•  

  pokaż komentarz

  Potrzebny, żeby całość po księdzu dziedziczył kościół :)

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: A co z dziedziczeniem w linii bocznej?

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: A więc jest niezbędny... Kościołowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: ksiądz nie jest właścicielem kościoła....

  •  

   pokaż komentarz

   żeby całość po księdzu dziedziczył kościół

   @slx2000: A co ksiądz ma? Przecież ani plebania, ani kościół parafialny, czy działka na której stoi, nie są jego własnością.

   Może posiadać swój prywatny majątek, tak zdobyty we własnym zakresie, bądź dziedziczony, ale nikt nie zabrania mu przecież pozostawić go krewnym, czy komukolwiek wskazanemu w testamencie.

   Argument o dziedziczeniu przez kościół jest trochę niepełnosprawny, bo wytarł go czas. To już nie ta epoka, że księża byli wielkimi właścicielami ziemskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000 umrzesz bez dzieci, to dzieci twoich kuzynów będą jeszcze dziedziczyć. Więc w tym przypadku nie widzę problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: ksiądz może mieć majątek prywatny, który zgodnie z kodeksem cywilnym jest dziedziczony np. przez rodzeństwo czy rodziców. Także twój wniosek, jakkolwiek humorystyczny, jest błędny

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: to sprawdz ile np. kamienic albo gruntów w samym Krakowie jest w rękach kleru... warte setki mln złotych...

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000:
   Czy jakiś naukowiec wiary jest w stanie w sposób logicznie spójny wytłumaczyć jak to jest możliwe że wszyscy papieże są jakoby nieomylni, ale pomimo tego ich zdania się jednak różnią? Czy istnieje jakiś jeden uber papież nad papieżami posiadający najlepsze bezpośrednie zdalne łącze, o największej przepustowości informacyjnej, z katolickim Bogiem, i którego to zdanie jest najnieomylniejsze z nieomylnych? Czy też jest to może jakaś całkiem nowa tajemnica wiary wychodząca naprzeciw fizyki XXI i bazująca na fundamencie superpozycji kwantowej?

   źródło: img19.demotywatoryfb.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @lucasqbik: w rekach organizacji kolezko a nie w rekach poszczegolnych ksiezy

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3: Nie ma takiego dziedziczenia za wyjątkiem środków typu aparat, auto, etc... Gotówka, domy, działki przechodzą w majątek kościelny.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump Mój rówieśnik wybrał kapłaństwo. Wspominał, że mają obowiązek tworzenia testamentu już w seminarium, aby w razie śmierci nie było problemów z dziedziczeniem ich prywatnego majątku, np. przez rodzinę, czy dowolnie wskazaną osobę.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: ksiadz nie musi w testamencie przepisywac wszystkiego Kosciołowi :) jako, ze księza dzieci nie maja to zazwyczaj nie gromadzą majątku, więc to raczej powoduje, że boczkami kasa nie ucieka w trakce ich posługi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   A co ksiądz ma? Przecież ani plebania, ani kościół parafialny, czy działka na której stoi, nie są jego własnością.

   @jaca_pump: A myślisz, że gdyby ksiądz miał żonę i dzieci, to nie utrzymywałby ich z pieniędzy "z tacy" na przykład?

  •  

   pokaż komentarz

   jak to jest możliwe że wszyscy papieże są jakoby nieomylni

   @kemot-iksworkal: Papież nie jest nieomylny. Papież ma takie jakby narzędzie co się nazywa "nieomylność w sprawach wiary". Po odpowiednim przygotowaniu i przy odpowiednich warunkach może go użyć do konkretnej rzeczy. Nie wszystko co mówi papież jest "nieomylne" (nie pamiętam konkretnie jakie to był warunki, robiłem research lata temu i mi się rozwiało)

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: @jankowski90: wniosek jest błędny, aczkolwiek kierunek słuszny - motywacja jest głównie ekonomiczna. Jakby na to nie patrzeć to na koniec dnia ksiądz jest pracownikiem kościoła. Ksiądz bez rodziny (żona/dzieci) jest tańszy i bardziej dyspozycyjny.

   Księdza bez rodziny można dowolnie przenosić i zasadniczo można mu nie wpłacić (wikary na parafii dostanie jeść, dach nad głową i jakieś kieszonkowe, wedle uznania proboszcza).

   Ksiądz z rodziną woli siedzieć w jednym miejscu i będzie marudzić na przenoszenie pomiędzy parafiami plus będzie chciał mieć stałą, z góry ustaloną i pewną pensję. Tak jak to jest np w wielu kościołach protestanckich - gdzie pastor jest normalnie zatrudnianym pracownikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal Sądy też teoretycznie są nieomylne i chcemy wierzyć, że do więzień trafiają osoby tylko winne a fakty są takie, że nie zawsze tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: Kościół jest największym posiadaczem ziemskim w Polsce. To nie jest majątek prywatny księży, ale własność która jest "wspólna" ma to do siebie, że często zmienia się w prywatną. Przypomnij sobie słynne działki, które Morawiecki kupił za ułamek wartości. Takich przypadków jest o wiele więcej. Funkcjonariusze kościelni wysokiego szczebla mają duże możliwości cudownego przemieniania majątku "kościelnego" na majątek prywatny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bladi89:
   Nie zgodzę się bowiem sądy nie są nieomylne choćby nawet teoretycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RageKageDwa: Całkowicie się zgadzam. Bycie księdzem to swego rodzaju powołanie i poświęcenie życia prywatnego dla pełnionej funkcji. Stąd posiadanie rodziny często stoi w sprzeczności z przypisanymi obowiązkami oraz podporządkowaniem hierarchii kościelnej, tak jak ładnie to wyjaśniłeś. Z punktu widzenia KK zachowanie celibatu jest jak najbardziej słuszne.

  •  

   pokaż komentarz

   A myślisz, że gdyby ksiądz miał żonę i dzieci, to nie utrzymywałby ich z pieniędzy "z tacy" na przykład?
   @Kopite: No i właśnie dlatego potrzebny jest celibat.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: Ale jeszcze przed śmiercią może "defraudowac" pieniądze przekazując kobiecie czy własnemu dziecku grabiąc w ten sposób wspólnotę

  •  

   pokaż komentarz

   @Bladi89: Sądy nie są "teoretycznie nieomylne". Dlatego istnieją kolejne instancje, procedury odwoławcze i możliwość wznowienia postępowania jeśli pojawiły się nowe dowody.

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: Papież nie jest nieomylny. To błędne przekonanie, które panuje w społeczeństwie. Ale tak jak kolega wyżej zauważył, Papież może wygłosić myśl dotyczącą prawd wiary, która może być nieomylną. I dotyczy tylko fundamentalnych zasad religii. Wszyscy katoliccy teologowie zgadzają się TYLKO co do DWÓCH takich sytuacji, że są wygłoszone jako nieomylne. Druga, którą się uznaje, wygłosił Papież w okolicach początków II Wojny Światowej :)

   Po drugie, nie ma czegoś takiego jak zestawienie "wygłoszonych nieomylnie prawd wiary". Kościół czegoś takiego nie prowadzi. Mówi się, że Papież Jan Paweł II skorzystał z prawa nieomylności w swojej encyklice, o ile pamiętam odnosił się do aborcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Papież nie jest nieomylny.

   @Queltas:
   Dogmat na ten temat ewidentnie mówi ze jednak jest, tyle ze nie precyzuje który papież jest tym nieomylnym, co dla wszystkich baranków bożych powinno się wydawać dość niepokojącym faktem.

   Co do zastrzeżenia ze odnosi się owa nieomylność jedynie do kwestii wiary, wystarczy odrzucić fakty i zamiast tego zwyczajnie w coś uwierzyć (przykładowo tak jak kiedyś ze jakoby Słońce krąży wokół nieruchomej Ziemi) by od razu zasada nieomylności znalazła swe zastosowanie w każdej właściwie dziedzinie życia. Problem solved!

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: "Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra – tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach WIARY i MORALNOŚCI"

   Nic poza wiarą i moralnością nie może wygłosić jako nieomylne, więc się mylisz ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: zamiast normalnie dyskutować i dowiedzieć się czegoś więcej to próbujesz na siłę być toksyczny i uszczypliwy. Szkoda więcej słów na ciebie

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: Ta lista to nie "daty powstania" tylko rozstrzygnięć. Po prostu w pewnym momencie zderzały się dwa poglądy na pewną kwestię i rozstrzygało się ją na soborze.

   Daty też tak średnio pasują kopiuj wklej z pewnej historycznej grupy na fb

   Modlitwa za zmarłych - tradycja jeszcze żydowska vide: kadisz

   Znak krzyża - tradycja oddolna, Tertulian pisał o niej jak o utartej tradycji już około 200.

   Nabożeństwo łacińskie - generalnie po edykcie mediolanskim (313) zaczelo sie rozwijanie liturgii w lacinie i grece (oraz jezykach lokalnych w innych patriarchatach)

   Nabozenstwo do Marii i świętych - nie do konca wiadomo, o co chodzi, ale kult maryjny to spokojnie 5 wiek (pierwsza bazylika), co prawdopodobnie wzielo sie z wczesniejszych ludowych tradycji. Podobnie z kultem świętych (który ma swoje zrodla w judaistycznym kulcie proroków)

   Krzyże, obrazy, relikwie - trzy różne rzeczy. Generalnie obrazów i krzyży się nie czci per se, zresztą, tu olbrzymia debata o interpretację (dużo silbiejsza w prawosławiu). Z relikwiami jest trochę inaczej, co wiąże się z kultem świętych i przedchrześcijańskimi tradycjami. Obecny w kosciele od początku.

   Chrzest dzwonów - nie ma czegoś takiego. Jest blogoslawienstwo dzwonow, ale nie wiem, czy o to chodzi.

   Post - post występuje w większości religii, w tym, rzecz jasna, w judaizmie, gdzie tez wystepuje post przed swietem Pesach - w czasie ktorego mial umrzec i zmartwychwstac Jezus. Ot, Wielkanoc. Rowniez tradycja, ktorej poczatek ciezko wysledzic.

   Wytwarzanie wody swieconej - xD. Wody swieconej sie nie wytwarza, to jest zwykla woda, poblogoslawiona. Kiedys dodawano soli, ze wzgledow sanitarnych. Przynajmniej trzeci wiek, a prawdobodobnie wczesniej (rytualne wykorzystanie wody w judaizmie).

   Celibat - obecny od poczatku, potwierdzany kolejnymi synodami od cwartego wieku, rozszerzany ostatecznie na cale duchowienstwo. W zachdnim kosciele powszechny od osmego, ale fakt faktem, ze usankcjonowal go dopiero Grzegorz VII.

   pokaż spoiler //Inny komentarz w tym wątku
   "Celibat - obecny od poczatku" - I tak i nie. Niektórzy milenaryści na samym początku pewnie rzeczywiście trzymali się celibatu, takie zalecenia są nawet w listach Pawła. Ale już pod koniec I w. był raczej źle widziany (vide: Tt 1:5, 1 Tm 3:2-5 - obowiązek małżeństwa dla prezbiterów).


   Rozaniec - od osmego wieku, chociaz pierwsze formy obecne juz u Ojcow Pustyni.

   Msza jako ofiara - generalnie nawet w poczatkach, kiedy byla wspolnotowa uczta, byla tez ofiara.

   Odpusty - to data odpusty za udzial w krucjacie; pierwszy odpust 1019, sprzedaz to przelom XV/XVI wiek.

   Adoracja - no znowu nie wiadomo o co konkretnie chodzi; ale w najogolniejszym sensie - od czasow przed edyktem mediolanskim.

   Transsubstancjacja - tak, ale to data wprowadzenia terminu, nie koncepcji; koncepcja od czwartego wieku, jesli nie wczesniej.

   Spowiedz uszna - szosty wiek, mnisi irlandzcy.

   Kielich - prawda, sobor w Konstancji. Kwestie wygody i higieny.

   Czysciec - no to jest dziwny koncept ktory wynika z reinterpretacji Biblii, ale wciaz - data czterysta lat za pozno.

   Apokryfy - ktore? xD

   Niepokalane poczecie - dogmat ogloszony w 1854.

   Nieomylnosc papieza - tak. Nie jest to co prawda dogmat, ktory mowi to, co sie powszechnie uwaza, ze mowi, ale tak, to poprawna data.

  •  

   pokaż komentarz

   @AdrianV91: ale to celibat ustalili kilkaset lat temu gdzie prawo nie bylo takie oczywiste

  •  

   pokaż komentarz

   @Kopite: żona też może pracować, poza tym wystarczy wprowadzić podatek wyznaniowy z którego będą wypłacane ksiezowskie pensje tak jak jest w Niemczech. Zresztą w Polsce często ksiądz pracuje w szkole jako katecheta i ma z tego tytułu nauczycielską pensję.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: w czasach kiedy został wprowadzony celibat, obowiązywało dziedziczenie nie tylko majątku ale i tytułu. Czyli syn biskupa mógł z automatu zostać kościelną szyszką tylko ze względu na urodzenie. W dzisiejszych czasach celibat powinien być dobrowolny, a kwestie dziedziczenia można załatwić odpowiednimi aktami prawnymi

  •  

   pokaż komentarz

   Dogmat na ten temat ewidentnie mówi ze jednak jest, tyle ze nie precyzuje który papież jest tym nieomylnym, co dla wszystkich baranków bożych powinno się wydawać dość niepokojącym faktem.

   @kemot-iksworkal: to nie do końca tak. Z założenia papież nie ma być "nieomylny" cały czas, tylko kiedy uzna to za stosowne. Ale musi z góry powiedzieć "ej ziomy, to co teraz powiem jest nieomylne" żeby to działało. Jak nie uprzedzi, to może się mylić. :P

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: i dobrze, bo ksiądz poświęca swoje życie kościołowi, a nie innym osobom. Kościół w zamian dożywotnio daje mu pracę mieszkanie i wyżywienie. To rozsądny układ

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: W sumie jest jak najbardziej potrzebny. Problemem jest, że biskup w sumie nie chce odprawiać "wieczerzy u siebie:

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: Zabrakło dogmatu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wprowadzonego w 1950 r.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: no i żeby nie wyszło, że 80% księży to homoseksualiści bo to trochę by była wtopa mając na uwadze jakie podejście ma kościół do homo

  •  

   pokaż komentarz

   @kemot-iksworkal: > Czy istnieje jakiś jeden uber papież nad papieżami

   Oczywiście, że istnieje, jak możesz pytać? Nazywa się Karol Wojtyła, znany również jako "Kremówa", albo z włoska "Pedofilo protettore".

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker:
   Dzięki wielkie, teraz wszystko stało się jasne i klarowne prawie tak samo jak niepokalane poczęcie Maryi zawsze dziewicy, zapłodnionej zdalnie przez Boga który, wchodząc w skład Trójcy Przenajświętszej wraz z Jezusem, kazirodczo spłodził swego syna, oraz jednocześnie siebie samego (sorki Józef tak jakoś wyszło, no ale Maryja to i tak nie była przecież nawet Twoja pierwszą zoną wiec relax ...).
   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Queltas: Aktualny papież, będący biskupem Rzymu, wypowiadający się w specjalny sposób (ex cathedra) w specjalnych sprawach (wiary i moralności chrzescijańskiej). Czyli: ten sam papież zapytany o godzinę może się mylić.

  •  

   pokaż komentarz

   ksiądz nie jest właścicielem kościoła....

   @AdrianV91: Ale po śmierci księdza coś trzeba zrobić z jego rodziną. Teraz cyk i nastepny na plebanię.

  •  

   pokaż komentarz

   Potrzebny, żeby całość po księdzu dziedziczył kościół :

   @slx2000: a jak ksiądz stworzy testament to osoba wskazana w tymże testamencie nie dziedziczy? XD

   pokaż spoiler Żenada nie argument

 •  

  pokaż komentarz

  Żeby dzieci biskupów nie mogły dziedziczyć,
  zabroniono tym biskupom się żenić.
  Nie ma słowa w biblii o celibacie,
  znacie się czy się nie znacie ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Benedykt XVI stwierdził: "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego". Jego zdaniem "nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań". Należy zatem w jego przekonaniu "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

  Jakoś księża greko-katoliccy mają rodziny więc możliwa jest realizacja dwóch powołań.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego nie mozna być kapłanem, sluga bozym i kochać się z drugą osobą? Komu to szkodzi? No ale lepiej celibat!!!

 •  

  pokaż komentarz

  W KK potrzeba, ale zakrojonej na szeroką skalę reformy. Jakby zajmowali się wiarą a nie polityką i pieniędzmi to inaczej by to wyglądało.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna