•  

  pokaż komentarz

  Jeżeli ona rzeczywiście mówi prawdę, to to jest jakaś totalna abstrakcja. Ludzie którzy jej to robili, są po prostu chorzy psychicznie. Dlaczego w ogóle w XXI wieku takie coś jak egzorcyzmy dalej jest praktykowane, to ja nie mam pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli ona rzeczywiście mówi prawdę
   @Defined: Problem w tym, że poza jej słowami nie istnieją dowody. Bardzo prawdopodobne, że mogą to być zaburzenia - jak by nie było tzw. 'egzorcyzmów' raczej nie przeprowadza się na osobach całkiem zdrowych psychicznie. Wiarygodność materiału dodatkowo nadwątla, że autorem filmu jest znany z uprzedzeń do KK i katofobicznych performensów / prowokacji pkostowski.
   Jak dla mnie zakop - informacja nieprawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @lowca_hemoroidow: a to od leczenia osób, problemami psychicznymi nie mamy czasem psychologów i psychiatrów?

   Jakież to naukowe podstawy stoją za egzircyzmami?

   Weźmy może przykład z cywilizacji (Niemcy) gdzie egzkrcymyz są zakazane od tragicznego wypadku w latach '70.

   U nas pewnie dzieją się tak samo źle rzeczy, ale jest to ukrywane. No i metoda dyskredytiwania ofiary tak by jej nikt nie uwierzył (to co sam zrobiłeś) to stara dobra szkoła...

  •  

   pokaż komentarz

   @lowca_hemoroidow: Czy mógłbyś uargumentować swoje zarzuty wobec mnie? Czy równie antykatolicki jak ja jest Konrad Szołajski i ks. prof. Andrzej Kobyliński?

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: zdarza się że psycholog wysyła chorego na egzorcyzmy. Może to pomóc mu w walce z problemem, zwłaszcza jeśli mocno uwierzy w skuteczność tego obrzędu. To coś na zasadzie placebo, chociaż dla osób wierzących jest to poważna sprawa, u mnie w rodzinie był przypadek egzorcyzmu (wierzący rodzice, matka nauczycielka, ojciec powiązany z polityką, syn skończył prawo a wtedy miał z 12 lat), nie będę się wdawać w szczegóły ale po obrzędzie wszystko przeszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: dla mnie to co opisujesz to jest jakaś patologia.

   moim zdaniem taki lekarz powinien zostać pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. skoro jego pomoc sprowadza się do skierowania pacjenta do szamana, to naprawdę nie ma sensu utrzymywać takiego pośrednika.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: nie jestem psychologiem, nie znam się ale z tego co mówią księża to w przypadku kiedy już nic nie pomaga, osoba taka wysyłana jest na egzorcyzmy i zdarza się że one przynoszą pozytywny skutek (przynajmniej częściowo) . A jeśli coś pomaga, to chyba dobrze?

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: szamana? Fajnie że nie masz krzty szacunku dla wiary chrześcijańskiej (w której się wychowałeś ty i wiele innych pokoleń). Nie musisz wierzyć, ale kultura i jakakolwiek empatia wymaga byś czasem ugryzł się w język niż poniżał coś, czego nie rozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: Świetnie. Chodzi tylko o to, żeby to placebo nie było gorsze od raka.

   Co powiesz o księżach, którzy zakazują chodzenia do psychiatrów i psychologów? Albo takich, co uwodzą swoje penitentki i sypiają z nimi (to akurat aluzja do innego przypadku, Irena była raczej zmuszona niż uwiedziona)? "Pocałunek Ducha Świętego", czyli ksiądz całuje nastolatkę w usta, ale to nie od niego, tylko "łaska od Boga". To są manipulacje i wykorzystywanie wzniosłych ideałów, których próbujesz bronić, do niecnych celów. W obronie tych ideałów właśnie należy walczyć z patologiami, a nie ze mną, który to nagłaśnia. A tym bardziej nie z ofiarą.

   Ja w swoich postach nie wykluczam nawet, że opętania mogą się naprawdę zdarzać. Tylko, że to w żaden sposób nie usprawiedliwia tego, co robili dziewczynie ci psychopaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka:

   A jeśli coś pomaga, to chyba dobrze?

   Teoretycznie tak, ale tak naprawdę bez poznania przyczyn to to jest trochę postępowanie głupie. Nie kupuje tego tłumaczenia że "egzorcyzm" pomógł. Nie ma dowodów że jest to skuteczne.

   Fajnie że nie masz krzty szacunku dla wiary chrześcijańskiej [...]

   Moja droga, uściślijmy - nie mam szacunku dla żadnej wiary. Nie ma różnicy pomiędzy jedną a drugą i nie ma najmniejszego sensu kłócić się że "jeden wyimaginowany przyjaciel jest lepszy od innego". Niewidocznych przyjaciół to miewają przedszkolaki.

   Problem z egzircyzmami jest taki, że podczas tych obrzędów zdarzają się:
   - molestowanie seksualne
   - tortury
   - śmierć

   Nie bez powodu w Niemczech i części krajów Europy takie praktyki są prawnie zakazane. Ale i nas niestety ciemnogrod mocno się trzyma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: proszę, tutaj do poczytania sprawa, po której wprowadzono w Niemczech całkowity zakaz egzorcyzmow:

   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel

   No a tutaj z krytyki politycznej tekst o tym jak to wygląda w Polsce: https://krytykapolityczna.pl/kraj/diabel-jest-wszedzie-egzorcyzmy-polska/

   Nie zastanawia Cię ta fiksacja kk na punkcie okolic pasa? Bo mnie to wygląda na problem i to spory z głową hierarchów.

   @pkostowski: niestety nie przetłumaczysz. Nie wiem co musi się w tym kraju stać, by ludzie zaczęli traktować księży jak zwykłych ludzi i chcieli pociągnąć ich do odpowiedzialności

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Nasza kultura i dziedzictwo jest zbudowane na chrześcijaństwie, jeśli ty nie masz na tyle wychowania by zachować minimum szacunku dla historii i wierzeń które powiela wielu ludzi, to przyzwalasz na to by ci ludzie nie mieli do ciebie szacunku. Za takie teksty obcięliby ci głowę w Iraku, no ale tutaj możesz pluć do woli i ranić uczucia religijne mimo że nikt cię nie zmusza do obrzędów katolickich ani uczestniczenia w życiu religijnym. Religia chrześcijańska uczy empatii, miłości do bliźniego, wybaczania oraz innych elementów "kręgosłupa moralnego", jeśli większość ludzi by go wyznawała, świat stałby się lepszym miejscem. A nadużycia i sk?%@ysyństwo zdarzają się w każdej grupie zawodowej/

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: moja droga, bywałem w państwach arabskich i nikt mi niczego nie amputował.

   jak można ranić uczucia? to jest najbardziej abstrakcyjne pojęcie prawne. rozmawiasz z tymi uczuciami? skąd wiesz kiedy są zranione?

   poza tym ja nie odnosiłem się do wiary, a nazwałem jedynie księdza egzorcystę SZAMPANEM co podtrzymuję. SZAMAN bowiem to taki ktoś kto odprawia jakieś czary mary, nie ma to kompletnie potwierdzenia naukowego i... to w sumie tyle. choć nie, prawdziwy szaman to jeszcze często zna się na jakichś ziołowych miksturach.

   ale tutaj możesz pluć do woli i ranić uczucia religijne mimo że nikt cię nie zmusza do obrzędów katolickich ani uczestniczenia w życiu religijnym.

   no to skoro mogę, to w czym masz problem?

   nikt mnie nie zmusza? trochę obiektywizmu. troszeczkę. chyba że żarciki się Ciebie trzymają :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Jasne bo tam wyzywanie arabskiego odpowiednika księdza (imamem się chyba go określa) jest traktowane jak wyzywanie księdza w Polsce od pedofila i SZAMANA. A szaman to przecież neutralne słowo. Nie wiem czy wiesz żałosny czlowieczku, ale "czary mary" są zakazane, więc do
   ucz się zanim zaczniesz obrażać. I jestem pewna, że w tych krajach nie wypowiadałeś się w ten sposób (albo tylko po polsku) o islamie, bo pewnie byś nie wrócił. I sprawdz koniecznie (chociażby w wikipedii, zbyt wiele od ciebie nie wymagam) co to jest obraza uczuć religijnych i jakie zachowania do nich zaliczamy. Adios

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka:

   żałosny czlowieczku

   standard. obrażenie abstrakcyjnych "uczuć religijnych" to wielki dla ciebie problem, ale już obrażenie realnej osoby nie.

   śmieszy mnie ta postawa. jak rozumiem to takie chrześcijańskie szanowanie bliźniego?

   ROTFL. masz rację, szkoda czasu na "dyskusję" z tobą

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: oczywiście, prowokowanie i mówienie o czyichś wierzeniach w sposób poniżający i ośmieszający jest spoko, ale jak oponent się oburzy to od razu skomlenie "ale jak to? Obrażanie bliźniego??' Najpierw naucz się wypowiedzi elokwentnej i na poziomie, a później płacz jak ktoś cię potraktuje na twoim poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka:

   1) nie płacze
   2) wyśmiewam twoja hipokryzję
   3) obrażanie księdza (choć ja nie obraziłem) to nie jest obraża religii
   4) ja ciebie jako człowieka nie obrażam, choć ty robisz to nagminnie

   pozwól że skończę te konwersację co argumentów (oprócz inwektyw) nie masz.

   a bliźnim twoim jestem czy to ci się podoba czy nie. definicja bliźniego wg Jezusa była super inkluzywna (to nie tylko bracia w wierze). wydaje mi się że tak ważne dla ciebie pismo znam lepiej od ciebie.

   miłego wieczoru i bez odbioru

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: ze co? Ktory psycholog wysyla pacjenta na egzrocyzmy ?
   Niby w Polsce wiele jest mozliwe, ale nie sadze by po czyms takim nie stracil prawa do wykonywania zawodu.

  •  

   pokaż komentarz

   nie jestem psychologiem, nie znam się ale z tego co mówią księża to w przypadku kiedy już nic nie pomaga, osoba taka wysyłana jest na egzorcyzmy i zdarza się że one przynoszą pozytywny skutek (przynajmniej częściowo) . A jeśli coś pomaga, to chyba dobrze?

   @Stereotypowa-Blondynka: To przecież kompletny brak szacunku dla RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ.

   Egzorcyzmy służą do ZWALCZANIA SZATANA KTÓRY LUDZI OPĘTAŁ a nie do pomocy psychologicznej osobom zaburzonym.

   To co proponujesz i to co robią ci psychologowie to BLUŹNIERSTWO PRZECIWKO ŚWIĘTEJ WIERZE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Chociażby Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. W mojej diecezji konsultacja z psychiatrą lub psychologiem jest obowiązkowa przed wizytą u egzorcysty. Tak więc odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak się dzieje z każdym, kto trafia do ks. Grefkowicza.

   Poza tym psycholog i kumpel egzorcysty-erotomana "potwierdził", że Irena jest najprawdopodobniej opętana.

   Uważam też, że jeżeli już ktokolwiek ma trafić do egzorcysty, to obowiązkowo powinien go najpierw zbadać psychiatra. Będę się tego domagał od władz kościelnych. Zawsze to lepiej, jeśli taki człowiek trafi do lekarza chociaż raz, niż jak go mają ciągać po piwnicach w ogóle bez żadnej kontroli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka: Zarzucasz Wykopkom brak szacunku do religii katolickiej jak wspomną o "szamanie". Ale w komentarzu pod koniec nagrania ks. prof. Andrzej Kobyliński sam mówi o tych praktykach, że to są "szamańskie eksperymenty". Trudno go osądzać o antykatolicyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stereotypowa-Blondynka:

   zdarza się że psycholog wysyła chorego na egzorcyzmy

   Bzdura.

 •  

  pokaż komentarz

  Pozdrawiam wszystkich wykopków, którzy tak szybko zweryfikowali prawdziwość tej informacji. Od miesiąca prowadzę rozmowy w tej sprawie, jeżdżę w miejsca, w których była i staram się to zweryfikować, żeby nie dać się wkręcić w jakiś fake. Ksiądz z UKSW, pani dr psychiatrii i ceniony dokumentalista dają jej wiarę. Ale @mango2018 ogarnął w 6 minut, że to wszystko bujda. Pomijam fakt, że samo nagranie trwa prawie godzinę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli chodzi o tą całą "Oazę", to słyszałem że też niezłe rzeczy się tam wyprawiały. Księża potrafili zabierać młodzież na stronę, żeby odprawiać jakieś modły i wyganiać złe duchy z osób które czytały Harrego Pottera lub słuchały takiej a nie innej muzyki. Ale to ładnych parę lat temu. Kinaczewa nakręciła o tym kiedyś vloga, było chyba też tego więcej na YT.

  •  

   pokaż komentarz

   @Borealny: Mam dobre i złe doświadczenia z Oazą. To jednak ogromny i zróżnicowany ruch. Natomiast z Ireną było dokładnie tak jak piszesz. "Wskazaniem" do skierowania na egzorcyzmy miał być w jej przypadku sposób ubierania, zainteresowanie fantastyką i czytanie książek o wampirach.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Abomination: Praktyki BDSM też są legalne. Tylko, że masz jakieś zasady, hasło bezpieczeństwa, etc. Nie może być tak, że jak Cię zaciągną do piwnicy w Kościele, to nagle tracisz swoje podstawowe prawa. Tym bardziej, że mówimy o działaniach ludzi, którzy posługują się autorytetem jednej z największych monoteistycznych religii na świecie i zdecydowania największego wyznania w tym kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  XXI wiek i egzorcyzmy, przeciez tych ludz powinno sie poddac leczeniu psychiatrycznemu xD