•  

  pokaż komentarz

  Mniam mniam.... Namawiał, namawiał i namówił xd

 •  

  pokaż komentarz

  Dwa na trzy zagadnienia dotyczą ciepła. #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  @LukaszLamza: Podeślij proszę namiary do artykułu dotyczącego ciepła.
  Tak się zastanawiam...w artykule na pewno lepiej napisać o kolejnym mechanizmie przekazywania ciepła(PC). Jednak, czy tak na prawdę, to czy PC przez przez przewodnictwo oraz PC w wyniku efektu Casimira, nie wynikają z oddziaływań kwantowych pomiędzy cząsteczkami? Może więc bardziej ogólnie przewodnictwo należałoby nazwać PC w wyniku oddziaływań kwantowych pomiędzy sąsiednimi cząsteczkami? Lub rozszerzyć granicę stosowalności przewodnictwa do odległości działania tego efektu - podręczników nie trzeba będzie zmieniać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Trochę się czepiam, ale w 2:40 masz błąd - do konwekcji NATURALNEJ potrzebna jest grawitacja. Istnieje też konwekcja wymuszona (wykorzystanie wentylatora, pompy, czy w przypadku kawy wystarczy zdmuchnąć ciepłe powietrze znad lustra cieczy).

  •  

   pokaż komentarz

   @pejter: Już dodałem wszystkie źródła na YT, ale łap i tu:
   Źródła:
   1) Fong, K. Y., Li, H. K., Zhao, R., Yang, S., Wang, Y., & Zhang, X. (2019). Phonon heat transfer across a vacuum through quantum fluctuations. Nature, 576(7786), 243-247; https://doi.org/10.1038/s41586-019-1800-4
   2) Alcott, L. J., Mills, B. J., & Poulton, S. W. (2019). Stepwise Earth oxygenation is an inherent property of global biogeochemical cycling. Science, 366(6471), 1333-1337; https://doi.org/10.1126/science.aax6459
   3) Heifets, B. D., Salgado, J. S., Taylor, M. D., Hoerbelt, P., Pinto, D. F. C., Steinberg, E. E., ... & Malenka, R. C. (2019). Distinct neural mechanisms for the prosocial and rewarding properties of MDMA. Science Translational Medicine, Vol. 11, Issue 522, eaaw6435; https://doi.org/10.1126/scitranslmed.aaw6435

   Z tymi różnymi rodzajami wymiany ciepła to jest jak z wszystkim innym w fizyce - jak podłubać w definicjach, to można się rozszerzać i zawężać do woli. Bo zobacz - tak naprawdę konwekcja to w istocie sposób usprawniania przewodnictwa, tj. dopóki cieplejsza parcela płynu X nie przekaże tego ciepła - na drodze przewodnictwa! - chłodniejszej parceli płynu Y, to jeszcze nie jest wymiana ciepła, tylko transport materiału. :)

   Co do nowej, szerszej definicji... wszystko można, tylko po co? :) Jasne, w przypadku dwóch zderzających się cząstek, przekaz pędu w myśl dzisiejszej fizyki następuje na drodze "kwantowej", ale czy to nam więcej wyjaśnia, jeśli to obejmiemy jednym parasolem?

   Co do błędu - w sumie tak. Ale "konwekcja wymuszona" to jak dla mnie zwykła ściema. Taka z tego konwekcja jak ze świnki morskiej świnka.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale "konwekcja wymuszona" to jak dla mnie zwykła ściema.

   @LukaszLamza: Tylko, że tak piszą w podręcznikach ;). No i jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wymiany ciepła w technice - wszystkie chłodnice liczymy ze wzorów na ten rodzaj wymiany ciepła.

   > Bo zobacz - tak naprawdę konwekcja to w istocie sposób usprawniania przewodnictwa

   @LukaszLamza: Tak, zgadzam się. Kiedyś też z tym "miałem problem". Konwekcji tak naprawdę nie ma, jest to złożony mechanizm. Niemniej jednak połączenie przewodnictwa z wymianą masy daje nową jakość w przekazywaniu ciepła na dalsze odległości, dlatego zaczęto wyróżniać ten mechanizm. Wydaje mi się również, że wynika to po prostu z inżynierii - fizyka nie potrzebuje jako takiej konwekcji. Inżynierowie natomiast są zmuszeni operować na pewnych przybliżeniach oraz wymiana ciepłą jest istotnym problemem wielu procesów dlatego wprowadzono to pojęcie oraz przybliżone metody szacowania ilości przekazanego ciepła na tej drodze.
   Przemiana fazowa jest również metodą przekazywania ciepła (nawet najskuteczniejsza w technice, np w rurkach ciepła, czy chłodniach kominowych) jednak się go nie wyróżnia. Ot mamy takie nieścisłości w tej nauce ;)

   wszystko można, tylko po co?

   @LukaszLamza: w celu dojścia do prawdy...;) Szczerze powiedziawszy, to zacząłem się zastanawiać, czy w takim razie powinniśmy "coś z tym zrobić", że odkryto nowy mechanizm wymiany ciepła. No i w tym momencie dochodzę do wniosku, że dopóki na szeroką skalę nie zaczniemy wykorzystywać tego efektu, to podręczników nie trzeba zmieniać i można spać spokojnie :D

  •  

   pokaż komentarz

   @pejter: @LukaszLamza
   Efekt Casimira można modyfikować zmieniając materiał między metalowymi płytami; badano już na przykład odpychający efekt Casimira oraz odpychająco-przyciągający (z minimum energetycznym w pewnej odległości) zapewniający stabilną lewitację. Może więc w pewnych wersjach przewodnictwo ciepła można zwiększać tak, że będzie na tej drodze bardziej efektywne od przekazu przez promieniowanie? To by już było coś. Pomyśl o chłodzeniu elektroniki w specjalnych warunkach, na przykład na stacjach kosmicznych, w próżni, zwłaszcza gdy nie chcemy zaburzać przepływu prądu (radiatory zwykle są z materiałów równie dobrze przewodzących ciepło jak i elektryczność). Albo odwrotnie, zahamowanie przekazu energii i tym samym stworzenie bardzo cienkiej i bardzo wydajnej izolacji. Poza tym zjawisko prawdopodobnie już występuje w różnych układach i teraz będzie dodatkowym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Z tego co piszesz wyobraziłem sobie od razu radiatory bez pasty termoprzewodzącej (która może powodować problemy np w zastosowaniach długoterminowych). Układ pewnie trzeba by "dopasować" do różnicy temperatur na ściankach podczas nominalnej pracy ;)

 •  

  pokaż komentarz

  O taki wypok nic nie robilem. Wykop!

 •  

  pokaż komentarz

  #katowice ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  a jakby ktoś chciał zajrzeć, to to rozpoznaję cafe Chopin w "rynku" ;)