•  

  pokaż komentarz

  Najbardziej mnie to denerwuje, że do dziś istnieje ogromna część użyszkodników wykopu, która popiera zachowanie południowych stanów lat 50. wobec czarnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Popierają ale w domku, w realu nawet słowem by nie pisnęli, no chyba że byłaby ich grupa. Taka typowa gimboprawica.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Czasy się zmieniły, ale u niektórych poglądy nie poszły z duchem czasu. Bo niby czym się różni amerykańskie "White/Colored only" od polskiej "Strefy wolnej od LGBT"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc: no ale odleciałeś i to kompletnie.....

   Pokaż mi nie wiem kible tylko dla ,,normalnych" czy plaże.
   Co trzeba mieć w głowie aby takie porównania dawać ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Generalnie wiele ludzi zwyczajnie nawet nie stara się zrozumieć wielu dzisiejszych wydarzeń z USA z perspektywy historii tamtego kraju. Mieszkając w homogenicznym, spójnym społeczeństwie, które nie doświadczyło problemu niewolnictwa, czy od pokoleń tarć na tle przynależności etnicznej - wychodzą z błędnych założeń.

   Dobitnie pokazuje to np. casus ostatniej produkcji HBO "Watchmen", a szczególnie Masakry w Tulsie. Nagle dla całej masy osób otworzyło to oczy na zupełnie inny obraz segregacji rasowej w USA ubiegłego stulecie. Spora część nawet nie chciała uwierzyć w takie wydarzenia i od razu stwierdziła, że to był wymysł "lewackiej stacji", aby pokazać białych w złym świetle. Gdzie prawda jest taka, że pokłosie systemowego wykluczenia sporej części ludności można zaobserwować do dzisiaj. Wysoka przestępczość wśród czarnej społeczności jest w dużym stopniu efektem działań białych. Odcięcie od edukacji, dobrze płatnych zawodów i zamknięcie w olbrzymich socjalnych gettach raczej nie podziałało pozytywnie. To są rzeczy, które nie załatasz w dwa pokolenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc: najpierw pokaż te polskie strefy. Jeśli chodzi o nagłośnioną ostatnio sprawę kawiarni, to osoby LGBT bynajmniej nie miały tam zakazu wstępu.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Racja, przy czym to co dzieje się teraz w USA przypomina przechylenie wahadła w drugą stronę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7: serial watchmen wg Ciebie przedstawił incydent w Tulusie w sposób faktyczny czy przekoloryzowany? Bo wydaje mi sie że nie jest to adekwatne porównanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: @zarowka12: Gazeta związana partią rządzącą wypuszcza naklejki "Stref wolnych od lgbt", samorządy terytorialne na wschodzie Polski uchwalają sobie strefy wolne od lgbt. Pierwsza czarnoskóra kobieta na uniwersytecie została potraktowana podobnie jak ludzie idący w marszu równości w Białymstoku czy Lublinie. To tak porównania na szybko, czasy inne, grupa docelowa inna, ale metody podobne.

   Mogę się zgodzić z tym, że dyskryminacja czarnych w południowych stanach była jeszcze gorsza od tego co mamy w Polsce. Ale to żadne usprawiedliwienie tego, co teraz mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafalglazar: xD Wiadomo, czarni mordują białych, przy poklasku polityków, policjantów i całych społeczności, a sądy jeszcze jednogłośnie uniewinniają morderców pomimo jednoznacznych dowodów, tylko z tego powodu, że ofiara była biała. Odstaw wykop i /pol/ na 4chanie

   @Cesc: Istnieje spora różnica. Osoby LGBT nie doświadczają takiej przemocy (czy to słownej czy to fizycznej) jak czarnoskórzy w USA. Poza tym Polska z roku na rok, pomimo p?#?#%!niętego rządu, staje się coraz mniej homofobiczna. I to jest sukces.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: a mnie denerwuje to, że w Polsce przyjmujemy amerykańskie wzorce rasizmu tylko dlatego, że oni kiedyś byli sk?!#ielami dla czarnych teraz cały świat ma pokutować. Nie można używać słowa murzyn bo obraźliwe choć przez kilkadziesiąt lat nie było, nie może biały przebrać się za czarnoskórego bo to Blackface. itp. Polska nigdy nie była rasistowskim krajem więc skończmy dawać sobie wciskać czyjąś propagandę.

  •  

   pokaż komentarz

   czym się różni amerykańskie "White/Colored only" od polskiej "Strefy wolnej od LGBT"?
   @Cesc: tym, że gdybyśmy byli taką społecznością jaką ci się marzy, dawno byś nie żył, chociażby za awatar w którym nabijasz się z czegoś, co dla wielu w tym kraju jest ważne. Swoją drogą to pokazuje jakie szambo masz w głowie, że domagasz się szacunku, a sam obrażasz innych.

   I jeszcze porównywanie niewolniczej rzeczywistości do dzisiejszej sytuacji, gdzie to LGBT jest środowiskiem opresyjnym i twierdzenie, że LGBT mają źle xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobryszpieg: ale to jest wynik tego, że USA (i w pewnym stopniu zachodnia Europa, która ma grzechy kolonializmu) tworzą kulturę zachodnią. To nie Polska jest jej koniem pociągowym. To nie Polska jest w jej centrum. To właśnie USA jest w centrum tej kultury, o której można już powiedzieć kultura uniwersalna, bo wpływa na każdego na całym świecie.
   Ja nie widzę nic złego w blackface. Polskie telewizje robią sobie programy "twoja twarz brzmi znajomo" i nie słyszałem o głosach oburzenia.
   Jeśli nawet się trafia, to pewnie dlatego, że ludzie wychowani w amerykańskiej kulturze naturalnie postrzegają to za coś złego.
   Trochę jak ze swastyką. Jeśli irańczyk będzie się przebierał za Hitlera i chodził ze swastyką to dla niego to nie jest nic złego. Ale jak ja będę to widział to raczej wyrażę dezaprobatę.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Nie mówię, że się przechyliło ale się przechyla. Nastroje anty biali są coraz silniejsze. Już nawet wywieszenie kartki z napisem "It's OK to be white" jest uznawane za oznakę rasizmu. Czy chcesz mi powiedzieć, że bycie przedstawicielem rasy białej implikuje bycie złym człowiekiem? To trochę rasistowskie spojrzenie na świat.

  •  

   pokaż komentarz

   Wysoka przestępczość wśród czarnej społeczności jest w dużym stopniu efektem działań białych.

   @jaqqu7: Jezeli "wysoka przestepczosc wsrod czarnej spolecznosci" w USA jest skutkiem "tarć na tle przynależności etnicznej od pokolen" to jak wytlumaczysz wysoka przestepczosc wsrod czarnej spolecznosci w UK? Ci zostali na wyspy sciagnieci w ciagu ostatnich kilkudziesieciu lat. Ich ojcowie i matki mieli zapewniona niezla prace na start i nawet calkiem sie zasymilowali. Dlaczego drugie pokolenie tej czarnej spolecznosci - dzieci niezle zasymilowanych, dobrze zarabiajacych w stabilnych zawodach ludzi, w dodatku w kraju ktory generalnie na kazdym kroku sprzyja asymilacji kazdego z kazdym, zamiast isc w slady rodzicow, to przejeli od ameryki subkulture czarnych gangow, podniesli ja do kwadratu i wzbogacili to wszystko niespotykanym nigdzie indziej rasizmem do bialych i nienawiscia do kraju w ktorym mieszkaja?

  •  

   pokaż komentarz

   wi

   @jaqqu7: oni się sami odcinają od edukacji. Jakoś w latach 50-60 czarni aż tak morderczy nie byli jak w latach 80 +...ciekawe czemu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7: wszystko fajnie, ale powiedz mi dlaczego za grzechy przodków ma płacić dzisiejsza młodzież? Przecież aktualnie murzyni mają lepsze warunki niż biali, czy nawet azjaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc: a jakieś pajace zrobili naklejke z granatem i napisem ,,rzuć na tacę" i piszę to jako ateista, ale o tym nie napiszesz i nie porównanasz do Stanów kilkadziesiąt lat wcześniej bo ci do twojej tęczowej narracji nie pasuje ¯\_(ツ)_/¯
   Gowno mnie obchodzi pis to po drugie, ale na takie glupoty jakie ty piszesz to aż słów brakuje.

   W Polsce to i z lewa i sprawa są debile i jest pierdolnik.
   Nie zmieni się to, bo nasze polskie społeczeństwo w większości jest upośledzone.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7:

   Gdzie prawda jest taka, że pokłosie systemowego wykluczenia sporej części ludności można zaobserwować do dzisiaj. Wysoka przestępczość wśród czarnej społeczności jest w dużym stopniu efektem działań białych.

   Mocne oskarżenia. Masz na to jakieś statystyczne dowody? Czy wysoka przestępczość czarnych w Afryce to też wina białych? Jeżeli tak to czemu nie-czarne kolonie, albo kraje, które kiedyś były biedniejsze niż czarne kolonie (porównaj Chiny z Rodezją) mają mniejszą przestępczość niż kraje czarne? Czemu jest ogromna przestępczość nawet w rejonach Afryki gdzie nie było efektywnych rządów kolonialnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobryszpieg: słowo murzyn nie jest w żadnym stopniu obraźliwe, a to wciskanie propagandy to po prostu zapatrzenie, szczególnie młodych ludzi, w USA. Chcą być tacy jak postacie w amerykańskich filmach, więc próbują się zachowywać tak samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc: może tym, że nikt wtedy nie wmawiał innym ludziom że biali mogą się określać jako czarni albo żółci albo odwrotnie, że ciemnoskóra osoba powie, że tak naprawdę czuje się biała (wykluczamy przypadek Króla Popu. Król może wszystko) i jeśli tak ktoś sobie zażyczy to należy się do niego tak zwracać bo inaczej poczuje się urażony...i w ogóle to wszystko trzeba robić i rozgłaszać jakie to ważne żeby wszyscy wiedzieli, że bycie białym nigga albo czarnym whiteass to mega super sprawa i normalna... aż do porzygu...

   Żeby było jasne. Każdy ma prawo do bycia sobą i życia w zgodzie ze sobą ale wciskanie tego wszystkim na każdym kroku i co gorsza pokazywanie jak inni normalni(sic!) są nietolerancyjni bo są sobą jest co najmniej przerostem formy nad treścią.
   I tak - normalni - to nie jest żadne negatywne określenie, są pewne normy i odstępstwa od tych norm. Co nie oznacza, że bycie poza normą jest gorsze czy złe.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7: > Wysoka przestępczość wśród czarnej społeczności jest w dużym stopniu efektem działań białych. Odcięcie od edukacji, dobrze płatnych zawodów i zamknięcie w olbrzymich socjalnych gettach raczej nie podziałało pozytywnie.

   Ale bzdury. To może przeprowadź się do getta i żyj wśród czarnych kryminalistów, napraw świat swoją własną dupą. Bo to wina białych, że uciekają z takich miejsc i nie chcą żeby ich córki był gwałcone albo synowie zastrzeleni przez nigga-gangusów.

  •  

   pokaż komentarz

   @piwniczak: Błąd. Ja mówię nie tylko o segregacji etnicznej, ale wynikającej z niej segregacji ekonomicznej i w dostępie do edukacji. Pierwsze kroki do zniesienia podziałów, to tak naprawdę dopiero druga połowa lat 60'tych, a nikt przy zdrowym umyśle nie stwierdzi, że po podpisaniu paru ustaw nagle kolorowa społeczność będzie traktowana w porządku. Dodatkowo popełniono w USA masę błędów, gdzie jednym z naczelnych był plan wybudowania wielkich osiedli socjalnych. Ktoś bardzo przytomnie pomyślał, że zgromadzenie mas biednych, niewyedukowanych społeczności przy jednoczesnym nie zapewnieniu im jakichkolwiek perspektyw na awans społecznych - WCALE nie doprowadzi do frustracji i powstawania organizacji przestępczych.

   Nie mówię, że tylko biali są winni, ale że są jedną z głównych przyczyn obecnej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @a94e345cd1084e88ab6e20h41571718a: No tak, bo wkroczenie na kontynent, sztuczne podzielenie go między sobą, grabież dóbr naturalnych i wyzysk czarnoskórych, to wcale nie jest przepis na biedne społeczeństwa. Dodatkowo dekolonizacja była jedną z największych porażek zachodu, gdzie rozrysowano granice od linijki i wsio, róbta co chceta, a co nas to obchodzi, że to ziemia jakiegoś innego ludu i z tego będą tarcia?

   Chiny to gigantyczny kraj o wielkich zasobach naturalnych, do tego trzymany twardą ręką przeszedł w ostatnich 30 latach olbrzymi skok ekonomiczny (wcześniej, był to duży ale biedny kraj zajechany systemem komunistycznym). Po prostu władza centralna i wojsko trzymała, to jakoś wcześniej wszystko w ryzach. Często krwawo łamiąc wszelaki opór. Plus podziały społeczne w Chinach nie były aż tak głębokie i dostęp do edukacji mniej więcej równy, tak samo awans społeczny nie aż tak ograniczony. Ciężko nawet porównywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaqqu7:

   No tak, bo wkroczenie na kontynent, sztuczne podzielenie go między sobą, grabież dóbr naturalnych i wyzysk czarnoskórych, to wcale nie jest przepis na biedne społeczeństwa. Dodatkowo dekolonizacja była jedną z największych porażek zachodu, gdzie rozrysowano granice od linijki i wsio, róbta co chceta, a co nas to obchodzi, że to ziemia jakiegoś innego ludu i z tego będą tarcia?

   Im więcej kolonizacji tym większy poziom życia, a nie na odwrót: https://thealternativehypothesis.org/index.php/2016/04/15/colonialism-did-not-make-africa-poor/

   Chiny to gigantyczny kraj o wielkich zasobach naturalnych, do tego trzymany twardą ręką przeszedł w ostatnich 30 latach olbrzymi skok ekonomiczny (wcześniej, był to duży ale biedny kraj zajechany systemem komunistycznym). Po prostu władza centralna i wojsko trzymała, to jakoś wcześniej wszystko w ryzach. Często krwawo łamiąc wszelaki opór. Plus podziały społeczne w Chinach nie były aż tak głębokie i dostęp do edukacji mniej więcej równy, tak samo awans społeczny nie aż tak ograniczony. Ciężko nawet porównywać.

   Afryka też ma ogromne zasoby naturalne (zwłaszcza w porównaniu per capita), przykład Zimbabwe, który porównaj sobie z Botswaną, która de facto dała się zneokolonizować białym. GDP - per capita (PPP) dla Zimbwabwe to ok $2000 a dla Botswany ok $18000. https://www.indexmundi.com/factbook/compare/zimbabwe.botswana/economy

   Proszę, nie zarzucajcie mnie kolejnymi NARRACJAMI, bo nie trafiliście na kogoś, kto łyka takie bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @andrzej-roman: czy prawicowość jest przeciw czarnym ? Dla mnie głównym wrogiem jest socjalizm a nie czarni ... Wymiar sprawiedliwości ma działać sprawnie a to co tutaj jest to jakaś kpina

  •  

   pokaż komentarz

   Wysoka przestępczość wśród czarnej społeczności jest w dużym stopniu efektem działań białych. Odcięcie od edukacji, dobrze płatnych zawodów i zamknięcie w olbrzymich socjalnych gettach raczej nie podziałało pozytywnie.

   @jaqqu7: hahaha. Odcięcie od dobrze płatnych zawodów. XD

   To są rzeczy, które nie załatasz w dwa pokolenia.

   @jaqqu7: jasne. Trzeba dziesiątków pokoleń na przestrzeni wieków, by nauczyć czarnych, że szkoła jest od nauki, a dzięki nauce mogą odnieść sukces finansowy.

   Do lekcji, dzieciaku.

  •  

   pokaż komentarz

   to tak naprawdę dopiero druga połowa lat 60'tych, a nikt przy zdrowym umyśle nie stwierdzi, że po podpisaniu paru ustaw nagle kolorowa społeczność będzie traktowana w porządku. Dodatkowo popełniono w USA masę błędów, gdzie @jaqqu7: wracasz do tych Stanow, a ja pisalem o Anglii teraz. Pierwsi imigranci zarobkowi z Jamajki sie pojawili w UK w 1948 roku i bynajmniej nie bylo to przekraczanie granicy w chlodniach jak teraz, tylko nabor jeszcze na Jamajce, przyjazd na gotowe i zapewniona praca w kolei oraz lecznictwie. Wiadomo, ze nie wymagajaca jakichs wyzszych kwalifikacji czy doswiadczenia, ale jednak bardzo stabilna i niezle platna praca. Ze strony lokalsow tez nigdy nie bylo jakiejs nienawisci rasowej niczym w Stanach, a edukacja niczym nie ustepowala edukacji lokalsow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bukov: szkoda, że to nie ty jesteś murzynem.

  •  

   pokaż komentarz

   która popiera zachowanie południowych stanów lat 50. wobec czarnych.

   @JakovKarnic: Popiera, raczej nie.

   Ale nie popiera też bezrefleksyjnego multikulturalizmu.

   USA byłoby o wiele lepszym miejscem dla życia dla obu ras, gdyby doprowadzić do podziału na poziomie administracyjnym - białe USA i czarne USA, ewentualnie "mieszane" USA, dla ludzi którzy wybraliby niewymuszone mieszanie się.

   Czarni rządziliby sobą, biali rządziliby sobą. Czemu miałoby to być złe? Skoro rasy są równe, nie powinno być różnic w poziomie życia.

   Biali nie mieliby wtedy narzędzia do znęcania się nad czarnymi.

   Co z wolnością ludzi do życia z dala od innych ludzi? Czy Polacy mają przymusowo z XII wieku mieli się przymusowo mieszać z Mongołami i Tatarami?

 •  

  pokaż komentarz

  @ciekawehistorie Dobry lektor, ale fajnie by było jakbyście czytali wszystko, bo czasami człowiek w pracy sobie puszcza w tle na słuchawkach, a tu leci coś w obcym języku. Pół biedy jak po angielsku, nawet z slangiem.

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda, że takie czasy mamy, że trzeba takie plansze na początku dawać żeby żaden wariat się nie doczepił.

 •  

  pokaż komentarz

  Przepraszam, ale troszkę nie rozumiem historii. Tak po prostu facet sobie wszedł z pistoletem do cudzego domu i zabrał dzieciaka? Konserwatysta,republikanin z południowego stanu USA? A gdzie się podziała wiara nienaruszalność świętego prawo własności, z której tak słyną na świecie mieszkańcy tamtych terenów USA? Gdzie konserwatywna moralność i stosunek do nienaruszania wolności innej jednostki tegoż wolnościowca, drobnego przedsiębiorcy, soli tamtej ziemi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)