•  

  pokaż komentarz

  weterynarz nie potrzebuje skierowania na prześwietlenie...

 •  

  pokaż komentarz

  Kurła, chyba za wcześnie wstałem bo przeczytałem, że prześwietlono weterynarza i znaleziono w nim urnę sprzed 2 tys lat...

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawe Myślałem, ze to typowy cmentarz Celtycko-wenedyjski, ale archeolodzy chyba rozpoznaliby celtyckie artefakty. W dodatku Celtowie nie zajęli ziem aż tak daleko na północ.

  Dla niezorientowanych wyjaśniam: na tych terenach żyli Wenedowie - grupa etniczna na którą składało się wiele różnych ludów, a która dała początek późniejszym Słowianom. Wenedowie tak jak ich Słowiańscy potomkowie spalali ciało zmarłego i umieszczali w Urnie. W okresie Rzymskim byli podbijani przez różne ludy i tak od północy podbili ich Nordowie główni Goci, którzy stosowali pochówki szkieletowe, zakładali osobne osady i osobne cmentarze, pomimo, ze ustanowili siebie elitą Pomorzan. W podobnym czasie na tereny Czech, a później na Śląsk przybyli Celtowie (dokładniej Bojowie). Ci również zdominowali tamtejszych Wenedów, ale żyli w osadach mieszanych, mieli wspólne cmentarze wraz z tubylcami i dopuszczali małżeństwa mieszane, chociaż nie znajdujemy za często osób o pochodzeniu Wenedyjsko-celtyckim. Te mieszane cmentarza zawierają zarówno pochówki urnowe z artefaktami zarówno celtyckimi jak i wenedysjkimi, oraz typowe celtyckie groby szkieletowe z wyposażeniem celtyckim, chociaż chyba w dwóch przypadkach odnaleziono osobę czysto wenedyjskiego pochodzenia w takim grobie.
  I teraz mamy Kostrzyn - miejsce po za zasięgiem zarówno Gotów, jak i Celtów z cmentarzem o pochówku mieszanym. Tutejsi Wenedowie są totalną zagadką bo nie wiem czy też byli przez kogoś podbici (przypuszcza się, że mogli to miejsce zająć przodkowie Szwedów, lub Niemców) i teraz znajduje się cmentarz mieszany (co świadczy albo o dwóch różnych wyznaniach panujących w osadzie, albo w ogóle dwóch różnych ludach, który żyli w spólnym grodzisku). Jestem bardzo ciekaw wyników badań genetycznych.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  prześwietlono u... weterynarza!

  P O R U S Z A J Ą C E
  jak to
  WETERYNARZ MIAŁ APARAT RENTGENOWSKI NIE BEDĄC TECHNIKIEM RADIOLOGIEM