Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+153
pokaż komentarz
Wtórne...
źródło: wykop.pl
+90
pokaż komentarz
@Bijelodugme: zawsze mnie zastanawia czy to 16A to z serkiem w środku czy bez
+66
pokaż komentarz
@szaloneneutrino: serek jest alarmem zapachowym
+7
pokaż komentarz
serkiem w środku czy bez
@szaloneneutrino: Z serka jest tylko naklejka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Only the label is original. I cut a piece of polystyrene foam to the proper dimensions, wrapped it in aluminium foil and glued the sticker onto it.
https://www.flickr.com/photos/dvanzuijlekom/10474490106
+26
pokaż komentarz
zawsze mnie zastanawia czy to 16A to z serkiem w środku czy bez
@szaloneneutrino: Obecnosc serka nie wplywa na amperaz tylko na szybkosc dzialania. Bez serka masz bezpiecznik szybki a z serkiem zwloczny, szczegolnie polecany w obwodach zasilania silnikow elektrycznych o dopuszczalnym chwilowym przeciazeniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+122
pokaż komentarz
Ciekawy materiał szczególnie że część ludzi podobna rozgałęziacze do przedłużaczy nie zastanawiając się nad tym jaki to ma przekrój kabla i jaki amperaż jest w stanie bezpiecznie znieść... A potem pożar... A dodatkowo po rozebraniu niektórych marketowych przedłużaczy aż włosy się jeżą...
+109
pokaż komentarz
@Trabant777:
Miałem przedłużacz z biedry, na którym nie działała mi sprężarka. Rozciąłem kabel. W grubych przewodach gruba była izolacja. Same przewody miały średnicę porównywalną ze średnicą włosa.
Wkurza mnie ryzyko kupienia czegoś takiego. Bezpiecznie to chyba kupić w elektrycznym kabel osobno (bo przynajmniej nie kupuje się "kota w worku" bo przewody widać) i osobno gniazda.
Podobnie w hydraulicznym zawór do spłuczki. Zwykle jednorazowe badziewie, które przestanie działać przy pierwszym odcięciu i otworzeniu wody.
-78
pokaż komentarz
Miałem przedłużacz z biedry, na którym nie działała mi sprężarka
@the_revenant: Myślę że sam sobie jesteś winien. Ludzi mniej zamożnych nie stać na oszczędzanie, ot co.
+7
pokaż komentarz
@the_revenant: Na takiej samej zasadzie zbudowane są c#@#$we, ukraińskie przedłużacze - gruba izolacja, cieniutkie przewód i UWAGA pusta izolacja przewodu PE.
Od jakiegoś czasu sam robię przedłużacze i mam pewność ile są w stanie wytrzymać
+6
pokaż komentarz
@Trabant777: no przydałyby się jakieś regulacje żeby to kontrolować
+7
pokaż komentarz
@the_revenant niestety takie listwy są też w sklepach budowlanych, gdzie można się spodziewać lepszej jakości. Choć dziwi mnie podejście producenta do takich praktyk. Miałem listwę, gdzie przewód był dobry czyli 1,5mm. Co z tego jak był on doprowadzony do listy, a w niej zrobione dodatkowe połączenie z tą listwą metalową, która robi za styk dla wtyczki (nie wiem jak to się fachowo nazywa). No i to połączenie właśnie na drucie grubości włosa...
+30
pokaż komentarz
@the_revenant: Podobna historia jest z kablami rozruchowymi do samochodu. Gruba izolacja i cieniutki kabelek w środku.
źródło: youtube.com
+18
pokaż komentarz
@Trabant777: Filmik dobrze pokazuje nierealność elektryfikacji samochodów. Blok 150 mieszkań garaż na 300 samochodów każdy ładuje w nocy... to 300kv do każdego bloku trzeba by doprowadzać
+2
pokaż komentarz
@Trabant777: no niby tak, ale w tym filmiku są nieludzkie amperaże :( ile piecyków by musiał odpalić na kablu, żeby tyle uzyskać?
0
pokaż komentarz
@the_revenant dokladnie tak... u mine w rodzine były dwa pożary, jeden przez lampkę a drugi przez taki właśnie przedłużacz... odtąd cała rodzina uważa na elektrykę
+4
pokaż komentarz
Miałem przedłużacz z biedry, na którym nie działała mi sprężarka
@the_revenant: Myślę że sam sobie jesteś winien. Ludzi mniej zamożnych nie stać na oszczędzanie, ot co.
@kRz222: to, że kupił w biedrze, nie oznacza, że go nie stać na przedłużacz. Może kupił przy okazji innych zakupów? Może nie ma czasu aby przeczesać forum elektrody, na której (jeszcze) nie ma czarnej listy przedłużaczy?
Skąd się biorą ludzie, którzy krytykują nabywców, a nie producentów?
Ja bym nic nie rozcinał- kupiłbym 10 następnych i wszystkie im oddał. Ale przepalone.
0
pokaż komentarz
@Trabant777: co ma wspólnego ten materiał z produktami dostępnymi w marketach? Jeżeli już to powinien zrobić test z różnymi prądami, wówczas było by to w jakiś sposób przydatne, przez każdy jeden popłynie prąd zwarcia, zależny od mocy źródła... ot cała filozofia...
0
pokaż komentarz
@Lancernik a jeszcze stare komunistyczne bloki... gdzie max 10A bezpieczniki...
0
pokaż komentarz
@Lancernik po co takie duże napięcie do bloku?
0
pokaż komentarz
@the_revenant: to tylko te zaworki na 1/4 obrotu sa takie gowniane, trzeba kupowac te zwyczajnie odkrecane
0
pokaż komentarz
@Poligraf_Poligrafowicz:
A to wiem, ale chodziło mi o zawór z pływakiem. Kiedyś, za komuny, te zaworki chodziły po 20-30 lat. Teraz są do pierwszego zakręcenia wody.
Najlepszy numer jak ostatnio była jakaś awaria wody, ze wszystkich kranów poszło powietrze, sprężone powietrze. Nie wiem czy to w ramach jakiegoś czyszczenia rur, czy może coś się zepsuło. Ale w tym zaworku otworzyła się nowa droga dla wody (zrobiła się dziura w plastiku) - od powietrza. Taka jakość materiału i wykonania. Kosztuje 12 zł. Gdyby były droższe w sklepie to bym kupił. Ale nie ma.
+1
pokaż komentarz
@Trabant777 kiedyś byłem świadkiem rozebrania przedłużacza, który miał bolce uziemiające i wtyczkę z rzekomym uziemieniem. Problem polegał na tym, że po rozcięciu przerwanego przewodu, w środku miał tylko dwie żyły. Uziemienie stanowiło jedynie nie podłączoną dekorację. Pomyśleć, ile takich chińskich śmieci ludzie mają w domach.
+5
pokaż komentarz
Właśnie miałem takt temat na tapecie. Przedwczoraj pogadałem sobie z obsługą działu w Leroy'u. Trafił się kompetentny gość, a limitacja wynikająca z obciążalności wtyczek i gniazd akurat mnie nie obchodziła. Robili takie doświadczenia i według niego dla 1,5 mm2 miedzi bezpieczne jest 25A, a dla 2,5 - 35A. Trochę to mało, zwłaszcza, w przypadku, gdy ciepło z przewodu odbierane jest przez ścianę, ale dla 15kW w szczycie 2,5 mm2 styka.
+13
pokaż komentarz
@pszekotcur: Najlepiej posługiwać się standardowym wyznacznikiem inżynierskim 8A na każdy milimetr kwadratowy przewodu.
Jak gość twierdzi, że 25A/mm2 jest bezpieczne to powinni go szybciutko wyp#?##!%ic z roboty
-13
pokaż komentarz
@kobiaszu: Czyli dla 10 mm2 jest to 80A ? raczej słabe jest takie przyjmowanie i powinni Cie wywalić z roboty :)
+28
pokaż komentarz
@danielek5674773: No to idź to samo powiedz kolesiom z SEPu i wykładowcom na polibudach, bo z takich źródeł mam wiedzę
Tutaj bardziej szczegółowa tabela w zależności od środowiska przewodu
źródło: TabelaObc_Przewodow.png
+3
pokaż komentarz
@pszekotcur przekrój 1,5 kwadrat = 16 Amper max. I tego się trzymajmy
+3
pokaż komentarz
@kobiaszu: ja tam słyszałem o 10A na każdy milimetr dla "małych przekrojów" i generalnie się tego stosuje ;)
nie znam się, majsterkuję zwykle zakresie kilku-kilkunastu A więc tam tylko okazyjnie trafiam na przewód powyżej 2,5mm2
+6
pokaż komentarz
@kobiaszu:
Najlepiej posługiwać się standardowym wyznacznikiem inżynierskim 8A na każdy milimetr kwadratowy przewodu.
Tutaj bardziej szczegółowa tabela w zależności od środowiska przewodu
Podałeś zasadę, która już przy wartościach powyżej 30A nie zgadza się z tabelą. Wg podanej przez Ciebie zasady zależność między przekrojem przewodu a dopuszczalnym prądem jest liniowa, z kolei wg tabeli NIE JEST. Wg podanej przez Ciebie zasady 10mm2 wystarczy na 80A, wg tabeli potrzeba co najmniej 16mm2. Widzisz różnicę? Uważaj co piszesz, bo jeszcze ktoś skłonny posłuchać, a w skrajnym przypadku może to się źle skończyć.
EDIT: Nie chce mi się tego sprawdzać, ale jeśli istnieje jakaś prosta zależność to wyprowadza się ją pewnie z promienia przewodu, a nie z powierzchni przekroju. Dlatego do prawidłowego przybliżenia trzeba by zastosować wielomian kwadratowy. Inżynierska zasada proporcji typu 1 mm2 - X A jak sam pokazałeś tabelką sprawdza się tylko dla niektórych niższych wartości, a z prądem jednak lepiej trochę uważać.
+7
pokaż komentarz
@rocketman: Zasada jest słuszna dla prac na małych przekrojach i raczej w domowych zastosowaniach. Im wkjeszy przekrój tym trudniej z oddawaniem ciepła, efekty naskórkowości i tak dalej.
Ciężko coś takiego tłumaczyć laikowi co naprawia gniazdko w domu, więc przyjmuje się te 8A na milimetr
+3
pokaż komentarz
@rocketman: oporność zależy właśnie od powierzchni przekroju, a nie od promienia. Problem w tym, że o ile przez 10 osobnych żył po 1,5 mm² rzeczywiście można puścić 150 A i będzie dobrze, to już jak je skręcisz razem, żeby uzyskać 15 mm², to zaczyna się problem z odprowadzaniem ciepła. Jeśli dodatkowo jest to prąd przemienny to masz efekt naskórkowy chociaż dla 50 Hz, to nie jest duży problem zwykle.
0
pokaż komentarz
@miodek898: ale te 16A to jest max dla gniazd/wtyczek i to nie dla wszystkich. samym przewodem spokojnie prześlesz więcej. według tej tabeli dla 1,5mm2 jest 16.5A pod tynkiem. dla 2,5 to już 21A. przejdzie więcej, ale będzie się trochę grzać. BTW te wartości na pewno są podane z uwzględnieniem wsp. bezpieczeństwa, więc bym się tak tym nie przejmował. do stopienia izolacji jeszcze daleko.
@kobiaszu: 25A/mm?!? nic takiego nie napisałem
0
pokaż komentarz
Najlepiej posługiwać się standardowym wyznacznikiem inżynierskim 8A na każdy milimetr kwadratowy przewodu.
Tutaj bardziej szczegółowa tabela w zależności od środowiska przewodu
@kobiaszu: No to dla przewodu 25mm2 powinno być 200A, bo 8x25=200 a nie 85-102 jak w tej tabelce.
Jak widać - jest inaczej.
Dla przewodu 100mm2 też na pewno w żadnym przypadku nie jest to 800A.
0
pokaż komentarz
@SpalaczBenzyny: czyli coś słyszałeś i się stosujesz? Może źle usłyszałeś?
0
pokaż komentarz
@Trevize: Powierzchnia przekroju jest proporcjonalna do kwadratu promienia. Można przyjmować zależność od promienia jak i od powierzchni przekroju.
0
pokaż komentarz
@DoctorRzepa: tak patrząc to można przyjąć też zależność od obwodu, albo pierwiastka siódmego stopnia z 1/100 średnicy. Domyślnie mówi się o zależności liniowej, a od promienia jest kwadratowa. Poza tym możesz mieć przewód, który nie jest w przekroju kołem, a wtedy też zależy od powierzchni przekroju. Będziesz wtedy wyliczał jakiś efekty promień, żeby go wstawić do swojej zależności? No można, tylko po jaką cholerę?
0
pokaż komentarz
@autechrak: oj, no pytałem się speca jakie przewody dobierać do mojej zabawy i mi powiedziano, że 10A na 1mm2 przy założeniu, że właśnie będę operował na małych przekrojach,
większych nie dotykam więc tam za bardzo nie wnikałem,
w sumie zgadza się z tą tabelką, tj. "rurki i kanały na ścianie" czy "bezpośrednio" na ścianie,
oczywiści i tak daję nadmiar,
95% mojej zabawy to i tak prąd stały, 12V i mniej więc jak pisałem wyżej, mój limit to te 2,5mm2, zwykle i tak 0,5mm2,
a jak jakieś gniazdko mam zrobić no to standardowo 3x2,5mm2 w drucie
źródło: wykop.pl
+35
pokaż komentarz
Lubie ten kanał , gośc co prawda opowiada jak mój nauczyciel od ZPT ale wiedzę ma i nie rzuca na prawo i lewo slangiem elektryków z którego nic nie mogę zrozumieć.
+27
pokaż komentarz
Filmik fajny ale w zasadzie nic z niego nie wynika.. lepiej jakby autor potestował co realnie dzieje się z przewodami dla prądów nieznacznie większych od tych z tabel obciążalności. Np dla 1,5 mm2 to jakieś 16-18 A i sprawdzić co się dzieje przy 25A, 30A etc.. to są sytuacje z jakimi spotkamy się w domu.
-13
pokaż komentarz
@Szkodzik: nie spotykamy bo mamy bezpieczniki w instalacji mieszkaniowej
+13
pokaż komentarz
@Szkodzik: Taki test trwałby wiele godzin albo i dni. To nie jest tak, że izolacja przewodu topi się i spływa przy np. 80 C, będzie mięciutka ale dalej będzie działać. Problem jest taki, że w materiale izolacji zaczną zachodzić zmiany, odparują plastyfikatory, PVC stwardnieje i zacznie się kruszyć. Kiedyś nagrałem filmik jak przeciążyłem przewód, do zwarcia doszło przy 180C mierzonych na izolacji.
źródło: youtube.com
+2
pokaż komentarz
@Mibars: chodzi mi o to że często w domu masz dylemat czy do przedłużacza 1,5mm2 albo 1 mm2 mozesz podłączyć odkurzacz albo jakaś wiertarkę i nie wiadomo czy w te kilka minut coś złego się stanie czy nie.. sam kiedyś podłączyłem coś do marketowego przedłużacza i mi się cały stopił..¯\_(ツ)_/¯
+1
pokaż komentarz
@Szkodzik: Nic się nie stanie raczej. Ja spawam na przedłużaczu do kosiarki i już z 6 czy 7 lat trzyma się dobrze.
-1
pokaż komentarz
@Szkodzik:
Plus przetestować przewody w lepszych izolacjach, np. w modelach latających używa się w izolacji silikonowej i dobiera 20A/mm2 albo więcej.
+3
pokaż komentarz
@Szkodzik: Zależy jaki masz przedłużacz. Ja ufam tylko tym robionym przez siebie. Dobra linka 3x 2.5 mm, dobre końcówki i nie ma różnicy czy włączasz do przedłużacza czy do gniazdka. Gotowce nawet te dość drogie często są robione oszczędnościowo byle jak i z byle czego.
+1
pokaż komentarz
@ZaQ_1: Bo masz cienki kabel po stronie 230V. Jeśli spawarka po stronie roboczej ciągnie powiedzmy 100A przy 25V to w uproszczeniu jakieś 2.5kW. Czyli po stronie zasilania prąd rzędu 11A. Nic specjalnego. Porównanie od czapy.