•  

  pokaż komentarz

  I Wróblewski i bartosiak to szalenie inteligentni ludzie. Ale oni dwaj właśnie , wbrew temu co mówią, da największymi orędownikami pax Americana. Coś tam po psiocza na usa, wiele rzeczy do naprawy, ale generalnie żaden z nich nie kwestionuje imperialnej roli USA. Gorzej zagrzewają Polaków by ruszyli przelewać krew za aktualny ład światowy. Dobra propaganda polega na tym że podaje się 90% wartościowych treści a propagandę tylko w wąskim zakresie. To właśnie czynią ci dwaj panowie. Nie wierzę tym 10% propagandy która przekazują.

  •  

   pokaż komentarz

   @matcheek: To znaczy jakie pomysły i słowa Bartosiaka zachęcają nas do przelewania krwi za aktualny ład światowy? Podasz jakieś konkrety?

  •  

   pokaż komentarz

   @Jakastaka: Ano non stop promuje wojnę. Pod płaszczem wielkiej Polski wywodzi młodzież na manowce. Oswaja słuchaczy z ofiarami, i kosztami wojny przede wszystkim młodych, starzy się nie łapią na ten bełkot. Wdrukowuje w świadomość młodym ludziom, że mogą być rozgrywani (i że to jest normalne) w działaniach wojennych przez obce siły- rozstawiani jak pionki. Przerzuca ciężar obrony interesów USA na barki Polski i Polaków. Przy tym uprawia to retoryką żulika, trafiając do najprymitywniejszych instynktów. Co chwila wałęsają się po wykopie i nie tylko tu, jego apologeci, bełkocząc o Pacyfiku, projekcji, pivocie, klepiąc jak papugi to co wdrukował wychowanek potomak fundejszyn.
   Krótko, prowadzi baranki na rzeź mamiąc wizją wielkości.
   Dokładnie to samo robił Hitler, Niemcy mu uwierzyli.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie to samo robił Hitler, Niemcy mu uwierzyli.

   @Xi_Velazquez: argumentum ad Hitlerum xD Brawo porównujesz pragmatycznego geopolityka do Hitlera

   Ano non stop promuje wojnę

   @Xi_Velazquez: Si vis pacem, para bellum.. Ta wojna już się rozpoczęła

   Przerzuca ciężar obrony interesów USA na barki Polski i Polaków

   @Xi_Velazquez:Bartosiak powtarza jak mantrę że Polska powinna inwestować we własne systemy obrony a nie polegać na sojusznikach i ich sprzęcie..

   Pod płaszczem wielkiej Polski wywodzi młodzież na manowce
   Wdrukowuje w świadomość młodym ludziom, że mogą być rozgrywani (i że to jest normalne) w działaniach wojennych przez obce siły- rozstawiani jak pionki


   @Xi_Velazquez: To w końcu wielka Polska czy pionki? Bo te dwa zdania się wykluczają.. mówi jedynie że Polska ma świetne położenie żeby być lokalnym mocarstwem i że może być bogatsza od Niemiec jeśli będzie dobrze zarządzana.. co jak wiemy się nie stanie

   Wdrukowuje w świadomość młodym ludziom, że mogą być rozgrywani

   @Xi_Velazquez: Bo Polska była w przeszłości rozgrywana i jest nadal

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: Niby jak promuje wojnę? Mówiąc o niej? To, że oswaja młodych z ofiarami i kosztami wojny to chyba dobrze? Czy źle? A jak źle to dlaczego? No i bardzo często ludzie są rozgrywani w działaniach wojennych przez obce siły. Wojna to walka o władzę nad zasobami - również ludźmi. To dobrze, że przypomina o tym młodym.
   Masz jakieś konkrety pomysłów Bartosiaka, które przenoszą na nas ciężar obrony interesów USA? Bo ja przypominam sobie jak krytykował władzę za poddaństwo wobec USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jakastaka
   @CichySzelestOka
   No i masz kolejni apologeci Drang nach Pacyfik.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: Ja rozumiem, że najłatwiej "ad personam" , ale może wysilisz się bardziej?

  •  

   pokaż komentarz

   @CichySzelestOka: > ad Hitlerum
   Hitler podpalił świat, tego nie zrobił byle kto. bartosik co najwyżej może sobie popierdzieć w Polsce. Hitler był pod Stalingradem. Retoryka i odwoływanie się do Wielkiej Rzeczpospolitej są zbyt znaczącymi analogami, aby to pominąć.
   A pragmatyzm bartosika zawiera się na tej mapce. Nie w tym stuleciu. I jest to wyraźnie rozpisany przez Kissingera scenariusz, który próbują zrealizować. A bartosik jest tubą propagandową tej opcji.

   Ta wojna już się rozpoczęła
   Nie sądzę, byśmy mieli interes aby wziąć w niej udział. Ta wojna jest pomiędzy bankrutem a Chinami.

   To w końcu wielka Polska czy pionki?
   Przecież wyraźnie napisane jest pod płaszczem, "Wielka" jest atraktorem uwagi.

   Reszta jest poście powyżej.

   źródło: 1.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   No i bardzo często ludzie są rozgrywani w działaniach wojennych przez obce siły.

   @Jakastaka: Każdy w miarę zrozumienia zjawisk tego świata pracuje dla siebie a w miarę niezrozumienia na tych, którzy wiedzą i rozumieją więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   Gorzej zagrzewają Polaków by ruszyli przelewać krew za aktualny ład światowy

   @matcheek: bzdura, Bartosiak mówi coś dokładnie przeciwnego.

  •  

   pokaż komentarz

   . Coś tam po psiocza na usa, wiele rzeczy do naprawy, ale generalnie żaden z nich nie kwestionuje imperialnej roli USA

   @matcheek: Ale co złego w Pax Americana? Dla mnie to rozwiązanie idealne. W Europie 70 lat bez wojny, Polska ma szanse się rozwijać. Mogę myśleć o rodzinie, karierze i wypoczynku a nie biegać w kamaszach.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: W Pax Americana nie można powiedzieć, że jest bądź było coś złego i nie będzie można do momentu w którym nie będziesz musiał za niego, zamiast obywatela USA zginąć. A świat się zmienił i to baaardzo. Dziś nawet DNA sekwencjonują w Chinach, a cały świat wysyła do nich próbki do analizy. Patrz firma BGI. Ta firma ma kilkaset najnowocześniejszych sekwenserów, a np. w Rosji w 2016 były trzy.
   Firma BGI robi/ła trzy transfery klonów do macior dziennie, a w Holandii trzy w roku. Mogę się mylić co do danych z teraz bo są one sprzed 6 lat. itp. itd. etc.
   A powyższe rodzi napięcie i nerwowe ruchy wśród tych którym się wydaje, że mają władzę i siłę, i to jest niebezpieczne i bardzo niepokojące. Wydaje się, że USA potrzebują wojny, by wciągnąć w nią swoich wrogów, aby zachować status quo, resztę dopowiedz sobie sam. Nas traktują jako państwo frontowe i będziesz ginął za hipotekę muzina w Nju Orlean, albo depozyt Mordechaja z New Jork.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez:
   Proszę bardzo, pierwsze z brzegu wypowiedzi Bartosiaka.

   wg Bartosiaka głownym wrogiem Rosji jest Polska (nie odwrotnie).

   https://www.youtube.com/watch?v=gOidaXJ-ktU

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: No to go nie słuchasz.
   Bartosiak jak Mantre głosi, żebyśmy zaczęli odróżniać INTERES ŚWIATOWY od INTERESU POLSKIEGO, bo one bardzo często są rozbieżne.

   Oswaja z wojną? w jaki sposób? Bo mówi o ilości zniszczeń, stratach materiału biologicznego i intelektualnego, mówiąc o tym, że przegraliśmy ostatnią wojnę na własne życzenie, bo nasze elit pomyliły interes narodowy ze światowym, że konsekwencje tej wojny odczuwamy do dzisiaj?
   Nie. Oswajanie z wojną to jest mówienie o wielkim heroizmie Polaków podczas drugiej wojny światowej, o poświęceniu jakiego dokonaliśmy, wychwalanie i celebrowanie zbiorowych samobójstw, dokonywanych podczas powstań narodowych. O wpajaniu młodym pokoleniom, że nie ma nic piękniejszego niż umieranie za ojczyznę.

   Ha, tfu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bondswift: To prawda, nie da się słuchać tych bredni propagandowych.
   Oho, kolejny, do maszynki do mielenia mięsa. Znasz takie znane powiedzenie w mocarstwie atomowym?
   тише едешь, дальше будешь
   Znany strateg bartosik nie powiedział, że wyłączą prąd, na długie lata? i cofną do 17 wieku, a ty jeśli przeżyjesz to będziesz radłem na roli pracował?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: No i powiedz mi... co ten twój komentarz wnosi do dyskusji? Nie odniesiesz się do tego co napisałem, rzucisz jakimś ludowym powiedzonkiem, które ma nieść jakąś uniwersalną prawdę xD

   Znany strateg bartosik nie powiedział, że wyłączą prąd, na długie lata? i cofną do 17 wieku, a ty jeśli przeżyjesz to będziesz radłem na roli pracował?

   A to, to Ja nawet nie wiem jak skomentować... jakbym rozmawiał z pijanym wujkiem na weselu Xd

   Szkoda mojego czasu, nara xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Bondswift: Na romatyźmie, Polaków już nie da się porwać do umierania. Propagandowym pragmatyzmem są szanse, małe ale są i tylko w przypadku wojny obronnej, i właśnie tak jest retoryka bartosika z potomak fundejszyn. Ty jesteś tego najlepszym przykładem.
   Pytanie: Masz rakiety? Masz systemy antyrakietowe? czy masz najnowocześniejsze technologie? Niedawno w AS wyłączono 50% mocy produkcyjnej Aramco i nikt nie wie kto to zrobił. Są domysły, oskarżenia ale ostatecznie cisza jak makiem zasiał.
   Tak, szkoda czasu, jak świat oglądasz z projekcji bartosikowych.

  •  

   pokaż komentarz

   bzdura, Bartosiak mówi coś dokładnie przeciwnego.

   @emjot86: Wystarczy, że jest orędownikiem teorii, w myśl której wojna jest nieunikniona. Jeśli w tego typu duperele uwierzą światowi przywódcy przekonywanie przez Bartosiaków i Duginów to starczy, że tylko jeden z nich pomyśli, ze: 50 lat temu ulice Leningradu nauczyły mnie jednej rzeczy: jeśli walki nie da się uniknąć, musimy uderzyć pierwsi

   I o ile te całe koncepcje heartlandów i rimmlandów to kanapowe wymysły to mechanizm samospełniającej się przepowiedni może któregoś dnia doprowadzić to tego, że staną się rzeczywistością. Dlatego jednym z większych zagrożeń dla światowego pokoju są podżegacze wojenni udający "geostrategicznych" naukowców, tacy jak Bartosiak.

  •  

   pokaż komentarz

   To znaczy jakie pomysły i słowa Bartosiaka zachęcają nas do przelewania krwi za aktualny ład światowy? Podasz jakieś konkrety?

   @Jakastaka: Konkretnie to nic nie zrozumiałeś z tej całej gadaniny, jeśli nie dotarło do Ciebie, ze historia w sposób naturalny i nieunikniony dąży do konfrontacji (w tym tej ostatecznej) między hearlandem (Ruscy) a rimlandem (USA). To są geopolityczne dogmaty, więc Bartosik nie musi mówić tego wprost i co chwila, ale w geopolityce nie ma miejsca na budowanie trwałych równowag i pokoju - to ideologia wszechmocnej "projekcji siły" i wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bondswift: Nie mogłe się powstrzymać. Intelektualista bartosik rozbiera na części Rosję:
   https://youtu.be/C3xu1zimPVw?t=3939, polskimi rękoma.
   To jest mitomania w najczystszej postaci. Intelektualista k...wa jego mać. :D

  •  

   pokaż komentarz

   Ty jesteś tego najlepszym przykładem.

   @Xi_Velazquez: > Tak, szkoda czasu, jak świat oglądasz z projekcji bartosikowych.

   No szkoda czasu na dyskusję z człowiekiem, który Cię od razu próbuje zaszufladkować, po dwóch wypowiedziach, wpisać w jakiś tylko sobie znany schemat, ale rozumiem, dyskutuje się wtedy zdecydowanie łatwiej xd

   Pytanie: Masz rakiety? Masz systemy antyrakietowe? czy masz najnowocześniejsze technologie? Niedawno w AS wyłączono 50% mocy produkcyjnej Aramco i nikt nie wie kto to zrobił. Są domysły, oskarżenia ale ostatecznie cisza jak makiem zasiał.
   Tak, szkoda czasu, jak świat oglądasz z projekcji bartosikowych.


   @Xi_Velazquez: No to jest to zagrożenie, czy nie ma? mamy się dozbrajać, czy nie mamy? Bo się już lekko pogubiłem, w sumie to według twojej retoryki powinniśmy nie reagować na zagrożenie tylko тише едешь, дальше будешь.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bondswift:

   Ha, tfu.
   A powyższe to nie twoje słowa?
   My jesteśmy Państwem, które liże rany po 200-300 latach niedoli. Chcesz poznać mój pogląd, proszę bardzo. Siły zbrojne tak, sprawne, wyszkolone dobrze wyposażone etc. Odstraszanie jak najbardziej, projekcja siły nie koniecznie, traktaty handlowe i wiązanie gospodarcze oczywiście, że tak. Wg mnie na mrzonki bartosika jest teraz trochę za późno, albo dużo a wcześnie. do pędzącego palącego się pociągu to należy wskoczyć, jeśli już jest przymus, ale jako ostatni, a nie pierwsi. Chętnie Polskę widziałbym w "nieuniknionym" (wg jednych tak, wg innych nie), przyszłym konflikcie pomiędzy USA a Chinami jako zaplecze, a nie państwo frontowe jakim widzą nas USA.
   Czyli podsumowując nie widzę potrzeby odgrzewania I Rzeczypospolitej i jej terytorium, na potrzeby USA, bo to doprowadzi nas tylko do katastrofy. Ale widzę potrzebę drogiego sprzedania naszej skóry, aby każdy kto zechce nas dotknąć robił to najwyższym z możliwych kosztem. W zasadzie tyle. Nie ma potrzeby o tym co chwilę gadać, to są w zasadzie sprawy obronności Państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @bergers: Z wykładów stratega dr bartosika i jego książki.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: jest też możliwość że liderzy mocarstw nie sugerują się naukowcami pokroju Bartosiaka tylko prowadzą swoją politykę, która z kolei jest opisywana przez rzeczonych naukowców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lizbona: Zależy, lider też człowiek :) Na marginesie, geopolityka jest ślepa na to, że decyzje wpływające na tok dziejów nie podejmują "projekcje siły", ani "niezmienne prawa geografii" tylko... ludzie. Wyśmienicie widać np. na przykładzie historii XX wieku, no ale Bartosiak jest wyznawcą teoryjki, która powstała wcześniej, więc historię XX wieku pozwala sobie albo ignorować albo interpretować w cokolwiek swobodny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy, że jest orędownikiem teorii, w myśl której wojna jest nieunikniona

   @deviator: kolejna bzdura...

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopuję bez zawahania, bo takich dyskusji bardzo brakuje w TV!
  Politycy i ludzie zamiast tracić energię, czas na walki polityczne wewenątrz kraju, mogliby choć część swoich zasobów skierować na kwestie poruszane w tym materiale. Tak, wiem - marzenie ściętej głowy.

 •  

  pokaż komentarz

  tyle gadaja o tej rosji ze ona rozgrywa. a czy nie moznaby jej rozegrac z chinami? ruscy sie boja chinczykow bo ci siedza jej na syberii. z jednej strony chinczycy pokazyja jacy sa przyjacielscy a za plecami maja przygotowany noz.

  rosja nie ruszy na kraje baltyckie bo musialaby pchnac na nie i na polsce sprzet ze swojej gornej polki (a nie tak jak ukraine czy gruzje stary zlom). pushujac nas odsloniliby syberie.

  najlepiej by bylo nam rozegrac rosje wlasnie z chinolami

 •  

  pokaż komentarz

  Zbyt długie; nie oglądałem

 •  

  pokaż komentarz

  W związku ze stale rosnącą popularnością dra Bartosiaka mam sugestię dla wszystkich osób odkrywających właśnie tę postać i chcących jak najwięcej wynieść z jego wywiadów - czytajcie najpierw jego książki. Wywiady Bartosiaka wymagają znajomości siatki pojęciowej geopolityki i geostrategii (on z reguły nie bawi się w wyjaśnianie podstawowych pojęć 10 razy tylko przechodzi do ich praktycznego stosowania w aktualnej sytuacji).

  •  

   pokaż komentarz

   Wywiady Bartosiaka wymagają znajomości siatki pojęciowej geopolityki i geostrategii (on z reguły nie bawi się w wyjaśnianie podstawowych pojęć 10 razy

   @barystoteles: Faktycznie, większość jego wywodów to powtarzanie po 10 razy 10 geopolityczno - tautologicznych zaklęć. Ale chyba lepiej tutaj sięgnąć po Mackindera, bo w zasadzie Bartosiak niewiele dokłada to tej kanapowej teoryjki, która już w epoce parostatków była i ciut przestarzała i bardziej wynikała z imperialnych sentymentów autora niż z uczciwej obserwacji rzeczywistości.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale chyba lepiej tutaj sięgnąć po Mackindera, bo w zasadzie Bartosiak niewiele dokłada to tej kanapowej teoryjki, która już w epoce parostatków była i ciut przestarzała i bardziej wynikała z imperialnych sentymentów autora niż z uczciwej obserwacji rzeczywistości.

   @deviator: Ciężko oczekiwać by w Polsce rodziły się jakieś oryginalne koncepcje geopolityczne skoro jest to przedmiot niemalże martwy w naszym dyskursie naukowym i politycznym, o społecznym już nie wspominając (dopiero ostatnie lata to mały renesans w tej dziedzinie). Ciężko mi coś powiedzieć o tautologiach nie wiedząc, o których konkretnie założeniach mówimy.