•  

  pokaż komentarz

  "Najbardziej znanym sposobem na poprawę osiągów okazała się tzw. „turbinka Kowalskiego”. Dzieło życia Alojzego Kowalskiego było zarówno konstrukcją genialnie prostą jak i efektywną. Dzięki temu żarłoczność Malucha spadała o niemal połowę. Było to o tyle ważne, że benzyna była dobrem wręcz luksusowym, dostępnym na kartki. Maluch dzięki temu potrafił, według konstruktora, spalać tylko 3 litry paliwa na każde 100 km podczas, gdy silnik bez tego wynalazku potrafił pić 7, a podczas mrozów w mieście – 10 litrów na każde 100 km.Projekt turbinki nie był skomplikowany – małe śmigiełko umieszczone na kulowym przegubie. I tyle. Ważny był ruch wirowy, który powodował wzrost ciśnienia spalin i to dawało „kopa”. No, może nie tak dużego jak prawdziwe turbodoładowanie, ale Maluch zyskał na wigorze a jego apetyt na paliwo spadł, co udowodniono podczas testów zużycia paliwa. Jego wynik był … szokująco niski. Udało się osiągnąć 3,06 dm3/100 km. Tak wyjątkowo niskiego zużycia paliwa można było się spodziewać jedynie po kupowanym za dewizy Daihatsu z małym dieslem.

  Zaturbiony Maluch miał lepsze przyspieszenie – nie zamulało go nawet wrzucenie “czwórki” przy prędkościach poniżej 40 km/h. Prawidłowo zamontowana turbinka w realnych warunkach zmniejszała zużycie paliwa o około litr na 100 km, choć użytkownicy zauważyli wyraźny spadek osiągów już w okolicach 80 km/h a prędkość maksymalna w wybranych egzemplarzach zmniejszała się nawet o 10 km/h. Były to jednak nieliczne przypadki, które nie wpłynęły na medialny rozgłos towarzyszący wynalazkowi. Byli i tacy, którym prędkość maksymalna wzrosła do 115 km/h."
  źródło

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem w malcu. Pic na wodę, fotomontaż. Nic to nie dawało. Za gaźnikiem, przed głowicą. No ogólnie super pomysł żeby rozpierniczyć silnik jak coś tam się odłamie.

 •  

  pokaż komentarz

  @beduaz

  Czyli jak zwykle ktoś miał pomysł to trzeba mu łeb ukręcić.
  To nie działało. Tak samo nie działał zderzak Łągiewki. Więc tu odpada mit o lobby paliwowym blokującym darmową energię.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zderzak_%C5%81%C4%85giewki