•  

  pokaż komentarz

  "Jak uporządkować najem krótkoterminowy?

  Strategie regulacji tego zjawiska polegają przede wszystkim na objęciu apartamentów na najem krótkoterminowy obowiązkiem rejestracji i opłaty. Na przyjezdnych nakładany jest podatek wykorzystywany na usługi komunalne

  ale już 30 proc. apartamentów w tym samym kwartale obniży poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, przecież nie będziemy wówczas znali średnio co trzeciej spotykanej na klatce osoby."

  Tiaa. "Uporządkować" = "dowalić podatek" pod pretekstem "dawania poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom".

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek:

   Juz od jakiegos czasu szykują sie, aby i tę branze upierdolic.
   Ludzie nie kumają, ze uslugi typu Uber czy airbnb zwiekszaja podaz na rynku, na czym zdecydowana wiekszosc z nas zyskuje.

   „Zatruwaja zycie normalnym mieszkanca” - smiechu warte. Mozesz trafic na glosnego chama niezaleznie, czy jest akurat turystą, czy stałym sąsiadem.

   Zakop.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88: tylko, że jak jest mieszkańcem masz pewne narzędzia aby go ucywilizować w przypadku wynajmu krótkoterminowego ktoś przyjedzie zrobi impreze i rano go już niema. I tak co tydzień.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko, że jak jest mieszkańcem masz pewne narzędzia aby go ucywilizować

   @D3nat: aha, i co to za narzedzia? Mozesz ugrac cos jedynie jak zbierzesz całą wspolnote, na drodze sądowej w skrajnym przypadku mozna wtedy wywlaszczyc mieszkanie. Trwa to lata i z nie zadziala, jesli ktos robi np impreze raz na tydzien a nie codziennie, nie ma skrajnej patologii itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: No właśnie jakie niby narzędzia? Zobacz sobie takiego magicala, i jakie "narzędzia" mają jego sąsiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: Jeżeli rozmowy z firmą nie skutkują, wtedy pozywasz właściciela i żądasz zaprzestania działalności. Sąd w takim przypadku do 2-3 miesięcy zablokuje ją o ile nikt z nimi się nie podzieli jakąś wypłatą...

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88: @PiotrOjtam: @cowiekmaupawykop: od mandatów poprzez regulaminy spółdzielni i wspólnot, dodatkowo jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie długookresowo można z takim właścicielem się dogadać a nie z patologia. Tylko trzeba znać swoje prawa i wiedzieć jak zgłaszać sprawę na policję a "tam jest głośno".

   P. S. nie wiem kim jest magical I chyba nie chcę wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @cowiekmaupawykop: wiesz jest znacząca różnica pomiędzy kłopotliwym stałym sąsiadem a wynajmem, kilka przykładów:
   * ze stałym lokatorem istnieje szansa się dogadać - z turystami dogadasz się dziś, jutro nie, pojutrze może, za tydzień nie, za dwa nie, w skrócie może być nawet tak że będziesz się musiał dogadywać codziennie bo to są cały czas inne osoby,
   * jak już się nie dogadałeś i wzywasz policję to za pierwszym razem stały lokator nie dostanie mandatu, za drugim tak, za trzecim większy, za czwartym maksymalny, potem idziesz do sądu - turysta jest cały czas nowy, gdy ja wzywam policję pada pytanie "czy to te same osoby?", gdy odpowiadasz że nowi to z miejsca dostają upomnienie, jedynie raz na nie wiem 20-30 wezwań policji był mandat,
   * stały lokator odpowiada przed administracją albo jak jest wynajmującym przed właścicielem lokalu - turysta ma wszystko w dupie, właściciela, administrację, policję i przede wszystkim ciebie i twój spokój.

   To że nie ma skutecznych narzędzi do walki z patologiami to prawda, pewnie ten magikal płaci mandaty i się śmieje... Ale względem wynajmu krótkoterminowego jesteś po prostu BEZ narzędzi, nie możesz kompletnie nic. Mogą ci nasrać na wycieraczkę i jutro będą w domu na drugiej półkuli.

   @D3nat jak skutecznie zgłaszać? Może czegoś nowego się dowiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   turysta ma wszystko w dupie, właściciela, administrację, policję

   @Jasak:

   turysta moze dostac mandat tak samo jak najemca. Podobnie jak moze byc pociagniety do kary w momencie spowodowania szkod. Zarowno hotele jak i AirBnB maja zazwyczaj w regulaminach zakaz imprez i kaucje / ubezpieczenie.

   jak już się nie dogadałeś i wzywasz policję to za pierwszym razem stały lokator nie dostanie mandatu, za drugim tak, za trzecim większy, za czwartym maksymalny, potem idziesz do sądu

   Nie dostajesz mandatu za pierwszym razem? To zalezy od sytuacji, a nie od tego, czy jest tam policja pierwszy czy ktorys raz. Zazwyczaj policja daje upomnienie przy pierwszym zapukaniu do drzwi, ale jak impreza dalej trwa to wraca i wtedy daja mandaty. Przy fajniejszym/drozszym mieszkaniu wynajmujacy zazwyczaj maja i tak to w dupie, bo kwoty sa smiesznie niskie w porownaniu do miesiecznego czynszu :)

   stały lokator odpowiada przed administracją
   Tak jak juz wyzej pisalem, jedyne co administracja moze zrobic wlasciciela, to na wniosek calej wspolnoty probowac na drodze sadowej zlicytowac mieszkanie. Trwa to latami i najczesciej do licytacji nie dochodzi.

   Suma sumarum jedyna roznica jest taka, ze z wlascicielem faktycznie mozna sie probowac dogadac i go uciszyc, przy airbnb loteria. Gorzej, jak sie NIE dogadasz i zamiast losowych glosnych osob co ktorys dzien, masz halas codziennie.

   Dobra rada? Kupujcie mieszkania w dobrym standardzie, gdzie sciany nie sa z dykty, a wtedy bedziecie mieli wywalone, kto siedzi obok. No, chyba, ze trafi sie jakis Wilk z Wallstreet i roznosi pol pietra - ale wtedy zamiast narzekac, lepiej dolaczyc do imprezy :D

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie nie kumają, ze uslugi typu Uber czy airbnb zwiekszaja podaz na rynku, na czym zdecydowana wiekszosc z nas zyskuje.

   „Zatruwaja zycie normalnym mieszkanca” - smiechu warte. Mozesz trafic na glosnego chama niezaleznie, czy jest akurat turystą, czy stałym sąsiadem.

   @pawciow88: w niektórych miastach (np Barcelona, Berlin, Los Angeles) Airbnb spowodowało nienaturalny wzrost czynszów i cen nieruchomości, w Barcelonie wielu mieszkańców musiało się wyprowadzać z dzielnic w których mieszkali przez całe życie, a te dzielnice czy raczej kwartały zamieniły się w skanseny i sypialnie dla turystów. Jak dla mnie można to nazwać zatruwaniem życia i tym mieszkańcom na pewno nie jest do śmiechu.

  •  

   pokaż komentarz

   w Barcelonie wielu mieszkańców musiało się wyprowadzać z dzielnic w których mieszkali przez całe życie

   @gtk90:

   ze co? Kto niby musial? Jak ceny ida do gory to normalne, ze w pewnym momencie wlasciciele widza lepszy interes w sprzedazy mieszkania. Nikt nikogo nie wywlaszcza.
   Inna sprawa, ze ceny w Barcelonie szly do gory przez stosunkowo dobra pozycje tego miasta (i ogolnie Katalonii) na tle reszty Hiszpanii, a nie AirBnB...

  •  

   pokaż komentarz

   @gtk90: to samo dzieje sie teraz w centrum warszawy, zmusili mnie zeby sie wyprowadzic.

  •  

   pokaż komentarz

   to samo dzieje sie teraz w centrum warszawy, zmusili mnie zeby sie wyprowadzic.

   @Jasak:

   Mozesz powiedziec, jak zmusili Cie, zebys sie wyprowadzil? Przyszedl pan z walizka pieniedzy i zmusil? :)

  •  

   pokaż komentarz

   ze co? Kto niby musial?

   @pawciow88: odpowiedź masz w moim poprzednim komentarzu, a jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie, to zachęcam do któtkiej lektury: https://www.ft.com/content/2fe06a7c-cb2a-11e9-af46-b09e8bfe60c0 (artykuł FinancialTimes)

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88 możesz mu wybić szybę w samochodzie , nasrać na wycieraczkę lub powiedzieć że się brzydko zachowuje i wzywać na niego policję i mandaty. Na przyjezdnego nie ma rady .

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88: przez trzy lata cyklicznie bywają okresy po 3-4 miesiące (kolejny się właśnie zaczyna) gdzie za ścianą odbywać się będą głośne dyskusje o 2 w nocy, rechoty, walenie o ścianę, krzyki i inne dzikie akcje które się dzieją na każdej imprezie których nie sposób spostrzec że są głośne jak się na tej imprezie jest gościem. Więc nabawiłem się nerwicy wyrywany ze snu w nocy, zmęczyłem wzywaniem policją, dostałem jakiś dziwnych problemów z przełykaniem związanych z nerwami, nie przychodzę do pracy bo budzę się o 9 nadal niewyspany, wyglądam jak śmierć blady jak ściana. Tutaj nie trzeba nikogo zmuszać, samemu uciekamy bezsilni i zmęczeni walką z wiatrakami. A rozmawiałem z:
   * właścicielką,
   * administracją,
   * policją,
   * dzielnicową,
   * radną,
   * innymi wynajmującymi o jakieś wskazówki jak z nimi współpracować, jak dotrzeć do tej baby że jest problem.

   Nic to nie dało, jak wpuszcza 6 osób na 1 nocleg co równa się IMPREZAAAAAAAAA, tak wpuszcza dalej. Raz rozmawiałem z właścicielką przed drzwiami do jej lokalu, za nami panieński wieczorek, śmiechy darcie ryja i takie tam, a ona do mnie że to ja jej zatruwam życie... Mimo że ma w regulaminie zakaz imprez nie zrobiła wtedy NIC.

  •  

   pokaż komentarz

   turysta moze dostac mandat tak samo jak najemca. Podobnie jak moze byc pociagniety do kary w momencie spowodowania szkod. Zarowno hotele jak i AirBnB maja zazwyczaj w regulaminach zakaz imprez i kaucje / ubezpieczenie.

   @pawciow88: OOO jest regulamin, spoko on wszystko załatwia. Problem w tym, że jak najemca dostanie mandat, to dostanie, zaboli, zapłaci i pojedzie. Na jego miejsce przyjedzie następny, również dostanie mandat i znowu pojedzie.

   Mandaty z zasady mają przestrzegać przed popełnieniem kolejny raz tego samego wykroczenia, no może i pomagają, może i najemca drugi raz będzie się zachowywał ciszej, -- tylko już w innym miejscu.

   A wynajmujący, zaczną sobie to w końcu wliczać w ceny, chyba że dowalisz mandaty rzędu 5-10 tyś.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Juz od jakiegos czasu szykują sie, aby i tę branze upierdolic.

   @pawciow88:

   źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  2 piętra niżej niż mieszkam są 4 mieszkania wynajmowanie na Airbnb czy booking com. Mieszkania te mają zamykane na kod mini skrzynki, w których wynajmujący odbiera klucze i je zostawia.
  Sąsiedzi, którzy mieszkają tam normalnie mają już tak dość, imprez, hałasów i nocnych maratonów po korytarzu pijanych turystów. Do tego stopnia, że stale usuwają skrytki z zewnątrz budynku jak i zalepiają te na drzwiach wewnątrz.
  Nie popieram wandalizmu ale z tego co mówili, wszystkie zgłoszenia do spółdzielni mieszkaniowej i właścicieli mieszkań (firm) nie przynosiły skutku.

  Jedno mieszkanie już przestało być wynajmowane w ten sposób... widać metoda partyzancka działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zupawproszku: No u mnie był z tym dramat na początku, ale wspólnota wymusiła na firmie, która zarządza większością mieszkań wynajmowanych zmiany w regulaminie (pod groźbą znacznego podniesienia opłat za wynajmowane mieszkania)
   Więcej osób niż w umowie w mieszkaniu - kara
   Wezwanie ochrony do mieszkania - kara
   Wezwanie policji - sroga kara i wypad następnego dnia
   Dodatkowo przy każdej ofercie zaznaczają, że to osiedle "rodzinne" i nie należy planować dzikich imprez.

   Poskutkowało - od ponad roku jest względny spokój.

  •  

   pokaż komentarz

   @zupawproszku: ja mieszkam otoczony takim wynajmem, opisuje swoje perypetie pod #wynajemkrotkoterminowytorak, też wieszają takie skrzyneczki u nas na bramie ale kamera jest centralnie na nie skierowana :(

   @Fueryon: to są super wskazówki!

  •  

   pokaż komentarz

   @zupawproszku ja u siebie zaklejalem klejem suoerglue zamki też podziałało bo raz usiłując wyjść zdemolowali mieszkanie naćpane patusy ( wcześniej ich widziałem gdy o 4 rano uciszalem towarzystwo bezskutecznie ). Od tego czasu po remoncie już jest stały lokator i cisza. Warto jeszcze zamykać wynajmującym na doby wodę zimną i ciepłą :) . To bydło nawet szcza w garażu po zaparkowaniu samochodu , śmieci zostawiają w windzie itd. nie mam szacunku. To że czasem jest ktoś normalny to i tak 30% to patologia która zamiast chlać w lokalu robi sobie meliny z mieszkań na doby.

  •  

   pokaż komentarz

   @zupawproszku: Są lepsze metody... nadzór budowlany. Tak się pozbywasz escape romów i januszerki z Anglikami.( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Fueryon: Dzięki za radę, pogadam z mieszkańcami, może jakaś wspólna petycja da efekty

  •  

   pokaż komentarz

   ale wspólnota wymusiła na firmie

   @Fueryon: ten fragment bardzo mnie zaciekawił. W jaki sposób wspólnota może cokolwiek wymusić na właścicielu?

   No i jeszcze jedna rzecz. Jeśli w danej wspólnocie takich właścicieli-firm będzie na tyle dużo, że będą mieli większość w głosowaniu, to de facto sami będą nią rządzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @sowiq: u mnie mają 20% max lokali + wiekszosc lokali ma jedna firma (maja biuro w jednym z lokali uslugowych) ogolem administrator rzucil haslo, ze za lokale generujace wieksze koszty dla wspolnoty (np za sprzatanie czesci wspolnych) mozna podniesc czynsz. Bylem na tym spotkaniu i wlasnie po tej grozbie (i ogolnej niecheci wlascicieli do firmy wynapjmujacej) przedstawiciel sie zobowiazal do zmian. Po miesiacu pojawil sie zaktualizowany regulamin na ich stronie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zobaczcie na jaką skalę firmy zatruwają życie normalnym mieszkańcom...

  PRYWACIARZE ALERT!

  •  

   pokaż komentarz

   PRYWACIARZE ALERT!

   @PozorVlak: Mimo że prywatne mieszkanie to budynek nie jest prywatny. Rób w swoim mieszkaniu co chcesz ale tak by nie zakłucać spokoju innym właścicielom mieszkan. Twoja wolnośc kończy się tam gdzie zaczyna się wolnośc kogoś innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozorVlak: kolega @wykopiem_albo_zakopiem: świetnie Ci tutaj odpowiedział, ja mieszkając obok wynajmu też jestem prywaciarz i chcę cisze, spokój i bezpieczeństwo czuć jak w normalnym domu, dlaczego mi zabraniasz to posiadać?!

  •  

   pokaż komentarz

   @PozorVlak ale to miejscami jest na ogromną skalę. Nie dawno nocowałem gdzieś na Bemowie. Jak rezerwowali mi nocleg to niby miał być hotel. Na miejscu okazała się, że to normalne mieszkania. Chyba z pół osiedla zrobione pod najem. Do tego stołówka, recepcja.

  •  

   pokaż komentarz

   ale to miejscami jest na ogromną skalę.

   @dymek_: ktoś kupił mieszkania, wynajmuje, co w tym złego? jaka różnica, czy długi czy krótki termin? zawsze możesz trafić sąsiada patusa, nie tylko przez airbnb, ja np. mam takiego, chorego psychicznie, k!##uje na cały ryj po kilkanaście minut dziennie, obraża swoją żonę, córkę, które się nim zajmują. tak w ogóle to na 50m2 mieszkają 3 pokolenia, to jest k!##a dramat, nie ma airbnb a uciążliwość spora, dzielnica wcale nie najtańsza. jeżeli chcesz spokój to tylko do wolnostojący i to z daleka od ludzi.

   Mimo że prywatne mieszkanie to budynek nie jest prywatny. Rób w swoim mieszkaniu co chcesz ale tak by nie zakłucać spokoju innym właścicielom mieszkan.

   ZAKŁÓCAĆ KURŁA

   @wykopiem_albo_zakopiem: j/w, nie trzeba airbnb by na pato trafić, kłótnie, awantury, alkohol.
   chcesz spokoju - buduj się z dala od ludzi

   obok wynajmu też jestem prywaciarz i chcę cisze, spokój i bezpieczeństwo czuć jak w normalnym domu

   @Jasak: mieszkanie w bloku to nie dom, to chów klatkowy, zwłaszcza nowe budownictwo. dom wolnostojący jest rozwiązaniem dla ludzi szukających spokoju. no ale to kosztuje.

   no i przede wszystkim: wolność! moje mieszkanie, robie z nim co chce, oczywiście w granicach dobrego sąsiedztwa, czyli nie urządzam burdelu w kamienicy, jak pewien prezes NA@#$@#$J I@#Y K@$%^&$I #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   ja np. mam takiego, chorego psychicznie, k$?@uje na cały ryj po kilkanaście minut dziennie, obraża swoją żonę, córkę, które się nim zajmują. tak w ogóle to na 50m2 mieszkają 3 pokolenia, to jest k$?@a dramat, nie ma airbnb a uciążliwość spora, dzielnica wcale nie najtańsza. jeżeli chcesz spokój to tylko do wolnostojący i to z daleka od ludzi.

   @PozorVlak: Jezeli nie masz mozliwosci samemu posłuchać swojej rady to polecam takie rozwiązanie:
   https://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zadoscuczynienie-sad-rekompensata-halas,66,0,2371906.html

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopiem_albo_zakopiem: mnie to w sumie wali, bo niedługo wyprowadzka, reszta rodziny jest ok, więc nie chcę im syfu robić. niosą swój krzyż, nie będę im dokładał.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś wynajmowałem mieszkanie przez Airbnb w nowym apartamentowcu w Zakopanym. Poziom lux - basen z sauną dla mieszkańców, siłownia, itp.
  Problem w tym, że 80 proc mieszkań było właśnie pod wynajem więc mogę sobie wyobrazić, co na co dzień przechodzili mieszkańcy (którzy niemałe pieniądze na swój kąt dali). Non stop głośno - imprezy, muzyka, krzyki, pario zaśmiecione butelkami. Na basenie spotkałem jedną ze stałych mieszkanek z córką. Reszta towarzystwa? 'Karczki' robiące imprezę z alkoholem na brzegu.

 •  

  pokaż komentarz

  Za nasze podatki, budujemy i remontujemy infrastrukturę dla nieistniejących mieszkańców. Jeżeli zgadzamy się na najem krótkoterminowy w centrach miast, to wara ode mnie z podatkami, nie będę się składał na landlordów i ich wynajmowane mieszkania. Jestem za wprowadzeniem zakazu najmu krótkoterminowego, jak ktoś chce to są hotele, motele, a nie mieszkania. Jak ktoś chce najmować mieszkanie to albo właściciel tam rzeczywiście mieszka, albo minimum 20 dni najmu. Wprowadzenie podatku tylko podniesie ceny, a zakaz zablokuje wynajem i tyle.