•  

  pokaż komentarz

  Być może chodzi o to, że żyd na zdjęciu ukazywany jest w fałszywym - zbyt pozytywnym świetle. Jakoby dzięki żydom ludziom pieniędzy przybywało, a nie ubywało.

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: Jak Polacy myślą tak, że Żyd przynosi pieniądze i zapewnia dostatek, a jeszcze swoje pieniądze w to inwestują, żeby posiadać obrazek, to się znalazł ktoś, kto tego nie zdzierżył i sprawę utemperował.

   Na market padł blady strach, że mogą być niepotrzebnie szkalowani, to nawet nie rozważali nic a nic, co i jak - nie wnikali, nie zapytali klientów o opinię, tylko czym prędzej Żydów zdjęli z wystawy.

   Indeks obrazków zakazanych. XD

   A jeszcze ta kwestia pozostaje, co w to miejsce sobie ludzie powieszą, jak im Żyda przynoszącego pieniądze zabronili. Towar staje się deficytowy. To tylko czarny rynek pozostaje. XD

   Taki Żyd z pieniążkiem - kupiec XIX-wieczny, czy nawet rabin (który i tak wcale nie jest dobrze rozpoznawany, że on to on) - co to komu i w czym przeszkadza? Ja np. bardzo lubię te obrazki. Taką inną atmosferę nadają w danym domostwie, a są ciekawe, jako forma sztuki.

   Jeszcze ta kwestia, że za cholerę, ani razu nie usłyszałem, żeby taki obrazek w kimkolwiek złość wywoływał. No poza "tropicielami", którzy z braku zajęcia, chyba, ni stąd, ni zowąd znaleźli sobie cel do ataku, działając być może tak, aby przy byle sposobności uzasadniać potrzebę własnego istnienia, czy wreszcie coś dokonać.

   To aż nie jest poważne, żeby mieć takie skojarzenie, że widok pieniążka i Żyda z XIX wieku, to jest obraz negatywny. Ludzie myślą, że Żydzi mieli kiedyś i mają nadal pieniądze, że są majętni, i będą tak myśleć nawet bez obrazków, czy czegokolwiek, bo po prostu taka wizja funkcjonuje w świadomości społecznej, a nie jest też tak, że jakoś zdecydowanie odbiega od rzeczywistości, i gdy słyszy się słowo Żyd, to w myślach od razu kojarzy się z biedakiem.

   Stop zabranianiu obrazków z Żydami. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: Żyd w sieni pieniądze w kieszeni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Hmm, jest sens. Już wiem jaki kraj się zgłosi po pieniądze które ten żyd nie przyniósł (a mógł) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: zwłaszcza, że nie jest nic wiadomo ani czyje są pieniądze na obrazku ani co Żyd z nimi robi. Być może to jest Żyd numizmata, który sobie ogląda swój zbiór monet dawno wycofanych z obiegu. A może ten Żyd odlicza podatek dla US - i de facto to jest człowiek, który płaci na bombelki. A może w ogóle to nie są żadne pieniądze - bo nie widać dokładnie. Może on ma w ręku okrągłą podkładkę pod piwo ? Jednym słowem - jeśli ktoś ma pretensje, bo widzi tam złego Żyda z pieniędzmi - to ma antysemickie myśli, z którymi nie powinien się obnosić.

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr pomijając rasistowski ton twojej wypowiedzi to zwroć uwagę że ten obrazek jest taką samą koncepcją jak to gdyby Niemcy wieszali w domu portret Polaka aby zapobiec wlamaniu i okradzeniu - też nie widziałbyś w tym nic złego?

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: Prawica nie ma poważniejszych problemów od Żydów, LGBT i gender.

  •  

   pokaż komentarz

   @barbapapapl: Konkretnie co jest rasistowskiego w mojej wypowiedzi? I od kiedy żyd jest rasą?

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: Żydom przybywa, a to też ludzie. Obrzydliwa rasistowska dehumanizacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: Myśle że gdyby jakiś inny naród wymyślił sobie przesąd żeby wieszać w domu obrazek ukazujący polaka złodzieja który miał by chronić przed kradzieżą to też byście mieli ból dupy :)
   Usuną obrazki żydków z obi i w czym macie problem? na grzyba komu te obrazki? ani to ładne ani skuteczne :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kudlaty777: Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że twoja analogia jest jak kulą w płot?

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: wytłumacz mi dlaczego :)

   W polsce stereotyp żyda lichwiarza jest prawie tak samo krzywdzący co w np rajchu polaka złodzieja.
   Gdyby niemcy wymyslili sobie zabobon o wieszaniu obrazka uśmiechnięte zlodzieja to analogia byla by calkiem bliska.

  •  

   pokaż komentarz

   @LouisCypherr: A talk swoją drogą: Kto normalny wiesza takie obrazki u siebie w mieszkaniu?

  •  

   pokaż komentarz

   Taka mała ciekawostka: wikipedysta Icewhiz postarał się, by 3 września 2019 roku link do artykułu o Żydzie z pieniążkiem trafił do sekcji Did you know? na stronie głównej anglojęzycznej Wikipedii. Po pojawieniu się linku do artykułu na stronie głównej, artykuł miał 12752 odsłon w 12 godzin.

   A fact from Jew with a coin appeared on Wikipedia's Main Page in the Did you know? column on 3 September 2019 (check views). The text of the entry was as follows: "Did you know
   ... that in some Polish homes, an image of a Jew holding a coin (example pictured) hangs to the left of the doorway, and is customarily turned upside down on the Sabbath so that good fortune may fall upon the household?"
   A record of the entry may be seen at Wikipedia:Recent additions/2019/September. The nomination discussion and review may be seen at Template:Did you know nominations/Jew with a coin.


   Pozostałe Did you know? zaproponowane przez Icewhiz to m.in.

   - ... that as of August 2019, around thirty LGBT-free zones have been declared in Poland, including four south-eastern voivodeships (depicted on map)? (11.09.2019, 21633 odsłon, nominacja)

   - ... that the anti-Muslim Ełk riots in Poland led to the launch of the ironic The Kebab War website, which listed attacks on kebab eateries? (2.09.2019, 3799 odsłon, nominacja)

   - ... that the historic wooden Kruszyniany Mosque (pictured) was targeted in 2014 during a wave of attacks on mosques in Poland? (31.08.2019, 2521 odsłon, nominacja)

   - ... that incendiary balloons—made from condoms or party balloons—and incendiary kites have been launched from the Gaza Strip and started hundreds of fires in Israel in 2018? (1.08.2019, 7168 odsłon, nominacja)

   - ... that Jonas Noreika is commemorated on plaques and street signs in Lithuania, despite his active participation in the Holocaust? (20.03.2019, 6631 odsłon, nominacja)

   źródło: Jew with a coin - Pageviews Analysis.png

  •  

   pokaż komentarz

   Czy naprawdę nie mamy poważniejszych problemów?

   @LouisCypherr: Jak większość na tym portalu, każdego dnia...

 •  

  pokaż komentarz

  Badań nie robiłem, ale bazując na wiedzy - to bardziej przyjazny wobec Żydów będzie ten, kto ma zawieszony taki obrazek, niż ten, który go nie ma. To jest jak plakat z 2Packiem u nastolatka. Ładne obrazki obrazujące XIX-wiecznego kupca żydowskiego, to nic złego. To problem jest raczej po stronie tych, co widzą w tym np. lichwę i chcą ten fakt ukryć. A prawda jest taka, że nie każdy Żyd się tym zajmował i wielu się nie zajmowało - bo gdzie, np. przy liczbie 1 mln Żydów, przy liczbie 3 mln, jakby każdy był od lichwy, to nie ma takiej możliwości. Żydzi byli rzemieślnikami (szewc, jubiler, zegarmistrz), kupcami, była biedota żydowska, grajkowie - cała różnorodna społeczność. Jak komuś Żyd kojarzy się wyłącznie negatywnie w połączeniu z widokiem pieniądza, to moim zdaniem nie ja mam problem z sobą, a ten ktoś. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mogę już edytować. Ale jeszcze w kwestii historii. Wiele polskich miast rozwinęło się dzięki Żydom. Czasem specjalnie nawet zapraszano kupców żydowskich, żeby zaistniał handel w danym mieście. To nie jest tak, jak to niektórzy myślą. Na dodatek Polacy z Żydami a Żydzi z Polakami - są związani jeszcze w inny sposób. Bo kto to wie, co działo się w zbożu albo na sianie czy w krzakach, a to na pewno nie było tak, że nigdy żadna Polka nie zakochała się w Żydzie, żadna Żydówka w Polaku czy żaden Polak w Żydówce, przeciw wszystkiemu, każdej możliwej przeciwności. Jest jeszcze kwestia konwertytów czy tych, którzy przeszli na judaizm. To nie są kwestie dotyczące okresu dwudziestu lat. Ale setek lat! Żydzi i Polacy są związani ze sobą na różne sposoby. Nawet jeśli jest dzisiaj niechęć, to historia na różne sposoby pokazuje te relacje i nie jest wcale pozbawiona zawiłości losów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot tym bardziej że żydzi mając zakaz posiadania ziemi musieli wchodzić w spółki z chłopami z okolicznych wiosek. Całe połacie sadów były polskie tylko na papierze, bo nieoficjalnie owoce zbierali i obracali nimi żydzi. Normalną rzeczą jest to, że wielu żydów wydawało swoje córki za synów okolicznych gospodarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: tacy aktywiści są po to żeby się przypierdzielać do wszystkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Ładne obrazki obrazujące XIX-wiecznego kupca żydowskiego

   @Tolstoj-kot: No właśnie to zwykły obrazek. Nie ma w nim nic obraźliwego, a nawet nic karykaturalnego. Nawet mi się podoba taka stylistyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @MateuszWajchePrzeloz: @Tolstoj-kot:
   Były tak jak mówicie, ale nie do końca. Te dwa narody były obok siebie przez ponad pół tysiąca lat, ale nigdy się nie mieszały. Za przejście na judaizm karano śmiercią. Jeżeli Żyd przeszedł na katolicyzm było trochę łagodniej- gmina modliła się za zmarłego i nie wolno było go pochować na żydowskim cmentarzu. Nie było możliwości mieszanego małżeństwa- dzieci żydówki były Żydami. Nie mogły mieć ziemi, nie mogły dziedziczyć.
   Takie odejścia od Żydostwa to w zasadzie dopiero koniec XIX wieku. A i tak po latach wnuki i prawnuki często wracają do korzeni...

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet jeśli jest dzisiaj niechęć, to historia na różne sposoby pokazuje te relacje i nie jest wcale pozbawiona zawiłości losów.

   @Tolstoj-kot: Było, minęło. Z tego można sie wyleczyć jak z syfilisu. Obecnie żydzi pokazali nam swoją prawdziwą wrogą i zachłanną twarz i to jest obecny nasz punkt odniesienia.

 •  
  CapoDiPtakMuzzapi

  +32

  pokaż komentarz

  'Żyd z pieniążkiem' to wspaniała polska tradycja. Znam bardzo wiele osób, w więszkości z klasy średniej wyższej, która taki obrazek ma nad biurkiem. Na szczęście, coś jak podkowa czy królicza łapka. Nie ma w tym nic antysemickiego i negatywnego.
  Absurdy poprawności politycznej zataczają coraz większe koła.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakas masakra co taki obrazek komus przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)