•  

  pokaż komentarz

  Na ekspozycji w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau jest zdjęcie z tzw. albumu Lili Jacob. Na zdjęciu jest moment wysiadania Żydów z wagonu towarowego na rampie w Birkenau. Na wagonie widać oznaczenia kolei francuskich SNCF (Société nationale des chemins de fer français, z fr. Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich).

  A tutaj artykuł o tym: https://forward.com/news/128180/survivors-drive-suit-against-french-train-company/

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedys moze i byloby mi przykro. Dzisiaj jak patrze na zachowanie kraju z historia krotsza od czasu spozycia hamburgera z maka - Izraela i jego postawy wobec Polski to mam zupelnie inne odczucia.

  A widzac zyda w potrzebie odwroce glowe. Dlaczego? Bo jak mu pomoge to zrobi ze mnie swojego oprawce i bedzie chcial mojego majatku.

  Bija zyda, gdzies we Francji. Przechodzi Lolak i go broni. Co robi zyd? Dziekuje? Nie. Oskarza Polaka o to, ze mu nie pomogl wczesniej, ze przez niego ma siniaki i stracil zeby. Domaga sie pieniedzy. Gdy je dostanie to zada calego majatku Polaka, a potem zwraca sie do rzadu o majatek narodowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: Aż sobie zapiszę na później, ciekawie ujęte bo niestety tak historia pokazała że tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: O ile ten Żyd dociągnie do lat 70, bo do tego czasu Żydzi mieli w dupie Holokaust i gardzili (!!!) faktycznymi ofiarami i przybyszami z Europy. Wykreowali się na ofiarę nr 1 i zmienili nieżydowskie ofiary w oprawców dopiero wtedy, gdy stwierdzili, że można na tym zarobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: > A widzac zyda w potrzebie odwroce glowe. Dlaczego?

   Bo jesteś zawistnym, sfrustrowanym polaczkiem, który"wartościami" wyciera sobie zakłamaną gębę, a w prawdziwym życiu lepiej takiego omijać szerokim łukiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham babcia mi opowiadała, że sąsiedzi chowali zyda domu. Zyd przetrwał, ale w pewnym czasie gdzieś uciekł od sąsiadow. Po wojnje wrocił, wszedł do piwnicy sąsiada i wykopał słoik z hajsem i złotem. Oczywiscie nic nie dał za pomoc, nawet dziekuję nie powiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   Bija zyda, gdzies we Francji. Przechodzi Lolak i go broni. Co robi zyd? Dziekuje? Nie. Oskarza Polaka o to, ze mu nie pomogl wczesniej, ze przez niego ma siniaki i stracil zeby. Domaga sie pieniedzy. Gdy je dostanie to zada calego majatku Polaka, a potem zwraca sie do rzadu o majatek narodowy

   @LysyCham: jakieś źródło? czy jedyne źródło to chłopski rozum?
   jeśli to analogia do pomocy Żydom przez Polaków to śmiechlem, bo po obu stronach były dzbany, które doj!@#łyby drugiemu człowiekowi za to, że nie jest jego sąsiadem

   a żyda pewnie na śmiesznym obrazku na wykopie tylko widziałeś co?

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: Jak ktoś nie wychodzi z piwnicy i zna niepodobnych do niego samego ludzi jedynie ze śmiesznych obrazków i politycznych newsów z Wykopu to niewątpliwie takie właśnie podejście będzie reprezentował. Żyda pozna w pierwszej sekundzie kontaktu wzrokowego (wiadomo, pejsy i długi nos jak na memach) i natychmiast pójdzie dalej, za nic mając krzywdę innego człowieka.

   Żeby mieć takie podejście do człowieka, którego nawet się nie zna tylko i wyłącznie dlatego, że na Wykopie mówią, że Żydzi = Izrael = zło to trzeba mieć bardzo mocno zryty beret propagandą. Może czas na jakąś autorefleksję w przerwie pomiędzy lekcjami pszyry, taką bez odpalania Wykopu?

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: niestety masz rację, ale nie do końca. Bo nie brakuje Żydów, którzy polaków bronią. Oczywiście są w mniejszości i nie mają poparcia w mediach, ale są i należy im dziękować.

  •  

   pokaż komentarz

   Bija zyda, gdzies we Francji. Przechodzi Lolak i go broni. Co robi zyd? Dziekuje? Nie. Oskarżą Polaka o to, ze mu nie pomogl wczesniej, ze przez niego ma siniaki i stracil zeby.
   @LysyCham: A jeśli w jego obronie pobijesz tego kto go bił, a okazałoby się potem, że to był np. jakiś uprzywilejowany członek innej mniejszości szczególnie chronionej w lewackiej UE, np. muzułmanin, Cygan, lub jakiś "inżynier z Afryki", lub ktoś z LBGT, to w imię politycznej poprawności dowaliliby Ci oskarżenie o pobicie na tle religijnym, etnicznym, rasowym lub homofobicznym itp. Bezmiar niesprawiedliwości w Polsce już mnie osobiście przekonał jaki jest bezduszny, więc nigdy nie będę nikogo bronić na ulicy bo nigdy nie wiadomo kim jest atakujący i jakie ma uprzywilejowanie w tym lewackim cyrku.
   (╯°□°)╯︵ ┻━┻

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież francuskie Vichy kolabarowało z Niemcami, prowadziło też politykę antyżydowską, dlatego ciężko ich w ogóle nazwać francuskim rządem, bo ten znajdował się na emigracji. Po kapitulacji wojsk Niemieckich Francuzi osądzili Peteina skazując go na karę śmierci za to właśnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Taak. Na kratę śmierci że starości pod dobrą opieką.

  •  

   pokaż komentarz

   @guziec_z_afryki: Przez sąd został skazany na karę śmierci i taki był wyrok

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież francuskie Vichy kolabarowało z Niemcami, prowadziło też politykę antyżydowską, dlatego ciężko ich w ogóle nazwać francuskim rządem, bo ten znajdował się na emigracji

   @kkacpersk: Nie da się ukryć, że w ten sposób Francuzi byli ustawieni. Kto by nie wygrał w II WŚ, zawsze mieliby swój rząd po stronie zwycięzcy. Nam brakuje takiego pragmatycznego myślenia (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: rząd Vichy został uznany przez cały świat, w tym polski rząd na uchodźstwie( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedynym krajem który go nie uznał to Wielka Brytania ze swoimi dominami.

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram: a nie Wolna Francja zostala uznana za legalmy rzad? A Vichy to bylo Panstwo pod kontrola Niemiec?

  •  

   pokaż komentarz

   @In_thrust_we_trust: nie. Dla całego świata wolni Francuzi to była jakaś brytyjska abominacja, z czasem dopiero to sie zmieniło

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram: Polski rząd po 1945. roku też został uznany przez wszystkie państwa świata i posiadał rozległe kontakty dyplomatyczne, a pomimo to w polszy panuje przekonanie o tym, że był nielegalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Rząd z Vichy mozna w ogóle nazywać aliantami?

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: co do tego ze ciezko Vichy nazwac francuskim rzadem to dlaczego tak sadzisz?
   Francuzi sie podzielili i czesc popierala "legalny" rzadz Vichy ktory kolaborowal z Niemcami a czesc popierala de Gaulea i jego ruch Wolnej Francji.

   Ty chyba chcialbys wygodnie pominac fakt ze ogromna ilosc francuzow to bylo antysemickie scierwo zapatrzone w Hitlera

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram: no nie do konca. Wielka Brytania i wszystkie jej domina uznawala Wolna Francje, oprocz tego Polski rzad na uchodztwie, rzady na uchodztwie panstw Holandii, Norwegii, Belgii i Czechoslowacji

   Sorry ale to jest ogromna czesc Europy, plus Afryka polnocna i Indie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @In_thrust_we_trust:
   Rząd RP na Uchodźstwie przez kilka miesięcy utrzymał stosunki dyplomatyczne z rządem francuskim w Vichy.

   Po kapitulacji Francji, personel polskiej ambasady z jej kierownikiem Feliksem Frankowskim udał się do Madrytu.

   Władze hiszpańskie nie zgodziły się na pobyt całego personelu b. polskiej ambasady w Paryżu, tolerując jednak obecność Feliksa Frankowskiego. Pozostali Polacy zmuszeni zostali wyjechać do Lizbony. Polski poseł utrzymywał bliskie relacje z francuskim ambasadorem w Hiszpanii hr. de La Baume, który przekonany był, iż rząd francuski przeniesie się do Afryki.

   Ostatecznie jednak marszałek Petain przeniósł się do Vichy. Francuskie MSZ dążyło do ściągnięcia do prowizorycznej stolicy misje dyplomatyczne, akredytowane przy rządzie francuskim. Ambasador de la Baume poinformował w lipcu 1940 roku Frankowskiego, iż rząd francuski zaprasza go do Vichy, pragnie też powrotu polskich konsulów, których siedziby znajdowały się na terenie Francji nieokupowanej ( Lyon, Marsylia, Tuluza).

   Jednocześnie rząd RP w Londynie zdecydował się utrzymać stosunki dyplomatyczne z Francją. Frankowski uzyskał więc polecenie udania się do Vichy. Miał on z jednej strony zapewnić opiekę polskim uchodźcom cywilnym, z drugiej wspierać ewakuację polskich żołnierzy z Francji. Podobne polecenie otrzymali szefowie trzech ww. polskich konsulatów.

   Attaché wojskowym polskiej placówki został przybyły z Londynu gen. Juliusz Kleeberg. Jego podstawowym zadaniem była pomoc polskim żołnierzom, przebywającym na terenie nieokupowanej Francji, w przedostaniu się do Afryki lub na Wyspy Brytyjskie. O ile Frankowski był zwolennikiem decentralizacji całej akcji i zorganizowania jej za pośrednictwem wspomnianych konsulatów, to Kleeberg chciał, aby strona francuska dokonała formalnej demobilizacji polskich żołnierzy, a następnie zgodziła się na ich oficjalną ewakuację. Pierwszy rozkaz demobilizacyjny został jednak wskutek ostrej interwencji Niemców wycofany i sprawa demobilizacji przybrała niekorzystny obrót.


   Gen. Weygand był zwolennikiem ścisłego przestrzegania postanowień rozejmowych i sprzeciwiał się ewakuacji polskich żołnierzy do Maroka. Jego stanowisko podzielał gen. Nogues. W tej sytuacji polska placówka ograniczyła się do załatwiania indywidualnych zezwoleń na wyjazd osób cywilnych i wojskowych. Wiele tych spraw została sfinalizowana dzięki pomocy brazylijskiego posła Couza Dantasa, który wystawiał wizy docelowe do Brazylii, które umożliwiały wyjazdy przez Lizbonę do Anglii.

   Po przybyciu do Vichy przedstawicieli dyplomatycznych, marszałek Petain powitał zebranych, wyrażając nadzieję na pomoc państw przez nich reprezentowanych w odbudowie Francji.

   Obecność przy rządzie francuskim w Vichy polskiej misji dyplomatycznej była niemałym paradoksem, jeżeli zważy się, iż rząd francuski był całkowicie uzależniony od hitlerowskich Niemiec, a znacząca grupa francuskich polityków z wicepremierem Laval’em, szukając rzekomego zbawienia dla kraju dążyła do jeszcze dalej idącej uległości wobec Berlina.

   Jednakże kierownictwo francuskiego MSZ usiłowało bronić interesów francuskich i nie palić mostów z aliantami. Zapowiedziano więc przyjazd do Londynu pana Gauquie, jako attaché d’affaires przy rządzie RP.

   Polska misja w Vichy nie miała celów ściśle politycznych, jednak po cichu liczono na zmianę polityki rządu francuskiego i powrót na drogę walki przeciw Niemcom lub choćby biernego oporu. „Wielu sądziło, – wspominał Frankowski – że Marszałek Petain bierze taki obrót wypadków pod uwagę i wcześniej czy później dokona odwrócenia sytuacji, przenosząc Rząd do Afryki, a także spodziewano się, że alianci i również Stany Zjednoczone wywierać będą silny nacisk w tym kierunku na Rząd w Vichy”.

   Ostatecznie w październiku 1940 roku minister Baudouin wręczył Frankowskiemu notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy rządem francuskim a rządem polskim. W nocie stwierdzono, iż rząd francuski podjął tę decyzję na żądanie Niemców, a zerwanie stosunków „nie zmienia w niczym przyjaźni i uczuć Francji do Polski”.

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: rozsztrzelali parę osób a pol kraju bylo pod rzadami Vichy. Odpowiedz sobie sam

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram: tak jak piszesz, to bylo kilka miesiecy nadziei na to ze Petain okaze sie normalniejszym. Po tym czasie polski rzad na uchodztwie poparl Wolna Francie, tak jak pol Europy

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram:

   rząd Vichy został uznany przez cały świat, w tym polski rząd na uchodźstwie( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedynym krajem który go nie uznał to Wielka Brytania ze swoimi dominami.

   Cieszę się, że przyznałeś właśnie, że polski legalny rząd (bo przecież uznany przez świat) od 1945 roku kolaborał ze Stalinem, a w marcu '68 wydalił z Polski tysiące swoich obywateli żydowskiego pochodzenia w podróż w jedną tylko stronę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A nie, zaraz, to byli komuniści, nie Polacy...

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL: Ooo, to tak jak z PRLem, UBecja rozstrzeliwała, a cały kraj był pod rządami komunistów, jakby nie patrzeć Polaków przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @In_thrust_we_trust: No ale to nie zmienia faktu ze Polska w przeciwieństwie do UK uznawała przez pewien okres Francje Vichy, z reszta to samo uczynili Amerykanie, wszystko zmieniło się z czasem. Vide polski rząd na uchodźstwie który z czasem tez stracił uznanie zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Został uznany na prośbę Stalina. Btw jak rząd jak już od 44(proszę się dokształcić kiedy ogłoszono pwkn który był niczym innym jak rządem tymczasowym) wybrany 100 % przez Stalina miał go nie słuchać na służalczych warunkach. Z Polskiej perspektywy był on nielegalny gdyż na początku został stworzony niezgodnie z konstytucją, a potem przyklepany w 47, gdzie wybory zostały sfałszowane. Rząd Pétaina powstał w jednak zgodnie z Francuską konstytucją i z prawnego punktu widzenia to de Gaulle był uzurpatorem na czele uzurpatorskiego komitetu wolnych francuzów.

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram: kiedy polski rzad na uchodztwie stracil uznanie Wilkiej Brytanii czy ogolnie Zachodu? Lol

   Miesiac w trakcie wojny ti jest nic. Zwlaszcza ze na poczatku nie qiadomi bylo ze Vichy lrowadzic bedzie polityke kolaboracji

  •  

   pokaż komentarz

   @sindram:

   Btw jak rząd jak już od 44(proszę się dokształcić kiedy ogłoszono pwkn który był niczym innym jak rządem tymczasowym)

   No właśnie, proszę się dokształcić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   "Zgodnie z postanowieniami konferencji jałtańskiej, legitymizacja władzy w Polsce miała się dokonać na drodze demokratycznych wyborów w jak najkrótszym terminie. Do tego czasu rządzić miał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej powołany w trakcie konferencji moskiewskiej w czerwcu 1945 pod nadzorem trzech mocarstw koalicji antyhitlerowskiej i uznany wówczas przez mocarstwa za legalny rząd polski, przy jednoczesnym wycofaniu uznania przez Wielką Brytanię i USA rządowi RP na uchodźstwie."

  •  

   pokaż komentarz

   @Fomalhaut: poparli go dopiero gdy jako paprotki weszli do niego Mikołajczyk i kilku ministrów z PSL czym dali się zwieść, że jest to polski rząd jedności narodowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw Przecież chłopaki z przedwojennego ONR-Falanga aż się palili do zakładania rządu kolaboracyjnego i do formowania kolaboracyjnej armii za zagrabione Żydom pieniądze. Nic z tego nie wyszło tylko dlatego, że po okresie początkowej współpracy okraszonej tzw. pogromem wielkanocnym rozmyślili się... Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nic z tego nie wyszło tylko dlatego, że po okresie początkowej współpracy okraszonej tzw. pogromem wielkanocnym rozmyślili się... Niemcy.

   @deviator: Widać słabo szła ta współpraca. Ale powiedz, gdyby taki rząd powstał, co byśmy stracili? Teraz opowiadamy sobie historie o naszej niezłomności, a Putin oskarża nas o wywołanie II WŚ, Żydzi o Holocaust. To jak nasza sytuacja mogłaby być gorsza gdybyśmy takie swoje Vichy mieli?

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Z zydami mam jedEn problem. Nie zaufam zadnemu, a jak nas broni to chyba by uspic czujnosc. Oni to wlasne dzieci by wydali byle przezyc. Wiec sorry...

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham: Mam to samo z Polakami, wszyscy Polacy to złodzieje, pijaki i obszczymury. Polacy to własne dzieci by za wódę wydali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   oczywiście taguję #pdk #bekazprawakow #sarkazm

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Ty ze starym to nie wszyscy Polacy. Oczywiscie taguje #bekazlewactwa

  •  

   pokaż komentarz

   Oni to wlasne dzieci by wydali byle przezyc.

   @LysyCham: A Ty jesteś na 100% pewien że wolałbyś by zginęły wszystkie Twoje dzieci, a nie tylko te młodsze? A w ogóle to przecież MY, POLACY co tydzień jesteśmy stawiani w takiej sytuacji i wiemy że zachowalibyśmy się lepiej* bo... tak?

   * Jakby kto nie widział, to nie widomo jak, bo dzieci odbierano Żydom siłą, także w Łodzi gdzie Rumkowski w niesławnym przemówieniu wezwał rodziców do ich wydania. W Warszawie szef juddenrat, którmu Niemcy postawili to samo żądanie napisał

   Żądają ode mnie, bym własnymi rękoma zabijał dzieci własnego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć"

   To naprawdę przykre, że zdarzają się takie k. jak Ewa Kurek, które wiedzą to wszystko, ale mimo tego powołując cynicznie na tę samą wiedzę wmawiają takim głupim rezonatorom jak Ty, że Żydzi są w jakiś swój parszywy sposób szczególnie predestynowani do okrucieństwa wobec swoich bliskich,

  •  

   pokaż komentarz

   @LysyCham:

   Ty ze starym to nie wszyscy Polacy.

   A Ty ze starym to nie wszyscy Żydzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kkacpersk: Petain początkowo dostał czapę, z uwagi na jego zasługi w I wojnie światowej zamieniono mu na dożywocie. To złożona postać, coś jak u nas Wałęsa.

 •  

  pokaż komentarz

  Żydzi by zrobili z wami tak samo.
  Dlatego zawsze i wyłącznie trzeba dbac tylko wyłącznie o kraj i Polaków,nie o żydów nie o śniadych nie o cukrów.
  Nie miejcie dla nich litości bo oni dla was też by nie mieli.
  Nie nawołuje oczywiście do przemocy ,lecz do całkowitego odizolowania się od niebezpiecznych nacji którzy mają nas za pod ludzi.