•  

  pokaż komentarz

  TŁUMACZENIE:
  1. Jak możemy się uczyć o Czarnych Dziurach skoro nic z nich nie ucieka.
  Odp: Poprzez obserwację otoczenia. Materia wokół CD rozgrzewa się do milionów stopni Celsjusza i świeci się jak diabli. Oprócz tego CD ma wpływ na otoczenie.

  2. Ile czasu powstaje CD?
  Odp: Nawet kilka sekund po zakończeniu żywota przez gwiazdę. To te mniejsze. Oprócz tego CD mogą się łączyć z innymi CD oraz z gwiazdami neutronowymi (stąd osobiście uważam, że CD to tak naprawdę gwiazda o kOOrewsko wielkiej grawitacji). Wielkie CD w środku galaktyk mogą się tworzyć nawet miliard lat.

  3. Jak wylicza się masę CD?
  Odp: Obserwuje się ruch gwiazd. Materia co wpada do CD nie znika tylko się dodaje.

  4. Czy CD może wciągnąć galaktykę?
  Odp: Nie. Grawitacja jest olbrzymia, ale za mała, aby mieć aż taki wpływ.

  5. Co się stanie jak wpadniesz do CD?
  Odp: Postrzeganie rzeczywistości się zmieni, ponieważ CD rozciągnie Cię w każdą stronę, jak makaron, co nazywane jest przez naukowców "spaghettifikacją" (obserwowane na gwiazdach).

  6. Co by się stało, gdyby Słońce zmieniło się w CD?
  Odp: Tak się nie stanie, Słońce jest za małe. A nawet jakby, to nic by się nie zmieniło, z wyjątkiem tego, że życie na Ziemi by zginęło bez światła.

  7. Czy CD miało kiedykolwiek wpływ na naszą planetę?
  Odp: Tak. Wybuch gwiazd oraz wyrzucanie materii przez CD z własnej orbity mogło utworzyć naszą planetę.

  8. Jaka jest najdalsza zaobserwowana CD?
  Odp: Znajduje się w galaktyce 13,1 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Ze względu na masę i jasność nazywana jest kwazarem.

  9. Jak nic nie może CD uciec to znaczy, że kiedyś Wszechświat będzie pochłonięty?
  Odp: Nie ma takiej opcji. Z czasem Wszechświat będzie coraz bardziej pusty, ale cały Wszechświat nigdy nie zostanie wchłonięty.

  10. Czy CD mogą się zmniejszyć?
  Odp: Teoretycznie tak. Hawking zaproponował model, w którym to CD wydala "promieniowanie Hawkinga". Jednak taki proces jest mega powolny i zanim CD umrze, minie znaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacznie więcej czasu, jak w przypadku jej powstawania i powiększania.