•  

  pokaż komentarz

  USA drenuje mózgi wszystko jest ok. Chiny drenują mózgi wszystkim odpierdziela ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Kali ukraść krowę dobrze, Kalemu ukraść krowę, źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: dokładnie to samo chciałem napisać :)

   USA ma gówniany system edukacji (tzn. drogi i wielu osób po prostu nie stać na studiowanie w swoim kraju). problem z punktu widzenia przedsiębiorstw jest mało widoczny, bo od wielu dekad USA drenuje cały świat z dobrze wykształconych specjalistów.

   cieszę się zatem, że USA dziś odczuwają skutki takiego podejścia (choć do sympatyka ChRL to mi daleko)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger:

   (tzn. drogi i wielu osób po prostu nie stać na studiowanie w swoim kraju

   Dodam jeszcze, że topią pieniądze w obszarach biedy, plus studiują ci którzy mają kasę i niekoniecznie nadają się na naukowców, plus czwarto rzędne uniwersytety dla hołoty. Razem daje to 20-40% Amerykanów na studiach doktoranckich. A inwestowanie w biedę owocuje np liczbą afroamerykanów jak 1 do 13, na studiach doktoranckich z informatyki/programowania (w tych 40%). Oczywiście 1/13 nie oznacza, że to studenci z biednych obszarów, ta liczba jest jeszcze mniejsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: no niestety... USA to taka patologia że szok. jakby ten kraj był bliżej Europy, gdyby większość mogła tam wyjechać tak jak do Holandii, Francji czy Niemiec (pomieszkać, żyć, studiować i bez problemu wrócić jeśli okzałoby się że to nie jest tak cudowny kraj jak pokazują seriale) to ten mit "raju na ziemi" (w jaki wierzy spora część - nawet wykształconych Polaków) szybko by upadł.

   no ale fanbojów nie przekonasz :)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger:

   USA to taka patologia że szok
   Tak ale alternatywą nie będą Chiny, może w krótkim okresie, można odnieść wrażenie, że tak jest. W dłuższym, widać że, nie ma alternatywy, dla ładu stworzonego przez USA. Chiny mają jedną, największą słabość, są monoetniczne i nigdy nie będą, Babilonem jak USA. To zawsze w każdej dziedzinie obróci się przeciwko nim. Dwa przykłady ad hoc:

   - nauka, raczej nie uświadczymy szefa projektu, placówki badawczej, kogoś innego niż chińczyka.
   - kino tylko Chińczycy Han, jako aktorzy.
   To są dwie dziedziny w, które Chińczycy inwestują, ale nie są w stanie konkurować z muriką, właśnie ze względu na monotoniczność. Filmy i nauka amerykańskie są ofertą dla całego świata, tworzone przez ludzi z każdej narodowości, Chińczycy tego nie oferują, nie mają soft power.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: co do Chin - zgoda. to też jest jeden z powodów dlaczego to USA jest w stanie rozpalać wyobraźnię ludzi na całym prawie świecie, a ChRL nie. USA po prostu ma ciekawą pop-kulturę. a pop-kultura chińska jest dla nas kompletnie niezjadliwa.

   nie bardzo uśmiecha mi się hegemonia ChRL zamiast USA, ale zdrowa konkurencja i uświadomienie USA że należy szanować swoich sojuszników, a nie dawać im "oferty nie do odrzucenia" może tylko nam pomóc w znormalizowaniu stosunków (bo dziś, przynajmniej z perspektywy Polski i UE one nie są normalne).

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: @secret_passenger: @secret_passenger:

   USA po prostu ma ciekawą pop-kulturę. a pop-kultura chińska jest dla nas kompletnie niezjadliwa.

   To już "nasza" pop kultura.

   uświadomienie USA że należy szanować swoich sojuszników,

   Nasz niedawny sojusznik "ZSSR" bardzo nas szanował, byliśmy ważnym bratnim elementem, elementem który miał przyjąć pierwsze uderzenia atomowe, w wojnie z NATO. Innymi słowy po Polsce została by pustynia. Dlatego im bardziej marginalni jesteśmy dla USA, w militarnym starciu z Chinami, tym lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7:

   To już "nasza" pop kultura.

   racja. trochę :(

   Nasz niedawny sojusznik "ZSSR" bardzo nas szanował, byliśmy ważnym bratnim elementem, elementem który miał przyjąć pierwsze uderzenia atomowe, w wojnie z NATO. Innymi słowy po Polsce została by pustynia. Dlatego im bardziej marginalni jesteśmy dla USA, w militarnym starciu z Chinami, tym lepiej.

   zgoda. chodzi mi o to byśmy byli partnerem, albo choć próbowali nim być. na razie zachowujemy się bardziej jak terytorium zależne. i z oczywistych względów stawia nas to w dużo gorszej sytuacji niż gdybyśmy próbowali grać na dwie strony (UE i USA). my jednak mamy tendencję do silnego wiązania się jak nie z jedną to z drugą stroną...

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Nie mamy argumentów, żeby grać na dwie strony. Serwilizm wobec USA, nie jest niczym hańbiącym, w końcu tak zachowuje się cały zachód, a w szczególności Niemcy, Korea i Japonia. Zresztą, zobacz jak zachowały się Niemcy wobec 5g, podsłuchiwania ich polityków przez NSA, baz USA na ich terytorium. Anglicy czy Francuzi coś tam przebąkiwali w sprawie 5g, że się zastanowią, ale to były pozory, przełknęli ultimatum Trumpa z uśmiechem.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: UE mogłaby być przeciwwagą dla USA jeśliby tylko była taka polityczna wola. Niemcy i Francja nie są takie pro USA jak choćby Polska czy Włochy. no, ale skoro bardziej się ceni sojusznika zza oceanu niż sojusznika zza miedzy... to już zupełnie inny problem.

   i nie jest rozsądne poleganie w kwestii bezpieczeństwa na obcym państwie. moglibyśmy ruszyć z europejską wsółpracą w dziedzinie wojskowości, ale znów... nie ma politycznej woli do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger to mi przypomina adorowanie przez młodego chłopaka, tutaj Polska, starszej lampucery która ledwo dycha, bo chłopiec myśli, że stara nadal ma możliwości z których kiedyś słynęła, a były to mocno naciągane plotki, ale fama się rozeszła.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: Chiny mają wiele więcej wad. One są w stanie podbijać jedynie kraje trzeciego świata dlatego że ich inwestycje w 100% opierają się na eksporcie własnych produktów łącznie z pracownikami więc w krajach nawet trochę rozwiniętych taki modus operandus nie przejdzie. Chińska ekspansja ma za zadanie wyeksploatowanie krajów w których niby to inwestują, nie jest to sytuacja win win o której tak chętnie wspominają. Dzięki USA wiele krajów się wzbogaciło na wspólnym handlu w tym również Chiny, ponadto USA kontroluje większość światowych przepływów finansowych. Model chiński nie stworzy z Chin supermocarstwa, będą raczej azjatyckim tygrysem.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: Co za bzdury piszesz.Ameryka w swym przekazie, projekcji sily, propqagandy i oferty rynkowej byla takze jednolita etnicznie az do lat 90 kiedy to nagle lewactwo zaczelo decydowac.
   Roznorodnosc byla amerykanska sila glownei na poczatku rozowoju.Przy czym byla to roznorodnosc nacji europejskich.
   Teraz jak sie wszedzie pokazuje mniejszosci i pmpuje imigracje to nagle sie okazuje ze w wielu dziedzinach usa juz nie sa liderem mimo ze jeszcze 2 dekady byly.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122:

   usa juz nie sa liderem mimo ze jeszcze 2 dekady
   bzdura

   byla takze jednolita etnicznie az do lat 90
   bzdura

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: Gdzie masz tu bzdury? 2 dekady temu nawet w przemysle motoryzacyjnym usa bylo nadal potega.
   I tak usa byla jednolita etnicznie , z iloscia bialych na poziomie 80%.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122:

   usa byla jednolita etnicznie, z iloscia bialych na poziomie 80%

   Ameryka NIGDY, w swojej historii nie była jednolita etnicznie ani rasowo. Zresztą używasz sformułowania "etnicznie" w znaczeniu rasa. W USA, w urzędach, masz podział na rasy i pochodzenie etniczne. Rasa według urzędów USA to: biały, czarny, Afroamerykanin, native American/Alaska/Hawaii, inny, multi rasa i dwie rasy. Natomiast w urzędach wyróżniane jest jeszcze pochodzenie etniczne: Latynosi i Hispanic.
   Amerykańska Wikipedia może skategoryzować ludzi jeszcze w następujący sposób: Polish (pochodzenie etniczne/narodowe) American.

   tu masz link, jak rzoumieją to Amerykanie.
   https://www.census.gov/topics/population/race/about.html

   Wbrew pozorom, mimo iż takie kategoryzowanie ludzi przez urzędy, to pozostałość po segregacji rasowej, nie zostało to zaniechane z powodów politycznych i praktycznych. Powody praktyczne: niektóre leki działają inaczej i w innych dawkach na Azjatów, Afroamerykanów i białych, dlatego trzeba ich dla każdej rasy używać inaczej. Niektóre grupy etniczne (narodowe), mają tendencję do chorób genetycznych. Wiedza ta użyta w słusznej sprawie, może ratować i chronić życie ludzkie.

   2 dekady temu nawet w przemysle motoryzacyjnym usa bylo nadal potega

   Chciałbym nieśmiało zauważyć, że najwyżej wyceniane firmy świata to (wartość giełdowa) : Microsoft (1bln $), Apple, Amazon, Google, Facebook, Berksire Hathaway (Waren Buffett).

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty7: Ty wiesz w ogole do czego sie odnosisz?
   Popatrz sobie na sklad spoleczenstwa usa w latach 80.Zobacz jakie sa % tego podzialu rasowego.Zdaj sobie sprawe ze wtedy siegaly ponad 80% na korzysc rasy kakuaskiej.Zdaj sobie sprawe ze to oni nadawali ton ameryce w kazdej praktycznie dziedzinie i zbudowali jej potege.Mniejszosci nie mialy na to wplywu. Jednoliste spoleczenstwo zawsze moze zdzialac wiecej bo nie dochodzi w nimk do sporow wewnetrznych.Zlepek roznoro0dnosci oznacza tylko bajzel na kolkach i serie nieporozumien.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122:

   .Zdaj sobie sprawe ze to oni nadawali ton ameryce w kazdej praktycznie dziedzinie i zbudowali jej potege
   tacy ludzie jak ten na zdjęciu?

   źródło: upload.wikimedia.org

 •  

  pokaż komentarz

  Nauka USA od pół wieku na dokładnie tym samym jedzie. No ale to oczywiście jest spoko, jeszcze nazwa się "dawaniem szansy rozwoju talentom". A jak trafiło na nich to kwik.

  •  

   pokaż komentarz

   @jast zaraz pojawia się pajace które z perspektywy Polski będą pieprzy że USA robi to samo. Przypominam że osłabienie USA nie jedt w naszym interesie więc wstrzymajcie swoje konie sprawiedliwości bo realny świat na nich nie jeździ.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram nie jest w naszym interesie bo. Ładuje y się w głupie układy polityczne z USA, zamiast lawirowac między chinczykami a reszta krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   Przypominam że osłabienie USA nie jedt w naszym interesie więc wstrzymajcie swoje konie sprawiedliwości bo realny świat na nich nie jeździ.

   @Escitalopram: A co pomoże USA fakt, że będziesz dla nich pisał debilizmy w internecie nie mające nic wspólnego z prawdą? Jesteśmy nic nieznaczącymi pyłkami w światowej polityce, więc na prawdę możemy sobie pozwolić, bo kwiki takie jak twój nic USA nie pomogą, a tylko zwykłych ludzi ogłupiają.

   A prawda jest taka, że USA robiła to samo przez cały XX wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram: pajaca to twoja stara w szpagacie urodzila

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski nie wiem czy wiesz ale Swoboda handlu i bogacenia się od 2 połowy XX wieku dla świata zachodniego zależala w dużej mierze od ochrony szlaków handlowych przez USA. Chiny to satrapia ich dominacja nad światem nie jest dominacja świetlaną i w miarę wolnościową. Jesteśmy pylkiem bo takie osoby osoby na stanowiskach maja tak samo idiotyczne myślenie jak Ty, a dla Chińczyków jestesmy jedynie mięsem... I podludzimi. Kraje azjatyckie są jak roje bezmozgivh społecznie dronow z królowa matka którym wystarczy przestawić wajche żeby z narodów o ciekawej kulturze stali się dzikusami niosący i swój rasizm na bagnetach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram oczywiście, że jest a raczej byłoby jakbyśmy się tak publicznie Amerykanom nie wypinali przy każdej możliwej okazji.

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiem czy wiesz ale Swoboda handlu i bogacenia się od 2 połowy XX wieku dla świata zachodniego zależala w dużej mierze od ochrony szlaków handlowych przez USA.

   @Escitalopram: I co z tego? USA bardzo dobrze na tej ochronie wyszło, bo rozpropagowało swoją walutę na cały świat, przez co inflacja z dodruku dolara nie rozkłada się wyłącznie na 300 mln Amerykanów, tylko na cały świat, przez co USA może drukować setki miliardów przy bardzo małych konsekwencjach.

   Chiny to satrapia ich dominacja nad światem nie jest dominacja świrtlaną i w miarę wolnościową

   Chiny chcą teraz świata bardziej wolnościowego niż USA, bo popierają wolny handel na świecie, a USA narzuca ciągle kolejne cła, w tym i na Unię Europejską.

   Masz naiwne spojrzenie i myślisz, że Chiny ograniczają swoim ludziom wolność, bo rządzi nimi kreskówkowy złoczyńca, który chce zniszczyć świat i zabrać dzieciom radość ze świąt Bożego Narodzenia, podczas gdy autorytaryzm to po prostu ich model budowania siły państwa.

   Chiny nie są zainteresowane wewnętrznymi sprawami państw zachodu, tak długo jak te z Chinami handlują.

   Jesteśmy pylkiem bo takie osoby osoby na stanowiskach maja tak samo idiotyczne myślenie jak Ty.

   Idiotyczne spojrzenie masz ty, skoro boisz się prawdy i wolisz myślenie życzeniowe, licząc że tępe powtarzanie fałszywych frazesów sprawi, że staną się one rzeczywistością.

  •  

   pokaż komentarz

   a dla Chińczyków jestesmy jedynie mięsem... I podludzimi.

   @Escitalopram: Tak samo jak dla USA. Spytaj się ich czemu ograniczają nasze możliwości obrony państwa i wymuszają na nas takie budowanie armii, byśmy byli uzależnieni od dostaw z państw NATO przez brak możliwości kupna niektórych komponentów wojska, jak choćby amunicja przeciwpancerna do czołgów.

   Kraje azjatyckie są jak roje bezmozgivh społecznie dronow z królowa matka którym wystarczy przestawić wajche żeby z narodów o ciekawej kulturze stali się dzikusami niosący i swój rasizm na bagnetach.

   I było mówić od razu, że jesteś rozemocjonowanym ignorantem, a nie kimś poważnym. To wszystko co piszesz to bezwartościowe merytorycznie emocjonalne hasełka.

   Po co te tępe wartościowanie emocjonalne?

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski weź coś poczytaj o Chinach, ich mentalności i o tym co może się stać kiedy to Chiny zaczną dominować.
   USA obecnie zorientowalo się co się odp?@$!$$a i wala swoją najsilniejsza bronią wszędzie, skoro Niemcy nie chcą iść z USA to USA będzie walilo w Niemcy. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski to nie są emocje tylko fakty. Wystarczy spojrzeć jak państwa azjatyckie traktują obywateli. Japonia do 45 Korea Północna do teraz, Chiny teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram no właśnie zależała. Czas przeszły. Świat poszedł do przodu i inni także zauważyli, że handel to dobrobyt a tymczasem USA robi jakieś głupie gierki tam gdzie widzą, że nie są najlepsi ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram hold your horses nie tłumaczy się dosłownie. W języku polskim mamy odpowiednik - trzymaj cugle na wodzy.

  •  

   pokaż komentarz

   weź coś poczytaj o Chinach, ich mentalności i o tym co może się stać kiedy to Chiny zaczną dominować.

   @Escitalopram: co może się stać? Przecież oni zawsze byli izolacjonistami. Przykładasz zachodnie miarki do ich kultury, bo to na zachodzie każde państwo które trochę siły dostało, zaraz atakowało słabszych.

   Chiny są głównie skupione na sobie.

   USA obecnie zorientowalo się co się odp%!@$$@a i wala swoją najsilniejsza bronią wszędzie, skoro Niemcy nie chcą iść z USA to USA będzie walilo w Niemcy. Proste.

   USA zorientowało się, że traci władzę nad światem i dlatego zaczęło atakować każdego kto ich nie wspiera, a ty z nich robisz jakichś bojowników o światową sprawiedliwość XDD

   to nie są emocje tylko fakty. Wystarczy spojrzeć jak państwa azjatyckie traktują obywateli. Japonia do 45 Korea Północna do teraz, Chiny teraz.

   W USA do lat 60-tych mieli segregację rasową, a teraz mają patologie społeczne typu masowe bankructwa z braku pieniędzy na leczenie i epidemię narkomanii, więc nie ośmieszaj się pisząc takie rzeczy, bo USA jest pod wieloma względami patologią nawet przy nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @jast:

   youtube.com/watch?v=pNcj-CYamRs

   [

  •  

   pokaż komentarz

   @Escitalopram to tak jak z Niemcami, Anglikami, Rosjanami... USA to w sumie satrapia globalnie szkodliwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski to co np dzieje się z Ujgurami. Jak to taka izolacja to dlaczego nie siedzieli na dupach i nie rządzili swoimi terenami ludu Han tylko się rozrastaja? Taka izolacja że wyciągają łapy po Afrykę?

   Nie robię z USA bojowników o światowa sprawiedliwość, ale lepiej żeby po oceanach pływały amerykańskie lotniskowe niż miałyby to robić lotniskowce państwa totalitarnego z obozami pracy, systemem oceny społecznej i wsadzaniem kamery w najgłębsze dupy swoich obywateli bez możliwości protestu.

   W USA do lat 60 mieli segregacji rasowa i co z tego? Już nie mają. A chiny maja dalej obozy pracy a ludzie są tam traktowani jak śmieci.

   @markyslim to co napisałem nie ma nic wspólnego z angielskim idiomem

  •  

   pokaż komentarz

   co np dzieje się z Ujgurami. Jak to taka izolacja to dlaczego nie siedzieli na dupach i nie rządzili swoimi terenami ludu Han tylko się rozrastaja?

   @Escitalopram: co ty bredzisz? Sinciang od setek lat jest częścią imperium Chin. Ujgurzy są w Chinach, więc tylko się głupotą ośmieszasz, skoro najpierw piszesz o świecie, a potem podajesz przykłady z Chin.

   Taka izolacja że wyciągają łapy po Afrykę?

   Łapy po Afrykę wyciągnęli koloniści z Europy. Chińczycy tam handlują i przyszli z kasą, a nie z wojskiem jak Europa.

   Znowu bredzisz typie. Ładnie tak łgać?

   Nie robię z USA bojowników o światowa sprawiedliwość,

   Oczywiście, że robisz. Uprawiasz jakieś tanie manipulacje, porównujesz związki gospodarcze do kolonializmu, negujesz przynależność Sinciangu do Chin, choć jes ich częścią od setek lat, a nic nie mówisz choćby o zajęciu przez USA Kalifornii od Hiszpanii, lub europejskich wojnach światowych.

   ale lepiej żeby po oceanach pływały amerykańskie lotniskowe niż miałyby to robić lotniskowce państwa totalitarnego z obozami pracy, systemem oceny społecznej i wsadzaniem kamery w najgłębsze dupy swoich obywateli bez możliwości protestu.

   Póki Chiny robią to swoim ludziom, a nic nie zapowiada, że będą robić to innym, to Europie i Polsce nic złego się nie stanie.

   BTW, czemu nic nie mówisz o Guantanamo, czy amerykańskich bazach w Polsce, gdzie torturowano ludzi? Tak przecież przejęty jesteś prawami człowieka.

   Czemu nie mówisz nic o tym, że rząd USA pozwala masowo szpiegować własnych obywateli Facebookowi i Google, oraz sam to robi?

   Może dlatego, że masz beret zryty propagandą?

   W USA do lat 60 mieli segregacji rasowa i co z tego?
   Już nie mają. A chiny maja dalej obozy pracy a ludzie są tam traktowani jak śmieci.


   Chiny mają obozy pracy i co z tego? Za 70 lat też nie będą mieli, bo roboty będą znacznie bardziej opłacalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski Sinciang wielokrot ie próbował ogłaszać niepodległość. Jest "chiński" relatywnie od niedawna czyli 200lat 50 procent mieszkańców to ujgurzy lud zupełnie inny aniżeli Chińczycy. Chińczycy prowadzą tam agresywna politykę kolonizacji. Jeżeli tak wygląda wolność w wydaniu chińskim to ja dziękuję. W Chinach odejście od niewolników będzie wynikiem opłacalności w USA było naturalnym procesem emancypacji i wspierania tej emancypacji. Podziękuję więc modelowi chińskie u gdzie życie człowieka jest warte tyle że nawet nikt się nie zatrzyma pomoc umiersjacemu na ulicy.

   Póki jesteśmy w sojuszu z USA puty będę popierał ich dominację bo z dwojga złego wolę państwo o przynajmniej pozorne wolności jednostki niż bandę dzikusow.

   USA, ubily 3 Rzesze, zapewniły światowy przepływ towarów i modelu wolnej gospodarki. Można było zarabiać na tym i Chiny na tym potężnie się wzbogacił a teraz te USA wzywają na pojedynek gospodarczy... USA reaguje prawidłowo, jak każde państwo starające się utrzymać dominację i mam nadzieję że się im uda.

  •  

   pokaż komentarz

   Sinciang wielokrot ie próbował ogłaszać niepodległość. Jest "chiński" relatywnie od niedawna czyli 200lat 50 procent mieszkańców to ujgurzy lud zupełnie inny aniżeli Chińczycy. Chińczycy prowadzą tam agresywna politykę kolonizacji. Jeżeli tak wygląda wolność w wydaniu chińskim to ja dziękuję.

   @Escitalopram: dzbanie, przecież nikt nie twierdził, że Chiny mają w swoim kraju wolność.

   A 200 lat temu, to USA prowadziło ludobójstwo Indian, żeby zabrać ich ziemie i się tam osiedlać.

   Indianie też wielokrotnie chcieli się spod władzy USA wyrwać, ale ich już prawie nie ma, bo Amerykanie ich prawie doszczętnie wybili.

   W Chinach odejście od niewolników będzie wynikiem opłacalności w USA było naturalnym procesem emancypacji i wspierania tej emancypacji.

   W USA też było wynikiem opłacalności, bo w połowie XIX wieku niewolnik żył średnio dłużej niż szeregowy robotnik w fabryce w USA. USA zlikwidowało niewolnictwo gdy zaczęło się industrializować, bo w fabrykach bardziej opłaca się mieć robotników niż niewolników. Znowu łżesz zatem.

   Póki jesteśmy w sojuszu z USA puty będę popierał ich dominację bo z dwojga złego wolę państwo o przynajmniej pozorne wolności jednostki niż bandę dzikusow.

   Popieraj sobie co chcesz, tylko tak nie bredź. Masz za mało IQ żeby wiedzieć, że można coś popierać, a przy okazji nie powtarzać propagandy?

   USA, ubily 3 Rzesze, zapewniły światowy przepływ towarów i modelu wolnej gospodarki.

   Bo im się to opłacało.

   USA reaguje prawidłowo, jak każde państwo starające się utrzymać dominację i mam nadzieję że się im uda.

   Zatem potwierdzasz, że to nie chodzi o żadne wolności, tylko o zwykły interes USA, to co pisałeś wcześniej to proamerykańska propaganda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski tak tak. Sam Trump mi płaci dzbanie za sianie propagandy proamerykanskiej. Zaraz napiszę więcej tylko odspiewam hymn w ambasadzie.

   Polska ma zywotny interes w sojuszu z USA, wystarczy tylko żeby polscy politycy pocisneli mocniej ich rząd żeby Polska mogła więcej zyskać na tych relacjach. A ty dalej tam brendzluj się Chinami. Pewnie i Rosję byś dołoży w ramach panslawistycznego sojuszu. Nie wiem kto tu ma niskie iq skoro nie widzi oczywistych zależności na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   tak tak. Sam Trump mi płaci dzbanie za sianie propagandy proamerykanskiej. Zaraz napiszę więcej tylko odspiewam hymn w ambasadzie.

   @Escitalopram: jeśli za darmo to robisz to jesteś śmieszny, bo propagandę powtarzasz bez myślenia.

   Polska ma zywotny interes w sojuszu z USA,

   To nie znaczy, że teraz każdy Polak musi bredzić i powtarzać amerykańską propagandę rodem z Hollywood.

   Ty chcesz mentalnego niewolnictwa, a nie sojuszu, bo sojusznikom nikt nie zabrania trzeźwo oceniać sytuacji.

   wystarczy tylko żeby polscy politycy pocisneli mocniej ich rząd żeby Polska mogła więcej zyskać na tych relacjach.

   Przecież nikt tego nie zrobi, bo u władzy są barany które też powtarzają amerykańską propagandę.

   Jak my możemy coś chcieć od USA, jak oni są tak wspaniali? Możemy nawet przepłacać za sprzęt wojskowy z USA czy płacić im za ich bazy wojskowe w Polsce, w końcu są tak wspaniali, jak mówisz, co nie? XD

   A ty dalej tam brendzluj się Chinami.

   Przecież to ty to robisz z USA. Ja nie mówię jakie to Chiny są wspaniałe i nie kłamię na temat ich wspaniałości, a ty wobec USA to robisz.

   Pewnie i Rosję byś dołoży w ramach panslawistycznego sojuszu. Nie wiem kto tu ma niskie iq skoro nie widzi oczywistych zależności na świecie.

   Ty widzisz takie zależności, że najchętniej to byś postawił wszystko na USA, bo oni są tacy wspaniali, a potem byś płakał, że USA traktuje Polskę jak śmiecia, bo nie mamy żadnej pozycji do negocjacji i jesteśmy od USA uzależnieni.

   Albo co gorsza, uznałbyś, że traktowanie Polski jak śmiecia, wtrącanie się USA w wewnętrzne sprawy Polski, na przykład w sprawie podatku cyfrowego, jest w pełni normalne i dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: O czym ty pierdzielisz błaznie? To USA zapewnia nam bezpieczenstwo, a chinole to bezmyslna masa która ma bialych ludzi za scierwo. Oni tam u siebie mordują obywateli na organy, a w honk kongu nisczaą ostatnie resztki demokracji.

   Zalosny trollu wypad.

  •  

   pokaż komentarz

   @jast no bardziej w sedno już się nie dało

 •  

  pokaż komentarz

  U nas jest tak samo. Wydajemy krocie jako społeczeństwo na wykształcenie dobrych naukowców i specjalistów po czym oni uciekają. Trzeba ten problem dobrze przemyśleć by temu zapobiegać. Zacząłbym od wprowadzenia bonu edukacyjnego, kredytu studenckiego bez zwrotu jeśli przepracują w PL minimum 10 lat po studiach. Czas skończyć z finansowaniem wykształcenia innym państwom.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Filosemita Gowin nie podziela twoich poglądów ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   bonu edukacyjnego, kredytu studenckiego bez zwrotu jeśli przepracują w PL minimum 10 lat po studiach
   @republikaninPL: Zobacz ilu uczniów zawodówek sp@@!?@@a do Niemieckich szkół zawodowych. Jak wprowadzisz jakieś kredytowanie to najlepsi wyjadą zanim zaczną studia.

   PL minimum 10 lat po studiach.
   @republikaninPL: Murarzom i hydraulikom zakaz pracy za granicą też 10 lat po studiach - czas skończyć z finansowaniem Niemcom remontów

  •  

   pokaż komentarz

   dobrych naukowców i specjalistów po czym oni uciekają

   @republikaninPL: Co? Polskie uczelnie na samym dnie rankingów, braki kadry, sprzętu i kompetencji. Ludzie wyjeżdżają, bo szkoda im po 5 latach studiów, pracować za 2k w dziale jakości. Kredyt studencki tylko sprawi, że jeszcze więcej młodych będzie uciekać- i to jeszcze przed studiami

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: powodzenia ze ktokolwiek będzie chciał wtedy robić doktorat w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: każdy Polak po skończeniu studiów powinien mieć zakaz opuszczania kraju dopóki ich nie spłaci w podatku dochodowym

  •  

   pokaż komentarz

   Zacząłbym od wprowadzenia bonu edukacyjnego, kredytu studenckiego bez zwrotu jeśli przepracują w PL minimum 10 lat po studiach. Czas skończyć z finansowaniem wykształcenia innym państwom.

   @republikaninPL: A ja bym zaczął od dobrego wynagradzania specjalistów. 35 milionów Polaków stać żeby zapłacić i 20 tysięcy złotych komuś, kto się naprawdę dobrze zna na swojej dziedzinie.

   No ale jak u nas kasa jest za znajomości, a nie za osiągnięcia i lepiej zarabia bezużyteczny związkowiec w kopalni niż dobry naukowiec, to nie ma się co dziwić, że ludzie uciekają.

   Jak wprowadzisz to co chcesz, to po prostu ludzie nie będą chcieli się uczyć w Polsce, bo po co się wysilać, jak bez ciężkich i drogich studiów też będzie można zarabiać te 5 tysięcy jako mechanik czy glazurnik?

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL ha ha, dobre sobie. W Polsce naukowcy, chemicy po doktoracie, dostają w Warszawie 2200 zł i zostali tylko ci których partnerzy mogą ich utrzymać. Reszta już wyjechała albo zmieniła pracę, nawet w Łodzi w gazecie był kiedyś artykuł o jednym naukowcu który po dość sporych osiagnieciach zrezygnował z kariery naukowej na rzecz pracy w nieruchomościach i na dzień dobry dostał pensjone kilkukrotnie wyższa niż w nauce. Ciekawe gdzie b te v twoje krocie idą, bo na pewno nie ma wypłaty. Pozdrawia naukowiec na emigracji.

 •  

  pokaż komentarz

  Przypomnieć w jaki sposób USA wyrosło na potęgę? Dzięki inteligentnym imigrantom, których kraj ściągał zza granicy. Teraz mają pełne portki, bo Chiny robią to samo. Ojejku.