•  

  pokaż komentarz

  Takie newsy dobrze świadczą o polskiej medycynie mimo faktu, że boryka się ona z mnóstwem popieprzonych problemów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard ponieważ mamy w Polsce jeszcze świetnych specjalistów (w innych dziedzinach też) tylko te cholerne skorumpowane rządy doprowadzają do degradacji służby zdrowia (m.in). Wg mnie każda menda w strukturach decyzyjnych, której działania wpływają na to że (bardzo ogólnie) lekarze wyjeżdżają, brakuje sprzętu a ludzie umierają w kolejkach do specjalistycznego leczenia zasługuje na stryczek. Każdy jeden taki śmieć.

   Bo jeśli ignoruje się fakt że ktoś umiera bo nie może być należycie leczony, albo nie stać go na kurację, i sytuacja się pogarsza, a jednocześnie jest kasa na zabawę ala mistrzostwa w piłkę kopana albo rozdawanie górnikom - to to jest podłe k$#?#$!o, za które wrzucalbym do łagru.

   Co do tematu wykopu to swietna, budująca na start dnia wiadomość. Wierzę (wciąż, uparcie) w dobrych ludzi, specjalistów, którym się chce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: niestety, obawiam sie, ze po tej operacji caly zespol dostanie oferty pracy z calego swiata, wiec raczej marne szanse na kolejne takie operacje w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: bo problemem polskiej medycyny jest jedynie brak kasy, fachowców mamy

  •  

   pokaż komentarz

   @hiperchimera: nawet nie chodzi o kasę. Kasa jest. Tylko jest ona przejadana przez debilizmy prawne i urzędnicze podobnie jak logika różnych działań w sferze administracyjnej dotyczącej polskiej służby zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: Ja myślę, że to jest celowe złe zarządzanie państwowymi szpitalami. Wprowadzą później system medyczny na wzór USA i ludzie bez kasy będą stać 3 dni w szpitalnej kolejce.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwuCebulanParawanu: dokładnie to. Przecież sam Religa, jak był ministrem zdrowia, to m.in. przez to po prostu odszedł ze stanowiska i się generalnie zniesmaczył. Trudno się dziwić.
   Lekarze w tym kraju są naprawdę zajebiści, ale system doi ich, że aż szkoda gadać. No i do tego mentalność wsioka, że jak lekarz, to na pewno pieniądze ukradł i ma kontakty z mafią i bez dania w łapę nic na pewno nie załatwisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: Ale to nie jest zasługa systemu, a wiedzy i nauki. Inb4 wyszkolenie, uczelnie są autonomiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: Jak przeżyje to Science, jak nie Fiction...

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: katastrofalnie świadczą - że polska medycyna to dosłownie science fiction. O kolejnych sukcesach czytasz sobie jak opowiadanie Lema, a z rzeczywistością nie ma to nic wspólnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @leglion: Cały czas starają się do tego doprowadzić. Zaczęli od parlamentu gdzie na siłę robi się nam system dwupartyjny jak w US&A. Potem przychodzą kolejne sfery życia...

  •  

   pokaż komentarz

   @dwuCebulanParawanu: to, o czym piszesz w drugim akapicie, to tzw. "polityka".

  •  

   pokaż komentarz

   @mystichussar politykę można uprawiać z różnym "kosztem społecznym" - tu jest clue. Ale jak rządzący mają liczyć się ze społeczeństwem które samo nie egzekwuje od władzy nic, a cieszy się z igrzysk.

  •  

   pokaż komentarz

   Wierzę (wciąż, uparcie) w dobrych ludzi, specjalistów, którym się chce.

   @dwuCebulanParawanu: Spokojnie możesz w to wierzyć, miałem okazję spotkać specjalistów i nie tylko (osoby w opiece zdrowotnej ogólnie), którym naprawdę się chcę i im zależy, jakby im nie zależało to już dawno by nie było ich w Polsce lub w tej dziedzinie. Problemem jednak jest to, że faktycznie za małe pieniądze są przeznaczone na opiekę zdrowotną, a to powinna być jedna z kwestii priorytetowych i głównych, ze względu na którą płacone są w Polsce te nieszczęsne ogromne podatki.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwuCebulanParawanu większym problemem polskiej służby zdrowia są lekarze, którzy mają prywatne gabinety a dają skierowania do państwowych placówek, gdzie leczą swoich pacjentów w ramach NFZ.

  •  

   pokaż komentarz

   @buczubuczu: Teraz lekarze nie biorą tak w łapę jak kiedyś. Teraz hajs się klepie na prywatnych gabinetach. Na zabieg się czeka 4 lata?? przyjdź do niego prywatnie kilka razy i już masz termin za 3 miesiące.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwuCebulanParawanu: ogolnie kazde dzialanie na niekorzysc spoleczenstwa jest zwyklym skur. I nikt tego nie widzi i nie chce przeciwdzialac.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwuCebulanParawanu: Heh, ktoś może nas uznać za jebniętych, ale ten stryczek koniecznie publicznie, żeby inni widzieli, że nie ma przelewek :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterek007: wiesz, ja tam akurat wolę zapłacić, jak się płaszczyć w kolejkach. Odpukać, mam 2 ubezpieczenia na siebie i dość agresywnie odkładam kasę, żeby na wszelki wypadek mieć.
   Ale na prostsze zabiegi typu dentysta czy ortodonta (albo okulista) to wolę iść prywatnie. Termin w pasujący mi dzień, załatwiam to czego potrzebuje szybciutko (kwestia maksymalnie 2 tygodni), koszta są do przeżycia (nie przesadzajmy znowu, że ci lekarze to 8 stów za konsultacje w 10 minut biorą), a masz wszystko gotowe.
   Podam ci przykład, jak to miałem z zębami po latach zaniedbań. Mając niecałe 20 lat poszedłem w końcu po rozum do głowy i stwierdziłem, że szkoda życia na to, żeby ciągle bolały, idę je wyleczyć. W wakacje (druga połowa lipca) szukałem terminu w NFZ. Pierwsza dostępna konsultacja (!) była dostępna w lutym następnego roku. Najwyżej oceniany prywatny gabinet w mieście, z którego pochodzę, miał mimo letniego sezonu i urlopów termin już na początku sierpnia. W ciągu miesiąca i 6 wizyt dentystka wyremontowała mi 6 zębów, zaplombowała tak, że plomby trzymają się 6 lat i niespecjalnie chcą się zepsuć (mimo tego, że gryźć lubię i nie stronię od tego), za całość zapłaciłem nieco ponad 1000 PLN. Powiedziała też, że wizyty powinny być dość często, bo wtedy zatrzymamy psucie kolejnych zębów - straciłem tylko jeden. Na leczeniu w NFZ pewnie bym się pożegnał z kilkoma, szczególnie z takim tempem. O rzeczach typu znieczulenie czy po prostu godzina pasująca mi, a nie wymuszająca rozk$@!ienie całego dnia przez grzeczność nie wspomnę.
   Dlatego reasumując - wolę zapłacić na legalu i mieć zrobione jak trzeba i w rozsądnym tempie, niż czekać i w niektórych przypadkach to chyba liczyć na to, że się samo wyleczy, zanim doczekam wizyty.
   Jeśli lekarze oferują swoje usługi na wysokim poziomie to nie widzę powodu, żeby nie mieli z tego tytułu dobrze zarabiać. Mają wiedzę specjalistyczną, leczenie ludzi to nie jest takie hop siup, a w wielu przypadkach są po prostu dymani aż po gardło przez NFZ, bo przydział i limit i wyp%%#%!!ać, sprzętu używać nie wolno, bo kary.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard to jest taka gorzko-śmieszna zależność. Im bardziej ****owe warunki, tym lepsi specjaliści. Za czasów największej biedy ruscy mieli najlepszych chirurgów-optyków na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @buczubuczu: Ale ja nie nie mówię, że prywatne leczenie jest złe tylko, że lekarze teraz już nie biorą w łapę tak jak kiedyś tylko klepią hajs w prywatnych gabinetach. Bo co weźmie 1 czy 2 tyś na lewo a nagle się okaże, że to jakaś podpucha i straci wszystko. Po co to komu jak dobry lekarz spokojnie w jeden dzień tyle wyciągnie :)

 •  

  pokaż komentarz

  Bo lekarzy mamy w tym kraju zajebistych. Zwłaszcza kardiologów. (nie, nie w każdym szpitalu i nie, nie wszystkich)

  A potem ludzie zakładają zbiórki na leczenie serduszka jakiejś Amelki na sieżebrze.pl i potrzeba miliion baksów na zabieg u doktora Rosenblaumta w US.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Zbierają nie dlatego, że tamten jest lepszy, a dlatego, że do naszych się nie można dopchać zanim przyjdzie śmierć.

  •  

   pokaż komentarz

   Zbierają nie dlatego, że tamten jest lepszy, a dlatego, że do naszych się nie można dopchać zanim przyjdzie śmierć.

   @majwsik: no nie wiem. Często w takich zbiórkach są teksty typu "nikt nie jest w stanie przeprowadzić takiej operacji", albo "pomóc może WYŁĄCZNIE zabieg tu i tu".

   Nie pamiętam żebym widział cokolwiek w stylu "polski ośrodek może przeprowadzić taki zabieg, ale on kosztuje, albo kolejka jest długa i nie chcemy czekać, dlatego zdecydowaliśmy się na leczenie za granicą".

   Chodzi mi bardziej o to że ludzie łykają takie ściemy i wpłacają kasę, kiedy mamy naprawdę zajebistych kardiochirurgów w tym kraju.

   Stan służby zdrowia to już zupełnie inny problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Bo Polski ośrodek nie może przeprowadzić za pieniądze zabiegu. U nas w Polsce nie ma prywatnej opieki szpitalnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo Polski ośrodek nie może przeprowadzić za pieniądze zabiegu. U nas w Polsce nie ma prywatnej opieki szpitalnej.

   @AntyDojcz: Można przeprowadzić za pieniądze zabieg w prywatnej klinice, a z konkretnym lekarzem dogadać się na pieniądze.
   Zabieg ratowania życia, to raczej nie to samo co kupowanie xboxa w markecie, że jak nie ma na stanie to koniec tematu. Kontrakty, umowy, negocjowanie stawki.

   Chyba że jest jakiś zakaz który nie pozwala chirurgom przeprowadzania zabiegów za pieniądze, poza ośrodkami, ale byłoby to dziwne jak dla mnie. Przecież nieraz lekarzy sprowadza się z drugiego końca świata żeby przeprowadzili jakąś operację i nie jest to jakaś dziwna praktyka, po prostu kwestia kasy.

   Ja to się nie spodziewam żeby rzadkie i trudne przypadki miałyby być leczone za darmo w instytutach. Więc wszystko rozbija się o kasę. Skoro można zbierać milion baksów na operację w US, to można też zebrać milion baksów i taką operację przeprowadzić w Polsce. Szczerze wątpię żeby z taką kasą się czegoś nie dało zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: czasem problem nie leży po stronie lekarzy a po stronie wyposażenie sali.

  •  

   pokaż komentarz

   Można przeprowadzić za pieniądze zabieg w prywatnej klinice, a z konkretnym lekarzem dogadać się na pieniądze.
   Zabieg ratowania życia, to raczej nie to samo co kupowanie xboxa w markecie, że jak nie ma na stanie to koniec tematu. Kontrakty, umowy, negocjowanie stawki.


   @Kargaroth: W prywatnej klinice (w Polsce) to mozesz sobie cycki zrobic albo leczyc grype, bardziej skomplikowane operacje mozna zrobic tylko na nfz albo u grabaza. W Polsce mamy cywilizacje śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Bo to jest marketing! Passat z Niemiec zawsze lepiej brzmi niż z polskiego salonu. Wszystko co amerykańskie przez lata brzmiało w głowach jako "lepsze". Wszyscy wiemy jaka jest nasza służba zdrowia więc leczenie się w innym kraju, zwlaszcza zachodnim, postrzegane jest jako profesjonalne, lepsze, tam człowieka traktują jak człowieka, większe szanse na wyleczenie itd.
   Ja nie mówię, że mamy złych lekarzy. Mamy bardzo dobrych lekarzy, ale organizacja jest taka, że raz, że jest ich za mało, a dwa ciężko się dopchać. Co pozostaje? Zapłacić ogromną kasę ale być leczonym niemal od ręki. Zdrowi tego nie rozumieją. Dla chorych czas to często kwestia życia lub śmierci.
   Dochodzi jeszcze kwestia sprzętu. Możesz mieć wybitnego chirurga ale patyczkiem to i się może najwyżej podrapać po plecach.

  •  

   pokaż komentarz

   Zbierają nie dlatego, że tamten jest lepszy, a dlatego, że do naszych się nie można dopchać zanim przyjdzie śmierć.

   @majwsik: Jeszcze inaczej. Te wszystkie milionowe żebractwa są dlatego, że rokowania są małe i duże prawdopodobieństwo, że padnie przed wyjazdem. Wtedy uruchamia się regulamin a w szczególności "... na inne cele statutowe". Polecam poczytać lekturę i uświadomić sobie kto przytula kasiorę.

  •  

   pokaż komentarz

   @nojasneurwa: Okej, spoko. Uczciwość zbiórek to inna sprawa. Mówimy tu o czym innym.

 •  

  pokaż komentarz

  Wycięli serce, usunęli raka i wszczepili organ z powrotem. "To science fiction"

  - Wolałbym aby na co dzień w realu nasza służba zdrowia zamiast sięgać do gwiazd była sprawniejsza w zakresie swego podstawowego działania..

  pokaż spoiler Oczywiście doceniam kunszt lekarzy z Wrocławia.

 •  

  pokaż komentarz

  Z doświadczenia wiem że łatwo jest coś wyciągnąć. Ciężko jest włożyć to z powrotem. I do tego te male części które do niczego nie pasują.

 •  

  pokaż komentarz

  "to było science fiction" - powiedziała moja mama kiedy usłyszała, że rehabilitacje może miec na NFZ najwcześniej za 8 miesięcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)