•  

  pokaż komentarz

  Ruscy odbierając Polsce i Polakom Lwów strzelili sobie w kolano. Dziś już o tym wiedzą. Zamiast polskiego Lwowa stworzyli antyrosyjski banderowski Lviv, melinę ukraińskich nacjonalistów.

 •  

  pokaż komentarz

  600 lat polskości wymazane w kilka miesięcy. Myślę że jako naród nie zdajemy sobie sprawy jak wielką tragedią była utrata Lwowa przez polską kulturę.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczyznaa: Lwów dłużej był polski niż cały Śląsk. Jakby ktoś miał trochę czasu i pieniędzy to polecam się wybrać, piękne miasto z wielkim rozmachem, taki mix Poznania i Krakowa + oczywiście elementy wschodnie

  •  

   pokaż komentarz

   @PieronWoBistDu: No nie przesadzałbym, bo jednak utrata Śląska to dopiero czasy Kazimierza Wielkiego, czyli wychodzi z grubsza jakieś 400 lat polskiej dominacji. O znaczeniu Śląska świadczy chociażby to, że Gall Anonim wymienił Wrocław wśród 3 stolic królestwa. Natomiast Lwów w ramach państwa polskiego to będzie od czasów Kazimierza Wielkiego do rozbiorów i 20 lat międzywojnia, czyli też około 400 lat. Natomiast polskość Lwowa bardziej nam ciąży w pamięci, bo odkąd "spolonizował" się w XIX wieku to jego znaczenie dla polskiej kultury było ogromne. Natomiast Wrocław jeszcze w średniowieczu stracił polski charakter.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Ja mówię stricte o datach i twardych liczbach, wg nich bezsprzecznie Lwów był dłużej w granicach Polski

  •  

   pokaż komentarz

   @PieronWoBistDu: To proszę zapodaj mi swoje "twarde" wyliczenia na które się powołujesz bo właśnie ich nie podałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: W 990 roku Mieszko I zabiera Śląsk Czechom. Nie licząc krótkich okresów kiedy władcy Czech go odbijają Kazimierz Wielki zrzeka się praw do Śląska na rzecz korony czeskiej w 1339 roku. Śląsk wraca do Polski dopiero w 1945 roku. To daje 424 lata (o ile policzyć że w czasie rozbicia dzielnicowego był w granicach "Polski". Lwów na ziemiach które są już pod rządami Kazimierza Wielkiego ma przez niego nadane prawa miejskie w 1356 roku. Polski przestaje być po II wojne światowej (no chyba że rozbiory i autonomia galicyjska ma być liczona to wtedy trzebaby też odjąć od przynależności Śląska do Polski circa 182 lata) to daje lat 589

  •  

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega: a wiesz Polska też na Związek Zdradziecki napadła długo przed IIWŚ.
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   a co mają Niemcy powiedzieć

   @LiSzajFuj: Myślę że nie można tego porównywać. Niemcom trochę minęło zanim Śląsk zaczął wpływać na niemiecką kulturę. Śmiem twierdzić że jako miasto i region grał drugie a może nawet trzecie skrzypce. Jeśli zaś chodzi o Lwów, to od samego początku posiadał mocno polski charakter (oczywiście z różnymi wschodnimi akcentami), bo jeszcze w połowie XIV wieku, czyli od samego objęcia we władanie przez Polaków, został na nowo lokowany i zabudowany. Nie pomylę się chyba że Lwów to w polskiej kulturze trzecie miasto (po Warszawie i Krakowie), które dało nam najwięcej tożsamościowo. Od obroną przed Turkami, Tatarami, Kozakami, przez miejsca koncentracji wojsk do wypraw na wschód, przez cywilizowanie dzikiego wschodu (również przez chrześcijaństwo), przez wpływową szlachtę, która oddziaływała na dwory królewskie, wreszcie przez udziały w powstaniach (również jako dawanie schronienia uciekinierom z zaboru rosyjskiego), architekturę, literaturę (Konopnicka, Ossolineum), naukę (oczywiście najbardziej matematykę). Lwów to wreszcie miasto tolerancji, gdzie nasza polska kultura wchłaniała kulturę rusińską, ormiańską, tatarską. No i Lwów to miasto wojowników. Wydało lub wykształciło wielu dowódców, żołnierzy. Wydało na świat obrońców Lwowa, dało polskiemu wojsku takie morale, jakich pozazdrościć mogła nam każda armia świata. Wydzierając Polsce Lwów, wydarto nam kawałek serca.

   I nie, nie chodzi mi tu o jakieś tendencje czy zapędy rewizjonistyczne. To w tym momencie niczego by już nam nie dało. Tamte rodziny, tamte tradycje i zwyczaje zostały wymordowane, a w najlepszym wypadku rozegnane na cztery strony świata. Nie da się odbudować czegoś co kształtowano 600 lat i zniszczono w kilka miesięcy. To tylko wspomnienie o czymś pięknym, co nigdy nie wróci.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczyznaa: na szczęście ta polskość nie została wymazana, a zakwitła na nowo na zachodzie na ziemiach odzyskanych. Ci ludzie nie wyparowali, tylko prowadzili swoje życie dalej w nowych warunkach. Jak myślisz kto założył uniwersytety, kluby piłkarskie, organizacje itd. we Wrocławiu, Szczecinie, Gliwicach? Lwowska elita. Ciekaw jestem kto zająłby się 'nowymi' miastami gdyby nie Ci ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Polski przestaje być po II wojne światowej (no chyba że rozbiory i autonomia galicyjska ma być liczona to wtedy trzebaby też odjąć od przynależności Śląska do Polski circa 182 lata) to daje lat 589

   @PieronWoBistDu: Rozstrzał jest, ale nie tak duży jak piszesz, wynosi circa 50 lat, a to jest tyle co nic w skali 1000letniej historii. Plus, dotyczy on tylko dolnego Śląska. Pisałeś wcześniej o byciu w granicach Polski. Oczywiście, że rozbiory odpadają. Natomiast porównywanie rozbiorów do rozbicia dzielnicowego i próba odejmowania 182 lat rozbicia dzielnicowego to jakaś fantasmagoria. Śląsk przez całe rozbicie należał do Polski, ba, jego książęta często byli jednocześnie książętami senioralnymi, czyli nosili tytuł książąt Polski.

   To tylko wspomnienie o czymś pięknym, co nigdy nie wróci.

   @dziczyznaa: Uhmy, szczególnie piękne były pogromy na Żydach o których ostatnio pisał Gauden. Zabranie Lwowa Polsce to tragedia, ale idealizowanie historii tego miasta przekracza wszelkie granice.

   źródło: 01DwcvU_Oi90N8ZmNzhVMpAyYehgXaojpMFWHAG7,wat.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak:

   Uhmy, szczególnie piękne były pogromy na Żydach o których ostatnio pisał Gauden

   To dodaje tylko uroku i takiego antysemickiego smaczku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  "Bratnia pomoc" Jebiut ich matiery, tfu

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam wszystkim zainteresowanym ciekawą książkę na ten temat - Lwów. Okupacja sowiecka

  źródło: nowastrategia.org.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Ooooo dobry materiał do czytania. Dzięki.