•  

  pokaż komentarz

  Takie coś powinno powstawać na terenie całej Polski, wtedy byli byśmy w znacznym stopniu niezależni od węgla, ale też zmniejszylibyśmy import gazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: akurat z tym sie nie zgodzę. W koncu zabrakloby biomasy. Po drugie nie kazdy rejon Pl ma duzy dostep do ww. surowca

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88: Chodzi o sieć ciepłowniczą. Nawet, gdybyśmy mieli pozostać przy węglu, to już byłaby mowa o poprawie emisji, czy nawet zwykłej oszczędności.

   Ale nie, miasta są zajęte walką ze swoimi mieszkańcami. I ścieżkami rowerowymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88: Praktycznie żaden nie ma, biomasa w Warszawie importowana jest z Białorusi.
   @multikonto69: Biomasa nie ma lepszych emisji niż węgiel, dodatkowo gdyby nie unijne dotacje byłaby droższa niż węgiel.

  •  

   pokaż komentarz

   @wRUKwiony_Frustrat: dziwnym trafem wiem skad Wawa ma dostawy biomasy xD
   Bardziej chodzilo mi o zachodnie tereny. Slyszalem ze np Szczecin ma cholerny problem ze znalezieniem dostawcow biomasy.
   @multikonto69: popieram kolege wyzej, dzieki biomasie redukujesz tylko CO2 no i tlenki siarki, natomiast tlenki azotu i pyly wyrzucasz w podobnych ilosciach co przy spalaniu wegla.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69 w moim mieście przy okazji remontu domu będę się od takiej sieci odpinał - kilowatogodzina energii kosztuje prawie dwa razy drożej w miejskiej sieci niż z gazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: Jestem tego samego zdania, spalanie biomasy to naturalny proces na Ziemi, który zachodzi także bez działania człowieka. @losBamberos88: Wystarczyłoby zachęcić rolników by uprawiali wierzbę albo topolę energetyczną, a jeszcze lepszym sposobem byłoby pozwolenie na uprawę konopi siewnej, która dosycha "na pniu". Dodatkowo dziś są dopłaty to łąk które są koszone tylko raz w roku, gdyby zamiast nich posadzić na tych polach rośliny energetyczne, to byłoby sporo biomasy, nie twierdzę, że na wszystko by wystarczyło, ale na pewno zaspokoiłoby to sporą cześć zapotrzebowania ciepłowni. Redukcja CO2 to też bardzo ważna sprawa, w historii naszej planety nigdy nie było tak szybkiego wzrostu CO2 w atmosferze jak teraz, a taka biomasa ma zerowy bilans CO2 nie licząc jej przetworzenia i transportu. Co do pyłów, to każda ciepłownia powinna mieć elektrofiltry, by ograniczyć emisję pyłów.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: niestety biomasy trzeba od cholery i jeszcze troche. Kalorycznosc wegla to ok. 21-25 MJ/kg, biomasa to ok. 7-12 MJ/kg
   tak wiec trzeba jej proporcjonalnie wiecej. Jakies male cieplownie zasilisz, ale np blok rzedu 500 MW to juz logistyczny problem w ogole jak dostarczac do kotla takie ogromne ilosci materialu na godzinę.
   Druga sprawa co do elektrofiltrow/filtrow workowych- tak zaklady powinny takowe miec. Zarowno na biomasie jak i na weglu. Dlatego napisalem ze emisja pylow jest dokladnie taka sama i tu i tu. Podobnie z NOx-ami

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88: biomasa moze byc rozna. Ogolnie inwestycje moga byc rozne. Rowniez w wytwarzanie gazu z biomasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: @losBamberos88: @mirekmk1984: O takie coś swego czasu apelował Palikot. To go wyśmiali.

  •  

   pokaż komentarz

   tak wiec trzeba jej proporcjonalnie wiecej. Jakies male cieplownie zasilisz, ale np blok rzedu 500 MW to juz logistyczny problem w ogole jak dostarczac do kotla takie ogromne ilosci materialu na godzinę.

   @losBamberos88: W Poznaniu tak zasilano dwa bloki 250 MW (mocy elektrycznej). Całkiem spoko to działa w przypadku grzania blokowisk.

   @mirekmk1984: Z tego co wiem, to w Kozienicach ostatnio uruchomiono blok ponad 1 GW. W sumie to uruchomiono go dość dawno, całkiem niedawno zakończono synchronizację.

   @teddybear69: To ktoś konkretnie musiał dać dupy w gminie. Zresztą, gdyby cała gmina brała ciepło z sieci, to raczej byłoby to znacznie tańsze.

   Wątpię, że to jest droższe, raczej zjadły Cię jakieś inne opłaty, jak np. przesył, albo abonament. W przypadku gazu też masz abonament, który jest śmiesznie niski, oraz opłaty przesyłowe. Sam kilka lat temu zrezygnowałem z gazu na rzecz węgla, bo chodziło o hajs. Głównie opłaty przesyłowe skłoniły mnie do rezygnacji, bo gaz sam w sobie jest niewiele droższy od węgla.

   @wRUKwiony_Frustrat: Sieć grzana centralnie ma zawsze niższą emisję, niż dymarki w każdym domu. Nawet, gdybyśmy pozostali przy węglu.

   Już nie mówiąc o filtracji pyłów, czy chociażby redukcji tlenków azotu. Masz u siebie instalację, która redukuje tlenki azotu? Filtrujesz pyły?

   @losBamberos88: To prawda, chodzi o podniesienie sprawności tych procesów.

  •  

   pokaż komentarz

   @wRUKwiony_Frustrat: Tylko że węgiel znajdujacy się w biomasie to ten węgiel, który drzewo pobrało z powietrza. Bilans jest zerowy w porównaniu do węgla który miliony lat był pod ziemią.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: Oni akurat mają ku temu dobre warunki. Niedaleko Nidzicy jest Wielbark, gdzie jest duża fabryka IKEA, w samej Nidzicy jest spory tartak i kilka pomniejszych w okolicach, a w niedalekich Chorzelach niedługo rusza budowa fabryki produkującej elementy mebli, listwy, panele podłogowe etc.
   Mogą sobie jeszcze postawić biogazownię, bo w koło jest pełno terenów rolniczych. Władza po prostu poszła po rozum do głowy i wykorzystała, to co daje region.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: jest na terenie calej polski np. jak puszcze bąka pod kołdrą to można ogrzać tym całą rodzinę

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: Sieć ciepłownicza powinna powstać w każdej większe jmiejscowości o dość gęstej zabudowie, szczególnie tam gdzie są problemy ze smogiem. Taka duża kotłownia ma dużo wyższą sprawność, co za tym idzie znacząco zmniejszy emisję spalin na jeden budynek. Niestety, taka nowoczesna kotłownia+sieć to wysokie koszty, ale z drugiej strony, być może udałoby się uzyskać dofinansowanie z UE na taką inwestycję.

  •  

   pokaż komentarz

   W koncu zabrakloby biomasy.

   @losBamberos88: sam robię zrębkę na własne potrzeby więc interesuję się tematem - gnijących gałęzi po lasach i przydrożnych rowach nie brakuje, ludzie nic z nich nie robią, ewentualnie palą w ogniskach co emituje straszny syf

  •  

   pokaż komentarz

   @MicroPepe: takie ilości w energetyce zawodowej to sa spalane w minuty. Przykładowo na kocioł parowy dający 185 t/h przegrzanej pary wodnej trzeba wrzucic ok 80 ton/h biomasy. Jakies gnijące gałęzie to sobie pal Pan u siebie w domu

  •  

   pokaż komentarz

   Jakies gnijące gałęzie to sobie pal Pan u siebie w domu

   @losBamberos88: jak się je zbierze wcześniej to nie gniją a gałęzi z wycinki jest drugie tyle co samego drewna więc myślę, że spokojnie by wystarczyło

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @johny11palcow: czytales artykul? Korzystaja z odpadow z tartaku. Dzieki temu maja tania biomase. Takze takie rozwiazanie, z niskimi kosztami energii, jest mozliwe w sprzyjajacych warunkach a nie wszedzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69 a więc mieszkam na Podkarpaciu powiem tak u nas jest PEC ogrzewanie bloków cena ok bo się rozkłada ogrzewanie domu temp ok 20 stopni C to ok 800 do 1000 zł miesięcznie, teraz z mocą a więc w mieście w którym jest PEC jest dość dużo bloków i trochę domów 99,9 % bloków to PEC i wysyłają do drugiego miasta 10 km dalej tam zasilają jakieś 20 bloków 4-6 klatkowych czteropiętrowych moc zamówiona do tego miasta to 20 MW jako ciekawostkę powiem że to jest moc przy niskiej temp. Bo to mówi Polska Norma że jak klient zamawia czyli blok, spółdzielnia, wspólnota załóżmy 160 kW mocy grzewczej to ta moc będzie dostarczana jak temp spadnie poniżej nie pamiętam -15 lub -20sopni nie pamiętam bo nie pracuje już w PECu chyba z 8 lat jako ciekawostkę dodam że jak masz dom i masz wykupioną moc 24 kW i chcesz zmniejszyć to musisz udowodnić że ta moc wystarczy i przedstawić co uczyniłeś w tym kierunku aby ta moc zmniejszyć czyli zamontowałem np okna plastiki o jakiejś sprawności lub ocieplilem dom . Widzicie nawet nie możecie wziąć sobie mocy jaką chcecie wszystko bjest wyliczane dwa regulatory są takie dokładne i prognozy że woda jak dochodzi do węzła w bloku i według krzywej ma mieć +90 stopni to będzie miała ta temp. z dokładnością ok 0,1-0,4 stopnia bo zbyt duża różnica powoduje że np możesz zadać odszkodowania że nie spełniło warunków i to samo jest jak elektrociepłownia dostarcza wodę do PECu to każdy patrzy jeżeli elektrociepłownia dała zbyt niska o 2 stopnie to chcą od nich odszkodowania to wtedy odbijanie piłeczki elektrociepłownia sprawdza czy PEC oddał im wystarczająco wystudzone wodę dwa ma mieć określona temp jak będzie za dużo wystudzone lub za mało to wtedy odbijają piłeczkę ogólnie w moim PECu było tak elektrociepłownia była ok tylko nasz prezes kawał **** jak podskakiwał to ściągali go na ziemie

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Mam ogrzewanie centralne więc nie potrzebuje oczyszczania spalin, ale mam przyjemność uruchamiać całe bloki energetyczne włącznie z systemami oczyszczania spalin ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
   U mnie w mieście ciepło jest dostarczane z turbiny gazowej, która jest zasilana gazem z lokalnych źródeł. Gaz jest zbyt zanieczyszczony żeby dostarczać go do kuchenek, ale do turbiny jest nawet lepszy z uwagi na wyższą masę właściwą gazu.

   Biomasa nie jest rozwiązaniem naszych problemów a jedynie chwilową modą (Unia dba o to aby eko patenty mogły się spłacić), problemy logistyczne i technologiczne uniemożliwiają przejście z węgla na biomasę. Paliwo przyszłości każdy z nas ma w swoim domu, to śmieci będą głównym paliwem ciepłowni w każdym mieście. Polecam poszukać informacji o rewolucji śmieciowej która odbywa się własnie w UK, ilość budowanych i uruchamianych spalarni jest imponująca.

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88 tlenki azotu najprostszy SNCR z wtryskiem mocznika do komory paleniskowej załatwia. Wiem coś o tym, pracuje w branży ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88 w Polsce nie opłaca się stawiać jednostek większych niż 20MWe opalanych biomasą, właśnie ze względu na logistykę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zapiety: Ja też pracuję w branży :) a wtrysk mocznika jak pewnie wiesz, jest ok, ale tylko do pewnego poziomu zbijania NOxów, pozniej zuzywasz duzo mocznika a efekt dodatkowego zbijania tlenkow azotu mizerny.
   Co do drugiego zarzutu to nie będę się wypowiadał bo prawdę mówiąc to nie wiem czy te 20 MWe jest już tą granicą :P największego biomasowca w PL maja chyba w Połańcu - ok. 200 MW. Ale wg mnie to już mocna przeginka i generalnie zgadzam się z tobą, że jeśli już biomasa, to tylko do niższych mocy

  •  

   pokaż komentarz

   @losBamberos88 oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, decyduje poziom do którego chcesz zabijać NOx, rozkład temperatur, paliwo, kształt komory paleniskowej itd.
   Te 20MWe to taka umowna granica oczywiście, bo są też miejsca gdzie ta granicą będzie sporo niżej.

 •  

  pokaż komentarz

  Miasta powinniśmy ogrzewać ciepłowniami jądrowymi. To jest proste technologicznie rozwiązanie, znacznie prostsze od energetyki jądrowej.
  W elektrowniach jądrowych reaktory jądrowe z definicji najpierw produkują ciepło, a w drugiej kolejności jest ono ze stratą 60% przetwarzane na elektryczność. Dodatkowo wymagają wytworzenia pary o wysokim ciśnieniu, to rodzi dodatkowe komplikacje w budowie. A wybudowanie reaktora jądrowego do grzania jest proste i tanie:

  CNNC has developed a pool-type light-water reactor for district heating, called the DHR-400 (District Heating Reactor 400 MWt). It operates at low temperature and air pressure. so is easy to operate and decommission.[26] Building cost is 1.5 billion yuan ($230 million), taking three years to build. It is well suited for the existing centralised heating systems of northern Chinese cities, currently often coal fueled.[27] https://en.wikipedia.org/wiki/China_National_Nuclear_Corporation#DHR-400

  https://www.nextbigfuture.com/2019/06/china-nuclear-reactors-for-heat-have-safety-proven-by-undergrads-for-50-years-in-24-countries.html

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnnyFajf: W zwykłych elektrociepłowniach jest tak samo. Nikt nie marnuje tak ogromnych ilości ciepła ot tak. Głupia elektrownia na Karolinie wysyła do sieci kilka GW ciepła, przy czterech blokach 250 MW.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: ok, ale jako bonus masz ograniczenie emisyjności. W tej chwili działania anty-emisyjne i polityczna propaganda koncentrują się w obszarze elektroenergetyki, natomiast prawie nic się nie dzieje w obszarze ciepłownictwa, transportu i przemysłu.

   Fanatycy OZE chcą, żeby prąd z wiatraków (zima!) biegł do miast i żebyśmy miasta grzali prądem. To bez sensu robione na siłę, kosztowne i stratne. Niech OZE produkuje energię elektryczną, a atom produkuje ciepło, zgodnie ze swoją istotą.

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnnyFajf: Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest elektrociepłownia, bo ciepło nie jest marnowane i zwiększa to automatycznie sprawność całego układu.

 •  

  pokaż komentarz

  jest reakcja zawodowego związku górników

  GIF

  źródło: wykop.pl (2.29MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście ze to super sprawa. Sektor energetyczny powinien iść w kierunku decentralizacji, tworzenia klastrów energetycznych. Mam nadzieje ze prowadzone już programy pilotażowe określa najbardziej efektowna formule współpracy samorządów z sektorem prywatnym. Oby nie zaangażowali się w to politycy bo jasne jest zmarginalizowanie sektora węglowego zagraża więcej niż jednej partii.

 •  

  pokaż komentarz

  Raczej ja bym to widział tak, że duże zakłady mogłyby mieć zagwarantowany odbiór nadmiaru ciepła. Obecnie firmy grzeją atmosferę bo potrzebują chłodu technolognicznego a to są często gigawaty energii na każdą firmę. Firmy obniżyłyby koszty a miasta miałyby znacznie tańsze źródło ciepła (nie mówię darmowe, bo infrastrukturę trzeba utrzymywać).