•  

  pokaż komentarz

  Poziom zadłużenia w Polsce to akurat ostatnia rzecz, o którą powinniśmy się martwić. Problemem bardziej jest to, że gdy mieliśmy pieniądze (co by nie mówić gdybyśmy nie mieli 500+ by nie wprowadzono ani nie rozszerzono) wydaliśmy je nie na najbardziej niezbędne rzeczy. Mogliśmy mieć dofinansowaną służbę zdrowia, zwiększoną kwotę wolną od podatku a poszło na bombelkowe. Nie jestem największym na tym portalu przeciwnikiem 500+(bardziej jego formy), ale te pieniądze można było zainwestować mądrzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: Niby tak ale czy naprawde?Zauwaz ze za platformy zadnych pieniedzy nie mozna bylo wydac madrzej bo uparcie twierdzili ze rezerw nie ma.Pis pokazal ze rezerwy owszem sa ale juz obiecal 500 plus i tym wygrywa wybory.
   Ot kolejny z praktycznie samych bledow platformy czyli chytry dwa razy traci.Mogli np zachowac te rezerwy i obnizyc podatek dochodowy, mogli zainwestowac w faktyczna budowe eletrowni atomowej ktora obiecywali.A umieli tylko klamac.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122: Z ich punktu widzenia to niestety korzystne zagranie, obniżanie podatków nie jest aż tak głosodajne jak rozdawnictwo. I to kolejny problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: Niekoniecznie, rozdawnictwa probowalo z sukcesem juz wielu a obnizenia podatkow juz chyba nikt.A takie obnizenie progi pit z 18% na 8% jednak wsrod osob pracujacych zrobiloby robote.Zwlaszcza ze na to zalapalby sie kazdy kto ma etat a takich jest wiecej niz tych od 500+.

   Inna sprawa ze pierwszy prog podatkowy powinien byc zlikwidowany calkowcie.W koncu i tak trzepia nas 22% vatem.
   Gdyby ktos w pisie myslal to to powinien byc ich krok aby wygrac trzecia kadencje.Takim manewrm zalapaliby sie na konstytucyjna wiekszosc pewnie.Upiekliby 2 pieczenie na jednym ogniu.Brak podnosenia minimalnej a mimo to ludzie zarobiliby 18% wiecej w skali roku.Wieksza kasa dla pracownika przy tym samym poziomie konkurencyjnosci.Ale niee po co pomyslec.Wiemy ze tego nie zrobi zadna partia.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122: Poprzedni rząd wiele rzeczy mógł zrobić lepiej. Nie da się jednak ukryć, że kilka miesięcy po tym jak doszli do władzy wybuchł kryzys gospodarczy na świecie i bezrobocie, które było już poniżej 10% wzrosło do 13-14% i dopiero na 2 miesiące przed wyborami w 2015 ponownie spadło poniżej 10%.
   Wszystkie wskaźniki dopiero zaczęły się poprawiać w 2014, czyli pod koniec drugiej kadencji. W pewnym sensie mieli ogromnego pecha, a i tak sporo rzeczy im się udało.

  •  

   pokaż komentarz

   Zauwaz ze za platformy zadnych pieniedzy nie mozna bylo wydac madrzej bo uparcie twierdzili ze rezerw nie ma.

   @premium122: bo nie było żadnych pieniędzy i teraz też nie ma, popatrz na budżety miast, Warszawa 1.5 miliarda na minusie. Kraków nie ma na komunikację i oświatę, Łódź 140 milionów mniej, Wrocław 120 milionów w dupę, Gdańsk minus 100 milionów i tak wszędzie. Szykują się wzrosty cen biletów w Warszawie czy Lublinie, są pewne w Krakowie, Rzeszowie, Płocku i Tarnowie. Są problemy z budowaniem obwodnic (np. Olsztyn rzutem na taśmę wycisnął środki z budżetu, w Warszawie wiadomo że już na pewno się nie uda), do tego taki Olsztyn mówi wprost że po okresie gwarancyjnym nie będzie w stanie utrzymać i serwisować infrastruktury tramwajowej (najmłodszej w kraju), nie mówiąc o tym że miała być rozbudowa...

   No ale na ch?% w infrastrukturę ładować, lepiej przejadać na bombelki. Te pieniądze są nam zap!%#%?@ane, to nie jest z "uszczelnienia VATu", to jest robienie długu, j%?@nie samorządów, podwyżki cen prądu, paliwa, inflacja czy wywozu śmieci. Cienko to wygląda niestety, wiem że PO też robiło część tych rzeczy ale oni mieli inną koniunkturę i jednak nie była to nawet w połowie skala tego co dzieje się teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   A takie obnizenie progi pit z 18% na 8% jednak wsrod osob pracujacych zrobiloby robote.Zwlaszcza ze na to zalapalby sie kazdy kto ma etat a takich jest wiecej niz tych od 500+.

   @premium122: Wielu by nie zrozumiało skąd wzięła się większa wypłata. Do tego masz 9 mln emerytów i rencistów, kilka milionów rolników z rodzinami oraz kilka milionów nieaktywnych zawodowo. Oni wszyscy bezpośrednio lub pośrednio zobaczyli, że rząd daje gotówkę do ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silvestre_Cucumeris: No teraz c$!##we gospodarowanie samorzadow przyklejasz rzadowi.Ja np jestem z Poznania i widze jak za kazdej kadencji samorzad to wrecz nierzad.Ile mialy kosztowac inwestycje i jak rosly ich kloszty i zamiast trwac 2 lata trwaly po 6-7.Widzialem np jak to w naszym mpk zwalniali ludzi ktozy seriwosowali tramwaje i infrastrukture w ramach pensji a teraz robia to zewnetrzne firmy kasujace doslownie setki razy wiecej za to samo.Wielu samorzadowocw to powinno dawno siedziec i nagle by sie okazalo ze pieniadze sa.Podrywki cen pradu to tez masz dzieki platformie ktora podpisala co sie dalo w brukseli mimo ze kopacz sama mowila ze ceny skocza i to niedopuszczalne a i tak podpisala.A ze smieciami to juz chyba sam wiesz ze to jakis lewy monopol bo i tak wszytski idzie do jednej smieciarki z kazdego kontenera i konkurencji brak a w czechach ceny o polowe mniejsze.Acoz wielkiego platforma zrobila?Postawila najdrozsze w europie ayutostrady i do tego na kredyt.Daj spokoj.Mozna tego rzadu nie lubic ale poprzedni byl wybitnie chujowy.Zreszta nie przypominam sobie abysmy w ogole mieli jakis dobry rzad od 90 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   No teraz c?@#$we gospodarowanie samorzadow przyklejasz rzadowi.

   @premium122: nie, absolutnie nie, z tym trzeba coś zrobić, ale na pewno nie przerzucać na tych ludzi (znacznie) więcej kosztów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Silvestre_Cucumeris: Ale z drugiej strony jak bedziesz ich wiecznie sponsorowal to bedzie studnia bez dna co zawsze bedzie miala za malo.Bylaby odpowiedzialnosc karna dla samorzadowocow za wyniki finansowe to bysie moglo okazac ze wszystko gra jak powinno.A tak jest przewalanie kasy podatnika i stekanie ze rzad za malo dotowal.Oczywiscie w rzadzie wystepuje identyczne zjawisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: Można je było po prostu zainwestować, a oni je zwyczajnie roztrwonili na konsumpcję.

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: Przecież te pieniądze zostałby przepite tak jak te za czasów PO gdy nie było 500+ ani zwrotów pieniędzy obywatelom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: pieniądze z 500 plus też są przepijane - zapraszam na głęboką prowincję, albo w biedniejsze rejony miast, np. w rejony familoków na śląsku.
   Powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rupertciak: Ale nie aż tak. Urzędnicy wyp?%?%#$ają kasę na głupoty, bo nie jest ich i dla nich to żaden problem robić ławki w parku za kilkadziesiąt tysięcy czy tor przeszkód dla więźniów za 300k

  •  

   pokaż komentarz

   Zauwaz ze za platform

   @premium122: uuu a za PEŁO

   A tak na serio, dość już tego pieprzenia co było za PEŁO
   PiSowni niedługo mija 5 lat u władzy, pełni władzy o czy warto wspomnieć, więc bez koalicjanta, i za obecną sytuacje należy rozliczać PiS.
   A prawda jest okrutna.
   Trafili na najlepszy okres w powojennej Polsce, trafili na gigantyczny wzrost, dodatkowo dostali taki mandat zaufania od ludzi, jak żadna inna partia - i przep!%$!%$ili wszystko, nie zbudowali kompletnie nic, a dosłownie każdy sektor jest gorszy niż zastali.

   Naprawili służbę zdrowia? Może wojsko? A może rozwiązali problemy energetyczne? - nie, to wszystko jest jeszcze w gorszym stanie niż zastali.
   No dobra, a co z pensjami? - rośnie jedynie w Warszawie i kilku miastach, a mediana krajowych zarobków dalej jest na końcu Europy.
   Może zmniejszyli podatki? - jeden i to o jeden punkt procentowy i PiT do 26 roku, - a co z II progiem?
   Zamiast tego zaserwowali nam masę dodatkowych opłat i danin.

   AAAA. Już wiem,,, wszystko poszło na inwestycję? - tylko które, bo przez 5 lat kompletnie nic nie zrobili.

   Dość mówienia..a za PEŁO ...a raczej czas się zastanowić dlaczego po 5 latach jedyne co PiS zrobiło to rozdawnictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Niby tak ale czy naprawde?Zauwaz ze za platformy zadnych pieniedzy nie mozna bylo wydac madrzej bo uparcie twierdzili ze rezerw nie ma.Pis pokazal ze rezerwy owszem sa ale juz obiecal 500 plus i tym wygrywa wybory.

   @premium122: rozumiesz znaczenie słowa REZERWA?

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm

   Mogliśmy mieć dofinansowaną służbę zdrowia
   I co jeszcze, może też ZUS? Reforma jest potrzebna, a nie dorzucanie więcej pieniędzy do dziury xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ale byl ogromny prgram inwestycyjny, a same waroryzacje były ogromne. 90 zl w 2008, gdy najniższa renta była na poziomie 630 zl

  •  

   pokaż komentarz

   Trafili na najlepszy okres w powojennej Polsce, trafili na gigantyczny wzrost, dodatkowo dostali taki mandat zaufania od ludzi, jak żadna inna partia - i przep?%?@?#ili wszystko, nie zbudowali kompletnie nic, a dosłownie każdy sektor jest gorszy niż zastali.

   @mango2018:

   Nie wiem czy kojarzysz ale minister finansów z czasów przed PiSem twierdził że nie da się rozdać 500plus bo wtedy dziura budżetowa skoczy do 100mld rocznie i uwaga jak to przeliczył ?? No za PO zadłużenie roczne bez 500+ wynosiło między 40-80mld do których tamten Pan dodał koszty 500+. Mamy aktualnie 500+ i mniejsze zadłużenie rok roczne dzięki ustawom PO przygotowanym X lat przed utratą władzy i wprowadzonymi 1 rok po zmianie władzy XD

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: ...albo moglibyśmy mieć atom i uniezależnić się energetycznie od merkelowej... @premium122: Osoby które nie pracują lub są bezrobotne i nie przepracowały minimum 10 lat nie powinny mieć prawa głosu :D

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Ja sie nawet z toba moge zgodzic, chociaz moje obciazenia podatkowe nie wzrosly w zaden spsob od czasu gdy pojawil sie pis.Z tym ze trzeba mowic "za po" bo ta platforma ciagle jest i nie chodzi chyba o to aby sie co 8 lat te partie wymienialy u steru?
   Zyczylbym sobie po takich 2 kadencjach gonic dziadow jednych czy drugich a tak bedzie tylko karuzela.

 •  

  pokaż komentarz

  Poziom zadłużenia w Polsce to akurat ostatnia rzecz, o którą powinniśmy się martwić. Problemem bardziej jest to, że gdy mieliśmy pieniądze (co by nie mówić gdybyśmy nie mieli 500+ by nie wprowadzono ani nie rozszerzono) wydaliśmy je nie na najbardziej niezbędne rzeczy. Mogliśmy mieć dofinansowaną służbę zdrowia, zwiększoną kwotę wolną od podatku a poszło na bombelkowe. Nie jestem największym na tym portalu przeciwnikiem 500+(bardziej jego formy), ale te pieniądze można było zainwestować mądrzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: takie p%!!@%%olo.... tyle lat nie było 500+ a syf w NFS jest od momentu jego powstania. Myślisz, że gdyby rządziło PO i nie wprowadzili 500+ to by to inaczej wyglądało?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 no jakoś jak wcześniej rządził PiS też nie było 500plus, a wszystko wyglądało tak samo źle jak za PO. Dziwi mnie ze patrzysz na to zero jedynkowo. Gdyby nie przejedzone środki na programy socjalne, to wszystkie małe elementy ekonomiczne by lepiej stały, oczywiście to przy założeniu że środki te nie zostały by wpakowane w jakiś konkretny cel :) gdyby zaś twoja teoria bylaby prawdziwa (o zgrozo) to równie dobrze można by rozdawać wręcz nieskończoność ilości kasy komukolwiek mówiąc że ''jeżeli ich nie rozdamy, I tak zostaną zmarnowane'', co samo w sobie i tak jest jakaś plotka i manipulacja, bo słaba kondycję NFZ widzi każdy odwiedzający szpital.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne: No nie wiem. Ja uważam, że zwykli ludzie lepiej wydadzą swoje pieniądze, niż typowi polscy urzędnicy, bo to przecież nie ich własność, więc co za różnica widać kilkadziesiąt tysięcy na jakąś postępową ławkę czy coś w tym stylu? Oni się nie liczą z kasą. Wywalają grube miliony na jakieś beznadziejne przetargi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 gdybyś tak uważał to byś był przeciwny 500 plus a byś optowal za zmniejszeniem jakiegoś podatku lub daniny. Jeżeli założymy że 500plus to nasze pieniądze, to przecież dostajemy ich mniej niż mamy faktycznie, bo spora część kasy jest przejadana przez administrację, która te pieniądze rozdaje. Nie wspominając już ze cześć ludzi (ci z dziećmi) dostają te kasę, a część nie, więc tyle w kwestii optymalnosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne:

   słaba kondycję NFZ widzi każdy odwiedzający szpital.

   Słaba kondycja NFZ jest spowodowana wyłącznie śmiesznie niskimi, jak na standardy europejskie i oczekiwane przez nas, pacjentów, standardy, składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Płaćmy 15%, jak np. Niemcy, a będzie lepiej. Jak na szczupłe środki, którym fundusz dysponuje, to nasza służba zdrowia działa zaskakująco dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne: ale koszt obsługi 500+ to mały % całej sumy wydanej polakom, więc zdecydowana większość trafia w ręce ludzi, a nie jak wcześniej, całość w ręce urzędników i polityków. Poza tym koszt obsługi 500+ to w dużej mierze wypłaty dla urzędników, a więc też nie najgorzej. Najgorzej jest wtedy gdy gigantyczne pieniądze są wywalane na niepotrzebne głupoty, a o to nie trudno u urzędników. Moim zdaniem, im mniej kasy mają urzędnicy tym lepiej, bo mniej mogą wydać na głupoty. W Polsce odpowiedzialność urzędnika jest żadna, więc nawet się nie musza starać żeby coś zrobić dobrze. Nawet jak zrobią coś skrajnie nieopłacalnego to co najwyżej będzie główna z płomieniem na wykopie, a karawana jedzie dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 ech, ale jak niby wcześniej? Naprawdę wierzysz że jakoś magicznie się te środki nagle pojawiły za sprawą magicznych działań Pisu ? Dla szybkiego przykładu, PO rządzilo za kryzysu i słabej koniunktury, to tego nie mieli. Przyszedł PiS za lepszej, czyli większe wpływy od podatków i zaczął na to wydawać. To tak na szybko bo też splaszczam sprawę, ale przeraża mnie ze ty naprawdę uważasz że PiS ma bardziej wydajna i efektywna biurokracje, skoro to ci Sami Polacy XD ci sami urzędnicy na których narzekasz nie wyciegneliby nagle tylu miliardów, z samej efektywności wydawania pieniędzy, zwłaszcza jak widzimy że PiS tak samo sypie na wspomniane przez ciebie przetargi słabo kasę, jak sypaly poprzednie rządy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne: Czyli nie uważasz, że PIS uszczelnił vat i dzięki temu odzyskał sporo kasy od oszustów podatkowych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 uszczelnienie vatu to kropla w morzu, jeżeli patrzymy na koszty 500plus. Nawet nie ma co tego łączyć, bo sumy są nieporównywalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Uszczelnił powiadasz? Pewnie koledzy Banasia bardzo się tym przejęli ( ͡º ͜ʖ͡º)

   A ja też jestem za 500+, ale w formie państwo nie zabiera, a nie państwo łaskawie "daje".

  •  

   pokaż komentarz

   @Hawthorne: @Kulek1981: Macie jakieś dane na ten temat? Bo MF podawało całkiem co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   Mogliśmy mieć dofinansowaną służbę zdrowia

   @jwilhelm: Wiem, ze to na tym portalu niepopularna, ale wyp!#@!$?enie tego w sluzbe zdrowia przy obecnych rozwiazaniach byłoby takim samym, albo gorszym marnotrastwem. Na pewno to by nie była inwestycja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: To tak jak byś mieszkał w rozpadającej się ruinie, dostał spadek a całą kasę przej!%%ł na imprezy zamiast na remont. Jak sądzisz czy twoja sytuacja się zatem polepszyła ?

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli nie uważasz, że PIS uszczelnił vat i dzięki temu odzyskał sporo kasy od oszustów podatkowych?

   @Marek1991: BUHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!!

   PiS uszczelnił VAT i z tego jest 500 plus - normalnie żart roku. - trzeba być naprawdę mało rozumnym człowiekiem, żeby sądzić, że to prawda.

   A skoro jest choć część osób, które nie wiedzą skąd jest 500+ to wytłucze:

   -w fazę dobrych zarobków weszli ludzie urodzeni w latach 85-93 - czyli nie pamiętających komuny, mających szanse skończyć dobrą uczelnie i zdobyć pewne zawodowe doświadczanie. Tych wszystkich ludzi wyruchano w dupsko bez kropli wazeliny zostawiając II próg podatkowy.
   -dalej II próg - nie ruszany, mimo, że zarobki wzrosły
   -przedsiębiorcy ? - oni to nawet już cukinii nie czują, bo tyłki tak wyrobione

   -dodatkowo PiS nie wybudował nic, żadna inwestycja nie była poczyniona
   -olano służbę zdrowia
   -zamrożono zarobki w administracji

  •  

   pokaż komentarz

   @jwilhelm: można było zwiększyć becikowe np na 5000 zł za dziecko, a nie dawać 500 * 12 * 18 = 108 tysięcy na rodzinę.

 •  

  pokaż komentarz

  Rząd PiS to rząd straconej szansy.
  A dług będzie rosnąć, bo póki co nie widać końca szaleństwa PiS w rozdawaniu nie swoich pieniędzy.
  Zresztą to już widać teraz, jak rząd szuka rozpaczliwie kasy wszędzie gdzie tylko się da, a opcji coraz mniej.
  Dodatkowo szykuje się spowolnienie gospodarcze.
  Oj ciekawie będzie, ciekawie.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdy czytam opowieści o tych wspaniałych wizjach, skojarzył mi się ten obrazek.

  źródło: Baśnie 500 i ....jpg