•  

  pokaż komentarz

  Teraz się odezwali? A jak "likwidowali" OFE to sami wzięli 10x tyle. To co, może niech zwrócą skoro to takie niemoralne? Ehh jedna banda, tylko mordy inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: żarty żartami ale jak slysze te k...y co likwidując OFE zabrały 100 % środków a nie 15% i teraz przy 15% krzyczą „ wara od naszych pieniędzy” albo ze to niemoralne to do ch...a ... rozumiem nie popierających pisu ale ta resztka popierająca KO to jakiś zart z zdrowego rozsądku

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: PiS i PO to przecież to samo jest. Jedni i drudzy są siebie warci. Różnica tylko taka, że PO próbowało się jako tako kryć do któregoś momentu a PiS od startu wywala fajfusa na ladę i pyta "Fajny, co?".

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: rozumiem ten wykopowy slogan PiS i po jedno zło ... mysle ze to bardzo dobrze wpadające w ucho hasło konfederatom do których mi tez jest najbliżej... I tez nie zgadzam się z wieloma rzeczami w PiS ale podałbym tutaj 100 rzeczy które PIS robi innaczej niż PO w każdej możliwiej dziedzinie ...

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: @gabrielst:
   nie rozumiecie czegoś. PO przeniosło środki z OFE do ZUS. De fact nic tobie nie zabrali tylko przenieśli z prywatnego na państwowe, zostawiając cześć w OFE (5%?). A teraz PiS zap@@@#$%a to resztę z prywatnych OFE, przenosi ja tak samo jak PO do ZUSu tylko przy tym nalicza sobie 15% prowizji czyli opodatkowuje te pieniądze które już tam masz od lat. Cieszysz się? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tusk przeniósł bez prowizji. Teraz Morawieckiego musi mieć na dodatkowe bezsensowne stołki w ministerstwach i premie dla swoich rodzin, przydupasów, miernot i złodziei. Kumasz?

  •  

   pokaż komentarz

   co likwidując OFE zabrały 100 % środków

   @gabrielst: Co ty p%!?%!!isz człowieku? Nikt nic nie zabrał, co najwyżej przesunął. To PiS chce naprawdę zabrać.

  •  

   pokaż komentarz

   A jak "likwidowali" OFE to sami wzięli 10x tyle.
   k...y co likwidując OFE zabrały 100 % środków a nie 15%


   @HuGho: 15% * 10 to 150%. To matematyka na poziomie szkoły podstawowej
   @gabrielst: to teraz mi napiszcie, czy te pieniądze zostały przekazane na zus, czy może zabrane w formie podatku do budżetu państwa? Niby mała różnica, ale jednak robi, czy będzie można z tej kasy płacić emerytury innym, czy 500+ na bombelki dawać.

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzik:

   15% * 10 to 150%. To matematyka na poziomie szkoły podstawowej

   Nie rozumiesz. 15% ze środków daje sumę w pieniądzach. Dopiero to pomnóż przez 10. Logika. Kiedyś była w szkołach.

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzik:
   ty myślałeś, że to co wpłacasz na swoją emeryturę, leży i czeka na ciebie? (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   To co wpłacasz na emeryturę idzie na aktualne emerytury i przywileje emerytalne na bieżąco.

   Więc te 5% pieniądzy które dotąd wpłaciłeś (na prywatne OFE) zostaną przeniesione analogicznie tak samo jak wtedy za PO tylko Kaczyński ci zabierze 15% z tego co tam odkladales. Wtedy nikt nie zabrał żadnej prowizji.

  •  

   pokaż komentarz

   ty myślałeś, że to co wpłacasz na swoją emeryturę, leży i czeka na ciebie? (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   @SuperFreak: no oczywiście, że nie, ale myślisz, że ile z kasy wpłaconej do IKE zobaczysz? Bo wg mnie tyle samo co z OFE.

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzik:
   ja nie liczę na żadną emeryturę w Polsce.
   IKE to jest ten sam wałek co przy OFE, dziś twierdza jedno a za cztery lata ciach, znacjonalizowane. Ktoś głupi tylko da się nabrać na ten sam wałek drugi raz.

   Mieszkam w Holandii tam jest jeden z najlepszych systemów emerytalnych na świecie. Mam nadzieję, że tam będzie solidnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: dokładnie. Dlatego twierdzę, że przeniesienie kasy z OFE do ZUS to mniejszy wałek niż do IKE, bo jednak całość zostaje w systemie emerytalnym. Kijowym, bo kijowym, ale jednak. W przypadku IKE nie dość, że 15% idzie sobie na pierdoły bezpośrednio do budżetu, to jeszcze tak jak piszesz. Za klika lat się okaże, że są straty a nie zyski się znowu zmieni nazwę i kasę przeleje w nowe miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   nie rozumiecie czegoś. PO przeniosło środki z OFE do ZUS.

   @SuperFreak:

   Co ty p!?@$@?isz człowieku? Nikt nic nie zabrał, co najwyżej przesunął. To PiS chce naprawdę zabrać.

   @Khaine:

   Nie kto inny jak Donald Tusk powiedział, że "pieniądze w OFE i ZUS nie są własnością Polaków". [źródło]

   Taże beka z każdego, kto myśli że PO było w czymś lepsze od PiSu w tej materii, czy też że PiS teraz robi coś lepiej niż zrobiła PO.

   Jak zajdzie taka potrzeba to inny polityk za kilka lat znowu zrobi jakieś przesunięcie, tam gdzie akurat słupki będą się musiały zgadzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: @Khaine: @wodzik:
   No mam chwile to wam wytłumaczę podstawy funkcjonowania państwa wytłumaczę...
   1. W ZUS nie ma żadnych odłożonych pieniędzy. Całe pieniądze wpływające do ZUS są na bierząco wydawane na biezace emerytury!
   2. I te pieniądze nie starczają na wypłaty emerytur. Teraz jest najlepiej w historii bo ZUS pokrywa 80% wypłat. Państwo dokłada 20 % z budżetu. Za Tuska Państwo dokładało 40% z budżetu ( czyli z innych podatków jak VAT czy PIT)
   3. Tusk zabrał jak sam wyżej napisałeś 95% pieniędzy Z INDYWIDUALNYCH kont obywateli OFE i wsadził do ZUS dzięki czsmu przez pewien czas nie musiał dokładać 40 % budżetu do ZUS. I mógł je wydać np na 500 +czy inne wydatki budżetowe. W większości poszło na karuzele Vatowske kolegów.
   4. Zabrał Twoje czy moje 300 mld i tak naprawę rozj?%#l na bierzący budżet, bieżące emerytury a mimio tego i tak robił ogromny deficyt !!
   5. Teraz za PiS masz możliwość przeniesienia pieniędzy z ofe na indywidualny rachunek z którego pieniądze będziesz mógł na emeryturze wydać a nawet jak umrzesz przekazać dzieciom czy tam komus. I bierze od tej kwoty 15 % podatku( co tu jest jedyna kradzieżą) . Tusk tak naprawdę wydał cale pieniądze na bieżący budżet i Bieżący emerytury i jeszcze narobił długów.

   Tak podpowiem, radzę mniej szczekać a więcej interesować sie tematem gospodarki czy czegokolwiek na jaki temat się wypowiadacie. Bo niczym się nie różnisz od karyny głupiej karyny biorącej 500na bąbelki, jesli podejmujesz w życiu jakieś decyzje z taka wiedza jak piszesz powyżej

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: OK ekspercie, a teraz powiedz nam w co pieniądze inwestowały OFE.

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: słyszałem ze w Ameryce biją murzynów. No tak, teraz tez wina Tuska

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: nie martw się, jak dojdzie do głosowania, to znów będą "szukać zgubionych kart"... #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @borowa90: cudów nie ma, chcielista obmizki wieku emerytalnego, cofnięcia reformy wcześniejszych emerytur, czy teraz 13, więc się nie zdziwta, jsk powtórzy się sytuacja, gdy zus będzie się samofinansował w połowie i placz

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: a powiedz n kto byl odpowiedzialny za rozp$@!?%$ finansow zus, które skutkowalo min. likwidacja ofe

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzik: wszyscy się mylicie. PO nie przeniosło pieniędzy z OFE do ZUS tylko umorzyło aktywa OFE w postaci obligacji skarbowych co spowodowało że zadłużenie państwa spadło. Reszta aktywów OFE których PO nie tknęło bo się bali to akcje. Teraz PIS zabiera się za przeniesienie tej części do IKE tylko nie wiadomo w jaki sposób planują to zrobić, wyprzedadzą te akcję? Nie mam pojęcia s PIS tego ludziom nie tłumaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   przenosi ja tak samo jak PO do ZUSu

   @SuperFreak: Nie przenosi do ZUS jak PO, bo masz wybór.Jak chcesz zeby kasa przeszła tylko do ZUS to podatku nie zapłacisz.Jak chcesz zeby trafiła do IKE to wtedy zapłacisz 15% podatek.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: jakiś złodziej organizujący rząd pomagajacy w wyłudzeniach dzisiatki miliardów przez polskie i zagraniczne grupy przestępcze

  •  

   pokaż komentarz

   3. Tusk zabrał jak sam wyżej napisałeś 95% pieniędzy Z INDYWIDUALNYCH kont obywateli OFE i wsadził do ZUS dzięki czsmu przez pewien czas nie musiał dokładać 40 % budżetu do ZUS. I mógł je wydać np na 500 +czy inne wydatki budżetowe. W większości poszło na karuzele Vatowske kolegów.

   @gabrielst: Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. OFE były tak samo indywidualne jak masz indywidualne subkonta w ZUS.

   Nikt z nas nie wpłacał środków na OFE. Wpłacaliśmy je na ZUS i to ZUS przekazywał część do zarządzania OFE. Te pieniądze nigdy nie były twoje, bo OFE to nie był bank - co potwierdził zarówno SN jak i TK. OFE to UBEZPIECZENIE (tak samo jak ZUS) gdzie twoja wpłata to składka, a nie jakaś lokata.

   To, że "nie musiał dokładać do ZUS" to też pokaz niewiedzy. Pieniądze z OFE i tak już były w budżecie państwa - bo OFE wykupiły za nie obligacje. Ustawa o OFE umorzyła te obligacje i zapisała je na indywidualnych kontach emerytalnych obywateli w ZUS.

   Ta zmiana pozwoliła rządowi zmniejszyć na papierze oficjalne zadłużenie kraju - bo obligacje wliczają się do wyliczania zadłużenia, natomiast zobowiązania emerytalne już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: to wolny rynek ci nie pasuje, wszak to marzenie korwinistow, by powtórzyć chile

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: @Khaine: Trochę mieszacie. 15% będzie naliczone tylko w wypadku przeniesienia środków na IKE. W przypadku przeniesienia środków do ZUS-u, zapłacimy 18 proc. podatku w momencie, kiedy będziemy wypłacać pieniądze na emeryturze. Emerytury czy renty podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT na takich samych zasadach, jak wynagrodzenie za pracę. Czyli nigdy nie uciekniecie przed podatkiem, także za środki przeniesione w 2014 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak:
   Może czegoś nie rozumiem, ale mam wrażenie, że jednak pominąłeś jedną cholernie istotną kwestię. A mianowicie to, że pieniądze zebrane w OFE miały być dopiero opodatkowane w momencie wypłaty emerytury. Natomiast środki zebrane w IKE są już w pełni opodatkowane i przy wypłacie otrzymasz 100% ich wartości. Stąd przeniesienie z OFE do IKE bez żadnego odcięcia pomiędzy po prostu nie miałoby za grosz sensu.

   Oczywiście nie mam wątpliwości, że PiS zrobił tak specjalnie, aby kasa poszła do budżetu już teraz, a nie za X lat, gdy wypłacana będzie emerytura. Jednak w samym pomniejszeniu kwoty niczego nieuczciwego nie ma - to jest wręcz konieczne, aby właśnie było uczciwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho: KO? Czy ktoś normalny im wierzy?

  •  

   pokaż komentarz

   @rzep:

   OFE to UBEZPIECZENIE (tak samo jak ZUS) gdzie twoja wpłata to składka, a nie jakaś lokata.
   No nie do końca, jeżeli porównujemy do ubezpieczenia to do ubezpieczeń z UFK, bardziej jednak funduszy inwestycyjnych. W OFE były konkretne aktywa finansowe (obligacje, akcje, gotówka). ZUS nie ma aktywów powiązanych ze zobowiązaniami, jedynie obsługuje bieżące wydatki na emerytury z bieżących wpłat na FUS oraz dotacji z budżetu. Twoje subkonto w ZUS to jedynie zobowiązanie państwa, z którego ma obowiązek się w przyszłości wywiązać. Czy to zrobi i jak to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak w samym pomniejszeniu kwoty niczego nieuczciwego nie ma - to jest wręcz konieczne, aby właśnie było uczciwie.

   @Brut_all: No i tu się mylisz, pobranie 15% zanim powstanie zobowiązanie jest bezprawne. A świadczenie ma być dopiero jak przejdziesz na emeryturę czyli za powiedzmy 30 lat!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @butylarz:
   W jakim sensie jest bezprawne, jeśli jest wynikiem właśnie wprowadzonego prawa? I jak byś chciał odebrać podatek za te 30 lat, jeśli IKE w ogóle nie przewiduje czegoś podobnego, bo normalnie w IKE lądują pieniądze już po opodatkowaniu? Dwa subkonta w IKE: jedno z pieniędzmi już opodatkowanymi oraz drugie, które ma być opodatkowane przy wypłacie? Tylko co zyskujemy na takiej dodatkowej komplikacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: Umorzylo czesc obligacyjna, czyli zabralo i umorzylo... Tak sobie umorzyc nie moglo. To po pierwsze. Po wtore, jakbys wiedzial jak dzialaja fundusze inwestycyjne, szczegolnie te bezpiecznie, wiedzialbys, ze duzo pieniedzy trzymaja w papierwach dluznych, wiec jak zabrano, to musiano i tak jakies papiery dluzne kupic. Bo tak dziala dywersyfikacja ryzyka w funduszach.

   Teraz nalezy zadac sobie pytanie, czemu PO zabralo, otoz, jakby nie ukradlo, to przekroczyliby prog zadluzenia zapisany w konstytucji. Wiec ten dlug przerzucono do ZUS-u, ktorego nie bierze sie pod uwage w wysokosci zadluzenia.

   Przyczyna bylo to, ze prowadzono polityke cieplej wody w kranie, zamiast obiecanych w kampanie reform finansow, stosowano jedynie sztuczki ksiegowe.

   PiS skorzystal z tego, ze PO zmniejszylo ilosc kasy plynacej do OFE oraz, ze zmniejszylo zadluzenie, oraz przetarlo droge w robieniu sztuczek ksiegowych i karmilo zapatrzonych w nich lemingow, tym, ze niby z uszczelnienia VAT-u tyle kasy w bidzecie, a nie dlatego, ze byla koniunktura i dodatkowo wczesniej ukjradziono. No ale spowolnienie idzie, co widac juz w ubieglorocznych wplywach z VAT-u, a dodatkowo energia w gore, wszystko w gore, a tu jeszcze wybory prezydenckie.... Stad na gwalt trzeba skads ukrasc kase. No proste zabranie jak w przypadku PO nie wchodzi w gre, bo to zdolowaloby calkowicie gielde, to robi sie propozycje przesuniecia kasy do instytucji dzialajacej podobnie jak OFE, ale za oplata... Wiec bedzie pretekst do zabrania kasy, a na gieldzie az tak bardzo to sie nie odbije czkawka...

   Tak wiec racje maja ci, co pisza, ze i PO i PiS jest tak samo zle. Bo jest i nie nie glosowalem na konfederacje, bo tam jest mieszanka wybuchowa i wbrew pozorom nie mniej tam socjalistow niz w innych partiach...

  •  

   pokaż komentarz

   @rzep: ZUS przekazywal te srodki, potracajac sobie prowizje. W OFE musiales miec indywidualna umowe na jakich warunkach i jaka instutucja zarzadza pieniedzmi w funduszu, do ktorego przystapiles. Nie zawsze jesli nie mozesz wyplacic wczesniej pieniedz, oznacza, ze sa nie Twoje. w TK zauwaz, ze byly zdania odrebne i zaloze sie, ze gdyby wyrok zapadal, zanim pieniadze ukradziono, wyrok bylby inny. Niestety mozliwosc specustaw bez odpowiednio dlugiego vacatio legis z mozliwoscia rozsadnego zaskarzenia konstytucyjnosci kazdej z nich w rozsadny sposob przez obywateli to najwieksza zmora, ktora wykorzystalo ze 2-3 razy PO, a PiS nie potrafi juz inaczej niz tylko w takim trybie dzialac.

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst 95% kasy z OFE? 300mld? Może sprawdzaj w internecie zanim zabierasz się za pisanie (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: co to znaczy że nie zabrali ? Z tego co wiem Zus nie ma zgromadzonych pieniędzy I to co "przeniesli" wydali równie szybko więc dla mnie przeniesienie do zus = kradzież.

  •  

   pokaż komentarz

   @HuGho:

   1. PiS odjaniepawla i sprowadza ZUS na skraj super bankructwa (czyli bardziej niż zwykle)
   2. PO wygrywa wybory i staje się złolem oraz najgorszą gnidą świata - zabiera ~150mln i przekazuje do ZUSu
   3. PiS wygrywa wybory i uznaje, że ch!@ PO też kradło to i my możemy, plany zaj@@#nia OFE stają się realne
   4. Powstaje plan: kasa idzie na ZUS, ale partia zgarnia 15% bo tak. PO TEŻ KRADŁO KURŁA.
   5. Dzbany bronią tą k#?$ę kaczyńskiego, bo to "monż" stanu czy ki chuj
   6. A PEŁO TEŻ KRADŁO HUURRR DURRR

   Ehhh.... i tak się powoli umiera w tej Polsce :(

  •  

   pokaż komentarz

   @Elysian: no widzisz bo jesteś za mało bystry żeby zrozumieć tak prostą rzecz.

   Piszesz te bzdury na tym portalu, a Tusk wydaje twoje pieniądze frajerze, na Ferrari i diamenty. I co mu zrobisz? /S

   Czemu nie zgłosiłeś kradzieży? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: typowy wyborca KO, ja z argumentami I merytorycznie, A Ty osobiste wjazdy. Demokracja to straszny ustrój, skoro nasz głos jest warty tyle samo (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @Elysian: twój post był warty wyśmiania.
   Myślisz że Tusk jest odpowiedzialny za w ch?$ lat zaniedbań (od 89'), głupich pomysłów innych rządów w emeryturach.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperFreak: tak głównie on przez obalenie rządu Olszewskiego i nie dopuszczeniu na pełna lustracje

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: Jesteś uber pelikan, weż bezbieczniki w domu o 19:30 wyłączaj, albo tv z gniazdka wyciągaj.

  •  

   pokaż komentarz

   PO wygrywa wybory i staje się złolem oraz najgorszą gnidą świata - zabiera ~150mln i przekazuje do ZUSu

   @sejbr: nie zabiera a przenosi dług z jednej kupki na druga. W ofe nie było żadnych pieniędzy tylko obligacje czyli dług państwa. PO wzięło ten dług i zamieniło go w dług w zusie bo ten nie liczy się do limitu zadłużenia.

   PiS wygrywa wybory i uznaje, że ch@@ PO też kradło to i my możemy, plany zaj$??nia OFE stają się realne
   4. Powstaje plan: kasa idzie na ZUS, ale partia zgarnia 15% bo tak. PO TEŻ KRADŁO KURŁA.


   @sejbr: bzdura. Możesz przenieść kasę do ZUS bez żadnego 15% procent albo przenieść do IKE płacąc podatek ponieważ nie zapłaciłeś go wcześniej. W wypłacie z zusu zapacilbys dochodowy a z ike nie zapłacisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @gabrielst: @HuGho: ale jakie zabrały? Przenieśli z OFE do ZUS, nic wam nie zabrali

 •  

  pokaż komentarz

  KO chce zniesienia 15-procentowego "haraczu" przy likwidacji OFE.
  Rzecz w tym, że ten "haracz" to cały sens tej likwidacji i przeniesienia środków. Bez tego PiS by się za to nie brał, w końcu skądś trzeba wziąć na bombelki. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: wiadomo ze nie przejdzie. Ale w końcu opozycja coś robi. Pokazuje głupotę władzy. Zamiast kodować.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Wiesz, to ta sama opozycja co parę lat wcześniej ukradła 150 miliardów złotych z OFE więc teraz to się nie masz co jarać. Oni to tylko robią, żeby w jakikolwiek sposób utrudniać władzy rządzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna: Skoro coś ci ukradziono to czemu tego nie wypłaciłeś przed kradzieżą? A nie czekaj nie mogłeś tego zrobić bo to nigdy nie były Twoje pieniądze. OFE miały super założenia ale potem ich wdrożenie to była kpina. ZUS przekazywał do OFE część pieniędzy ze składki, te od tego pobierały sute prowizje kupując obligacje państwowe a po osiągnięciu wieku emerytalnego oddawały pieniądze ZUS. Zajebisty biznes ale nie dla obywateli tylko dla zarządzających funduszami.

   Po zmianach PO zaczęły one wreszcie mieć jakiś sens inwestując w akcje a ta wielka "kradzież" to było po prostu umorzenie obligacji, co nawiasem mówiąc nie zmniejszało nawet deficytu. Dodatkowo PiS podpieprzy perfidnie nawet nie gotówkę ale akcje co spowoduje, że albo będziemy mieli kolejne spadki na giełdzie (co jeszcze zmniejszy wartość tego co zostanie) albo państwo mające udziały w większości spółek giełdowych (PRL bis)

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Nie były moje? Bo ci tak pan z PO powiedział? A kto je zarobił? Pan z PO?

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna ale przecież dalej masz tą kasę tylko zapisana na innym koncie niż wcześniej. I tak samo ja dostaniesz jak już przejdziesz na emeryturę jak wtedy gdy była w OFE ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_kaczka: O czym ty mówisz? Te 150 miliardów poszło na załatanie dziury w budżecie, bo z głupoty czy niewiedzy nie dało rady PO zamknąć odpowiednio budżetu i zgodnie z prawem czekał Tuska jako premiera tego rządu trybunał stanu. Kosztowało nas obronienie Tuska przed więzieniem 150 miliardów złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna co ty w ogóle zmyślasz. Umorzono obligacje skarbowe a na ich miejsce zrobiono zapisy na kontach ZUS. Zrobiono to po to żeby zmniejszyć jawny dług publiczny i nie przekroczyć dopuszczalnego progu zadłużenia. Czyli tak jak napisałem - masz dalej tą kasę która ci kiedyś pobrali w postaci składki tylko, że teraz ją masz na koncie w ZUS zamiast w OFE.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_kaczka: Już rozumiem. Nie masz pojecia o czym piszesz, można przestać z tobą rozmawiać na temat filarów i wysokości emerytur.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna czyli twierdzisz, że ta kasa nie została zaksiegowana w ZUS i nic z niej nie zostało, zero śladów? Może podeslesz jakies źródła na ten temat? Proszę, tutaj pierwszy z brzegu artykuł, który tłumaczy, że kasa została zaksiegowana na subkontach w ZUS: https://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;ofe;pieniadze;z;otwartych;funduszy;emerytalnych;trafily;do;zus,195,0,1471427.html

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_kaczka: "...W dniu 27 grudnia 2013 Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie emerytalnym przewidującą przekazanie w dniu 3 lutego 2014 do ZUS skarbowych papierów wartościowych posiadanych przez OFE, a następnie ich umorzenie..."
   UMORZENIE, czyli ZUS umorzył weksle skarbu państwa, czyli tych pieniędzy nie ma, zostały zlikwidowane, wiesz co to znaczy umorzenie? Jeśli wisisz za chwilówkę tysiaka, to po umorzeniu nic nie wisisz, a lichwiarz nie ma pieniędzy. Kto ci powiedział, że są te pieniądze? ZUS dostał weksle od skarbu państwa z OFE i umorzył skarbowi państwa ten dług. Nie dość, że nie wiesz o czym piszesz, to nawet nie rozumiesz podstawowych pojęć.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna fajnie, że wklejasz tylko połowę informacji. Środki umorzono na jednym koncie i zapisano na innym. Wiem, że nie przeczytasz ale masz kolejny link: https://mu.rf.gov.pl/56/art-3.html

   M.in. "w dniu 3 lutego 2014 r. otwarty fundusz emerytalny umorzył 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE na dzień 31 stycznia 2014 r. Umorzone środki zostały przekazane do ZUS, gdzie środki zostały zaewidencjonowane na subkoncie ubezpieczonego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przenoszone aktywa odzwierciedlają udział każdego członka funduszu w środkach zainwestowanych o wartości odpowiadającej sumie wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych"

   ZUS dostał obligacje, umorzył je i zapisał, że w przyszłości te umorzone środki wypłaci w formie emerytury. Więc to zobowiązanie dalej istnieje tak samo jak istniało w OFE - tyle że teraz istnieje w innej formie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_kaczka: A wytłumacz mi na jakiej podstawie prawnej ZUS ma w przyszłości przywrócić umorzony dług? Tak nie działa prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mirek_kurna ale umorzono obligacje a nie zobowiązanie wobec członka funduszu. Zobowiązanie cały czas istnieje - w innej formie ale istnieje.

 •  

  pokaż komentarz

  To wykopalisko idealnie pokazuje dlaczego w tym kraju jest jak jest - bo wyborcy to idioci. Tusk niczego nie ukradł, tylko wyjął z jednej szuflady i wsadził do drugiej. Morawiecki też wyjął z szuflady ale wkładając do drugiej powiedział, że weźmie sobie 15% do kieszeni - złodziej, jednym słowem.

  •  

   pokaż komentarz

   To wykopalisko idealnie pokazuje dlaczego w tym kraju jest jak jest - bo wyborcy to idioci. Tusk niczego nie ukradł, tylko wyjął z jednej szuflady i wsadził do drugiej.

   @xUnf: "Pierwsza" likwidacja OFE to jedna z najgorzej przeprowadzonych PRowo reform w ostatnich 20 latach. Nikt obywatelom nie wytłumaczył co się właściwie zadziało. Ciężko się zatem im dziwić że sobie dorobili wyjaśnienie samemu. PO nie dorasta do pięt PiS jeżeli chodzi o prezentację wyborcom swoich koncepcji, wiadomo - są kretyńskie ale każde gówno można dobrze sprzedać jak się je odpowiednio opakuje - na tym właśnie polega polityka (szczególnie w tak słabo wykształconym narodzie).

   Po części brak wytłumaczenia co się zadziało wynikał z tego że trzeba by było ludziom wyjaśnić czym właściwie były OFE i w co mogły inwestować (głównie w obligacje skarbu państwa) czyli obywatele samu u siebie zaciągali kredyt i potem sami sobie wypłacali odsetki. Ktoś by mógł się zorientować że spora część tego pomysłu to kretynizm.

  •  

   pokaż komentarz

   Wykopkowa demagogia :)

   A Morawiecki to niby sobie do portfela przeleje? Też przeleje z jednej szuflady do innej, tyle że nie do tej co PO. Nie do ZUS a do budżetu. A że ZUS i tak jedzie na subwencjach z budżetu, a "wirtualne subkonto" w zusie to nic innego jak eurogąbki to.... jaki z tego wniosek? PO ukradło 50%, a PIS ukradnie 15% z tego co zostało. Ale ten PIS jest zły, a PO dobrze że krzyczy ;)

   Poza tym, pomyśl człowieku, przy wypłacie emerytury pobierane jest 18% (lub 17%) podatku PIT. A przy wypłacie z IKE żaden podatek nie jest pobierany.

  •  

   pokaż komentarz

   A Morawiecki to niby sobie do portfela przeleje?

   @andy1000: Do szuflady "pucowania bezdeficytowego budżetu" z którym jest problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: Z tej "szuflady" idzie kasa do ZUS. Więc co nie wybierzesz, kasa tam trafi.

   BTW: część ludzi argumentuje chęć przekazania kasy na konta ZUS mówiąc, że to podwyższy im emerytury. I to jest prawda tylko w tym względzie, że podwyżka będzie minimalna. Przelej do ZUSu 100 000 zł z OFE a dostaniesz 10 zł wyższą emeryturę ;) (ale z gwarancją, że do końca życia ;) )

 •  

  pokaż komentarz

  Pomijając fakt że to akurat bardzo dobra inicjatywa przypomni ktoś ile sami "zgubili" gdy usmiercali OFE ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?

 •  

  pokaż komentarz

  no i teraz żeby doj$$!ć PO Polacy będą bronić pis bo przecież nie poprą projektu od KO xD