Panika kościelnych hierarchów. Młodzież żegna się z katechezą

Panika kościelnych hierarchów. Młodzież żegna się z katechezą

Według niezależnej amerykańskiej firmy badawczej Pew Research Center ze 108 przeanalizowanych krajów największy spadek religijności – z pokolenia na pokolenie – nastąpił właśnie u nas. Religia jest ważna zaledwie dla 16 proc. młodych Polaków i Polek.

 •  

  pokaż komentarz

  O jakże mi przykro jest niezmiernie bardzo!

  źródło: i.pinimg.com

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to było oczywiste, że obowiązkowa religia w szkole wywoła odwrotny efekt od zamierzonego.

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejne bardzo optymistyczne dane. Całe szczescie mamy madrą mlodziez i to pomimo nachalnej katolickiej, pseudo patriotycznej propagandy w jakiej byli indoktrynowani. Mozna z nadzieja patrzec w przyszlosc. Natomiast o starszych pokoleniach 50+ zal sie wypowiadac. Wrecz wtyd patrzec, co dali z siebie zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: To nie młodzież mamy mądrą. ale głupi kler :P

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502 ja bym nie oceniała tak ostro pokolenia 50+ jeśli chodzi o kościoł. Dla nich w czasach głębokiej komuny to właśnie kościół był oparciem i ostoja - Wyszyński, Popiełuszko, Wojtyła. Ci ludzie mieli zupełnie inny obraz kościoła. Nie było Internetu gdzie wychodziły wszystkie brudy tej organizacji. W tamtych beznadziejnych czasach chyba było im łatwiej wierzyć. No i tak zostało.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: mi stary mówił że dla niego bóg ważniejszy jest niż rodzina więc XDD z rodzeństwem podobnie, jedynie coś mama pomimo tego że jest wierząca to samodzielnie myśli

  •  

   pokaż komentarz

   ja bym nie oceniała tak ostro pokolenia 50+ jeśli chodzi o kościoł.

   @agataen: Jestem z tego pokolenia, Agato. To co jak piszesz "zostało", nie jest niczym więcej jak lenistwem, wygodą, uproszczeniem, ułatwieniem. Kościół był instytucją zepsutą na długo przed upadkiem komuny, ale ludziom łatwiej było tego nie dostrzegać i dreptać już wydeptaną ścieżką, zamiast szukać własnej. Opowieść o kościele jako filarze moralnym w mrokach komuny, to wyłącznie żałosne usprawiedliwienie własnego tchórzostwa. Mojemu pokoleniu zawdzięczamy, że Polska dopiero teraz zaczyna otrząsać się z tego religijnego ogłupienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sahelantrop pewnie masz rację. Sama widzę po swoich rodzicach (już co prawda 60+) i teściach, że to niewychodzenie poza utarty schemat to często wygoda i komfort. Kościół i wiara w te schematy daje im jakiegoś rodzaju komfort. I szczerze mówiąc dopóki nie ingeruje to w moje życie to absolutnie mi nie przeszkadza. Myślę, że w końcu dojdziemy (mam nadzieję że w tym dziesięcioleciu) do normalności chociażby pod względem braku religii w szkołach. Kościół był instytucja zepsuta od początku jego istnienia tak właściwie, ale dużo ludzi o tym nie wie, a raczej nie chce wiedzieć. Bo tak wygodniej.

  •  
   S........k

   -1

   pokaż komentarz

   @agataen: ingeruje w twoje życie, np dziś będą latać w jakiś orszakach po miastach blokując ulicę, kolejny przykład, klechy są utrzymywane z podatków które płacisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @agataen: A ja bym oceniała. Mają swój mózg dzięki czemu wcale nie są tacy wierzący jakby ci się wydawało natomiast kościółek to dla wielu starszych takie samo miejsce spotkań jak bar, knajpa dla młodych. Takie samo ocenianie kto w czym przyszedł tzn jak ubrany, kto był, wypytywanie się nawet w pracy "idziesz na msze", "kiedy", "czemu nie idziesz, ja ide", ile dał na tace itd. Chcą mieć miejsce spotkań - niech mają. Ale niech za to płacą pieniążki. 20 dychy na modlitwę zweryfikowałoby prawdziwych wierzących, a lanserów. Ale jakoś oni sami nie chcą tego wprowadzić, bo wcale nie potrzebują "prawdziwych wierzących" tylko idą w masówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak z moich podatków finansowane jest wiele rzeczy, które mi się nie podobają - piłka nożna chociażby. Tak wygląda życie w społeczeństwie. Orszak trzech króli to w tym momencie bardziej zabawa teatralna niż religijna. Przynajmniej w moim mieście. @SarahC bardzo łatwo oceniać z perspektywy młodego człowieka, żyjącego w wolnym państwie, z dostępem do Internetu. Porozmawiaj z ludźmi 50+ jakim wydarzeniem był dla nich wybór Polaka na papieża. To, że nie do końca rozumieją ta wiarę nie neguje faktu, że to dla nich jakiegoś rodzaju ostoja, constans, coś co jest naturalnym elementem ich środowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @agataen: Korony argument papieża, ehh ile jesze.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: Wypraszam sobie - mam 55 lat i Akt apostazji złożyłem 10 lat temu, moja Żona,podobnie jak dzieci, do kościoła nie chodzą

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast o starszych pokoleniach 50+ zal sie wypowiadac.

   @robert5502: No to się nie wypowiadaj, tylko nie z żalu, a raczej - jak widzę - z braku wiedzy. Ewentualnie mów za siebie i o konkretnych ludziach.
   Ja jestem z tego pokolenia i ja, a także moje dzieci, też potrafimy myśleć. Serio. Tak jak i starszy ode mnie kolega z którym pracuję, a który za dwa lata idzie na emeryturę. Naprawdę nie trzeba być młodym, aby być ateistą.

  • więcej komentarzy(2)

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze. Czekam na dzień kiedy ten kraj stanie się laicki. Czarna mafia to składnik układu, który trzęsie Polską od okrągłego stołu

  •  
   r......v

   -294

   pokaż komentarz

   @badtorro: Religia i wiara to nie tylko zakłamane monoteizmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rodnorev: Zgadza się, to również seksualne wykorzystywanie dzieci.

  •  
   r......v

   -188

   pokaż komentarz

   @jaryba: No właśnie nie również ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @rodnorev: Po awatarze i i tych dwóch zdaniach jakie napisałeś już mi wystarczy. Nasłuchałeś się Żywiołaka i zacząłeś Swarożycowi składać w ofierze jagody i ślimaki, czy u Ciebie w domu przetrwał kult pogański potajemnie przekazywany od tysiąca lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @badtorro podziękuj komunistom z SLD za konkordat.

  •  

   pokaż komentarz

   @badtorro: @jaryba: Mimo, że daleko mi do polgądów @rodnorev: to zwraca uwagę na ważna rzecz. Religia to nie tylko monoteizm, gorzej wiara to nie tylko religie, ale też prostsze lub bardziej skomplikowane systemy wierzeń.

   I każdy, kto nie rzuci się na ten temat emocjonalnie - dojdzie do wniosku, że ludzie potrzebują tych wierzeń religijnych i praktyk z nimi związanymi. Więc generalnie głupotą jest pisanie o tym, że wszystko powinno zniknąć i tyle. Albo, że coś padnie.

   Po pierwsze nie padnie, bo Ci co plują na kościół - potem idą do niego z prośbą o pochowanie kogoś z rodziny, wysyłają dzieci na komunie czy wspólnie się radują na Boże Narodzenie.

   A jak padnie to musi się pojawić w miejsce wiary rzymskokatolickiej. Tylko co?

  •  

   pokaż komentarz

   @badtorro trzęsie Polska od 1000 lat. Zawsze gdy miał biznes i okazję to zdradzał Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba: U Ciebie to przetrwał kult bycia bucem najwyraźniej.

   Wierzący mają generalnie w dupie w co wierzą lub nie wierzą inni, natomiast ateiści sączą tak niezliczone ilości jadu w kierunku jakiejkolwiek wiary, że to aż nieprawdopodobne. Będę wierzący choćby dlatego, żeby nie być utożsamiany z tamtą grupą społeczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba: Nie, po prostu umiem z dystansem i szacunkiem podchodzić do rzeczywistości. Żegnam.

  •  
   m.....-

   +26

   pokaż komentarz

   Religia i wiara to nie tylko zakłamane monoteizmy

   @rodnorev: w sensie, że alternatywą jest wiara w strzygi i Trygława? Super, dopóki nie będziesz z tego robił polityki i wyciągał na to pieniędzy z moich podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @DrDevil a ja tobie zostawiam minusa za sączenie katolickiego jadu. Jesteście bardzo dobrzy w zastraszaniu i krzywdzeniu bliźniego, który nie jest po waszej stronie.

  •  
   p...............a

   0

   pokaż komentarz

   Tylko co?

   @haosek: Jestem za Buddyzmem. To jedyna większa nieterrorystyczna religia.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: @rodnorev: Chodzi właśnie o to, żeby w przyszłości każdy mógł wspierać ze swoich podatków taką religię (lub jej brak), jaka mu pasuje - jak to się np. dzieje w Niemczech czy innych rozwiniętych krajach Zachodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler A nie, że ktoś jest zobowiązany utrzymywać z podatków tylko jedne wyznanie tylko jednej religii, które na dodatek tak boi się utraty nieistniejącego już od wieków monopoli, że odmawia swoim mimowolnym darczyńcom polskości. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Swoją drogą mogłoby to doprowadzić do śmiesznej sytuacji kiedy "na fali" pełno osób zadeklarowałby się jako ateiści - a potem płakali pod kościołem, że nie mogą ślubu wziąć, że nie chcą pochować zmarłego na cmentarzu rzymskokatolickim czy dziecko nie pójdzie do komunii. Bo przecież nie płacą podatku, zadeklarowali się jako niewierzący.

  •  

   pokaż komentarz

   @haosek: Popłaczą, popłaczą, a potem pewnie się pozapisują do jakichśtam humanistycznych organizacji i będą pewnie mieli jakoweś świeckie uroczystości. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   I każdy, kto nie rzuci się na ten temat emocjonalnie - dojdzie do wniosku, że ludzie potrzebują tych wierzeń religijnych i praktyk z nimi związanymi.

   @haosek: I masz na to racjonalne badania? "Każdy dojdzie do przekonania", to takie erystyczne imadło, które niby ma usadowić rozmówce w ramach, które uważasz za słuszne.

   Religia wg Marksa jest opium i ja jestem skłonny się z tym zgodzić. Ludzie nie mają "potrzeby" religijności jeśli zaspokoją ją odpowiednimi faktami - np. zapalenia drzewa od pioruna nikt nie rozpatruje w kontekście religijnym, tak samo zaćmienia, ile jest objawień ostatnio?

   Religia jest bardziej jak tani cukier od którego możesz się uzależnić lub stosować zamiennie dla wartościowych produktów. Możesz się go bez szkody pozbyć, tylko trzeba odrobiny silnej (wolnej) woli.

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: z tym tysiącem lat to przesada, wbrew powszechnemu mniemaniu Polska jest 'katolicka' w obecnym rozumieniu dopiero od obrony Jasnej Góry, wcześniej Kościół rzymski nie był liczącą się siłą polityczną.

  •  

   pokaż komentarz

   Wierzący mają generalnie w dupie w co wierzą lub nie wierzą inni, natomiast ateiści sączą tak niezliczone ilości jadu w kierunku jakiejkolwiek wiary, że to aż nieprawdopodobne.

   @DrDevil: Coś ci się pomyliło. To katoliccy księża sączą jad w kierunku osób na koszt których od lat żyją a którzy nie są wierzący. Ja non stop słyszę że jako niewierzący nie mam duszy, że moje życie jest nic nie warte i do niczego nie prowadzi, że nie mam żadnych wartości w życiu tylko chwilowe przyjemności, że na pewno jestem lgbt, że wciągnęło mnie jakieś zło, że nie jestem Polakiem itp. stek bzdur bo nie potrafią uszanować że obok może żyć ktoś o innych poglądach niż oni, że może wcale nie być zły i że można darzyć szacunkiem też ludzi o innych poglądach

  •  

   pokaż komentarz

   @MinisterPrawdy: Nie wiem mogę Ci tylko powiedzieć na jakiej podstawie wyciągnąłem swoje wnioski, oto lektury, które przeczytałem ostatnio odnośnie religii.

   Religie w dziejach cywilizacji / Jadwiga Bohdanowicz
   Antropologia religii / Fiona Bowie
   Świat Bez Boga / Leszek Kołakowski
   Sapiens. Od zwierząt do bogów / Yuval Noah Harari
   Religie ludzkości / Michel Malherbe
   Początek religii? Koncepcja animizmu w perspektywie antropologicznej / Paweł Chyc
   Rytuał i Religia w w rozwoju ludzkości / Rappaport Roy
   Teoria religii / Bainbridge W.

   Wszystkie w/w książki akceptowane są przez środowiska naukowe. Jak przeczytasz, sam wyciągniesz wnioski - jakie tam będziesz chciał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Imagination: Ale od kogo to słyszysz i gdzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: Zacytuj proszę ten katolicki jad z mojej strony, bo Twoje słowa są po prostu puste, pisane pod publiczkę i plusy.

  •  

   pokaż komentarz

   @haosek: akurat wspolnie sie raduja coraz czesciej z okazji Swiat Zimowych niz religijnych.
   No i umieraja z zasady osoby starsze, ich znajomi i rodzina w ich wieku czesto oczekuje pochowku religijnego, wiec i taki jest organizowany, jesli zmarly sobie tego zyczyl.

   Niestety znaczna czesc wciaz posyla dzieci do chrztu i komunii. Bo "co ludzie powiedza", "jak babcia to zniesie?!" etc.

  •  

   pokaż komentarz

   @DrDevil: Człowiek na twoim poziomie nie jest w stanie mnie obrazić, więc się nie wysilaj chłopcze, tylko rozwiń tą myśl bo chyba o czymś nie wiemy....., albo ty nie wiesz.

   Wierzący mają generalnie w dupie w co wierzą lub nie wierzą inni
   Słyszałeś o czymś takim jak wojny religijne, krucjaty krzyżowe, jihad, inkwizycja, konkwista?
   Doedukuj się, bo czarna papuga nie powie ci tego z ambony.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba: Nie muszę Cię dodatkowo obrażać, bo nie kopie się leżącego. Sam wystarczająco się już poniżyłeś.

   Wspominasz te krucjaty jakbyś co najmniej był ich ofiarą, a prawda jest taka, że nie miały nic wspólnego z wiarą chrześcijańską, bo takowa do wypraw krzyżowych nie nawołuje. Obwiniaj za to ludzi i ich plugawą naturę, bo do dostania w mordę wystarczy kibicować innemu klubowi w mieście. Tu nie chodzi o religię, ale przynależność do innej grupy, to to powoduje konflikty.

   Jeżeli jesteś chrześcijaninem i robisz krucjatę, to już nim nie jesteś, bo łamiesz wszystkie założenia tej religii. Tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @haosek: Każdy może sobie wierzyć w co chce. Ja mówię o rozdziale wiary od państwa. Nie ma tu żadnego miejsca na odcienie szarości. Państwo ma być świeckie

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @DrDevil:

   Wspominasz te krucjaty jakbyś co najmniej był ich ofiarą, a prawda jest taka, że nie miały nic wspólnego z wiarą chrześcijańską
   Masz rację nie miały nic wspólnego z wiarą chrześcijańską, no może oprócz tego, że zapoczątkował je Urban II, papież, ówczesna głowa kościoła, jej celem było przejęcie kontroli nad Jerozolimą (świętym miastem), nazywała się wyprawa krzyżowa (od symbolu chrześcijaństwa) i brali w niej udział tylko chrześcijanie. Pewnie jeszcze kilka mało istotnych faktów pominąłem, ale to mało istotne bo przecież z wiarą to nie ma nic wspólnego.

   ateiści sączą tak niezliczone ilości jadu w kierunku jakiejkolwiek wiary, że to aż nieprawdopodobne
   Módl się do kogo chcesz, ale pod warunkiem, że będziesz to robił za swoje pieniądze, a nie za moje. Firma która sprzedaje obietnicę życia wiecznego, będzie odprowadzała podatki jak każda inna i nie będzie się mieszała w politykę. Przestępcy seksualni nie będą bezkarni pod protekcją zwierzchników, przenoszeni z parafii do parafii.
   Wy chrześcijanie fakty nazywacie sączeniem jadu, dobrze, ze was coraz mniej. Amen.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy może sobie wierzyć w co chce. [...] Państwo ma być świeckie
   @badtorro: Znaczy nie może wierzyć w co chce.

   Jak w fabryce Forda, każdy może sobie wybrać kolor jaki chce, ale samochód musi być czarny.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista

   jihad To chyba nie w chrześcijaństwie.
   A gdzie mówiłem, że to w chrześcijaństwie?

   nkwizycja No co to jest?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ibilon: Bzdury wypisujesz takie ze aż boli. Ty sobie wierz w co chcesz. A państwo ma być świeckie a nie wyznaniowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba: Przyjrzyj się temu co napisałeś. Przez cały czas atakujesz konkretnych ludzi lub grupy, a nie religię per se; wniosek jest łatwy do wyciągnięcia. Dopóki będą ludzie na świecie, dopóty zło będzie istniało równolegle. Religia nie jest przyczyną. Gdyby ludzie uważający się za chrześcijan robili tak jak religia im nakazuje, to byśmy nie czytali m.in. o wspomnianych przez Ciebie krucjatach.

  •  

   pokaż komentarz

   pozapisują do jakichśtam humanistycznych organizacji i
   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: nigdzie nie trzeba się zapisywać. Każdy ma wolny dostęp do ślubu cywilnego i pogrzebu świeckiego. Chłopie, mamy XXIw.

  •  

   pokaż komentarz

   @DrDevil: Wiem co napisałem, a jeśli przedstawienie czyichś win jest według ciebie "atakowaniem" to rzeczywiście z tobą jest coś nie tak. Wszystkie religie i wierzenia stworzyli ludzie, żeby wytłumaczyć sobie rzeczy niezrozumiałe, a wszystkie racjonalne wyjaśnienia przez setki lat były nazywane herezjami bo nie pasowały do bajki o aniołkach.
   Religia to wierzenie zrzeszające ludzi, na czele której zawsze stoją jacyś kapłani, to oni mówią w co plebs ma wierzyć, a ciemny lud podąża tą drogą. Twoja religia opiera się na dwóch książkach: Nowym i Starym Testamencie, które zostały napisane przez ludzi i przez ludzi ocenzurowane na soborze w Nicei. Religia to ludzie uświadom to sobie.

  •  
   D.........k via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @badtorro od chrztu Polski w 996...

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba:

   Religia to ludzie.

   Nope. Wiara nie polega na tym, że potrzebujesz do tego innej osoby. Ale wyglądasz mi na osobę, dla której wiara to tylko kościół w niedzielę. Tym lepiej, że nie należysz do tej społeczności. Im mniej podobnych Tobie, tym zawsze lepiej.

   to oni mówią w co plebs ma wierzyć, a ciemny lud podąża tą drogą

   Sam decydujesz w co chcesz wierzyć. Nie wiem czy ktoś Ci o tym wspomniał, ale możesz bez konsekwencji podjąć decyzję o wierzeniu w cokolwiek innego i nikt Ci nie będzie robił z tego problemów. Oni tego nawet nie sprawdzają! Kapłani przekazują tylko fundamentalne założenia religii, a czy Ty będziesz podążał tą ścieżką, to już zależy od Ciebie. Proste jak futerał na cepy.

   I zauważ, że kolejny Twój komentarz nakierowany jest na ludzi a nie na religię samą w sobie, a to tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa - problemem nie jest religia, tylko ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DrDevil:

   I zauważ, że kolejny Twój komentarz nakierowany jest na ludzi a nie na religię samą w sobie
   Czego ty znowu nie rozumiesz? To ludzie sami sobie tworzą religię, układają swój system wierzeń, a nie jakiś pan z brodą czy typ lewitujący nad wodą.

   możesz bez konsekwencji podjąć decyzję o wierzeniu w cokolwiek innego i nikt Ci nie będzie robił z tego problemów. Oni tego nawet nie sprawdzają!
   Już nie sprawdzają! Czasy się zmieniają, na szczęście już za to nie palą na stosach, choć pewnie bardzo by chcieli.

   Kapłani przekazują tylko fundamentalne założenia religii
   I gwałcą małe dzieci.

   Dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy ma wolny dostęp do ślubu cywilnego i pogrzebu świeckiego.

   @grajkoo: Pomijam już fakt, że "każdy"... ale na Zachodzie, tudzież i Dalekim Wschodzie...

   pokaż spoiler ...w Polsce natomiast zależy to również od tego, czy dana jednostka nie ulegnie presji co bardziej zdewociałej części rodziny oraz tzw. "coludziepowiedzizmu", który wprawdzie już wymiera, ale wciąż jest silny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie potrzebują tych wierzeń religijnych i praktyk z nimi związanymi

   @haosek: W obecnych czasach już nie, nauka niszczy wszelkie religijne dogmaty jeden po drugim. "Potrzeba", o której mówisz wynika z przyzwyczajenia, nie z przyczynowo - skutkowości.

   A jak padnie to musi się pojawić w miejsce wiary rzymskokatolickiej. Tylko co?

   Błędnie zakładasz, że religia jest wypełnieniem, a ateizm pustką. To religijne dogmaty prowadzą donikąd i są puste, a niewyznawanie, żednej bzdurnej religii jest normalnością.

  • więcej komentarzy(32)

 •  

  pokaż komentarz

  Żyj w 2020 roku. Wierz w żydowskiego cieślę który chodził po wodzie i czarował. Módl się do figurek jego matki która nie została zapłodniona a urodziła.

  Co jest nie tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: Najlepsze jest to, że 10 przykazań zakazuje modłów do obrazów i figurek, no ale kościół lubi to przemilczać, bo jest cash z obrazków JPII.

  •  

   pokaż komentarz

   @rolnik_wykopowy: Nie uwierzysz ale widziałem starą babę klęczącą przed pomnikiem JP2 (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: Poćwicz czytanie ze zrozumieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rolnik_wykopowy: To prawda. U ewangelików czy w synagodze nie zobaczysz obrazów czy rzeźb ze świętymi. Jednak tak całkiem Kościoła bym nie potępiał. Kościół wewnątrz swojej struktury nie raz walczył o usunięcie obrazów. Jak widać przegrał. Ale jak się wczytać w historię chrześcijaństwa to można się dowiedzieć, że sami wyznawcy chcieli takie obrazy. Kościoł wreszcie uległ. Zresztą z dużą korzyścią dla siebie.

   Na pewno można zarzucić Kościołowi wprowadzenia relikwii (szczątki świętych). Wprowadził to na dobre papież Sylwester I by sfinansować budowę bazylik Św. Piotra w Rzymie. Tutaj głównie chodziło o kasę oraz podniesienie prestiżu jakiegoś miejsca. Ampułki z mlekiem Matki Boskiej (ponoć nie zsiadło się) pewnie do dziś można gdzieś w klasztorze spotkać ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @rolnik_wykopowy ja się zastanawiam czy JP2 to nowy bożek w polskim kościele?

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes: Gdzieś czytałem, że swego czasu po świecie krążyło kilka napletków Jezusa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: Już pomijam to, jakim był papieżem, ale gość wyraźnie napisał, żeby nie stawiać mu pomników, a dziś co druga ulica nosi jego imię, a jak dobrze pójdzie, to pewnie i walną mu pomnik na wzór Chrystusa z Rio. Co za żenada.

  •  

   pokaż komentarz

   gurek, no ale kościół lubi to przemilczać, bo jest cash z obrazków JPII.

   @rolnik_wykopowy: obrazków jak obrazków, jaki hajs jest z relikwii to głowa mała xD

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzieś czytałem, że swego czasu po świecie krążyło kilka napletków Jezusa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @rolnik_wykopowy: tak, można było je spotkać w wielu klasztorach, to samo setki gwoździ z krzyża Jezusa, było tego bardzo dużó i nadal jest

  •  

   pokaż komentarz

   ale gość wyraźnie napisał, żeby nie stawiać mu pomników

   @rolnik_wykopowy: No właśnie niekoniecznie, wszyscy cytują go w ten sposób od lat, a źródła że kiedykolwiek tak napisał, albo powiedział nie ma. Chyba, że uznamy za nie demotywatory xd

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd:

   Żyj w 2020 roku. Wierz w żydowskiego cieślę który chodził po wodzie i czarował. Módl się do figurek jego matki która nie została zapłodniona a urodziła.

   Tu nawet nie chodzi o bajki, cuda i rzeczy wymagające naprawdę mocnej wiary - przecież tego jest pełno w niemal każdej religii.

   Tu chodzi o:
   - HIPOKRYZJĘ - nie bez powodu używam dużych liter i pogrubienia, bo rozmiary u kleru są naprawdę wielkie. Pierdzielą o kochaniu bliźniego, cnotliwości, ubóstwie etc. I nawet są wśród nich tacy, którzy tych zasad dochowują! Niestety - więcej słychać o rozpasaniu, gromadzeniu forsy, k!#$iarstwie etc.
   - rozpasanie - Kościół w Polsce nadal mentalnie żyje w XIV wieku, gdy miał gigantyczne wpływy i ogromny posłuch. Przedstawiciele tej korporacji traktowani byli z ogromnym szacunkiem i mieli wielki kredyt zaufania. Na wsiach i w małych miasteczkach ksiądz był "pierwszy po Bogu", całowało się ich po rękach, klękało na drodze gdy przechodził etc.
   - wpierdzielanie się w życie publiczne. Nadal próbują mówić ludziom, jak mają żyć. Nie używać prezerwatyw, kochać się tylko po ciemku, w jednej pozycji i tak, żeby przyjemności z tego nie było, zakazać in vitro, modyfikowania genów ludzkich, zakazać handlu w niedzielę (mimo, że sami przez to dostali po dupie XD) etc., etc. Jednym z przejawów takiego wpierdzielania się na siłę jest właśnie przymusowe nauczanie religii w szkołach. A właściwie nie "religii", bo nie uczą tam o religiach świata, tylko "katolicyzmu".
   - działanie na szkodę ludzi i kraju. Nie mam na myśli dawnych dziejów typu działania przeciwko polskiej niepodległości i powstaniom, lecz rabunek dokonany przez tzw. Komisję Majątkową, która przekazała korporacji religijnej grunty o wielkiej wartości - i coraz więcej się mówi o tym, że było to robione w sposób niezasadny i złodziejski, a państwo polskie straciło na tym olbrzymie pieniądze. Mam na myśli konkordat i szeroki strumień pieniędzy płynący z budżetu do kiesy kościelnej.
   - bezkarność. Ksiądz może robić bardzo wiele, zanim "przegnie pałkę" i trafi do więzienia. Tak, mam tu na myśli między innymi pedofilię, ale o przewałach finansowych, udziale w praniu brudnych pieniędzy etc., to jakoś mało słychać.
   - oderwanie od rzeczywistości i opór wobec reform. Są w Kościele naprawdę fantastyczni księża, którzy wychodzą do ludzi i naprzeciwko ludziom, rozmawiają z nimi, rozumieją ich i są lubiani. Tyle, że całą instytucją rządzi beton, a nie tacy właśnie idealiści - i beton zamiast dostosować się do nowej rzeczywistości, próbuje ją zakrzyczeć.

  •  

   pokaż komentarz

   Najlepsze jest to, że 10 przykazań zakazuje modłów do obrazów i figurek

   @rolnik_wykopowy: Albo 1. przykazanie: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną", ale w KK jest tysiące mini-bożków, wszyscy święci, patroni, aniołowie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes: Najlepsze jest to, że relikwie mają trzy stopnie.

   1. Część ciała (w tym włosy) osoby świętej.
   2. Przedmioty należące do osoby świętej.
   3. Uwaga, to nie żart - każdy przedmiot, który potarto (dotknięto) relikwią stopnia 1 lub 2.

   O ile istnienie relikwi stopnia 1 i 2 można jeszcze jakoś w miarę logicznie uzasadnić, to stopień 3 został wymyślony wyłącznie w celu dojenia hajsu od pielgrzymów.

  •  

   pokaż komentarz

   Najlepsze jest to, że 10 przykazań zakazuje modłów do obrazów i figurek, no ale kościół lubi to przemilczać

   @rolnik_wykopowy: Zakazuje kultu przedmiotów zamiast Boga. Kwestia interpretacji bo te zakaz był i jest łamany przez Żydów którzy czczą Torę czyli zwój. To jest interpretacja dosłowna, mniej dosłownie chodzi o kult płótna zamiast Boga na tym płótnie

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd: Modły do JPII to i tak wersja light :)

   źródło: 1553517686_zau3f8_600.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Co jest nie tak?

   @nabzd: pokaraj swoj lud za zlotego cielca, nagradzaj za modlenie sie do radia czy tv xDDDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ppiasq: @rolnik_wykopowy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_Jana_Paw%C5%82a_II_w_Krakowie

   "Jest to dar samego papieża, który przywiózł pomnik do Krakowa w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1979. Zgodnie z wolą Jana Pawła II stanął on na tle okien prywatnej kaplicy biskupów krakowskich."

   To by bylo na tyle jesli chodzi o "nie stawiajcie mi pomnikow!"

  • więcej komentarzy(7)

1 2 3 4 5 6 7 ... 32 33 następna