•  

  pokaż komentarz

  Znowu wrzucasz szury i bajdurzenia pod #nauka. Proszę, przestań.

  •  

   pokaż komentarz

   @zrakiep: wystarczy się mocniej rozejrzeć po ruinach na całym świecie, żeby zrozumieć temat. Wysil się.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankCastle:
   Co to za ruiny jak nie ma tam złota, zwojów z zaklęciami ani longsword +1

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy się mocniej rozejrzeć po ruinach na całym świecie, żeby zrozumieć temat. Wysil się.

   @FrankCastle: daleko nie trzeba szukać- nam się wmawia, że taki Malbork wybudowali Krzyżacy. jeśli cokolwiek tam budowali to tylko przebudowywali. Czytałem kiedyś niezbyt szeroko rozpowszechniane oceny, że zamek był przebudowywany wielokrotnie, to wszystko da sie dziś precyzyjnie określić ale trzeba chcieć. Chińczycy mają na swoim terenie piramidy (większość porośnięta lasem) większe od tej w Gizie ale sami otwarcie mówią, że nie jest w ich interesie badanie tego i udowadnianie, że przed nimi na tym terenie był ktoś inny. Niedawno była dość słynna afera- Chinole znaleźli mumię kobiety, grobowiec, wiele wspaniałych ozdób, ceramikę, broń. No i ogłosili całemu światu, że to potwierdzenie ich pradawnej wysokiej kultury. Zjechali się naukowcy z całego świata i dopuszczono ich do badań. Kobieta miała podobno za życia skomplikowaną operację na płucach- takie operacje są trudne do wykonania obecnie - w zasadzie całkiem niemożliwe. Amerykanie dwukrotnie badali DNA (nie tylko oni ) i okazało się, że mumia należy do kobiety białej. Mumię przesłano do stolicy Chin i do dziś jest cisza.
   A wracając do Polski: któryś z naszych zamków (chyba Czorsztyn, nie trzyma mi się to głowy) ma w fundamentach bloki kamienne o wadze wielu ton. Inżynierowie stwierdzają, że współcześnie trudno by było zrealizować taką budowę współczesnym sprzętem. Na Pieskowej Skale też jest wiele takich zagadek.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: krzyzacy budowali czesto swoje zamki na bazie ziemno-drewnianych grodow Prusow, co w tym niezwyklego?

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: najlepsze w tym co napisałeś jest słowo "podobno" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Nie chce mi się edukować szurów, poczytaj sobie najlepszego współcześnie znawcę budownictwa krzyżackiego i postkrzyżackich zamków, Tomasza Torbusa, a nie jakieś bieszkowe dyrdymały z kosmicznym ufo i gigantami w tle.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankCastle: a jaka to masz wiedze do oceniania technologii i datawania historycznego? Jak mniemam, wielogodzinny kurs yutubologii stosowanej? To pewnie w polecanych bylo, dla fanow "al-medu" tuboslowian i kosmicznej energii

  •  
   T.......0

   -11

   pokaż komentarz

   @jast: Mnie się podoba teoria, w myśl której Krzyżacy odkupili zamki od pruskich wielmożów. Same zamki natomiast miały stać tam gdzie stoją od neolitu. Brzmi lepiej niż to, co na Wikipedii można przeczytać i pobudza wyobraźnię. Jakbym miał chociaż ćwierć talentu Sapkowskiego, to zabrałbym się za pisanie książki, w której historia oficjalna mieszałaby się z magią. Niestety talentów takowych nie posiadam. Ale może ktoś inny coś takiego napisze.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakbym miał chociaż ćwierć talentu Sapkowskiego

   @Tomek6000: wystarczy się upić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomek6000: za późno, już coś takiego napisał :D seria Narrenturm.

 •  
  T.......0

  -23

  pokaż komentarz

  "Nawet jeżeli istniały prastare cywilizacje budujące fabryki i maszyny, po kilku milionach lat nie byłoby śladu po ich wytworach."
  https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/supercywilizacja-sprzed-milionow-lat-sprawa-zajeli-sie-naukowcy/8316h8w

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomek6000: No tak, zachowały się m.in. odciski delikatnych piór dinozaurów i ptaków, owadów, pajęczaków, nawet drobnoustrojów, odciski śladów drobnych ssaków, gadów, płazów, w pokładach jurajskich co drugi kamień zawiera amonita a w karbońskich liścia, w liczących 100 mln lat fragmentach bursztynu taplają się komary, ale nie zachowały się jakiekolwiek przekonująco jednoznaczne pozostałości zaawansowanej cywilizacji, choćby niesubordynowanych prabachorów, które wlazły w nieogrodzony betonowy chodnik w jakimś Prajerychowie Zbądzkim. Teoria ciekawa w wymiarze wizji historii alternatywnych podczas seansów narkotycznych, acz par excellence nieprawdopodobna.

  •  

   pokaż komentarz

   @tigletpilesarus amonity ginęły raz na tysiąc ,to że tyle ich jest nie oznacza że są z jednego choćby tysiąclecia,trylobity liniały itd. Co ci prędzej się zachowa skorupa żółwia która się zmineralizuje czy obudowa magnetowidu?

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie zachowały się jakiekolwiek przekonująco jednoznaczne pozostałości zaawansowanej cywilizacji,

   @tigletpilesarus: w ZSRR (stwierdza to tam teraz wielu ludzi powiązanych wtedy z incydentami) gdy tylko znajdowano coś niezgodnego z obecną doktryna historyczną  to padała decyzja "wysadzić". Cudem (długa historia- gość uderzył do jednego z sekretarzy partyjnych) według tych samych wytycznych nie zalano ruin Arkaim- https://www.youtube.com/watch?v=0KA0G9usHzM decyzja już była podjęta, miano przekierować tam nurt rzeki.
   Znalezisk rozmaitych wymykających się ramom współcześnie przyjętej doktryny jest cała masa. To są płyty "odlane" z kamienia według nieznanej do dziś technologii- płyty te stanowią mapę przestrzenną konkretnego obszaru Uralu. Wiek ich datuje się na tysiące lat wstecz, ciekawostką jest, że nałożone na znany współcześnie teren pokrywają się z ważnymi wyniesieniami i korytami rzek tylko, że ... na rzekach są spiętrzenia (pięknie wykonane tamy), których dziś próżno szukać. Ogólna zasada jest ponoć taka, że (wbrew współczesnej logice) im głębiej kopią tym cywilizacja bardziej zaawansowana.

   źródło: cs9.pikabu.ru

  •  

   pokaż komentarz

   @tigletpilesarus: skąd pewność, że skamieliny powstawały w tych samych warunkach, w tym samym układzie słonecznym, w identycznych okolicznościach?

   ludzie pojawili się na ziemii względnie niedawno. ja bym z góry nie zakładał, że ziemia istnieje w tym układzie słonecznym od zawsze.

   http://www.astronomy.com/news/2018/12/the-saturn-system-has-water-just-like-earths--except-for-phoebe

   saturn prawdopodobnie też nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anomalocaracid: Co jest bardziej prawdopodobne, że się zachowa - odcisk pióra archeopteryksa, czy betonowe fundamenty, czy choćby nawet proporcjonalnie grube (w porównaniu z takim np. Compsognatem) ludzkie kości? Jakoś znajduje się szkielety lub ich odciski a także odciski śladów praczłowieka oraz gatunków poprzedzających, podobnie jak w przypadku zwierząt kopalnych z dużo starszych epok, to dlaczego przekonujących śladów istnienia wcześniejszych cywilizacji brak, niekoniecznie nawet jako dojrzałych kultur, w których rzadko ktoś się topi w nieużytkowanych i fosylizujących się błotach (dających potencjalny materiał paleontologiczny), tylko w czasach, kiedy gatunek żyjący w warunkach dzikich i półdzikich dopiero ewoluował? Czemu brak choćby ozdób lub narzędzi z kamieni szlachetnych, wzgl. odpornych na degradację etc. itp. itd. hwdp.

  •  

   pokaż komentarz

   @tigletpilesarus: w ciągu ostatnich kilkudziesięciu tysiącach lat, ziemia mogła doświadczać wyjątkowych katastrof, które nie pozwoliły na zachowanie tych detali.

   zerknij sobie na screena. nachylenie osi obrotu obiektów w naszym układzie słonecznym może wskazywać na ich pochodzenie. nasz układ słoneczny jest prawdpodobnie wypadkową trzech różnych układów słonecznych, nie jednego.

   dla wszystkich starych cywilizacji, to nie słońce, a Saturn był określany jako główna gwiazda. widać to na wielu archetypach zachowanych do dzisiaj.

   ziemia mogła przez ostatnie lata przejść wyjątkowo ekstremalne katastrofy, a stabilne orbity, tylko pozornie świądczą o stabilności naszego układu słonecznego.

   źródło: Przechwytywanie.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   par excellence nieprawdopodobna.

   @tigletpilesarus: Prawdopodobna. Błąd w Twoim myśleniu opiera się na założeniu, że 'cywilizacje przedpotopowe' były w obszarze zaawansowania zbliżonego do obecnego.

   Ja śmiem twierdzić, że powinniśmy mówić raczej o innej odnodze rodzaju i rozwoju ludzkiego,która podeszła do znanych nam i dziś problemów z zupełnie innej strony, bądź w oparciu o wiedzę, którą budowała na innych podwalinach.

   Stąd, pomimo ich ograniczeń wynikających z poziomu jej zaawansowania, pewne rozwiązania wydają się ludziom współczesnym wymykać z ram ogólnie przyjętego consensusu. W końcu jesteśmy komformistami i egocentrykami.

  •  

   pokaż komentarz

   @tigletpilesarus: idąc dalej twoim tokiem myślenia. jak do tej pory, znaleźliśmy zdecydowanie więcej kości wszystkich organizmów które wymieniłeś, niż starożytnych egipcjan, azjatów, majów, itd. masz na to jakiś pomysł?

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, zachowały się m.in. odciski delikatnych piór dinozaurów i ptaków, owadów, pajęczaków, nawet drobnoustrojów, odciski śladów drobnych ssaków, gadów, płazów, w pokładach jurajskich co drugi kamień zawiera amonita a w karbońskich liścia, w liczących 100 mln lat fragmentach bursztynu taplają się komary, ale nie zachowały się jakiekolwiek przekonująco jednoznaczne pozostałości zaawansowanej cywilizacji

   @tigletpilesarus: Ale weź pod uwagę, że dinozaury, owady itp. zwierzątka były obecne przez kilkaset milionów lat. A ewentualna cywilizacja przez max kilka tysięcy. I już masz czynnik 10^-5, czyli nawet przy założeniu równej trwałości skamielin znajdziesz coś "z cywilizacji" raz na 100 tysięcy innych znalezisk. Nie wiem, było już 100 tysięcy udokumentowanych i zidentyfikowanych skamielin w ogóle? ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Może istoty inteligentne rzadziej topiły się w torfiastym bagnie albo innej kałuży żywicy? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: Cywilizacja mogła przejść na biodegeneralne materiały. My teraz przejdziemy i porzucimy plastik.

  •  
   T.......0

   -8

   pokaż komentarz

   @tigletpilesarus: Z treści linkowanego przeze mnie artykułu wynika, że autorami tych badań są jakiś astrofizyk i jakiś naukowiec z NASA. Czy mają styczność z narkotykami? Nie mam pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   dla wszystkich starych cywilizacji, to nie słońce, a Saturn był określany jako główna gwiazda. widać to na wielu archetypach zachowanych do dzisiaj.
   zerknij sobie na screena. nachylenie osi obrotu obiektów w naszym układzie słonecznym może wskazywać na ich pochodzenie. nasz układ słoneczny jest prawdpodobnie wypadkową trzech różnych układów słonecznych, nie jednego.


   @dnkn: łoo panie, ale foliarstwo XD

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump

   Ja śmiem twierdzić, że powinniśmy mówić raczej o innej odnodze rodzaju i rozwoju ludzkiego,która podeszła do znanych nam i dziś problemów z zupełnie innej strony, bądź w oparciu o wiedzę, którą budowała na innych podwalinach.

   To już trochę szurstwo. Prawa fizyki są niezmienne dla dowolnej cywilizacji. Koło było kołem, prąd elektryczny był prądem a siły atomowe dzialaly w przeszłości na tych samych zasadach. Niektórych fundamentów nie można zmienić, bo przychodzą w paczce z całym światem :)

   Wyobraź sobie ścieżki rozwoju cywilizacji jak w Age of Empires: żeby mieć stal, potrzeba elektrowni. Na elektrownię trzeba mieć rozwinięta naukę i technikę. Algebra, mechanika, metalurgia itd.

   Idąc tym tropem, do dziś nie zostały znalezione jeszcze np. ślady starożytnych składowisk odpadów jądrowych. Węgiel który palimy dzisiaj powstał 300mln lat temu i jest najłatwiej osiągalnym źródłem poważnej energii. Następnej cywilizacji po naszej będzie ciężko wykonać rewolucję przemysłową, chyba że poczeka mln lat na nowy węgiel czy ropę...

   Wcześniejsze cywilizacje mogły iść inną ścieżką w sensie uprawiania ziemniakow przed zbożami, ale nie mogły być drastycznie różne od naszej bo są ograniczone tymi samymi prawami natury.

  •  

   pokaż komentarz

   @blisko_kebab: My jeszcze kilkaset lat temu nie znaliśmy prądu. Skąd wiesz, że zaawansowana cywilizacja przed nami poznała prąd? Skąd wiesz, że nie odkryli (może nawet wyeksploatowali) złóż czegoś co jest lepszym źródłem energii niż węgiel? I nie podlega spalaniu, a jakiejś innej reakcji, np. dużo bardziej efektywnej? Otwórz umysł, nie zamykaj się w prostych schematach.

  •  

   pokaż komentarz

   dąc tym tropem, do dziś nie zostały znalezione jeszcze np. ślady starożytnych składowisk odpadów jądrowych.

   @blisko_kebab: Ale czego Wy wszyscy zakladacie, ze mowa o zaawansowanych cywilizacjach technicznych? Nie widze tez powodu, by zarzucac komus bycie uporczywym fantasta.

   Globalnie, wiele przekazow ustnych i pisanych, wplecionych czestokroc w religie, wskazuje na dwa potencjalne 'fakty': wielkoskalowy kataklizm, ktory wplynal na dalszy rozwoj cywilizacji i obecnosc tejze cywilizacji przed wspomnianym kataklizmem.

   Sama sytuacja, w ktorej taka cywilizacja, czy jej pozniejsze pozostalosci, jest w stanie wytworzyc osady, ktore przetrwaly do dzis, nie wspominajac juz o budowlach, badz strukturach megalitycznych, swiadczy o tym, ze spogladamy na jakas forme zaawansowania, jednak, odmiennego od tego, co przez ten termin rozumiemy na dzien dzisiejszy.

   My musielismy wejsc po wszystkich dotychczasowych szczeblach drabiny rozwoju, by zidentyfikowac, jak chociazby przytoczone megality mogly powstac oraz ocenic mozliwosc ich replikacji, wkazujac na dosyc czaso- i kosztochlonne przedsiewziecie, a wszystko to przy uzyciu dzisiejszej techniki.

   A ci, ktorzy je wykonali, zrobili to bez jakichkolwiek wspolczesnych udogodnien, zachowujac przy tym wysoki poziom precyzji i rozmach. Pytanie - jak? Skoro wedlug naszej obecnej analizy sytuacji, nie mogli byc wiecej niz prymitywami, ktorzy dlubali w kamieniach innymi kamieniami, zelazem, miedzia, czy brazem.

   Co, biorac pod uwage skale i poziom zlozonosci, jest dosyc glupie i naiwne.

   Z czym wiec mamy do czynienia, jesli nie z jakas alternatywna forma zaawansowania? Zaawansowania, ktore na przekor temu, co dzis wskazujemy jako konieczne do wykonania zadania, zadanie wykonalo bez koniecznych, najbardziej logicznie wytlumaczalnych narzedzi?

   I o to rozchodzi sie cala dyskusja, taka tez jest hipoteza badawcza. Przed tym, co sumarycznie sklada sie na dzisiejsza cywilizacje, hipotetycznie, mogla istniec inna, ktora w jakims momencie swojej egzystencji zostala zdziesiatkowana.

   Z tego tez powodu, kibicuje ludzioma takim jak Carlson, bo kwestionuja status quo, a nie przytakuja wszystkiemu jak barany. Nawet jesli jego hipoteza jest bledna, to jego dzialania ja wyeliminuja.

   Myslisz, ze Einstein, po teorii wzglednosci, wylozyl lache i lezal sobie odlogiem az do smierci? Nic bardziej mylnego. Badal inne zagadnienia, ktore po prostu eliminowal z puli mozliwych, jesli okazaly sie bzdura, zawezajac obszar poszukiwan dla przyszlych pokolen naukowcow wszelkiej masci.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump Newton po skodyfikowaniu rachunku różniczkowego i calkowego zajął się tarotem, alchemią i przemianą ołowiu w złoto, także tego (w ramach ciekawostki)

 •  

  pokaż komentarz

  Nieprawda. Wszyscy wiedzą, że świat powstał w zeszły czwartek

 •  

  pokaż komentarz

  Mamy wolność słowa, niektórzy uważają np. że świat ma 6 tysięcy lat.

 •  

  pokaż komentarz

  Wie co mówi. Przecież to Fred Flintstone ( ͡° ͜ʖ ͡°)