny przykład leminga pokazałeś. Na samym początku mówiłem swojej wykształconej rodzinie że PO to złodzieje i niec dobrego z uludzi złodziej nie bedzie w Elicie PO. * lat potrzebowali ,zaklinali rzeczywistość by zrozumieć że zostali wydymani.

  •  

   pokaż komentarz

   "mój" nadajnik jest akurat na za kompletnym zadupiu. w miastach są czasem nadajniki doświetlające małej mocy, montowane na jakichś kominach itp. nie chciałbym mieszkac w pobliżu nawet takiego słabego nadajnika

   @klapsio:

   Odwrotnie: mały nadajnik lokalny (BTS klasy piko-komórki) promieniuje rzędu setek ERP.
   Nadajniki na "zadupiach" (BTS klasy "nominalnej") ma ERP rzędu dziesiątek kW. I to właśnie przy takim chujstwie nie chciałbyś się znaleźć!.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: > Cóż, niestety rząd uległ antynaukowej narracji foliarzy. 5G to takie same fale elektromagnetyczne jak stosowane od wielu lat w telekomunikacji i nie tylko. Ich wpływ (a raczej brak wpływu) na organizmy żywe przy tych natężeniach pola o których tu mowa został przetestowany przez ostatnie ~70 lat bardzo dogłębnie. Nie stwierdzono jakiegokolwiek wpływu

   @PDCCH: ale zdajesz sobie sprawę, że różne częstotliwości różnie wpływają na organizmy różnie? 5G jesteś pewny, że też jest dla nas neutralne? Postawisz sobie stację bazową w salonie?

  •  

   pokaż komentarz

   @xxdakee: A am ci e zaprowadzić do stacji bazowej gdzie ostatnio 60KW zasilanie nie dawało rady a teraz podłączyli 120 KW? i wszystko wokół jest wg normy...

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Proponuje spojrzec na zagadnienie promieniowania el-mag w szerszym kontekscie a nie tylko tego konkretnego 5G przypadku. Faktem jest ze w ostatnich dekadach wzrost energii (szumu) fal elmag w zakresie mikrofal w otaczajacym nas srodowisku jest bezprecedensowy. Ta energia niesiona falami jak juz ktos slusznie zauwazyl moze podgrzewac pare wodna (kuchenka mikrofalowa) w srodowisku ale rowniez powodowac inne byc moze niezbadane zmiany ekosystemu. Jezeli 50 lat temu nie mielismy ani jednej stacji bazowej na ziemi tak teraz sa ich miliony, dodawszy do tego zrodla jakimi sa smartphony majac na uwadze ze bilans energetyczny w takiej komunikacji jest pelen strat na osrodku, to tenze osrodek sie podgrzewa. po prostu wraz z uruchomieniem lacznosci mikrofalowej wlaczylismy taka globalna kuchenke mikrofalowa, i powolutku podkrecamy moc. Teoretycznie nie mozna tej energi zwiekszac w nieskonczonosc bo klimat sie podda a to oznacza ze gdzies lezy bezpieczna granica takiej mocy wypromieniowywanej do osrodka.
   Gdzie jest ta granica i czy znamy wszystkie aspekty i skutki wzrostu natezenia promieniowania mikrofalowego?
   Byc moze rzad Belgii uznal ze warto zaczekac i zobaczyc co bedzie. Nie mozna odmowic takiej postawie jakichs racji. Ale nazywanie tego foliarstwem to raczej przesada conajwyzej okreslajaca tylko stan emocjonalny autora tej tezy.

   Z drugiej strony, jednak najciemniej jest pod latarnia bo to nie stacje bazowe stanowia najwieksze zagrozenie a te male wredne nadajniki ktorych wplyw na zdrowie czlowieka jest dalece wiekszy i grozniejszy. Bo te male wredne nadajniki w lacznosci dwukierunkowej dysponuja moca zdolna pokonac przeszkody z betonu stali i szkla, co dla mikrofal jest nie lada wyczynem.
   A przy ekspozycji na zrodlo promieniowania istotne jest

   a/odleglosc od zrodla
   b/moc (amplituda)
   c/czas ekspozycji

   i dla cudownych, wyczekanych produktow spod choinki, ktorych kazdy nosi przynajmniej jeden egzemplarz przy sobie mamy

   a/ 0m , nosimy w kieszeni, dotykamy glowy praktycznie odleglosc jest 0

   b/ niby 2W-8W zrodlo
   c/ bite 24h dobe, nawet podczas snu.

   co daje ~50Wh do ekstremalnych 200Wh na dobe przy zalozeniu ciaglej rozmowy, ile z tego trafia w nasz organizm i podgrzewa tkanki miekkie? Jaki jest wplyw dlugotrwaly takiego obciazenia organizmu stresem oksydacyjnym?

   Akumulatory smartphonow w wiekszosci maja moc 20-30Wh takze jesli ktos laduje raz dziennie i rozmawia w sumie 1h/dobe to moze byc ze energia rozproszona bedzie miala kilka Wh, bo jeszcze trzeba doliczyc NFC,BT, WIFi.

   W chwili obecnej mamy na swiecie ponad 5,1mld aktywnych tel.komorkowych zrodlo, prosze sobie pomnozyc wartosci i dodac do tego miliony stacji bazowych, radiolinii, i innych zrodel promieniowania mikrofalowego. Strzelam ze w sumie bedzie z 15 giga Wh na dobe, moze mniej moze wiecej, ale jedno jest pewne ta wartosc rosnie.

   Mozna taka sume podgrzewajaca pare wodna ignorowac w nieskonczonosc?
   50 lat temu w zasadzie nie bylo telefonii komorkowej wcale a teraz?

   Moze warto sie nad tym zastanowic a nie "foliowac" ostroznych.

   no i z trzeciej strony sa kwestie polityczne, ktore zapewne maja wiekszy wplyw na takie decyzje niz sie to publicznie komentuje, ale ja chcialem tylko zasygnalizowac problem szkodliwosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: T nie chodzi o czystość środowiska a o czystość żarcia, my jemy gówno i nikt się tym nie przejmuje, sypią nam sól wypadową o której nie wiadomo czy jest szkodliwa czy nie ale nikt tego nie zbadał a tych co sypali ukrywali przez długi czas a myśmy to wp?$##$?ali. A u Szwajcarów taka afera by się zaraz rozdmuchała a winni zostali by ukarani i to surowo więc nie opłaca się im sprzedawać gówna lepiej robić dobre żarcie i zarabiać na klientach którzy wracają. A u nas zmieni się nazwę firmy i dawaj dalej...

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Az z ciekawosci wnioskow do jakich tu doszedlem oszacowalem te wartosci , mamy zakladane 15GWh rozproszonych mikrofal na dobe, czyli energie na ogrzanie 12,857 mld litrow wody o 1 stopien na dobe?

   W atmosferze mamy 12900km szesciennych wody w postaci pary wodnej, to przy tych dosc swobodnych zalozeniach w ciagu roku nasza globalna mikrofala podgrzewa pare wodna o jakies 0,36'C

   Takze ten, globlane ocieplenie problem solved :)

  •  

   pokaż komentarz

   niby 2W-8W zrodlo

   @Martini12: Napracowałeś się ale cały wywód do śmietnika:
   Telefon nadaje z mocą do kilku W ale to szczytowo, gdzieś na skraju zasięgu przy wysyłaniu danych. Przy normalnym "stanie czuwania" średnia moc nadajnika to jakieś mikrowaty (krótkie impulsy raz na niezbyt często).
   Owszem, w skali swiata wzystkei te graty telekomunikacyjne żrą sporo prądu, ale to i tak jest mniej prądu niż zużywa oświetlenie uliczne. Tak, cały prąd pożarty przez oświetlenie uliczne w końcu zmienia się w ciepło. W zasadzie to praktycznie cały prąd wyprodukowany przez ludzkość ostatecznie zmienia się w ciepło ;)

  •  

   pokaż komentarz

   ak nawet naukowcy są podzieleni i nikt nie ma pewności.

   @Pouty: Gdzie niby podzieleni? Przytłaczająca większość twierdzi że nie szkodzi, więc taki jest konsensus naukowy obecnie i nie bardzo są powody do kwestionowania..

  •  

   pokaż komentarz

   To jest ordynarne kłamstwo. Fale radiowe mają na organizm różne działanie, w zależności od częstotliwości. Od ultrafioletu powodującego raka, do podczerwieni gotującej mózg i rozstrajającej jego pracę. Sprytne rozumki pokazują że maleńki nadajniczek nie ma na nic wpływu, zapominając że takich, i innych nadajniczków są setki i na raz

   @panna-Wanda: No niestety, ale to co ty piszesz to jest paskudne kłąmstwo. Zaczynasz dobrze, tak, zależnie od częstotliwości czy tam długości fali promieniowanie EM może być jonizujące i niejonizujące, i ta zmiana na jonizujące i rakotwórcze następuje gdzieś właśnie w UV. Wszystko co poniżej UV jest nieszkodliwe i to że tych nadajników jest pełno to niczego w zasadzie nie zmienia. O ile oczywiście natęzenie pola nie jest tak duże, że powoduje oparzenia. Ale to w kuchence mikrofalowej, w telekomunikacji to parę milionów razy słabsze pola są używane.
   Fun fact: telefon który trzymasz w ręce wytwarza w twojej bliskości kilka tysięcy razy większe pole niż antena BTSa z odległości kilkuset metrów.

  •  

   pokaż komentarz

   nie chciałbym mieszkac w pobliżu nawet takiego słabego nadajnika

   @klapsio: Masz w domu wifi? XD

  •  

   pokaż komentarz

   A am ci e zaprowadzić do stacji bazowej gdzie ostatnio 60KW zasilanie nie dawało rady a teraz podłączyli 120 KW? i wszystko wokół jest wg normy...

   @1234AQ: Zaprowadź mnie proszę, zaprowadź XD
   Jedno radio ma maks 100W mocy na antenę, na jeden sektor.
   Wzmacniacz aby wywalić 100W mocy na antene to zeżre ze 400W prądu. Przy kilku sektorach na powiedzmy 3 pasmach dodając pozostałe urządzenia (system moduł itp) no to te kilkanascie może ze 20 kW mocy elektrycznej będzie. DO tego klima też parę kW no i tam będzie może nawet kilkadziesiąt kW mocy elektrycznej. Kilkuset W mocy na sektor rozrzuconej w widmie częstotliwościowym nie przekroczysz i to kompletnie nie miało by sensu. Nadawanie z większymi mocami jest zupełnie bezsensowne z powodu zużycia energii i ilości zakłóceń generowanych wokoło, tzn BTSy zakłócające się wzajemnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: w zadnym miejscu Twojej odpowiedzi nie podwazyles poprawnosci logiki ergo nie uprawnia CIe to do wyrzucenia tej mojej hipotezy pisanej na kolanie do smietnika.
   Jedyne co tam sie uczepiles jest w moim drafcie opisane, oczywiscie ze telefon nadaje 2-8W szczytowo tzn podczas dwukierunkowej komunikacji np podczas jazdy pociagiem, gdy korzystamy z LTE, albo prowadzimy dialog.
   PEwnie dlatego w pociagach kazdy wisi na ladowarce.
   przyjalem srednio 2-3Wh na dobe a wiec 1h rozmowy czy LTE to chyba dosc obiektywne i teraz mysle ze chyba niedoszacowane.
   Reszta to kalkulacje a liczby nie klamia. Moglem sie sypnac gdzies w rachunkach ale to nie zmienia postaci rzeczy,
   50 lat temu problem nie istnial a teraz grzejemy mikrofala cala pare wodna. I to jest wartosc wieksza niz 0 .

   Zupelnie obiektywnie trzeba przyjac ze jakas czesc energii uzywanej do ladownaia smartphona idzie w eter i przyspiesza czasteczki h2o. Mi tam wyszlo wlasnie tyle co wyzej. znajdz blad w rachunkach, blad w toku myslenia, bo inaczej to foliowa czapka w nagrode przypadnie Tobie, ktory mieni sie opierac twardo na wiedzy a tu jakby jakis niewyrazny jestes.

   Smiem rowniez twierdzic ze lampy uliczne takie np sodowe/ledowe/halogenowe/ to raczej czyste emisje fotonow bez produkcji ciepla. I jakos nie specjalnie widze te fotony w funkcji podgrzewania materii, ale moze nie dostrzegam jeszcze co masz na mysli.
   Silniki elektryczne maja duza sprawnosc a wykonuja prace np zwiazane ze zmiana energii potencjalnej ( taki dzwig np) i tu tez tak slabo z tym cieplem.

   Ale tu chodzi o to ile z tych 2-3Wh/dobe grzeje nam mozg, jądra, galki oczne, skore.

   A ludzie sie boja BTS'ow co stoja km od nich gdy w kieszeni obok jader mamy taki sam nadajniczek ktory musi wypchac nasza bardzo wazna wiadomosc do rozmowcy te pare km...

   aa i btw, ameryaknie maja inne standardy, telefony i ich apki monitoruja podsluc?#!% raportuja zebrane informacje rowniez bez wiedzy uzytkownika.

   Nie wiem czy zauwazyles ze laptopy kiedys dzialaly 1h-2h a teraz nawet 20h, bo elektronika w coraz mniejszej skali zuzywa coraz mniej pradu a z telefonami jakos odwrotnie kiedys tydzien a teraz 24h. takie sa FAKTY.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH fun fact 2 - gęstsze rozmieszczenie btsów może spowodować, że sumarycznie otrzymasz mniejszą dawkę promieniowania, bo twój telefon będzie mógł nadawać z mniejszą mocą.

   Podziwiam wytrwałość w wyjaśnianiu i tłumaczeniu - bez tego foliarstwo szerzyłoby się tu bez przeszkód.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak to jest z mocą tych nadajników? Logika sugeruje, że przy większej ilości nadajników można zmniejszyć natężenie w pobliżu nadajnika jednocześnie zachowując potrzebne natężenie w miejscach dalej od nich. Czy w 5G faktycznie ta moc jest większa w pobliżu nadajników?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marian_Destruktor: jak na razie to zupelnie arbitralnie nominowalem kolege @PDCCH do zalozenia folioweczki za jego nieobiektywne rozpatrywanie przypadku. W oczekiwaniu na jego konstruktywna krytyke opinii zapraszam kolejnego wytrwalego wojownika grupy ratowania poziomu do pomocy w wyslaniu rzeczonej opinii do >dev/null
   link

  •  

   pokaż komentarz

   Podziwiam wytrwałość w wyjaśnianiu i tłumaczeniu - bez tego foliarstwo szerzyłoby się tu bez przeszkód.

   @Marian_Destruktor: Sam nie wiem czemu to robie, ale jak się nap$?#@!%ę to jakoś lubię te wykopowe wojenki.
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Masz w domu wifi? XD

   @PDCCH: pstryczek na modemie i włączam raz na kilka dni, jak odpalam laptopa. sąsiad niestety ma włączone non stop. dużo gorszy jest i tak BTS po drugiej stronie ulicy, który jak sądzę jest zamontowany nielegalnie/za nisko/za blisko, tyle że w tym kraju każdy ma wywalone na takie drobiazgi. z tym nic nie mogę chwilowo zrobić dopóki się nie wyprowadzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @klapsio: Twoj smartphonik robi CI wieksze kuku niz BTS za oknem. ale najciemniej pod latarnia... Router wifi nie przebija scian ani okien, slabo radzi sobie z suchym drewnem.

  •  

   pokaż komentarz

   dużo gorszy jest i tak BTS po drugiej stronie ulicy, który jak sądzę jest zamontowany nielegalnie/za nisko/za blisko

   @klapsio: Hehe no "tak sądzisz". Pewnie wiesz co mówisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Powiem ci ze wifi twojego sąsiada pewnie bardziej cię oświetla niż ten BTS.
   A wiesz że jak stoisz samochodem na swiatłach to radar systemu sterowania ruchem cały czas cię oświetla? A wiesz że jak jedziesz po autostradzie to zapewne za tobą jedzie ktoś z włączonym aktywnym tempomatem i świeci w ciebie radarem?
   Do Biedronki czy Lidla rozumiem że nie chodzisz bo tam mają drzwi automatycznie otwierane z czujnikiem radarowym, na 28GHz działa
   Ale z wyłączaniem wifi to podziwiam za wytrwałość

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: kolego no nie fair tak sie pastwic nad zuczkiem ktory cos tam jednak dla swojego zdrowia robi wylaczajac te wifi, samemu rozpatrujac przypadki BTS - czlowiek jak uklad izolowany ktorym w rzeczywistosci nie jest.
   PAtrzysz na zjawisko i nie widzisz dalej niz koniuszek swojego nosa. Bardzo lubie takich wojownikow co to tak glosno krzycza, pouczaja innych a jak trafi sie jakies trudne pytanie to skrzetnie je przemilcza. Wobec tego dopoki tam nie obalisz mojej tezy bede sobie podgladal jak Ci w tej foliowej czapeczce sie w tych wojenkach wiedzie :)
   Robimy porzadne wojenki i albo 100% naukowo albo jak Ty wybierajac fakty, pomijac prawo zachowania energii, izolujac uklady opisywac zjawisko ukladem izolowanym nie bedace.
   Prawda ze to takie troche niegrzeczne z Twojej strony? Foliowy wojowniku :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: NIe wiem co ty tam izolujesz, ale dawaj mniejszą warstwe może (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   Router wifi nie przebija scian ani okien, slabo radzi sobie z suchym drewnem.

   @Martini12: O kurde, mam jaki zpesuty XD
   No przez strop zbrojony tak pwoiedzmy co 15 cm prętem stalowym to może nie przechodzić za bardzo. Ale u mnie przez ściany z suporeksu i z "maksa" ceramicznego przechodzi, przez drzwi szkalne i szklano drewnianie też. Kurde, chyba mam coś zepsute ??(╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: mowisz o wplywie jednego btsa na Twoje jadra czy tam tkanke mozgowia, a nie widzisz ze wplyw na srodowisko-zdrowie tej globalnej mikrofali jak Ci udowodnilem jest szkodliwy. I kazde zwiekszanie mocy doklada do pieca w tym bilansie.
   Ponadto mowisz ze mirkofale nie sa szkodliwe bo wiadomo ze nie penetruja skory ale nie wiesz ze organizm ludzki zamieszkuja tysiace mikroorganizmow ktorych istnienie i rownowaga warunkuje nasze zdrowie a one od mikrofal nie dostaja wysypki tylko gina. Poza tym galki oczne juz nie sa takie odporne na microvawe, jaderka tez jakby nie lubia byc podgrzewane, a bezplodnosc u mezczyzn jakby coraz wiekszym problemem,
   No ale dla Ciebie problem nie istnieje bo Ci tak foliowa czapeczka na oczy spadla jak przylbica i przez to nie dostrzegasz calego obrazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: kolego z celofanem na glowie do meritum! dostales konkretne wyliczenia, opisy zjawisk fizycznych z ktorych wynika wprost ze promieniowanie mikrofalowe ma niezerowy wplyw na zdrowie czlowieka i kazde zwiekszanie mocy tylko sprawe pogarsza sprawe a Ty mi tu router do reklamacji chcesz oddac?

  •  

   pokaż komentarz

   Ci udowodnilem jest szkodliwy. I kazde zwiekszanie mocy doklada do pieca w tym bilansie.

   @Martini12: NIc nie udowodniłeś bo się mylisz, nie masz argumentów i wymyślasz czapeczki. Owszem, cały prąd ktroy zżerają BTSy zmieni się w ciepło. Większość, jakieś 70% w samym BTSie, reszta wypromieniowana w formie RFu czy też jak wolisz EM zostanie pochłonięta przez otoczenie. Podobnie działa też oświetlenie uliczne, wydzieli troche ciepła na obudowie a resztę wypromieniuje w formie światła, czyli EM, które pochłonięte przez otoczenie zamieni się w ciepło. Ogólnie to praktycznie cała energia elektryczna produkowana przez ludzkość w ostatecznym rozrachunku zamienia się w ciepło. Termodynamika to dziwka.

  •  

   pokaż komentarz

   i kazde zwiekszanie mocy tylko sprawe pogarsza sprawe a Ty mi tu router do reklamacji chcesz oddac?

   @Martini12: u mmnie akurat polepsza. Twierdzisz ze wifacz nie przełazi przez ścianę i dżwi dżewniane, a ja mowie że przełazi. Zepsuty chyba wifacz mam.

  •  

   pokaż komentarz

   @xxdakee: teraz weź pod uwagę, że mikrofala działa na potrawę 3 minuty a nadajnik na człowieka może nawet przez 80lat bez przerwy, to ok.14000000 razy dłużej.
   Oczywiście nie znam się na temacie i biorę na chłopski rozum. Zapewne to moje gdybanie mija się z prawdą o lata świetlne ale co jeśli takie fale długoterminowo mogłyby mieć wpływ np na kształtowanie się mózgu lub procesy w nim zachodzące lub rozwój. To ciężko sprawdzić i wykluczyć ale nigdy nie można mieć pewności że jakaś nowa technologia nie będzie miała efektu ubocznego.
   Tutaj też warto zwrócić uwagę na to, że nauka nie potrafi wyjaśnić skąd dokładnie bierze się świadomość, jak dokładnie działa mózg (np skąd dokładnie rodzi się depresja, schizofrenia) itd, tym bardziej ciężko przewidzieć wpływ nowych technologii na ludzki mózg. Doprecyzuję, nie twierdzę że fale wywołują choroby psychiczne ale tak mało wiedząc o pewnych aspektach może być ciężko szybko i jednoznacznie wykluczyć negatywne działanie pewnych zjawisk jak np 5g.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: naprawdę dyskutujesz z kimś o technologii, o której nie ma on pojęcia? To jak grochem o ścianę. Ale fajnie się czyta, nawet poprawić sobie humor można ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: ale oczywiscie nie napisales gdzie sie myle czy cos przeoczylem?
   Czapeczke wymysliles Ty na rzadzie Belgii, a skoro taki hardy z Ciebie zawodnik to postanowilem sprawdzic co rozumiesz pod pojeciem walki z foliarstwem. I teraz rozumiem, to z czystej zazdrosci, Krol Celofanu moze byc tylko jeden. Brawo Ty!

   Zsumuj sobie czas ekspozycji swoich jader na mikrofale prz zalozeniu ze smarfonik daje te 2-3W przez godzine, no chyba ze masz LTE wlaczone caly czas to pewnie wyjdzie te 2-3 waty przez 10h/dobe, potem dodaj do tego skladowe z wszystkich innych zrodel mikrofal wokol Ciebie, i potem wylicz z tego ile procent przymijesz na klate, w oko (taki zespol suchego oka, nowe ciekawe schorzenie) a ile poleci w eter.
   i wyjdzie Ci ze jednak cos tam Twoj organizm musi naprawiac jakies komorki odbudowywac. Moze jak masz te 15 lat jestes mlodym foliarzem to praktycznie nie poczujesz, ale dla kogos kogo organizm jest w rekonwalescencji i balansuje na granicy zdrowia i np raka, takie dodatkowe obciazenie moze byc kropla przepelniajaca czare.

   oswietlenie uliczne poraz kolejny bladzisz w tej foliowej przylbicy, led,i jarzeniowka to emisja fotonow a nie swiecenie zarnikiem w prozni.

   ehh jednak wprowadzenie gimnazjum to byl blad systemu edukacji, dobrze ze juz je zlikwidowali.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale fajnie się czyta, nawet poprawić sobie humor można ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @poprawnieniepoprawnyja: Troling jest sztuko

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście nie znam się na temacie i biorę na chłopski rozum

   @Danzem: Dziękuję. To byłoby na wszystko. A wystarczyło napisać to na samym początku ^^

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: mowilem Ci, Twoj router to Twoj problem, do meritum foliowy tytanie intelektu!

  •  

   pokaż komentarz

   mowilem Ci, Twoj router to Twoj problem,

   @Martini12: Czyli nie pomozesz mi, tak? Aha. No cóz, trudno, napiszę zaraz na elektrodzie, może tam coś poradzo

  •  

   pokaż komentarz

   @poprawnieniepoprawnyja: nie jestem specjalistą od fal ale podałem same fakty i wątpliwości są wg mnie słuszne ale Ty potrafiłeś odnieść się tylko do jednego zdania w którym się uniżyłem, gratulacje :)
   Zaznaczam że nie jestem przeciwnikiem 5g

  •  

   pokaż komentarz

   @Danzem: mój błąd, zdawało mi się, że w dyskusji uczestniczą tylko dwie osoby, nie zwróciłem uwagi na nick. Ale dobrze, skoro chcesz. Jedyny fakt jaki podałeś, to "mikrofala (miałeś na myśli mikrofalówkę zapewne) działa na potrawę 3 minuty". I na tym kończą się fakty z Twojej wypowiedzi.

   Jak myślisz, co nam zagraża w promieniowaniu?
   Promieniowanie nam zagraża przede wszystkim z powodu niszczenia struktury atomów.

   Każde promieniowanie niszczy struktury atomowe?
   Nie. A przynajmniej nie w sposób mierzalny obecną technologią (dzięki której moglibyśmy wykryć nieznaczący wpływ na zdrowie, a jednak niezbitych dowodów brak, z dużą dozą pewności osobiście stwierdzam, że nie ma to wpływu na nas, czy potomstwo, a przynajmniej nie w sposób znaczący, jak brak ruchu, oddychanie smogiem, odżywianie się zupkami chińskimi).

   Więc jakie promieniowanie niszczy struktury atomowe?
   Jonizujące.

   Czyli jakie?
   Takie, które ma wystarczająco dużo energii umożliwiającej oderwanie elektronów z atomów.

   Gdzie na spektrum znajduje się promieniowanie jonizujące?
   Obecnie przyjmuje się, że granica między promieniowaniem niejonizującym, a jonizującym to 800 THz. To m.in. promienie rentgena. Zastowane w 5G częstotliwości są poniżej 0,05 THz.

   Olaboga, ale mikrofalówki gotują, a to tylko 2,4 GHz!
   Tak. Podgrzewają wodę zawartą w daniach. Na tyle dobrze się złożyło, że jedna z najlepszych częstotliwości (najlepsza? nie znalazłem źródła, a są też inne) do tego to ok. 2,45 GHz (tania w uzyskaniu (produkcja i zużycie elektryczne) i znajdująca się w nielicencjonowanym paśmie (niemal?) globalnie - tak, dlatego też pokrywa się ona z pasmem Wi-Fi 2,4, bo nielicencjonowane).

   Ale co ma częstotliwość do podgrzewania wody?
   Ogarniając fizykę w stopniu podstawowym, wiadomo, że im cząsteczki danego ośrodka szybciej drgają, tym jest cieplej. Brak ruchu cząsteczek względem siebie oznacza zero absolutne. Częstotliwością 2,45 GHz wprawiamy w ruch atomy H2O.
   To również może być bardzo niebezpieczne. Wkładanie kawi czy innego kota do mikrofalówki skończy się ich rychłym końcem.

   Ale WiFi nas nie podgrzewa (tak bardzo)!
   Cytując Paracelsusa, Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka. Tutaj dawką jest moc. Kuchenki mikrofalowe, aby być skuteczne, muszą mieć dużą moc, zazwyczaj od 500W w górę. To dużo? W %$& dużo. Normalnie nikt nie sieje takimi dawkami w eter.

   Ile domowe WiFi ma mocy?
   W uproszczeniu, to zazwyczaj 0,1W, mocniejsze urządzenia (nie dla zastosowań zwykłego kowalskiego) to ok. 1W.

   Wróćmy do 5G. Na jakich ono częstotliwościach operuje? Jaką ma/będzie miało moc?
   Są to różne przedziały między ok. 700 MHz a 28 GHz. Obecnie w tym przedziale pracują już telefony komórkowe (obecne pasma), radiolinie (choć to akurat są transmisje mocno kierunkowe, ale jakby od tego się umierało, to nie mielibyśmy już monterów radiotelekomunikacyjnych), radary, łączność satelitarna, radioastronomia, GPS/GLONASS/Galileo, wspomniane wcześniej WiFi (najpopularniejsze 2,4 i 5 GHz), bluetooth itp.
   Moc ciężko mi znaleźć, możliwe, że późna godzina. 20 W nadajnika ma być maksem, zazwyczaj ma to być ok. 5 W, w zależności od rozmiaru komórki do pokrycia.

   Źródła: wiele. To nie praca inżynierska, użyj Google. Jak znajdziesz coś ciekawszego, pisz

   <info bez pokrycia>
   Czytałem artykuł z rok temu (?), na ówczesną chwilę wydawał mi się wiarygodny i takim go zapamiętałem, ale nie pamiętam, gdzie i kto to napisał oraz nie jestem pewny w 100% wartości liczbowych. Opisano w nim eksperyment, w którym ochotnicy przez kilka godzin z rzędu korzystali z telefonu komórkowego (takiego, który ma nawiązane połączenie). Wyszło, że najbardziej podgrzała się tkanka zewnętrzna, o kilka stopni, szybko się jednak wychłodziła po zakończeniu. Jednak nie była ona podgrzana wpływem promieniowania mikrofalowego, a cieplnego generowanego przez telefon oraz jego baterię. Temperatura szybko malała w kolejnych warstwach cienkiej skóry. Zewnętrzna warstwa mózgu podgrzała się o mniej niż 1 st. C, z czym nasz organizm sobie bez problemu poradzi. Wziąć jednak należy pod uwagę, że to trwało bardzo długo, a uzyskany efekt bardziej brał się z ciepła telefonu niż promieniowania mikrofalowego. Bądź co bądź, nie zaleca się tak długich rozmów telefonicznych. Śmiem twierdzić, że od częstych rozmów łatwiej o fizyczne urazy (z np. nieostrożności itd.) niż o problemy zdrowotne spowodowane promieniowaniem.
   </koniec info bez pokrycia>

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: probowalem Ci pomoc ale w Twoim procesie edukacji zabraklo jednego koniecznego elementu mianowicie nauki samodzielnego myslenia a bez tego ani rusz. Myslalem ze moze cos tam blysniesz spod tej foliowki przynajmniej ze rozrozniasz juz lampy emisyjne od zarowych ale jednak nie idzie. Dlatego dam Ci ostatnia szanse na rehabilitacje i odwolanie tych swoich glupot.

   Wez sobie ten penetrujacy Twoje liche sciany router i razem ze swoim smartfonem wsadz pod kolderke tak obok jader. jak masz dobre MIMO2x2 to jedna antenka na jedno jaderko ajak 4x4 to dziel po dwa i sie przespij z tym. Zapewne zgodnie z Twoja wiedza nic a nic Ci nie bedzie wiec ZERO ryzyka. A poniewaz jestes taki hardy to co tam, 5G ma miec podniesione moce tak 4-8 razy to wez tam sobie pod kolderka zrob konferencje na 8 telefonow i dorzuc ten Twoj routerek. I wez sie przespij, nocke a rano sprawdzimy czy bedziesz mial tak jak Twierdzisz 100% jaj czy tak jak podjrzewaja Belgowie jajecznice.

   Jezeli ten Twoj foliowy kask jest tak ciasny ze malo Ci tam krwi dochodzi i emancypacja zdarzen nie jest Twoja mocna strona, moja rada obejrzyj przed tym oczywistym dla Ciebie eksperymentem taki filmik no moze sie przydac taka wiedza.

   A dla pewnosci ze wszystko jest pod kontrola unijnej dyrektywy bezpieczenstwa i nic Ci sie stac nie moze szarpnij sie na taki routerek Asusa. Ten to przepala nawet zbrojone prety z tytanu ale co tam dla czlowieka to nieszkodliwe, prawda?

   źródło: static8.mediaexpert.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @poprawnieniepoprawnyja: Zgadzam się, że smog, nie odpowiednia żywność i brak ruchu szkodzą nam po stokroć bardziej. Trzeba się z Tobą zgodzić, że 5g nie będzie miało wpływu na kawałek mięsa żywego czy martwego. Mi chodziło bardziej o to, że nikt nie może wykluczyć braku wpływu CIĄGŁEGO oddziaływania coraz to większej ilości fal na działanie tak skomplikowanego i nie zrozumianego narządu jak mózg. Oczywiście gdyby mi ktoś zadał pytanie jakie jest prawdopodobieństwo tego że fale 5g w jakiś bliżej nam nieznany sposób negatywnie wpływa na ludzki mózg to strzelałbym że na 99% nic nam nie grozi ale nigdy nie powiedziałbym że jesteśmy w 100% bezpieczni. Nie chodzi mi o to, że wiemy wszystko o falach, a o to, że bardzo mało wiemy o mózgu i o tym co ma wpływ i jaki na jego funkcjonowanie.
   Pewnie szukam dziury w całym i mój wywód ma więcej wspólnego z filozofią niż z nauką ale chyba nie powiesz że nie mam trochę racji

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: dlaczego na radioliniach, ktore nie maja wcale mega dupnych mocy pisze wielkimi literami, zeby nie przebywac w poblizu, gdy wlaczony jest TX (niewazne czy radiolinia 17, 24 czy 60ghz) ?

  •  

   pokaż komentarz

   Piszecie o braku szkodliwości fal radiowych a mnie zastanawia dlaczego często się słyszy że osoby które np w wojsku pracowały przy urządzeniach nadawczo odbiorczych, na starość maja problemy zdrowotne jak np. nowotwory albo stwardnienie rozsiane. Jak waszym zdaniem została przetestowana ta technologia żeby wykluczyć powikłania zdrowotne długoterminowe?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pouty: to że są podzieleni to najlepszy powód dla zastanowienia się. równie dobrze mogą mieć rację jak i wyolbrzymiać problem, a ja nie mam ochoty być obiektem doświadczalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Wszystko spoko na biedronkę jestem narażony przez 3 sek w tygodniu. Na 5G 24/7/356, to mnie martwi

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Kwestie zdrowotne zawsze stoją na ostatnim miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Wszystko ma wpływ, mniejszy bądź większy, nie zawsze szkodliwy

  •  

   pokaż komentarz

   na samym wykopie jest garstka którzy przy tym nawet pracują.

   @1234AQ: No witam, jakieś pytania?

  •  

   pokaż komentarz

   jednego koniecznego elementu mianowicie nauki samodzielnego myslenia a bez tego ani rusz.

   @Martini12: argumentum ad chłopskum rozumum? xD

  •  

   pokaż komentarz

   No witam, jakieś pytania?

   @Leniek: No elo XD

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Tu nie chodzi o rodzaj fal tylko o moc i ilość nadajników w 5G. Skoro to 5G to sama technologia to niech zrobią ją na tych samych nadajnikach o takiej samej mocy. Niczym to się nie różni od 4G tylko nadajników dublujących nawalą w opór że świetlówki w domu same będą w nocy świeciły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: no taka orka na ugorze. Czy dobrze domniemuje ze w Twojej pracy widujesz
   takie znaczki ?

   źródło: sklepbhpippoz.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: Widuję. Cóż, są normy, ktoś tam odpowiada za przestrzeganie, no to sa i takie znaki. Przy odpowiednim natężeniu, przy samej antenie ponoć możliwe jest oparzenie mikrofalowe, ale to raczej nie przy BTSach, to raczej przy sprzęcie np telewizyjnym.
   Można też sobie oparzyć mikrofalami palec wsadzając go w feeder zamiast anteny, zwykłe radio od BTSa wystarczy. Tylko trzeba się refleksem wykazać zanim "VSWR major alarm" wywali i wyłączy PA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: nope, nawet w labie brak

   źródło: IMG_20191108_160045.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   . Skoro to 5G to sama technologia to niech zrobią ją na tych samych nadajnikach o takiej samej mocy.

   @Szakallo: Dokładnie tak robimy. FDD idzie na tych samych radiach co 4G działało. Do TDD są nowe radia na FR1 bo muMIMO, beamforming i arraye a na FR2 tez nowe radia bo nowe częstotliwości. Z tym, że to FR2 to tak sobie działa bym powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro to 5G to sama technologia to niech zrobią ją na tych samych nadajnikach o takiej samej mocy

   @Szakallo: Dokładnie tak to jest robione, to jest najwydajniejszy sposób biorąc pod uwagę koszty.

   NR to margines

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: @Leniek
   No a ja widuje zbyt czesto, i dobrze wiem jak w panstwie z mchu i kartonu sa przestrzegane rozne normy.
   Oraz jaki faktycznie wplyw na zdrowko ma powiedzmy godzinna praca na takim bts na ktorym w ciagu ostatnich lat potroila sie ilosc ericssonow. a ze jednak cenie zycie w zdrowiu ograniczam jak moge ten oczywiscie NIESZKODLIWY wplyw prom elmag na moje zdrowie.
   A Tobie @PDCCH Foliowy Manipulancie nie zdejme juz tej czapeczki, nie odpowiedziales na zaden argument i probowales zwiesc dyskusje na tory jakichs problemow z Twoim routerem odgrazales sie nawet elektroda.pl! i nawet ostatniej deski ratunku z eksperymentem pod kolderka nie podjales sie komentowac.
   Takze hur durr nie szkodzi ale jak sam na sobie sprawdzic jaka to jajecznica Ci zostanie z klejnotow to jak i wczesniej brak jakiejkolwiek reakcji.

   Pozdrawiam kolegow, badz co badz jak mniemam pracujacych w podobnych moze mniej ekstremalnych niz ja warunkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12:

   w panstwie z mchu i kartonu

   No patrz pan, a w Skandynawii można sobie chodzić między rackami z nodami i radio unitami bez najmniejszego problemu, SMA bez terminatorów i nikt problemu nie robi.

   Moce nadajników telefonii komórkowej są śmiesznie małe w porównaniu do choćby nadajników telewizyjnych.

   Na jaką moc ustawiasz te Ericssony, 20W?

   Moc nadajników DVB idzie w kilowaty i to na częstotliwościach znacznie lepiej penetrujących przeszkody

  •  

   pokaż komentarz

   Twoj smartphonik robi CI wieksze kuku niz BTS za oknem.

   @Martini12: Serio? Myślisz że mój telefon który sobie leży w innym pomieszczeniu i co jakiś czas coś tam piknie do nadajnika robi większą szkodę niż BTS oddalony o kilkanaście metrów ode mnie, który przez 24h na dobę obrabia setki czy tysiące połączeń?

  •  

   pokaż komentarz

   @Danzem: i to jest zdrowe podejście... Nowości są fajne ale testowanie ich wymaga lat, w pl na wszystko rzucają się odrazu na każdą nowość...zas zachód z którego przychodzą te nowości wiele lat ostrożnie do nich podchodzą... Przykład płatności gotówką.. Podobnie 5g i wiele innych kwestii ale to przecież polska taka nowoczesna zaś ilość raka i innych chorób powala ciekawe czemu

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego na radioliniach, ktore nie maja wcale mega dupnych mocy pisze wielkimi literami, zeby nie przebywac w poblizu, gdy wlaczony jest TX

   @artkar: tak, jak pisałem wcześniej, dawka czyni trucizną. To nie antena sektorowa siejąca na kilkadziesiąt stopni kątowych swoją moc, a antena ukierunkowana o bardzo małym kącie nadawania, niejednokrotnie o mocy dużo większej, niż inne anteny. Tu dostajesz dużą mocą. To nie od razu mikrofalówka, ale tak to wygląda. Weź pod uwagę, że i na kubkach z kawą jest napisane: Uwaga, gorące! To po prostu prewencja przed skrajną głupotą i zabezpieczenie producenta - "no ale ostrzegaliśmy!"

   osoby które np w wojsku pracowały przy urządzeniach nadawczo odbiorczych

   @zupakalafiorowazkluskami: z tego, co mi były wojskowy mówił, to były zazwyczaj urządzenia nieekranowane, a do tego o bardzo dużej mocy. Osobiście nie słyszałem, aby jednak jakieś problemy zdrowotne były udowodnione, by były z czymś takim skorelowane. Po prostu X osób dostanie nowotwór. Ja pracuję przy radioliniach, Ty piszesz książki. Oboje możemy dostać nowotwór. Trzeba by znaleźć jakieś badania potwierdzające lub przeczące naszym zdaniom.

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: doświadczenia religijne, uwierzyłbyś? bo skoro Bóg jest i Boga nie ma. to każdy powinien móc sobie wybrać, czy i w co chce wierzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster:

   Żadna korporacja nie odważył by się ryzykować
   XDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: Jeszcze sie przekonasz ,że gówno wiesz na temat 5G . Skoro to takie bezpieczne to zaproponuj ze będziesz nosił antene na głowie. Po co scinać 10tki tysięcy drzew skoro jest twój zakuty łeb.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantagruelion: chyba sie kolego pomyliles, ja jestem goracym przeciwnikiem mikrofal w tym 5G(owna)
   takze zawsze sprawdz do kogo tam skrobiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: A to sorki się rozpędziłem . Masakra ludzie łykają wszystko jak pelikany tylko dlatego ,że coś w TV usłyszeli ,że to super. Biada...

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: Witaj,
   wiesz to ze mozna chodzic pomiedzy rackami z radiem czy niezaterminowanymi sma to zadna wlasciwie informacja. Tory radiowe sa zdecydoiwanie ekranowane w IDU co jest oczywiste, "cieknace" fale to strata/zaklocenia/problemy. takze akurat tu bezpieczniej niz posrod sektorow na BTS (hello me!) . niezaterminowane sma to tez raczej srednie zrodlo bo brak falowodu i reflektora czyni takie punktowe zrodlo raczej teoretycznym.
   ALe to wszystko nie ma znaczenia, ja twierdze ( w moich komenatrzach wyzej to znajdziesz) ze sumaryczna ilosc cellphonow i bts X ilosc rozproszonej energii na osrodku (czyt. parze wodnej ) podgrzewa cala atmosfere o jak wyzej wyliczylem o 0,36'C / rok.
   i to biorac pod uwage bnardzo ostrozne zalozenia.
   To jest globalne ocieplenie czynnik antropologiczny.

   inna sprawa ze wplyw promieniowania mikrofal nie jest obojetny dla organizmu a ze nie jest dobroczynny to pozostaje tylko opcja szkodliwy.

   ps. tak mam tu taki RTCN na ktory wlazlem tylko do polowy bo gorna czesc jest juz zagrozenie zycia i zeby tam wejsc musieliby wylaczyc na ten czas cale dvb, a Emitel za koszt takiej przerwy policzyl mi tyle ze podziekowalem.

  •  

   pokaż komentarz

   @klapsio: wiesz jakie sa warunki istotne dla wplywu promieniowana elmag na organizmy zywe?

   1/odleglosc od zrodla
   2/moc
   3/czas ekspozycji

   dla Twojego przypadku trzeba by policzyc jaki jest rzeczywisty spadek mocy na odleglosci od zrodla, bo jak mniemam
   z komoreczka nie rozstajesz sie przez 24h a z BTS zapewne tak.
   poza tym BTS ma sektory i w Twoja strone jest wykierowany zapewne jeden dwa ale nie calosc wiezy laduje w Twoja chate.
   A Twoja komoreczka ma antene semidookolna i przez dluzszy czas dnia masz ja w odleglosci 0cm od ciala i jesli nie jestes piwniczakiem samotnikiem to masz tam w domku kilka podobnych nadajniczkow mikrofal.

   takze to mozna policzyc jak wyglada realnie i zapewne bedziesz zdziwiony

   ogolnie powiem Ci ze taki sredni telefon komorkowy GSM ma moc 2-8W to przez cala dobe zbiera sie 50wh-200wh czyli cos jakbys wsadzil glowe albo jadra do mikrofali na 5minut na 600Watt, CODZIENNIE
   cieplo?

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12:

   wplyw promieniowania mikrofal nie jest obojetny dla organizmu a ze nie jest dobroczynny to pozostaje tylko opcja szkodliwy.

   Potrzebne źródło

  •  

   pokaż komentarz

   taki sredni telefon komorkowy GSM ma moc 2-8W

   @Martini12: bzdura

   https://en.wikipedia.org/wiki/HPUE

   max to 31dBm co daje minimalnie ponad 1W i to tylko w określonych warunkach i jest to świeży sprzęt

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: > taki sredni telefon komorkowy GSM ma moc 2-8W

   tabela 2.6 zrodlo

   wplyw promieniowania mikrofal nie jest obojetny dla organizmu a ze nie jest dobroczynny to pozostaje tylko opcja szkodliwy.

   mikrofale podgrzewaja tkanke, podgrzewa kazde cialo ktore ma h2o, powodujac stres oksydacyjny a wiec nie jest obojetna ergo szkodliwa.

   pierwsze z brzegu zrodlo

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: No i za argument poparty źródłem szanuję

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: a popatrz co mi wyszlo wyzej :) sam sie troche zdziwilem .
   potem porachowalem z grubsza i mi wyszlo ze cale gsm story to niezly wklad do podgrzewania atmosfery.

  •  

   pokaż komentarz

   bo jak mniemam z komoreczka nie rozstajesz sie przez 24h a z BTS zapewne tak

   @Martini12: jest dokładnie na odwrót. siedze cały dzień w domu w odległości kilkunastu metrów od bts który jest na budynku po drugiej stronie ulicy. telefon mam przy sobie tylko gdy wychodzę z domu może z godzinę dziennie, a aktywnie korzystam z niego może ze 2 razy w tygodniu. te dywagacje nie mają sensu, najlepiej byłoby zmierzyć to miernikiem ale nie mam 1k do wywalenia na taki gadżet, który nawet nie wiadomo czy faktycznie dobrze to mierzy

  •  

   pokaż komentarz

   @klapsio: sorry ale cos mi tu stoi w ostrej sprzecznosci, Twierdzisz ze Twoj telefon komorkowy masz przez cala dobe w odleglosci od siebie wiekszej niz BTS?

   i nie rozmawiasz z niego ani nie korzystasz z internetu w komorce czesciej niz 2x na tydzien ?
   i jednak mieszkasz sam w piwnicy ze w nie masz innnych zrodel mikrofal?

   no jestes w takim razie wyjatkowy, i szczerze gratuluje oraz zazdroszcze.

   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @Martini12: telefon na ogół leży w odl 2-4 m, ale też jest to urządzenie o nieporównanie mniejszej mocy i intensywności działania niż bts. dzwonię czasem rzadziej niż raz na tydzień, większość rozmów przeprowadzam z domu przez skype. z netu w telefonie korzystam może raz na miesiąc. w sumie zabieram go ze sobą "na wszelki wypadek" wychodząc z domu. właśnie wpadłem na pomysł żeby to zmienić, nosić mały, zapasowy, wyłączony aparat. z innych źródeł to mam jeszcze mysz bezprzewodową. co prawda tutaj od nadajnika do odbiornika jest 20 cm więc chyba nie ma tam dużych mocy, ale może też zrezygnuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @klapsio: chodzi o to ze moc maleje z kwadratem odleglosci. i ten moment kiedy rozmawiasz przez telefon trzymajac go przy gloiwe, albo wychodzac z nim out trzymajac go w spodniach to albo grzejesz mozg i galki oczne albo jadra.
   ale fakt przy Twojej determinacji jestes wyjatkiem. natomiast 2-3m to jednak mniej niz bts, ale fakt ze nie sadze zeby skompensowalo to roznice mocy, ale to trzeba by policzyc i zmierzyc zeby rozstrzygnac.

   keep up the good work!
   serio zazdroszcze...

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: w Belgii większość aut to auta na Diesel. 50% wszystkich aut to auta firmowe, które dawane są w ramach pakietu wynagrodzeniowego. Chybiłeś.

 •  

  pokaż komentarz

  Przeczytałem komentarze i jestem przerażony ilością szurii na wykopie...

 •  

  pokaż komentarz

  Kilkadziesiąt tysięcy Polaków rokrocznie umiera na wskutek chorób wywołanych smogiem - jakoś nie widać żadnego poruszenia. Nikogo to nie obchodzi poza "lewackimi ekooszołomami". No ale weź coś powiedz o 5g zaraz zjazd foliarzy "hurr durr chcą wykończyć Polaków" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  o gurwa, ciekawe ile folii zejdzie na kapelusz na ten tłusty łeb?

 •  

  pokaż komentarz

  myslalem ze to stopa

  źródło: Untitled.png