•  

  pokaż komentarz

  Widok podwozia.

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: i.imgur.com

 •  

  pokaż komentarz

  zajebiste, nie wiedziałem że takie coś ma zawieszenie na sprężynach

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: Mnie zastanowiło przeciwnie - jak duza masa jest nie resorowana (od taki walek w środku).

  •  

   pokaż komentarz

   @hektor190: Mnie najbardziej zainteresowało, że rozrząd cylindrów nie jest idealnie w przeciw fazie, tylko przesunięty o 90 stopni.

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: A to akurat proste do wytłumaczenia. To są cylindry dwustronnego działania. Dzięki przesunięciu o 90 stopni nie masz martwych kątów, tylko na któryś z tłoków zawsze działa para.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mekki: Też prawda, nie wpadłem na to, że suw pracy to właśnie 90 stopni i czy obrócimy o 90, 180 czy 270 stopni to i tak jest całkowite pokrycie "pracą".

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: Nie nie, suw pracy to 180 stopni, dlatego cylindry są przesunięte o 90 stopni. Nie występuje wtedy bieg jałowy przy 0 i 180 bo drugi cylinder jest akurat w swoim środkowym położeniu. Analogicznie dla 90 i 270 stopni gdy drugi cylinder jest w gmp i dmp, pierwszy jest na środku.

  •  

   pokaż komentarz

   (od taki walek w środku).

   @hektor190: Całkiem możliwe, że to nie jest wałek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko rura grubościenna.

   @Mekki: Ciekawsze jest IMO wrzucanie wstecznego. Co dokładnie daje podniesienie tych cięgien?

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy_expert
   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Silnik_parowozu
   To co się podnosi to wodzik suwaka. W położeniu środkowym suwak się nie rusza. Max w dół i w górę daje przesunięcie fazy rozrządu o 90 stopni do przodu i do tyłu dzięki czemu można zmieniać kierunek ruchu, a dzięki płynnej regulacji stopień napełnienia cylindra.

  •  

   pokaż komentarz

   @hektor190: Całkiem możliwe, że to nie jest wałek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko rura grubościenna.

   @wypokowy_expert: To jest oś. A wały mogą być również drążone. Wrzeciona tokarskie też są drążone, ale nikt tego nie nazywa rurami.

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiedziałem że takie coś ma zawieszenie na sprężynach

   @TerazPolska123: Mnie zaskoczyło to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerazPolska123: w ogóle budowa genialna w swojej prostocie - wałkiem rozrządu jest oś, kołem zamachowym jest koło, cylindry są na zewnątrz

  •  

   pokaż komentarz

   @hektor190 Masa nieresorowana to małe piwo, układ biegowy parowozu to istny horror konstruktorów ze względu na (w przypadku większych parowozów) ważące tonę lub więcej korbowody i wiązary które wykonują ruch posuwisto-zwrotny kilkanaście razy na sekundę(!) i próbuje się to zrównoważyć przeciwwagami na kołach które jednak wykonują ruch po okręgu co wprowadza jeszcze więcej zamieszania. @Bartholomew @TerazPolska123 to jest jeszcze bardziej skomplikowane, każda oś opiera się lub jest zawieszona na wachaczach które przez resory łączą wszystkie osie. Czasami jeszcze dochodzą takie wynalazki jak wózki i półwózki np. kraussa-helmholtza gdzie pierwsza oś jest osią naprowadzającą w łuku dla innych osi napędowych, a wszystko to w 150 tonowej bestii

  •  

   pokaż komentarz

   układ biegowy parowozu to istny horror

   @Cody3223: Kiedyś przy okazji innego znaleziska też pisałem o tym jak ta machina musiała być genialnie projektowana, żeby wytrzymać jazdę:

   Zawsze mnie to dziwiło - jakim cudem siły działające na te ciężkie belki przenoszące napęd parowozu na kolejne koła nie rozrywały wszystkiego w cholerę? Przecież to jest kilkaset kilo każdej belki, po kilka belek z każdej strony - w sumie pewnie kilka ton żelastwa telepane po okręgu metr w każdą stronę kilka razy na sekundę. Ja wiem, że łożyska były specjalne, ale cholera, jak patrzę na tę szarpaninę to podziwiam jednak tę konstrukcję.

   GIF

   źródło: wykop.pl (901KB)

  •  

   pokaż komentarz

   układ biegowy parowozu to istny horror konstruktorów

   @Cody3223: Horror konstruktorów to byly samoloty ewentualnie samochody ale lokomotywy od samego poczatku zmagaly sie raczej z niedowaga niz nadwaga i konstruktorzy mogli w nie pakowac co im tylko do glowy przyszlo.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: I tak i nie, pamiętajmy że lokomotywy powstawały w 19 i na początku 20 wieku kiedy obliczenia i wszelkie rysunki odbywały się na papierze, a w niektórych państwach dalej byli królowie i monarchie.

   łożyska były specjalne

   @Bartholomew: Czy ja wiem, po prostu wielkie bloki z odlanego stopu łożyskowego. Przy prędkości 80km/h zacięcie się smarowania lub jego brak powoduje wytopienie takiego metalowego bloku w pół minuty albo krócej. Czasem się też urywa.

   źródło: FB_IMG_1568995822744.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Czasem się też urywa.

   @Cody3223: Urwania sie korbowodu to byly jedne z mniej strasznych rzeczy ktore przytrafialy sie tym maszynom..

   źródło: i.pinimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Cody3223: Kurde o jak byk widać przeciwwagi dla korbowodów. Ale że wykonują "inny" ruch niż korbowody i co z tego wynika nigdy się nie zastanawiałem. A musi być koszmarem. Ciekawe czy koła się zużywały równomiernie po obwodzie :D

   Dzięki za ciekawostkę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe czy koła się zużywały równomiernie po obwodzie

   @hektor190: Nie, nigdy tak nie jest i nie było. Dlatego zestawy kolejowe się raz na jakiś czas przetacza. Ba, produkuje się nawet do tego specjalne narzędzia - https://www.youtube.com/watch?v=9mIUbS9CP4Q

   @Bartholomew: Czy ja wiem, po prostu wielkie bloki z odlanego stopu łożyskowego.

   @Cody3223: Wtedy i w tym przypadku ze zwykłego żeliwa. "Odwrotna reguła Charpy" została poznana dopiero w XX wieku.

   @Cody3223: Horror konstruktorów to byly samoloty ewentualnie samochody ale lokomotywy od samego poczatku zmagaly sie raczej z niedowaga niz nadwaga i konstruktorzy mogli w nie pakowac co im tylko do glowy przyszlo.

   @joannadeli: Zdecydowanie nie. Największym problemem pierwszych parowozów była ich olbrzymia, jak na tamte czasy, masa. Rakieta Stephensona nie była pierwszym parowozem. Była pierwszym parowozem, który nie rozp$#$$$?ał torowiska (i siebie przy okazji) podczas pracy. Rewolucyjne w Rakiecie było to, że ważyła mniej, niż siedem ton.

   Generalnie wszystkie maszyny wtedy były "horrorem konstruktorów". Przełom XIX i XX wieku to był czas przekładni dźwigniowych i kolanowych, które wp$#$$$?ano wszędzie, nawet do karabinów maszynowych XD

   To był czas, w którym nie istniały żadne normy odnośnie konstrukcji i technologii produkcji kół zębatych, dlatego produkcja głupiego zegara potrafiła trwać kilkanaście lat. A nawet, gdyby takie normy istniały, to inżynierowie mieliby srogie problemy z materiałami, bo stopy na koła zębate opanowano dopiero w latach 50. W czasach IIWŚ największym problemem czołgów były układy przeniesienia napędu.

   Zresztą, nawet dzisiaj trwają nad tym prace. Obecnie w lotnictwie i motoryzacji odchodzi się od przekładni planetarnych na rzecz przekładni wielodrożnych, bo można uzyskać większe przełożenie z pojedynczego stopnia. Problemem są uderzenia i drgania.

  •  

   pokaż komentarz

   przekładni wielodrożnych, bo można uzyskać większe przełożenie z pojedynczego stopnia.

   @multikonto69: Czy przekladnie wielodrozne nie sa same w sobie przekladniami wielostopniowymi??

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Tak, są. Ale przekładnie w układach napędowych nigdy nie są jednostopniowe. Nawet głupi podnośnik śrubowy ma dwa stopnie.

   Chodzi o przełożenie liczone z jednego stopnia. W przypadku przekładni planetarnych norma przewiduje przełożenie i = 7..9, natomiast w przypadku wielodrożnych i = 11..16. W przypadku zwykłej przekładni walcowej masz i = 1..4. Oczywiście nie oznacza to, że nie można produkować innych - przeciętny trawers wieży czołgowej jest napędzany przez przekładnię walcową o i = 80..160 - na jednym stopniu. Ale to już są konstrukcje specjalne, w każdym innym zastosowaniu koło o średnicy trzech metrów byłoby raczej idiotycznym rozwiązaniem. W takim napędzie anten i radarów stosuje się przekładnie z elipsami zębatymi, albo inne wynalazki.

   W takim napędzie śmigłowca całkiem rozsądne jest zastosowanie przekładni wielodrożnej. Amerykanie tego próbowali kiedyś w Comanchu, projekt którego zamknięto jakiś czas temu. Natomiast nie poszło to w las, a takie przekładnie planetarne dzisiaj się stosuje z powodzeniem.

 •  

  pokaż komentarz

  To nie jest silnik tylko jego sterowanie.
  Cała lokomotywa wygląda tak:
  https://www.google.com/search?q=414.096&source=lnms&tbm=isch
  Silniki ma klasycznie na zewnątrz.

  źródło: cdmuzeum.cz

 •  

  pokaż komentarz

  pokaż spoiler ! Ukryty tekst...Stoi na stacji lokomotywa,

  Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
  Tłusta oliwa.

  Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
  Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
  Uch - jak gorąco!
  Puff - jak gorąco!
  Uff - jak gorąco!
  Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
  A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.
  Wagony do niej podoczepiali
  Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali,
  I pełno ludzi w każdym wagonie,
  A w jednym krowy, a w drugim konie,
  A w trzecim siedzą same grubasy,
  Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy,
  A czwarty wagon pełen bananów,
  A w piątym stoi sześć fortepianów,
  W szóstym armata - o! jaka wielka!
  Pod każdym kołem żelazna belka!
  W siódmym dębowe stoły i szafy,
  W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,
  W dziewiątym - same tuczone świnie,
  W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie,
  A tych wagonów jest ze czterdzieści,
  Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
  Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
  I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
  I każdy nie wiem jak się wytężał,
  To nie udźwigną, taki to ciężar.
  Nagle - gwizd!
  Nagle - świst!
  Para - buch!
  Koła - w ruch!

  Najpierw -- powoli -- jak żółw -- ociężale,
  Ruszyła -- maszyna -- po szynach -- ospale,
  Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
  I kręci się, kręci się koło za kołem,
  I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
  I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
  A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
  Po torze, po torze, po torze, przez most,
  Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,
  I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
  Do taktu turkoce i puka, i stuka to:
  Tak to to, tak to to , tak to to, tak to to.
  Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
  Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
  Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
  Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

  A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
  A co to to, co to to, kto to tak pcha,
  Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch?
  To para gorąca wprawiła to w ruch,
  To para, co z kotła rurami do tłoków,
  A tłoki kołami ruszają z dwóch boków
  I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
  Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,
  I koła turkocą, i puka, i stuka to:
  Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!...

  pokaż spoiler Julian Tuwim

  Lokomotywa

 •  

  pokaż komentarz

  Cały czas mam wrazenie jakby to była pila ramowa, która przecina oś lokomotywy :)