•  

  pokaż komentarz

  Skrót:

  Stworzenie ksenobotów opierało się o algorytm, który wirtualnie łączył kilkaset komórek serca i skóry pochodzących od platany szponiastej - żaby występującej w Afryce. Naukowcy przypisali pożądany wynik - na przykład zdolność do poruszania się - a algorytm stworzył projekty mające na celu osiągnięcie tego wyniku. W ten sposób zaprojektowano tysiące konfiguracji komórek z różnym poziomem powodzenia, a naukowcy wybrali najbardziej obiecujące, a następnie tworzyli i testowali biologiczne wersje tych kombinacji. Po ich ostatecznym zestawieniu konfiguracje były w stanie się poruszać, zgodnie z symulacjami. Komórki skóry działały jak rodzaj rusztowania, aby utrzymać wszystko razem, podczas gdy skurcze mięśni komórek serca umożliwiały napędzanie ksenobotów. Poruszały się w środowisku wodnym nawet przez tydzień bez potrzeby stosowania dodatkowych składników odżywczych, zasilane z własnych „wstępnie załadowanych” zapasów energii w postaci lipidów i białek.

  Tego typu mikroskopijne "żywe roboty" mogą być w przyszłości przydatne w poszukiwaniu skażenia radioaktywnego, zbierania mikroplastiku, a także poruszać się w tętnicach i zeskrobywać blaszki miażdżycowe, które są przyczyną udarów i zawałów.

  Zespół naukowy składał się z czterech młodych badaczy - po dwóch z wydziałów informatyki i biologii.

  Poniżej krótkie wideo na temat ksenobotów

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @cieliczka: to "living, programmable organism" to chyba trochę za dużo :) fragment z artykułu:

   Although the team calls them 'living', that may well depend on how you define living creatures. These xenobots are not able to evolve on their own, there are no reproductive organs, and they are unable to multiply.

   When the cells run out of nutrients, the xenobots simply become a small clump of dead cells. (This also means they are biodegradable, which gives them another advantage over metal and plastic robots.)

   na chwilę obecną nie maja (chyba) żadnych receptorów do odbierania bodźców ze środowiska. Nie poruszają się w stronę pokarmu, nie odsuwają się od zagrożenia, nie tworzą swoich kopii, nie ewoluują, nie reagują na zmiany w środowisku itd. Co nie zmienia faktu, że to wspaniały wynalazek/obiekt/bio-robot...?

   hmm. Wspaniałe badanie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   to "living, programmable organism" to chyba trochę za dużo :)

   @MalyBiolog: Dlatego najlepiej chyba napisać "robot" złożony z żywych komórek albo artefakt składający się z żywych komórek. Definicji organizmu oczywiście nie spełnia ale kluczowe raczej jest czy taki ksenobot będzie mógł transportować to do czego zostanie zaprogramowany (bo tutaj może mieć mnóstwo zastosowań), a nie jak się będzie nazywał (albo czy będzie "żywym organizmem"). Co do obecnej "funkcjonalności" to sam fakt, że poruszają się zgodnie z projektem (symulacją), a nie przypadkowo to już duża sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   tzn? W jakim kontekście?

   @MalyBiolog: Pewnie w kontekście ewentualnego wprowadzenia takiego robota do żywego organizmu, np. w celu dostarczenia jakiegoś leku wprost do chorej tkanki itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @vasper: można go zrobić z komórek dawcy (oczywiście, nie serca ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), można na drodze manipulacji genetycznych "ukryć" część antygenów powierzchniowych itd.

   Zgodzę się, że pokonanie barier immunologicznych organizmu może być ciekawym wyzwaniem.

 •  

  pokaż komentarz

  Naukowcy stworzyli pierwsze roboty wyłącznie z żywych komórek
  A ja nie umiem nawet znaleźć dziewczyny ehhh

 •  

  pokaż komentarz

  W Czarnobylu juz dawno mieli bioroboty.

  źródło: i.ytimg.com

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°) już niedługo

  GIF

  źródło: tenor.gif (2.41MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Naukowcy stworzyli pierwsze roboty wyłącznie z żywych komórek
  Naukowcy jak zwykle 100 lat za murzynami. Miliony Januszy biznesu na całym świecie już dawno zrobiło to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)