•  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy jak znajdzie coś kolorowego to wykopie czy zakopie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Mówili "ucz się, bo będziesz kopał doły"...

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda, że nie wykrywa rur ani innych dziwnych rzeczy w rowie ;l)

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: W sumie to nic trudnego. Dostajesz mapkę z GESUTem z ośrodka i masz podgrane uzbrojenie. Inna sprawa to jak zostało to naniesione. Sama technologia pokazana tutaj to nic nowego. Systemy sterowania do równiarek/spychow są już znane dobre kilkanaście lat w branży drogowej itp. Myślicie ze jak robią nasypy czy wykopy pod drogę to ktoś to robi ręcznie? Jedzie gościu przód tył ma model drogowy podczytany, spadki podłużne i poprzeczne i sam mu się lemiesz opuszcza/podnosi. Koszt systemu spory, ale wydatek jednorazowy, a robota idzie z 10 razy szybciej.

  •  

   pokaż komentarz

   @konskyyy: O chłopie jeszcze jakby w GESUTach się cokolwiek zgadzało. Im bardziej jestem w tej branży to tym bardziej stwierdzam, że cały system geodezyjny w Polsce powinien iść do kosza i zostać rozpisany od podstaw. W dobie map interaktywnych czy to Google Maps czy OpenStreetMAP system geodezyjny powinien być dostępny dla każdego. A rysowanie obiektów czy to domów czy obiektów liniowych powinien być dostępny online dla biur projektowych czy geodetów a nawet w niektórych wypadkach dla zwykłego zjadacza chleba.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: Dlatego napisałem że kwestia zgodności tych danych to inna sprawa. Kwestia wprowadzenia takiej funkcjonalności z punktu widzenia technologicznego nie ma żadnych barier. Końcowe efekty zawsze są suma dokładności danych wejściowych. Wiem co masz na myśli bo też jestem z tej branży, ale trzeba przyznać że powoli się to zmienia. Jednak imo głównym winowajcą tej patologi w dużej mierze są ośrodki geodezyjne, które są sto lat za technologia i często wymagają takich rzeczy jak niwelacja kabla energetycznego. Bo tak jest w przepisach i jej nie obchodzi ze i tak na mapie pokazujesz do decymetrów i że sprawdziłeś GPS na pkt osnowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: nie wykrywa ale chyba nie jest to aż tak potrzebne bo w trybie automatycznym kopie się tylko ostatnią warstwę. Sam działam na systemach Trimble I Leica czy to w spychach czy koparkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @konskyyy: Ale powiedz mi po co jest kilka ośrodków geodezyjnych? Dla każdego powiatu osobny? Przecież Ci ludzie w tych ośrodkach wykonują często ciężką nikomu nie potrzebną prace. Często jestem zmuszony np. robić projekty techniczne na układanie kabli telekominikacyjnych - czasami też musimy coś naprawić - ułożyć rurę albo jakiś peszel ziemny pod kable. I czasami potrzebuje mapy podkładowej do zaprojektowania takiej czy innej najczęściej prostej kreski na mapie. Uzyskanie czasami mapy z takiego wydziału geodezji jest albo trudne albo kosztuje. I nie.. quhwa nie dostaniesz skanu w postaci TIFFu na mejla .. ale brzydką kserokopię i się męczysz. Ja akurat mam o tyle dobrze, że dawno temu miałem dostęp do starych map geodezyjnych w mojej miejscowości w postaci cyfrowej. Jako podkład (nie muszę mieć aktualnych map) spokojnie mi wystarczą. Ale już przy projektowaniu nowej linii pojawia się problem. Co ciekawe... najlepsze mapy terenu wcale nie są GESUTach a.... w ENERGETYCE ;) Często ich mapy są aktualne i zdecydowanie lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: Zgadzam się z Tobą i tak jak napisałem wcześniej, że ośrodki trzeba zaorać. Tylko to jest błędne koło. Ludzie tam zarabiają od najniższej do 3k maks. Inspektor i kierownik może ciut więcej. Wiec kto tam siedzi? No beton. Młodzi się zdążają, ale to ludzie mało kompetentni i bez większej praktyki terenowej. Wiec nikt kto ma jakieś pojęcie o tej branży nie pójdzie tam pracować i próbować to jakoś reformować bo na wolnym rynku trzymając łate dostanie więcej. A co do tej numeryki, to musiałeś chyba dawno wnioskować o te dane bo teraz to ciężko, żeby nie chcieli wydać. Ba! Nawet na mejla Ci wyślą jak ich poinstruujesz (no i zapłacisz).

 •  

  pokaż komentarz

  Przez tą nową technologię nie będziemy już tutaj potrzebni.

  pokaż spoiler Wykop sam się wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Generalnie dupy nie urywa.Bo tryb automatyczny nie działa automatycznie.Ramię trzeba podnosić ręcznie a przypadku zbyt dużego oporu co nawet na filmie widać łyżka się zatrzymuje i trzeba manualnie wysypać.Operatora to na pewno z pracy nie wykluczy.A już na pewno nie na tyle,że będzie siedział na tym forum i gapił się na ekran telefonu w kabinie, a koparka sama wszystkie dziury wykopie.Chyba,że w piasku,czy w miękkiej ziemi.Trochę twardego terenu i kicha. Tyle,że może dokładniej to zrobi bo komputer dawkuje użytą siłę na hydraulice.To raczej półautomat a nie automat.Jak ktoś sobie wyobraża,że to będzie jak żniwa,gdzie traktor sam za kombajnem jeździ, a kombajn sam pole kosi to się raczej myli.