•  

  pokaż komentarz

  Osoby pracujące i chcące się czegoś dorobić są opodatkowane 40% podatkami(ZUS, NFZ i dochodowe). Tymczasem majątki nie są opodatkowane wogóle. Taki system prowadzi do gromadzenia wszystkich nieruchomości w rekach Land Lordów i niezwykle utrudnia młodym ludziom start w dorosłe życie i zakładanie rodzin. Dodatkowo niskie stopy procentowe sprawiają że lokaty są nieopłacalne, więc zamiast w nie ludzie wkładają pieniądze w nieruchomości i pompują bańkę spekulacyjną.
  Reforma podatkowa polegająca na znacznym obniżeniu podatków dochodowych(z 40% na 10%) i zastąpieniu tych dochodów podatkiem katastralnym(0,5%-1% wartości nieruchomości rocznie) znacznie polepszyłaby sytuacje.

  •  

   pokaż komentarz

   Tymczasem majątki nie są opodatkowane wogóle

   @Cierniostwor: Acha, czyli gnębienie podatkiem dochodowym to za mało, jeśli mimo wszystkich danin komuś jednak uda się dorobić to trzeba mu zabrać tylko z tego powodu, że on ma, a Ty nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Acha, czyli gnębienie podatkiem dochodowym to za mało, jeśli mimo wszystkich danin komuś jednak uda się dorobić to trzeba mu zabrać tylko z tego powodu, że on ma, a Ty nie?

   @deviator: Jeśli chcemy obniżyć podatki dochodowe, to czymś trzeba je zastąpić. Nie chce być populistą tego pokroju: "obniżymy podatki dochodowe, i będzie spoko"

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: 90% polityków trzyma kasę w nieruchomościach: Korwin, SLD, PO, PiS, PSL. Razem pewnie nie, ale jak dojdą do koryta to pewnie zamiast katastru będą promować budownictwo socjalne. Także tego...Choć katastralny jest podatkiem bardzo sprawiedliwym...

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba mu zabrać tylko z tego powodu, że on ma
   @deviator: Katastralny jest sprawiedliwym podatkiem zwłaszcza w tzw "państwie minimum" forsowanym przez Korwina. Jeżeli masz duży dom lub kilka dużych domów to płacisz więcej na wojsko które tego broni niż ktoś kto ma małą kawalerkę. W razie wojny to Ty stracisz więcej. Za policję i straż pożarną (ochrona mienia) też katastralny jest sprawiedliwy. No i jest prorozwojowy, bo przestanie się opłacać trzymanie pustostanów i wolnych działek w centrach miast przez co miasta idą w kierunku urban sprawl.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: @Cierniostwor: Problemem z katastrem będzie jakość prawa stanowionego w PL. Idea typu ulga na pierwszą nieruchomość jest sensowna, ale u nas zacznie się lobbing i się zesra:
   - ulga na ogródki działkowe
   - rozdzielność majątkowa - czyli już z 1 robi się 2,
   - mieszkania kupione na nieletnie dzieci,
   - ulga na związki wyznaniowe (KK nikt do tej pory nie śmiał ruszyć)
   - i wiele innych patologii się pojawi co sprawi w końcu że kataster zapłaci mały i średni przedsiębiorca zamiast "land lorda" i milionera.
   Będzie jak z OFE : pomysł super a wykonanie to złodziejstwo

  •  

   pokaż komentarz

   Problemem z katastrem będzie jakość prawa stanowionego w PL. Idea typu ulga na pierwszą nieruchomość jest sensowna, ale u nas zacznie się lobbing i się zesra:
   - ulga na ogródki działkowe
   - rozdzielność majątkowa - czyli już z 1 robi się 2,
   - mieszkania kupione na nieletnie dzieci,
   - ulga na związki wyznaniowe (KK nikt do tej pory nie śmiał ruszyć)
   - i wiele innych patologii się pojawi co sprawi w końcu że kataster zapłaci mały i średni przedsiębiorca zamiast "land lorda" i milionera.
   Będzie jak z OFE : pomysł super a wykonanie to złodziejstwo


   @ZostaneMistrzem: Słuszne uwagi, jednakże uważam że nie powinno być ulgi na pierwszą nieruchomość, i już na pewno nie na ogródki działkowe(jedne z najgorszych typów zagospodarowania przestrzennego w miastach). Wtedy większość problemów które wypisałeś zniknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Kataster powinien być naliczany na każdy fragment terytorium. Bo idea jest taka że podatkujemy majątek, a nie właściciela który ma go za dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   ogródki działkowe
   @Cierniostwor: Tu patrzysz klasycznie przez pryzmat wielkich miast, ogródków w centrum, patologii na tych ogródkach; leśnych dziadków, libacji i bezdomnych. Ale problem nieruchomości rekreacyjnych jest szerszy. Dotyczy Polaków którzy posiadają "sensowne" nieruchomości rekreacyjne, na co dzień mieszkają w blokowiskach a spędzają tam z rodziną wakacje i ciepłe weekendy. Wiadomo, że nie generują oni PKB w turystyce, ale też nie generują urban sprawl, aktywność ich jest prorodzinna i prozdrowotna. I zacznie się legislacyjna sraczka bo dla jednego "działka rekreacyjna" to 500m2 na wsi z przyczepą na środku, a dla innego pół jeziora na mazurach z lądowiskiem dla śmigłowca. Nie spotkałem się z żadnym sensownym opracowaniem (danymi) na ile to jest rozpowszechnione zjawisko; ile osób ma domki nad pobliskim jeziorkiem, ile osób w popegerowskich blokach na wsiach ma "4 grządki z pietruszką" 50 metrów za domem. A garaże na wsiach? Jakieś szopki na opał? No takich perypetii jest więcej. Jazda będzie z rolnikami - jak ich zwolnisz w pół roku 90% milionerów będzie miało dyplom akademii rolniczej...
   Dziś państwo polskie nie potrafi sobie poradzić z biznesami zarejestrowanymi w KRUSie.
   Dzis państwo polskie nie ogarnia tematu MPZP.
   Dziś państwo nie ogarnia ustaw metropolitalnych i przedmieści.
   A katastralny to wyzwanie przynajmniej 10x takie jak powyższe.

  •  

   pokaż komentarz

   Kataster powinien być naliczany na każdy fragment terytorium. Bo idea jest taka że podatkujemy majątek, a nie właściciela który ma go za dużo.
   @Assailant: Wtedy ten podatek nie spełni swojej roli o jakiej pisze @Cierniostwor: dostęp dla przeciętnej rodziny się nie poprawi.

  •  

   pokaż komentarz

   Wtedy ten podatek nie spełni swojej roli

   @ZostaneMistrzem: No właśnie tylko wtedy spełni. Jeżeli wprowadzimy katastrat dla 2 nieruchomości + tysiące wyjątków typu ogródki działkowe to dochód z niego będzie bardzo mały i absolutnie nie pozwoli na znaczącą redukcje podatków dochodowych, a przede wszystkim o to mi chodzi.

   Jazda będzie z rolnikami - jak ich zwolnisz w pół roku 90% milionerów będzie miało dyplom akademii rolniczej...

   @ZostaneMistrzem: Nie powinno być żadnych zniżek typu "rolnik nie płaci katastralnego", bo to tworzy takie patologie jak wyżej słusznie wypisałeś. Garaże szopki nie mają znaczenia, bo i tak objęta katastratem powinna być wartość ziemi, a nie to czy na niej jest dom, garaż czy dom publiczny "ojcowizna" #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli wprowadzimy katastrat dla 2 nieruchomości
   @Cierniostwor: 1% katastru to na mieszkaniu za 300000 (minimum w dużym mieście obecnie) masz 3000k co roku. No takiej władzy nikt nie utrzyma. Potem będzie fala rozwodów aby było na drugie.

   powinna być wartość ziemi
   @Cierniostwor: Tak jest obecnie i nazywa się to podatek od nieruchomości.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: obecnie jest od powierzchni. Czyli za działkę 10 ar tuż obok Pałacu Kultury płaci się tyle samo co za taką samą działkę na północy Mazur.
   A powinno się płacić od wartości.
   I chyba nie rozumiesz co kolega pisze. On (tak jak ja) chce podatku od nieruchomości bez jakiegokolwiek względów na stan własności, i czym ona jest dla właściciela.

  •  

   pokaż komentarz

   1% katastru to na mieszkaniu za 300000 (minimum w dużym mieście obecnie) masz 3000k co roku. No takiej władzy nikt nie utrzyma. Potem będzie fala rozwodów aby było na drugie.

   @ZostaneMistrzem: 3k* co roku. No tak, ale za to ktoś będzie więcej zarabiał. Przykładowo jak ktoś teraz zarabia średnia krajową: 3500 na rękę, jego podatki płacone przez pracodawcę wynoszą 2300zł. Gdyby podatek wynosił tylko 10% zarobiłby na rękę 5247, czyli 1747. W skali roku to zarobki większe o prawie 21k. Płaci katastralny 3k i jest 18k do przodu. Do tego zazwyczaj druga osoba w związku też pracuje, to jeszcze bardziej na plus.

   źródło: pensja.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   płaci się tyle samo
   @Assailant: Wysokość podatku określa samorząd, więc nie bardzo.

   I chyba nie rozumiesz co kolega pisze.
   @Assailant: Kolega chce zwiększyć dostępność mieszkań dla przeciętnego janusza. To oznacza ulge na 1.

  •  

   pokaż komentarz

   Kolega chce zwiększyć dostępność mieszkań dla przeciętnego janusza. To oznacza ulge na 1.

   @ZostaneMistrzem: No właśnie nie :D ulga na 1 sprawi że dochód z tego będzie bardzo mały-> nie starczy kasy na zstąpienie dochodowego.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, ale za to ktoś będzie więcej zarabiał.
   @Cierniostwor: Pomijasz fakt że mamy żenująco niską kwotę od podatku oraz PIT od emerytur i rent. Gdyby te patologie zlikwidować to się okaże że kataster dołoży tym biednym i uczciwym. No ale jak pisałem wcześniej, aby działać z katastrem trzeba posprzątać cały ten gnój w polskich podatkach i administracji

  •  

   pokaż komentarz

   o będzie bardzo mały-> nie starczy kasy na zstąpienie dochodowego.
   @Cierniostwor: Patrz realnie - w UE z dochodowego nie zrezygnujesz. Ale można drastycznie podwyższyć kwotę wolną, zmniejszyć stawkę i zostawić więcej pieniędzy w rękach obywateli - mniej ich karać za pracowitość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: 1% katastralnego? Ochujałeś? W centrum Warszawy mieszka dużo starszych ludzi na nędznych emeryturach. Ich mieszkania są sporo warte i ten 1% spowoduje, że nie będzie ich stać na podatek, i co wtedy? Na bruk?

  •  

   pokaż komentarz

   spowoduje, że nie będzie ich stać na podatek, i co wtedy? Na bruk?

   @maciekalien: Po pierwsze skąd wiesz że ich nie będzie stać jeśli podniesie im się emerytura? Przecież emerytury też są obniżane o podatek dochodowy.
   Po drugie po wprowadzeniu katastrata mieszkania potanieją, więc z tańszego mieszkania będzie mniejszy podatek.
   Po trzecie mogą ostatecznie przecież sprzedać te turbo drogie mieszkania w centrum wawy i wyprowadzić się do tańszej dzielnicy/mniejszego mieszkania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: jest jeden problem jeśli chodzi o podatek katastralny. Ustalana jest wartość średnia dla danego typu nieruchomości na danym obszarze. Dla osób bogatych podatek od takiej wartości może być bardzo niski i nie odczują tego zupełnie, a dla osób uboższych może być dość znaczącym wydatkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Tymczasem majątki nie są opodatkowane wogóle.

   @Cierniostwor: No k?!@a jeszcze tego by brakowało, zeby to co odloze było dodatkowo opodatkowane. Jebnij sie w ten głupi socjalistyczny ryj.

  •  

   pokaż komentarz

   No i jest prorozwojowy, bo przestanie się opłacać trzymanie pustostanów i wolnych działek w centrach miast przez co miasta idą w kierunku urban sprawl.

   @ZostaneMistrzem: Kto trzyma pustostan w centrach miast? Poza tym co Cie to intetresuje co kto robi ze swoim mieniem?

  •  

   pokaż komentarz

   Kto trzyma pustostan w centrach miast?

   @less_is_more:
   Zazwyczaj miasto bo jeśli słyszałem o pustostanie to zawsze na mieszkaniach komunalnych gdyż nic nie kosztowały lokatora.
   Nie może sprzedać ani wynająć więc trzyma dla wnuków.

  •  

   pokaż komentarz

   Zazwyczaj miasto bo jeśli słyszałem o pustostanie to zawsze na mieszkaniach komunalnych gdyż nic nie kosztowały lokatora.
   Nie może sprzedać ani wynająć więc trzyma dla wnuków.


   @ultra: No super, to gdzie tutaj temat podatku kastralnego? xD Nieruchomosci w prywatnych rekach nie stoja puste.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: EU narzuca jedynie VAT.
   @Assailant: Ale o stawkach decyduje polska.

  •  

   pokaż komentarz

   Nieruchomosci w prywatnych rekach nie stoja puste.

   @less_is_more: Dlatego jak się dowali kataster to z pewnością wynajem stanieje bo właściciele w trosce o kieszeń podnajemców zapłacą go z majątku wcześniej zgromadzonego na wynajmie tych mieszkań matkom z bombelkami których nie mogli eksmitować za niepłacenie za wynajem i media.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego jak się dowali kataster to z pewnością wynajem stanieje bo właściciele w trosce o kieszeń podnajemców zapłacą go z majątku wcześniej zgromadzonego na wynajmie tych mieszkań matkom z bombelkami których nie mogli eksmitować za niepłacenie za wynajem i media.

   @ultra: Przeciez ceny jeszcze wzrosną przez ten podatek głąby xD

  •  

   pokaż komentarz

   Proszę bardzo, pustostany w centrach miast, i to o wiele droższych niż nawet Wawa.

   @Cierniostwor: Ale jak ty mozesz porownywac dwa rynki w ten sposob? Cytuję:

   Warunki pogorszyły się po kryzysie ekonomicznym z 2008 roku. Jego echem jest utrzymująca się stale wysoka liczba eksmisji, z czego na samą Katalonię przypada 22% wszystkich usunięć z lokali w kraju.

   Czyli pustostany wynikaja z tego, ze po kryzysie ludzi nie stac na wynajem, a nie z tego, ze se k@%@a prywaciarze podjeli taka decyzje xD

  •  

   pokaż komentarz

   Przeciez ceny jeszcze wzrosną przez ten podatek głąby xD

   @less_is_more: Nie no coty?
   A poco się nakłada podatki?
   By staniały?
   Znasz jakiś podatek obniżający ceny i koszty?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, to wina właścicieli. Zamiast obniżyć ceny i urealnić je, trzymali wysokie a ludzie nie mieli gdzie mieszkać. Działanie bardzo szkodliwe z punktu widzenia miasta i całego społeczeństwa, dlatego wprowadzono taką ustawę. @less_is_more

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, to wina właścicieli. Zamiast obniżyć ceny i urealnić je, trzymali wysokie a ludzie nie mieli gdzie mieszkać.

   @Cierniostwor: Ale to wina kogos kto kupil mieszkanie, ze innych na nie nie stac? Jakim prawem mam komus oddac taniej mieszkanie pod wynajem? Bo ty tak mowisz? j%@@ne komunistyczne brednie.
   EDIT: wina wlascicieli mieszkan ze byl kryzys i ludzie nie mogli placic za nie? O k##$a. Rak.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Sorry nie chce mi się ci nawet tłumaczyć jak bardzo złe dla społeczeństwa jest kiedy w miastach są pustostany, a ceny mieszkań są bardzo wysokie.

  •  

   pokaż komentarz

   są pustostany, a ceny mieszkań są bardzo wysokie.

   @Cierniostwor: Ale ty serio myslisz, ze to ci zli prywaciarze, ktorzy maja mieszkania wolą rzucic cenami z kosmosu i patrzec jak lud nie moze sie wyplacic przez co doprowadzaja do eksmisji? Ide o zaklad, ze obnizka cen mieszkan nie splacilaby kredytów ktore na nie zaciagnieli. Nikt nie jest idiotą i za pół darmo nie bedzie oddawał mieszkania pod wynajem.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Czasami w handlu sprzedajesz ceny poniżej tego co zakupiłeś, minimalizacja strat po nieudanej inwestycji. Jeśli chcieli czekać na wyższe ceny mogli wynająć za niską cenę, i tak by byli do przodu w stosunku do trzymania pustostanu.

  •  

   pokaż komentarz

   Czasami w handlu sprzedajesz ceny poniżej tego co zakupiłeś, minimalizacja strat po nieudanej inwestycji. Jeśli chcieli czekać na wyższe ceny mogli wynająć za niską cenę, i tak by byli do przodu w stosunku do trzymania pustostanu.

   @Cierniostwor: Czyli Tobie sie nie podoba jak popraowadzili inwestycje wiec niech im dojebia podatkiem? k#%@a gardze takimi ludzmi jak ty, ktorzy innym zaglądają w kieszen.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Oczywiście jest tak, tak samo mi się nie podoba jak ktoś poprowadzi inwestycje w fabrykę tak że truje rzekę. Albo inwestycje w bloki tak że redukuje i tak nieliczną w miastach zieleń. Albo inwestycje w drogi tak że tworzą się wielkie korki. Co w tym dziwnego?

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście jest tak,

   @Cierniostwor: Typowe podejscie nieudaczników zyciowych, ktorzy chca zerować na innych. Ha tfu.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Właśnie chce ciężko pracować i to robie ale 40% dochodowe mocno utrudniają mi godne życie.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie chce ciężko pracować i to robie ale 40% dochodowe mocno utrudniają mi godne życie.

   @Cierniostwor: Pewnie, zatem dojebmy innym podatek bo Ciebie nie stac na mieszkanie. Moze rozwiazemy to inaczej i wynajmujacy mieszkania beda bardziej opodatkowani, zeby tym ktorych nie stac doplacic? Co ty na to?

  •  

   pokaż komentarz

   Kto trzyma pustostan w centrach miast?
   @less_is_more: A słynny kwadrat przy kupcu w Poznaniu?

  •  

   pokaż komentarz

   A słynny kwadrat przy kupcu w Poznaniu?

   @ZostaneMistrzem: Nie znam tematu, ale co to ma do rzeczy? Chcesz komus mowic jak ma dysponowac SWOIM majątkiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Ja chce mówić żeby płacił za ochronę tego majątku proporcjonalnie do jego wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   za ochronę tego majątku

   @ZostaneMistrzem: xD Na wrocławeskiej w Poznaniu tez tak mówią. To sie nazywa zwykły haracz za to, ze ktos ma wiecej niz ty.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Dochodowy jest w takim podejściu haraczem że ktoś zarabia więcej niż ty. Ty jesteś za takim systemem czy za brakiem obydwu podatków? Wiesz że to nierealne, można zredukować koszty budżetu ale nie aż tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: No dobrze, skoro ktos zarabia wiecej to idac twoim tokiem myslenia powinien miec lepszej jakosci uslugi bo wiecej wplaca do budzetu. Z socjalistami jest zawsze ten sam problem, zaglądaja do cudzej kieszeni tak zeby im samym bylo wygodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   haracz
   @less_is_more: Katastralny i pogłowny to najbardziej sprawiedliwe podatki

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Pogłowny owszem, kastralny tak niebardzo, karzesz ludzi za to, ze maja majątek.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Nie za majątek tylko za nieruchomości.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, jesteś zwolennikiem obecnego systemu, naprawdę złodziejskich 40% podatków od pracy? Czy klasyczny populizm, zlikwidujmy go i nic w zamian?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie za majątek tylko za nieruchomości.

   @ZostaneMistrzem: A czym sa k???a nieruchomosci jak nie majątkiem? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Nie odpowiedziałeś na moje pytanie

   @Cierniostwor: Ty na moje też nie.

   , jesteś zwolennikiem obecnego systemu, naprawdę złodziejskich 40% podatków od pracy? Czy klasyczny populizm, zlikwidujmy go i nic w zamian?

   Jestem zwolennikiem minialnych podatków i maksymalnie okrojonej biurokracji, poki co ani jedno ani drugi nie wystepuje, wiec szukasz pieniedzy u bogatszych co jest zwykłym sk@%!ysynstwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Nie czytałeś moich komentarzy wyżej. Powtarzam. Katastralnym płacisz państwu za ochronę swojego majątku. Czy firma ochroniarska bierze tyle samo za ochronę kawalerki i tyle samo za ochronę 5 willi z basenem? Nie. To dlaczego państwo minimum ma robić inaczej? Kto więcej straci jak kraj znajdzie się pod okupacją? Janusz w kawalerce czy Janusz w pałacu?

  •  

   pokaż komentarz

   Katastralnym płacisz państwu za ochronę swojego majątku.

   @ZostaneMistrzem: Póki co kastralnego nie ma i placac dochodowy z przychodów duzo wiekszych niz srednia czy dominanta krajowa dokladam sie do budzetu o wiele bardziej niz ci ktorych nie stac na mieszkanie.

   o dlaczego państwo minimum ma robić inaczej? Kto więcej straci jak kraj znajdzie się pod okupacją? Janusz w kawalerce czy Janusz w pałacu?

   Dochodowy zero procent i mozemy gadac o dyrdymałach ktore piszesz, w obecnym systemie prawnym doj#?%nie kastralnego to jest k@%%a po prostu kpina.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: Sorry nawet jak by okroić biurokrację do absolutnego minimum nie starczyłoby bez dochodowego/katastralnego na utrzymanie emerytów i NFZ.

   Moze rozwiazemy to inaczej i wynajmujacy mieszkania beda bardziej opodatkowani, zeby tym ktorych nie stac doplacic?
   Coś takiego już funkcjonuje, to są właśnie te złodziejskie dochodowe. Odczuwam je wyjątkowo mocno bo już jestem w drugim 32% progu podatkowym. „Brakuje” tylko redystrybucji na tych co nie stać na wynajem. Jednak nie jestem za tym bo nie jestem socjalistą i zamiast takich sztucznych dopłat dla nich wolałbym niższą kwotę wolną od podatku: biedniejsi skorzystają na niej najmocniej.

  •  

   pokaż komentarz

   ie starczyłoby bez dochodowego/

   @Cierniostwor: Bzdury pleciesz. Okrojenie biurokracji, zlikwidowanie zbędnego socjalu i mozemy dyskutować o kastralnym.

  •  

   pokaż komentarz

   Póki co kastralnego nie ma
   @less_is_more: A o czym tu geniuszu gadamy? Pobudka.

   Dochodowy zero procent i mozemy gadac
   @less_is_more: O tym także w tym wątku gadamy

   w obecnym systemie prawnym doj?$$nie kastralnego to jest k?##a po prostu kpina.
   @less_is_more: 3 raz mam to samo powtarzać?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: @Cierniostwor:

   Liżcie sobie dalej wzajemnie socjalistyczne dupska, a ja bede tym złym ktory sie dorabia na biednych polaczkach ktorych nie stać na mieszkanie. Zegnam, bo znudziła mnie juz dyskusja.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Trochę zależy od tego co masz na myśli pod słowem "podatek katastralny". Jeżeli dowali się np. 1% rocznie od wartości nieruchomości w ten sposób mógłbyś doprowadzić do bankructwa ludzi w wieku przedemerytalnym. Jeżeli ktoś przechodzi na emeryturę i tym samym sprawiamy że nie stać go na utrzymanie 50m klitki w Krakowie w której mieszkają od 50 lat.
   Musiałbyś tak manipulować podatkami aby podatek katastralny na pierwsze mieszkanie/domek był zbalansowany ulgami/zniżkami w obrębie innych dochodów (emerytura/średni dochód itd.)

   Problemem nie jest brak tego podatku lecz sytuacja gospodarcza która sprawia że ludzie masowo skupują mieszkania tym samym windując ceny do absurdalnych kwot (zgadzam się że to jest chore aby płacić 10k/m2 by kupić tylko przeciętne mieszkanie)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: przecież dochodowy to 18/32% a cały czas tylko o nim piszesz. Skąd Ci wychodzi 40%? Jeśli bierzesz pod uwagę składki i je też chcesz zlikwidować to jak to się zrównoważy bez cięć budżetowych. No i emeryci w dużych mieszkaniach w centrum będą zmuszeni sprzedać majątek życia bo tego nie opłacą.

  •  

   pokaż komentarz

   Za policję i straż pożarną (ochrona mienia) też katastralny jest sprawiedliwy

   @ZostaneMistrzem: No tak, bo policja ochroni mój dom przed włamywaczami, dlatego będę płacił prywatnym firmom ochroniarskim XD

  •  

   pokaż komentarz

   Choć katastralny jest podatkiem bardzo sprawiedliwym...

   @ZostaneMistrzem: no tak średnio bym powiedział, skoro młody człowiek musi spłacać kredyt i płacić czynsz, a Wy chcielibyście mu jeszcze dowalić taki podatek na głowę... Sam zakup mieszkania jest już traumatycznym przeżyciem dla młodego człowieka... (jeszcze sama obsługa zakupu to ponad 10k, a do tego zwykle remont i urządzenie kolejne kilkanaście/dziesiąt tysięcy...)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: usuń konto socjslisto od katastru

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: tylko Korwin mówił o katastralnym max. 0.1% a nie 1%!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: znaczy sugerujesz, że 1% podatku od nieruchomości przyniesie do budżetu tyle co cały ZUS i podatek dochodowy?
   Mam propozycję, weź się jebnij w głowę albo pokaż jakieś twarde dane na poparcie tej tezy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli chcemy obniżyć podatki dochodowe, to czymś trzeba je zastąpić. Nie chce być populistą tego pokroju: "obniżymy podatki dochodowe, i będzie spoko"

   @Cierniostwor:
   To może zastąpmy je oszczędnościami sfery budżetowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: ludzie kiedy wy się nauczycie że pieniądz robi pieniądz?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli bierzesz pod uwagę składki i je też chcesz zlikwidować to jak to się zrównoważy bez cięć budżetowych.

   To może zastąpmy je oszczędnościami sfery budżetowej?

   @prop: @Ishvarta: Dziękuje za merytoryczne komentarze. Uważam że zarówno same cięcia budżetowe nie wystarczą, jak i sam katastralny nie wystarczyłby to obniżenia opodatkowania pracy z 40% do 10% Ale połączenie tych dwóch rzeczy dałoby już radę. Pamiętajmy że 10% dochodowy przyczyniłby się do spadku szarej strefy: obecnie jest ona bardzo duża głównie przez bardzo duże podatki.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli gnębienie podatkiem dochodowym to za mało

   @deviator: gość chce zamienić jedno źródło na drugie, nie dołożyć do jednego kolejne

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: ty chyba z jakieś partii jesteś...
   - obniżmy podatki dochodowe - ludzie woooow
   - ale dorzućmy za to inny.. bo wpływy do budżetu się muszą zgadzać...

   profit? 0

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: nie ma potencjalnych spadkobierców? To odwrócona hipoteka załatwia sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziś państwo polskie nie potrafi sobie poradzić z biznesami zarejestrowanymi w KRUSie.
   Dzis państwo polskie nie ogarnia tematu MPZP.
   Dziś państwo nie ogarnia ustaw metropolitalnych i przedmieści.


   @ZostaneMistrzem: Dziś państwo polskie nie ogarnia niczego co ma sens. Odnoszę wrażenie że Państwo polskie tylko dryfuje zgodnie z trendem światowym/europejskim. Od dawna nie słyszałem o żadnej sensownej ustawie mającej cokolwiek poprawić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: prędzej wprowadzją kastralny nie zmniejszając przy tym dochodowych :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: ja tam uważam, że mieszkania należą do dóbr podstawowych i w ogóle nie powinny one stanowić jakiegoś towaru spekulacyjnego. Bez mieszkań społeczeństwo nie jest w stanie działać. Może pójdźmy dalej, niech wszyscy bogaci kupią wszystkie mieszkania, niech 1% ludzi ma 100% mieszkań, reszta pod most. Bo w obecnym systemie do tego właśnie zmierzamy, bogaci sobie lokują kasę w mieszkaniach a młodzi nie są w stanie kupić bo ceny wywindowane jak kurs bitcoina (którego się prawie w ogóle nie używa do płacenia za cokolwiek, każdy to kupuje i trzyma z nadzieją że coś zarobi)

   Rynek wynajmu wygląda obecnie tak, że wynajmując od kogoś mieszkanie spłacasz mu kredyt. I po 20 latach ty nie masz nic, a on ma mieszkanie spłacone przez ciebie.

   Niech se inwestują w ropę, złoto, akcje firm, obce waluty, co tam chcą. Nie w mieszkania, bo nie czyni to nic dobrego w społeczeństwie. Wszędzie widzę nowe bloki i hulające budowy, przyrost naturalny jest praktycznie żaden, a mieszkanie jest kupić znacznie trudniej niż 30 lat temu kiedy był wyż demograficzny!

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor Ostatecznie wyjdzie tak, że opodatkowanie pracy i dochodu zostanie a dodatkowo wprowadza katastralny.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Weź doczytaj resztę posta OPa....

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: teoria ciekawa, w praktyce niekoniecznie. Przykład z życia:
   mieszkanie w Krakowie, wartość ~300 000 w pełni na wynajem.
   - w tej chwili podatek dochodowy ~120zł miesięcznie (ryczałt od wynajmu nieruchomości) .
   - w wersji 1% wartości mieszkania rocznie - podatek miesięcznie - 250zł. (+ jakiś podatek dochodowy jeszcze)

   w wariancie podatku katastralnego nawet przyjmując 0,5% wychodzi drożej, a do tego jeszcze dojdzie podatek dochodowy

   teraz czynsz jest absurdalnie wysoki jak za taki standard (a i tak trochę poniżej tego co rynek woła) - zgadnij kto zapłaci za ewentualne podwyżki jeśli do nich dojdzie? spoiler: niestety ale osoby które i tak już płacą kupę kasy za wynajem tam.

   Podatek katastralny ma sens aby uniknąć budowania na zapas (mieszkania stoją puste latami, albo ziemia jest blokowana i nie można z nią nic robić bo ktoś czeka na koniunkturę) - w tej chwili wszystko co wybudujesz w Krakowie zaraz znajduje nabywcę/najemcę - katastralny tylko podniesie ceny wynajmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Zdajesz sobie sprawie, że w naszym batustanie skończy się zachowaniem dotychczasowego podatku dochodowego a dodatkowo dorzuca podatek kastralny ( ͡° ͜ʖ ͡°). No, ale bynajmniej bomblekom dały.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator mieszkania to dobro podstawowe, potrzebne rodzinie. Jak się ciule chcą bogacić na tym niech płacą.
   Ja z pit mam 32% a wiesz jaki podatek jest od wynajmu!? 8.5% to ponad dwa razy mniej od podatku belki. Łatwa kasa jest tak nisko opodatkowana. Od przybytku tego typu musi ich głową zaboleć.
   Albo k#$@a ja chcę płacić 19% przez cały rok z mojej pracy. Drugie a już trzecie mieszkanie na rodzinne powinno być wysoko opodatkowane. Tak by nie windować cen nieruchomości. Niech sobie złoto, diamenty kupują.

  •  

   pokaż komentarz

   w wariancie podatku katastralnego nawet przyjmując 0,5% wychodzi drożej, a do tego jeszcze dojdzie podatek dochodowy

   @krzy_glob: No ale podatek dochodowy będzie mniejszy, więcej zapłacisz katastrata ale za to więcej zarobisz.

   Zdajesz sobie sprawie, że w naszym batustanie skończy się zachowaniem dotychczasowego podatku dochodowego a dodatkowo dorzuca podatek kastralny ( ͡° ͜ʖ ͡°). No, ale bynajmniej bomblekom dały.
   prędzej wprowadzją kastralny nie zmniejszając przy tym dochodowych :D
   Ostatecznie wyjdzie tak, że opodatkowanie pracy i dochodu zostanie a dodatkowo wprowadza katastralny.


   @Gulko:
   @Variv:
   @asd23434asd: Wtedy bym protestował w pierwszym szeregu ;) Tego chce Razem: podatku katastralnego i jeszcze większego(!) opodatkowania pracy, tzn. wszystkich tych co zarabiają ponad średnią krajową.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: podatek katastralny właściciele przerzuca oo prostu na najemców i wzrośnie cena wynajmu dla Kowalskiego to działa, zawsze

  •  

   pokaż komentarz

   obić są opodatkowane 40% podatkami(ZUS, NFZ i dochodowe). Tymczasem majątki nie są opodatkowane wogóle. Taki system prowadzi do gromadzenia wszystkich nieruchomości w rekach Land Lordów i niezwykle utrudnia młodym ludziom start w dorosłe życie i zakładanie rodzin. Dodatkowo niskie stopy procentowe sprawiają że lokaty są nieopłacalne, więc zamiast w nie ludzie wkładają pieniądze w nieruchomości i pompują bańkę spekulacyjną.
   Reforma podatkowa polegająca na znacznym obniżeniu podatków dochodowych(z


   @Cierniostwor: tak jest zarekwirowac i oddać wszytkim którzy maja cięzki start lub poprostu im sie nie chce lub niewychodzi i nie mają.

  •  

   pokaż komentarz

   No ale podatek dochodowy będzie mniejszy, więcej zapłacisz katastrata ale za to więcej zarobisz.

   @Cierniostwor: W polskim wydaniu wprowadzony zostanie kataster a dochodowy zostanie taki sam. Przedstawiciele lewicy już od dawna mówią o katastralnym i to nie 0.5 procentowym ale minimum (!!) 2%.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: No ale podatek dochodowy będzie mniejszy, więcej zapłacisz katastrata ale za to więcej zarobisz.
   tak jak opisałem to w przykładzie - nawet jeśli zrezygnowali by z podatku dochodowego (ta, już to widzę) to przy katastralnym 0,5% wychodzi więcej do zapłaty, niż teraz = wynajmujący zapłacą więcej.

   tl;dr - w proponowanym wariancie - wyjdzie drożej.

  •  

   pokaż komentarz

   @imposibiru: ciekawe jakie warunki oferują banki?

  •  

   pokaż komentarz

   tak jak opisałem to w przykładzie - nawet jeśli zrezygnowali by z podatku dochodowego (ta, już to widzę) to przy katastralnym 0,5% wychodzi więcej do zapłaty, niż teraz = wynajmujący zapłacą więcej.
   tl;dr - w proponowanym wariancie - wyjdzie drożej.


   @krzy_glob: A w swoich obliczeniach uwzględniłeś na pewno wzrost zarobków? przeleje komentarz z góry, ktoś zarabiający średnia krajową wynajmuje sam mieszkanie za 300k powiedzmy że właściciel na niego zrzucił 100% katastratu, czyli 1% z 300k czyli 3k rocznie.
   A ile więcej zarobi? Przykładowo jak ktoś teraz zarabia średnia krajową: 3500 na rękę, jego podatki płacone przez pracodawcę wynoszą 2300zł. Gdyby podatek wynosił tylko 10% zarobiłby na rękę 5247, czyli 1747 więcej niż teraz. W skali roku to zarobki większe o prawie 21k.

   źródło: pensja.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Ishvarta: i dobrze, że sprzedadzą. Starzy ludzie mają się wynosić z miast dla młodych którzy mogą coś osiągnąć. Po co trzymać mieszkania które dają sporą szansę rozwoju że względu na dostępność do studiów i pracy, dla osób które nie studiują ani nie pracują. Ja też jako młody muszę, gdzieś mieszkać i nikt nie pyta się mnie czy mam czy nie mam. Jak nie ma na podatek to won z centrum, na wieś. Będzie spokój na starość młodzi tak jak ja nie musieliby uciekać z kraju dla szansy godnego rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: cały czas jest to bardzo ładna teoria. Natomiast zanim zaczniemy bronić pomysły nowych podatków warto spojrzeć pragmatycznie na realia w jakich żyjemy i odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - kiedy ostatnio obniżono jakiś podatek?
   - podniesiony VAT na ile lat miał być 2? 3? a ile lat temu to było - 9? ;)

   chciałbym, aby rzeczywistość wyglądała tak jak ją opisujesz, niestety przez całe moje dorosłe życie sytuacja wygląda tak, że tylko dokładają nowe obciążenia, nie redukując żadnych.

   skończy się na tym, że dodadzą katastralny, a dochodowy zastanie jak jest (niezależnie od tego kto wygrywa wybory. niestety.)

  •  

   pokaż komentarz

   @SMason: to czemu nie podwyższyć ceny już teraz żeby mieć więcej kasy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Antorus: Ale jeśli 1% będzie miał wszystkie mieszkania to będą one nic nie warte

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Jest to dla mnie niesamowite ,ze az tyle osob lajkuje twoj komentarz.Nie ma zadnej banki, na jakiej podstawie twierdzicie ,ze jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Sorry niech idą na bruk. To jest właśnie największa zaleta katastra, że promuje efektywną alokacje zasobów. Za pieniądze ze swojego mieszkania kupią sobie znacznie lepsze poza centrum i jeszcze im sporo zostanie.

   @Cierniostwor: Jeśli mówisz o zastępowaniu jednego podatku innym to nie możesz mówić, że wszyscy zyskają bo to jest sprzeczne z neutralnością reformy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Genialny plan.
   Koleś do rat kredytu na pół wieku doda sobie kataster i tym sposobem będzie go stać na zakup.
   Gość prowadzący najem nie doda katastru do czynszu bo ma kasy jak rusek samogonu.
   Tacy ekonomiści CCCP budowali.
   Zdajesz sobie sprawę że jedynym skutkiem będzie wzrost kosztów utrzymania nieruchomości więc branża straci atrakcyjność jako przedmiot inwestycji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: i w tym układzie jak znalazł jest lansowany od jakiegoś czasu model życia "nie kupuj, wynajmuj". co i rusz trafiam na artykuły dowodzące, jacy to zacofani jesteśmy na tle Europy, że nadal chcemy kupować mieszkania, podczas gdy moglibyśmy całe życie wspierać rentierów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Septio: przeczytaj to co piszesz. Jak sobie wyobrażasz starszą schorowaną osobę na wsi? Daleko do lekarza, daleko do sklepu, napalić w piecu trzeba, koło domu ogarnąć. Blok to jest własnie miejsce dla osób starszych - mają spokojne życie w sam raz na swoje siły

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: prawda. W Danii na przykład płaci się co rok 1% wartości nieruchomości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: bo teraz ludzie placa wysoki dochodowy I ich nie stac (piszemy o scenariuszu gdzie dochodowy spada a w jego miejsce wchodzi kataster)
   Zresztą ceny rosną b szybko i tak

  •  

   pokaż komentarz

   - mieszkania kupione na nieletnie dzieci,

   @ZostaneMistrzem: dobre wykluczenie, PiS powie że napędza dzietność u bogatszych ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: błąd. Nie trzeba. PiT i CiT to skrajnie nie wydaje podatki. Koszt ich obsługi jest sporym procentem z ich przychodu (niektórzy twierdzą, że nawet 60-80%, nie cytować mnie w tym!). Skasowanie ich spowodowałoby większy obrót na rynku i większe inwestycje z większego kapitału w kieszeniach ludzi.
   Więc myślę, że wcale nie odważnym byłoby powiedzieć, że zwiększyłby się dochód z VATu w przeciągu paru lat i wyrównał stratę na kasacji PiTu i CiTu. A jakby ludziom lżej było to już ciężko opisać.
   Prawda jest taka, że wcale nie najbogatsi by na tym najwięcej zyskali, tylko najbiedniejsi.
   Bo czy masz 115k co miesiąc a 100k to nie aż taka różnica (powiedzmy).
   Ale 1150 a 1000zl co miesiąc to już kolosalna różnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzy_glob: W tym roku był obniżony podatek. Pierwszy próg podatkowy z 18% na 17%.

  •  

   pokaż komentarz

   A powinno się płacić od wartości.

   @Assailant: @ZostaneMistrzem:

   A kto określa wartość nieruchomości?
   Wartość to jest cena na którą godzą się obie strony, więc bez transakcji kupna-sprzedaży wartości nie ma, jest tylko szacunek. Więc - kto szacuje? Jaką metodą? Kto za to płaci (czyli także: czyj interes jest zabezpieczany przy wycenie)?

   Mi się kataster nie podoba bardzo, ponieważ powoduje, że urzędas określa ile jest warta moja nieruchomość. A im więcej urzędas morze tym gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @andrkac: wyceniasz sobie sam. Pod rygorem przymusowej sprzedaży każdemu kto zaproponuje minimum 150% tej wartości. Tak zwany system Napoleona.

  •  

   pokaż komentarz

   A kto określa wartość nieruchomości?
   @andrkac: każdy kraj który ma podatek katastralny robi to inaczej. Korwin proponuje model irlandzki - każdy sam określa wartość. W przypadku sprzedaży powyżej 110% do akcji wkracza skarbówka i srogie kary.
   Model wyceny indywidualnej przez urzędnika jest rzadkością. Raczej "dzielnica" x "metry" i nie ma tu za bardzo pola manewru do nadużyć. Choć wiadomo że to samo mieszkanko w bloku może być biedne jak i bogato wykończone.

  •  

   pokaż komentarz

   Pod rygorem przymusowej sprzedaży każdemu kto zaproponuje minimum 150% tej wartości. Tak zwany system Napoleona.

   @Assailant: No zjesz k#%%a , prawdziwa wolność

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Nie ma czegoś takiego jak bańka mieszkaniowa. W polsce już PRZED przyjazdem 3 milionów ukrów i 0,5 miliona bangli brakowało kilku milionów mieszkań to po pierwsze. Po drugie mieszkania w dużych miastach i aglomeracjach będą drożeć ze względu na koncentracje pracy i imigracji. Nie umiesz zarobić na mieszkanie w dużym mieście to się wyprowadź, wynajmij pokój jeśli nie stać Cię na kawalerkę a nie narzekaj na nieistniejącą bańkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @TS89PL: godzenie się z czymkolwiek jest dla frajerów. Opłaca mu się konkretna polityka to ją promuje. Tylko interesy się liczą w polityce.

  •  

   pokaż komentarz

   Osoby pracujące i chcące się czegoś dorobić są opodatkowane 40% podatkami(ZUS, NFZ i dochodowe). Tymczasem majątki nie są opodatkowane wogóle.

   @Cierniostwor: Hmm, nie zauważyłem, żeby były jakieś ulgi podatkowe na zakup mieszkania. Nie sądzisz, że jak ktoś kupuje mieszkanie powiedzmy za te 500 tysi, to już ponad 200tys zapłacił w podatkach? Czy zakładasz pracę na czarno przy oszczędzaniu na mieszkanie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: system "dzielnica" x "metry" ujdzie w tłoku, ale oczywiście pytanie - jak określić "dzielnicę". Można oczywiście przyjąć, że w dzielnicy odbywają się stale różne transakcje i na ich podstawie liczyć jakąś średnią/współczynnik..

   Ja się po prostu nie zgadzam, że kataster jest sprawiedliwy, a jego problemy wynikają właście z określania wartości:
   Model irlandzki o którym piszesz: Mam atrakcyjną nieruchomość i kilku chętnych się o nią licytuje. Mam płacić kary za to? A jeśli oni dostrzegają w niej potencjał, którego ja nie widzę, to bardzo łatwo zaproponują więcej niż 110% tego co ja uważam, bo im się opłaci.
   Model napoleński (wspomniany wyżej): Ja szacuję, ale każdy kto zaproponuje minimum 150% ma prawo kupić: To jest zamach na święte prawo własności. Transakcja kupna-sprzedaży do tej pory wymagała zgodnego oświadczenia woli dwóch stron, przy tym systemie wystarczy wola jednej strony.
   Wycena przez urzędnika obejmuje też zlecenie przez urzędnika "specjaliście" (bo urzędnik płaci, a że jest źródłem kolejnych zleceń, trzeba szacować tak, zeby mu się podobało). Ile to rodzi niebezpieczeństw chyba nie muszę pisać. Już dziś, gdy szacunek to tylko element rynku i można go uwzględnić albo nie, jest ileś metod szacowania wartości które mogą się znacznie róznić wynikami.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja się po prostu nie zgadzam, że kataster jest sprawiedliwy
   @andrkac: Nie ma podatków idealnie sprawiedliwych. Na pewno bardziej sprawiedliwe jest opodatkowanie nieruchomości niż pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Super - podatek kastralny czyli golenie ludzi obrotny - jedyne co spowoduje to wzrost kosztu najmu o ten podatak bo "land lord" przerzucić go na najemce i w konsekwencji najem wzrośnie miesięncznie o ok 130-200 zł w zależności od powierzchni mieszkania.

   Kto na tym zarobi? Państwo - wszyscy bedą stratni.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem ale wtedy place taka samą kwotę innych podatków i zero NFZ bo chodzę prywatnie i zero Zusu bo i tak nie dostanę emerytury. Do tego każda złotówka ma być tak samo opadtkowana. Poza tym czemu mam płacić kwotowo więcej skoro tyle samo korzystam z drogi co inni. Produkuje mało śmieci a w czynszu każą mi płacić od metra?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: „zajmiemy się tym po wyborach. Obiecujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)„

  •  

   pokaż komentarz

   gość chce zamienić jedno źródło na drugie,

   @stan-tookie-1: Dokładnie, problem z podatkiem katastralnym polega na tym, że jest to zamiana prawa własności na coś w rodzaju dzierżawy lub bardziej opłaty za to, że skoro ty korzystasz za jakiegoś kawałka ziemi, który co do zasady jest dobrem wspólnym to powinieneś z tej racji płacić tejże wspólności jakieś odszkodowanie.

   I byłoby spoko gdyby najpierw państwo płaciło za nacjonalizacje gruntu, a potem pobierało podatek za jego korzystanie, w innym razie trudno mówić o "zamianie", prędzej jest to opresja lub grabież

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: nikt w żadnym kraju nie posiada całkowitego prawa do swojej ziemi. Gdyby tak było to powinienem mieć prawo przyłączyć swoją działkę np. do Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Nikt nie posiada całkowitego prawa do niczego, czemu ma służyć ta relatywizacja?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Co do zasady zgoda ale jak będziesz miał podatek katastralny 0.5% dla ustalenia uwagi wyliczny załóżmy według deklarowanej wartości nieruchomiści to przy 500k daje 2.5k rocznie. Land lordzi zostaną, wliczą to do czynszu za najem. Teraz podatek od nieruchomości jest śmiesznie niski więc go nie widzisz. Wracajac do 2.5k rocznie daje to 200zł więcej co miesiąc w czynszu. Jakby było tego mało w naszym kochanym kraju przy rosnących cenach nieruchomości mało kto by co roku deklarował taką samą wartość bo zaraz US by przylazł i powiedział, że to świadome unikanie podatku należnego państwu (jak przy PCC). I cyk, domiar. Co za tym idzie inflacja czynszu byłaby z automatu co roku. A tak przynajmniej ceny nieruchomości w dużych miastach wariują ale nadal da się wynająć mieszkanie w rozsądnych pieniądzach.

   Można się sprzeczać, czy nadwyżka w budżecie domowym wygenerowana niskim podatkiem rekompensowałaby wzrost czynszu czy nie. Bo wyobrażam sobie, że mogłby tak być ale równie dobrze ceny nieruchomości mogą drożeć szybciej lub jakaś okolica może stać się bardzo popularna. Kto wie...

  •  

   pokaż komentarz

   jednakże uważam że nie powinno być ulgi na pierwszą nieruchomość,

   @Cierniostwor: ulga powinna być na nieruchomość, w której się samemu mieszka. Kolejna stawka - wyższa na lokale wynajmowane. Najwyższa - na niezabudowane działki i pustostany.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja z pit mam 32% a wiesz jaki podatek jest od wynajmu!? 8.5% to ponad dwa razy mniej od podatku belki. Łatwa kasa jest tak nisko

   @marsjanin2012: przy 8,5% jest ryczałtem, a więc nie od zysku który jest mniejszy bo trzeba odjąć: amortyzację wypatrzenia i koszty ubezpieczenia, remontów, obsługi, szukania najemców, nieprzewidzianych napraw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Wcale nie są, mam dom w Portugalii gdzie funkcjonuje kataster i ceny nieruchomości naokoło są bardzo wysokie. Dzięki temu, że kataster trafia do kasy miejskiej mamy bardzo zadbane miasto i wysoki poziom usług. Wysoki poziom cen trzyma z dala turystów i inwestorów na swapy.

  •  

   pokaż komentarz

   @darck czy ja mogę odliczyć od mojej pracy garnitur, buty, bilety MPK, jedzenie, parking, dojazdy autem, remonty auta, opony, OC itd? Umowa o pracę. Korporacja brak konduktu z klientem.
   Mi wynajmował biznesmen co miał kilka mieszkań i nawet tego nie krył. Do kilku to płaci te marne procenty a remontu jego m to dawno nie widziało, oszczędzał a tanio nie wynajmował. Wg mnie trzeba ich dojechać. Aha sporo mam i zarabiam godnie. Tylko mnie tną na 32 a kamienicznik mniej. Jego biznes jest poniekąd szkodliwy. Też robi się głównie małe i nie wygodne m pod najem. Długoterminowo to też szkodzi. Kataster duży by nie opłacało się to więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   rodzin. Dodatkowo niskie stopy procentowe sprawiają że lokaty są nieopłacalne, w

   @Assailant: Już widzę jak kataster płaci KK :-)

  •  

   pokaż komentarz

   ja tam uważam, że mieszkania należą do dóbr podstawowych i w ogóle nie powinny one stanowić jakiegoś towaru spekulacyjnego.

   @Antorus: Czyli gospodarka sterowana centralnie, brawo :-) I jeszcze łaskawie wymieniasz katalog w co można a w co nie można inwestować :-). Jak kapitał zgromadzony legalnie to nic nikomu do tego na co jest wydawany....

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: akurat u nas jest masa podatkow zastepczych .. a oni nie obniza - doloza kolejny. podatek katastralny to poroniony pomysl. wszystkie staruszki ktore maja tylko emeryture straca mieszkania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: jak sie podniesie emerytura? co to za brednie? wiesz ile to jest 5% czy 3% od miliona przy podniesionej emeryturze do 1500mies ? co oni maja jesc? tynk? samego cie nie bedzie na to stac - jest inflacja i niedlugo to wszystko z tym calym zusem je&@ie. gotowke chca zredukowac, chipy wszczepiac plus jeszcze podatek katastralny??? co my jestesmy banda niewolnikow ktora placi za wszystko tylko i szybko umiera bo sie sama wykancza przez te wszystkie podatki i socjalizm???

  •  

   pokaż komentarz

   zy ja mogę odliczyć od mojej pracy garnitur, buty, bilety MPK, jedzenie, parking, dojazdy autem, remonty auta, opony, OC itd? Umowa o pracę. Korporacja brak konduktu z klientem.

   @marsjanin2012: porównanie było z podatkiem belki

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: @Cierniostwor:

   Doczytalem dalszą dyskusję i po częsci zmieniłem pogląd na inwestycje w nieruchomości, ale nadal kłuje mnie podejscie zeby doj?!?c "tym złym prywaciarzom" tylko dlatego, ze chca inwestowac swoje pieniadze. Problem został stworzony przez rzady i nie sadze zeby moralnym było obciazanie ludzi, ktorzy nie sa winni aktualnemu stanowi rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   jak sie podniesie emerytura? co to za brednie?

   @14ooo: Od emerytury jest podatek-mniejszy podatek wyższa emerytura. Absurdalnie proste.

   wiesz ile to jest 5% czy 3%

   Skąd te 5% albo 3% katastralnego? Mówiłem 1%

   od miliona przy podniesionej emeryturze do 1500mies ? co oni maja jesc? tynk? samego cie nie bedzie na to stac

   eee ktoś będący właścicielem milionowej(!) nieruchomości miałby nie mieć na jedzenie? Przecież to wzorowy przykład złego zarządzania własnymi finansami. Wystarczy je sprzedać, kupić mniejsze i starczy na wszystko w wielkim nadmiarze.

   wykancza przez te wszystkie podatki i socjalizm???

   @14ooo: Głównie wykańcza nas dochodowy, który jak pisałem chce obniżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Problem został stworzony przez rzady i nie sadze zeby moralnym było obciazanie ludzi, ktorzy nie sa winni aktualnemu stanowi rzeczy.
   @less_is_more: No bez podatków to będzie anarchia. Wtedy inwestycje = 0. No tak wygląda ten świat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: katastralny 1% od 1000000 to 10tys rocznie - plus nikt nie zlikwiduje dochodowego. dodatkowo zaden emeryt z mieszkaniem w centrum waw albo innego miasta nie bedzie w stanie tego zaplacic - chyba ze jakis byly polityk czy esbek z emerytura 15tys.

  •  

   pokaż komentarz

   nikt nie zlikwiduje dochodowego.

   @14ooo: Słuchaj to co proponuje to zastąpienie dochodowego katastralnym, jeżeli ktoś wprowadzi tylko katastralny będę ostro przeciw, to nie jest to co ja proponuje więc co mam ci na to odpowiedzieć?

   katastralny 1% od 1000000 to 10tys rocznie(...) dodatkowo zaden emeryt z mieszkaniem w centrum waw albo innego miasta nie bedzie w stanie tego zaplacic - chyba ze jakis byly polityk czy esbek z emerytura 15tys.

   @14ooo: Jednym z plusów katastralnego jest finansowe zachęcanie do efektywnego zarządzania nieruchomościami. Czy zajmowanie przez jednego emeryta milionowego, czyli najmniej 90-100m mieszkania w centrum jest z punktu dużych miast efektywne? nie. Mogą sprzedać swoje mieszkanie i kupić sobie mniejsze w tej samej okolicy/tak samo duże ale dalej od centrum, i jeszcze mnóstwo pieniędzy im zostanie. Zwiększy to podaż mieszkań = obniży ceny.

 •  

  pokaż komentarz

  Regulowane stopy procentowe to też patologia. Pozwala de facto na odkładanie kryzysu w czasie (choćby na po wyborach). Powinno to być jakoś konstytyucyjnie ograniczone, idealny byłby powrót do złota ale to niestety political-fiction. Swoją drogą to róźne środowiska lewicowe powinny lobbować za kruszczem:
  * ze względów socjalistycznych - zły pieniądz powiększa nierówności między ludźmi żyjącymi z pracy a kapitalistami. Ci pierwsi mają comiesięczną wypłatę której wartość wraz z inflacją maleje, Ci drudzy aktywa których wartość zazwyczaj rośnie z inflacją.
  * ze względów eko. Tani kredyt powoduje nagromadzenie się złych inwestycji, które ostatecznie zysku nie przyniosą a pewną ilość zasobów zużyją.

 •  

  pokaż komentarz

  Katastralny znakomicie poprawi dostępność mieszkań bo w końcu mieszkania będą dla tych których na nie stać a nie tych którym się tak wydaje.
  Ludzie prócz rat kredytu zaczną kalkulować raty podatku i zastanowią się wreszcie czy nie lepiej wyjechać bądź mieszkać z mamą zamiast porywać się na zakup czegoś co nie jest dla nich.
  Skończy się kupowanie dziur w ziemi bo deweloperzy zaczną walczyć o klienta z braku klientów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Po za tym ludzie zaczną zarabiać więcej, więc to też pozytywnie wpłynie na dostępność mieszkań. Stracą na tym tylko niepracujący i pracujący na czarno/szaro z własnościowymi mieszkaniami ze spadku.

  •  

   pokaż komentarz

   Po za tym ludzie zaczną zarabiać więcej

   @Cierniostwor:
   Dość absurdalny pomysł.
   Jeśli to tylko dlatego by mieć kasę na nowy podatek i jeszcze przeżyć.
   Mi się najbardziej podoba w tym podatku elitarność posiadania lokum.
   Obecnie dom i mieszkanie posiada byle cieć .
   Z katastrem będzie wiadomo że ktoś kto ma jakiś dorobek musi nieźle kombinować by go utrzymać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Czyli emeryci i ludzie tuż przed emeryturą którzy od dziesiątek lat mieszkają w swoim lokum (lub co więcej, sami zbudowali swój dom) powinni wylecieć na bruk?

   pokaż spoiler sedno w tym aby problem deficytu mieszkań nie naprawiać po przez kreowanie innych patologii

  •  

   pokaż komentarz

   @wykrywacz_dzbana: No chyba.
   Jak to piszą wykopki powinni zwolnić dla tych których stać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: tak, a wynajmujący będą dopłacać do interesu i wcale nie podnosią opłat najemcom XD wypokowa ekonomia - STRONK

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: skoro tych którzy teraz mają mieszkania nie stać na nie, to jak ma być stać tych, którzy teraz nie mają? Kataster przestanie obowiązywac? Haha

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: Imho katastralny ma sens tylko z 'kwotą wolną' w wysokości jednej nieruchomości na osobę. Wtedy wykaszamy z rynku typów z wieloma lokalami, nie ruszając jednocześnie ludzi z klasy średniej i niższej.

  •  

   pokaż komentarz

   wynajmujący będą dopłacać do interesu i wcale nie podnosią opłat najemcom

   @Ranger: Tak będzie.
   Naprawdę.

  •  

   pokaż komentarz

   Imho katastralny ma sens tylko z 'kwotą wolną' w wysokości jednej nieruchomości na osobę. Wtedy wykaszamy z rynku typów z wieloma lokalami, nie ruszając jednocześnie ludzi z klasy średniej i niższej.

   @Sasti: a jak jesteś biedakiem, ale dostaniesz mieszkanie po dziadkach i rodzicach i będziesz musiał płacić kolejny podatek, na który Cię nie będzie stać? Zacznie się znowu patologia z rodzinnymi słupami, współwłasnościami z kuzynami i ciotkami, żeby tylko nie płacić podatku... Więcej z tym zachodu niż pożytku... Jak już to może nałożyć to na ludzi posiadających więcej niż 5 czy 10 nieruchomości, ale oni i tak płacą przecież VAT, a wynajmujący jedno czy dwa mieszkania i tak płacą podatek od najmu, więc nie wiem po co jeszcze im dowalać podwójnie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranger: Jak nie będzie kogoś stać na podatek to będzie zmuszony sprzedać mieszkanie. Taka jest idea tego podatku. Właśnie o to chodzi, żeby dowalić dodatkowo ludziom, którzy mają dużo mieszkań. Trzeba ich wypchnąć z rynku, uczynić nieopłacalnym dalsze inwestowanie w nieruchomości mieszkalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sasti: Co to jest "jedna nieruchomość"? Mieszkanie? A kamienica z ośmioma mieszkaniami? Przecież co do zasady to też jedna nieruchmość, można ją kupić na raz w jednej transakcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba ich wypchnąć z rynku, uczynić nieopłacalnym dalsze inwestowanie w nieruchomości mieszkalne.

   @Sasti: Ciągle nie rozumiem, dlaczego takie inwestowanie ma być czymś złym? Czemu to jest piętnowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @andrkac: Mogłaby to być jedna wyodrębniona nieruchomość mieszkalna. Kamienica akurat jest ciekawym tematem, bo tam często jest współwłasność ze wskazaniem lokalu. Wszystko do uregulowania przez ludzi mądrzejszych ode mnie.

   Boom na inwestowanie w nieruchomości podbija ceny również dla tych, którzy kupują mieszkanie tylko dla siebie. Uważam, że nieruchomości mieszkaniowe należy traktować inaczej niż inne dobra i aktywnie działać w celu zwiększenia ich dostępności.

  •  

   pokaż komentarz

   Mogłaby to być jedna wyodrębniona nieruchomość mieszkalna. Kamienica akurat jest ciekawym tematem, bo tam często jest współwłasność ze wskazaniem lokalu. Wszystko do uregulowania przez ludzi mądrzejszych ode mnie

   @Sasti: A jeśli kupię dwa mieszkania i połączę w jedno? A jeśli kupię duże i podzielę, a pół oddam komu innemu?

   A jeśli nie kupię kamienicy, tylko mrówkowiec z 1000 mieszkań? (to tylko kwestia skali, nie stanu..)

  •  

   pokaż komentarz

   @andrkac: Dla pewności trzeba by pewnie liczyć po stanie ksiąg wieczystych. Dlatego dwa mieszkania z osobnymi księgami, nawet połączone fizycznie, to dwa odrębne byty. A mrówkowiec to 1000 lokali mieszkalnych, więc podatek x 1000. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sasti: Ale teraz już zmieniamy definicję - z nieruchomości na lokale mieszkalne?

  •  

   pokaż komentarz

   @andrkac: Lokal mieszkalny to rodzaj nieruchomości. Jak kwadrat i prostokąt. Każdy lokal jest odrębną nieruchomością i tak powinien zostać opodatkowany.

  •  

   pokaż komentarz

   Lokal mieszkalny to rodzaj nieruchomości. Jak kwadrat i prostokąt. Każdy lokal jest odrębną nieruchomością

   dwa mieszkania z osobnymi księgami, nawet połączone fizycznie, to dwa odrębne byty

   @Sasti: Nie uważasz, że to się nie do końca zgadza? Te dwa połączone mieszkania są jednym lokalem przecież

  •  

   pokaż komentarz

   @andrkac: Są osobnymi lokalami w rozumieniu prawnym. Zastosowanie kryterium faktycznego byłoby bardzo problematyczne.

 •  

  pokaż komentarz

  Niezle te relacje, 0.4 m2 za srednia pensje, niezly dobrobyt. W UK jesli uda sie kupic (przyznam ze ciezko ale sie da - czasami sa dostepne lepsze deal'a, np taki
  https://www.zoopla.co.uk/for-sale/details/51469805
  125 m2 DOMU (wiem ze uk standard ale wole to od "aparamentowca":) za 180k £ - wychodzi 7.2k zl za m2:) dom w okolicach wiekszego miasta, powiedzmy ok 100 m2 za 200k £ to wychodzi 2k£ za m2. Srednia pensja 28k, ok 1900£ netto, prawie 1 m2 za srednia, 2x tyle co w krakowie. Do tego dostepne mortgage z 1.25 % (wtedy w 700£ racie 1/3 to odsetki a 2/3 kapital, na odwrot niz dla tej polskiej pary bogaczy kupujacych za 600k zl apartament.
  Niezly raj, nic tylko sie pakowac i wracac (jak namawia nas milosciwie nam panujacy)bo "sie poprawilo":)

 •  

  pokaż komentarz

  I tak powstanie rynek wynajmujacego. Mieszkania beda tak drogie w zakupie ze dla sporej czesci spoleczenstwa pozostanie tylko wynajecie.

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna