•  

  pokaż komentarz

  Aż mi się przypomniał ostatni wykop o biedzie w USA, jak tam źle. Bez ubezpieczenia to umierasz, a same ubezpieczenia zdrowotne, to nic nie pokrywają. Dobrze, że w Polsce dzięki państwowym ubezpieczeniom i państwowym szpitalom płacąc uczciwie podatki można liczyć na 'darmową' pomoc dla siebie i dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Carlos_9400: No popatrz, a w Europie zachodniej jakoś działa publiczna służba zdrowia. Problemem po pierwsze są zbyt niskie nakłady budżetowe na służbę zdrowia, grubo poniżej zalecanego poziomu. Można zmieniać system na różne sposoby, ale braku funduszy się nie przeskoczy. My wolimy mieć tragiczną służbę zdrowia, a pieniądze marnować na bombelek+.
   A drugim problemem jest podejście starszych pokoleń "jak za darmo to biere", które chodzą do lekarza tak często, ile mają wolnego czasu (dużo). Tu przydałoby się wprowadzić drobne opłaty za wizytę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Carlos_9400: To co czytasz to głównie brednie tych wykopowych debili którzy nie byli nawet w sąsiedniej wiosce i im się wydaje że to prawda bo najważniejsze żeby było tanio. System opieki zdrowotnej w USA jest świetny a wyje jak zwykle paru kretynów, nierobów i kryminalistów bo jakie to niegodziwe, że żulia i patusy nie są traktowani jak porządni obywatele i ich nie stać. No właśnie dlatego system jest taki dobry, że nie leczy patusów i kretynów.

   Głównym problemem w USA to jest w tej kwestii tylko i wyłącznie częste wiązanie ubezpieczeń z stanowiskiem pracy (to znaczy pracownik nie płaci nic, robi to za niego pracodawca)... co zmniejsza mobilność. No ale przecież dla kretyna z wykopu na którego już zaraz "będzie pracował robot" już sama koncepcja że kiedyś będzie musiał iść do uczciwej pracy jest niegodziwa :D

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: na szczęście nie miałem okazji korzystać ale wierzę na słowo. Chodziło mi o Polskę i w zasadzie to co napisałeś. Czyli co z tego, że oficjalnie wszystko masz "za darmo" w cenie podatków (czy tam składek) skoro jak przychodzi co do czego to okazuje się, że przez zaniedbania państwa i tak zazwyczaj leczysz się prywatnie.

  •  

   pokaż komentarz

   No popatrz, a w Europie zachodniej jakoś działa publiczna służba zdrowia. Problemem po pierwsze są zbyt niskie nakłady budżetowe na służbę zdrowia

   @lewoprawo: Tak działa, że nawet w UK nie znam Polaka który by się leczył tam na NHS, tylko kto może spieprza do Polski leczyć się prywatnie. Więc płaci nie tylko za leczenie ale nawet za bilet byle tylko nie korzystać z tego socjalnego szamba. Najbogatsze państwo świata a debile powtarzają te kocopoły, że patologiczny system działa bo jest odrobinę lepiej niż w Polsce i jeszcze im się wydaje, że Polska może mieć podobny poziom finansowania.

   My wolimy mieć tragiczną służbę zdrowia, a pieniądze marnować na bombelek+.
   No cóż, dzięki temu przynajmniej ta część społeczeństwa która nie jest bezmózgą hołotą bredzącą o komunie gdzie wszystko jest najlepsze i za darmo (i która gdzieś tam działa, zawsze tam gdzie ich nie ma :D) - będzie mogła zapewnić jakąś podstawową opiekę lekarską dla siebie i rodziny na jakimś minimalnym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Carlos_9400: W Polsce pójdziesz prywatnie, to zapłacisz kilka stów. Tam dostaniesz masakryczny rachunek za cokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: Pogadaj z Amerykaninem na reddicie o wspaniałościach braku państwowej służby zdrowia, gorąco zachęcam. Nawet mogę zaproponować suba, gdzie ludzie mają trochę bardziej otwarte głowy i może od razu Cię za to nie zjedzą.
   https://www.reddit.com/r/unpopularopinion/
   No śmiało, napisz tam to, co tutaj. Że państwowa opieka zdrowotna w Europie to gówno i lepsza by była taka jak w USA. Chętnie poczytam odpowiedzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: Ja nie muszę gadać z nierobami i nieudacznikami na reddicie, jak chcesz to ci tu wstawię fotkę wizy :)

   I to ma być niby grupa reprezentatywna, paru przygłupów którzy ujadają bo chcieli okradać społeczeństwo ale się nie udało? I jeszcze do tego kilku idiotów którzy wiedzę o świecie czerpią z internetu? :D

   No śmiało, napisz tam to, co tutaj. Że państwowa opieka zdrowotna w Europie to gówno i lepsza by była taka jak w USA
   Hołota ujada a jak jest jakiś bardziej skomplikowany przypadek medyczny to można albo zemrzeć w europie albo jechać na "wycieczkę" do USA. Co za głupki przecież to wystarczy wejść na reddit i im by wytłumaczyli że w europie jest najlepiej na świecie :D

   Tak samo na reddicie to po prostu banda kretynów która nigdy nie była w europie i myśli że publiczna służba zdrowia polega na tym, że się dostaje to co w USA tylko za to nie płaci. Ogólnie jak komuś tam gadam ile się czeka i pokazuję fotkę jakiejś sali szpitalnej to się dziwi, że ludzie którzy tym zarządzają nie siedzą w więzieniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: Wiesz na co idzie najwięcej zmarnowanej kasy w służbie zdrowia? Na dofinansowania leków. Był sobie lek dofinansowany, płaciło się za niego 3,5zł, cofnięto dofinansowanie, teraz kosztuje 700zł. Gdyby nie pierwsza decyzja o dofinansowaniu od początku kosztowałby max 100zł.
   Cena leku rośnie z decyzją o refundacji, więc niezależnie ile kasy wpompujes w system to i tak będzie za mało.

  •  

   pokaż komentarz

   Problemem po pierwsze są zbyt niskie nakłady budżetowe

   @lewoprawo: Fajnie, tylko zawsze jak ktos porusza temat zbyt niskich nakładów, czemu stawia to na pierwsyzm miejscu a nie optymalizacje wydatków? Jak ci sie domowy budzet nie spina to zaczynasz od szukania dodatkowych zrodel przychodu czy optymalizujesz wydatki? Czemu jesli chodzi o publiczne pieniadze ludzie nie potrafia myslec logicznie? Za malo kasy? Wezymy wiecej od podatkników. k@##a absurd.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: No pewnie, mieszajmy nadal herbatę bez cukru. A nuż w końcu stanie się słodka.

   Naprawdę nie widzisz, że służba zdrowia już jest "przeoptymalizowana" ? Lekarze robią nadgodziny i na każdym kroku kombinują jak koń pod górkę, by byle jak obrobić jak najwięcej pacjentów. SOR już nie istnieje tylko został kolejną przychodnią, bo brakuje lekarzy. Pielęgniarki to już prawie same stare babcie, bo nie ma pieniędzy na zachęcające pensje. Jedzenie w szpitalach gorsze niż w więzieniu, bo nie ma kasy. Na ogrzewanie nie ma kasy. Na sprzęt nie ma kasy. Na pensje nie ma kasy. A długi szpitali rosną.

   Co Ty chcesz tu optymalizować? Chyba można jedynie próbować zmniejszyć ilość papierkowej roboty, na którą tracę czas lekarze. Ale jest jej tak dużo właśnie dlatego, bo ktoś próbował za mocno "optymalizować", zamiast zwiększyć nakłady do europejskiego poziomu.

   I ja nie mówię, żeby w tym celu zwiększać podatki. Ja mówię, żeby polikwidować bezsensowne programy w rodzaju 500+, a te pieniądze przeznaczyć na znacznie ważniejsze cele, jak służba zdrowia.
   Bo optymalizować można, ale na poziomie całego budżetu państwa. Na poziomie służby zdrowia z jej ograniczonymi funduszami nie ma już miejsca na optymalizację.

  •  

   pokaż komentarz

   No pewnie, mieszajmy nadal herbatę bez cukru. A nuż w końcu stanie się słodka.

   @lewoprawo: Ale co to za tekst w ogole? Nie znam zadnych rzeczowych analiz ekonomicznych publicznej sluzby zdrowia w kontekscie zasadnosci wydatków, znasz takie proszę podziel się. Bez tego żebranie o kolejne pieniadze u podatników jest niepoważne.

  •  

   pokaż komentarz

   No popatrz, a w Europie zachodniej jakoś działa publiczna służba zdrowia.

   @lewoprawo:

   Jeszcze jak!

   "Fotka ze szpitala, w którym pracuję (Anglia). Nie cały posiłek, tylko jakieś kanapeczki :)"

   https://www.wykop.pl/link/2498151/comment/27621605/#comment-27621605

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   No popatrz, a w Europie zachodniej jakoś działa publiczna służba zdrowia

   @lewoprawo:

   Tymczasem w p0lsce kat0lickiej...

   "szpital Żeromskiego w Krakowie, śniadanie dla 8-latka."

   https://www.wykop.pl/link/3703115/comment/44745911/#comment-44745911

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Skoro nie chce Ci się wczytywać w długie posty (bo na końcu napisałem wyraźnie, że nie chodzi mi o żebranie o kolejne pieniądze od podatników), to zapytam prościej.

   Zachodnia Europa wydaje dużo na służbę zdrowia, a ta działa dobrze. My wydajemy na nią mało i działa źle.
   Uważasz, że to czysty zbieg okoliczności czy jednak istnieje tu jakiś związek?
   No pewnie nie ma żadnego związku, a zachodni Europejczycy są po prostu głupi. Mogliby wydawać ze 2x mniej, a zamiast tego zoptymalizować te wydatki. No debile normalnie, przecież to takie proste.

   I nie tylko oni, nasi lekarze też są debilami. Proszą o więcej pieniędzy z budżetu, zamiast zaproponować jakąś optymalizację. Gdyby tylko znali stan i potrzeby naszej służby zdrowia tak dobrze, jak Ty!

  •  

   pokaż komentarz

   Ja nie muszę gadać z nierobami i nieudacznikami na reddicie, jak chcesz to ci tu wstawię fotkę wizy :)

   I to ma być niby grupa reprezentatywna, paru przygłupów którzy ujadają bo chcieli okradać społeczeństwo ale się nie udało? I jeszcze do tego kilku idiotów którzy wiedzę o świecie czerpią z internetu? :D

   @wykop-yolo:

   ok boomer

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro nie chce Ci się wczytywać w długie posty (bo na końcu napisałem wyraźnie, że nie chodzi mi o żebranie o kolejne pieniądze od podatników), to zapytam prościej.

   @lewoprawo: Przeczytałem cały, tylko nadal clue mojej wypowiedzi pozostaje.

   Zachodnia Europa wydaje dużo na służbę zdrowia, a ta działa dobrze. My wydajemy na nią mało i działa źle.
   Uważasz, że to czysty zbieg okoliczności czy jednak istnieje tu jakiś związek?


   Jesli bez przeprowadzania rzeczowych analiz chcesz wydawac publiczne pieniadze to niczym sie nie roznisz od tych pajacow w sejmie, ktorzy od 30 lat nie potrafia zrobic reformy, moze wlasnie dlatego jest tak c@#$@wo bo nikt sie nie zabiera za to od dobrej strony? Jak mozna zaczac finansowac cos czego sie nie przeanalizowało? Az mi wstyd tlumaczyc takie oczywistosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Przecież to już było analizowane na wszystkie strony. Myślisz, że politycy celowo utrzymują tragiczny stan służby zdrowia? Że na rękę im są wyborcy marnujący czas i zdrowie na kolejki?

   Az mi wstyd tlumaczyc takie oczywistosci.

   Przez te 30 lat przychodzili i odchodzili ludzie mądrzejsi od Ciebie, kombinowali jak koń pod górkę, jak tu naprawić służbę zdrowia nie podnosząc wydatków, tak jak zalecają to eksperci. A tragiczne efekty tych działań oglądamy dzisiaj.

   Odnoszę wrażenie, że masz takie kucowskie wyobrażenie o polityce i rządzie. Że przez te 30 lat politycy odpowiedzialni za sektor zdrowia nie robili nic poza zamykaniem się w gabinetach i pakowaniem do kieszeni pieniędzy, które ukradli w podatkach.
   Nikt z nich niczego przez 30 lat nie przeanalizował, nikt nie próbował zabrać się od "tej dobrej strony". Ba, to jest dla Ciebie taka oczywistość, że aż wstyd o niej wspominać.

   Serio?

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież to już było analizowane na wszystkie strony.

   @lewoprawo: Tak? Przez kogo? Jakie sa wnioski?

   Przez te 30 lat przychodzili i odchodzili ludzie mądrzejsi od Ciebie, kombinowali jak koń pod górkę, jak tu naprawić służbę zdrowia nie podnosząc wydatków, tak jak zalecają to eksperci. A tragiczne efekty tych działań oglądamy dzisiaj.

   Nadal nie widzę wniosków, zadnych raportów i analiz. Ja nie twierdze, ze sluzba zdrowia nie potrzebuje dodatkowych pieniedzy, ja twierdze, ze bez doglebnej analizy i optymalizacji pracy i procesów jest to niepowazne, zeby najpierw siegac po dodatkowe pieniadze.

   Odnoszę wrażenie, że masz takie kucowskie wyobrażenie o polityce i rządzie.

   Tak, takie samo nastawienie maja wlasciciele firm dla ktorych pracowalem, niebywałe, co?

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce pójdziesz prywatnie, to zapłacisz kilka stów. Tam dostaniesz masakryczny rachunek za cokolwiek.

   @Abomination: A wysokie rachunki wynikają z tego, że są one dostosowane pod refundację. To coś jak wzrost ceny leku z 10 do 100 zł tuż po tym, jak wpadnie na listę leków refundowanych w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°) W USA istnieje najgorsza możliwa hybryda służby zdrowia prywatnej i państwowych regulacji tworzonych przez lobbystów.

   W Polsce na początek wystarczyłoby wprowadzić konkurencję dla NFZ przy zachowaniu publicznego finansowania, co postuluje Konfederacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: leczyłeś jakieś poważne schorzenia w USA?

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Ok, tylko podejdź do tego realistycznie.

   Masz takich analityków i optymalizatorów, jacy są w stanie wygrać wybory. Przez 30 lat tacy ludzie analizowali i optymalizowali jak umieli bez zwiększania wydatków. A efekty są kiepskie. Wnioski wyciągnęli takie, że dzisiaj już chyba wszystkie partie poza Konfederacją godzą się, że trzeba zwiększyć te wydatki. Tylko PIS się wykręca, bo tyle naobiecał w wyborach, że i bez tego budżet się nie dopina.

   Moim zdaniem nie ma już dłużej sensu takie kombinowanie, a czas zwiększyć wydatki. Kosztem np. likwidacji 500+, które jest zdecydowanie mniej ważne.

   Ty natomiast chciałbyś nadal pozostać na etapie analizowania i optymalizowania. Jak długo jeszcze powinniśmy to robić Twoim zdaniem? Kolejne 30 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Masz takich analityków i optymalizatorów, jacy są w stanie wygrać wybory.

   @lewoprawo: Nie no ja to doskonale rozumiem, co nei zmienia faktu, ze skoro nie zaczniemy gadac o tym na dole to nic sie nie zmieni na górze. Nie mozna ludziom wmawiac ze rozwiazaniem na wszystko jest zwiekszenie nakładów finansowych. Owszem, to pomoze, ale doraznie, my potrzebujemy zmian calego systemu. Ja sie nie łudzę i nie wróżę NFZ rychłych zmian, ot dywaguje o tym jakbym to widzial gdybym mial wplyw na to jak beda wygaldac reformy.

   Ty natomiast chciałbyś nadal pozostać na etapie analizowania i optymalizowania. Jak długo jeszcze powinniśmy to robić Twoim zdaniem? Kolejne 30 lat?

   Dlatego mowie o doraźnych srodkach, ale plan rofrmy NFZ powinien byc dlugofalowy. Sorry, ale przentujesz postawe naszych politykow, cos nie idzie? Ch?? w analizy zwiekszmy wydatki. Juz teraz jest tragiczna sytuacja w NFZ myslisz, ze bedzie lepiej? Zle zarzadzana tkanka nie wyzdrowieje nagle od przypluwu gotówki, reformy trzeba przeprowadzic. Jestem realistą i jak rzekłem pare zdan wyzej nie wierze w to ze nastapia jakiekolwiek zmiany a jesli bedac na b2b bede musial placic zamiast 1,3k zł 3-5k zalzenie od przyhodów to ja sie po prostu stad wyniose i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Mam wrażenie, że wychodzisz z założenia, iż po prostu do Ministerstwa Zdrowia musi pójść jakiś Ekspert przez duże "E", usiąść, przeanalizować sytuację i powiedzieć jak zrobić, żeby było dobrze i tanio jednocześnie.
   Obawiam się, że gdyby to było takie proste, to już dawno któryś rząd by takiego eksperta zatrudnił i posłuchał.

   Podstawowym problemem służby zdrowia są braki lekarzy i pielęgniarek. A te braki wynikają stąd, że pensje są zbyt niskie, by zachęcić ludzi to takiej kariery i pozostania w Polsce.
   Nie rozumiem, jak chciałbyś zwiększyć te pensje, nie przekazując na nie żadnych dodatkowych środków z budżetu. Szpitale nie mają już z czego brać, bo toną w długach.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozumiem, jak chciałbyś zwiększyć te pensje, nie przekazując na nie żadnych dodatkowych środków z budżetu. Szpitale nie mają już z czego brać, bo toną w długach.

   @lewoprawo: To nie moja rola zeby analizowac sytuacje bo sie na tym nie znam. Nie slyszazlem natomiast o ZADNYCH optymalizacjach o zadnych raportach czy analizach komplesowych. Lekarze zarabiaja smiesznie mało, to prawda. I tak, chce aby został powołany zespol eskpertów rzez duze "E", ale tak sie nie stanie z wielu powodów, nie dlatego, ze takich ludzi nie ma. Nie mam zamiaru placic za niekompetencje rządów i decyzje innych, takze jak wspomnialem, jesli bede musial placic wiekszy ZUS to po prostu podziekuje temu krajowi i wyjade.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie slyszazlem natomiast o ZADNYCH optymalizacjach o zadnych raportach czy analizach komplesowych.

   @less_is_more: A szukałeś takich raportów i analiz? Ja też nie słyszałem, ale i nie szukałem. I nie wydaje mi się, że takie nudne raporty to coś, czym zachwycałyby się media i Polacy w codziennych rozmowach.
   Więc śmiem twierdzić, że pewnie gdzieś są te reporty i analizy. Może publiczne, może sporządzone na potrzeby aktualnej partii rządzącej i nigdy nie opublikowane.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech mi ktos powie, że lepiej wydawac na 500 + niż rzucić kilka miliardów na psychiatrie, psychiatria w Polsce nie istnieje - oddziały szpitalne to burdele, a najlepsi lekarze uciekli za granice - zostali kiepscy, którzy i tak skupiają się na wypelnianiu papierków. Prócz tego mamy psychologów w szkole, ktorzy kompletnie do niczego się nie nadają, ja mając 18 lat i diagnoze depresji i nerwicy łaziłam od psychologa do dyrekcji, a oni insynuowali, że nie jestem chora tylko sobie wkręcam i napuscili na mnie opieke spoleczną xd w polskim radiu cały czas jest kampania na temat depresji dzieci i osób dorosłych tylko po co jak nie ma gdzie się leczyc? U mnie niektorzy prywatnie juz nie przyjmują.

 •  

  pokaż komentarz

  Szpitale są niepotrzebne. Bynajmniej bombelkom dały ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Pieniądze są tylko są c#$$@wo wydawane.

 •  

  pokaż komentarz

  Socjalizm i gospodarka centralnie planowana znowu nie działają odc. 73411.