•  

  pokaż komentarz

  No no, nazwanie kradzieżą, odebranie swoich własnych okrętów, ktoś tu ma specyficzne poczucie sprawiedliwości

  •  

   pokaż komentarz

   @Lama1: "Kapitan jednostki, polski oficer ocalały z Holokaustu, Icchak Szoszan po latach ujawnił, że izraelski wywiad przechwycił informację o zasadzce szykowanej na jego okręt, ale… zapomniał mu o tym powiedzieć." <- taki false flag, przekalkulowali, że się jednak opłaci ta strata.

  •  

   pokaż komentarz

   @taazowsky: Żydzi z Arabami dość intensywnie w tamtych czasach bawili się w wojnę więc być może ktoś rzeczywiście gafę dowalił. Ale sama akcja wypas, podj..bać z cudzego portu 5 okrętów wojennych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lama1: Dodaj do tego: nie wyposażonych, bez zapasów i w środku zimowego sztormu z minimalną liczbą załogi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lama1: "Kapitan jednostki, polski oficer ocalały z Holokaustu, Icchak Szoszan po latach ujawnił, że izraelski wywiad przechwycił informację o zasadzce szykowanej na jego okręt, ale… zapomniał mu o tym powiedzieć."

   @taazowsky: Bardzo łatwo to wyjaśnić. W tamtych czasach cały czas liczyły się działa. Skuteczny atak pociskami rakietowymi z małych okrętów wydawał się pewnie mało prawdopodobny. Prawdopodobnie dlatego informację zignorowano.

   <- taki false flag, przekalkulowali, że się jednak opłaci ta strata.

   @taazowsky: Tu proponuje poczytać o ataku na USS Liberty. To jest dopiero ciekawa historia. "Pomyłkowy" atak lotnictwa Izraela (początkowo atakujące samoloty nie miały oznakowań) na statek USA miał się prawdopodobnie zakończyć przyłączeniem się USA do konfliktu i atakiem na pełną skale na państwa arabskie. Pełną skalę, czyli widziałem kiedyś wywiad z pilotem, który twierdził, że na lotniskowcu przyczepiono mu pociski z głowicami jądrowymi i wysłano w kierunku Egiptu. Na szczęście po drodze przyszedł rozkaz powrotu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lama1: Sprawy potoczyły się jednak w nieoczekiwany sposób i rejs zakończył się tragedią. Gdy „Ejlat” zbliżył się do Port Said, czekały tam już na niego dwa egipskie kutry torpedowe. Bez uprzedzenia odpaliły w jego stronę pociski rakietowe woda-woda typu Styx. Zaskoczeni Izraelczycy próbowali strzelać do pędzących z zawrotną prędkością rakiet, ale było to skazane na niepowodzenie. O godz. 17.32 pierwsza z nich uderzyła w burtę niszczyciela, robiąc w nim olbrzymią dziurę i masakrując załogę.

   Reszta marynarzy przystąpiła do gorączkowej, desperackiej akcji ratunkowej. Nadany został sygnał SOS. Godzinę później Egipcjanie odpalili kolejne dwa styxy. Jeden z nich uderzył w śródokręcie unieruchomionego kolosa.

   - tekst słaby z błędami kutry typu 183R to Komary, czyli kutry rakietowe; , a nie P-6 czyli torpedowe (obie nazwy kodowe). Po przeczytaniu dwóch akapitów zrezygnowałem. Jaką ma wartość tekst, na początku którego są już błędy merytoryczne?

   Dodatkowo stwierdzenie unieruchomionego kolosa. - Przecież to okręt mniejszy od ORP Błyskawicy, której nikt nie nazwie kolosem.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo stwierdzenie unieruchomionego kolosa. - Przecież to okręt mniejszy od ORP Błyskawicy, której nikt nie nazwie kolosem.

   @Airbus: Kolos to słowo opisowe, nieprecyzyjne, nieaspirujące do miana wyrazu ściśle opisującego daną rzecz. Czyli to, co konkretnie się rozumie przez ten wyraz, jest wyłącznie uznaniowe, jak dana decyzja, a zależy od osoby i przede wszystkim od punktu odniesienia, tj. co uznajemy za kolosa lub kolosalne, a co dla nas, w naszym odbiorze, takie nie będzie. Słowniki tego nie precyzują. Kolos z Rodos itp. Nie ma żadnego sporu o określenie jednoznacznych kryteriów w związku z użyciem tego wyrazu. Wiadomo, że kolos nie będzie mały, ale to jest jedyne wykluczenie. Jak porównasz do rozmiaru człowieka, to masz kolosa, a jak porównasz do 500-metrowego tankowca, to nie masz. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Airbus: To był artykuł popularnonaukowy a nie naukowy jak z resztą cały serwis. W złym miejscu kolego szukasz wiedzy poczytaj sobie opracowania na google scholars

  •  

   pokaż komentarz

   Przemycili 120 marynarzy do portu, okręty zatankowały ćwierć miliona litrów paliwa, załadowali też prowiant dla marynarzy i wodę słodką i nikt nic nie zauważył przez wiele godzin. Szanuję za profesjonalizm.

 •  

  pokaż komentarz

  Faktem jest, że ten ich Mossad jest niesamowity. Można podziwiać sprawność organizacyjną i operacyjną.

 •  

  pokaż komentarz

  Takie historie mają niesamowity klimat. Wyobraźcie sobie na przykład werbowanie skandynawskiego biznesmena do tego przedsięwzięcia- gość miał założyć firmę słup i kupić saary niby do pracy nad wydobyciem ropy. Firma Starboat została założona i zarejestrowana w Panamie, a następnie zakupiła ona Saary od Francji. Wyobraźcie sobie te spotkania między Ole Martinem Siemem, a izraelskimi oficerami, gdzie omawiali szczegóły przy dymie papierosowym i przyćmionym świetle lamp.

 •  

  pokaż komentarz

  Teraz do podobnych akcji nie potrzebują agentów tylko polityków

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel:
   Udała im się akcja,choć więcej szczęścia mieli niż rozumu.Oczywiście oni teraz aj waj,jaki to profesjonalizm ich agentów a prawda jest taka,że akcja wyszła tylko dlatego,że Francuzi nie chcieli walki.Gdyby chcieli,okręty poszłyby na dno i ciekawe jak by dzisiaj oceniano tę akcję.Do tego nie miały uzbrojenia,więc można je było bombardować latając na wysokości masztu.Pewnie Żydzi nie chcieli by się w takim wypadku przyznawać do tej super akcji.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Profesjonalizm to pokazali Francuzi machając na to ręką,bo skoro i tak były kupione....
   Mogli ich zatopić Brytyjczycy,tylko im to też wisiało,nie im ukradli.
   A czy akcja była opłacalna?? I tak i nie.Jedyne co zrobili to wk$@%ili żabojadów,co im by się pewnie do dzisiaj czkawką odbijało,gdyby nie to,że postawili na innego protektora i dostawcę uzbrojenia,którym do tego rządzą.
   Jedyne co budzi podziw u Żydków nie są ich pożal się Boże akcje,które oni nadymają do rozmiarów planety Ziemia,żeby pokazać jacy to są super, co umiejętność ustawienia się.
   Amerykanie włażą im do dupy,a Niemcy oddają nowe,nowoczesne uzbrojenie za darmo,albo za zniżki,jakich my nigdy nie dostaniemy.A za darmo tym bardziej,chyba,że używki.
   Udana akcja to ma miejsce wtedy gdy przeciwnik nie może jej wykonawcom nic zrobić,choćby i się o wszystkim dowiedział,a nie wtedy gdy przeciwnik może całą akcję zamienić w porażkę tylko,że sam odpuszcza.Akcja się udała bo przeciwnik się wycofał,czyli że wykonawcy byli na łasce i niełasce Francuzów,którzy postanowili ich nie zabijać.

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: Racja a te debile użyteczne za srebniki oddadzą im wszystko. Dlatego miernoty i oszusci i pedofile są promowani w polityce bo później łatwo sterować takimi. Clinton najlepszy przykład.