Morawiecki w expose: Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Morawiecki w expose: Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Jednym z elementów expose premiera Mateusza Morawieckiego było bezpieczeństwo na ulicach. Zadeklarował, że rząd wprowadzi w przepisach pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia, a także że koszty konsekwencji wypadków drogowych będą ponosili ich sprawcy.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech jeszcze wprowadzi pierwszeństwo samochodów osobowych przed pociągami na przejazdach kolejowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: co złego jest w pierwszeństwie pieszych na pasach? W Polsce już powoli dochodzi cywilizacja i kierowcy, gdy widzą zbliżającego się pieszego do pasów to się zatrzymują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: To, że większość ludzi "mam pierwszeństwo" traktuje jak "jestem nieśmiertelny" a człowiek w starciu z samochodem jest na przegranej pozycji.

   W Polsce już powoli dochodzi cywilizacja i kierowcy, gdy widzą zbliżającego się pieszego do pasów to się zatrzymują.

   Ale piesi nie dorośli do tego aby w bezpieczny sposób pokonywać ulicę, czy to na przejściach czy bez.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: pociągi przejeżdżają przez drogę w oznaczonych przejazdach kolejowych tak samo jak piesi przez nią przechodzą po oznaczonych przejściach dla pieszych dlatego w obu przypadkach mają pierwszeństwo wynikające z oznakowania

  •  

   pokaż komentarz

   @Bzdziuch: Tu chodzi o to co ma większą bezwładność. Porównanie z pociągiem średnio trafione, w miastach jeździ się powoli, to raz, dwa że auta mają coraz lepsze hamulce więc nie ma aż takiego problemu zwolnić, nawet jak ktoś wejdzie dość późno na pasy.
   A po trzecie ewidentnie niektórym się marzy wyj%##nie aut z rynków i uliczek miejskich, wg. mnie z autami nie będzie problemu jeśli będzie dużo parkingów piętrowych, a tak to stają nimi, zawadzają na chodnikach, kręcą się w kółko szukając miejsca, co zwiększa niepotrzebnie ruch. Po czwarte komunikacja zbiorowa powinna być docelowym środkiem przemieszczania się ludzi do pracy, samochód powinien spełniać funkcję użytkową min. zakupy, dowóz czegoś, wyjazd na urlop itp, a nie jeżdżenie nim do pracy i to o zgrozo często samemu, przez co spalamy niepotrzebnie tyle benzyny, wytwarzamy CO2 i trujemy miejską okolicę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ale on chce wprowadzic pierwszenstwo PRZED pasami. Pierwszenstwo pieszego na pasach jest zapisane juz w obecnych przepisach.

  •  

   pokaż komentarz

   @saper_vodiczka: No czyli jeżeli pieszy nie wejdzie jeszcze na pasy to nadjeżdżające auto będzie miało obowiązek się zatrzymać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Nie sil się.
   Tutaj jeszcze za dużo ludzi nie dorosło.
   Żyją w takiej nędzy umysłowej że wydaje im się że im więcej mocniejszy może tym lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @saper_vodiczka: i by wystarczyło gdyby każdy kierowca zachowywał szczególną ostrożność tak jak powinien ale w Polsce jak w lesie

  •  
   z.....p

   -5

   pokaż komentarz

   @Marek1991: zasady może i cywilizowane ale infrastruktura za tym nie nadąża.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: już ma taki obowiązek. Pieszy oczekujący na wejście nie ma pierwszeństwa, ale samochód ma mu go udzielić - zatrzymać się i wpuścić. Problemem nie jest przepis. Najwyraźniej egzekucja go leży i kwiczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: No to trup będzie się ścielił gęsto. Przemysł funeralny zaciera ręce.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: dlaczego mieliby mnie obchodzić ludzie, którzy myślą, ze są nieśmiertelni? To chyba ich problem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: a to, że takie nowum wprowadza się zwykłym rozporządzeniem, a nie gada w p@!!?!@onym expose premiera kraju „który powstał z kolan” tzn. jak totalnie nie mają pomysłu więc każda pierdoła jak ta będzie niczym spelnienie wyborczych obietnic. szkoda że jazdy na suwak nie wspomniał. ba ta wchodzi za dwa tygodnie. łot grejt sukcess

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: kompletna bzdura. Nie masz pojęcia co piszesz. Ten przepis zabije wielu ludzi drugie tyle zrójnuje. A 2 razy tyle pogorszy status życia.

   Jak wprowadzą ten przepis to pierwsze co to kupuje dobrą kamerkę do samochodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: Proponuję po wprowadzeniu tych przepisów, w ramach protestu skrzyknąć się (wystarczy kilkuset kierowców) i jeździć po Warszawie, przy każdym przejściu dla pieszych bez sygnalizacji zwalniając do 2 km/h, prędkości bezpiecznej przy tych przepisach. I tak minimum przez miesiąc. A najlepiej propagując taką "kulturę jazdy"
   (logicznie, jeśli pieszy ma pierwszeństwo przed przejściem i nie musi sygnalizować chcęci skorzystania z niego, to może wbiec na przejście w każdej chwili z niespodziewanego miejsca i każda prędkość wyższa niż toczenie się 2 km/h to ryzyko kolizji z Twojej winy)

  •  

   pokaż komentarz

   co złego jest w pierwszeństwie pieszych na pasach?

   @Marek1991: zadanie z fizyki: ile energii potrzeba by rozpędzić samochód o masie 1500kg z prędkości 0-50km/h?

   Teraz pomnóż ten wynik razy:
   * Ilość samochodów aktywnych,
   * kilka razy dziennie takie dodatkowe hamowanie,
   * 365 dni w roku.

   Czy jest to ekologiczne? Czy jest to ekonomiczne? Czy będzie bezpieczniej, a może będzie więcej wypadków?

   Imo pewne straty vs. wątpliwy zysk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991:

   co złego jest w pierwszeństwie pieszych na pasach? W Polsce już powoli dochodzi cywilizacja i kierowcy, gdy widzą zbliżającego się pieszego do pasów to się zatrzymują.

   Miałem raz taką sytuację, gdy pieszy (młody chłopak) zasuwał chodnikiem raźnym krokiem. I gdy doszedł do przejścia dla pieszych - nagle, bez żadnego ostrzeżenia, sygnalizacji, bez rozglądania się i sprawdzania drogi robi w lewo zwrot i wali na przejście - prosto pod koła mojego samochodu. Na szczęście skończyło się na wduszeniu hamulca w podłogę.
   Tutaj identyczne zachowanie, ale skończyło się znacznie gorzej: https://www.youtube.com/watch?v=ctQTTXNIAPM

   Jeśli wprowadzą bezwzględne pierwszeństwo pieszych, to takie sytuacje skończą się uwaleniem kierowcy, mimo że nie jest winny. I co ma w takiej sytuacji robić kierowca? Przejeżdżać przez przejścia 5km/h? Wiesz, jakie straty paliwa i czasu to wygeneruje?

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: nie pierdziel, w Polsce przejście dla pieszych to jak rosyjska ruletka. Wejdziesz i nie wiesz czy przejdziesz czy może jakiś mistrz tfu kierownicy nie postanowi pokazać chojrakowi na pasach gdzie jego miejsce wjeżdżając mu w dupę swoim passeratti z gazem. Nie zgadzam się z pisem w żadnym praktycznie punkcie ale za pierwszeństwo pieszych przed przejściem przybije im pione. Polscy kierowcy muszą się nauczyć że nie są bogami na jezdni.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: nie w sytuacji kiedy zabijesz kogoś kto nosi zbroję pierwszeństwa. To ty będziesz zmiał przej#@!ne.
   @PC86: dokładnie
   @sorbiq: przesadzasz, owszem zdarzają się takie sytuacje ale głównie po zmroku lub przy ograniczonej widoczności. Kierowca ma uważać i zwracać szczególną uwagę na pieszych ale sorry ale kierowcy to nie jakieś mityczne stworzenia, którzy wszystko widzą. Już jest nasrane znaków przy drogach, trzeba uważać na innych uczestników ruchu a teraz jeszcze każą zastanawiać się czy ktoś na chodniku będzie chciał przejść czy pójdzie dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: ja nie mówię o nocy tylko o sytuacjach dziejących się w ciągu dnia na oznakowanych przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Jeden samochód staje a drugi go wyprzedza. Wchodzę na przejście i nie wiem czy ten samochód co nadjeżdża zatrzyma się przed przejściem czy to ja będę musiał czmychać. Powiem więcej, pamiętam jak miałem naukę jazdy to instruktor zgodnie z przepisami mówił że nie mogę się zatrzymać przed przejściem dopóki pieszy nie postawi nogi na pasach. Dla mnie to bzdura. I cieszę się że w końcu będzie jasne co ma kierowca zrobić przed przejściem dla pieszych.

  •  

   pokaż komentarz

   Wchodzę na przejście i nie wiem czy ten samochód co nadjeżdża zatrzyma się przed przejściem czy to ja będę musiał czmychać.

   @sorbiq: I prawidłowo, pierwszeństwo które masz czy to z powodu zielonego światła czy z powodu,że jeden z samochodów się zatrzymał nie zwalnia Cię z myślenia i uważania na otoczenie. To w Twoim interesie jest aby pokonać to przejście w sposób bezpieczny dla Ciebie. Samochód się polakieruje i wyklepie a Ciebie będą zmywać karcherem. Epitafium "Miał pierwszeństwo" nic Ci nie da. Ja nie przeczę faktowi, że pieszemu, który jest na pasach należy umożliwić ich opuszczenie a kierującemu pojazdowi, który wyprzedza w takiej sytuacji wlepić mandat. Ja jestem przeciwny sytuacji w której pierwszeństwo jest nadawane za sam fakt zbliżenia się do pasów. Rodzi to za wiele komplikacji i jest niebezpieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: nie zgadzam się. Przejście dla pieszych i umożliwienie bezpiecznego przejścia przez użytkowników drogi musi być prawnie zabezpieczone, w Polsce brakuje kierowcom kultury jazdy a w szczególności udostępniania bezpiecznego przejścia pieszym, a wynika to ze sposobu w jaki przepisy są skonstruowane.

  •  

   pokaż komentarz

   nie w sytuacji kiedy zabijesz kogoś kto nosi zbroję pierwszeństwa. To ty będziesz zmiał przejebane.

   @mmaku89: a więc muszę uważać, żeby go nie zabić, co nie? Tak samo jak muszę uważać jak wyjeżdżam z podporządkowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @sorbiq: ale sytuacja, którą opisywałeś jest prawnie zabezpieczona. Kierujący pojazdem jeśli wywinie taki numer jest karany. W tej chwili trzeba umożliwić opuszczenie przejścia dla pieszych a nadanie pierwszeństwa jeszcze przed wejściem dla pieszych niczego nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @CXLV: Dziękuję, wyręczyłeś mnie. Że też nikt tutaj tego nie zauważa... Ostatnio byłem świadkiem jak kilkunastotonowa ciężarówka z naczepą zwalniała zjeżdżając z wiaduktu, bo pod koniec zjazdu jest przejście dla pieszych na zakręcie, a tam piesze łajzy nie pomyślą, że możnaby poczekać 5 sekund i przepuścić cięższy pojazd tylko walą na to przejscie bo przecież phierwchrzeństwo mają! A za chwile na rowerze jadę ja i wdycham pół kilo czarnych niespodzianek z rozpędzającej się na nowo kobyły. Przy nowym przepisie takie sytuacje się nasilą, więc dołączam do pytań. Czy ktoś pomyślał o bilansie zysków i strat ?

  •  

   pokaż komentarz

   Niech jeszcze wprowadzi pierwszeństwo samochodów osobowych przed pociągami na przejazdach kolejowych.

   @mmaku89: lepiej podsumować się tego nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mmaku89: powinien dodatkowo wprowadzić, że jeśli pieszy / albo kierowca miał smartfona w garści w czasie wypadku to jest winny tak samo jakby był na podwójnym gazie. Imho telefony powodują ostatnio więcej wypadków niż drogowe pijaki, a smartfonowe zombiaki są całkowite wyłączone ze świata (idą lub jadą bezmyślnie przed siebie nie zważając co się dzieje na drodze)

 •  

  pokaż komentarz

  Największy problem niecierpiący zwłoki w Polsce..... DEBILE.

  •  

   pokaż komentarz

   @terravar: Nie zwłoki, lecz zwłok. Około trzech tysięcy rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @verda coś mi mówi że ta liczba którą podajesz to ściema.

   Tak czy siak, ilość osób ginących na przejściach drastycznie wzrośnie, bo będą wchodzić pod koła, bo mają pierwszeństwo...

   Uczcijmy ich minutą ciszy...

  •  

   pokaż komentarz

   @verda: teraz mi opowiedz ile czasu premier poświęcił osobom które popełniły samobójstwa, a potem sprawdź jaka jest liczba trupów z tego powodu

  •  

   pokaż komentarz

   @verda w ten sposób tylko ich przybędzie, pieszy już w ogóle nie będzie sprawdzał, czy może przechodzić...¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: Przyznam, że faktycznie liczba trzech tysięcy, jest błędna. Zapamiętałem ją z artykułu, który niedawno czytałem. Sprawdziłem statystyki: w 2018 roku zginęło 803 pieszych. Dla mnie to i tak olbrzymia liczba. Być może liczba ofiar wzrośnie, jeśli kierowcy będą nadal mieć gdzieś przepisy. Mam nadzieję, że sankcje dla nich będą na tyle dotkliwe, że następnych będą one odstraszać od takiego zachowania. Tobie zaś życzę, byś nie musiał minutą ciszy czcić pamięci, po jednym z Twoich bliskich lub znajomych.

  •  

   pokaż komentarz

   @verda: więcej chodzę piechotą. Lepiej, mieszkam w centrum miasta, w miejscu gdzie jest mega ruchliwa droga, taka zwykła dwukierunkowa, ale ruch kosmiczny. Na środku jest przejście dla pieszych, które kieruje na parking. Ja też za parkingiem mam miejsce do wyprowadzania psiaka. Trzy spacery dziennie, łącznie 6 razy dziennie przechodzę przez to przejście. Miałem już setki sytuacji gdzie, będąc już na połowie przejścia, przed twarzą śmignął mi samochód. W tym kilka razy policyjny radiowóz, raz ksiądz, ze dwa razy zakonnice. I co ważne, mimo że wiem iż mam pierwszeństwo w takiej sytuacji, nawet jeśli pojedzie ksiądz z policjantem, to i tak się pilnuję bo dawno by mnie na tym przejściu ktoś zabił.

   Jeśli dopuścimy do takiej sytuacji że ludzie będą czuli że mają pierwszeństwo przed kilkoma tonami na 4 kołach, to nie będą to minuty ciszy, ani godziny, dosłownie tygodnie....
   Nawet jeśli kierowcy jadą przepisowo, to z 50km/h do zera nie da się zatrzymać na metrze, a niektórzy piesi mają takie podejście. Będzie dużo wypadków, do tego wymuszenia odszkodować i różnie inne dziwne akcje.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89 chwała ci za ten komentarz. Tu jest problem: sporo przechodniów myśli że ustawowe wprowadzenie pierwszeństwa jednocześnie zmienia prawa fizyki i od tego momentu samochody zatrzymują się od razu.
   Potem taki debil z pierwszeństwem pakuje Ci się zimą pod koła a Ty próbujesz zatrzymać auto z przepisowych 50 czy szalonego rajdu 60km/h.
   Debilizm.
   Plus taki, że jak się przejedzie odpowiednio wieku pieszych może ktoś to zrozumie.... Jak widać potrzeba ofiar... ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @verda tyle to ja zarabiam w miesiąc

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: Nie martw się. Kierowcy się przestawią bardzo szybko. W krajach gdzie wprowadzono przepis i wysokie sankcje - kierowcy uważają na pieszych jak na nic innego. Nasi kierowcy gdy przyjdzie im pojeździć dłużej w cywilizowanych krajach - po początkowym szoku również te maniery przejmują i uważają nie mniej niż cywilizowani drogowo obcokrajowcy. Rodacy nagle "widzą" znaki, pasy, że ktoś się zbliża do przejścia. Ba, wbiegające dziecko nie jest niczym niezwykłym czy to samo dziecko skręcające "nagle" na przejście z nosem w telefonie. Dobry i kulturalny kierowca potrafi to wszystko przewidzieć. Dzieci samodzielnie pokonują drogę z domu ze szkoły i nie giną.

  •  

   pokaż komentarz

   @brightside: w innych krajach także piesi się inaczej zachowują. Nie ma wp@?$%!!ania się pod maskę, albo co lepsze, odbijania się od drzwi samochodu bo JA MAM PIERWSZEŃSTWO!!!11!oneone.

   No ale cóż, może i kierowcy i piesi się przestawią... jak zginie odpowiednio dużo osób.

  •  

   pokaż komentarz

   @verda: Do ludzi na etapie rozwoju 4 latka nie przemówisz nawet faktami.
   Nadają na terrorystów a kilka tysięcy ginie na drogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @alteron: Nie wiem czemu premier zwrócił uwagę właśnie na to. Mnie też boli to, że w Polsce ginie tyle osób śmiercią samobójczą i również to, że chyba rząd nic sobie z tego nie robi. Jest wiele innych zjawisk, które niepokoją i lepiej, by ich nie było, ale chyba nie o tym jest dyskusja w tym wątku?.. Poza tym prawdopodobieństwo, że przejedzie mnie na przejściu jakiś "szybki i bezpieczny" kierowca jest chyba większe, niż to że spadnie mi na głowę jakiś samobójca.. W każdym razie, z tym pierwszym miałem już do czynienia i ledwo uszedłem bez szwanku.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: @lazyt: Jakoś w takiej np. Norwegii daje się wyhamować, również ciężarówkami, czy autobusami, Obowiązują tu inne prawa fizyki?..

  •  

   pokaż komentarz

   @verda: ehh, np. w takiej Norwegii masz jednaj inną mentalność i piesi nie wskakują pod maskę...
   Oczywiście jeszcze dużo robi infrastruktura i trochę inne podejście do dróg, chodników i przejść dla pieszych. U nas powoli zaczyna się robić bezpieczniejsze przejścia i wprowadzać założenia z zachodu, ale powoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: alez p#$#%%%isz kocopoly.... Skoro taka tragedia i piesi tak w pl wlaza pod kola to moze pokaz statystyki ktore to potwierdza? A no tak, nie masz takich bo w statystykach wychodzi cos zupelnie innego.

   I jak zawsze niesmiertelna mentalnosc... W pl mentalnosc jest taka, ze kierowcy nauczyli sie ze przejscie to takie miejsce gdzie pieszym laskawie pozwala sie przechodzic i to piesxy a nie kierowca ma tam uwazac. To totalbnie podejscie z dupy, bo kierowca jest wyszkolony, sprawny i zna samochod i jego droge hamowania. Z drugiej strony staruszek, dziecko, niewidomy, ale w pl tacy inteligenci jak ty na nich wlasnie zrzucili ocene sytuacji. To jest chore i dlatego wlasnie o wiele bezpieczniej na przejsciach jest w krajach gdzie to kierowca ma uwazac.

   U nas juz jeden taki armageddon mial byc, jak zmieniano i wymuszano ustapienie pierwszenstwa autobusom wyjezdzajacym z zatok. Tez miala byc tragedia bo mentalnosc itd... A wszyscy sie przestaawili migiem, teraz tez tak bedzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @verda no właśnie jest 2.5 krotne większe ryzyko że dostaniesz depresji i strzelisz samobója niż zginiesz na drodze

 •  

  pokaż komentarz

  No to jest problem poważny, istotny wręcz newralgiczny dla istnienia państwa żeby go w swoim expose zamieszczać. Maaatko! Co za kraj i politycy. Ehhh.

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro koszty konsekwencji będą ponosili sprawcy wypadkow, czyli ubezpieczenie OC będzie nieobowiązkowe(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

 •  

  pokaż komentarz

  Zadeklarował, że rząd wprowadzi w przepisach pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia

  To cokolwiek niejasne. Który z pieszych na rysunku poniżej "zbliża się do przejścia"? Długości strzałek są proporcjonalne do prędkości ruchu.

  źródło: piesi.png

  •  

   pokaż komentarz

   @anadyomenel:
   Okaże się, jak wejdą na przejście. Tak ma działać ten przepis - kierowca musi zakładać, że każdy z nich może wejść na przejście.

   Problem jest gdzie indziej. Przykład z Polski, zaczynasz w tym miejscu, kończysz po 250 metrach i liczysz przejścia. Jest ich trzy.

   To teraz poproszę o podobny przykład np. z Niemiec, Skandynawii czy Francji.

   Albo przykład przejścia z ww miejsc przez jezdnię 2+2 bez sygnalizacji świetlnej, gdzie u nas takich przejść jest pełno i są śmiertelną pułapką na pieszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @anadyomenel: No właśnie bardziej jasnej sytuacji jak ta nie można było chyba narysować. Kierowca widząc takie natężenie ludziów powinien zachować szczególną ostrożność. Bo każdy z nic może wejść. Nowy przepis zamknie kierowcom furtkę pod nazwą "wtargnięcie" na przejście. Będą musieli jeszcze bardziej uważać = bardzo bardzo zwolnić. Nie do przepisowego "50" i tym się później bronić, tylko tyle ile trzeba. A wręcz całkiem zatrzymać się gdy brak absolutnej pewności czy pieszy wejdzie czy się tylko rozgląda. I o to właśnie chodzi. Tak to działa w innych krajach, przejście dla pieszych jest święte jak przejazd kolejowy do którego niektórzy tu wciąż śmieszkują.

  •  

   pokaż komentarz

   @brightside:

   widząc takie natężenie ludziów powinien zachować szczególną ostrożność
   Oni nie muszą być tam jednocześnie - tak po prostu łatwiej narysować. Można ich rozważać pojedynczo.

   zamknie kierowcom furtkę pod nazwą "wtargnięcie" na przejście.
   A nie powinien, bo wtargnięcia się zdarzają. Jeżeli ktoś z chodnika nagle wskoczy na jezdnię, to kierowca nie zdąży zareagować niezależnie od tego, jak wolno jedzie.

   A wręcz całkiem zatrzymać się gdy brak absolutnej pewności czy pieszy wejdzie czy się tylko rozgląda.
   A pieszy stoi pod ścianą trzy metry od przejścia i ciupie w telefon. Od kwadransa. Ale może zaraz wejdzie - absolutnej pewności nie ma.

   przejście dla pieszych jest święte jak przejazd kolejowy do którego niektórzy tu wciąż śmieszkują.
   Ależ samochód na przejeździe jest właśnie w sytuacji pieszego na przejściu - jest bardziej zwrotny, ma krótszą drogę hamowania, i jest bardziej wrażliwy przy kolizji.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz:

   Okaże się, jak wejdą na przejście. Tak ma działać ten przepis - kierowca musi zakładać, że każdy z nich może wejść na przejście

   W takim przypadku przejść przy ruchliwych chodnikach w ogóle nie dałoby się przejechać, bo praktycznie cały czas jest jakiś pieszy, który może wejść lub wbiec w czasie krótszym od reakcji kierowcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Będą musieli jeszcze bardziej uważać = bardzo bardzo zwolnić. Nie do przepisowego "50" i tym się później bronić, tylko tyle ile trzeba. A wręcz całkiem zatrzymać się gdy brak absolutnej pewności czy pieszy wejdzie czy się tylko rozgląda.

   @brightside: To jest piękne. Wymuszanie odszkodowania "na pieszego"
   Podjeżdzasz do pasów widzisz człowieka który idzie chodnikiem (ale nie przechodzi) i korzystasz z okazji zrobienia auta. Mocno hamujesz i czekasz aż ktoś wjedzie w tył. Potem policja, zeznania i cyk zrobiony remonta całego auta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Proszę bardzo. Zurych.
   2 pasy plus tramwaje, 290 metrów i 5 przejść
   Zapraszam. Przyjedź. Zobacz jak to funkcjonuje w mieście gdzie 7 letnie dzieci same chodzą do szkoły.
   W Polsce to jak wysłać dzieci na pewną śmierć.
   https://www.google.pl/maps/@47.3697384,8.5079713,174m/data=!3m1!1e3

   źródło: zurich.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: No właśnie nic tylko zabrać tych wszystkich szybkich i wściekłych biednych "kierowców" na wycieczkę do cywilizowanego kraju i pokazać naocznie jak to funkcjonuje...

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: i co stoi na przeszkodzie aby to samo zrobić teraz?

  •  

   pokaż komentarz

   @brightside: Najlepiej do Szwajcarii. Każdy kierowca powinien przejść takie rekolekcje :)

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: przykład totalnie z dupy, a ile kodztuje Ciebie w tym miejscu mandat za przekroczenie prędkości np. o 10km/h??? w tym Zurychu co to 7 letnie dzieci same chodzą do szkoły? albo może podaj co się stanie jeśli wyprzedzisz na pasach??
   @anadyomenel ma rację bo wprowadzenie takiego przepisu będzie durne.
   Najpierw wprowadzić bardzo wysokie mandaty, egzekwować te mandaty bez zmiłuj, edukować/zmienić tryb nauczania kierowców, a póżniej możesz sobie i 8 przejść zrobić i nikomu nie będzie przeszkadzać!
   Pamiętaj jak jeden z drugim zapłacą po 5k PLN za wyprzedzanie na pasach to będą bardzo dlugo pamietać.

  •  

   pokaż komentarz

   @anadyomenel: może rozwiązaniem byłoby pozostawienie, że pieszy przed przejściem ma obowiązek się zatrzymać. mimo że ma poerwszeństwo. chodiz o ten moment kontaktu z kierującym aby obaj wiedzieli swoje intencje

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: Sam jesteś z d...y :)
   gość chciał przykład to dostał przykład, uważam że mandaty są za niskie i w PL bezpieczeństwo na drogach to sprawa priorytetowa
   Każdy czuje się jak kozak na stepach.
   Ten przepis powinien iść w parze z wysokimi mandatami ale cóż.. u nas to mało popularnie politycznie.
   Za dużo kierowców wyborców. Podniesienie mandatów o 600% to spadek w sondażach.
   Cieszę się z tej zmiany, na następne czekam.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Proszę bardzo, Stavanger gdzie taki przepis istnieje (ustąpić należy każdemu pieszemu zbliżającemu się do skrzyżowania) i ma się dobrze, wypadków tyle co kot napłakał (poniżej 30/milion osób gdzie w pl 79). Wbrew pozorom Polacy bardzo szybko się do tego prawa tutaj przyzwyczajają i chwalą sobie (nawet łysawe Sebki nie narzekają z tego co słyszałem).

   Jedź sobie prosto 250m

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: nie odpowiedziałeś na pytanie które zadałem, bo nie wiem czy wiesz ale mandaty najpierw byly podniesione, a następnie wprowadzone zmiany dla pieszych. Ale ty wolisz z dupy przepis, robiony o kant dupy. Tak samo jak jazda na suwak. Nawet tego nie potrafili w prosty sposób napisać i już musza robić do niego nowelizację do ustawy która wejdzie w życie dopiero 6 XII br.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: Gratuluję ci subaru, ale wiesz co? Musisz januszować na autostradzie. Obszar zabudowany to teren nie tylko dl aut... jakie pytanie bo coś przeoczyłem chyba.

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: a ile kosztuje Ciebie w tym miejscu mandat za przekroczenie prędkości np. o 10km/h??? w tym Zurychu co to 7 letnie dzieci same chodzą do szkoły? albo może podaj co się stanie jeśli wyprzedzisz na pasach?? - czytanie ze zrozumieniem trudna rzecz, chwalenie się że sie mieszka w Zurychu a tak naprawdę w koziej dupie pod Mielcem to co innego.
   Nie januszuję po prostu pokazuję dziurę w logicę twojego rozumowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: Za przekroczenie... o 10 nie tak źle. Natomiast każde kolejne może być droższe. Aż w końcu idzie sprawa do sądu. Ale za przekroczenie w zabudowanym o 30-40 to można iść do pierdla.

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: dziekuję i tyle w temacie. I wystarczy to wprowadzić, nawet nie bawiąc się pierdle tylko wysokie kary za pomocą uwaga rozporzadzenia ministra MSWiA bez ustaw!!!! No ale lepiej p!#!%?%olo na około w expose premiera. to tylko tym bardziej pokazuje jak daleko jestesmy od tej cywilizacji.
   Jeśli Polacy jeżdżą przepisowo w innych krajach bo boja sie o swój portfel to dlaczego nie mieli by tak eździc w samej Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: Nie wystarczy. Bo u nas np taki Najsztub sobie wynajmie adwokata, znajdzie lukę i już po zabawie. Będą ściągać z niego 10 lat aż sprawa się przedawni. Uważam że dopiero jak kierowcy nauczą się szacunku do drugiej osoby można z tego zrezygnować. Dziś jest taka sytuacja że każdy Janusz, Mirek czy Sławek wsiadając za kółko zapomina o tym, że życie i zdrowie innych jest ważniejsze niż jego 2 minuty. Niestety smutna prawda.
   Jak nie po dobroci to siłą....

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: To nie wiem kto wychowywał te dzieci, że strach je posłać!

1 2 3 4 5 6 7 ... 22 23 następna