•  

  pokaż komentarz

  John Mack był profesorem psychiatrii z Uniwersytetu Harvarda i liderem badań nad tzw. uprowadzonymi. Mack był cenionym psychiatrą, autorem aż ponad 150 publikacji naukowych oraz zdobywcą nagrody Pullitzera. Przez lata Mack zakładał, że każdy, kto twierdzi, że został porwany przez kosmitów jest szalony, podobnie jak ci, którzy traktują takich ludzi poważnie. Pewnego dnia Budd Hopkins, artysta i rzeźbiarz zainteresowany tematem uprowadzeń, spotkał profesora Macka i po krótkiej rozmowie dał mu pudełko listów od ludzi, rzekomo porwanych przez obcych. Hopkins dodał przy tym, że jego zdaniem większość z tych ludzi jest całkowicie zdrowa psychicznie i ma prawdziwe doświadczenia.

  Profesor Mack postanowił zatem dać temu szansę, myśląc, że to szaleństwo. Początkowo podejrzewał, że takie osoby cierpią na choroby psychiczne, ale kiedy u osób, z którymi rozmawiał, nie było widocznych patologii, jego zainteresowanie wzrosło. Mack przeprowadził szczegółowe rozmowy oraz badania psychologiczne z ponad 200 mężczyznami i kobietami, twierdzącymi, że zostali uprowadzeni. Po szeregu testów psychologicznych Mack stwierdził, że nie ma żadnego psychiatrycznego ani psychosocjologicznego wyjaśnienia tych relacji. Wskazywał, że ci ludzie nie są chorzy psychicznie. „To, co mnie uderzyło to ‘zwyczajność’ tych ludzi, właściciela restauracji, kilku sekretarek, strażnika więziennego, studentów uczelni, administratora uniwersytetu i kilku gospodarzy domu. Większość uprowadzonych nie wydaje się kłamcami, konfabulantami lub osobami cierpiącymi na wyraźną chorobę psychiczną”.

  Mack stwierdził, że jedynym zjawiskiem w psychiatrii, które odpowiednio wyjaśniało objawy pacjentów w kilku najbardziej istotnych przypadkach, byłby zespół stresu pourazowego. Jak zauważył, oznaczałoby to, że pacjent naprawdę wierzył, że pamiętany przerażający incydent rzeczywiście miał miejsce. W czerwcu 1992 r. John Mack oraz profesor fizyki z MIT David Pritchard zorganizowali pięciodniową konferencję na MIT, aby omówić i analizować zjawisko uprowadzeń. Konferencja zgromadziła wielu naukowców oraz specjalistów reprezentujących różne perspektywy. Podczas konferencji na MIT naukowcy uznali, że sprawa uprowadzeń jest niemożliwa do zweryfikowania. W wywiadzie dla BBC Mack stwierdził: „Nigdy nie powiedziałbym: tak, są kosmici zabierający ludzi. Ale powiedziałbym, że istnieje przekonujące, potężne zjawisko, którego nie mogę wyjaśnić w żaden inny sposób, to tajemnicze. Jednak nie wiem, co to jest, ale wydaje mi się, że zachęca do głębszego, dalszego dochodzenia.”

  Część osób oprócz problemów psychicznych wskazywało też, że uprowadzeni mogą kłamać aby zyskać sławę oraz rozgłos. Kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest to, że bardzo często tzw. uprowadzeni boją się mówić o swoich przypadkach publicznie z powodu strachu przed ośmieszeniem. Wolą pozostać anonimowi i tylko w ten sposób godzili się na badania, nie szukając sławy. Jak wskazywał Mack, byli to bardzo zwyczajni ludzie, przysłowiowi przeciętni zjadacze chleba. Mack wskazywał też, że różni ludzie z różnych części świata opisywali takie same historie, często z zadziwiająco podobnymi szczegółami. Dr Richard McNally z Harvard Medical School przeprowadził ślepą próbę z 10 uprowadzonymi, konkludując, że, „żaden z nich nie cierpiał na jakąkolwiek chorobę psychiczną”.

  Jak wskazuje profesor psychologii Stuart Appelle większość naukowców i pracowników służby zdrowia psychicznego stara się tłumaczyć te doświadczenia takimi czynnikami, jak paraliż senny, fałszywe wspomnienia, zwyczajne oszustwo lub psychopatologia. Jak dodał profesor Appelle podczas gdy psychopatologia jest wskazana w niektórych odosobnionych przypadkach uprowadzeń przez kosmitów to ocena zarówno w badaniu klinicznym, jak i standaryzowanych testach wykazała, że jako grupa doświadczeni uprowadzeń nie różnią się od ogólnej populacji pod względem rozpowszechnienia psychopatologii. Inni eksperci, którzy twierdzili, że zdrowie psychiczne porwanych osób nie jest ani lepsze, ani gorsze od przeciętnych, to psychologowie profesor John Wilson i Rima Laibow oraz psychoterapeuta David Gotlib. Sprawa uprowadzeń pozostaje nierozstrzygnięta z powodu braku możliwości zweryfikowania całego zjawiska. Możemy jedynie wysłuchać relacji uprowadzonych osób, porównać je z innymi a następnie zastanowić się nad wiarygodnością tych słów.

  źródło: holographic-universe (Copy) (Copy) (Copy) (Copy).jpg

 •  

  pokaż komentarz

  (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  źródło: media.filmz.ru

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze w każdym wszechświecie, jest ta pierwsza cywilizacja.

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu w kreskówkach UFO porywa krowy?