•  

  pokaż komentarz

  Może dasz radę zmienić opis, @HaHard? Artykuł o łódzkim getcie, a opis o przylegającym do getta obozie koncentracyjnym, o którym w artykule jest jeden krótki akapit.

  •  

   pokaż komentarz

   @Andreth: Dzisiaj przypada rocznica utworzenia obozu dla polskich dzieci i młodzieży w ramach funkcjonującego Litzmannstadt Ghetto. Dlatego też opis jest właściwy. W związku z rocznicą likwidacji getta żydowskiego jakiś czas temu dodałem oddzielne znalezisko (o jego utworzeniu w lutym/ albo o przekształceniu w kwietniu pewnie także informowałem, ale nie jestem pewien czy było to w tym roku).

   Obóz dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej zaczął funkcjonować w grudniu 1942 roku. Więźniowie mieli od 8 do 16 lat. Byli to m.in. bezdomni, małoletni z sierocińców i zakładów wychowawczych. Sporą grupę stanowili małoletni oskarżeni o współdziałanie z ruchem oporu, nielegalny handel. Warunki pobytu w obozie były ciężkie i prowadziły do biologicznego wyniszczenia. Wielu przebywających tam więźniów zmarło z powodu głodu, chorób czy pobicia przez niemieckich funkcjonariuszy.

   PS Pamiętam, że jestem Ci winien odpowiedź w innym wątku. ale na razie nie mam weny. Na razie nie chce mi się myśleć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Tu jest znacznie lepszy artykuł nt obozu dla polskich dzieci: https://dzieje.pl/wideo/niemiecki-oboz-dla-polskich-dzieci-w-lodzi-ukryty-przed-swiatem-na-terenie-getta W tym co dodałeś, jest tyle co nic.

   PS Pamiętam, że jestem Ci winien odpowiedź w innym wątku. ale na razie nie mam weny. Na razie nie chce mi się myśleć

   @HaHard: A ja już nie pamiętam, o co chodziło... Chyba coś na temat bierności Żydów w obliczu Zagłady, który to temat tym bardziej mnie triggeruje, im więcej czytam, z czym się musieli mierzyć jeszcze przed Zagładą.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to podają sami zainteresowani - właśnie część dzieci były zabrane z domów ponieważ rodzice podpisali Volkslisty Niemcom! Dzieci były pilnowane przez Żydowską Policję ,gdy tylko Polskie Dzieci uciekały funkcjonariusze Żydowscy łapali je i oddawali Niemieckim Sadystom na pewną śmierć!Ile tysięcy dzieci tam Niemieccy ZBRODNIARZE WYMORDOWALI nikt nie wie?Jedyny na świecie Obóz Koncentracyjny dla dzieci był czasie II W ŚW w Łodzi TYLKO DLA POLSKICH DZIECI!

 •  

  pokaż komentarz

  Obraz okupacji niemieckiej w kornikach Ringelbluma pokazuje zupełnie inny obraz życia żydów. Ich poziom życia diametralnie zmienił się dopiero po konferencji w Wannsee. Do 1942 żydzi w Polsce byli traktowani lepiej niż Polacy - zdarzało się że niezydzi doszywali sobie gwiazdy Dawida na pierś i udawali żydów w m. in. w łapankach.
  U Ringelbluma można też przeczytać o tym jak Niemcy wykorzystali polski 'antysemityzm' do budowania pierwszych gett - miały one izolować i bronić żydów przed Polakami (z czego żydzi byli bardzo dumni).
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @posmevacek: Brednie. Łatwo zobaczyć choćby po przydziale żywności, jak to "Żydzi byli lepiej traktowani niż Polacy". Taki sam był tylko w 1939, potem dla Żydów stopniowo obniżany, aż do zupełnie głodowych. (Można sprawdzić w Tomasz Szarota "Okupowanej Warszawy dzień powszedni"). I można sprawdzić, ilu Żydów Niemcy zamordowali już w 1939.

   I podpinanie tych kłamstw kronikami Ringelbluma jest wybitnie obrzydliwe.

   U Ringelbluma można też przeczytać o tym jak Niemcy wykorzystali polski 'antysemityzm' do budowania pierwszych gett - miały one izolować i bronić żydów przed Polakami

   A to jest akurat prawda, że Niemcy zastosowali taki zabieg. W czym pogromowa postawa sporej części Polaków wybitnie pomogła.

  •  

   pokaż komentarz

   podpinanie tych kłamstw kronikami Ringelbluma jest wybitnie obrzydliwe

   @Andreth: czyli Ringelblum kłamie? No tak, przecież miał w tym interes jako historyk żydowskiego pochodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Andreth: bardziej cenię sobie wiarygodność naocznego świadka (Ringelblum) niż sympatycznego historyka, który tworzy obraz na podstawie prasy (w tym gadzinówek).