•  

  pokaż komentarz

  matematyka jest rasistowska jeszcze z innego powodu... rasy o niższym IQ sobie z nią nie radzą :D

  •  

   pokaż komentarz

   @odomdaphne5113: jak to? przecież nie ma ras ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @odomdaphne5113 większy wpływ na IQ ma poziom życia i samo wychowanie angażujące w rozwój umysłowy niż rasa.

  •  

   pokaż komentarz

   większy wpływ na IQ ma poziom życia i samo wychowani
   @Razi91: Masz coś na poparcie swojej tezy? Lekko mówiąc dyskusyjna teza.

  •  

   pokaż komentarz

   @WielkaZlaEntropia różnice wewnątrz grupy większe niż Rudnica średnich pomiędzy grupami. Są biali o IQ niższym od banana i czarni inteligentniejsi od przeciętnego białego. Zawsze wspólnym mianownikiem jest kultura, w jakiej się te osoby wychowywały

  •  

   pokaż komentarz

   @Razi91: Więc nie masz zbyt wiele na poparcie swojej tezy. To, że różnice wewnątrz grupy są większe niż pomiędzy grupami nie świadczy, że głównym czynnikiem wpływającym na inteligencję jest środowisko. Najbardziej prawdopodobne jest to, że różnice w genach są głównym czynnikiem wpływającym na różnicę IQ zarówno wewnątrz grupy jak i pomiędzy grupami. U dorosłych ludzi (pomijając skrajne przypadki), za różnicę w inteligencji odpowiadają głównie geny, nie środowisko.
   Wskazują na to takie rzeczy, jak np. większa korelacja inteligencji dzieci z rodzicami biologicznymi żyjącymi oddzielnie niż z rodzicami adopcyjnymi. Co ciekawe korelacja z rodzicami adopcyjnymi jest niemal niewykrywalna w wieku dorosłym, natomiast z rodzicami biologicznymi pozostaje znacząca.
   Co do różnicy inteligencji ras, to w samym USA wydano miliardy dolarów na próby trwałego podwyższenia inteligencji u rasy czarnej, jednak bez żadnych długotrwałych sukcesów.

  •  

   pokaż komentarz

   większy wpływ na IQ ma poziom życia i samo wychowanie angażujące w rozwój umysłowy niż rasa.

   @Razi91: A skąd te rewelacje?
   Na ile czytałem na ten temat to największy i niemal wyłączny wpływ na poziom IQ mają geny .
   Badano rozdzielone w niemowlęctwie bliźnięta jednojajowe wychowane w różnych środowiskach i korelacja poziomu ich IQ była wyższa niż bliźniąt zwykłych wychowanych w jednej rodzinie i identycznych warunkach.
   Ponadto na ten wrodzony poziom IQ nie można zupełnie wpłynąć po czwartym roku życia .
   IQ to nie to samo co wiedza czy doświadczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WielkaZlaEntropia nie ma też żadnych naukowych dowodów na bezpośrednie powiązanie inteligencji z rasą. Audi postrzegani jako najinteligentniejsi zawdzięczają to swojej surowej dyscyplinie. U dorosłych inteligencja jest wypadkową kierunku rozwoju w dzieciństwie.

   Faktem jest też trochę genetyka, jest udowodniony tzw. "gen odkrywcy", który sprawia że odkrywanie nowych rzeczy sprawia przyjemność. Jednak i bez tego można dyscyplina doprowadzić do takiego stanu.

   Brak tego sukcesu w USA podyktowany jest tam rasizmem, z obu stron: czarni do dziś czymś urazę do białych za niewolnictwo (którego sami nigdy nie doświadczyli) i nie chcą się integrować, a wszelkie "jak chcecie być tacy jak my, musicie nauczyć się żyć jak my" odbierają jako rasizm i dyskryminację (mógłbym tu przytoczyć kilka blogów z medium). Dopóki nie zmieni się ich mentalność, będzie tak problem. Sztuczne próby zawyżenia ich poziomu ma efekty wręcz odwrotne, bo jak inaczej uprzywilejowanie jednej grupy na podstawie koloru skóry może się skończyć, jak nie rasizmem?

   Azjaci natomiast mają kompletnie wywalone, są pragmatyczni do bólu. Nike nie wspomina o tym że odejmuje im się punkty na egzaminach wstępnych na uczelniach.

  •  

   pokaż komentarz

   jak to? przecież nie ma ras ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Neto: to skąd diversity? pod jakim względem jesteśmy różni? i dlaczego różnorodność jest spoko? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Neto: @odomdaphne5113: Po pierwsze to nie ma ras wśród ludzi. Istnieją tylko kliny geograficzne. Ja wiem, że genetyka jest lewacka xD Akurat @Razi91: Ma rację. Chociaż nie ma dowodów na poparcie, że IQ ma coś wspólnego z rasą. Istnieją dowody, że IQ ma wiele wspólnego z populacją. Szczególnie z kazirodztwem. Czym bliżej spokrewniony partner tym wyższa homogenizacja genów i wyższe IQ. Kosztem chorób genetycznych.
   @Razi91: Z Azjatami jest ten problem, że ich języki są kognitywne. Potomkowie Azjatów osiągągają niższe wyniki w testach IQ niż murzyni z gett. Nie chce mi się nawet pisać dlaczego tak jest, ale IQ nie jest synonimem inteligencji, ale bardziej wychowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Razi91 Tak, a płeć to kwestia wyboru.

  •  

   pokaż komentarz

   większy wpływ na IQ ma poziom życia i samo wychowanie angażujące w rozwój umysłowy niż rasa.
   @Razi91: Nie według Petersona. Z tego co pamiętam z jednego z jego wykładów - warunki w jakiś dziecko dorasta oraz okres karmienia piersią ma jakiś tam wpływ, ale nie jest to game changer.
   Tym bardziej, że średnie IQ w wielu krajach afrykańskich to między 60-70.. czyli (również od Petersona) mniej, niż minimum od jakiego zatrudnia Armia Amerykańska.. a oni generalnie zatrudniają nawet debili na mięso armatnie.. a ciągle jest to poziom minimum 82pkt.IQ.

  •  

   pokaż komentarz

   Tym bardziej, że średnie IQ w wielu krajach afrykańskich to między 60-70.. czyli (również od Petersona) mniej,

   @Cyjanek_i_Szczescie: co jest dość ciekawe bo podczas badania IQ wartość średnia daje ci wynik 100. więc albo było wielki międzynarodowe badanie albo ty i Peterson p!#$$?!icie dx

   pokaż spoiler pewnie bierzecie te "informacje" z ksiazki Wealth of the Nations ktora miała super c%!?%wa metodologię w badaniu IQ (niereprezentatywne grupy badawcze uzywane do okreslenia IQ w danym kraju, lub wrecz nie przeprowadzanie badan w danym kraju)
   tak wyglada ta prawackie umiłowanie nauki XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: Z definicji test inteligencji powinien być tak skonstruowany, że normalna populacja danego kraju w danym wieku ma 100%. Uzyskanie wyniku, że wszyscy mają 70% jest możliwe przy zbadaniu testem dostosowanym do innego kraju. Ale w takim przypadku różnice kulturowe stają się główną przyczyną różnic w wynikach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: Peterson nie jest wszechwiedzący. Szanuję go, ale nikt nie jest wszechwiedzący. Przytaczasz przykład z krajami, gdzie poziom życia jest znacznie niższy, co tylko potwierdza moje zdanie. W tych krajach nacisk na edukację jest po prostu bardzo mały.

   Nigdy nie przeprowadzono badań dających jednoznaczne wyniki. Genetyka ma swoje, ale za młodych lat da się ukształtować odpowiednimi bodźcami. IQ to wypadkowa wszystkich czynników, głównie środowiska.

   Trzeba by zebrać dzieci różnych ras, zamknąć w hermetycznym środowisku odciętym od świata i wychowywać wszystkie jednakowo. Odcięte od mediów i historii, aby były kompletnie odizolowane od wszelkich informacji mogących wykształcić jakieś przeświadczenia o swojej przewadze lub przeciwnościach. Nikt się tego nie odważy zrobić.

   @Jariii: tak, kazirodztwo upośledza, jednak nie ma to nic wspólnego z rasą. Może być jakaś populacja z problemami, ale to nie znaczy że te same problemy dotkną inną populację tej samej rasy, nieskażoną kazirodztwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neto Dzieci z amerykańskiej szkoły jadą na wycieczkę. Nauczyciel poucza dzieciaki, żeby w czasie wycieczki odnosiły się do siebie poprawnie.
   - Nie chcę słyszeć żadnych rasistowskich dowcipów. Wszyscy są równi bez względu na kolor skóry. Dlatego umówimy się, że wszyscy są niebiescy. A teraz proszę wsiadamy do autobusu. Jasnoniebiescy proszę do przodu, a ciemnoniebiescy do tyłu.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba by zebrać dzieci różnych ras, zamknąć w hermetycznym środowisku odciętym od świata i wychowywać wszystkie jednakowo. Odcięte od mediów i historii, aby były kompletnie odizolowane od wszelkich informacji mogących wykształcić jakieś przeświadczenia o swojej przewadze lub przeciwnościach.

   @Razi91: Co? A po co? Nie wystarczą badania z USA, gdzie mniej więcej wszystkie rasy mają te same szanse, a i tak jakoś czarni wypadają gorzej.. a Azjaci lepiej od nas. I tak jest zawsze - to nawet widać po prostu w ukształtowaniu świata. Odizolowywanie dzieci to idiotyczny i niepotrzebny pomysł.

   Uzyskanie wyniku, że wszyscy mają 70% jest możliwe przy zbadaniu testem dostosowanym do innego kraju. Ale w takim przypadku różnice kulturowe stają się główną przyczyną różnic w wynikach.

   @KubaGrom: No na pewno. Testy na inteligencje to najczęściej zadania typu: "Są cztery kwadraty, który z powyższych będzie pasował do tej grupy jako piąty". Normalnie - ewidentnie zależne od kultury są te zadania. Jak powinien w ogóle wyglądać dla ciebie taki test np. dla afrykańskiego społeczeństwa? "Pawian biegnie w lewo, a potem w prawo, a potem w lewo - w którą stronę pobiegnie teraz pawian?"

   co jest dość ciekawe bo podczas badania IQ wartość średnia daje ci wynik 100. więc albo było wielki międzynarodowe badanie albo ty i Peterson p$!??$%icie dx

   @6c6f67696e: Po 1. muszę trochę obronić Petersona - on nigdy nie wypowiadał się na temat "IQ dla całego świata". W jego wykładach chodzi raczej o ogólne IQ dla nacji - za pewne w ogóle bazując na jakiś amerykańskich, czy kanadyjskich badaniach.
   Natomiast co do badań IQ, cóż - np. tutaj:

   The intelligence quotients by countries are taken from the studies conducted by Richard Lynn and Tatu Vanhanen (2002), Heiner Rindermann (2007), Khaleefa and Lynn (2008), Ahmad, Khanum and Riaz (2008), Lynn, Abdalla and Al-Shahomee (2008), Lynn and Meisenberg (2010) as well as the PISA tests in 2003, 2006 and 2009.

   No i nie powiem, jest też książka, którą przytaczasz: > Richard Lynn and Tatu Vanhanen (2002)
   Jak i zdanie:

   The studies are not entirely uncontroversial as they're often considering only specific population groups or only a few individuals per countries.

   Ale powiem szczerze - mało mnie ono obchodzi.. ponieważ IQ danego kraju / regionu mniej lub więcej widać na ziemi, po sytuacji politycznej i ekonomicznej jego mieszkańców. Nikt mi nie wmówi, że mieszkańcy jakiegoś Kamerunu, czy czegoś podobnego są mniej więcej tak samo inteligentni jak powiedzmy Szwajcarzy.. tylko tym pierwszym jakoś tak ciągle nie wychodzi, a tym drugim - jakoś tak wychodzi.. i wszystko to, ot tak, jest dziełem tylko i wyłącznie czystego przypadku, ewentualnie "kultury", która też tak losowo jest przydzielana do danego kraju i albo ktoś miał fart, albo ktoś miał pecha ¯\_(ツ)_/¯
   Sory, ale nie kupuję.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale powiem szczerze - mało mnie ono obchodzi..

   @Cyjanek_i_Szczescie: czyli ch?# z metoda naukowa i jakakolwiek rzetelnoscia: twoj chlopski rozum ci mowi, że tak jest. taki jest obraz wasz konserwy XDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: Lynn to kiepskie źródło informacji o IQ na świecie. W książkach stosuje dziwne metody zbioru informacji, na przykład jako proxy poziomu inteligencji w danym kraju bierze byle jakie wyniki byle jakich osób - np. średnie IQ ocenione na podstawie badania więźniów obejmującego między innymi 10 osób pochodzących z danego kraju. Dane na temat inteligencji w Gwinei Równikowej pochodziły z pracy opisującej upośledzone dzieci ze szpitala psychiatrycznego, których rodzice pochodzili z Gwinei. W innej pracy oceniał IQ w krajach, o których nie miał informacji, na podstawie PKB per capita i oczywiście wyszło mu, że najniższe mają w bardzo ludnych i bardzo biednych.

 •  

  pokaż komentarz

  Matematyka jest także antysemicka, w końcu IBM sprzedał system zarządzania Żydami do obozów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  rasistowskie jest powietrze bo rasiści nim oddychali..
  w powietrzu był rozpylany gaz w czasie wojny do mordowania żydów wiec powietrze jest też antysemickie. I to nie podlega dyskusji!

 •  

  pokaż komentarz

  A jeszcze bardziej rasistowska jest statystyka i historia.