•  

  pokaż komentarz

  I co? Wolno olewać jakieś TSUE? Jak widac tak. No jak tam pianie wszelcy "obrońcy demokracji" i inni tacy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard ale kto mówi że nie można? Trzeba się tylko liczyć z konsekwencjami ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: czyli jak u innych jest rozp#$!$!% to u nas też ma być? fantastyczne rozumowanie. NIE.

   może prawda jest taka że i Polska i Hiszpania nie dorosły do standardów UE. przecież nie bez powodu oba kraje dołączyły do UE nie ma początku (Polska była jeszcze PRL-em jak były tworzone podstawy UE) oba kraje wyciągnęły sporo środków, ale kasa to jedno a standardy to drugie.

   i podobne są nawet powody, dla których ignoruje się TSUE. jeszcze trochę i będziemy się mogli nazywać "Madrytem Wschodu" (jak nas wywalą z UE i Putin nas przygarnie).

  •  

   pokaż komentarz

   I co? Wolno olewać jakieś TSUE? Jak widac tak. No jak tam pianie wszelcy "obrońcy demokracji" i inni tacy?

   @ipkis123: Czy wolno to się okaże. Na razie Hiszpanie podjęli decyzję że olewają. Piłka po stronie TSUE i KE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: Hiszpania to pod niektórymi względami taka mała Rosja. Mam nadzieję, że się w końcu doigra.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: ale przecież ta inba to festiwal hipokryzji wszystkich stron.
   Sędziowie też niestety nie są święci bo przez lata j%?%li zwykłych ludzi niesprawiedliwymi wyrokami bo "takie jest prawo", ale teraz to sobie mogą olewać władzę wykonawczą bo nagle się okazuje że "duch prawa jest ważniejszy"?

  •  

   pokaż komentarz

   Hiszpania to pod niektórymi względami taka mała Rosja

   @Zakopianin: Rosja to akurat dość mocno pomaga Katalończykom. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Hiszpanie IMO nie mają wyboru, bo w innym przypadku odłączy się i Katalonia i Kraj Basków. Na hiszpańskim Wykopie widziałem komentarze, że lepsze są kary niż strata części kraju. xD Ciekaw jestem jak w Polsce podchodzono by do chęci odłączenia się Śląska.

  •  

   pokaż komentarz

   @postacie: Rosja wspiera Katalonię nie ze względów ideologicznych, tylko w celu siania fermentu. Czeczeńskich ruchów niepodległościowych jakoś nie wspierali.

   Jak Śląsk postanowi sobie zrobić referendum, w którym wyjdzie, że ludność chce się odłączyć - to IMHO mają do tego święte prawo. Ja też nie chcę żyć w jednym kraju z poplecznikami PiSu z naszych wschodnich rubieży (oni i tak wyzywają mnie od nie-Polaków, więc chyba do jednego narodu nie należymy).

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Czy wolno to się okaże. Na razie Hiszpanie podjęli decyzję że olewają. Piłka po stronie TSUE i KE.

   @Mario7400: KE się trzęsie ze strachu przed rozpadem wspólnoty po brexicie. Jak Francja i Hiszpania także wystąpią, to UE się rozpadnie, a dyktatorzy z KE pierwsi zawisną.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli jak u innych jest rozp?%%$%@ to u nas też ma być?

   @secret_passenger: Jaki rozp?%%$%@? To, że sąd kraju nie uznaje wyroków jakiegoś gównosądu eu, które sie nie zgadzają z prawem tego kraju to nie rozpierdol.

   Jak Śląsk postanowi sobie zrobić referendum, w którym wyjdzie, że ludność chce się odłączyć - to IMHO mają do tego święte prawo.

   @Zakopianin: Co k@$%a? Czy ciebie do reszty poj$$?ło? A jak Katowice zorganizują potem referendum, ze chcą zostać w Polsce, a Śródmieście zorganizuje referendum, że jednak chcą opuścić to tak też ma być, że 1 dzielnica będzie poza krajem, reszta miasta w nim, a pozostała część województwa poza?
   I rozumiem, że zgadzasz sie z tym, że Krym należy do Rosji, bo tam też zorganizowali referendum?

  •  

   pokaż komentarz

   KE się trzęsie ze strachu przed rozpadem wspólnoty po brexicie
   @ASLR: tak, szczegolnie po tym, jak inne kraje zobaczyły jak UK dostało po dupie, mimo że jeszcze nawet nie wyszło z UE. Nikt się z żadnego strachu nie trzęsie i to tylko projekcje psychonacjonalistycznej prawicy.

   Jak Francja i Hiszpania także wystąpią,
   Ani Francja ani Hiszpania nawet o żadnym najmniejszym pomyśle nie mówią ¯\_(ツ)_/¯

   to UE się rozpadnie
   Prędzej Korwin zostanie królem niż UE się rozpadnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard ale przecież to jakieś tsue to jest również polskim sądem. Tam zasiadają polscy przedstawiciele

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: piszesz taką narracją że tylko Polska i Hiszpania coś źle robią a inne kraje UE są dobre. Poczytaj jak są praktykowane orzeczenia tsue w Francji i Niemiec.... To dopiero żenada.

   Kolejny lewak który ma zaślepki... I widzi tylko jeden kraj w europie...

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: "A jak Katowice zorganizują potem referendum, ze chcą zostać w Polsce, a Śródmieście zorganizuje referendum, że jednak chcą opuścić" - a różni się to śródmieście pod względem języka/obyczajów (jak pisiorki vs większość mieszkańców zachodniej Polski, albo jak Śląsk vs reszta kraju, albo jak Katalonia vs Hiszpania)? Bo jeśli nie, to nie stanowią oddzielnego narodu, i prawo narodów do samostanowienia (jedno z tzw. zbiorowych praw człowieka) trochę tu nie działa.

   "I rozumiem, że zgadzasz się z tym, że Krym należy do Rosji, bo tam też zorganizowali referendum?" - prawo narodu do samostanowienia vs zagarnięcie części czyjegoś terytorium wbrew dobrowolnie danym gwarancjom. Apples, Oranges.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Wyrzuca nas z UE? Możę podać foliowa czapeczke? XD

  •  

   pokaż komentarz

   I co? Wolno olewać jakieś TSUE? Jak widac tak. No jak tam pianie wszelcy "obrońcy demokracji" i inni tacy?

   @Redguard: Czy wolno to się jeszcze okaże. Też możesz ukraść coś w sklepie, ale jak Ci potem policja zapuka do domu tydzień później, to się nie zdziw.
   Też mnie ciekawi co się teraz wydarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Sędziowie też niestety nie są święci bo przez lata j@!?li zwykłych ludzi niesprawiedliwymi wyrokami bo "takie jest prawo", ale teraz to sobie mogą olewać władzę wykonawczą bo nagle się okazuje że "duch prawa jest ważniejszy"?

   @ostatni_lantianin: Sędziowie powinni olewać władzę wykonawczą. Ponieważ są władzą sądowniczą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: z innego źródła: "W orzeczeniu TSUE był jednak haczyk: Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że to hiszpański Sąd Najwyższy ma zdecydować, jak dostosować się do orzeczenia, skoro status Jonquerasa zmienił się z podejrzanego na skazanego, a Madryt wcześniej nie uznał jego statusu europosła"

   Czyli jak z wyrokiem w sprawie sądu dyscyplinarnego w PL, powiedzieli że jest źle, ale w sprawie co z tym zrobić umyli ręce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakopianin: jakie zagarniecie? mieszkańcy krymu zdecydowali, że chcą być częścia Rosji, wiec naród sie samoustanowił, więc o co ci chodzi?

   a różni się to śródmieście pod względem języka/obyczajów

   @Zakopianin: a reszta śląska to się różni? Co śląsakom ze śląska chcesz dac takie prawo, ale tym ze środmieścia to juz nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @postacie: nie mają wyboru bo sami się go pozbawili, debilna polityka/decyzje Madrytu, od wielu lat, doprowadziły do obecnej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Prędzej Korwin zostanie królem niż UE się rozpadnie.

   @CytrynowySorbet: Oczywiscie, ze się rozpadnie. Prędzej czy później. Portugalia nie ma praktycznei żadnych wspólnych interesów z Polską, Szwecja z Grecja itp. Niemożliwe jest utrzymanie struktury, w której kazdy ciagnie w inną stronę i nie ma prawie żadnych punktów wspólnych. Już sama geografia wymusza brak tych punktów, nie mówiac juz o języku, kulturze, historii itp. To nie ma prawa się udać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakopianin: Ale Jaki Śląsk ? Od Zielonej Góry do Katowic ze stolicą we Wrocławiu ? Czy to gówienko nazwane województwem śląskim z czego ponad połowę stanowią ziemie Małopolski i zagłębia Dąbrowskiego ?

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: to że mówisz to ty, to nic nie znaczy. Jakie wspólne interesy ma stan Waszyngton z Florydą w USA? Albo Kalifornia z Alabamą? Stany w USA też momentami drastycznie się od siebie różnią, mają osobne prawo i podatki, a jakoś nikt nie mówi o rozpadzie USA. Różnorodność kulturowo-narodowościowo-językowa wewnątrz UE to nic przy tym jak zróżnicowane są chociażby Indie czy Chiny, a o rozpadzie tych krajów też nie słyszałem.
   Korwin powtarza o upadku UE od kilkunastu lat, a jedyne co się w tym czasie rozpadło to z 10 jego partii.
   Obecny parlament europejski też miał sprzyjać eurosceptykom i przeciwnikom UE, cała eurosceptyczna Europa o tym mówiła, a jest odwrotnie, nie było w PE jeszcze tak dużej grupy zwolenników zacieśniania integracji.
   To, że będziecie coś powtarzać, nawet latami, nie znaczy że tak się stanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt się z żadnego strachu nie trzęsie

   @CytrynowySorbet: czyli KE nie złamała zasady neutralności podczas wyborów we Francji i nie gęgała, żeby na Le Pen nie głosować?

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: No i Indie czy Chiny mają mnóstwo problemow wewnętrznych. Żeby sobie z tym poradzić to rząd musi być silny, a unia jest słaba, bo rząd niemiecki nie ma wspólnych interesów z rządem greckim itp. A poza tym co najważniejsze to eu w końcu zbankrutuje. ZSRR też sie rozpadło, a ludzie jak ty m owili, ze to niemozliwe. Imperium rzymskie też i pewnie też mówili, ze to niemożliwe. Imperia mają to do siebie, że jak staja sie za dużo to sie rozpadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: Idąc Twoim tokiem rozumowania władza wykonawcza i ustawodawcza powinna olewać sądowniczą np. wyroki TK (jakby był niezależny) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: Ekhm... Trójpodział władzy, żadna władza nie może mieć nad inną kontroli, przynajmniej bezpośrednio.

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: żyjcie dalej tymi swoimi urojeniami. Nie chce mi się z tym dyskutować, bo to nie ma sensu. Ja tylko stracę czas, a ty swoje urojenia będziesz powtarzać. EOT.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheJaster: trójpodział władzy to fikcja, władza wykonawcza też powinna być niezależna od uchwałodawczej - a u nas praktycznie o wszystkim decyduje sejm.
   TK też od dawna wybierał sejm, a w sumie to jedyny przedstawiciel sędziów którzy może legalnie wpieprzać się w uchwalanie wujowego prawa ograniczającego niezależność trzeciej władzy - bez tego jedyną opcją obrony sędziów jest łamanie prawa.
   Tylko co to za sędzia co łamie prawo (nawet jak jest chujowe).

  •  

   pokaż komentarz

   . Jak Francja i Hiszpania także wystąpią, to UE się rozpadnie, a dyktatorzy z KE pierwsi zawisną.

   @ASLR: Dlaczego mieliby zawisnąć?

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: Dlaczego mieliby zawisnąć?

   @Mario7400: Często po rozpadzie totalitarnej dyktatury wierchuszka idzie pod but motłochu/wylatuje przez okno pałacu. Nawet w Czechach się co jakiś czas zdarzało.

  •  

   pokaż komentarz

   @ASLR: UE - totalitarna dyktatura xD
   Ty jesteś z każdym komentarzem coraz śmieszniejszy xD

  •  

   pokaż komentarz

   Często po rozpadzie totalitarnej dyktatury

   @ASLR: Teraz mamy dyktaturę, która zostanie (być może) obalona i powstaną demokratyczne rządy państw narodowych. Jak w Rosji albo Turcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   W takiej sytuacji faktycznie będą likwidowani wrogowie narodu. Ale okaże się że to nie będzie kilku ludków z byłej KE, a dziennikarze, wykładowcy, prawnicy, aktywiści praw człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   Ekhm... Trójpodział władzy, żadna władza nie może mieć nad inną kontroli, przynajmniej bezpośrednio.

   @TheJaster: raczej każda ma kontrolować każdą, aby nie było nadużyć...

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: no, uk tak dostalo po dupie ze funt trzyma najlepszy kurs od 10 lat. Wielki strach tam zapanowal, nie to co silna gospodatka francji czy wloch, lub recesja w niemczech.
   Przestan bredzic, wyjdz na powietrze.

  •  

   pokaż komentarz

   no, uk tak dostalo po dupie ze funt trzyma najlepszy kurs od 10 lat.
   @mibmib2: dlaczego kłamiesz? Przecież nawet w ciągu ostatniego roku był wyższy kurs funta niż jest teraz. W ciągu ostatnich 5 lat najwyższy kurs był przed referendum o brexicie. Reszta na zdjęciu.

   Wielki strach tam zapanowal,
   Po tym jak firmy uciekają z UK które nadal jest przecież w UE? Tak, zapanował strach. Dziesiątki firm przenoszą się do kontynentalnej UE albo do Irlandii, a ten proces przyspieszy jeśli Johnson będzie prowadził politykę brexitową jak prowadzi teraz i na koniec roku nie będzie żadnej umowy.

   nie to co silna gospodatka francji czy wloch,
   Silniejsze są one, ale w UE, niż UK poza UE. Poza tym, UK i Francja mają takie same gospodarki, ale to te francuskie firmy będą miały dostęp do wspólnego rynku. Włochy podobnie.

   lub recesja w Niemczech
   Żadnej recesji nie ma i nie było. Skończ bredzić. Wyjdź na powietrze.

   Czy nie ma na tym portalu korwinisty, który nie kłamie w tym co pisze?

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_20200111-142845.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Trybus: To ich sprawa, na jakim terenie zorganizują referendum. A pewnie nie zorganizują, bo pewnie się odłączyć nie chcą.

   @szalooneneutrino: Prawo narodów do samostanowienia. Mieszkańcy śródmieścia z pewnością nie stanowią odrębnego narodu, Katalończycy z pewnością go stanowią - byłem, widziałem na własne oczy. Nikt nie bronił Rosjanom przyjęcia do siebie rosyjskich mieszkańców Krymu. A twojej wiary w ruskie referendum nawet nie chce mi się komentować.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: sedno problemu - dla maluczkich są przepisy i ich drakońska interpretacja, a dla sędziów i wielkich tego świata jest duch prawa i konstytucja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakopianin: pożyteczny idioto pochodzę, żyję w Polsce B i nikt nigdy w mojej obecności ,czy obcy czy znajomy nie mówił o innym krajanie, że oni nie Polacy. Pełno tu potomków banderowców i oni w znacznej większości czują się w 101% czystymi Polakami. Mimo że mają czarne podniebienia ;), nigdy nie powiedziałbym im, że nimi nie są. Polakiem to ty masz się czuć a nie inni ci będą mówić, że ty jesteś lub nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mijko: Ja mam to w nosie, jestem przede wszystkim człowiekiem, a potem mogę sobie być Polakiem, czy czymkolwiek innym.

   A żyję w Polsce A, i różne rzeczy już o sobie słyszałem i czytałem.

 •  

  pokaż komentarz

  niesamowite jest to ze SN Hiszpanii nie ogarnia swojego prawa. U nas jest odwrotnie. Sady ogarniaja ale politycy nie rozumieja prawa ktore stanowia xD

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Niestety ale prawda jest tak, że u nas ani politycy ani sądy tego nie ogarniają. Jak nie sejm chce decydować o sądownictwie to sądy uzurpują sobie prawo do decyzji od których nie są. Fakt kolego - ta cała "reforma" to zmiana "ich" na "naszych" (w pojęciu PiS-u naszych). Co nie zmienia faktu, że prawdziwa reforma sądownictwa jest potrzebna. Z jakiegoś powodu ludzie w tak ogromnej ilości poparli samo hasło "reforma sądów" nie patrząc co się ma zmienić, bo grunt by w ogóle się zmieniło. Zrobiła się z tego kasta bandytów. Ot co

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu Efekt uboczny całej imby pod tytułem "reforma sądownictwa" będzie taki, że sądownictwo stanie się tematem tabu, którego nikt nie zechce tykać przez następne 10 lat min.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: U nas nikt nie ogarnia. Sędziowie robią co chcą, politycy ustanawiają miliony stron makulatury rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu: Z takiego powodu, że w polskim sądownictwie w większości funkcjonuje tzw. myśl liberalna, a więc np. łagodniejsze karanie, branie pod uwagę okoliczności łagodzących, domniemanie dobrych intencji strony itd. I wg wszelkich danych statystycznych, to się generalnie sprawdza.

   Natomiast niewykształcona prawnie hołota chce, aby karać jak najdotkliwiej, stosować dolegliwsze środki zapobiegawcze (np. areszty nawet jeśli nie ma przesłanek prawnych, a co najwyżej medialne) - a przy okazji aby ogół prawników sprowadzono do ich poziomu, tj. cebulaków żyjących za okolice pensji minimalnej.

   No i aby byli nieomylni, tak jakby potrafili komuś w myślach - albo, jeśli się nie da, to przynajmniej żeby zwiększyli swój realny codzienny wysiłek i realne obłożenie bieżącą pracą, tj. czytaniem i przerzucaniem papierów, do poziomu takiego jak zwykły pracownik administracyjny w firmie komercyjnej.

   I to są prawdziwe powody niezadowolenia. Bo cebulacka hołota z jednej strony nie rozumie, na czym polega godność sędziego i zazdrości, z drugiej zaś strony nie rozumie psychologicznych mechanizmów oddziaływania kar i chce takiej "chłopskiej sprawiedliwości", bez przejmowania się tym, że przecież tych dzisiaj skazanych kiedyś trzeba będzie przywrócić społeczeństwu. Cała reszta to dorabianie ideologii przez ziobrystów, pragnących wykorzystać w/w niezadowolenie do własnych celów.

  •  

   pokaż komentarz

   sądy uzurpują sobie prawo do decyzji od których nie są.
   @Omenu: Jakieś przykłady?

  •  

   pokaż komentarz

   Bo cebulacka hołota z jednej strony nie rozumie, na czym polega godność sędziego i zazdrości,

   @asperger15k: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-11-30/gersdorf-nie-chodzilam-demonstrowac-bylo-ciemno-to-wzielam-swieczke/ ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) BRAWO TY

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu co nie zmienia faktu ze orzeczenia TSUE można odrzucić i nikt nie jeździ i nie straszy że demokracja jest łamana

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast niewykształcona prawnie hołota chce, aby karać jak najdotkliwiej, stosować dolegliwsze środki zapobiegawcze

   @asperger15k: bo to ta "hołota" będzie się zmagała z wypuszczonym na wolność gwałcicielem czy pijanym kierowcą...
   I nie zapominaj, że to ta "hołota" wybiera władzę ustawodawczą i pośrednio wykonawczą, jednak nie ma nic do powiedzenia w zakresie władzy sądowniczej. Nie uważasz, że stwarza to nierówności w trójpodziale władzy, jeśli to faktycznie naród jest suwerenem?

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: O właśnie, dziękuję za przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Szczerze mówiąc, mam wątpliwości. Z jednej strony podoba mi się amerykańska idea wyboru konkretnych osób na urząd sędziego - ale na zasadzie wyboru czysto personalnego, jak choćby w polityce.

   Natomiast nie uważam za właściwe, aby motłoch sobie głosował, czy indywidualne sądy mają karać surowiej czy łagodniej. Tzn. taki wybór jak najbardziej powinien istnieć, ale na etapie kształtowania polityki karnej państwa, czyli ustawodawczym. Natomiast na poziomie sądowniczym absolutnie nie - tutaj wszelkie "głośne pomyłki" powinny stawić jedynie (i aż!) feedback dla procesu ustawodawczego.

   Na tym polega zdrowy trójpodział władzy, a nie na pół-anarchii w postaci wpływu lokalnego (a więc dość przypadkowego) motłochu na poszczególnych sędziów/sądy.

  •  

   pokaż komentarz

   @asperger15k: powinni od razu rozstrzeliwać. Ku uciesze patologii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast na poziomie sądowniczym absolutnie nie - tutaj wszelkie "głośne pomyłki" powinny stawić jedynie (i aż!) feedback dla procesu ustawodawczego.

   @asperger15k: ale nie karze się odpowiedzialnych za te pomyłki - a zmiany ustawodawcze traktowana są jako zamach na niezależność sądownictwa.

   Na tym polega zdrowy trójpodział władzy, a nie na pół-anarchii w postaci wpływu lokalnego (a więc dość przypadkowego) motłochu na poszczególnych sędziów/sądy.

   @asperger15k: więc "motłoch" i "hołota" mogą mieć wpływ na pozostałe elementy trojpodziału władzy, ale od sądownictwa wara? Chyba należysz do nadzwyczajnej kasty...

  •  

   pokaż komentarz

   więc "motłoch" i "hołota" mogą mieć wpływ na pozostałe elementy trojpodziału władzy, ale od sądownictwa wara?

   @Nieszkodnik: Ależ mogą:

   - mogą wybierać takich polityków, którzy będą dążyć do zaostrzania bądź łagodzenia prawa
   - powinni wg mnie mieć wybór personalny odnośnie sędziów

   Jedynie nie powinni mieć wyboru odnośnie polityki karnej na poziomie poszczególnych sędziów/sądów/miast/województw/itp. - tak aby indywidualne uwarunkowania jakiegoś lokalnego wycinka społeczeństwa nie powodowały lokalnych odstępstw od polityki karnej, która powinna być spójna na poziomie całego państwa.

   ale nie karze się odpowiedzialnych za te pomyłki

   @Nieszkodnik: Ależ karze się, tylko Ty niekoniecznie musisz o tym wiedzieć, bo dla Ciebie sędzia ma stanowić bezwzględny autorytet. Podobnie np. dyrektor szkoły może ukarać nauczyciela - ale robi się to tak, aby w żaden sposób nie dowiedzieli się o tym uczniowie, bo dla nich ten ukarany nauczyciel ma być nadal autorytetem. Dokładnie to samo jest z sędziami - są kary od upomnienia ustnego, poprzez pisemne, karę finansową, brak lub opóźnienie awansu (realizowanego w ramach swojego sądu lub poprzez "delegację" do sądu wyższej instancji), degradację, aż po wydalenie z zawodu.

   Co więcej, nie tyle karze się za "mocno nietrafione" wyroki, ale wręcz prowadzi się dużo bardziej zaawansowane statystyki spraw i wyroków - długość sprawy, ilość rozpraw, procent wyroków uchylonych przez sąd wyższej instancji lub w inny sposób, jakość uzasadnień itd. - to wszystko wpływa na ocenę pracy sędziego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu: Poruszenie gówna zawsze śmierdzi...

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ karze się, tylko Ty niekoniecznie musisz o tym wiedzieć,

   @asperger15k: no to podaj, proszę, liczbę tych prawomocnie ukaranych, po 1989 roku, za to, co robili do 1989 roku... I podaj jakie kary stosowano.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: A co takiego niby robili? Jeśli po prostu orzekali w ramach przepisów, jakie wówczas obowiązywały (nawet np. na karę śmierci, jeśli prokuratura dostarczyła takie a nie inne dowody, a obrona nie potrafiła ich obalić), to za co ich karać?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli po prostu orzekali w ramach przepisów, jakie wówczas obowiązywały

   @asperger15k: orzekali w ramach przepisów, które nie obowiązywały, i skazywali na ich podstawie na kary więzienia... Poczytaj o sytuacji prawnej, związanej z wprowadzeniem stanu wojennego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu a czemu nie iść "drogą" cejrowskiego? Jeśli jakikolwiek sędzię orzekał w starym ukladzie-won, tak samo won z czerwonymi dziadkami z uczelni

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Tak, wiem, 1949, potem 1956, potem 1981, pewnie w międzyczasie jeszcze kilka innych lat, w których działy się dziwne rzeczy. Tyle że tamci sędziowie w większości albo już nie żyją, albo są na emeryturze - na dzień dzisiejszy tylko 10% czynnych sędziów zaczynało karierę przed czerwcem 1989.

   I zauważ, że 1989, a nie 1981 - te 8 lat to statystycznie 27% czasu kariery sędziego. Więc statystycznie jakieś 7.4% czynnych sędziów mogło zaczynać w momencie wprowadzenia stanu wojennego lub wcześniej.

   Ale przecież świeżaków nie puszczano wtedy do spraw politycznych, tylko sprawdzonych - przyjmijmy że takich po przynajmniej 4-5 latach orzekania. Powiedzmy 4 latach. Czyli policzmy orzekających od 1977 - pomiędzy 1977 a 1989 mamy 12 lat, a więc 40% czasu kariery sędziego. Więc statystycznie, jak możesz sobie policzyć i zweryfikować, mówimy o mniej więcej 400 sędziach.

   Teraz pytanie, ilu z nich faktycznie, indywidualnie zrobiło coś niegodnego urzędu sędziego, a ilu po prostu robiło swoją robotę najlepiej jak umiało? Tego nie wiem. I Ty pewnie też nie. Ale popatrzmy na statystykę skazanych, jako formę podpowiedzi. W Polsce mamy rokrocznie 300-320 tys. osób z aktualnym statusem skazanego, a więc po prawomocnym wyroku, a przed zatarciem skazania. Przy 38 milionach populacji - licząc nawet dzieci, staruszków itp. - a co, poszalejmy... Więc daje to 0.84% osób skazanych w całej populacji.

   Ok, więc policzmy: 400 sędziów * 0.84% = 3.36 osoby. Powiedzmy że nawet 4-5 osób. Tyle, czysto statystycznie, spośród czynnych do dziś sędziów mogło indywidualnie zachować się niegodnie urzędu sędziego.

   No ale przyjmijmy że nie mam racji, bo trzeba doliczyć też wykroczenia, czyli czyny, które również sędziemu nie uchodzą. Przyjmując za podstawę dane z pracy "Wykroczenia w świetle statystyki policyjnej i sądowej" z 2016 autorstwa dra Marczewskiego (https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2018/12/IWS-Marczewski-M.-Wykroczenia-w-%C5%9Bwietle-statystyki-policyjnej-i-s%C4%85dowej.pdf), wykroczeń mamy średnio 9x więcej. Licząc jedno i drugie, dodajmy więc po prostu jedno zero.

   A więc mamy finalnie, w "najlepszym" razie, 40-50 sędziów orzekających do dzisiaj, którzy indywidualnie mogli dopuścić się orzekania w sposób niegodny urzędu, z czego 4-5 sędziów w sposób drastyczny.

   Pytanie, czy przy 10 tysiącach sędziów, powyższe liczby są realnym problemem, czy raczej zwykłą zagrywką polityczną?

  •  

   pokaż komentarz

   Pytanie, czy przy 10 tysiącach sędziów, powyższe liczby są realnym problemem, czy raczej zwykłą zagrywką polityczną?

   @asperger15k: chyba nie zrozumiałeś pytania, bo dostałem elaborat nie na temat. Więc pozwolę je sobie powtórzyć: podaj, proszę, liczbę tych prawomocnie ukaranych, po 1989 roku, za to, co robili do 1989 roku... I podaj jakie kary stosowano. No chyba iż uważasz, że do 1989 roku sędziowie byli niezawiśni i niezależni, oraz nie ulegali naciskom władzy przy wydawaniu wyroków. To wtedy nie mamy o czym rozmawiać, bo żyjemy w innych rzeczywistościach...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Nie zrozumiałeś odpowiedzi. Chciałem Cię naprowadzić na inne pytanie: a co takiego konkretnie robili? Tj.:

   - jakie konkretnie przewinienia
   - indywidualnie kto
   - czy wciąż orzeka (lub czy w ogóle żyje) - bo jeśli nie, to problem się sam rozwiązał (przez umorzenie potencjalnej sprawy)

  •  

   pokaż komentarz

   a co takiego konkretnie robili?

   @asperger15k: czyli uważasz, że do 1989 roku wszyscy sędziowie byli niezawiśni i niezależni, oraz nie ulegali naciskom władzy przy wydawaniu wyroków.

   No to faktycznie nie mamy szans na osiągnięcie porozumienia i wypracowanie wspólnego stanowiska.

   Bo przecież gdyby jednak sędziowie wydawali wyroki ze względów politycznych, należałoby takich sędziów wydalić ze stanu sędziowskiego, nieprawdaż?

  •  

   pokaż komentarz

   czyli uważasz, że do 1989 roku wszyscy sędziowie byli niezawiśni i niezależni, oraz nie ulegali naciskom władzy przy wydawaniu wyroków.

   @Nieszkodnik: Nie - i wyżej Ci nawet konkretnie wyliczyłem, ilu statystycznie mogło być takich, którzy ulegali, a pracują do dzisiaj. Przypomnę finał, abyś nie musiał czytać całości:

   A więc mamy finalnie, w "najlepszym" razie, 40-50 sędziów orzekających do dzisiaj, którzy indywidualnie mogli dopuścić się orzekania w sposób niegodny urzędu, z czego 4-5 sędziów w sposób drastyczny.

   I te liczby z każdym kolejnym rokiem będą maleć. A są już na tyle małe, że problem jest wg mnie dość marginalny - a już na pewno nie tak duży, jak przedstawiają to politycy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie - i wyżej Ci nawet konkretnie wyliczyłem, ilu statystycznie mogło być takich, którzy ulegali, a pracują do dzisiaj.

   @asperger15k: ależ mnie nie obchodzi, ilu ich pracuje do dzisiaj! Interesuje mnie, ilu z nich wyrzucono po 1989 roku... W ramach samooczyszczania się 3 władzy... Czy to tak trudno zrozumieć?
   Bo jeśli jednak 30 lat temu kasta nie była w stanie się samooczyścić, to oznacza, że zachowano jej ciągłość z PRL... Przecież nowi sędziowie wchodzili w zastane środowisko i przesiąkali poglądami większości.

   Znasz eksperyment z małpami, drabiną, prądem i bananami? To właśnie tak działa...

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Niemcy mają w dupie tsue.Ich SN wydał wyrok że tsue ma się czochrać. I jest Ok. Nie wykonali 40 wyroków tsue. I co ? Gdzie jest GerExit. Unia i tsue to jest bat na frajerów takich jak PL i inne kraje z pi2d@mi rodem z PO. Liczy sie własny interes. A nie EU . A każdy co tak nie mysli. Czyli Gerzdorfy i inne cipy won.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Pytanie uzupełniające. Załóżmy, że jest 1989-90, jesteś odpowiednio umocowany u władzy, możesz tych sędziów zweryfikować i wyrzucić. Z 10 tysięcy identyfikujesz i wyrzucasz powiedzmy całe 8.4% (skąd ta liczba, to masz wyżej), czyli 840 osób. Pytanie brzmi:

   pokaż spoiler Skąd bierzesz ludzi na zastępstwo? Przecież system wyrabia na styk, a jak usuniesz 8.4% kadr bez zastąpienia kim innym, to sądownictwo siądzie...

  •  

   pokaż komentarz

   Skąd bierzesz ludzi na zastępstwo?

   @asperger15k: adwokaci? Ludzie po studiach prawniczych? Radcy (jeśli już byli)? Lepiej jednak mieć, chyba, niedobór na poziomie 10% i oczyszczone szeregi (btw, jaki jest teraz % nieobsadzenia etatów?), niż przez 30 lat borykać się następstwem utrzymania ciągłości poglądów w sądownictwie, oraz problemem nadzwyczajnej kasty? I, co nie mniej ważne, problemem dyspozycyjności i podatności na szantaż tamtych sędziów?

   I tu nie chodzi o umocowanie u władzy, tylko o samorządy/organy sędziowskie, które nic w tej sprawie nie zrobiły...

 •  

  pokaż komentarz

  Najfajniejsze jest to, że ten jego koleżka, który zdążył uciec do Brukseli to przyjmie mandat europosła i immunitet. xD A jeszcze fajniej będzie jak ten kolega, który uciekł spróbuje wrócić do kraju gdzie hiszpańscy sędziwie sądzą w opartu o najwyższe prawo - czyli hiszpańską Konstytucję a nie jakiś politycznych namiestników z zagranicy, którzy mienią się trybunałem.

 •  

  pokaż komentarz

  Ooo, tamten kradnie, ja też mogę!!! xDD

 •  

  pokaż komentarz

  Czy OTUA zabrał juz w tej sprawie głos?