•  

  pokaż komentarz

  Ruskie niby tacy przyjaciele Serbii. No proszę kto by się spodziewał. Już lepiej z Niemcem zgubić niż z Ruskim znaleźć.

 •  

  pokaż komentarz

  Ano dlatego, że Serbowie to ruskie przydupasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy: Historia mówi że tak robią tylko przygłupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy: co trzeba mieć w łbie żeby chcieć kogoś zabić?
   Módlmy się żeby baba po rogach cię nie jebnela. Szkoda kobity.

  •  

   pokaż komentarz

   ciekawe, opowiedz prosze

   @geszue: Zrobić podwójny agentem albo wymienić.

  •  

   pokaż komentarz

   @geszue:
   Nie wiem,jak historia,ale w zasadzie szpiegów niespecjalnie się tępi,chyba,że absolutnie trzeba.
   Tak naprawdę nie szpieg stanowi problem.
   Problem stanowi szpieg,którego nie znasz.
   Jeśli jednak wiesz,że nim jest nie opłaca się ruszać.Za to opłaca się go obserwować,namierzać kontakty,i podsuwać mu fałszywe i kontakty, i informacje.Odcinać zaś te kontakty,które stanowią zagrożenie.
   Taki szpieg zaczyna wtedy pracować dla ciebie i nawet o tym nie wie,co pozwala mu przechodzić wszelkie testy np.na prawdomówność.Szpiega zdejmuje się w zasadzie tylko gdy trzeba potrząsnąć kimś porządnie.Na przykład uczulić społeczeństwo.Posadzenie kilku i nagłośnienie tego w mediach pomaga przypomnieć obywatelom,że ruscy to nie milusi ludzie do rany przyłóż.I jak ci taki uprzejmy rosjanin z ambasady zaproponuje pożyczkę to lepiej nie brać.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   O ile będzie to rosjanin.Bo to może być nawet amerykanin.Ba,może taki nawet nie wiedzieć,że to amerykanin,czy rosjanin.Bo to może być ruski udający agenta CIA i amerykanin udający szpiega z FSB.
   Ale o fałszywej fladze to sobie możesz w necie poszukać.
   Poza tym szpiegów toleruje się z innych względów.
   Na przykład wiesz,że jakiś Wania z ambasady to szpieg.
   Możesz go oczywiście wywalić z kraju poprzez uznanie go za persona non grata.Więcej nie możesz bo ma immunitet dyplomatyczny.
   Tylko korzyść z tego w sumie jest gówniana.Usunięcie takiego szpiega nie rozwiązuje problemu,bo wywiad nie lubi próżni.Na miejsce wywalonego przyjedzie następny.I całą robotę musisz zaczynać od początku.
   Nie opłaca się zamieniać kogoś o kim wiesz na totalną niewiadomą.
   Zamiast tego lepiej jest patrzeć takiemu na ręce.
   I to się robi.Ale czasem trzeba z bólem serca takiego zamknąć( ͡° ͜ʖ ͡°)
   No to go zamykasz,i czekasz na oferty.Dajesz takiemu wysoki wyrok (dla picu) i czekasz.Zazwyczaj szybko zjawia się ktoś z propozycją wymiany.Dogadujesz warunki i oddajesz wrogowi takiego szpiega.W zamian on oddaje ci na przykład twojego lub twoich,bo wywiad potrafi się targować nie gorzej niż handlarze na arabskim targu (polski rekord to chyba 27:1) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dlatego trwa to dość długo,ale na końcu wszyscy są zadowoleni.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Oczywiście u Serbów mogą w grę wchodzić inne czynniki na przykład nie profesjonalizm,a poziom zinfiltrowania ich struktur przez wroga tak,że są bezsilni.
   U nas z amerykańskim szpiegiem też byłby podobny problem.Zazwyczaj w krajach "zaprzyjaźnionych" są oficjalni przedstawiciele,ale to nie przeszkadza przyjacielowi próbować cię wykiwać.

  •  

   pokaż komentarz

   Na przykład Izrael nie miał skrupułów w kiwaniu USA,choć są zakumplowani.To im USA szpiegów do amerykańskich więzień wsadzało.Na przykład Jonathana Pollarda.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Zrobić podwójny agentem

   @adam2a: Problem ze zrobiniem kogoś podwójnym agentem jest taki, że może zostać potrójnym agentem. Wtedy jak go znowu złapiesz to będziesz musiał go zrobić poczwórnym agentem. A jak go zrobisz poczwórnym i wpadnie i znowu wróci szpiegować to...

   pokaż spoiler Jest takie słowo jak poszóstny? Jakby to w ogóle wyglądało w papierach. Meh :<

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: Bardzo ciekawie napisałeś, myślisz, że nasze służby są na tyle rozumne by stosować takie techniki walki?

  •  

   pokaż komentarz

   @umcumcumcbejbe:
   Pozwolę sobie zacytować legendarnego wręcz pracownika amerykańskiego kontrwywiadu (znanego szerzej pod nazwą FBI) Foxa Mulder'a,że

   pokaż spoiler I want to believe

  •  

   pokaż komentarz

   @umcumcumcbejbe Oczywiście ^^ przynajmniej byli tacy do momentu ujawnienia cudownego raportu Macierewicza, który ujawnił dane wszystkich polskich szpiegów xDDDDDDDD mieliśmy fajnych podwójnych, mieliśmy wielu szpiegów zagranicą. Ogólnie polski wywiad działał całkiem spoko. Oczywiście pomijając przekręty ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Myślę że już przy potrójnym gość dostaje zajoba i zamykają go ale u czubków :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @umcumcumcbejbe: Poza tym, pamiętam co powiedział mi pewien Psorek na zajęciach rok czy dwa lata temu. Polska obecnie ma jeden z najlepszych kapitałów ludzki do szpiegowania. Wystarczy go oszlifować i doinwestować. Bo mało który naród musiał przez ostatnie 300 lat kombinować dzień po dniu. A to zabory, a to 20 lecie międzywojenne, a to PRL. W każdym z tych okresów przeciętny Polak musiał cwaniakować, kombinować jak tu przeżyć dzień. A przy okazji zorganizować powstanie czy dwa. I taka "wiedza" została przekazana z pokolenia na pokolenie. Całkowicie mimowolnie. Kwestia w znalezieniu cwaniaków z IQ > 50 i dać im instrukcje i wiedzę niezbędną do działania. I mamy jeden z najlepszych wywiadów na świecie ¯\_(ツ)_/¯ ALE PO CO, LEPIEJ DAĆ RZĄDZIĆ SŁUŻBAMI SPECJALNYMI KAMIŃSKIEMU XD

  •  

   pokaż komentarz

   @programista3k Która historia tak mówi? Z którą rozmawiałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @geszue: rano znajdę ci sensację Xd wieku :D

  •  

   pokaż komentarz

   @geszue: oprócz zrobienia z gości własnych agentów można tez podrzucać nim dane wywiadowcze. Są fajne dwa odcinki dotyczące właśnie takich zagadnień w sensacjach xx wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @umcumcumcbejbe akurat Polska służby specjalne i wywiad z tego co wiadomo ma jedne z czołowych. Nie jest to żadna zasługa rządu oczywiście, ale.. No wiesz, to w końcu Polacy, my naprawdę mamy umiejętności pomimo wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczorra:

   W wyniku długich negocjacji prowadzonych poprzez berlińską kancelarię prawną mecenasa Wolfganga Vogla, Zacharski otrzymał akt łaski i powrócił do Polski. Operacja wymiany obejmująca w sumie 29 osób miała miejsce 11 czerwca 1985 roku o godzinie 13:00 na moście Glienicke. Zacharski wraz z 3 innymi osobami podejrzanymi lub oskarżonymi o szpiegostwo (Bułgar i dwójka z NRD), został wymieniony na 25 więźniów odbywających wyroki w NRD i w Polsce. Za Zacharskiego Polska wydała 5 więźniów skazanych na kary wieloletniego więzienia za prowadzenie działalności wywiadowczej na rzecz Stanów Zjednoczonych. Byli nimi: światowej sławy szermierz i oficer Wojska Polskiego Jerzy Pawłowski, Leszek Chróst, Bogdan Walewski oraz tandem Norbert Adamaschek i Jacek Jurzak

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem dokładnie do takich akcji jak piszesz istnieje kontrwywiad

  •  

   pokaż komentarz

   @Nalew1984:
   Ale o tym właśnie przecież jest mowa.Przecież nigdzie nie napisałem,że jest inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem ale ja nie kwestionuje tylko potwierdzam ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nalew1984:
   Nie,no ja myślałem,że sugerujesz,że pomyliłem wywiad z kontrwywiadem,natomiast prawdą jest,że mogą te struktury wchodzić w jednolitą organizację,i nie mam tu na myśli MSW.Na przykład SB było jednocześnie wywiadem i kontrwywiadem,zajmowały się tym jednak osobne departamenty,Jedynka wywiadem a Dwójka kontrwywiadem,mimo,że firma była jedna.Gdy w USA na przykład CIA jest wywiadem,a FBI kontrwywiadem,(w uproszczeniu,bo oni tam mają trochę namieszane,ale to dwie osobne firmy).

  •  

   pokaż komentarz

   @umcumcumcbejbe to działa tak, że gdzieś tam się współpracuje, od kogoś coś wyrwiesz, od kogoś innego, może to zwykle nie wygląda na istotną informację, czasem ta druga strona wie, że taki oficer wywiadu to dość ważna osoba i liczy na benefity.

   I teraz, w niektórych rejonach Polacy byli mistrzami, robili rzeczy niemożliwe, bo przechodząc z Układu Warszawskiego do NATO mieli dostęp do miejsc, do których nikt inny nie miał. To się buduje latami. Słynna ujawniona misja to wywiezienie Amerykanów z Iraku podczas wojny z Kuwejtem, nikt się tego nie podjął oprócz Czepinskiego.

   Polacy całkiem nieźle sobie radzili z ruskimi, przy budżecie a'la kieszonkowe.

   Ale się skończyło, już praktycznie nic nie znaczymy, nikt nie chce z nami współpracować, wywiad prawie nie istnieje. Odeszli też najistotniejsi ludzie. Szefami zostali ludzie ze straży miejskiej, ogólnie wszystko z nadania politycznego. Ale braki kadrowe to prawie nic. Macierewicz zdradził tych najlepszych, dobrze ukrytych, wpływowych. Bo ubzduralo mu się, że skoro zaczęli w poprzednim ustroju to działają na rzecz Rosji. Koleś ujawnił wszystkich i powiedział to nasi szpiedzy, o ile wielu z nich była w domu, to część została narażona na śmierć gdzieś w pracy, no i tak samo informatorzy, czyli ogromna siatka ludzi, z dnia na dzień stali się bezużyteczni, no i wystawieni. Część zginęła, cześć siedzi w więzieniach. Nikt już nam nie ufa. Ostatnio zdaje się, że ujawnili kolejnych... Na koniec okazało się że wszyscy nasi byli lojalni, nie było podwójnych agentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @bykomstop: Gdybym był politykiem to bym chyba stronę jakąś zrobił nie wiem cokolwiek, żeby ludzie nie zapomnieli. Przecież za takie coś 300 lat temu wieszani byli na placu w mieście.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: A co się robi z agentem, gdy jest nim ktoś w randze ministerialnej, np. MON?

  •  

   pokaż komentarz

   @Qbasa:
   Zależy od rangi szkodliwości.Możesz aresztować i zrobić pokazówkę,możesz obserwować w nadziei,że gdzieś cię to zaprowadzi (na przykład do innych członków siatki,jeśli to oczywiście możliwe,bo taki może być nadzorowany indywidualnie,a kontakt osobisty jest minimalny),możesz mu podsuwać informacje,możesz mu podsuwać kontakty kontrolowane przez siebie itp.
   Na przykład teoretycznie bywają sytuacje gdy aresztowanie takiego szpiega jest wręcz bardzo niekorzystne.
   Bo na przykład dekonspiruje tego,kto pracuje dla ciebie,a kto go wsypał.
   Czyli twojego ważnego agenta u przeciwnika.Który mógłby jeszcze popracować i zdobywać informacje,a zamiast tego musisz go na przykład z rodziną ewakuować,żeby nie wpadł.Musisz to zrobić,bo renoma firmy jest bardzo ważna dla przyszłych kandydatów.Nikt dla ciebie nie będzie pracował,jeśli będzie pewny,że gdy noga mu się powinie to go zlejesz.Musi wierzyć,że albo go wyciągniesz zawczasu,albo szybko wymienisz.
   Pamiętaj,że każda wsypa to alarm.Natychmiast u przeciwnika zaczyna się sprawdzanie,co poszło nie tak.Czy to przypadek?? Czy ktoś sypnął?? Zdrada i kret we własnych szeregach?? A może przeciwnik znalazł jakąś fajną metodę pozyskiwania informacji?? A kto o tym wiedział i mógł sypnąć?? Zaczyna się prześwietlanie.
   No i wtedy stosuje się czasem inne metody co przedstawia taki wierszyk( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Kiedy was awansują,nie bądźcie zbyt radzi
   Czasem się awansuje,żeby móc usadzić


   Przekierowuje się wtedy takiego na inny odcinek zamiast aresztować.Taki,gdzie może szkodzić mniej.
   Gdzie dostęp do informacji,które szczególnie mogą interesować przeciwnika jest gorszy.

   Na przykład kiedyś USA tunel wykopało do Berlina Wschodniego,żeby się wpiąć do sieci łączności ruskich.
   Ruscy wiedzieli o tym,ale pozwolili sobie wykradać istotne dane wywiadowcze.Mogli to w każdej chwili przerwać,albo produkować fałszywki,ale uznali,że wsypią w ten sposób swojego ważnego agenta.

   George Blake poinformował KGB o planie Operacji Gold, polegającej na wybudowaniu tunelu z Berlina Zachodniego do radzieckiej strefy okupacyjnej w Berlinie Wschodnim i podłączenia się do wojskowych kabli telefonicznych centrali wojsk radzieckich w Berlinie Wschodnim. Rosjanie postanowili nie przeszkadzać CIA i MI6, aby w ten sposób ochronić swe źródło informacji.

   Czasem trzeba się na pewne rzeczy godzić,w imię innych korzyści,może ważniejszych,chyba,że taki jest naprawdę szkodliwy i tak wysoko,że może ci sparaliżować pracę a z nim nie da się jej prowadzić skutecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem ogólnie mądrze prawisz poza jednym. FBI nie ma nic wspólnego z kontrwywiadem ¯\(ツ)/¯ to zwykle biuro śledcze, coś jak u nas CBŚ. Właściwie nawet nazwa ta sama tylko u nas nazwali centralnym a i nich federalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Azaajaszz:
   Nie byłbym wcale tego taki pewien.To prawda,że w kwestii ich służb to chyba każdy rodzaj sił zbrojnych ma swój wywiad,ale jeśli to FBI obserwuje,inwigiluje i zatrzymuje np.ruskich szpiegów w USA to jest kontrwywiadem.
   Może i pełni jakieś funkcje na użytek wewnętrzny,ale zajmuje się również działalnością agenturalną innych państw na terenie USA.
   https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/sceny-jak-z-filmu-fbi-pokazuje-jak-sledzilo-szpiegow-z-rosji,189182.html
   I teraz i kiedyś.Abla ruskiego szpiega z lat 50-tych też inwigilowało FBI.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem no okey, CBŚ też czasem śledzi i tropi szpiegów. Ale główna ich rolą jest ściganie przestępców. FBI łamiących prawa federalne, CBŚ prawo polskie. Obie te instytucje służą ściganiu i tropieniu przestępstw wykraczających poza ramy policji wojewódzkiej/stanowej.

   To że czasem złapią szpiega to bardziej kwestia przypadku/zlecenia niż działań operacyjnych.

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoby się spodziewał rad...rosyjskich doradców w tak ruskofilskim kraju

  źródło: media.tenor.com

 •  

  pokaż komentarz

  Oficer rosyjskiego GRU kupuje w Serbii na serbskim olx buty, spotyka sie ze sprzedawca placi za buty i je otrzymuje.
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)