•  

  pokaż komentarz

  Widzę, że postępy eurokomunizmu są nieubłagane...

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: dbają skutecznie o swoje interesy. Możemy zazdrosić myślenia perspektywicznego Niemcom. Inna kwestia, że Polska to prawie w ogóle nie ma przemysłu wysokich technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: oho juz to widze, jak taki gigant technologiczny pod rzadami panstwa bedzie sie rozwijal, gdy konkurencja prywatna na swiecie szaleje wrecz w IT. Ciekawe jaki nastepny krok, nakazy kupowania softu czy robotow od firmy X?

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: Państwo przejmuje "czasowo" większość udziałów w firmie aby jej nie mógł ktoś tam kupić- to jest wg ciebie dbanie o interesy? Czyje?
   Jak będzie isę odbywało to "czasowe" przejmowanie- pod przymusem czy państwo ostro przepłaci za pakiet kontrolny- bo da więcej niż potencjalny kupiec? Kto ten pakiet potem odkupi za chore pieniądze? A może nikt nie odkupi- i może o to właśnie chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   dbają skutecznie o swoje interesy. Możemy zazdrosić myślenia perspektywicznego Niemcom. Inna kwestia, że Polska to prawie w ogóle nie ma przemysłu wysokich technologii.

   @ropucha_paskowka: polskie społeczeństwo skutecznie rozbrojono mentalnie przed chęcią dbania o własne interesy gadkami o tym, że kapitał nie ma narodowości i o tym, że trzeba sprywatyzować wszystko za bezcen, bo jedna zachodnia firma jest dla Polaków lepsza niż 10 naszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Może dlatego, że widzieliśmy jak komunizm dbał o nasze interesy, kiedy miał pod kontrolą 100% przemysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   Może dlatego, że widzieliśmy jak komunizm dbał o nasze interesy, kiedy miał pod kontrolą 100% przemysłu.

   @senkjuwerymacz: widać Niemcy głupie i nie wiedzą, że najlepiej to wszystko wyprzedać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Po to są giełdy, akcje, pakiety kontrolne. A państwo nie jest po to, żeby sobie stwierdziło, że tej firmy herr Hans sprzedać nie może bo tak i uj.

  •  

   pokaż komentarz

   Po to są giełdy, akcje, pakiety kontrolne. A państwo nie jest po to, żeby sobie stwierdziło, że tej firmy herr Hans sprzedać nie może bo tak i uj.

   @senkjuwerymacz: no popatrz, a w Niemczech inaczej to ma działać i właśnie chce tak robić. Czyli Niemcy to idioci? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli Niemcy to idioci?

   @Strzelec_Kurpiowski: Na pewno ci, którzy chcą aby państwo "czasowo" przejmowało prywatne przedsiębiorstwa.
   Są też inni Niemcy, którzy na taki pomysł pukają się w głowę.

  •  

   pokaż komentarz

   polskie społeczeństwo skutecznie rozbrojono mentalnie przed chęcią dbania o własne interesy gadkami o tym, że kapitał nie ma narodowości i o tym, że trzeba sprywatyzować wszystko za bezcen, bo jedna zachodnia firma jest dla Polaków lepsza niż 10 naszych.

   @Strzelec_Kurpiowski:
   Wszystko sprywatyzowaliśmy?

   Mamy "nasze" kopalnie, stacje paliw, banki, linie lotnicze, produceta pociągów, przewoźników kolejowych, firmę ubezpieczeniową, firmy energetyczne, polską grupę zbrojną i stadninę koni(xd)

   Część jest dotowana, część jest traktowana jak dojna krowa, a jeszcze inne nie są konkurencyjne.

   To nie jest zdrowe dla gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   Jak będzie isę odbywało to "czasowe" przejmowanie- pod przymusem czy państwo ostro przepłaci za pakiet kontrolny- bo da więcej niż potencjalny kupiec? Kto ten pakiet potem odkupi za chore pieniądze? A może nikt nie odkupi- i może o to właśnie chodzi?

   @senkjuwerymacz: nawet nie wiesz jak to będzie wyglądało, a piszesz takie durne wypowiedzi. Niemcy są państwem, które myślą długoterminowo i wątpię aby doprowadziły do upadku własnych firm.

   Polityka gospodarcza to nie jest łatwa rzecz i każdy kraj z technologiami powinien chronić się przed takim państwem jak Chiny.

  •  

   pokaż komentarz

   nawet nie wiesz jak to będzie wyglądało, a piszesz takie durne wypowiedzi. Niemcy są państwem, które myślą długoterminowo i wątpię aby doprowadziły do upadku własnych firm.

   @ropucha_paskowka: Ja tu raczej widzę chętkę eurokomuchów na przejmowanie / nacjonalizowanie prywatnych firm.

   Polityka gospodarcza
   Nacjonalizacja przedsiębiorstw prywatnych to nie jest polityka gospodarcza. W każdym razie na pewno nie mająca nic wspólnego z wolnym rynkiem itd.

  •  

   pokaż komentarz

   W każdym razie na pewno nie mająca nic wspólnego z wolnym rynkiem itd.

   @senkjuwerymacz: jedyna rzecz z sensem. Nikt nie powiedział że to wolny rynek. A całkowicie wolny rynek doprowadza do monopoli, zmów cenowych itp.

  •  

   pokaż komentarz

   A całkowicie wolny rynek doprowadza do monopoli, zmów cenowych itp.

   @ropucha_paskowka: Jak państwo poprzejmuje prywatne firmy to w ogóle nie będzie zmów cenowych ani monopoli :D

   Zmowy cenowe i monopole są wtedy, kiedy państwo z powodu głupoty rządzących albo przez korupcję tworzy prawo pod wielkie koncerny, mniejszym firmom rzucając pod nogi kłody. Taki jest podstawowy mechanizm zmowy cenowej- ograniczenie konkurencji dla molochów.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmowy cenowe i monopole są wtedy, kiedy państwo z powodu głupoty rządzących albo przez korupcję tworzy prawo pod wielkie koncerny, mniejszym firmom rzucając pod nogi kłody.

   @senkjuwerymacz: jest kilka rodzajów monopoli, ty dostrzegasz tylko jeden. Nie ma sensu ta dyskusja, bo jesteś ignorantem ekonomicznym.

   Jak państwo poprzejmuje prywatne firmy to w ogóle nie będzie zmów cenowych ani monopoli :D

   Dowiedz się co to są branże strategiczne dla działalności państwa i dlaczego są własnością państwową. Z mojej strony EOT.

  •  

   pokaż komentarz

   jest kilka rodzajów monopoli, ty dostrzegasz tylko jeden

   @ropucha_paskowka: Jakie są te inne monopole?

   Nie ma sensu ta dyskusja, bo jesteś ignorantem ekonomicznym.
   No, na pewno ktoś kto pochwala przejmowanie firm przez państwo musi być nie lada ekspertem :D

   Dowiedz się co to są branże strategiczne dla działalności państwa i dlaczego są własnością państwową. Z mojej strony EOT.

   Obronność jest branżą strategiczną. Wymiar sprawiedliwości jest branżą strategiczną i tego typu "branże". Ale nie przemysł, nie przetwórstwo, nie wydobycie ani nie handel.

   Ale idąc twoim tokiem rozumowania- jakim cudem do tej pory państwo Niemcy nie poprzejmowało tych prywatnych firm, na dodatek pozwalając im działac, skoro niby są to firmy z branż strategicznych? Albo są strategiczne albo nie są. Kto o tym będzie decydował które są a które nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie przemysł, nie przetwórstwo, nie wydobycie ani nie handel.

   Co za dzban. xD Przecież artykuł mówi o przemyśle wysokich technologii.

   Wymiar sprawiedliwości jest branżą strategiczną

   Że co? Ktoś tu się za bardzo na Korwina zapatrzył i próbuje przekuwać jego logikę, ale mu to zbyt sztywno wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: oho juz to widze, jak taki gigant technologiczny pod rzadami panstwa bedzie sie rozwijal, gdy konkurencja prywatna na swiecie szaleje wrecz w IT.

   @przekret512: Siemens, MAN, VW. Dziękuję, dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Ty cokolwiek wiesz o wspolczesnych Niemczech, czy zyjesz tym, ze sa tam firmy ktore swoja swietnosc mialy w czasach naszego PRL i trochu po? A moze tylko troll?

   VW - dieselgate,
   MAN - Ekstremalne spadki na gieldzie od 2018 roku, zmniejszajace sie udzialy w rynku
   Siemens - zamyka fabryki w niemczech i redukuje personel, rozbudowuje zaklady poza niemcami

   W dodatku w zadnej z tym firm panstwo niemieckie NIE MA UDZIALOW. Dziekuje. Dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Siemens - zamyka fabryki w niemczech i redukuje personel, rozbudowuje zaklady poza niemcami

   @przekret512: Państwo niemieckie ma udziały w mniej lub bardziej pośredni sposób w każdej z tych firm, to raz.

   Dwa, taki Siemens może sobie redukować personel, co nie zmienia faktu, że w IT oni coraz bardziej się rozwijają.

   Chyba, że ja o czymś nie wiem i wszyscy korzystają z amerykańskich prywatnych modeli numerycznych? Nie, wszyscy korzystają z tych państwowych niemieckich i francuskich.

   No ale Niemcy nie mają wyszukiwarki Google, więc pewnie nic nie robią w tym interesie XDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: Cala niemiecka gielda jest warta mniej niz 3 najwieksze spolki technologiczne w USA. SAP, najwiekszy hersteller IT w DE, lezy i kwiczy, bo przespal digitalna rewolucje, i jedyne co go trzyma to stary soft ktory utrzymuje i ktory sprzedaje sie tylko w europie, bo poza europa nikt tego syfu juz nie chce. Swoimi produktami (a staral sie wejsc w rynek nowymi bazami danych) nie ma szans w konkurencji np z Amazon Cloud. Od wielu lat powtarza sie w kolko digitaliesierung,ale nic sie z tym nie robi - ile znasz swiatowych startupow ktore powstaly w niemczech?

   Państwo niemieckie ma udziały w mniej lub bardziej pośredni sposób w każdej z tych firm, to raz.

   panstwo niemieckie nie ma udzialow. Udzialy np w VW ma ktorys land ale w zadnym nie sa decyzyjny. W Siemensie nie ma nikt. Struktura wlascicielska jest jawna, mozesz sobie sprawdzic. A Man nalezy do VW.

   Potega niemiec to labedzi spiew ktory upada latami, zyje tam i to widze. Popytaj kogos kto zyje tam dluzej niz 5 lat ile kiedys za pensje mogles kupic, jak dlugo pracowac na mieszkanie czy dom itd. O tym ze czolowe firmy niemieckie - np. Kuka - sa wykupywane przez chinczykow i dlatego niemcy trzesa portkami.

   Ostatnio zapadl wyrok w ichniejszym trybunale konstytucyjnym, ze czlowiek ktory jest na zasilku dla bezrobotnych tzw Harz IV, i notorycznie odmawia przyjecia pracy, nie moze byc pozbawiony zasilku, ani nawet jego czesci, wystarczy ze poda powod przy odmowie. Np, ze uczy sie malarstwa.

   Tak. Tak dzis wygladaja niemcy.

  • więcej komentarzy(11)

 •  

  pokaż komentarz

  jak to jest, że u nich taka komuna a jednak Niemcy były, są i będą potęgą gospodarczą?

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: maja zaszyty kult pracy i współdziałania odwrotnie niż u nas

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq:
   A które kraje się rozwinęły ? Posiadające kapitał krajowy, czy w których wszystko wyprzedawano zagranicy, jak Europa Wschodnia , Ameryka Południowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: w Ameryce północnej państwo nie miesza się do sektora prywatnego jak w narodowo socjalistycznych Niemczech. A mimo to Niemcy często wytwarzają bardziej zaawansowane technologicznie produkty.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq:
   W amerykańskiej gospodarce państwo jest przecież aktywne. Wspomaga np rozwój przemysłu. Rewolucja komputerowa nie odbyła by się gdyby nie pieniądze podatników, za które finansowana badania nad nowymi technologiami.
   Nie ma Korwinowskich czy Balcerowiczowskich wymysłów nigdzie na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: Protestancki kult pracy, Bardzo karne spoleczenstwo (popatrz na niemcy - praktycznie 0 protestow w jakiejkolwiek sprawie, poprawnosc polityczna), a ostatecznie.... nie dziala. Niemcy doszly do potegi kradzieza w czasie ww2, i liberalnymi reformami w latach 50. Teraz to tylko spijanie smietanki ubitej 50 lat temu, ktora w dodatku powoli znika.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Niemcy były potęga na długo przed I wojna światową

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: wystarczy się cofnąć trochę do tyłu i zrozumiesz dlaczego tam państwo nie musi dużo ingerować. Choć nadal to robi jak chińczycy chcą im jakąś firmę przejąć. USA potęgę zbudowało na wojnach a po drugiej to już było niekwestionowanych hegemonem. Nie musisz dużo ingerować skoro twoje firmy to potentaci o kapitale który zgromadzić może niewielu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: to tez prawda. Dlatego smieszy mnie gdy ktos mysli o patrzcie niemcy maja socjal a jaka potega. Trzeba poptarzec jak do tego dochodzili, a nie jak jest teraz. Czasem 50, 100, a nawet 200 lat wstecz.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: Bo Niemcy są ludnym krajem z wielkimi ośrodkami miejskimi i przemysłowymi. To przyciąga inwestorów zagranicznych i nie tylko.

   Taka Francja to w zasadzie sam Paryż. Drugim największym miastem jest Lyon, niewiele większy od Bydgoszczy. Reszta Francji to jedno wielkie wyp@@#owo. Dlatego taka Francja jest nieporównywalnie mniej rozwinięta od Niemiec. To odbija się między innymi w pieniądzach unijnych na rolnictwo - Francuzi biorą najwięcej hajsu w całej UE.

   @przekret512: Niemcy były potęga na długo przed I wojna światową

   @ahoq: Nie, nie były. To jest propaganda. Kaiserreich to były same Prusy i też nie do końca - najbogatszym regionem Prus był Śląsk, zamieszkany głównie przez Polaków i Czechów. Lwia część Niemiec przed IWŚ to były biedne wyp@@#owa. Tak biedne, że po 1871 większość landów miała problem z wprowadzeniem pruskiego umundurowania do własnych armii.

   Jakby tego było mało, to niemiecka administracja zawsze była po prostu głupia, albo nieskuteczna - albo głupia i bezradna naraz. Kulturkampf w większym stopniu walczył z Bawarczykami niż z Polakami, co poskutkowało rewolucją i powstaniem Bawarskiej Republiki Radzieckiej zaraz po wojnie. A na wschodzie Bambrzy przyłączyli się do Polaków w walce o niepodległość w powstaniu wielkopolskim.

   Ba, niemiecka administracja walczyła nawet sama ze sobą, albo z administracją niższych szczebli. Do tego stopnia, że w takim Dreźnie władze się nie mogły dogadać co do budowy dworca. Dlatego do dzisiaj w Dreźnie jest dworzec wielkości tego w Moskwie - bo każdy ze szczebli administracji zbudował sobie jeden, swój dworzec. A to jest miasto wielkości wcześniej wspomnianego Lyonu.

   @przekret512: Tak, protestancki kult pracy. Dlatego najbogatszym landem Niemiec jest katolicka Bawaria.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto69: chciałbym żeby aglomeracja Bydgoska miała 2 miliony. Bo stamtąd jestem. Lyon jest raczej sam wielkości Poznania a aglomeracja wielkości Warszawy. A co do Kaiserreich kolega zapomniał o zagłębiu Ruhr, o zagłębiu Saary, wspomnianej Saksonii, miastach Hansy itp itd. To nie był taki biedny kraj l.

  •  

   pokaż komentarz

   @vlahbej: Aglomeracja Lyonu nie ma dwóch milionów. W najlepszym przypadku ma koło pięciuset tysięcy. Jest jeszcze Marsylia, która jest wielkości Torunia, a aglomeracja której ma 800k. Francja to praktycznie same wypizdowa.

   No i sama aglomeracja niewiele znaczy, bo w zagłębiu Ruhry masz osiem milionów. I te osiem milionów jest rozj@@@ne na kilkaset wiosek po 100-200k. I nagle się okazuje, że całe zagłębie Ruhry c#?%# znaczy nawet wobec Frankfurtu wielkości Krakowa, albo Monahium wielkości Warszawy.

   Na polskim Górnym Śląsku masz cztery miliony i siłą rzeczy ten obszar produkuje całkiem dużo. Ale tak naprawdę produkuje niewiele więcej od Wielkopolski. A sam Poznań produkuje więcej PKB od Metropolii, liczącej 2kk mieszkańców.

   Że już nie wspomnę o Warszawie, liczącej 1,7kk - bo ta produkuje trzy razy więcej od całego Śląska liczącego 4kk. Tyle warte są te wszystkie aglomeracje i konurbacje. Liczą się tylko wielkie ośrodki miejskie.

  • więcej komentarzy(3)

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby to samo robili by Polacy jako pierwsi to jak myślicie jakie byłyby reakcje polskiej targowicy?

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL Przecież to już było. Wystarczy spojrzeć na stocznie.

   Eurokomuchy z #neuropa gadają że to nie to samo.

   Ale oczywiście że to jest to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Współczesna polska targowica zbierała świadectwa udziałowe na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Po dziś dzień nie wiadomo, co się z nimi stało...

  •  

   pokaż komentarz

   Ale oczywiście że to jest to samo.

   @Crosshairs: porównujesz pompowanie państwowej kasy w nierentowne gówniane spółki do ochrony własności intelektualnych i przeciwdziałania wrogim przejęciom?

  •  

   pokaż komentarz

   @apee: porównuje to, że Niemcom wolno więcej. Sytuacja odwrotna, powiedzmy że mamy firmę która rozwija jakąś ważną technologię, zasadza się na nią zagraniczny koncern, powiedzmy niemiecki. Nasz rząd blokuje sprzedaż i przejmuje część udziałów. Niemcy by się zapluli na forum ue. Bogatym wolno więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   porównujesz pompowanie państwowej kasy w nierentowne gówniane spółki

   @apee: Właśnie KE pozywa Polskę do TSUE za pomoc firmom sektora energetycznego. Sektor energetyczny w Polsce to "nierentowne gówniane spółki"?

   ochrony własności intelektualnych

   Ochrona własności intelektualnej poprzez wywłaszczenie? Dobre sobie. Może jak nie będzie Cię stać na remont domu to niech państwo Cię z niego wywłaszczy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Arsenazo: jakie wywłaszczenie? Mowa o kupnie udziałów. Stosowanie ulg dla firm energetycznych nie ma z tym nic wspólnego.
   Trzeba umieć lawirować zgodnie z prawem i jednak od rządzących należałoby wymagać znajomości j?!@nych przepisów.
   Kupno udziałów jest czymś zupełnie innym niż bezzwrotne pożyczki, czy wybiórcze stosowanie prawa podatkowego. Dlatego Niemcy mogą więcej - bo potrafią zrobić to legalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   zasadza się na nią zagraniczny koncern, powiedzmy niemiecki

   @adrian43: ale kraje UE sa i musza byc rowne. Co innego Chiny czy Rosja, ktore w UE nie sa.

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: ale w Polsce sa takie przyklady. Na przyklad najwiekszy polski producent taboru kolejowego Pesa zostal przejety przez panstwowy PFR by ochronic Pese przed wykupieniem za grosze przez zagranicznego inwestora.
   Inna kwestia ze wczesniej panstwo przyczynilk sie do problemow tej firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: kraje w ue nigdy nie były nie są i nie będą równe.

  •  

   pokaż komentarz

   porównujesz pompowanie państwowej kasy w nierentowne gówniane spółki do ochrony własności intelektualnych i przeciwdziałania wrogim przejęciom?

   @apee: przecież tak działa współczesne wielki biznes. Każdy Startup, któremu coś się uda i widać że mają ciekawy pomysł, jest natychmiast wykupowany przez gigantów typu Google, Facebook, czy europejskie korporacje.

   Jak Chińczycy wykupują firmy razem z technologią, to znaczy że tą technologię kupują, a nie podrabiają. Cały zachód obecnie tak robi.

  •  

   pokaż komentarz

   jakie wywłaszczenie? Mowa o kupnie udziałów.

   @apee: Przecież przymusowa emisja udziałów w celu objęcia przez państwo to nic innego niż wywłaszczenie pozostałych udziałowców - rozwodnienie kapitału. Wystarczy też że po pewnym czasie umorzą udziały za niższym wynagrodzeniem niż cena za objęcie i bęc! masz pomoc finansową państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież to już było. Wystarczy spojrzeć na stocznie.

   @Crosshairs: upadły nie rentowne, a te rentowne na siebie zarabiją?

  • więcej komentarzy(2)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak sprzedawano zagranicy w Polsce.

  Rzecz nie w tym, ilu ludzi coś mówi, ale czy mówią prawdę. Prowadzę bardzo rzetelne analizy i badania od wielu lat. W swej nowej książce patrzę na poszczególne sektory gospodarki. Banki sprzedano za 3 mld dol., a na ich modernizację i komputeryzację wydano także 3 mld dol. Suma uzyskana ze sprzedaży zaledwie pokryła koszty ich unowocześnienia! Gdyby transakcje te przeprowadzano rzetelnie, na warunkach przyjętych w innych państwach, korporacje zagraniczne musiałyby spędzić w Polsce 50 lat, zanim zdołałyby przejąć ok. 20% polskiego systemu bankowego. Tu zrobiono im prezent. Innym przykładem jest energetyka. Wiadomo, ile średnio na świecie kosztuje jednostka mocy – milion dolarów za megawat. Gdy wycenimy w ten sposób wartość Połańca – bardzo nowoczesnego, spełniającego wszelkie światowe standardy zakładu, który nawet za 15 lat nie będzie potrzebował modernizacji – okaże się, że sprzedano go za 10% wartości, bo powinien pójść przynajmniej za 1,5 mld dol., a wzięto mniej niż 150 mln dol.

  Chwilowe zatrzymanie prywatyzacji nie oznacza jednak czerwonego światła dla inwestorów zagranicznych. Nie jestem przeciwnikiem napływu obcych kapitałów. Niech wchodzą do polskich firm jako inwestorzy mniejszościowi, np. do 15% udziałów (a jeśli obejmą większy udział, to bez prawa głosu). Jeszcze lepiej, gdyby zapewnili dokapitalizowanie polskich zakładów w formie wsadów rzeczowych – w zamian za udział w zyskach. Tak właśnie dzieje się w normalnym kapitalizmie.

  Krajem, do którego w ostatnich 15 latach trafiło najwięcej zagranicznych kapitałów są Chiny. Czy słyszał pan, żeby w Chinach inwestorzy zagraniczni przejęli jakiś zakład albo mieli jakiekolwiek prawo podejmowania decyzji? Skąd, nie ma o tym mowy. Chiny traktują kapitały zagraniczne jako źródło wzmocnienia własnej gospodarki i nie uważają jak Polska, że są „budowniczymi” kapitalizmu. Obcy inwestorzy idą do Chin, by robić interesy, na jakie pozwala ich rząd. Niech i w Polsce zagraniczni inwestorzy zarabiają – ale niech nie przejmują zarządzania polskimi firmami i nie obejmują najlepszych stanowisk, z których cudzoziemcy eliminują Polaków, pozbawiając ich już nie tylko własności ale i pracy. Kapitałowi wystarczy sensowny zysk, nie potrzebuje niczego więcej.