•  

  pokaż komentarz

  Prawda jest taka że dzisiejsi socjaliści jeśli czerpią z dzieł Marksa czy Engelsa zwyczajnie nie wiedzą o czym mówią. Bo rzeczony Marks czy Engels spuścili by się w majtki na widok poziomu życia dzisiejszego robotnika.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: oni są Marksistami jedynie z wyznania, stworzyli z tego ustroju totalitarnego religię i fanatycznie brną przez bagno w imię rewolucji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: calkowita racja. Mechanicy samochodowi ktorzy na luzie buduja sobie domy, operatorzu koparek ktorzy maja wyj@@%ne na robote bo i tak maja jej za duzo, gornicy z pensjami wysoko wyksztalconych informatykow ale z szybszymi emerytturami, fryzjerki jezdzace mercedasami z salonu.

   Wiele aie pozmienialo tylko dzieciaki wierzace w komune nadal utrzymywane sa przez rodzicow

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128 Jest takie powiedzenie. Komunista powołuje się na Marksa, antykomunista czytał Marksa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: Marksizm ZSSR to była taka sama ruska podróbka, jak wiertarki BOSCH z bazaru, 2019+11/12, a ludzie dalej tego nie rozumieją ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @highlander: Z tymi koparkami to już przesadziłeś, szukam pracy na operatora i nie jest łatwo (6 miechów doświadczenia)

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-zbies: ja jestem antykomunistą bo serio czytałem marksa (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) znam to wybitne dzieło,,, i to jest raczej filozofia co może być po kapitaliźmie i że kapitalizm sam upadnie i powstanie gruzach komunizm,, no i popiera terror ludzi bo jest potrzebny by utrzymać władze (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: nie wiedziałem, że marksizm to ustroj

  •  

   pokaż komentarz

   @highlander: @zerohedge: Kiedy ostatnio słyszeliście żeby szurolewica walczyła o robotnika? Przecież dziś reprezentują zupełnie inne grupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: oni od dawna gardza robotnikami i proletariatem - dla nich to tylko Grazyny, Janusze i Seby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Oczywiście, że nie walczą, ale za to jak ich pytać, to bronią marksizmu jak konstytucji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: no bo socjaliści nie mogą istnieć bez proletariatu. Jak widzą, że robotnicy dobrze żyją, mają ciepło w dupsko, smartfony, tablety, a do pracy podjeżdżają swoimi autami to socjaliści czują się niepotrzebni, nie mają pretekstu do rewolucji, która w rzeczywistości pomaga im przejmować kontrolę nad całym społeczeństwem za pomocą zmanipulowanego i zrewoltowanego motłochu. Robotnicy to tylko pretekst. Dzisiaj jest on nie modny, więc socjaliści szukają nowej grupy społecznej z której robią uciskany proletariat, a są nim obecnie LGBT i feministki. Pozdro.

  •  

   pokaż komentarz

   @spojler000 dawaj do UK. Moj szwagier zarabia 1000 funtow tygodniowo na koparce. Jeszcze ile kabla miedzianego wykopie i sprzeda to tylko on i kierownik budowy wie:)
   Przyjechal znajac tylko język rosyjski. W Polsce 6 lat temu zarabial ok 4500 netto ale zarejestrowany byl na najbliższą krajową.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: no ale w czasach Marksa nie było tak kolorowo. Twój argument jest taki, że po co wybuchała Rewolucja Francuska, skoro teraz na półkach pełno i jest internet...

  •  

   pokaż komentarz

   @highlander: wychodzi na to, że lepiej kopać rowy niż klepać w klawirę...

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-zbies: dałem plusa, ale tak na serio, to tu nikt nie czytał Marksa (poza mną, rzecz jasna;)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   no bo socjaliści nie mogą istnieć bez proletariatu. Jak widzą, że robotnicy dobrze żyją, mają ciepło w dupsko, smartfony, tablety, a do pracy podjeżdżają swoimi autami to socjaliści czują się niepotrzebni, nie mają pretekstu do rewolucji, która w rzeczywistości pomaga im przejmować kontrolę nad całym społeczeństwem za pomocą zmanipulowanego i zrewoltowanego motłochu. Robotnicy to tylko pretekst. Dzisiaj jest on nie modny, więc socjaliści szukają nowej grupy społecznej z której robią uciskany proletariat, a są nim obecnie LGBT i feministki. Pozdro.

   @matkaPewnegoMirka: jestes glupi, pozdro

  •  

   pokaż komentarz

   @siuvax: a ty co ćpałeś?? Wrzucasz cytat nie mojego postu i piszesz do mnie, że jestem głupi. Usuń konto, małpo, bo z tą brzytwą robisz krzywdę sobie i innym

  •  

   pokaż komentarz

   gornicy z pensjami wysoko wyksztalconych informatykow ale z szybszymi emerytturami

   @highlander: Ale to właśnie spuścizna komuchów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silwerbalk: Przecież kapitalizm o jakim uczą teraz w szkołach już jakiś czas temu umarł. Dziś mamy połączenie kapitalizmu z socjalizmem, czyli prywatne pozostały tylko zyski banków i korporacji a wszelkie straty zostały upaństwowione ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Silwerbalk: Popatrz na rozwiązanie ostatnich kryzysów finansowych w stanach, wszystkie straty banków pokryło społeczeństwo i to nie tylko amerykańskie ale całego świata, bo sami Amerykanie nie byliby w stanie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @maciolek777: no z tego kryzysu wyciągniento jedno to że okradziono ludzi w imie wyższego dobra.... Co jest lipą jak dla mnie i mój fakt wyciągnięty z tego że j%?%ny system bankowy USA jest już k!@#a praktycznie wszedzie i wszedzie ma swoje macki i to jest ponoć woly rynek według amerykanów czyli jak nas to wielkie obużenie ale jak my kogoś czyli praktycznie każdy kontynent to jest poprawnie...... (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) i z bankami władającymi światem to prawda a nie lipa i foliarstwo

  •  

   pokaż komentarz

   Marksizm ZSSR to była taka sama ruska podróbka, jak wiertarki BOSCH z bazaru, 2019+11/12, a ludzie dalej tego nie rozumieją ¯_(ツ)_/¯

   @Naturmensch: minusy jakie dostajesz tylko potwierdzają to co piszesz. Masz rację oczywiście- Stalin nie mógł wiele zmienić więc jako atrapę (szyld) zostawił ten Marksizm narzucony przez trockistów ale zmajstrował jakąś swoją odmianę socjalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128 przerażają mnie minusy za to co napisałeś. Mam nadzieję, że jakieś Mirki szczerze Cię nienawidzą i minusujo wyłącznie dlatego.

  •  

   pokaż komentarz

   Kwachu to przy Jelcynie amator

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128 tak jest +600 teraz ale ciągle 16 na minusie. Jak można być aż tak głupim...?

  •  

   pokaż komentarz

   @kolorofon: ogólnie to minusów nie widzę, może na aplikacji to widać. Nawet nie chciało mi się odpisywać na te mi komentarze. Generalnie chodziło mi tylko o to że Ci ludzie pisali w innych czasach o zupełnie innej sytuacji, podejrzewam że zajęliby się czymś innym widząc że w dzisiejszych czasach panuje jako taka sprawiedliwość społeczna a zrobiła się z tego znowu gownowojenka w komentarzach i dopasowywanie na siłę pod dzisiejsze czasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: Typowy argument komunistów w stylu "To nie był prawdziwy komunizm". Ile razy trzeba testować te chore ideologie, zanim uświadomicie sobie że działają tylko na papierze?
   Zacytuję świetne podsumowanie tego typu retoryki:

   █│"But That Wasn't Real Communism, Socialism, or Marxism!"
   ► It's the most arrogant possible statement that anyone could ever make. It means: "If I would have been in Stalins position I would usher damn utopia instead of genocide massacre, because I understand the doctrine of marxism and everything about me is good."
   And if someone says that then You should get the hell away from them as fast as You possibly can.

   "Communism would be great, but only if instead of humans we were a bunch of termites. As Professor E.O. Wilson once wrote, "Wonderful theory, wrong species."

   Wybacz, ale ludzie o wiele bardziej kompetentni od Ciebie zawiedli. A dlaczego o wiele bardziej kompetentni? Bo nie widzę, abyś był obecnie liderem wiodącej siły politycznej wprowadzającej Twoją wizję marksizmu, a więc nie posiadasz praktycznych umiejętności, by wprowadzić swoje fantazje w życie - bo dlaczego miałbyś ich nie wprowadzać, gdybyś posiadał takie kompetencje? Ludzie, którzy byli liderami marksistowskich systemów posiadali przynajmniej tyle kompetencji, by efektywnie wprowadzić swoje wizje w życie, a więc byli lata świetlne przed Tobą jeśli chodzi o umiejętności zarządzania i organizacji. I dalej, mimo posiadania nieporównywalnie większych umiejętności od Ciebie, zakończyło się to masowym ludobójstwem (poczytaj o Wielkim Głodzie na Ukrainie).
   Podsumowując, twierdzisz że posiadasz wiedzę, która pozwala na wprowadzenie lepszej formy marksizmu w życie od tego co zaserwowała nam historia, ale jednocześnie nie posiadasz żadnych umiejętności, by efektywnie wprowadzić te wizje w życie. W praktyce, nie posiadasz więc żadnej wiedzy, ani umiejętności poza Twoimi fantazjami.
   A kolejną reiterację systemu marksistowskiego obserwujemy obecnie, w tej chwili, w Wenezueli. Ludzie umierają z głodu, a rząd zakazał oficjalnego stwierdzania zgonu z powodu niedożywienia. Kolejny przykład efektów masowego eksperymentu społecznego prowadzonego przez ludzi, którzy "wiedzą lepiej". U nas oczywiście w mediach milczy się o sytuacji w Wenezueli, bo obecnemu rządowi polskiemu nie jest daleko do tych socjalistycznych dyktatorów z Wenezueli. A jakby ludzie obserwowali w wiadomościach co się dzieje w marksistowskiej Wenezueli to może zdołaliby połączyć proste fakty.

   But That Wasn't Real Communism, Socialism, or Marxism!

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: jaki argument seba, stwierdziłem fakt. Potrafisz jeszcze pojąć taki koncept rozmowy, że ludzie dzielą się swoimi obserwacjami zamiast w kółko powielać cudze słowa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubilaj_Chan: Dodaj, ze na start musisz miec brytyjskie uprawnienia na koparki, bo na polskich to mozesz robic u polaka za 80f dniowki na samo zatrudnieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @spojler000: no to wspolczucie, pracy jest nie do przerobienia. Kwestia jaki sprzęt posiadasz i jak mobilny jesteś.

  •  

   pokaż komentarz

   @sh2dov: po co do tej smierdzącej GB wyjezdzac , skoro w PL spokojnie 10-12 tys/mc mozna bez stresu mieć i nie użerac sie z obcymi angolami i reszta tego syfu. Poza tym jest jeden wazny plus, zyjesz u siebie a nie jako robak obczyzniany.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @sh2dov oczywiście. Przerobienie uprawnien, egzaminy itp kosztuje ok 1000 funtow.

  •  

   pokaż komentarz

   w 89 roku wszyscy już dobrze wiedzieli jak zachód wygląda. Jakieś bzdury wyssane z palca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: Ale Marks pisał o czymś zupełnie innym i widać, że to ty nie znasz w ogóle Marksa a próbujesz się wypowiadać w tej kwestii. Marks pisał właśnie o tym że socjalizm jest możliwy tylko w bogatych społeczeństwach, tam gdzie są silne instytucje państwowe i potępiał państwo leninowskie w Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @zerohedge: Nie wiem czy w historii oprócz Marksa istniał jakiś inny marksista. Reszta jego myśli dopasowywała do swoich narodowych teorii.

  •  

   pokaż komentarz

   @mericcolo: jest tylko jeden Bóg który za dobre wynagradza a za złe karze a na imię mu Karol Marks, nie ma innych Religi niż komunizm! a każdy kto ośmieli się podnieś rękę na jedną prawdziwą religie pokoju musi ponieść kare lub należy uznać go za wroga narodu socjalistycznego. zit hai zit hai narodowy socjalizm uber ales - Markisizm zwycięży i tym razem - tęczowi chłopi zwalczą każdy objaw nowomowy zabijając każdego kto posiada iPhona niech żyje kontr rewolucja zit hai zit hai

   źródło: ih0.redbubble.net

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: potępiał państwo leninowskie w Rosji chociaż umarł 30 lat przed rewolucją?

  •  

   pokaż komentarz

   @highlander: Dodaj do tego wszelkiej miści fachowców od wykończeniówki wnętrz.Maja tak bardzo wyj?$?ne na robote jak żadna inna grupa bo jest jej tyle, że jak oleją jednych to drudzy zadzwonią i jeszcze dopłacą za możliwośc rozpoczęcia od zaraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: Problem w tym oświecony, "niezależny" myślicielu, że nie są to Twoje oryginalne przemyślenia, tylko slogan klepany od dziesiątek lat przez każdego marksistę, który nie ma żadnych sensownych argumentów na usprawiedliwienie ludobójstwa będącego rezultatem marksistowskich systemów, które już mieliśmy okazję obserwować w historii.
   Jesteś aż tak mało spostrzegawczy, że nie potrafisz nawet zauważyć, kiedy powtarzasz oklepane slogany ideologiczne? I kto tutaj powinien nauczyć się samodzielnie myśleć?
   Ba, powiem nawet więcej - ta retoryka vide "prawdziwy vs niewłaściwy" marksizm była już obecna nawet w czasie istnienia tych systemów marksistowskich, kiedy komuniści występowali przeciwko innym wyznawcom marksizmu, co było widać choćby pod hasłami "bolszewickie metody". Problem w tym, że ile marksistów, tyle odrębnych wizji marksizmu - oczywiście, każda z tych wizji jest tą "właściwą" - i jeśli mielibyśmy każdą z tych wizji przetestować, to gatunek ludzki doprowadziłby się do samozagłady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: Czekam natomiast niezależny myślicielu na to byś udowodnił w jakikolwiek sposób, że Twoja wizja "właściwego" marksizmu - jakakolwiek ona jest, bo nie przedstawiłeś jak dotąd żadnych realnych konkretów w tej kwestii - jest tą właściwą drogą do wprowadzenia w życie marksistowskiej utopii. Na ten moment mamy dowody historyczne z realnego życia i teoretyczne twierdzenia "niezależnych" marksistowskich myślicieli (którzy jak na ironię powtarzają te same, puste hasła (-‸ლ) ). Tak więc, na czym opiera się Twoja pewność, że znasz ten prawdziwy, działający marksizm - pomijając życzeniowe myślenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: nie zesraj sie xD Karol Marks przyczynił się do poprawy warunków życiowych klasy robotniczej w całym zachodnim świecie. Ruski spin-off tego frontu myślowego wyszedł, jak wyszedł, jak ruski przyrząd do świecenia w dupie, który nie świeci i nie mieści się w dupie.Podobnie mógłbyś wysnuwać wnioski na temat idei samochodu elektrycznego, biorąc za przykład jedynie polską porażkę w tej dziedzinie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   potępiał państwo leninowskie w Rosji chociaż umarł 30 lat przed rewolucją?

   @Andi128: tak, a czytałeś wstęp do II wydania jego dzieła. Wyraźnie tam o tym napisał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Ideologia marksistowska jest idealnym tego przykładem. Nie wątpię, że Marks miał zapewne dobre intencje, ale w praktyce systemy marksistowskie prowadzą do dystopijnego totalitaryzmu i ludobójstwa. To utopia ładnie wyglądająca na papierze.

   Ruski spin-off tego frontu myślowego wyszedł, jak wyszedł, jak ruski przyrząd do świecenia w dupie, który nie świeci i nie mieści się w dupie.

   A może napiszesz coś na temat Wenezueli, która 10 lat temu była relatywnie bogatym krajem, a dzisiaj obywatele uciekają pod granice przed własnym rządem? To wszystko dla dobra ludzi :) Problem z marksizmem polega na tym, że działa w miarę dobrze na małą skalę - w rodzinie, w społeczności lokalnej - ale jest zupełnym niewypałem w skali makroekonomicznej. Wybacz, ale dobrymi chęciami nie da się zbudować lepszego świata.

   Podobnie mógłbyś wysnuwać wnioski na temat idei samochodu elektrycznego, biorąc za przykład jedynie polską porażkę w tej dziedzinie.

   Samochód elektryczny to nie jest masowy eksperyment na społeczeństwie. Twój błąd polega na tym, że dostrzegasz jedynie idee na papierze, ale nie bierzesz poprawki na czynnik ludzki. Wystarczy odrobina wiedzy na temat psychologii człowieka i z łatwością można dostrzec jak bardzo te idee są niebezpieczne. System, który nie jest wyposażony w mechanizmy zabezpieczające i korygujące niebezpieczeństwa czynnika ludzkiego, to w praktyce tragedia w dłuższej perspektywie.
   I zawsze będą potem ludzie twierdzący, że "to nie był prawdziwy marksizm". Tak i nigdy nie będzie, bo nie jesteśmy termitami, a marksizm to utopia funkcjonująca świetnie jedynie na papierze, gdzie obedrzemy ludzi z ich naturalnych instynktów i popędów. Pogódź się więc z prawdą, bo żyjesz w swoich fantazjach, a nie realnym świecie. Dopóki jesteśmy ludźmi, narzucane z odgórnie utopie to systemy niekompatybilne z cechami ewolucyjnymi naszego gatunku. Nie jesteśmy kolonią bezmózgich termitów pozbawionych indywidualności, mających jeden nadrzędny cel i te same pragnienia służenia "wyższemu systemowi hierarchii".
   Marksiści wydają się być albo naprawdę naiwnymi ludźmi albo osobami intencjonalnie dążącymi do ludobójstwa. W większości przypadków stawiam na naiwność, bo jednak aż takiej ilości psychopatów nie przewiduję w społeczeństwie.

   Niektóre elementy marksizmu mają potencjał, jeśli właściwie zaimplementowane w realiach wolnego rynku. I oczywiście prawa oraz godność ludzi powinny stanowić istotne wartości naszej cywilizacji. Niemniej, to co proponują systemy marksistowskie jest "naprawianiem" świata poprzez agresję społeczną i zbrodnię przeciwko niezbywalnym prawom wolnościowym jednostki. Jak człowiek o zdrowym umyśle może sądzić, że ze zbrodni może narodzić się lepszy świat? Nie, cel nigdy nie uświęca środków. Wartość osiągniętego celu jest definiowana przez sposób jego osiągnięcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch:

   Karol Marks przyczynił się do poprawy warunków życiowych klasy robotniczej w całym zachodnim świecie.

   Pytanie, czy bardziej się przyczynił od wolnego rynku i tego przebrzydłego kapitalizmu? Pomijamy chyba jednak dość istotne fakty m.in. dane wskazujące na to, że wolny rynek oparty na kapitalizmie to system, w którym wszyscy ludzie jak dotąd bogacą się w nieporównywalnie szybszym tempie niż w przypadku jakiegokolwiek innego systemu w historii :) Przeanalizuje sobie statystyki zmniejszenia się ubóstwa na świecie w ciągu ostatnich 50 lat, przeanalizuj sobie procent ludzi z objawami jawnego niedożywienia ;) Szacując tempo bogacenia się świata, za kilkadziesiąt lat być może całkowicie wyeliminujemy problem głodu na świecie - oczywiście, o ile jacyś nawiedzeni ideologowie czegoś nie odwalą, typu współczesny marksizm w Wenezueli. Jak na razie nie widzę powodów do narzekania na wolny rynek i kapitalizm z punktu widzenia poprawy warunków życia wszystkich ludzi. A nadal na świecie nie mamy tak naprawdę prawdziwego wolnego rynku i kapitalizmu :D Zagramy w tą Twoją gierkę prawdziwości ideologicznej? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Andi128: Marksizm to nie tylko "gospodarka". To cała ideologia mówiąca jaka powinna być ludzkość.

   Marks uroił sobie pewien ideał "wspólnoty pierwotnej", w której nie było religii, rodziny, własności i paru innych rzeczy. Kiedy ludzie byli szczęśliwi, mogli robić co chcieli, mogli uprawiać seks z czymkolwiek chcieli. etc.

   Ja mówię wprost: implementacja marksizmu w XXI czy XXII wieku to będzie technologiczny totalitaryzm, dystopia o jakiej niektórzy snują dzisiaj mary. Człowiek w takim systemie będzie samotnym atomem wobec omnipotentnego molocha.

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze mnie śmieszyło jak ktoś w tę rzewną historyjkę uwierzył, szczególnie będąc mieszkańcem kraju postkomunistycznego. Jasne, członek wierchuszki partyjnej nie wiedział w '89 jak wyglądają sklepy na zachodzie i jak ogromna jest różnica w standardzie życia.
  Bajeczka dla naiwnych idiotów. Borys wiedział, że system się sypie, była tylko kwestia tego kto z towarzyszy miękko wyląduje i zarobi majątek w wolnorynkowej Rosji. Jelcyn może był pijakiem, ale nie kretynem.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: Tysiące dyplomatów, agentów KGB i GRU na zagranicznych placówkach, żony aparatczyków latające na zakupy do Paryża, ale nikt z zarządu partii łącznie z Borysem nie wiedział o supermarketach.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: @ppiasq: To samo chciałem napisać. Od mediów i informacji to byli odcięci zwykli obywatele, a nie partyjna wierchuszka. Ta historia to albo inscenizacja, albo legenda którą stworzono później na potrzeby propagandowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: @xniorvox: @ppiasq: Nic nie rozumiecie.. Co innego czytać w raportach a co innego samemu to zobaczyć.

   Poczytajcie o wizycie Chruszczowa w USA... i co z tego wyniknęło.

   Na you jest mnóstwo filmów z lat 2014, 2015 i 2016 nakręconych przez Ukraińców, ktorzy po raz pierwszy przyjechali do Polski..

   Pewnie też nie uwierzycie w to co mówią... nawet nie trzeba znać języka by wychwycić sens ich wypowiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Poczytajcie o wizycie Chruszczowa w USA... i co z tego wyniknęło.

   @yam-jest: No co takiego niby? Opi#rdalanie Ameryki w ONZ i walenie butem w mównicę? Budowa muru berlińskiego? Kryzys kubański?

   Na you jest mnóstwo filmów z lat 2014, 2015 i 2016 nakręconych przez Ukraińców, ktorzy po raz pierwszy przyjechali do Polski

   @yam-jest: No przecież to są właśnie zwykli ludzie, a nie partyjna wierchuszka.

  •  

   pokaż komentarz

   nakręconych przez Ukraińców, ktorzy po raz pierwszy przyjechali do Polsk

   @yam-jest: Jelcyn był elitą ZSRR, żyjącym w przywilejach i znającym realia świata zachodniego, a nie rybakiem znad Dniepru.

  •  

   pokaż komentarz

   No przecież to są właśnie zwykli ludzie, a nie partyjna wierchuszka.

   @xniorvox: Tylko to sa współcześni zwykli ludzie z internetem w smartfonie, a są w szoku, gdy przyjeżdżają z Ukrainy.
   Czyli wiedzą gdzie jadą, co zobaczą, tylko to jest ta różnica wiedzieć a zobaczyć.
   Róznice między sowietami a USA były w latach 80 piorunujące.

   No co takiego niby? Opi#rdalanie Ameryki w ONZ i walenie butem w mównicę? Budowa muru berlińskiego? Kryzys kubański?

   @xniorvox: No własnie huja tak naprawdę wiesz o tej wizycie, a wymądrzasz się.
   Stołówki w CCCP pojawiły się gdyż Chruszczow po raz pierwszy w życiu zobaczył jak się wydaje posiłki na jednym campusie uniwersyteckim.

   Z kukurydzą podobnie, zobaczył wielkie połacie jej uprawy i na drugi rok kazał ją siać w całym CCCP, nawet tam gdzie to było bez sensu, a ziarno na zasiew kupowali w USA za mega wielkie kwoty w twardej walucie.

   Dokładnie ten sam absurd powstał, gdy nakazał zaorać stepy Ukrainy, Rosji i Kazachstanu, doprowadzając do ich szybkiej degradacji z powodu braku kultury rolnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jelcyn był elitą ZSRR, żyjącym w przywilejach i znającym realia świata zachodniego, a nie rybakiem znad Dniepru.

   @OnufryZagloba: No i jako elita, jako jeden z pierwszych Rosjan, po raz pierwszy zobaczył supermarket.
   Dlatego był w takim szoku, że to co było elitarne według jego mniemania, nie było niczym nadzwyczajnym dla robotnika w USA, więc szok był tym większy.
   W roku 1989 sowiety były w kryzysie, za trzy lata już ich nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: To jest właśnie interesujące. Zastanawiam się, jak musieli się czuć np. rosyjscy szpiedzy, zindoktrynowani, żeby walczyć ze "zgniłym Zachodem". No i na ten Zachód jechali, np. do takiego Miami, widzieli kolorowe lata '80, neony, samochody, sklepy, i porównywali to ze swoim smutnym jak p%#?a krajem, gdzie było szaro, zimno i wszystkiego brakowało. Ciekawe, co sobie myśleli?

  •  

   pokaż komentarz

   jako jeden z pierwszych Rosjan, po raz pierwszy zobaczył supermarket

   @yam-jest: Co za brednie. Przepraszam, ale ile Ty masz lat, że myślisz, że ludzie na Kremlu w schyłkowym ZSRR to była jakaś zacofana hołota?

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko to sa współcześni zwykli ludzie z internetem w smartfonie, a są w szoku, gdy przyjeżdżają z Ukrainy.
   Czyli wiedzą gdzie jadą, co zobaczą, tylko to jest ta różnica wiedzieć a zobaczyć.


   @yam-jest: Dlaczego zaraz mają wiedzieć? Nie zajmują się przecież zawodowo oceną informacji i podejmowaniem na ich podstawie ważnych decyzji politycznych. Nie mają wywiadu, doradców, biura analiz. Nie podróżują po świecie. Niektórzy może nawet nie mają smartfonów albo nie umieją ich obsługiwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: A kim oni byli, skoro nie potrafili zaopatrzyć ludność w podstawowe produkty? Co oni wiedzieli o realnym zyciu ludzi w USA?
   Dlaczego donosicieli sowieccy agenci na placówkach w Niemczech nazywali 'gównojadami'? Bo jako nieliczni mieli pojęcie o realnym zyciu po obu stronach.
   Bukowski bardzo ładnie to opisał.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzarnaMurzynskaKnagaa:

   To jest właśnie interesujące. Zastanawiam się, jak musieli się czuć np. rosyjscy szpiedzy, zindoktrynowani, żeby walczyć ze "zgniłym Zachodem". No i na ten Zachód jechali, np. do takiego Miami, widzieli kolorowe lata '80, neony, samochody, sklepy, i porównywali to ze swoim smutnym jak p@!%a krajem, gdzie było szaro, zimno i wszystkiego brakowało. Ciekawe, co sobie myśleli?

   To samo co wykopki które dziś twierdzą że Szwecja, Francja, Niemcy, UK - upadają "bo migranci", "bo aborcja", "bo homo" itd. mimo że żyje się tam zupełnie normalnie i bezpiecznie i do tego ekonomicznie stoją znacznie lepiej niż Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzarnaMurzynskaKnagaa:

   To jest właśnie interesujące. Zastanawiam się, jak musieli się czuć np. rosyjscy szpiedzy, zindoktrynowani, żeby walczyć ze "zgniłym Zachodem". No i na ten Zachód jechali, np. do takiego Miami, widzieli kolorowe lata '80, neony, samochody, sklepy, i porównywali to ze swoim smutnym jak p%$?a krajem, gdzie było szaro, zimno i wszystkiego brakowało. Ciekawe, co sobie myśleli?

   Większość zbiegłych agentów sama wróciła do rosji. Co z tego że masz mercedesa skoro każdy twój sąsiad ma mercedesa? A jadąc ładą po moskwie czujesz tylko spojrzenia kobiet. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jelcyn był elitą ZSRR, żyjącym w przywilejach i znającym realia świata zachodniego, a nie rybakiem znad Dniepru.

   @OnufryZagloba: I jak ta elita widziała zachód podczas słuzbowej podróży? Samolot>samochód>hotel>samochód>zamknięta konferencja> samochód>hotel>samochód>samolot

   Główne ulice Moskwy z okna samochodu były mniej kolorowe ale bardziej monumentalne, wcale nie musiał widzieć różnicy, może poza bardziej zacofanymi samochodami i to pod warunkiem, że był techniczny i z okiem dizajnera, a nie awansowanym ćwokiem z drewnianej prowinicji.

  •  

   pokaż komentarz

   z okna samochodu

   @yam-jest: Jelcyn akurat pomimo mieszkania w podmoskiewskiej daczy jeździł trolejbusem, więc nie był aż tak oderwany od rzeczywistości. Jak chcesz wierzyć w tę bajeczkę to sobie wierz, nikt Ci nie broni.

  •  

   pokaż komentarz

   nawet tam gdzie to było bez sensu

   @yam-jest: Zawsze mnie zaskakuje myślenie sowietów. Potrafili takie głupoty... XD ja rozumiem, że Kowalski mógł źle zasiać kukurydzę, ale oni mieli narzędzia, by to dobrze zrobić... nie czaję ;D po prostu tego nie czaję i zawsze jak czytam o podobnych, absurdalnych krokach ZSRR to mi się albo w głowie włącza: "przecież coś takiego głupiego nie mogło mieć miejsca", albo "bez komentarza" XD

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Daj link do takiego filmiku na YT, bo z ciekawości bym zobaczył. Nie przekomarzam się.

  •  

   pokaż komentarz

   @begoodart: Głupcy u władzy w zestawieniu z aparatem terroru i zastraszania oraz rozbrojonym społeczeństwem daje takie właśnie skutki.
   Nie bez powodu pogrubiłem ten najistotniejszy aspekt. Teraz sobie sam odpowiedz na pytanie, dlaczego spoleczeństwo takie jak polskie, które przeszło ludobojstwo w XX wieku, a przeszło dlatego, że było całkowicie bezbronne, jest przeciwko powszechnemu dostępowi do broni?

  •  

   pokaż komentarz

   @najman: Tych filmów są tysiące, trzeba szukać tych sprzed paru lat są bardziej dosadne.

   https://youtu.be/bEta_fuot6A

   https://youtu.be/_EOd-kakGrM

   https://youtu.be/fgGmtFA_mCI

   https://youtu.be/dUTfrEcBoKg

   Te poniżej to tylko nagrywają, coś co dla Polaków jest niezrozumiałe, po co nagrywać widok domów na zadupiach, a właśnie dlatego nagrywają gdyż są w szoku, że to tak wygląda:

   https://youtu.be/xROxo9Ex5Bw

   https://youtu.be/hPaDgOHdS-E

   https://youtu.be/nr-ErFlQn0Q

   https://youtu.be/aOFXglGYhwU

   https://youtu.be/luF916lKvRQ

   Tutaj inteligentny Białorusin, ma ten i kilka innych filmów:
   https://youtu.be/OAYsYz9A62c

  •  

   pokaż komentarz

   Jelcyn akurat pomimo mieszkania w podmoskiewskiej daczy jeździł trolejbusem, więc nie był aż tak oderwany od rzeczywistości. Jak chcesz wierzyć w tę bajeczkę to sobie wierz, nikt Ci nie broni.

   @OnufryZagloba: Nosz k#@#a, przecież napisałem, że nie wiedział jak wyglądało życie na Zachodzie, nawet gdyby był tam ze trzy raz na jakiś konferencjach w NY czy Berlinie.
   To co widział z okna samochodu nie było przepaścią od ulic Moskwy, jego centrum.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: Czy w artykule było napisane, że Jelcyn nie wiedział o supermaketach? Nie, napisali tylko, że zaskoczyła go duża ilość takich sklepów oraz szeroki wybór artykułów. Ponadto

   Powiedział swoim towarzyszom Rosjanom, że jeśli ich ludzie, którzy często muszą czekać w kolejce na większość towarów, zobaczą warunki w amerykańskich supermarketach, "nastąpi rewolucja".
   Dlatego skłonił się do odejścia od komunizmu, bo zdał sobie sprawę, że ludzie od komunizmu odejdą widząc dobrobyt na zachodzie. Po prostu taka myśl go naszła gdy poszedł na spacer- odpocząć do marketu- normalna rzecz.

  •  

   pokaż komentarz

   zdał sobie sprawę, że ludzie od komunizmu odejdą widząc dobrobyt na zachodzie

   @ZbyszekChaosu: Buahaha. Z tego to sobie sprawę zdali towarzysze już za Stalina budując zasieki na granicach, żeby nikt z tego socjalistycznego raju czasem nie sp!#$#!!ił.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: Ciesze się, że masz dobry humor :)
   Różnica była taka, że za Stalina zasieki jeszcze działały a Jelcyn zdał sobie sprawę, że już pewnych zmian nie zatrzyma i wolał popłynąć z prądem.
   Rozumiem, że do reszty moich uwag nie masz dużych obiekcji?

  •  

   pokaż komentarz

   Jelcyn zdał sobie sprawę, że już pewnych zmian nie zatrzyma i wolał popłynąć z prądem.

   @ZbyszekChaosu: Pełna zgoda. Z tym, że to, ze podjął taką decyzję pod wpływem wizyty w sklepie i zaskoczenia ilością produktów to mrzonka dla naiwnego zachodniego czytelnika jego autobiografii. Nie mam pojęcia jak ktoś znający realia bloku wschodniego mógłby w to uwierzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @OnufryZagloba: Taką samą mrzonką w styczniu 1991 roku był rozpad CCCP. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nie odbrobiłeś ośle lekcji,poczytaj pod wpływem czego w CCCP zaczęto uprawiać na masową skalę kukurydzę...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie odbrobiłeś ośle lekcji

   @yam-jest: Koguciku, ja już z tobą zakończyłem rozmowę kilka komentarzy powyżej.

 •  

  pokaż komentarz

  Pomyślałem sobie że dobrze że wschodni bracia do nas przyjeżdżają i nagrywają filmy że tutaj jednak jest lepiej jak u nich większa szansa na to że te nacje się obudzą i wyp... komuchów ze swojej władzy( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Były produkty w sklepie , ale to działo się wtedy z Rosyjską gospodarką to był horror. Załamanie gospodarcze było znacznie większe niż w Polsce. PKB spadło o 50 %. Kryzys podobny do tego z Wenezueli. Więc Rosjanie nie widzą tak pięknie początków kapitalizmu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie może zabraknąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: youtu.be