•  

  pokaż komentarz

  w nagrodę ty i toje dzieci oraz ja musimy wypłacić mienie bezspadkowe
  i to jest znak zezwierzęcenia tych czasów

 •  

  pokaż komentarz

  Motyw Głupich Polaczków to jeden z najpopularniejszych motywów kawałów w USA i nie oszukujmy się te żarty mają solidną podstawę. Zastanówcie się. Wasz kraj jest najechany przez ludzi, którzy pałają żądzą krwi. Na wstępie zabijają wykładowców akademickich, nauczycieli szkolnych i harcerzy. Na słupach wiszą ogłoszenia, że za pomoc ŻYDOM grozi kara śmierci dla pomagających, rodziny i sąsiadów. Na zachodzie Europy za podobne przewinienie grozi mandat więc Francuzi, Belgowie i Holendrzy karnie denuncjują Żydów i pakują ich do bydlęcych wagonów. W Polsce jak w ponurym żarcie, odnajdują się Głupie Polaczki i ryzykując życiem swoim, swoich rodzin, i do k@??y nędzy, rodzin innych bezwiednie narażonych na śmierć Polaków ratują Żydów, którzy dzisiaj w osobie najważniejszych dysydentów rozgłaszają na cały świat, że Naziści bez pomocy Polaków nie mogliby urzeczywistnić Holocaustu.

  Głupi Polaczku, spójrz w lustro.

  •  

   pokaż komentarz

   @adidanziger przeciez jakbysmy ich wydawali to byloby jeszcze gorzej a nie lepiej. Tu chodzi o nasze polozenie o nie oszukujmy się o nasz katolicyzm. Patrze w lustro z dumą za to jak zachowali się przodkowie.
   Psy szczekają, karawana jedzie dalej.
   Niech sobie gadają nie dostaną zlamanego szekla.

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez jakbysmy ich wydawali to byloby jeszcze gorzej a nie lepiej.

   @Kubilaj_Chan: Wiadomo Polak ma giniąć za obcych bo inaczej świat się obrazi. Polak mający najsłabsze państwo w Europie ma rzucić się do wojny z najmocniejszym państwem, Polak ma ratować obcy naród stawiając stawiając w niebezpieczeństwie swoją rodzinę, Polak ma przelewać krew swojego żołnierza na obcych frontach, za obce kraje.

   Polak ma każdemu wylizać obsraną dupę bo inaczej świat się obrazi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bizancjum Alez oni tego nie robili bo ktos sie obrazi. Oni to robili z obowiązków Polaka, katolika i milosci do ojczyzny. Walczyli do końca i tu nalezy im się szacunek. I w dupie mam co sobie inne narody o nas myślą. Ja nie mam kompleksów.
   Jestem dumny z bycia Polakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech sobie gadają nie dostaną zlamanego szekla.

   @Kubilaj_Chan: @adidanziger masz swojego głupiego Polaczka.

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw Nie znam cie. Nie mogę tak po jednym zdaniu stwierdzić, że jesteś głupi.
   Mądry też chyba nie za bardzo heh.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan: Będziemy bulić żydkom aż się będzie kurzyło, bo tak każe nasz ukochany sojusznik. Żadne zaklęcia tego nie zmienią.

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez jakbysmy ich wydawali to byloby jeszcze gorzej a nie lepiej.

   @Kubilaj_Chan może tak jak Niemcy? Najpierw ich okraść i wyrżnąć, a potem z części tej kasy spłacić.
   Polacy mają dużo więcej godności ludzkiej niż Niemcy i żydzi razem wzięci.

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw Wystarczy przyjac prawo "anty 447" i wprowadzic ustawe reprywatyzacyjną. Rządowi w tej kwesti nie ufam bo tak jak PO sie podkładalo niemiaszkom tak PIS hamburgerom. Zeby jeszcze te roszczenia byly zgodne z prawem ale to zwykly geszeft i złodziejstwo a wszystko co robia dla osiagniecia tego celu to zwykle (tu wpisz najgorszą pospolitą obelgę). Na pewno się nic nie zmieni jak narod jak barany będzie siedział cicho i słuchał takich szkodników jak ty. Lepiej byś coś zrobił a nie siał defetyzm. Ja drukuje karty do ustaty anty447 ze strony https://stop447.info/ I daję do podpisania rodzinie i znajomym. Niby nic ale już niejednokrotnie wyszlo w praniu, że jak już ludzie się ruszą to i rząd nie może ciagle udawać i mydluc oczu. Lepiej tak jak ty siedziec, nic nie robic i jeszcze pisac trollowe komentarze. Super. Zazdroszczę, masz z tego frajdę? Jeśli tak to smutne twoje życie. Chyba, że to bezsilność ale wątpię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan: Chłopie, jakie trollowe komentarze? To smutna ocena rzeczywistości. Nie istnieje w Polsce realna siła polityczna zdolna przeciwstawić się USrAelowi. I jeśli to prawda, że angażujesz się w jakieś akcje, to w sumie Ci zazdroszczę. Bo ja nie potrafię uwierzyć, że jakikolwiek rząd zrobi z tymi głosami cokolwiek innego, niż z innymi podobnymi w różnych sprawach, czytaj - spuści w kiblu.

  •  

   pokaż komentarz

   @franciszekkimono przecież ja mam takie samo zdanie jak ty. Moze nie bylo miedzy nami idealnie, jednak przyjęliśmy ich gdy byli wyganiani z innych krajów i mieszkali tu wiele stuleci a izolowali sie na własne życzenie. O dziwo dużo lepiej zintegrowali sie w Rosji (Litwacy).

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw ok. To zrob to co ja.
   To jedyne co mozemy zrobić.
   Namow znajomych na podpisanie.
   Przynajmniej nie powiesz w przyszłości, że nic nie zrobiłeś. A to nic nie kosztuje (znaczek i koperta).
   Jest juz zebrane 25k podpisow, trzeba powyżej 100k. Bedzie szum, Konfederacja juz o to pocisnie z ław sejmowych (to jeden z ich priorytetów).
   To nasza przyszłość i naszych dzieci nie możemy siedziec cicho.

   Oddac właścicielom kamienice ok ale nie mienie bezdziedziczne, ktore się nie należy (nalezy do państwa i tak jest na całym świecie).
   Pozatym ci zmarli byli Polakami a nie Izraelczykami (który jeszcze nie istniał) czy Amerykanami.

   Moze spuszczą to w kiblu ale im glosniej tym wiecej ludzi się wkurzy i dowie o całej sprawie.

   Twój głos też się liczy. Proszę zrób ten wysilek i zbierz kilka podpisów. Ja tez to zrobię w tym tygodniu. Bez wymówek (a normalnie jestem leniem patentowanym). Jak ja mogę to i Ty.
   Sory za trola.

  •  

   pokaż komentarz

   Holendrzy karnie denuncjują Żydów i pakują ich do bydlęcych wagonów.

   @adidanziger: Głupie Polaczki to przede wszystkim nie znają historii i pisza takie martyrologiczne brednie. naszych i holenderskich "Sprawiedliwych".

   Polska: 6992 Sprawiedliwych na 3 miliony Żydów / 37,5 milionów mieszkańców
   Holandia: 5778 Sprawiedliwych na 100000 Żydów / 8,5 milionów mieszkańców

   No ale nikt tak nie pomagał jak my, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez jakbysmy ich wydawali to byloby jeszcze gorzej a nie lepiej. Tu chodzi o nasze polozenie o nie oszukujmy się o nasz katolicyzm.

   @Kubilaj_Chan: nie, nie wiemy co by było. może byłoby zupełnie inaczej. Austriacy niby "na siłę" zostali włączeni do III Rzeszy, ale przecież nikt ich na siłę nie rekrutował do jednostek SS, a jednak stanowili w nich spory procent oficerów z Austrii. co ciekawe, Austra an nie poniosła specjalnych kosztów (odszkodowania po wojnie) ani nawet Austracy nie czują się sprawcami (duża część czuje się ofiarami nazizmu).

   Niech sobie gadają nie dostaną zlamanego szekla.

   oj, bardzo bym chciał żeby tak było, ale obawiam się że będzie zupełnie inaczej. poczytaj sobie o nagonce jaką prawie 2 dekady temu urządzono na Szwajcarię (teza: "Szwajcarzy dorobili się majątku na depozytach mordowanych w Europie Żydów"). historia ciekawa. pomimo pierwszego szacowania na ok. 30 mln USD, całkowita kwota odszkodowania została ustalona na ponad 1 MILIARD USD.

  •  

   pokaż komentarz

   Głupie Polaczki to przede wszystkim nie znają historii i pisza takie martyrologiczne brednie. naszych i holenderskich "Sprawiedliwych".

   Polska: 6992 Sprawiedliwych na 3 miliony Żydów / 37,5 milionów mieszkańców
   Holandia: 5778 Sprawiedliwych na 100000 Żydów / 8,5 milionów mieszkańców

   No ale nikt tak nie pomagał jak my, co nie?


   @deviator: Marek Arczyński wskazywał, że „w żadnym z okupowanych krajów hitlerowcy nie stosowali tak daleko idących represji i tak okrutnego terroru za pomoc okazywaną ludności żydowskiej, jak w Polsce”. Podobne oceny formułowali także inni historycy. Wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi Polska nie była jednak jedynym okupowanym państwem w Europie, gdzie udzielenie jakiejkolwiek pomocy Żydowi zagrożone było karą śmierci. Zasadę odpowiedzialności zbiorowej za pomoc ukrywającym się Żydom Niemcy wprowadzili bowiem także na okupowanych terenach ZSRR oraz w okupowanych państwach bałkańskich – tj. w krajach, gdzie pod pretekstem walki z partyzantką zrezygnowali z przestrzegania zasad prawa wojennego. Ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem wiązało się natomiast niesienie pomocy Żydom w okupowanych państwach Europy Zachodniej lub w państwach sprzymierzonych z III Rzeszą. Udzielenie pomocy Żydowi było tam zazwyczaj karane konfiskatą majątku, uwięzieniem lub deportacją do obozu koncentracyjnego. Dla przykładu za pomoc rodzinie Anny Frank aresztowano dwóch Holendrów, z których żaden nie został stracony. Stefan Korboński twierdził, że w Belgii, Francji, Holandii, Norwegii i we Włoszech nie zanotowano ani jednego przypadku skazania na śmierć osoby niosącej pomoc żydowskim współobywatelom. Jedynie w Danii miał mieć miejsce wypadek zastrzelenia mężczyzny, który pomagał Żydom dostać się na prom odpływający do neutralnej Szwecji. Instytut Jad Waszem wskazuje jednak, że znane są przypadki śmierci obywateli państw zachodnioeuropejskich w obozach koncentracyjnych, do których deportowano ich z powodu udzielania pomocy Żydom. Niemniej miarą różnicy dzielącej rzeczywistość okupowanej Polski od sytuacji w państwach Europy Zachodniej może być fakt, że w Holandii było możliwe zorganizowanie publicznych protestów przeciw deportacjom ludności żydowskiej. (źródło)

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Z obliczeń Teresy Prekerowej wynika, że tylko od 1% do 2,5% dorosłej populacji Polaków zaangażowało się w pomoc Żydom. Liczba pomagających była jednak również bardzo niewielka w państwach Europy Zachodniej – mimo iż ukrywanie Żydów wiązało się tam z nieporównanie mniejszym ryzykiem. Jeśli przyjąć jako kryterium odsetek ludności krajów europejskich, jaki w 1945 roku stanowili Żydzi ocalali z Holocaustu, to Polska nie odbiegała od średniej w innych okupowanych przez Niemcy państwach. Z drugiej strony w Holandii, gdzie mieszkało niewielu Żydów, a nastroje antysemickie były znacznie słabsze niż w Polsce, straty ludności żydowskiej były w ujęciu procentowym porównywalne ze stratami wśród polskich Żydów. Gunnar S. Paulsson szacował, że wśród Żydów, którzy w Warszawie oraz w Holandii podjęli próbę ukrycia się „po aryjskiej stronie”, odsetek ocalałych był niemal identyczny. Z jego wyliczeń wynika ponadto, że niemal identyczny był „miesięczny współczynnik strat” wśród Żydów warszawskich i Żydów duńskich. Paulsson zastrzegał jednak, iż z rozmaitych przyczyn zdecydowanie mniejsze szanse przeżycia mieli Żydzi, którzy podjęli próbę ukrycia się na terenach wiejskich okupowanej Polski. (źródło)

  •  

   pokaż komentarz

   Na słupach wiszą ogłoszenia, że za pomoc ŻYDOM grozi kara śmierci dla pomagających, rodziny i sąsiadów. Na zachodzie Europy za podobne przewinienie grozi mandat

   @adidanziger: Widzę, że te bzdury są już powtarzane jako bezsprzeczne fakty. Za jakiś czas się okaże że Polacy byli milionami mordowani za pomaganie Żydom, a to tak naprawdę oni przebrani za Niemców razem z zachodem nas najechali.
   Prawda jest taka że w każdym kraju za pomoc Żydom groziła śmierć, a wprost określone zostało to wszędzie tam gdzie Żydów było najwięcej - a nie tylko w Polsce i dlatego że Polacy tak masowo rzucali się do pomocy. Podobne obwieszczenia pojawiały się również na wschodzie, a jeśli chodzi o samą liczbę aktów pomocy na ilość Żydów i Polaków nasz kraj w żaden sposób się pod tym względem nie wyróżnił.

   Zresztą, twój pogardliwy wobec własnego narodu ton dobitnie pokazuje że na historycznej prawdzie nie zależy ci tak jak na spluwaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   Liczba pomagających była jednak również bardzo niewielka w państwach Europy Zachodnie

   @Piekarz123: Nie wiem czy jest sens porównywać te liczby ze względu na to, ze w Polsce Żydów było 10%, co w praktyce powodowało, ze niemal każdy Polak w jakimś stopniu był postawiony przed wyborem pomóc / nie pomóc / donieść W innych krajach, gdzie populacja Żydów liczyła 1% lub 2% po prostu nie było takiego tematu.

   Niezależnie od tego można powiedzieć, że i skala szmalcownictwa nie będącego bynajmniej tylko domeną półświatka przestępczego była o wiele większa od tej, do której chcielibyśmy się przyznać i że pomoc, którą tak się chełpimy wcale nie była szczególnie szeroka - tutaj wręcz szokuje czas, ilość i kryteria kwalifikacji do tych słynnych egzekucji za szmalownictwo, którymi lubimy się chwalić. Idąc dalej, możemy zobaczyć jak szlachetną, ale też dramatycznie ograniczoną w stosunku do innych operacji Państwa Podziemnego był działalność Żegoty, którą mylnie wyobrażamy sobie jako masowy ruch pomocowy.

  •  

   pokaż komentarz

   Głupi Polaczku, spójrz w lustro.

   @adidanziger: strasznie uogólniasz, zawsze trzeba być człowiekiem

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger właśnie ja doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Wiem co zrobili ze Szwajcarią dlatego my nie mozemy siedziec cicho. Jak im zaplacimy nawet 1 dolara to na zawsze juz zostaniemy antysemitami, naziolami, wspolsprawcami wojny. I tak juz urobili opinie społeczną na zachodzie, że jeszcze kilkadziesiat lat i lezymy i kwiczymy.

   Trzeba zrobic ekshumacje i caly czas naglasniac temat tego, ze roszczenia sa oszustwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan:

   Wiem co zrobili ze Szwajcarią dlatego my nie mozemy siedziec cicho. Jak im zaplacimy nawet 1 dolara to na zawsze juz zostaniemy antysemitami, naziolami, wspolsprawcami wojny.

   nie, to działa dokładnie na odwrót. jak zapłacisz (ale tyle ile trzeba, a rachunek będzie zawyżony) to będzie spokój. Szwajcaria zapłaciła i ma spokój.

   Trzeba zrobic ekshumacje i caly czas naglasniac temat tego, ze roszczenia sa oszustwem.

   nie zrobisz ekshumacji. zapomnij o tym. nie ma takiej możliwości. ja też byłbym za tym, ale po prostu rozpęta się taka nagonka na nas, że się poddamy, co już widzieliśmy ostatnio. jesteśmy słabi i nasz rząd wiążąc się (głupio) tylko z USA, nie szanując drugiego partnera (UE - która przecież ostatnio wydała bardzo nie w smak Izraelowi wyrok dotyczący zakazu znakowania produktów z terytoriów okupowanych jako "made in Israel"), w dodatku kompletnie jak debile wypięliśmy się na ChRL... no nasza polityka zagraniczna to nie jest majstersztyk że tak to ujmę.

   ale... być może wcześniej będzie jeszcze zawierucha z Niemcami. NRD nie zapłaciło ani pół feniga odszkodowania. a całe odszkodowanie podzielono tak: 2/3 zapłacić miało (i zapłaciło) RFN, a tę 1/3 miało zapłacić NRD. po zjednoczeniu Niemiec wszelkie długi NRD jak rozumiem są długami RFN... więc czekamy co będzie... to nam może kupić trochę czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger podejrzewam, ze chodzi glownie i nieruchomosci bo wszystko inne wywiezli niemcy razem ze zlotymi zebami. Jak mozna wyplacic tylko szacowaną kwotę bez zadnwj dokumentacji? Jak mozna zaplacic organizacji z USA zamiast np Rządowi Izraela? Ci zmarli byli obywatelami Polski. Nadszedl czas kiedy musimy wyprostowac zgiete karki isc na konfrontacje z przemyslem kłamstwa. Nie mamy sie czego wstydzic jako narod i nie powinnismy pozwalac pluc sobie w twarz i udawac ze nic sie nie stalo. Trzeba sie sprzeciwstawiac i głośno o tym gadac. Jak napisalem gdzies wczesniej w tym tygodniu drukuje karte z https://stop447.info/ I będę zbieral podpisy wśród rodziny i znajomych. Juz jest 25000 podpisow. Moze to nie przejdzie ale konfederacja narobi odpowiedniego szumu, nie dajac pisowi okazji zamilczec tematu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan: rozumiem Twoje argumenty, ale to NIE będzie merytoryczna rozprawa sądowa.
   to będzie - jak w przypadku Szwajcarii - wrzawa medialna i nacisk "milionów".

   merytoryka się nie przebije. więc niestety obawiam się że argumenty na nic tutaj się zdadzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger co nie oznacza, że opor społeczny nie ma sensu.
   Sprawa zmierza ku finałowi.
   Niedlugo bedziemy widzieli jakies konkretne działania i zobaczymy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan: zgoda. zawsze warto próbować. nie ma szansy na wygraną na pewno ten, kto nie próbuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @adidanziger: Najgorsze to było to ,że dorośli , dla ratowania Żydów szafowali życiem swoich dzieci! To było NAJGŁUPSZE na ŚWIECIE! Żydzi nigdy by tak nie postąpili gdyby chodziło o Polaków! Jak mordowane przez Niemców Polskie Dzieci miały być szczęśliwe ,że giną z powodu Żydów? Takie zachowanie Polaków można określić jako okrutne w stosunku do swojej rodziny i dzieci!

 •  

  pokaż komentarz

  narażanie życia i zdrowia swojego i swoich bliskich dla przybyszy z bliskiego wschodu to nie heroizm, a głupota.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukasz45678: heroizm - postawa wyjątkowego bohaterstwa, poświęcenia dla innych i odwagi w szczególnie trudnej sytuacji. Widzisz nie patrzyli na to skąd są Ci ludzie, nie interesowało ich wyznanie, zapewne nie patrzyli by też na kolor skóry. Dla nich życie ludzkie było ważne.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukasz45678: idąc tym tokiem rozumowania to nie powinniśmy nikogo ratować. Polska to taki miks genowy, że każdemu można przypisać łatkę przybysza. Jak nie ze wschodu, to z zachodu.
   Weź pod uwagę to, że ówczesni żydzi byli tutejsi. Od wieków mieszkali na tych terenach i ciężko byłoby ich nazwać przybyszami. No chyba, że cofniemy się w badaniach kilka pokoleń wstecz, ale wtedy - jak już pisałem - każdego na naszych ziemiach nazwiemy przybyszem. Bo jak nie domieszka krwi ruskiej, to tatarskiej czy niemieckiej.
   I nie zgodzę się z tezą, że ratowanie żydów za Hitlera to głupota. Wtedy to był heroizm i akt najwyższej odwagi.
   Jednak gdyby się sytuacja powtórzyła i ponownie pojawił się ktoś taki jak Hitler to ratowanie żydów byłoby głupotą. Ponieważ już pokazali jak się odwdzięczają za pomoc i niestety, ale ratowanie ich się nie opłaca, bo jeszcze na tragedii zrobią biznes, gdzie ratujący będzie miał płacić za zbrodnie katów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gozd: No i teraz musza placic mienie bezspadkowem dla "uratowanych" xD To jest dopiero definicja pozytecznego idioty

  •  

   pokaż komentarz

   @RubinWwa: Obrażasz tych ludzi, oni nie wiedzieli co będzie później. Nie ich wina że syjoniści amerykańscy chcieli się pozbyć żydów europejskich, skąd wtedy mogli wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gozd: No mogli wiedziec, bo propaganda nazistowska trąbiła o tym 24/7, zadales sobie kiedys pytanie o co tym wszystkim wstretnym antysemitom chodzilo, ze w imie niecheci do zydow gotowi byli isc na wojne z calym swiatem? Myslisz ze ktos to robi dla jaj?

 •  

  pokaż komentarz

  Wniosek: parchom nie należy nigdy pomagać.

  •  

   pokaż komentarz

   Wniosek: parchom nie należy nigdy pomagać.

   @AndrewAnglin: Niby czemu? Ci, którzy bezinteresownie pomagali mają w ramach statusu "Sprawiedliwego" zapewnione:

   Sprawiedliwy mieszkający w Izraelu otrzymuje comiesiąc wsparcie finansowe w wysokości średniej pensji. Dodatkowo przyznawany jest jemu i jego współmałżonkowi 8-dniowy zasiłek zdrowotny i zapewniane są darmowe usługi zdrowotne, w oparciu o izraelskie prawo ubezpieczeniowe. Obecnie jest to kilkadziesiąt osób.

   Sprawiedliwy, który cierpi z powodu kłopotów finansowych, jest wspierany, niezależnie od miejsca zamieszkania, przez fundację Jewish Foundation for the Righteous, założoną w Nowym Jorku organizację filantropijną. Anne Frank Fonds, z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, wyszukuje osoby potrzebujące pomocy medycznej.

   Co my oferujemy obywatelom innych państw, którzy z narażeniem własnej d. ratowali Polaków spod nazistowskiego lub komunistycznego buta?

   A w ogóle to skąd ten wniosek? Czy w tym wykopie jest napisane cokolwiek o tym żeby był jakiś problem z nadawaniem statusu "Sprawiedliwego"

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Papier wszystko przyjmie, jak jest w rzeczywistości to inna sprawa. Odszkodowania dla pokrzywdzonych żydów podczas holokaustu wydębione przez amerykańsko-żydowskie organizacje też miały być przekazane w całości, a w praktyce rzucili in grosze a resztę zapieprzyli dla siebie. Takie jest to ichniejsze dbanie o pamięć, żydom ze Stanów chodzi tylko o kasę, pokrzywdzonych mają w dupie. Książka Finkelsteina nie jest wyssana z palca, i nie bez przyczyny ma zakaz wjazdu do Izraela. Na szczęście sam jest żydem, więc nie mogli użyć asa w postaci antysemityzmu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Offtopic: pamięta ktoś szczegóły afery w międzywojniu, gdzie żydzi bezprawnie brali kasę jako kombatanci, choć nigdy nie byli na wojnie? Pamiętam tylko że wałek był kręcony przez polaka i żydówkę, jak dobrze pamiętam. Czytałem o tym kiedyś, a teraz nie mogę tego znaleść.