•  

  pokaż komentarz

  Poważnie? Dadzą sobie radę bez amerykańskich komputerów? Telefonów? Oprogramowania?

  •  

   pokaż komentarz

   Poważnie? Dadzą sobie radę bez amerykańskich komputerów? Telefonów? Oprogramowania?

   @Nieszkodnik: jesli wszyscy beda myslec w taki sposob to z pewnoscia nikt nigdy nie bedzie mogl dac rady bez amerykanskiego oprogramowania i calej ich technologii.

   Czy Chinom sie uda? Mozliwe. Wykopowicze wysmiewaja to, ze Rosja tworzy swoj "wlasny internet", ale to jest wlasnie to co Chiny chca zrobic - samodzielnosc technologiczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: przez wiele lat Chińczycy posyłali swoich specjalistów na amerykańskie uczelnie. Amerykańskie firmy bagatelizowały chińską zaradność i dostarczały technologię produkcji skuszone niską ceną pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: @Zhukov: Rosja ma też swoje własne komputery. Co prawda wydajność nie zachwyca jednak jest to ich własna konstrukcja i nie są zależni od amerykańskich firm jak Intel, AMD itd. Podobnie jest z systemem bankowym. Rosjanie mają własny "wewnętrzny SWIFT" ponadto niedawno czytałem, że rosyjskie banki podłączyły się też do chińskiego odpowiednika SWIFT - systemu CIPS (China International Payments System). Nawet kontrakty na ropę/gaz nie były już zawierane w dolarze (odejście od systemu Bretton Woods) a w chińskich juanach.

   https://www.rp.pl/Banki/190329404-Rosja-wybiera-chinski-SWIFT.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik amerykańskich telefonów, i komputerów? Jakich? Pytanie czy Amerykanie dadzą radę bez chińskich podzespołów. Zablokuja sprzedaż gigantom i w przyszłym roku iphon będzie po 12k

  •  

   pokaż komentarz

   @FuzzyWuzzy_: ee towarzyszu: Rosja swoje to ma ale liczydlo na zakretki od wodki. Putin uzywa starego Windowsa Xp. Administracja miala plan przesiasc sie na linuksa ale nie dali rady.

  •  

   pokaż komentarz

   @FuzzyWuzzy_: no z tym "własna konstrukcja" to bym nie szalał. Rozwój chińskich procesorów bazuje mocno na kradzieży intelektualnej projektów od AMD. AMD jakiś czas temu udzieliło Chińczykom licencji na wytwarzanie 1 generacji procesorów epyc. Chińczycy jak to mają w zwyczaju podj$%#li co potrzebowali z projektu i zaczęli klepac coś swojego. Wszystko byłoby fajnie jednak... Jedyne co udało im się wyciągnąć z tego to konkurenta dla i5 7400 i to tylko jeśli Chińczycy mówią prawdę, a w to też można wątpić. Także mając całkiem dobra bazę wyjściową udało im się ulepic jakieś gówno. Do tego AMD wycofało się z udzielania licencji i Chińczycy nie mogą liczyć na dostęp do kolejnych generacji procesorów AMD. Także z tą niezależnością to może dla Grazyn w biurach co używały Worda ale do jakichś poważniejszych zastosowań to lipa straszna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: oni tak, pytanie jak USA poradzi sobie bez chińskich fabryk :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Szopa_szopa: Nigdzie nie pisałem o chińskich procesorach a jedynie o rosyjskich. Nie wiem też za co dostaje minusy skoro przytoczyłem fakty, ale najwyraźniej na wypoku to norma.

   Odnośnie Chin, to oczywiste, że kradną i kopiują technologie, jednak czy robią coś czego nie robiły wcześniej państwa zachodnie? Pozwolę sobie przytoczyć mój wcześniejszy komentarz.

   Szpiegostwo przemysłowe jest tak stare, jak ludzka cywilizacja. Stany Zjednoczone zanim zostały potęgą też kradły i kopiowały projekty maszyn i inne technologie, podobnie zresztą jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy itd. Warto poczytać jak np. kradziono słynne XVIII-wieczne wynalazki. Po II WŚ każdy kto mógł kradł technologię od Niemiec. W czasach zimnej wojny również kradli od siebie technologie. Obecnie niewiele się zmieniło od tego czasu. Różnica polega na tym, że państwa, które same nie postępowały moralnie i uczciwie mówią teraz o jakiś zasadach i transparentności.

   Warto też dodać, że zachodnie korporacje skuszone niskimi kosztami pracy same dały im technologie na tacy. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wliczyły to sobie w koszty. Czego nie brały pod uwagę to sytuacja, w której tak szybko wyrośnie im chiński konkurent, który skutecznie nawiążę z nimi rywalizację i podbierze im znaczną część rynku. Huawei doszedł do takiego poziomu, że już nawet nie musi kraść, bo sam przoduje w rozwoju niektórych technologii.

   Widoczny jest tutaj również wpływ amerykańskiego stylu zarządzania, który stawia na zysk w krótkim terminie podczas gdy chiny patrzą długoterminowo. Jaki jest tego rezultat wszyscy widzimy...

  •  

   pokaż komentarz

   @dzejdzejdzej: bzdura. USA mają know how a wyprodukować można wszędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WykoZakop: ta, bo android nie jest amerykanski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Chińczycy już pokazali że potrafią - chociażby HarmonyOS od Huaweia. Technologię wytwarzania procesorów ukradli, większość ich procesorów jest bazowane na zachodnim projekcie - co w sumie nie jest trudne jeśli jesteś fabryką świata i plany/technologie muszą być w Chinach chociażby załadowane do maszyn obrabiających.

   Ja jestem bardziej ciekawy co USA zrobi jak obetną sprzedaż rzadkich metali do produkcji elektroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4 koszt przeniesienia fabryki, zatrudnienia wyszkolenia i wdrożenia pracowników itd. Koszt nowego iphona to 12k przy tym procesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzejdzejdzej: Część fabryk już poszła do Wietnamu bo Chiny się robią coraz droższe. Mnie akurat koszt nowego Iphona mało interesuje - USA może gdzie indziej produkować swoje produkty.

  •  

   pokaż komentarz

   @login-jest-zajety: A widziałeś Ty chociaż ten HarmonyOS? Procesory to kolego jeśli mowa o komputerach produkuje się na Tajwanie i w USA (odpowiednio AMD i Intel).

  •  

   pokaż komentarz

   Dadzą sobie radę bez amerykańskich komputerów? Telefonów? Oprogramowania?

   @Nieszkodnik: tak. Nawet jeśli kosztem mniejszej wydajności co nie jest tak dużym problemem jakby się mogło wydawać.

   to jest wlasnie to co Chiny chca zrobic - samodzielnosc technologiczna.

   @Zhukov: program "Made in China 2025" i ogromne nakłady w rozwój technologii. Gdy Unia Europejska wydaje pieniądze na Gender Studies w tym czasie Chiny wydają, według różnych źródeł około 90 miliardów dolarów na technologię produkcji własnych półprzewodników.

   przez wiele lat Chińczycy posyłali swoich specjalistów na amerykańskie uczelnie

   @EtaCarinae: kiedyś IBM przyjął u siebie delegację z Japonii i ci ukradli im know-how produkcji tranzystorów.

   kontrakty na ropę/gaz nie były już zawierane w dolarze (odejście od systemu Bretton Woods) a w chińskich juanach.

   @FuzzyWuzzy_: utrzymanie petrodolara jest być albo nie być dla USA. Dlatego wojna już trwa, bez wystrzelenia jednego pocisku. XXI wiek, wojny przybrały inny wymiar.

   Rozwój chińskich procesorów bazuje mocno na kradzieży intelektualnej projektów od AMD

   @Szopa_szopa: podobnie jak rozwój elektroniki w Japonii zbudowany o kradzież, bardziej naiwność IBM.

   pytanie jak USA poradzi sobie bez chińskich fabryk

   @hiperchimera: pytanie powinno brzmieć jak USA poradzi sobie gdy Chiny zdobędą know-how i wyprzedzą Zachód

  •  

   pokaż komentarz

   Chińczycy już pokazali że potrafią - chociażby HarmonyOS od Huaweia.

   @login-jest-zajety: Stworzenie pochodnej linuxa a stworzenie od zera procesora to dwie zupełnie różne rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4 ciebie nie interesuje, mnie nie interesuje, ale kilka mln ludzi jednak interesuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzejdzejdzej: Te kilka milionów kupi sprzęt Apple choćby podrożał o 50%

  •  

   pokaż komentarz

   @bungaBunga: Dla Chin to strategiczne i bez znaczenia.

   @ediz4: Nie widziałem, widziałem tyle ile pokazali, ale w momencie kiedy USA narzuca sankcje odcinając z dnia na dzień Huawei od Androida myślę że kraj, który jak ZSRR siłę upatruje w ludziach i nie liczy się z nimi poświęcił odpowiednio wiele środków i zasobów ludzkich by takie oprogramowanie powstało przy użyciu najskrajniejszej odmiany extreme programming.

   Napisałeś:

   Procesory to kolego jeśli mowa o komputerach produkuje się na Tajwanie i w USA (odpowiednio AMD i Intel).

   hmm...
   Intel:

   Intel has manufacturing and assembly/test facilities in China, Israel, Ireland, Malaysia, Vietnam, and the United States of America; all facilities follow the Intel quality standards. For more details check Global Manufacturing at Intel.

   AMD:

   AMD doesn't manufacture their chips any longer, but GlobalFoundries, the former AMD fab division, have fabs in the US, Germany, and Singapore. AMDs assembly plants, which are in the process of being sold off, are in places like China, Malaysia, and Vietnam (like Intel).

   EOT z mojej strony panie kolego ekspert.

  •  

   pokaż komentarz

   @login-jest-zajety:

   Ja jestem bardziej ciekawy co USA zrobi jak obetną sprzedaż rzadkich metali do produkcji elektroniki.

   Chiny nie mają monopolu na tym polu, są głównym rozgrywającym ze względu na dumping cenowy który przez lata stosowały. Jak podnieśli ceny Japonii 10x to ta poszukała nowych dostawców i przy okazji odkryła złoże tych surowców na własnym terytorium z zapasem na 700 lat. Jest obecnie amerykańska firma która, uwaga, wydobywa ziemie rzadkie w USA i wysyła je do przetworzenia w Chinach, do czasu aż nie uruchomi własnego kompleksu.

  •  

   pokaż komentarz

   @exferis: I tutaj się kajam i posypuję głowę popiołem bo najpierw napisałem a dopiero później sprawdziłem. Sporo surowców też jest wydobywanych w Afryce a chyba Chiny nie mają aż takiej strefy wpływów by jakkolwiek zaszkodzić USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: jeszcze tylko dodam że Tajwan to inaczej Republika Chińska, Chińskie Tajpej.

  •  

   pokaż komentarz

   @login-jest-zajety: Oddzielny kraj z własnym rządem i wojskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: jak najbardziej, ale nazwa nie pochodzi znikąd. Chińczykom łatwiej zinfiltrować wywiadem taki Tajwan niż USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @login-jest-zajety:

   Intel has manufacturing and assembly/test facilities in China, Israel, Ireland, Malaysia, Vietnam, and the United States of America; all facilities follow the Intel quality standards. For more details check Global Manufacturing at Intel....
   No - assembly/test panie specjalista. We własnym fabrykach. Przy AMD to samo - same rdzenie robi się na Tajwanie. Składa do kupy może i nawet w Chinach - niewiele to zmienia. Czapki można nawet w Polsce nakładać i pakować do pudełek. Wszak sami Chińczycy swoje CPU produkują uwaga - na Tajwanie bo sami nie mają takiej technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   jak najbardziej, ale nazwa nie pochodzi znikąd. Chińczykom łatwiej zinfiltrować wywiadem taki Tajwan niż USA.

   @login-jest-zajety: Inflitrować i owszem ale nadal tam nie rządzą i nie mogą swobodnie korzystać z ich technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy Unia Europejska wydaje pieniądze na Gender Studies w tym czasie Chiny wydają, według różnych źródeł około 90 miliardów dolarów na technologię produkcji własnych półprzewodników.
   @sodomek: Unia robi to samo. Choćby Europejska Inicjatywa Procesorowa pracuje nad "europejskim" procesorem. A to tylko jedna z wielu rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: panie ekspert znowu pan się z prawdą mija. To, że nie rządzą nie znaczy że nie wykorzystują szpiegostwa gospodarczego jako podstawowego narzędzia właściwie. Jak najbardziej Chiny również wykorzystują m.in. Tajwan i Malezję do produkcji, szczerze wątpię że dlatego bo nie mogą sobie sami poradzić z produkcją, raczej mają tam też rynki zbytu. Ewentualnie póki co taniej wykorzystywać istniejące linie produkcyjne niż budować swoje - ale w razie zagrożenia szybciutko postawią swoje.

   FeiTeng (飞腾, fēiténg) is the name of several computer central processing units designed and produced in China for supercomputing applications.

   Sunway, or ShenWei, (Chinese: 神威), is a series of computer microprocessors, developed by Jiāngnán Computing Lab (江南计算技术研究所) in Wuxi, China. It uses a reduced instruction set computing (RISC) architecture, but details are still sparse.

   Zhaoxin. Zhaoxin (Shanghai Zhaoxin Semiconductor Co., Ltd. Chinese: 兆芯; pinyin: Zhàoxīn) is a fabless semiconductor company, created in 2013 as a joint venture between VIA Technologies and the Shanghai Municipal Government. The company creates x86 compatible CPUs.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak najbardziej Chiny również wykorzystują m.in. Tajwan i Malezję do produkcji, szczerze wątpię że dlatego bo nie mogą sobie sami poradzić z produkcją, raczej mają tam też rynki zbytu.

   @login-jest-zajety: Serio Tajwan czy Malezja jest według Ciebie rynkiem zbytu dla chińskich procesorów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: ile inwestujemy? Gdzie jesteśmy w produkcji własnych układów scalonych/tranzystorów/półprzewodników/procesorów. Gdzie jesteśmy? W lesie.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozwój chińskich procesorów bazuje mocno na kradzieży intelektualnej projektów od AMD.

   @Szopa_szopa: co do kradzieży intelektualnej projektów to masz absolutną rację i to w każdym możliwym dziale gospodarki.
   ale co do procesorów to także sami potrafią zaprojektować i zbudować własną, niepowtarzalną i unikalną architekturę i do tego zbudować z tego najszybszy (ówcześnie) superkomputer.

  •  

   pokaż komentarz

   a wyprodukować można wszędzie

   @ediz4: niestety fabryka półprzewodników stawia pewne wymagania dotyczące lokalizacji, m.in. geologiczne. tak więc, nie wszędzie, tylko tam gdzie jest to technicznie możliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: Nie mówimy o fabryce półprzewodników a o montowni

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik amerykańskich telefonów, i komputerów? Jakich? Pytanie czy Amerykanie dadzą radę bez chińskich podzespołów. Zablokuja sprzedaż gigantom i w przyszłym roku iphon będzie po 12k

   @dzejdzejdzej: Jakich chińskich podzespołów? XDDDDD

   Chiny to jedna wielka montownia. Poważnie. Chińczycy nie potrafią wyprodukować niczego bardziej skomplikowanego od 555. Oni wszystko, od procesorów, aż do pamięci ściągają z USA, albo z Tajwanu albo innej Korei. U siebie tylko montują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szopa_szopa: Ale mówisz tylko o architekturze x86/AMD64. Chińczycy mają całkiem spore doświadczenie w produkcji i projektowaniu procesorów ARM, chociażby Mediatek który na rynku poczyna sobie coraz lepiej. Producent który jeszcze niedawno robił SoC o średniej wydajności w stosunku do konkurencji, bierze się teraz z powodzeniem za produkcję układów mobilnych do grania. Nie popieram w żadnym stopniu tego producenta - nie szanują licencji linuxa, dzięki której w ogóle mają szansę zaistnieć na rynku mobilnym zasłaniając się kodem który napisali do modularyzacji źródła dla danego SoC i urządzenia (prawdopodobnie) ale graczem na rynku procesorów są. Trzeba pamiętać, że do podstawowych zagadnień biurowych, czy nawet militarnych takie niezbyt wydajne układy są wystarczające, a to jest tak na prawdę 70-80% zastosowań komputerów aktualnie które stanowią jakieś "zagrożenie" dla drugiej strony (siła ognia i sprawne zarządzanie).

  •  

   pokaż komentarz

   Jakich chińskich podzespołów? XDDDDD

   Chiny to jedna wielka montownia. Poważnie. Chińczycy nie potrafią wyprodukować niczego bardziej skomplikowanego od 555. Oni wszystko, od procesorów, aż do pamięci ściągają z USA, albo z Tajwanu albo innej Korei. U siebie tylko montują.

   @multikonto69: zainteresuj się, proszę co chiny same projektują i budują, a potem wskazuj że to tylko montownia. tylko montownia to może była z 20 lat temu i jak widzę wszyscy naokoło tak zaklinają rzeczywistość, a potem zdziwienie że nagle najszybszym superkomputerem na świecie jest Sunway TaihuLight z własnymi procesorami.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4 a gdzie stany produkują polprzewodniki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dzejdzejdzej: głównie na Tajwanie, w korei i u siebie.
   @Mikoma: ARM to architektura brytyjskiej firmy która sprzedaje licencje. Produkcja CPU opartych o ARM z raczej forma tworzenia końcowej produkty z gotowych klocków.

 •  

  pokaż komentarz

  To istnieją jeszcze jakieś amerykańskie komputery? Myślałem, że już wszystko jest made in China.

 •  

  pokaż komentarz

  Kibicujcie Chinom, jak wygrają i staną się głównodowodzącym świata, to z fabryki nie wyjdziemy - będziemy orać na okrągło.

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny:

   Może dopiero wtedy nie będą niektórzy wyrzucać śmieci do lasu, bo będzie -500 punktów do ratingu obywatela, a kamery będą wszędzie nawet w lasach...

   Aczkolwiek ponura wizja i urzeczywistnienie filmu THX1138

   "Keep up the good work and prevent accidents!"

   https://m.youtube.com/watch?v=ik_WAfUpVKQ

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny: moim zdaniem żydy co żyją z wyzysku Polaków zamienią się miejscami z żółtkami i nic się dla nas nie zmieni¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny: A ja myślałem że komuniści dbają o robotników.

  •  

   pokaż komentarz

   Kibicujcie Chinom, jak wygrają i staną się głównodowodzącym świata, to z fabryki nie wyjdziemy - będziemy orać na okrągło.

   @oniryczny: bzdura. To Chiny mają być fabryką, my mamy być klientami na których się zarabia i dostawcami technologii do podpierdzielenia.

   Nie wiem też, czy gorzej jest, jak ktoś chce przejmować świat masową produkcją i zalewaniem świata swoimi towarami, jak Chiny, czy systemami finansowymi i masowym dodrukiem dolara jak USA.

   Z masowej produkcji Chin mamy tanie telefony i praktycznie każdy sprzęt, który nas otacza, a z machlojek finansowych mamy ciągłe zanikanie klasy średniej i inflację, bo pieniądze z dodruku trafiają w największej ilości do firm miliarderów.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem też, czy gorzej jest, jak ktoś chce przejmować świat masową produkcją i zalewaniem świata swoimi towarami, jak Chiny, czy systemami finansowymi i masowym dodrukiem dolara jak USA.

   @Strzelec_Kurpiowski:

   Oczywiście, że jest znacznie gorzej.
   Poszanowanie podstawowych praw, wolności słowa czy wyborów jest na totalnie dwóch różnych poziomach i jakkolwiek zły system USA by nie był, to każdy kto kibicuje Chinom czy Rosji powinien się ponownie zastanowić, w jakim świecie chce żyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, że jest znacznie gorzej.
   Poszanowanie podstawowych praw, wolności słowa czy wyborów jest na totalnie dwóch różnych poziomach i jakkolwiek zły system USA by nie był, to każdy kto kibicuje Chinom czy Rosji powinien się ponownie zastanowić, w jakim świecie chce żyć.


   @pawciow88: ja na pewno nie chcę żyć w świecie, gdzie jedno super państwo kontroluje wszystkie kluczowe systemy i zasoby strategiczne świata.

   Trzeba być upośledzonym, albo proamerykańskim trollem, żeby twierdzić, że jak USA nie kontroluje całego świata, to ten świat zaraz upadnie.

   Póki co Chiny siedzą u siebie i klepią smartfony, a USA nakłada na Europę, w tym i na Polskę cła i mówi że może je zdejmie, gdy będziemy się USA słuchać.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem też, czy gorzej jest, jak ktoś chce przejmować świat masową produkcją i zalewaniem świata swoimi towarami, jak Chiny, czy systemami finansowymi i masowym dodrukiem dolara jak USA.

   Z masowej produkcji Chin mamy tanie telefony i praktycznie każdy sprzęt, który nas otacza, a z machlojek finansowych mamy ciągłe zanikanie klasy średniej i inflację, bo pieniądze z dodruku trafiają w największej ilości do firm miliarderów.

   @Strzelec_Kurpiowski: gorzej będzie jak Rosja się obudzi że USA już nie jest tak silne jak kiedyś. Zawsze mnie fascynowało jakim tokiem myślenia trzeba iść aby chcieć by globalnym liderem było państwo totalitarne.

  •  

   pokaż komentarz

   gorzej będzie jak Rosja się obudzi że USA już nie jest tak silne jak kiedyś.

   @ediz4: a co ma Rosja do budzenia się? Rosja też nie jest tak silna jak kiedyś i nawet niektóre pojedyncze stany USA są od niej silniejsze?

   Zawsze mnie fascynowało jakim tokiem myślenia trzeba iść aby chcieć by globalnym liderem było państwo totalitarne.

   Totalitaryzm, to myślenie, że musi być jakieś jedno państwo, które ustala reguły na świecie i rozstawia innych po kątach.

   Ja jestem za decentralizacją.

  •  

   pokaż komentarz

   a co ma Rosja do budzenia się? Rosja też nie jest tak silna jak kiedyś i nawet niektóre pojedyncze stany USA są od niej silniejsze?

   @Strzelec_Kurpiowski: Rosja tylko czeka aż USA całkowicie wycofa się z Europy. A ich porażka z Chinami do tego doprowadzi.

   Totalitaryzm, to myślenie, że musi być jakieś jedno państwo, które ustala reguły na świecie i rozstawia innych po kątach.Ja jestem za decentralizacją....
   Ty myślisz że ich interesuje co Ty chcesz? To jest państwo które prowadzi obozy koncentracyjne a Ty myślisz że ich będzie interesowało twoje zdanie xD

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja tylko czeka aż USA całkowicie wycofa się z Europy. A ich porażka z Chinami do tego doprowadzi.

   @ediz4: to może Europa powinna przestać być upośledzonym dzieckiem świata i sama zacząć się bronić?

   Ty myślisz że ich interesuje co Ty chcesz? To jest państwo które prowadzi obozy koncentracyjne a Ty myślisz że ich będzie interesowało twoje zdanie xD

   Pewnie ich moje interesuje tak jak mnie twoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: No. Niech kraje bałtyckie sobie machną armię zdolną się obronić przed Rosją. No jest to możliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny: pierdu pierdu, niby dlaczego? klepiesz bzdury jak propaganda rodem ZSRR o "ZGNIŁYM ZACHODZIE"

   W obecnych czasach to USA jest rakiem świata, niszczy, gwałci, okrada państwa z ich surowców, więc czemu mam popierać ich politykę,

   bo ciebie jeszcze nie wydymali to znaczy ze są spoko goście?

   Polityka CHIN nastawiona jest na pokój i handel, bo ich gospodarka dziła dobrze podczas pokoju, gospodarka USA i Rosji nastawiona jest na wojnę i sprzedaż broni i wtedy się bogacą.

  •  

   pokaż komentarz

   No. Niech kraje bałtyckie sobie machną armię zdolną się obronić przed Rosją. No jest to możliwe.

   @ediz4: kraje bałtyckie są w UE.

  •  

   pokaż komentarz

   to z fabryki nie wyjdziemy - będziemy orać na okrągło.

   @oniryczny: czyli w sumie w Polsce bez zmian

  •  

   pokaż komentarz

   ja na pewno nie chcę żyć w świecie, gdzie jedno super państwo kontroluje wszystkie kluczowe systemy i zasoby strategiczne świata.

   @Strzelec_Kurpiowski: masz rację, ale co w zamian? dwa super-mocarstwa? to już przerabialiśmy, było niewesoło, owszem kwitł rynek schronów przeciw atomowych, ale wracać do tego to także upośledzenie.

   Trzeba być upośledzonym, albo proamerykańskim trollem, żeby twierdzić, że jak USA nie kontroluje całego świata, to ten świat zaraz upadnie.

   @Strzelec_Kurpiowski: masz rację, tylko czy jak to jednak chiny będą kontrolować świat zamiast usa, bo załóżmy że usa nie będzie, to będzie lepiej?

   Póki co Chiny siedzą u siebie i klepią smartfony,

   @Strzelec_Kurpiowski: chiny siedziały u siebie i "klepały smartfony" 20 lat temu. zaktualizuj dane.

   a USA nakłada na Europę, w tym i na Polskę cła i mówi że może je zdejmie, gdy będziemy się USA słuchać.

   @Strzelec_Kurpiowski: normalne w sytuacji jak produkcja, a więc i gospodarka i pieniądze sp$@#$!%ają ci z kraju jak poj$@$ne. i teraz już nie chodzi o jakieś tam gówniane koszulki czy trampki ale o praktycznie całość gospodarki. w takim wypadku zaczynasz od uszczelniania granic cłami. normalne.

 •  

  pokaż komentarz

  jak się doigrają to zablokują im internet w drugą stronę alibaba będzie warta 0 yuanów

  •  

   pokaż komentarz

   jak się doigrają to zablokują im internet w drugą stronę alibaba będzie warta 0 yuanów

   @zerohedge: masz na mysli AliExpress? Alibaba jest na rynek wewnetrzny Chin i robi o wiele wieksze przychody niz AliExpress na caly swiat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No i jak niby zablokuja internet? Ktos w USA wyciagnie kabel albo pobanuja domeny chinskie w USA i tak Chiny beda zablokowane czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   Alibaba jest na rynek wewnetrzny Chin i robi o wiele wieksze przychody niz AliExpress na caly swiat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Zhukov: Na moje oko Alibaba jest nastawione na hurt (nie tylko w Chinach), a AliExpress na detal (ale raczej nie w Chinach - ceny wyższe od lokalnych). Ale mogę się mylić...

  •  

   pokaż komentarz

   @gzkk z tego co pamiętam to Alibaba jest główną firmą a AliExpress jest na rynek zagraniczny. Alibaba to takie chińskie Google od handlu

  •  

   pokaż komentarz

   @gzkk: tak jak kolega @paw1470 - Alibaba jest glowna firma i jest skoncentrowana na wysylaniu produktow na swoj rodzimy, chinski rynek, zas AliExpress jest na wysylke na caly swiat. Alibaba sprzedaje hurtem oraz pojedyncze produkty. Wiekszosc Chinczykow korzysta z Taobao, ktore jest pod-spolka Alibaby, wiec jest sprawdzi sie produkty sprzedawanepojedynczo, Taobao bedzie na peirwszym miejscu w Chinach.

   Zabawne, ze dostales tyle plusow, a nikt nawet nie zweryfikowal tej informacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @zerohedge:
   "jak się doigrają to zablokują im internet" Dlatego Ruskie testują swój Internet.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhukov ktoś dał ci -1 więc zrobiłem na 0. Prawda nie jest najważniejsza bo liczy się tylko to co ktoś najpierw usłyszy. Ludzie nie ogarniają nadmiaru informacji. Zawsze chińczyk jest tym złym który sprzedaje za drogo okradając Polaków.
   Z tego co pamiętam to przy logowaniu na stronie AliExpress jest logo Alibaba. Chyba był też jakiś link z przekierowaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @paw1470: Po ta są plusy, żeby ukrywać nieprawdziwe wpisy i eksponować te sensowne, nie odwrotnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhukov: raczej przetną morski kabelek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @paw1470: dobrze, że miał -1 bo Alibaba nie jest skoncentrowana na rynku chińskim. Mozesz zamawiać tam w ilościach hurtowych na cały świat. Ba, zrobiłem nawet na tym całkiem sensowny interes bo majfrendy są w stanie Ci zrobić gównozegarek z fikuśnym logo Twojego pomysłu z ładnym pudełeczkiem, który możesz potem sprzedać Grażynkom na olx za dużo większą kasę.

  •  

   pokaż komentarz

   @paw1470

   z tego co pamiętam to Alibaba jest główną firmą a AliExpress jest na rynek zagraniczny. Alibaba to takie chińskie Google od handlu

   Dokładnie tak jest + jeszcze jest Alibaba Cloud,
   także jeszcze i powierzchnia dyskowa

   Bardzo mądry naród ci Chińczycy

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1577108052711.opera.browser.png

  •  

   pokaż komentarz

   dobrze, że miał -1 bo Alibaba nie jest skoncentrowana na rynku chińskim. Mozesz zamawiać tam w ilościach hurtowych na cały świat.

   @MH_00: mozesz tez kupujacym z USA i kupic cos na allegro.pl, ale czy to oznacza, ze allegro.pl jest skoncentrowane na wysylce za granice? ¯\_(ツ)_/¯ Od tego masz inne firmy i w wypadku Chiny to jest wlasnie AliExpress - nigdzie nie napisalem, ze nie mozna kupowac z Polski na Alibaba. Wlasnie takie osoby jak Ty ktore dopisuja sobie daja minusy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ego44: i co im da swoj internet, jak sie nie polacza z niczym poza chinami?

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2: Czyli z największą potęgą za chwilę. Oni plus Chiny i Usrael ma problem, ale ta konfioguracja nie jest jeszcze pewna.

  •  

   pokaż komentarz

   tak jak kolega @paw1470 - Alibaba jest glowna firma

   @Zhukov: Zgadza się i sam go za to plusowałem.

   jest skoncentrowana na wysylaniu produktow na swoj rodzimy, chinski rynek,
   zas AliExpress jest na wysylke na caly swiat. Alibaba sprzedaje hurtem oraz pojedyncze produkty.


   Jeszcze raz... Alibaba nie ogranicza sie tylko do rynku chińskiego. Za granicę też stamtąd wysyłają . A przede wszystkim jest to platforma B2B/hurt i jest tam mnustwo narzędzi przydatnych do tego celu.
   Tak, na Alibaba można kupić pojedyńcze produkty, ale IMO nie ma to większego sensu - najlepsi dostawcy nie bawia się tam w detal.

   Tak Aliexpress wysyła na cały świat, ale jest to przede wszystkim platforma B2C/detal. Jakies zabawy w opinie o produktach, komentarze i.t.p. i.t.d.

   Wiekszosc Chinczykow korzysta z Taobao, ktore jest pod-spolka Alibaby, wiec jest sprawdzi sie produkty sprzedawanepojedynczo, Taobao bedzie na peirwszym miejscu w Chinach.

   Zgadza się.

   Zabawne, ze dostales tyle plusow, a nikt nawet nie zweryfikowal tej informacji.

   LOL. I oczywiście nie miało to żadnego związku z tym, że mój komentarz był bliższy rzeczywistości i prostował Twoje nieprawdziwe informacje o Alibaba :P

   źródło: Screenshot_2019-12-23 Alibaba Seller Channel.png

  •  

   pokaż komentarz

   @paw1470 kolega wyżej ma rację, aliexpress to detal a Alibaba to dla tych co biorą duże ilości sprawdź jakie ilości nieraz trzeba brać, i każdy pisze ile może wyprodukować na miesiąc

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze raz... Alibaba nie ogranicza sie tylko do rynku chińskiego

   @gzkk: OK, rozumiem to, ale czy ja gdzies napisalem, ze ogranicza sie tylko do rynku chinskiego? Jest na niego nastawiony/skoncentrowany, ale to nie oznacza, ze tylko tam istnieje i klienci sa jedynie z Chin. Alibaba otworzyl (otworzylo? nie wiem jak to odmienic :P) sie na caly swiat, ale wciaz wiekszosc pieniedzy przeplywajace przez Alibaba pochodzi z ichniejszego, chinskiego rynku. Moja cala wypowiedzi bazuje wlasnie na tym stwierdzeniu i pisanie, ze ktos z Polski kupuje u nich produkty nie oznacza to, ze odciecie internetu moze zmienic cokolwiek, poniewaz wciaz lwia czesc przeplywu pieniedzy bedzie we wewnetrznym obiegu Chin.

   Najnowszy raport:
   https://www.alibabagroup.com/en/news/press_pdf/p191101.pdf

   LOL. I oczywiście nie miało to żadnego związku z tym, że mój komentarz był bliższy rzeczywistości i prostował Twoje nieprawdziwe informacje o Alibaba :P

   Moj komentarz, ktory wedlug Ciebie zawiera nieprawdziwa informacje:

   Alibaba jest na rynek wewnetrzny Chin

   Moj komentarz, ktory by zawieral prawdziwa informacje:

   Alibaba jest nastawiony na rynek wewnetrzny Chin

   Sek w tym, ze moj oryginalny post nie zawiera informacji jakoby osoby z zewnatrz Chin nie moglby korzystac z niego, ale rozumiem, ze to mogloby wprowadzic w blad i zle zintepretowac :P

  •  

   pokaż komentarz

   ale czy ja gdzies napisalem, ze ogranicza sie tylko do rynku chinskiego?

   @Zhukov: Tak, napisałeś:

   Alibaba jest na rynek wewnetrzny Chin

   Z mojej strony EOT.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirekmk1984 nie napisałem że się z tym nie zgadzam tylko uzupełniłem informacje o zależności miedzy nimi. Alibaba to głównie hurt jak wszyscy piszą ale ludzie pisali że kupowali pojedyncze sztuki i nie było problemów. Z tego co pamiętam to AliExpress ma więcej języków więc bardziej globalnie działa

  •  

   pokaż komentarz

   @Zhukov: nie masz racji. Alibaba to bardzo znana platforma handlu hurtowego na caly swiat, korzystałem z niej jeszczs zanim wpostal aliexpres. A dzis jak chcesz zrobix biznes na czyms fo znajdziesz na aliexpres to nie kupujesz tego tam tylko szukasz producenta (tak tak, czesto producenta) na alibabie i dogadujesz wiekszy interes.

  •  

   pokaż komentarz

   @paw1470 możesz miec rację, nigdy nie kupowałem na alibabie bo tam były tylko większe ilości ale trafiłem kiedyś na smartwatche i minimum zamówienie musiała wynosić 5 sztuk a nieraz 3 więc wiesz nie było źle ale już wtedy się opłacało kupić bo pamiętam że porównując ten sam smartwach na allegro z tym z alibaba jak kupowałeś 5 sztuk to cenowo wychodziło że ten 5 był za free a tu tylko zakup 5 sztuk a jak byś kupił ich 5000 tys albo i wiecej. Widziałem też kiedyś żarówki LED na zwykły gwint i cena wynosiła 1,2 dolara za sztukę cena początkowa ale jak już brałeś 10000 tys żarówek to cena schodziła do 0.3 dolara za sztukę. Powiem tylko że wtedy żarówki normalnie chodziły w sklepie po ok 20 zł w marketach w promocji były jakieś 15 zł to wiesz ile prowizji mają importerzy. Mając kapitał opłaca się importować gorzej jest z papierkami podatki cło itp musisz płacić od razu a nie jak sprzedasz

  •  

   pokaż komentarz

   Alibaba to bardzo znana platforma handlu hurtowego na caly swiat, korzystałem z niej jeszczs zanim wpostal aliexpres

   @Theczarek: juz sie wyzej rozpisalem na ten temat. Jesli Ci sie chce (wiem, ze troche jest tego czytania) to mozesz przeczytac.

  •  

   pokaż komentarz

   @silver2004: Przechowywać cokolwiek na Alibaba Cloud to jak łączyć się do banku z niezabezpieczonego, publicznego wi-fi.
   Wszystko na serwerach rządowych Chin po 15 sekundach od zakończenia uploadu

 •  

  pokaż komentarz

  no dobra, ale co Chinole zrobią jak im USA odetnie dostęp do globalnego DNS?
  wszystkie serwery root są w USA (co za dziwny zbieg okoliczności xD)

  •  

   pokaż komentarz

   @TwojStaryToKorniszon: Maja swój szeroko rozwinięty intranet. Po co im global dns skoro wszystkie usługi działają w sieci wewnętrznej?

   Btw jeśli usa tak zrobią to sami sobie strzela w stopę odcinajac się od chińskich uslug.

  •  

   pokaż komentarz

   @szefwszystkichszefow: jakich chinskich uslug? Ten intranet to obsluzy 800mln uzytkownikow? Wiekszosc pitoli takie bzdury, ze zeby bola. Pewnie ci sami podczas zimnej wojny bredzili o gospodarczej potedze zsrr.

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2: postawienie własnego internetu dla Chin będzie proste. Tu nie ma nic nadzwyczajnego, tyle że oznaczałoby pezpowrotny podział i utratę kontroli przez USA. To jakbyś chciał użyć broń która sama odetnie ci nogę. Dość szybko albo USA musiałoby się podzielić kontrolą albo mogłoby kontrolować tylko jeden z dostępnych.
   Nic nie broni mieć dwa internety; sądze że dostęp do torrentów, pornoli zachęciłby połowę biedniejszego świata lub tego co ma luźniejsze podejście do praw autorskich na przejście na niego.
   Połowa wykopków założyłoby sobie taki net.